PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Cripps kon niet langer gemist worden in Londen Deining in de mosselwereld DE BILT Economische situatie zorgelijk Deze week MOEDWIL IN HET SPEL BIJ DE BOSBRANDEN IN FRANKRIJK V.J Vandaag TENTOONSTELLING „JEUGD VAN NEDERLAND" GEOPEND Mosselexport naar België in gevaar VOORSPELT 192e Jaargang No. 203 Dagblad, uitgave van de turn a Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Aug. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen vValstr. 58-80, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 5>ir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, is Vrydag van zyn rustkuur in Zwitserland teruggekeerd te Londen. Hij zag er volgens verslaggevers veel beter uit dan by zyn vertrek. Genezen is hij nog niet helemaal, maar het schijnt, dat de snelle achteruitgang van de Engelse economische situatie hem gedwongen heeft 14 dagen vroeger naar huis te komen dan hij van plan was. Financiële deskundigen in Londen zijn de laatste weken pessimistischer dan ooit. Cripps eerste bezigheid Vrij dagavond was het brengen van een bezoek aan Attlee om de situatie kort te bespreken. Ofschoon Engeland sinds twee maanden geen nieuwe bestellingen in Amerika heeft gedaan vallen de goud- en dollarreserve onrustbarend snel. Twee maanden geleden stonden zij nog iets boven de 400 millioen; bij het einde van de vorige .maand bereikten zij het gevaarlijk lage ni veau van 300 millioen pond. Men spreekt zelfs al van de mo- Wij staan aan de vooravond van de Ronde Tafel-Conferentie en de Indo nesische gedelegeerden, wier verblijf door de Nederlandse regering wordt bekostigd, tonen zich het moge hier eerlijk gezegd worden verre van vriendelijke gasten. Althans de Republikeinen. Zrj zijn ter conferen tie gekomen en zij" laten geen gele genheid ongebruikt om toch vooral te doen uitkomen, dat de Nederland se regering op deze conferentie wel beschouwd niets anders te doen heeft, dan alle verlangens van de heren Re publikeinen in te willigen. Doen zij dat niet, dan zal er geen overeen stemming op korte termijn mogelijk zijn en aan mislukt de conferentie. Welnu: de heren zullen zich dan op nieuw tot de Ver. Naties wenden en trachten op die manier hun wensen vervuld te krijgen Het klinkt verre van vriendelijk. Het lijkt erop, dat de vertegenwoor digers van de Republiek naar Den Haag gekomen zijn om hun voor waarden te stellen, inplaats van te onderhandelen En dat Is natuurlijk in wezen ook wél zo. Maar het ware niet nodig ge weest het zo openlijk van de toren te blazen. Intussen blijven er belangrijke pun ten te regelen. Het Unie-verband moet worden vastgelegd. Over Nieuw- Guinea zal gesproken moeten wor den. De waarborging der financiële en ecomische belangen in Indonesië komt aan de orde. Er hangt dus voor de toekomst van deze conferentie inderdaad nog heel wat af. Daarom bestaat er voor de R.T.C. bij ons volk terecht een grote belangstelling. Intussen heeft de Tweede Kamer de regeringspolitiek volkomen be krachtigd. zelfs de oppositie zag na de rede van minister van Maarse- veen geen reden om nog het woord in tweede jnstantie te voeren. Door dit vertrouwen gesterkt kan het kabinet nu trachten de R.T.C. tot een zo gunstig mogelijk einde te brengen. Het M.G. heeft zich zien vonnissen, deze week. De Alg. Rekenkamer, las tige pottenkijkster. maar o zo nut tige contróleuse der bestuurlijke uit gaven. heeft een boekje (%>en gedaan, waarvan de oren der ex-M.G.