Dure ziekenhuisexploitatie te Goes? HAAS AZIJN Deskundige acht ingrijpende bezuiniging nodig en mogelijk B. en W. betreuren houding van het gasthuisbestuur. RAPPORT HEEFT ONGUNSTIGE INDRUK BIJ BESTUUR GEMAAKT BELGISCHE KLACHTEN OVER ONS LAND ALS BENELUX-PARTNER DE LUCHTDOELDEMONSTRATIES IN ZEELAND VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Hogere tarieven voor de ouden van dagen? In verband met de grote tekorten van het Gasthuis (e Goes werd tn de raadsvergadering van 28 Mei 1948 aangedrongen Dp het instellen van oen onderzoek met betrekking tot de economische cn financiële bedrijfsvoering van het Gasthuis. B. en W. hebben daarop de lieer G. H. Sanders, advi. serend ziekenhui s-econoom tc 's Gravenhage opdracht gegeven tot het in stellen van een dergelyk onderzoek. In een 51 pagina's tellend rapport heeft de heer Sanders thans het re. sulfaat van dit onderzoek neergelegd. Hij is bij zijn becijferingen uitge gaan van de jaarrekening 1947 omdat bij de aanvang van zijn onderzoek de rekening 1948 nog niet kon zijn vast gesteld. 1947 is wel een zeer ongelukkig jaar voor vergelijking van een aantal cij fers. De toen heersende typhus-epide- mie had tengevolge, dat enige zalen moesten worden gesloten. Het spreekt wel vanzelf, dat dit op de baten een nadelige invloed heeft gehad, terwijl de vaste lasten gelijk of nagenoeg ge lijk bleven. Anderzijds moesten grote uitgaven worden gedaan voor de ver pleging van aan typhus lijdende zus ters en moest het Gasthuis zich de begrafeniskosten getroosten van enke le hunner, die aan deze ziekte overle den. Het nadelig saldo in 1947 bedroeg 76.018.98, waarvan komt ten laste van het Ziekenhuis 54.422,48, van de Oudeliedenafdeling 6175.41 en de verlies- en winstrekening f 15.441.09. OORZAKEN Als directe oorzaken voor het zie kenhuis tekort wees de rapporteur o.m. aan: de onderbezetting, welke een gevolg was van de bijzondere omstan digheden, de sedert 1 Juli 1947 nood gedwongen ingevoerde betere salaris regeling voor de verplegenden, te hoog bestede prijzen voor levensmiddelen en andere benodigdheden, de van de medici te weinig of niet ontvangen huren voor het gebruik van de poli kliniek, de z.i. minder juiste financiële regeling met de röntgenoloog, de niet- efficiënte wijze waarop moet worden gestookt, de zeer hoge tarieven voor de bewassing, van het water en elec- triciteit, de kostbare wijze, waarop de voeding (op gas) moet worden bereid, de vrij hoge onderhoudskosten der ge bouwen, de post sociale lasten, welke door de bijz. omstandigheden in 1947 bezwaard moest worden met ruim 5000.— voor verpleging van zieke zusters, deels buitenshuis, de hoge ren- tepost en te lage verpleeg- en andere tarieven. Voor het tekort op de oude- lieden-afdeling gelden als directe oor zaken verschillende hierboven ge noemde factoren. Beide-tekorten kunnen volgens rapporteur, in de toekomst een deels door reeds getroffen, ander deels door nog te treffen maatre gelen geheel ioorden opgeheven. TE HOGE VOEDINGSKOSTEN Bij de toelichting op de exploitatie rekening wordt opgemerkt dat het geen voor levensmiddelen werd uitge geven 0.88 per voedingsdag) aan de hoge kant is, terwijl de bereidingskos- ten 0.15% zijn. In andere ziekenhui zen variëren de uitgaven voor levens middelen van 0.63 tot 0.87, (in Middelburg 0.77). Rapporteur acht het mogelijk dat 10 cent per voedingsdag kan worden be zuinigd, wanneer rechtstreeks van de groothandel wordt betrokken en niet van de middenstand, zoals thans voor schrift is. Men komt dan op een be zuiniging van 5750. Het koken op gas maakt de berei ding der voeding zeer kostbaar, hoc- (Ingezonden mededeling). TALLOZE VROUWEN GEESTDRIFTIG OVER OPZIENBARENDE VINDING „ACTIEF WIT". In Amerika kent men de z.g. „fan mail''. Wanneer men daar enthousiast over iets is, dan gaat men in massa aan het brieven schrijven. In Neder land gebeurde dat in bescheiden male wel eens met acteurs of radio-artisten. Verder echter ging men niet. Maar nu blijkt het, dat ook de Nederlandse vrou wen in staat zijn, vol