PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Enorme bosbrand bij Bordeaux eiste slachtoffers Scarborough-party in Vlissingen hartelijk ontvangen D£ BILT 45.000 ha. volkomen zwartgeblakerd Vandaag RIJKSEENHEID PROTESTEERDE TEGEN REGERINGSBELEID MOSKOU DREIGT TITO MET DOELTREFFENDE MAATREGELEN Eerste wedstrijden werden een succes VOORSPELT: 192e Jaargang No. 204 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Aug. 1949 m. Minimum p. advertentie Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-oQ. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzce: N. Bogardstr. C 160. teL_2^ MINSTENS 73 SLACHTOFFERS. Een enorme bosbrand bij Bordeaux heeft tot dusver 73 slachtoffers geëist. Het zijn voor het grootste deel mensen, die stierven aan brand wonden, opgelopen bij de bestrijding van het vuur. Anderen moesten wegens verwondingen of stikkingsverschijnselen naar ziekenhuizen wor den overgebracht. Honderden reddingsploegen zoeken het zwartgebla kerde gebied af naar nog meer slachtoffers, zodat de cijfers waarschijn, lyk hoger zullen worden. Bijna 45.000 ha. bos is reeds verwoest. De brand ontstond, toen twee bos wachters in een hut een vuurtje stookten. De hut vatte vlam en bin nen korte tijd stond een uitgestrekt bos- en heidegebied in lichterlaaie. Enkele boerderijen werden spoedig in de as gelegd. Met moeite slaagde •men er daarna in twee fabrieken te behouden Het dorp le Barn werd geheel van de buitenwereld afgesne den. Twintig personen kwamen daar in de vlammen om, de rest van de be volking kon tijdig worden geëva cueerd. Een nabijgelegen gehucht van 30 huizen ging geheel verloren. Boven Bordeaux zag de lucht zwart van rook en in de straten hing een scherpe lucht van brandend dennen hout. Met man en -macht werd zon der ophouden gewerkt om de brand tot het Zuidwesten van Bordeaux te beperken. Zondagmiddag werden eindelijk de hardnekkige pogingen van ver scheidene duizenden brandweerlieden, militairen en vrijwilligers, met suc ces bekroond. De branden waren toen vrijwel overal onder contröle. Gunstig was. dat de wind 's och tends afnam. Het Franse kabinet heeft een staatsfonds ingesteld om hulp te verschaffen aan personen, die hun huis of hun oogst door de bosbran den verloren hebben. Het vuur |n een ander belangrijk brandgebied, de Oostelijke Pyreneeën, is thans ook bedwongen. Hier zijn 35.000 h.a. platgebrand. Ook uit Zwitserland komen be richten door over een ware bos- Nieuwe jacht op de Siciliaan,se bandietenkoning. Op Sicilië is de jacht op de bandie tenleider Giuliano weer in volle gang. Vrijdag sneuvelden bij 'n veldslag op kleine schaal tussen bandieten en poli tiemannen zes carabinieri. De politie begon daarop een razzia op grote schaal onder de volgelingen van Giu liano. Tweehonderd personen werden hierbij gearresteerd. Tevens werd Gi- uliano's „vloot", bestaande uit twee bewapende motorboten en een vissers boot, buit gemaakt. De taak van de politie is des te moeilijker, daar de bevolking geen me dewerking verleent. Rondom Giuliano heeft zich een legende geweven van een moderne Robin Hood, die steelt van dc rijken en geld geeft aan de ar men. Socialisten buiten een Westduitse regering. Leiders van de Christelijk Demo cratische Unie hebben zich Zondag duidelijk uitgesproken tegen ieder compromis met de socialisten bij de vorming van een Westduitse regering. De aangenomen resolutie betekent een duidelijke overwinning voor Ade nauer en Ludwig Erhard, minister van economische zaken „inspé". op de „linkervleugel" van de partij, die een brede coalitie, waarin ook de socialis ten worden opgenomen, bepleit. 