-ers wel zullen tuiten. Honderd vijftig millioen is een massa geld. Een groot deel er van is onnuttig besteed. Dat kon, om dat de Londense regering ons dit M. G. in elkaar gezet had dwars tegen de democratische normen in. Jam merMenige verwoeste stad zou er keurig van opgeknapt zijn, als die honderdvijftig millioen bij haar te recht waren gekomen. De benzine wordt duurder. En de automobilisten mopperen. Terecht. Zij betalen al millioenen. Vele milli- oenen. Aan benzinebelasting, aan we genbelasting, aan personele belasting. Er kan volgens de heer Lieftinca nog meer bij. Toch zal Den Haag er goed aan doen, het niet te bar te ma ken. Want dan spant men het paard achter de wagen. Een bloeiend moto risch verkeer kan geen enkel land, dat mee wil komen, missen. Een vererende opdracht is aan de Nederlanders ten deel gevallen: het graven van 'n nieuw kanaal in Egyp te. naast het Suezkanaal. Een bewijs, dat onze waterbouwkundigen nog al tijd een wereldnaam genieten. Kon het anders? In het buitenland is de Straatsburg- se Conferentie geen verheffende de monstratie van eensgezindheid ge worden. Verdeeldheid domineert ook daar en belet vruchtdragend werk. De Duitsers togen ter stembus. Zij kozen een Katholiek-liberale regering. Maar de nazi's, die zich thans scharen rond generaal Remer, de man. die Goebbels moest arresteren op de 20e Juli 1944, maar diens tegenstanders naar het schavot voerde, deze Nazi s haalden toch al weer vijf zeteltjes binnen. Dat zal hen moed voor de toekomst geven. Na de vorige oorlog zyn zij ook klein begonnen. Syrië was het schouwtoneel van een pro-Engelse staatsgreep die aan de president en minister president het leven kostte. Het feit bewijst, dat achter de schermen de strijd tussen de Angelsaksische landen en Moskou voortduurt. In verband daarmede doet het toch wel een beetje vreemd aan, dat de Amerikanen Trumans militai re hulpprogramma met de helft ver minderd hebben. Wel wenst Amerika van Europa een militair bolwerk te gen het communisme te maken. Maar als het op het verschaffen van de militaire middelen aan komt, trekt het de beurs half dicht. Dat zal aan het Amerikaanse prestige niet ten goede komen gelijkheid, dat Engeland binnen tien maanden voor een staatsbankroet komt te staan, indien geen ingrijpen de veranderingen in de situatie ko men. De kans, dat Engeland de ex tra Marshall-hulp zal krijgen, die 't gevraagd heeft, is niet groot. De andere Marshall-landen verzetten zich daartegen. De conferentie te Washington, die op 7. September begint, zal het nodige licht moeten brengen in de donkere situatie. Deze conferentie, die een week zal duren, belooft uiterst belangrijk te worden. Van Britse zijde nemen Cripps en Bevin er aan deel, van Amerikaan se zijde Acheson en Snyder, de mi nister van financiën en voorts Ache- sons Canadese collega Lester Pear son. In een officiële mededeling wordt gezegd, dat het doel van de confe rentie is „de moeilijkheden betref fende de betalingsbalans tussen de dollar- en sterlinggebieden te be spreken, evenals de maatregelen, die zouden kunnen worden genomen om de bestaande onevenwichtigheid te doen verdwijnen." Verschillende Engelse bladen drin gen aan op devaluatie. Op het mini. sterie van Financiën ziet men echter niet in dat devaluatie zal helpen zo lang Engeland veel meer invoert dan het kan uitvoeren. Op de agen da van de besprekingen in Washing ton komt het woord devaluatie niet voor. al zal het onderwerp in onof ficiële gesprekken zeker worden aan. geroerd. Het Amerikaanse blad „Journal of Commerce", dat meestal het stand punt van het bedrijfsleven vertoikt, berichtte Donderdag, dat Engeland fedwongen zal zijn het pond sterling innen een paar weken te devalue ren. Britse ambtenaren te Washing ton hebben dit Vrijdag ten stellig ste ontkend. Het schijnt echter, dat er van Amerikaanse zijde toch een zekere druk op Londen wordt uitgeoefend. Hierbij zij aangetekend, dat devalu atie van het pond vrijwel zeker de valuatie van de gulden tengevolge zal hebben. Twee mannen gearresteerd. Er zyn aanwijzingen, dat moedwil in hef spel is bij de enorme bosbran. den. die de laatste 40 dagen 100.000 ha. bos, een waarde vertegenwoordi. gend van 3500 millioen francs, in Zuidwest Frankrijk verwoestten. De Franse politie heeft Vrijdag twee mannen gearresteerd verdacht van brandstichting in het departe. ment Gironde. Gevallen voor het Vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd. Serg. E. J. te Hulzen uit Does burg; Serg. J. Goedemans uit Am- sterdam-W.; Sold. M. J. J Ohms uit Heino; Sold. Chr. Wijnstra uit Maas tricht; Sold J. Dikken uif Enschedé; Sold. G. van Dijk uit Maassluis; Sold. G. Geurts uit Dodewaard; Sold. J. H. X. Bruis uif Schinnen (L.)Sold. J. Jonker uit Zaandam; Sold. Spreij uit Abkoude; old. H. Nijholt uit Oldemarkt (O.); Korp. J J. H. Peer booms uif Geleen; Korp. A. X. J. v. d Berg uit Schiedam; Sold. Ie ltl. G. J. van Krevel uit Ede; Sold. Ie kl. P. A. v. d. Puften uit Haarlem Van het Koninklijk Nederlands In donesisch Leger. Ie It- A. K Frenks uit 's-Gravenhagc; Serg. inf J. A. van Overmaire uit Zuiddorpe (Z.)