geestdrift de pen ter hand te nemen. En wat heeft nu haar enthousiasme gewekt? Een nieuw wasmiddel. Een nieuw wasmid del, waarbij gebruik wordt gemaakt van een opzienbarende vinding, het z.g. „actief wit" een stof, die de was vele malen helderder en zachter maakt. De treffende resultaten van „actief wit" berusten op het effect van het z.g. „optisch bleken", gecombi neerd met reeds bekende chemische bleekwijzen en met het wasproces. Na veel onderzoekingen lukte het „ac tief wit" toe te voegen aan een zelf werkend wasmiddel, dat onder de naam „Castella" (dezelfde naam van dc bekende schoonheidszeep) op de markt werd gebracht. Dit wasmiddel is het, dat op het ogenblik zoveel pen nen in beweging zet! wel niet gezegd kan worden dat de gasprijs te hoog is. Terwijl in Den Haag 0.25 M3 gas per voedingsdag wordt gebruikt, is dit in Goes 0.60 M3, d.w.z. in geld uitgedrukt: in het zie kenhuis te Den Haag 2 cent per voe dingsdag en te Goes 5.05 cent. Voorts moet het mogelijk zijn op de post bewassing belangrijk te bezuini gen. In overweging wordt gegeven het stichten van een centrale wasserij voor de ziekenhuizen op Zuid-Beveland en Walcheren. Het bedrag voor de verwarming der gebouwen en warmwatervoorziening besteed, wordt buitensporig hoog ge noemd. Per M3 gebouwen-inhoud per jaar komt de rapporteur op 1.22, ter wijl in 1947 voor andere ziekenhuizen werd gevonden 0.38 tot 0.81 per M3. Geadviseerd wordt met brechco- kes te stoken, daar dit ca. 21% voor deliger kan zijn. Bovendien moet bij de aflevering van de brandstoffen con trole op gewicht en kwaliteit worden uitgeoefend. Voorts wordt aanbevolen de gascokes rechtstreeks van de gas fabriek te betrekken. Verder is het rapporteur opgevallen dat het watertarief te Goes (gemid deld 27 cent per M3) voor een zieken huis schrikbarend hoog is. Geadvi seerd wordt een voordeliger contract te sluiten. Ook is het watergebruik groot. Te Goes 218 liter per hoofd per dag tegen 100 tot 140 liter in andere door rapporteur onderzochte zieken huizen. Inmiddels, is te Goes reeds een techn. fout ontdekt, waardoor geruime tijd 400 liter per uur teveel in reke ning was gebracht. Bij het terugbren gen van het watergebruik tot 140 liter per hoofd per dag en bij besparing van de teveel berekende hoeveelheid, komt rapporteur, nog zonder tariefs verlaging, op een mindere uitgaaf van f 1250.per jaar. Op het stroomverbruik acht de heer Sanders dat 'n zesde te bezuinigen is, terwijl ook getracht moet worden een voordeliger contract te krijgen. Bij eenzelfde tarief als te Middelburg wordt betaald, zou hierop rond f 1800 te bezuinigen zijn. Door aanstelling van een vaste schil der wordt een bezuiniging van 1400 per jaar op onderhoud van gebouwen geraamd. T.av. het ongedekte tekort op de verpleegdagen van de oudelieden Niet alle aanwijzingen van het rapport uitvoerbaar? In een bijgevoegd schrijven aan de raadsleden de'en B. en W. mede, dat niet alle door de heer Sanders gege. ven aanwijzingen voor verwezenlij king vatbaar zullen zjjn, doch zij vertrouwen locb, dat aan de hand van het rapport maatregelen genomen zullen worden, die tot de verminde ring van de exploitatietekorten der instelling zullen voeren. B. en W. betreuren het, dat het Gasthuisbestuur een enigszins afwij zende houding aanneemt tegenover het rapport, doch zij zijn daarnaast, overtuigd van de volle medewerking van dit bestuur om voor zover niet reeds maatregelen werden genomen tot een meer economisch beheer der instelling in de toekomst al het mogelijke te doen om de gegeven aanwijzingen op te volgen en zo no. dig by dc raad met die vooretellen te komen, die kunnen dienen tot ver mindering dezer tekorten. afdeling ad f 1.12 per dag, acht rap porteur het geen bezwaar dat de tarieven met f 0.50 per dag wor. den verhoogd. Hierdoor zou 2750 per jaar meer ontvangen worden. De reeds ingevoerde verhoging der vcrpleegtarieven in het ziekenhuis zal bij eenzelfde aantal verpleeg dagen als in 1945 de ontvangsten doen stijgen met f 29.400. De lasten van dc nevenbedrijven (operatiekamer, laboratorium enz.) bc- dagen 46.003.32 en de baten ƒ41.117.48, verlies 4890.84. Ook voor deze ver schillende bedrijven geeft rapporteur wegen aan om de tekorten weg te werken. Verder worden uitvoerig nog middelen aangegeven om o.m. de ver plegingsdienst, de huishoudelijke dienst, de technische dienst en de eco nomisch en de administratieve dienst efficiënter en economischer te doen werken. SAMENVATTING Samenvattend komt rapporteur tot de conclusie dat voor een tekort van totaal 60.400 in de toekomst geen vrees behoeft te bestaan. Wanneer het Gasthuisbestuur nog de maatregelen treft, in het rap port aangegeven, acht hij het zelfs mogelijk dat een sluitende reke ning kan ïporden verkregen. Na het doen van enige extra uitga ven zullen door de reeds getroffen en nog te treffen maatregelen vol gens rapporteur, uiteindelijk de baten jaarlijks toenemen en de lasten afnemen met f 76.750, in welk bedrag dan nog-niet tot uit- drukking zijn gebracht de tariefs verlaging voor water en electrici- teit en het vervallen der vereve ningsheffing. Scherpe reactie in een uitvoerige nota neergelegd. Naar aanleiding van het rapport.Sanders heeft het Gasthuisbestuur een uitvoerige nota aan B. en W. van Goes doen loekonien, waarin afkeu. ring wordt uitgesproken over de w\jze waarop dit onderzoek heeft plaats gevonden en het resultaat hiervan. Het rapport heeft het Gasthuisbestuur zeer teleurgesteld, aangezien het behoudens enkele suggesties, waarvan de uitvoering niet door het bestuur wordt aanvaard, een reeks feiten vermeldt die niets nieuws brengen, ter- w\jl hier en daar zodanig in details wordt afgedaald, aldus de nota, dat de grote iyn geheel verloren gaat. De uitzonderiyk vreemde wjjze, waarop de rapporteur na de ontvangst van zyn opdracht is tewerk gegaan om zonder ook maar cén onderhoud inet het Gasthuisbestuur te hebben gehad en met praktisch volkomen ne. gering van de geneesheer-directeur een rapport te schrijven, is aan het re- sultaat niet vreemd, aldus de nota. Hotelkosten van het M.G. Uit het verslag van de Alg. Rekenka mer over de financiën van het voorma lig Militair Gezag zijn nog meer frap» pante cijfers te halen. Het Provinciaal Commissariaat te Am- terdam maakte bijv. voor de legering en voeding van zijn personeel gebruik van het American Hotel. Het betaalde f 52.923.31 voor het legeren (waaronder f 4287.25 voor het reserveren van kamers die niet werdén gebruikt), voor het be reiden van maaltijden en bediening i 35.700. Het Districtscommissariaat te Amsterdam heeft voor het verstrekken van nachtverblijf de beschikking gehad over het Victoriahotei. De kosten hier voor bedroegen f 26.000 (f 13.079 voor on bezette kamers). Te Eindhoven zyn 1152 buiten- en 511 binnenbanden aan verantwoording ont snapt. Ook bij andere commissariaten, al dus de Algemene Rekenkamer, vormt het beheer van anto's en onderdelen een zwak punt. Onder de verdere posten komen voor diverse „onnutte uitgaven" en „ongeoor loofde" uitgaven, waarvan ruim tiendui zend gulden voor sigaretten bij de admi nistratie van het kamp Vught. Dc beleidskwestie, waarvoor het bestuur de verantwoordelijkheid draagt en die niet los tc maken is van het economisch en financieel be heer, wordt in dit rapport volkomen verwaarloosd. Ten aanzien van de door dc rap porteur opgesomde oorzaken van het tekort over 1947 wordt van de zijde van het Gasthuisbestuur o.m. opge merkt, dat lagere inkoop van levens middelen inderdaad mogelijk is, af hankelijk van de mate waarin het -asthuisbestuur ontheven wordt van loor B. en W. gegeven aanwijzingen jm bestellingen by de plaatselijke middenstand te plaatsen. De inkoop zal ingevolge een Interne reorganisa tie eenhoofdig worden geleid. De van de medici te weinig of niet ontvangen huren voor gebruik polikliniek is een kwestie waarvan de uitvoerbaarheid wordt betwijfeld en waar practisch elk ziekenhuis moeilijkheden mee on dervindt. De financiële regeling met de röntgenoloog zal binnenkort waarschijnlijk geregeld worden in de nieuwe wet op