48 personen in tunnel gestikt. Het blijkt nu. dat in totaal 48 per sonen door verstikking om het leven zijn gekomen bij de tunnelramp bij Chukyong in Zuid-Korea. Een trein, die door de tunnel reed, verloor 6 rijtuigen en reed terug om ze weer aan te haken. Toen de trein zich opnieuw in beweging zette, vul de de tunnel zich met dichte rookwol ken, zodat gebrek aan verse lucht in de rijtuigen ontstond. Onder de reizi gers brak een paniek uit. verscheide- nen stikten, anderen werden onder de voet gelopen, daar tussen de trein en de wand van de tunnel slechts een halve meter ruimte was. De vele reizi gers trachtten door de donkere tun nel twee kilometer ver naar de frisse buitenlucht te strompelen. Ook Haarlem vóór een wereld-regering. Zaterdagavond is tijdens een bijeen komst te Haarlem de uitslag bekend ge maakt van de proefstemming over een wereldregering, die georganiseerd was door het Int. Legioen der Wereldburgers in samenwerking met de Wereldfederaiis- tenbeweging. afd. Haarlem. Deze proef stemming werd de eerste in Europa ge noemd in een stad met meer dan 100 000 inwoners en heeft blijkens de resultaten ongeveer dezelfede percentages opgele verd. die in andere landen reeds in kleinere plaatsen zijn gehouden. In totaal werden 39.750 stembiljetten ingeleverd, waarvan er 1271 blanco wa ren, 37.896 beantwoord met „ja" op de vraag: „Zijt gij voorstander van een fe derale wereldregering?" en 409 ontken nend. 174 biljetten waren ongeldig.. Haarlem telt officieel 72.000 stemge rechtigden. Deze proefstemming gaat vooral aan **.1- t* organiseren wereldstem- brand-epidemie. Elke dag: worden één of twee gro te branden gemeld. Zo zijn Vrijdag te Courrendhin. in de Berner Jura, vier huizen, drie schuren en twee loodsen, waaronder die van de brandweer, in vlammen opgegaan. Zes gezinnen zijn dakloos, De schade zou meer dan 300.000 Zwitserse francs bedragen In Saignas is een 19-jarige brand stichter aangehouden, die bekende sedert April 11 branden te- hebben veroorzaakt. Hij werd gegrepen, toen hij een bos nabij Antignac wilde aansteken. Weer twee pokken-gevallen op een troepenschip. Paliënlen in Aden ontscheept. Van militaire zijde wordt ons ge meld, dat zich op het troepent rans- portschip „Waterman", dat onder weg is van Indonesië naar Neder land, twee gevallen van pokken heb ben voorgedaan. De patjënten wor den te Aden ontscheept en opgeno men in een hospitaal aldaar. De be trokken families zijn ingelicht. Coloradokevers worden niet voldoende bestreden. Met de bestrijding van de Colo radokever in de aardappelgewassen is het niet overal naar wens gegaan. In Wijk bij Duurstede. Cothen en Langbroek zijn de kevers zo talrijk, dat ze daar voor het opscheppen lig gen. Er worden dan ook strenge maatregelen getroffen tot verbetering van een intense verdelging verschei dene percelen zijn totaal kaalgevre ten. Menig proces-verbaal is het ge volg geweest van een slordige belang stelling voor de gewassen. ..is het 7 jaar geleden, dat Brazilië de oorlog verklaarde aan Duitsland en Italië; ..is het 6 jaar geleden, dat Charkof door de Russen voor de tweede maal werd bevrijd. „Ons koninkrijk in een hopeloze toestand". Brede rouwranden omgaven de kaarten voor de deelnemers aan een grote protestvergadering, die het co mité Rijkseenheid Zaterdag, in ver band met de ontwikkeling van de Indonesische kwestie, belegde. Zeven sprekers voerden hierin het woord. Prof. Gerbrandy, de eerste spre ker. zeide. dat de samenkomst geor ganiseerd werd als uiting van be nauwenis over de vernerendeen en nauwenis over de vernederende en bijna hopeloze toestand, waarin ons Koninkrijk is gebracht. Hij bestreed de suggestie, dat nu eindelijk een oplossing voor