., alsmede 6 Indonesische leden van het K.N.I.L. Rode Kruismensen zochten zichzelf. De Velsense afdeling van het Rode Kruis hield dezer dagen op de Rijksweg naar Amster dam een oefening, waarbij een rampzalig auto-ongeluk in scène werd gezet. Politie-auto's en ziekenwagens vervoerden vele „gewonden", die door de eerste hulp-ploegen van een dikke verbandverpakking wa ren voorzien. Het toneel van het pseudo- on geluk zag er zo echt uit, dat een automobilist, die naar Am sterdam reed, in de waan ver keerde, dat er werkelijk een ernstig ongeluk was gebeurd. Hij belde spoorslags de politie op, die op haar beurt de oefe nende Rode Kruismensen waar schuwde. Zo kon het voorko men, dat de deelnemers op zoek gingen naar de verongelukte auto's, die natuurlijk onvind baar waren. Na enig nadenken moest men tot de conclusie ko men, dat de automobilist zich door al het verband tot zijn overigens begrijpelijke activi teit had laten verleiden en dat men dusnaar zichzelf op zoek was. Botsingen tussen Amerikanen en Chinese communisten? Het ocmmunistische nieuwsbureau Nieuw China verklaarde in een radio, uitzending uit Peiping, dat op ver scheidene plaatsen in China Ame. rikaanse troepen slaags zyn geraakt met communistische soldaten. Verder werd gezegd dat van Formosa een Amerikaanse marinebasis was ge. maakt. Sultan Hamid II van Pontianak opende Vrijdag de Haagse aquarium- en terrariumtentoonstelling die tot 5 Sep tember te 's Gravenhage wordt gehou den. Het ministerie van binnenlandse zaken had tevoren een waarschuwing uitgegeven, dat men voor het opzet telijk in brand steken van bossen en te velde staande gewassen zou kun nen worden gestraft met levenslange dwangarbeid. In het departement Landes. dat aan Gironde grenst, verloren in de laatste 5 dagen 60 gezinnen al hun bezittin gen door brand. Een 20 km. lang front van vlam men, die de plaats Gabarret bedreig den, werd Vrijdag door 20.000 man troepen, brandweerlieden en burgers bedwongen. Het vuur zet in de wouden van midden-Frankrijk zijn vernielings werk voort. In de streek van Aspres (Oostelijike Pyreneeën) zijn reeds verscheidene duizenden hectaren met groene en kurkeiken aan de vlammen ten offer gevallen. In het departe ment Aube woedt een reusachtige brand, die zioh over 'n front van 25 kilometer uitstrekt en door een krachtige wind wordt aangewakkerd Ook in het departement Du Var zijn reeds honderden hectaren bos en vele boerderijen een prooi der vlam men geworden. .is het 5 jaar geleden, dat de Russen met een omvangrijk le ger en een overvloed van ma teriaal het offensief tegen Roe menië inzetten. EN MORGEN.. viert Prinses Margaret Rose van Engeland haar 19e verjaar dag. kv Donderdag 2 uur opening van de R.T.C. Teneinde de luisteraars overzee in staat te stellen de plechtige opening van de Ronde Tafel Conferentie recht streeks via de radio te kunnen volgen, is door de leiding der delegaties, in overleg met de U.N.C.I., nader over eengekomen, het openingsuur der con ferentie te stellen op 2 uur 's middags in plaats van 11 uur. Koningin Juliana danste met de jeugd. Yrydagndddag om half drie heeft Koningin Juliana de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die tot J8 September in het R.A.I,-gebouw fe Amsterdam gehouden wordt, geopend Het aantal genodigden, leden van het corps diplomatique, ministers, com. missarissen der Koningin, Kamerle den en vertegenwoordigers van or. ganisaties die zich met de jeugd be zig