de ziekenfondsen. De hokkerige uitbreidingen van het gehele complex zijn oorzaak van een onrendabele verwarming. De tarieven voor bewassing zijn in 1948 reeds aan- zienlnk verlaagd De monopolistische positie van de wasserij geeft weinig noop op verdere verlaging. Juist de zer dagen wérd een aanbod ontvan gen inzake gecombineerd wassen met andere ziekenhuizen tegen lagere ta rieven. Gezien de situatie in zeeland zijn de water- ey clectriciteits tarieven nu eenmaal hoog, ook voor particulie ren. Om nu voor het koken van gas op een ander systeem over te gaan, is het de vraag of met een streekzie kenhuis in het vooruitzicht een daar aan verbonden grote investering ver antwoord is. Bovendien ligt de calorische waarde van het gas neden ca 20% hoger dan in 1947. Een even redige volume vermindering van het verbruik is dan het gevolg, zodat het genoemde cijfer van 0.60 m3 per voe dingsdag theoretisch moet terugval len op 0.48 m3. Over het eerste nalf- jaar '49 is dit cyfer 0.528 m3. De ho ge rentepost wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt, doordat ondanks herhaal de aanmaningen de gemeente Goes niet aan haar verplichtingen voldeed inzake bijpassen van verliezen, waar door de rekening-courant brj de gem. ontvanger te hoog opliep. Verder wordt in de nota uitvoerig nagegaan in hoeverre de geadviseerde maatregelen uitvoerbaar zijn. Voor verschillende tariefsverhogingen is reeds contact opgenomen met de Prijsbeheersing. By besprekingen bleek dat men daar reeds op do hoogte was van de inhoud van het rapport San. ders. Deze wetenschap werd ge. bruikt in het byzyn van anderen tegen het beleid van B. en W. in. zake het Gasthuis. Blykbaar heeft de heer Sanders nauwe relaties met de Prysbeheersing, zo wordt opgemerkt. Zeer wuarschynHjk heeft de heer Sanders er niet te genop gezien een indiscretie te begaan. Een ambtenaar van de Pryebeheerslng kan dit niet hel. pen, maar dat deze daarvan onijj. dig en volkomen ten onrechte ge bruik maakt tegen (1e opdrachtge ver van de heer Sanders is zeer ergerlijk, aldus dc nota. Deze aan. gelegenheid wordt verder onder zocht. Opgemerkt wordt verder o.m. dat volgens „het Ziekenhuiswezen" het femiddelde van de kosten per voe- ingsclag voor levensmiddelen in 68 ziekenhuizen in 1947 0.85 was, te gen 0.88 in Goes. Vier en twintig- waren or hoger en vier en veertig lager dan Goes. In een nadere beschouwing noemt het Gasthuisbestuur het rapport wei nig opbouwend. Het bestuur heeft zich reeds verzekerd van de bijstand van een bekend ziekenhuiseconoom om het bestuur van advies te dienen in zake de door dc heer Sanders zo gemakkelijk neergeschreven te nemen maatregelen. Tenslotte wordt een kort overzicht gegeven van dc huidige toestand van het Gasthuis, zowel medisch als fi nancieel. Onrustwekkend is de finan ciële toestand naar mening van het bestuur niet. Terwijl voor net gehele jaar een bijdrage van de gemeente Goes van 41.255.45 is begroot, was er over het eerste halfjaar slechts 10.401.29 nodig. ZWEMMEN Egyptische „massa-aanval" op het Kanaal. Zes Egyptische zwemmers, die in de komende weken zullen trachten over het Kanaal te zwemmen, zün te Folkestone gearriveerd om hun trai ning te voltooien. Bij hen bevindt zich Hassan Abdel Rahim, die in Au gustus van het vorig jaar de over tocht van Gris Nez naar Dover vol bracht in 17 uur 35 min. De Egyptenaren zün ook van plan een aanval te doen op het Relay-rc- cord dat met 12 uur 20 op naam staat van een Franse ploeg. Ook Cubaanse zwemmer moest Kanaalstrijd staken. De Cubaan Cortinas, die Donder dagmiddag voor een poging om het Kanaal over te zwemmen was ge- start, heeft iets minder dan 6 uur na zijn start moeten opgeven. Hij kreeg kramp als gevolg van de lage tempe ratuur van het water (nog geen 10 graden Celsius) en er moesten tou wen en planken gebruikt worden om de uitgeputte zwemmer aan boord te hijsen van dc trawler ..Notre Dame de Lourdes", die hem naar Calais te rugbracht. WIELRENNEN Ronde van Sas van Gent voor Profs. Op kermls-Dinsdag, 6 September a.s., wordt