het Indonesisch pro bleem is berejkt Sprekende over de Ronde Tafelconferentie, zeide prof. Gerbrandy. dat de Ridderzaal eerst door Seyss Inquart verontreinigd werd en dat thans dit middelpunt van onze nationale eenheid zal wor den betreden door mannen, die diensten hebben bewezen aan Japan. „Het ergste is, dat dit de schuld van het volk van Nederland is", aldus spreker, die aanspoorde tot een nieuw beleid, „waarbij de uitverkoop van Nederlandse belangen tegen spotprijzen" wordt stopgezet. Oud-minister Weiter betoogde, dat de aanwezigen zich zowel opofferin gen als risico getroosten, daar, naar zijn mening „hier zeker agenten van het bureau Nationale Veiligheid be scheiden, doch scherp zouden luiste ren en rondzien". Rijkseenheid wil onder alle omstandigheden de grond wet eerbiedigen, terwijl de tegen standers deze ronduit opzij zetten, zo zeide de heer Weiter en hij voeg de er aan toe- ,.Wij zijn er trots op. dat wij extremisten worden genoemd, omdat wij nationalisten zijn. De V.S. en Engeland hebben ons nationalis me gekwetst en gehoond op een wijze, zoals zij dit zelfs niet tegen over een Negerrepubliek zouden wil len doen". DE HOUDING VAN DE C.H.U. Generaal b.d. Winkelman stelde de drie na-oorlogse kabinetten aan sprakelijk voor de gang van zaken in het Koninkrijk. Bij de door de Republikeinen gewenste overeen komst zijn onze belangen niet in tel. Spreker noemde het regeringsbeleid na 1945 soms dictatoriaal, soms slap. Terwijl de vergadering opstond, tekende admiraal b.d Helfrich Hans Roozen toch naar de Ararat. Hans Roozen, de jeugdige Nederlan der, die met de Britse professor Fykes het plan heeft opgevat om op de berg Aragat de overblijfselen van Noachs Ark te zoeken, kreeg Zaterdag tele grafisch bericht, dat de Turkse rege ring hem een visum en een permit voor het militair gebied, die eerder waren geweigerd, heeft toegestaan. Roozen hoopt reeds Donderdag te ver trekken. Ook aan prof. Fykes heeft de Turk se regering thans de nodige papieren toegewezen, doch deze zal dit jaar niet meer gaan. Hij is van mening, dat het seizoen al te ver gevorderd is. Roozen is voornemens besprekingen te gaan voeren met Turkse autoritei ten om zich ook verder van hun me dewerking te verzekeren. Het zal van de klimatologische omstandigheden afhangen, in hoeverre de speurtocht naar de ark dit jaar succes heeft. Het is niet uitgesloten dat men zich zal moeten beperken tot het maken van foto's en dat het eigenlijke onderzoek tot volgend jaar moet wachten. BU Waalre zijn de stoffelijke over schotten aangetroffen van enige Engelse piloten, die daar waarschijnlijk in de oor log met een vliegtuig zijn neergekomen. De resten zijn nog niet geborgen, daar zij zich diep onder water bevinden. plechtig protest aan tegen de han delwijze van beleid van kabinetten en bondgenoten. Hij zeide; ,,Ik heb als bevelhebber in Ned.-Indië vier brie ven, die mijn standpunt behelsden, aan de regering gericht. Zij bleven onbeantwoord. Zelfs een bewijs van ontvangst was te veel". Prof Gerretson deed de onthul ling, dat de meerderheid van de C.H.-kamerleden hun vertrouwen in het kabinet hebben opgezegd. Hij beschuldigde de pers ervan, dat „fei ten uit Indonesië stelselmatig ver donkeremaand zijn". Nadat nog gesproken was door dr. W K. H. Feuilleteau de Bruyn en dr. J. W. Meyer Ranneft, werden te legrammen gezonden aan de Ko ningin, de regering en de leden van het kabinet. In het park rond de vergaderzaal waren zullen opgericht, waarop borden met namen van ge vallenen in Indonesië waren aange bracht Engeland blijft zich tegen devaluatie verzetten. Volgens politieke kringen te Londen zal Engeland tijdens de besprekingen