houden, was zo groot, dat naast de tentoonstellingshal een grote tent was opgezet om aan allen een pLaats te kunnen bieden. Na de muzikale inleiding van het Amsterdamse jeugdorkest en een koor onder leiding van de heer Gehrels sprak de voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur. dr. G. G. J. Mettrop, de genodigden toe. Na dagenlang hard werken is men er aan 't Zuid-Sloe Vrijdagmorgen in geslaagd de nieuwe verbinding tussen Walcheren en Zuid.Beveland te sluiten. De dyk is dicht! Enquête Commissie stelt onderzoek in naar England-Spiel. Op gezette tijden publiceert de parlementaire enquête-commissie een verslag over de stand van zaken van haar werkzaamheden. Dezer dagen versche.en opnieuw een dergelijk ver slag en daarin wordt medegedeeld, dat 't onderzoek betreffende de ver bindingen met 't bezette Nederland se gebied, in het bijzonder de mili taire en civiele inlichtingendiensten, met kracht wordt voortgezet, zowel ten aanzien van de verbindingen in het algemeen als ten aanzien van het England-spiel in het bijzonder. De commissie acht het haar plicht, het England-spiel zo nauwkeurig mo- geljjk te onderzoeken en aandacht fe besteden aan elke aanwijzing, hoe fantastisch deze wellicht ook moge kl;nken. Mede hierdoor heeft het on derzoek een grote omvang aangeno men. De commissie had aanvankelijk gehoopt in het vroege najaar van 1949 omtrent het gehele complex van vraagstukken, dat met de verbindin gen samenhangt, verslag te kunnen uitbrchgen. Tot haar leedwezen is dit echter onmogelijk gebleken Omtrent liet tydstip, waarop het verslag hier over zal kunnen verschijnen, kan ze thans nog geen nadere mededelingen doen. Reizigers naar Frankrijk mogen met ingang van vandaag 60.000 Franse francs meenemen in plaats van 40.000, zo heeft het Franse ministerie van financiën mee gedeeld. Geen Zeeuwse, dan maar Deense mosselen, zegt België De Laatste «eken heerst grote ontevredenheid onder een belangrijk aantal Nederlandse en Belgische groothandelaren in mosselen, over het optreden van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom. Sinds Donderdag heeft zich de kwestie zodanig toegespitst, dat het tot een openlijk conflict gekomen is. Tot 1947 gold voor de export naar Frankrijk de regeling, dat alleen die Nederlandse groothandelaren naar dit land mochten leveren, die dit steeds gedaan hadden. In 1947 gaf Frankrijk echter de invoer vrij, waarop het Aan- en Verkoopkan toor voor mosselen, kortweg „Ceve mos" genoemd, zich op het stand punt stelde, dat nu alle groothande laren, ook zij die vroeger alleen met België zaken deden, hun mosselen desgewenst naar Frankrijk konden afzetten. Eenzelfde regeling gold ook voor België. Hier mochten alleen die groothandelaren aan de markt ko men. die voorheen ook met onze Zuiderburen zaken deden. De gehele invoer van mosselen in België was in handen van een groep groothan delaren. verenigd in de vermosin (Vereniging van Mosseleninvoer ders). Deze ontvingen hun mosselen uit Nederland tegen fr. 133 per 100 kg., terwijl de kleinhandel hun fr. 330 moest betalen. Deze neemt 'n winst van 170 fr., zodat de mosse len voor de consument op fr. 5 per kg. kwamen. De grote winst van de Vermosin (100 leidde tot een geschil met het Belgische ministerie van Econo mische Zaken. Het gevolg was, dat de Belgische regering het besluit namom invoer vergunningen af te leveren aan elke Belgische, groothandelaar die dit ver langt. Een 36-tal vergunningen wer den de afgelopen weken reeds aan niet bij de Vermosin aangesloten groothandelaren afgegeven, doch de ze kunnen thans geen mossel uit Ne derland betrekken. De „Cevemos" blijkt nl. besloten te hebben alleen uitvoervergunningen te verstrekken ten behoeve van by de Vermosin aan gesloten handelaren. Een bekende Yersekse exporteur loopt met een bestelling van vjjf mil lioen kg mosselen voor een Brussel se groothandelaar in zijn zak do invoervergunning voor België is aan wezig doch hij krngt geen uitvoer vergunning. Wel is dus de handel op Frankrijk