te Washington over de Britse dollarcrisis met positieve voorstellen komen, die de verstoring van het evenwicht tussen de economie van Engeland en de Ver. Staten minder groot moeten maken. Engeland 7.al zich blijven verzetten tegen elke druk tot devaluatie van het pond sterling. Over I de Britse voorstellen zal de grootste ge- Nederlandse gezag m 1947 tot gevange- heimhouding betracht worden. Veron- nisstraf veroordeeld werd. naar Nederland dersteld wordt, dat een van de punten is reizen. Sanches kreeg gratie van zijn ge vermindering van de Amerikaanse tarie-I vangenisstraf en werkte in het laborato- ven voor Britse goederen. j rium van het Landshospitaal. Reglement van Orde voor R.T.C. gereed. De U.N.C.I. zal aan de Ronde Tafel conferentie deelnemen overeenkom stig haar door de Veiligheidsraad ge geven Instructies en deelnemen aan de algemene vergaderingen en verga deringen van de centrale commissie en al naar gelang de omstandighe den aan andere vergaderingen. Al dus is besloten in de gedurende de afgelopen dagen gèhouden vergade ringen van de „kleine commissie" en de centrale commissie „in oprichting" en thans vastgelegd in het ontwerp- reglement van orde. Dit reglement zal in de openingsvergadering van morgen formeel moeten worden vast gesteld. De centrale commissie is o.m. be last met de voorlopige vaststelling van het rooster van werkzaamheden en het opstellen van de agenda voor de algemene vergaderingen en het in stellen van commissies. Ten aanzien van de minderheden is overeengekomen, dat zij gelegenheid zullen krijgen bepaalde overwegingen op de vergadering naar voren te brengen Zij worden tot de algemene vergadering toegelaten op wens van een der delegaties Republikeins protest. De Republikeinse delegatie heeft 'n communiqué uitgegeven over de uit voering van de order tot staken der vijandelijkheden. Hierin wordt aange kondigd dat men zal protesteren tegen ,,'t feit. dat de Nederlanders een aan vang maakten met publicaties, die in strijd zijn met letter en geest van art. 17 van de handleiding tot uitvoering der overeenkomst." Het communiqué wijst erop, dat de order werd uitgevaardigd nadat zeven maanden lang vijandelijkheden had den plaats gehad, die dc verbindings middelen van de Republikeinse strijd krachten ontwrichtten. Hiei'tegenover staat, dat de Nederlanders beschikten over goede communicatiemiddelen. Gouverneur Huenden nam afscheid van Suriname. Gouverneur Huender van Suriname heeft Zaterdag te Paramaribo een af scheidsreceptie gehouden na in de afgelo pen week verscheidene autoriteiten een lunch te hebben aangeboden. Maandag ochtend zal hij met de „Cottica" naar Nederland vertrekken. In een afscheidsrede voor de radio gaf gouverneur Huender een overzicht van de staatkundige en economische ontwik keling. die Suriname heeft doorgemaakt in het jaar. dat hij aan het bewind is ge weest. Hü legde er de nadruk op, dat Su riname als n autonome eenheid zich als belangrijkste taak gesteld ziet voor de vereiste eenheid een zo groot mogelijke rechtszekerheid te scheppen, aangezien dit de basis is. waarop de toekomstige ontwikkeling zal stoelen. Met de „Cottica" zal ook Simon San ches. die wegens een complot tegen het Nieuwe nota's in steeds scherper toon. De Sowjet-regering heeft een nieuwe nota aan Joego-Slavie gezonden, die weer scherper van toon is dan de voorgaande nota's en aan het slot een dreigement be. vat. Het document handelt over de beweerde arrestatie van Sowjet-hurgers. Moskou zal, zo staat erin te lezen, in een ongewenste situatie niet berusten. „Zo nodig zal de Sowjet-regering doeltreffende maatregelen nemen om de rechten en belangen van Sowjet-burgers In Joego-Slavië te verdedigen en de arrogante lei ders in Belgrado tot de orde te roepen". Beweerd wordt, dat Belgrado 1ot dus ver geen bevredigend antwoord heeft ge geven op de Russische beschuldigingen, dat gearresteerde Sowjet-burgers in de gevangenissen worden gemarteld. In plaats van te antwoorden gaf Bel grado als motief voor de arrestaties op. dat het emigranten betrof van de vroe gere Witte Garde, die de Sowjet-rege ring vijandig gezind zijn. Dit is echter geen rechtvaardiging voor de misdaden van de Joego-Slavisehe instanties. Alle 12.000 Russische emigres, die thans in Joego-Siavië wonen, zijn 28 jaar ge leden uit de Sowjet-Unie verdreven, toen de Witte Garde verslagen was. Tij dens de tweede wereldoorlog hebben velen van hen hun houding herzien en actieve steun aan Tito's partisanen gege ven, waarmee zij „voor hun zonden uit het verleden" hebben geboei. De Joego-Slavische regering wil blijk baar haar houding tegenover dc Russische gevangenen niet wijzigen en de schuldi gen niet straffen. De nota citeert dan de bekende resolutie van de Kominform en scheert Joego-Sla- vië met Spanje en Griekenland over één kam. Radio Moskou legde in de nieuwsuit zending voor het binnenland grote nadruk op de nota. Zij werd voorgelezen door de beste omroeper, Joeri Levitan. In de radio-uitzending op dicieersnel- heid is de volledige tekst voor publica tie in alle Sowjet-Russisehe kranten gege ven. ANTWOORD VAN BELGRADO. Inmiddels is in Belgrado het antwoord gepubliceerd op een andere vroeger ver zonden Sowjet-nota. waarin hel Tito-re- gime als vijandig gezind wordt geken schetst. omdat het buiten Moskou om on derhandelde met Engeland over aanspra ken op Oostenrijks grondgebied. Belgrado geeft, dit toe. doch verklaart dat zulks geschiedde op voorstel van Mo- lotof en Wysjinsky. „Omdat er toch geen kans was dc SloveenseGarinthiërs te bevrijden". Joego-Siavië beschuldigt thans de Sow jet-Unie van dubbelhartigheid in deze kwestie, daar Moskou Oostenrijk heeft beloofd de bestaande Oostenrijkse grenzen te zullen verdedigen. President Quirino van de Philippijnen vertoeft op *t ogenblik in de Ver. Staten om steun te zoeken tegen het communisme. Pas in September nieuwe poging van majoor Flinterman. Naar wij vernemen zal majoor-vlie ger J. L. Flinterman zijn pogingen om een Nederlands snelheidsrecord voor vliegtuigen te vestigen moeten uitstel len tot een dag in September. Met hoopt dat begin September een baan is gevonden, waar majoor Flin terman met een Gloster Meteor zijn poging kan wagen. Engels meisje wil over de Schelde zwemmen. Ze zyn weer in Vlissingen, de sportvrienden uit Scarborough en het waren de leider van hun „party", mr. Broom, en Vlissingens burgemees ter, mr. B. Kolft', die bij de verwelkoming in de Scheldehal Zaterdag, avond uitdrukking gaven aan de grote vreugde van Vlissingers èn Sc.ar- borough-ers, dat alle moeilijkheden ten spijt ook dit vierde con tact-bezoek werer werkelijkheid was geworden. En 't was mr. Broom, die daarbij in het bijzonder zijn blijdschap en bewondering uitsprak voor de vorderingen, welke sinds het vorige bezoek in 1947 zijn gemaakt l»ü het herstel van Vlissingen. Vorderingen, welke de gasten reeds op hun tocht naar Vlissingen waren duidelijk geworden: de Vlissingse mailboot bracht hen nu immers regelrecht van Engeland In de haven van Vlissin gen! Burgemeester Kolff en dr. J. Spuy- man, dc secretaris van de Sport- uitwisselingscommissie. hadden het gezelschap op de kade reeds begroet en onmiddellijk naidat de douane-for maliteiten waren vervuld, brachten enkele autobussen de Engelse gas ten naar de Scheldehal, waar de overige ledlen