vrijgelaten, doch de door de Belgische regering vry gegeven handel, wordt vanuit. Nederland ten gunste van de „Vermosin" onmoge lijk gemaakt. Dit tot grote ergernis van de ex porteurs die voorheen alleen in Frankrijk hun producten afzetten en nu concurrentie krijgen van de ex porteurs op België, terwijl dit omge keerd niet toegestaan wordt. Donderdag heeft de hierboven be doelde exporteur getracht de toegang tot de Belgische markt te forceren. Hij is met een partij van 5000 kg mosselen waarvoor een uitvoerver gunning naar Frankrijk was ver strekt, naar Brussel gegaan en heeft deze partij aan een groothandelaar aldaar afgeleverd Deze handelaar was toen in staat de detaillisten te gen fr. 2.50 per kg te bedienen, ter wijl zij bij de Vermosin fr 3.30 moes ten betalen. De handelaar werd bele gerd en kon bij lange na niet aan de vraag voldoen. Een tweede zending van 5000 kg zou worden aangerukt, dochdeze is niet verder dan de haven van Yerseke gekomen De Ce vemos verleende geen uitvoervergun ning. En gisteravond kreeg de be trokken exporteur het bericht dat hij voorlopig ook voor de export naar Frankryk was uitgesloten EEN DEMONSTRATIE Zowel de betrokken Nederlandse als Belgische groothandelaren zijn niet voornemens het er bij te laten zitten. De heer J. Prins e.a. te Yerseke heb ben zich reeds telegrafisch tot Minis ter Mansholt gewend en hopen dezer dagen in een audiëntie met Z. Exc. de zaak te bepleiten. Voorts zal een auto met de niet voor export vrijgegeven mosselen een demonstratietocht ma ken, waarbij de handelaren en kwe kers zullen worden verzocht hun ad- heasie te betuigen met een actie om aan het optreden van de „Cevemos" een eind te maken. Op de auto is een bord geplaatst met het volgende opschrift: „Deze mosselen mogen auf Befehl van de mosselführer niet uitgevoerd worden, daar anders de Belgische han del gevaar loopt vrij te zullen komen, met als gevolg te grote verkoop van Zeeuwse mosselen en voor zekere per sonen een te geringe extra bron van inkomsten. Mosselkwekers, let op Uw zaak. U wordt zelf verkocht en indien mogelijk geleverd". HET GEVAAR VAN DE DEENSE MOSSELEN Ook de Belgische groothandelaren werken op volle kracht om een eind aan de toestand te maken. Een van hen. de heer S. de Meersman-Meerts uit Brussel verklaarde ons, reeds per soonlijk de zaak op de Nederlandse ambassade te Brussel te hebben be sproken. Hij heeft er hierbij op gewezen, dat men gaarne de Zeeuwse mos selendie van goede kwaliteit zijn, wenst te importeren, doch dat in dien binnen acht dagen de mono polistische positie van de „Ver mosin" niet ongedaan wordt ge maakt, acht en dertig Belgische groothandelaren zullen beginnen met het inporteren van Deense mosselen. Deze worden tegen la gere prijzen geleverd, terwijl de Denen zich reeds bereid verklaard hebben de mosselen per schip xiaar Zeebrugge te vervoeren Het is momenteel in België zo, dat het publiek allereerst kijkt naar de lagere prijs. De iets mindere kwaliteit van de Deense mosselen wordt op de koop toegenomen. Mocht inderdaad tot import van Deen se mosselen op grote schaal worden overgegaan, dan zou dit voor de Zeeuwse mosselcultuur ernstige gevol gen kunnen hebben. De „Vermosin" heeft zich wel verbonden om ca. 20.000 ton af te nemen, doch vorig jaar is dit ondanks de afspraak, ook niet geschied, zo werd nog opgemerkt. Bovendien is zij nu reeds 20% achter bij vorig jaar, hoewel de levering 14 dagen vroeger begonnen is.. Hoe ook, deze kwestie, welke reeds in de Belgische pers veel stof heeft doen opwaaien, zal op een bevredi gende wijze moeten worden opgelost, vooral in het binnenland. Zich in zijn openingswoord tot Koningin Juliana richtend zeide hy: ..Uwe Majesteit is de moeder van on ze vier prinsesjes, die naast de liefde van haar ouders de liefde hebben van heel ons volk. Wij weten, dat naast onze vier prinsesjes, de hele jeugd van Nederland uw grote liefde heeft. Wy danken u voor uw grote daadwerkelij ke steun". Zich tot de ministers wendende wees hij er op. dat