van de commissie en de Vlissingse gastheren en gast vrouwen reeds wachtten. En natuur lijk stonden hier ook de nodige ver versingen gereed; een kop tnee en wat cake lieten zich uitstekend sma ken na de lange zeereis, welke ove rigens zo prettig mogelijk was ver lopen. Het was goed weer en ieder een was vol lof over de „Mecklen burg" en de service aan boord van dit schip van de Mij. „Zeeland." Men is Vrijdagavond reeds uit Scarbo rough vertrokken en vooral de lange nachtelijke treinreis naar Londen en vandaar in de morgenuren naar Folkestone had velen wel vermoeid. WELKOM. Het eerste welkom in Vlissingen was kort maar hartelijk. Burgemees ter Kolff wees op de betekenis van deze uitwisselingsbezoeken voor een beter begrip der volkeren onderling en zeide in het bijzonder verheugd te zijn omdat naast vele oude vrien den, ook zoveel nieuwe zijn mede- gekomen, vooral ook jongeren, zo dat ook de toekomstige generatie in deze uitwisseling betrokken wordt. Hij las 'n brief voor, welke mr. C. H. Chapman, de mayor van Scarbo rough, aan de leider van de party had medegegeven en waarin deze niet alleen zijn beste wensen voor dit bezoek uitsprak, maar ook zijn teleurstelling, dat luj niet persoon lijk van de partij kon zyn. Maar in het „seizoen houden zijn burge- meesterlijke plichten hem nu een. maal in Scarborough vast. Mr, Broom dankte voor het har telijk welkomstwoord en zeide er van overtuigd te zijn. dat dit tweede bezoek uit Scarborough aan Vlis singen er toe zal bijdragen de vriendschapsbanden te bevestigen en te verstevigen. Beide sprekers vertrouwden, dat deze week ook prettige, sportieve ontmoetingen op de sportvelden zul len brengen. EERSTE WEDSTRIJDEN. De Zondag bracht reeds de eerste ontmoetingen op sportgebied: zwem wedstrijden in net Breskcnse bad tussen de Vlissingse zwemclub „De Zeehond" en Scarborough. De ..Ko ningin Juliana" had het Zondagmid dag dientengevolge extra druk. want niet alleen vrijwel alle Engelse gas ten het zijn er 109 maar ook vele van hun gastheren/gastvrouwen trokken mee naar Breskens om deze wedstrijden bij te wonen. En nie mand zal er spyt van gehad hebben, want het was een prachtige middag, met een faire, soms spannende strijd in het water en dat alles begunstigd door het mooiste zomerweer, dat men zich maar denken kan. De wedstrijden werden een volko men succes voor ..De Zeehond", sportief èn organisatorisch, en ieder een gunde deze sympathieke club, die de Engelse gasten immers op zo royale wijze ontvangt, van harte. Van de tien nummers werden er negen door de Vlissingers gewon nen en ook de waterpolo-matcn werd een overtuigende zege voor de gast heren. Maar het publiek moedigde ook gaarne en luide de Engelse jongens en meisjes aan. die de overwinning aan de Vlissingers toch heus niet cadeau deden. De volledi ge uitslagen kan men op pag. 4 aantreffen. OVER DE SCHELDE ZWEMMEN. By de Engelse meisjes was er eentje, dat bijzondere aandacht ver diend: de zestienjarige Margaret Feather. Weliswaar maakte zij in haar nummer, de 100 meter borst- crawl, helemaal geen bijzonder goe de tijd en eindigde 2ij als laatste, maar dit meiske beschikt, naar haar clubgenoten ons verzekerden, over een enorm uithoudingsvermogen, welke haar bijzonder geschikt ma ken voor de lange afstand en zware prestatietochten. Margaret zwom al eens over de Malcomoe-bav aan de Engelse Westkust (by Blackpool) en dit traject van 12 mijl geldt voor 't Paul van Zeeland bezocht minister Stikker. De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul van Zeeland, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambtgenooot, mr. D. U. Stikker. De „Gazet van Antwerpen" meldde, dat