het hoge geboortecijfer ongetwijfeld zal leiden tot een steeds dringender vraag om een nog belang rijker deel van 't nationale inkomen te besteden aan de zorg voor de jeugd. Hij besloot zijn rede met de woor den: „moge deze tentoonstelling inder daad als een klaroenstoot velen aan vuren mee te bouwen aan onze toe komst, „de jeugd van Nederland". REDE VAN DE KONINGIN. Nadat dr. Mettrop uitgesproken was betrad H. M. Koningin Juliana het spreekgestoelte om de tentoon stelling te openen met een rede, waarin zij zeide: „Het is goed te mid den van de andere grote en branden de vraagstukken, dat onze volle aan dacht wordt opgeëist door de ten toonstelling „Jeugd van Nederland". Alle plannen voor de toekomst staan of vallen immers met de geestkracht van onze jeugd. Haar ontwikkeling de beste kansen te geven, behoort tot de allereerste verantwoordelijk heid waarvoor wij staan. De Koningin besloot haar rede met de woorden: Moge deze tentoonstel ling verhelderend werken in ieder opzicht en er toe bijdragen de jong ste generaties te helpen op te groeipn tot goede mensen met verantwoorde lijkheidsbesef. Zij verklaarde hierna de expositie voor geopend en was de eerste bezoekster, -die na deze plech tigheid een rondgang maakte. KONINGIN DAN! V'E. Op de vrolijke tonen van een har monica dansten Vrijdagmiddag op de tentoonstelling „Jeugd van Neder land" te Amsterdam een groep jon geren de z.g. zevensprong. Plotse ling werd de kring verbroken en Ko ningin Juliana, in het grijs gekleed, greep de hand van een jongen en een meisje en danste vrolijk niede. Haar voorbeeld werd terstond door enkele in zwarte namiddagtoiletten geklede dames gevolgd. Tijdens haar rondwandeling werd Koningin Juliana voor haar oudste dochter de maquette aangeboden van 'n houten landhuisje, de z.g Beatrix- prijs van de loterij, die ten bate van de tentoonstelling was gehouden KORTE PREDICAT1E DE OOGST Mijn vader is de landman". Joh. 15:1. De vacaxitietijd in oogstmaand is voor velen de enige kans in het jaar dat zij met de landbouw in aanraking komen. Het gezwoeg en gezweet om de oogst zo goed mogelijk binnen te halen, maakt op hen een zekere in druk. Dat is voor hen de landbouw. Zij, die er buiten staan, hebben er gewoonlijk niet veel begrip van hoe het een geheel jaar lang werken en zorgen is, opdat eens de oogst kan worden binnen gehaald. Wat een zorg moet er tegenwoordig niet aan boom en plant worden besteed en met welk een nauwkeurigheid moet worden af gewogen wat een plant zo al nodig heeft, opdat de oogst zo goed mogelijk zij. Het is een heel jaar door zorgen gexoeest. De Schrift zegt ons nu dat de Vader in de hemelen d e Landman is. Hij werkt en zorgt altijd door. Het is de troost van het geloof, te weten dat er altijd door een zorgende, opvoedende, opleidende genade Gods xoerkzaam is. De. hemelse Landman laat voortdurend zijn waakzaam oog gaan over de planten. Hij koestert ze door zijn zonnestralen. Hij striemt ze door zijxi regen. Hij snoeit ze. Hij ent ze. Hxj is altijd werkzaam, deze Vader, die de landman is. Hij geeft ze xcat zij nodig hebben, opdat er rijke vruchten mogen rijpen eer er moet worden gemaaid. Mijn Vader; dat is de Vader van onze Heere Jezus Christus. Hij is het die dit woord spreekt. Door Hem mo. gen wij die Vader-naam ook voor ons op de lippen nemen. Deze Vader laat voortdurend Zijn oog over ons, die Zijn planten zijn, gaan. Hij verwarmt ons en Hij ver frist ons door het Woord van Zijn Genade. Hij geeft ons wat wij nodig hebben, opdat wij kunnen groeien en vrxichlen kunnen dragen. Zijn Woord wil altoos bij ons zijn. Hij wandelt door Zijn hof, zoals een landbouwer over zijn velden gaat. Maar tenslotte zal het aankomen op de dag van de oogst, wanneer het koren in Zijn schuur verzameld wordt. H. IETS MINDER KOEL. Geldig tot Zaterdagavond- Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen maar plaatselijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets minder koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1