het onderhoud tussen beide mi nisters liep over alle kwesties in ver band met de Nederlandse-Belgische be trekkingen. O.m. zou de kanalen- kwestie worden onderzocht. Nederlands goochelaar met „zilveren toverstaf" onderscheiden. Het internationaal goochelcongrcs. dat de afgelopen dagen in Amsterdam werd gehouden, is weer achter de rug. Aan een siotbanket droeg de voorzitter, de heer H. Vermefjden. zijn bevoegdheden over aan de heer Maymo (Spanje), die in 1950 in Barcelona hel congres zal presideren. Namens de Engelse organisatie van goo chelaars deelde Francis White mede. dat de president van deze organisatie, de Du ke of Somerset. voor het eerst in 50 jaar het ereteken van de organisatie, de zil veren toverstaf, aan een buitenlander heeft toegekend en wel aan de heer Ver menden. Deze kreeg voorts van de pre sident der Franse organisatie, dr. J. d'Ho- tel. de eremedaille van de Franse goo chelaars. Winnaar van de Grand Prix is gewor den de Deen Viggo Jahn, die zich tevens officieus wereldkampioen 1949 der goo chelaars kan noemen De Nederlanders M. van Emden. Francisco en Moto. de Fleszki's en Santos behaalden voorts nog prijzen in de klassen uitvindingen en presentatie. Nederlandse Reisspaarkas opgericht- Sinds de twintiger jaren bestaat cr een streven grotere groepen der bevolking, en in hei bijzonder de financieel minder draagkrachigen. in de gelegenheid te stel len jaarlijks vacantie te nemen. Op dit gebied zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt als gevoig van het toenemende nantal regelingen voor het verlenen van betaalde vacanties aan de werknemers en in een aantal gevallen door het verstrek ken van vaeantietoeslagcn. Geheel in het kader van deze stroming past de oprichting der stichting „Dc Ne derlandse Reisspaarkas", die een dezer dagen geschiedde. De stichting stelt zich ten doel de bevordering en liet verge makkelijken van hel reizen en van het besteden van vacantielijden van Neder landse onderdanen, in het bijzonder van financieel minder draagkrachtigen. zon der zich tc mengen in de wijze van va- cantiebesteding. De Nederlandse Reisspaarkas zal bin nenkort spaar/egels uitgeven. Deze zegels kunnen door de a.s. reiziger worden ge kocht bij zijn vakvereniging, zijn werk gever. zijn winkelier, enz. tegen een prijs, die minstens 5'; lager is dan dé nominale waarde. Verkeersbedrijven. hotels, pen sions en restaurants, die bij de reisspaar kas zijn aangesloten, aanvaarden dc ze gels echter m betaling tegen de daarop vermelde waarde. zwaarste, dat in Engeland te vinden is. Zij wil zich nu dan ook gaan trai nen voor een tocht over het. Kanaal en denkt in 1950 tot deze zware prestatie ln staat te zijn. 51,aar nu zij in Vlissingen is» heeft Margaret haar zinnen eri op gezet ook over tie Schelde te_ zwemmen. A.s. Vrytlag wil zij liet wagen. Het tij is dan gun stig en ztf krijgt de medewerking van deskundigen, die haar ln een motorboot van Breskens naar Vlissingen zullen begeleiden. Ongetwijfeld zal Margaret by baar poging de belangstelling van heel Vlissingen hebben en wanneer de poging met succes wordt bekroond, zou dit aan de Scarborough week werkelijk een heel bijzonder accent geven. Voor vanavond staat de atletiek ontmoeting op het programma. De wedstrijden beginnen om zeven uur op het terrein aan de Bosweg. Maar dat het voor de Vlissingers 'n even groot succes wordt als Zondag ln Breskens, zal wel niemand ver wachten. Dat het een spannende, sportieve strijd zal worden, is echter zeker. WARM EN DROOG. Geldig tot Maandagavond. Droog, zonnig en warm weer met opnieuw hogere temperaturen cn meest zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1