te Sas van Gent de jaar lijkse Ronde van Sas voor Profs verreden. Voor deze wedstrijd, welke thans voor de vierde achtereenvolgende maal na de bevrijding wordt verre, den, bestaat een grote belangstel ling, zowel in Nederland als in Bel gië. Het is bekend, dat te Sas van Gent altijd een verbeten kamp wordt geleverd, enerzijds omdat deze Ron de een goede bekendheid geniet, an derzijds omdat het daar steeds een treffen is tussen de beste Neder landse en Belgische renners. Dit jaar wordt de wedstrijd ver reden in de vorm van een Criterium, zodat de wedstrijd van begin tot eind geheel binnen de gemeente :s te -volgen. Het staat vast, dat het weer een Nederland-België wedstrijd zal wor den, mogelijk nog met deelname van de twee alom bekende en strijdlus tige Australiërs Strom en Arnold, die vorig jaar de grote animatoren waren. De kans is groot dat ook deze renners weer aan de start zul len verschijnen. De deelnemerslijst welke nog verre van volledig is, aan gezien met verschillende renners de onderhandelingen nog aan gang zijn, toont reeds de namen van A. de Korver, Cor de Best. Schellinger- houdt, Gerrit Loos. van Gerven, B. Francken, van der Star, Bijl, de Brabanders Joosen, Hopstaken, van As, Stuijts en vele anderen. De Bel gen verschijnen o.m. met de volgen de renners aan de start: Achiel de Backer, van Eennaeme, Roger de Corte, welke de laatste weken koers op koers wint in België, de Ryck- aert's, Schepens, van Kerrebroeck, Lerno, Speeckaert enz. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Wyk by Duurstede: F. L. van 't Hooft te Biezelinge; te Raalte (2e pred.pl.): J. v. d. Molen, em. pred. te Bilthoven; te Zetten-An- delst: P. J. F. Lamcns te Elspeet. Beroepen te Beilen (toez.): H. P. Huisman te Makkum. Aangenomen naar Hoek (Z.): A. ten Haaft. Ind. pred. met verlof te Zeist. Bedankt voor Meteren-Est: S. Govcrts te Valburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Zevenhoven-Noorden: L. M. Wynia te Kolhorn. Bedankt voor Goënga: J. E. Visser te Schermerhorn. GEREF. KERKEN (.ART. 31 K.O.) Beroepen te Kantens: G. Roukema, cand. te Ysselyiuiden. Te Meppel: H. D. v Herksen, cand. te Ermelo. AFSCHEID EN INTREDE. Ds. C. L. v. d. Broeck is voorne mens 25 September as. afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente van Oosterland om 2 October d.o.v. intrede te doen te Zwammerdam. NEDERLAND ZOU TE WEINIG OFFERS BRENGEN. Van Belgische zyde en dan voornameiyk van de zyd' van de pers en van het bedrUfsleven zün de Iaa(sle tyd herhaaldeiyk klachten geuit over de houdlng ran Nederland als Benelux-partner. Het laatst verschenen num mer van de „Belgium Trade Review", het orgaan van de Belgische K.v.K. in Amerika bevatte weer een critlsch artikel, dit keer uit de pen van de Belgische correspondent van het blad, Armand Nolette. Het is in bedaarde toon geschreven, weshalve het de moeite waard is er enige passages uit te citeren. Nolette schryft: Hoewel zjj erkennen, dat Nederlands positie om welbekende redenen moei- lijker is dan die van België, zijn de Belgen niet tevreden over de wijze, waarop Nederland zün aandeel meent tc moeten dragen in de offers, die een economische Unie vereist. Toegegeven moet worden, dat een Economische Unie tussen België, Nederland en Lu xemburg op het ogenblik een Unie is tussen een betrekkelyk arme en een rijke partij. België is kenneUjk bereid de normale consequential te aanvaar den, die een Unie met zich brengt, door in zo groot mogehjke mate mede te werken aan het herstel van zyn minder gelukkige nabuur. Nederland voert echter de laatste tyd een enge nationalistische politiek ten koste van België. Zijn moeiiyke financiële positie als voorwendsel ge bruikende toont Nederland, in weer wil van de getekende overeenkomsten, een duidelijke tegenzin in het impor- 1 ingezonden mededeling). •NATUUIAZUN Of ZN «EST 'Met een jachtje de Atlantische Oceaan over.. RELAAS VAN TWEE IDEALISTEN. Toegejuicht door honderden mensen zijn Stannley en Colin Smith Donderdag uit hun zelfgebouwde jacht tc Dartmouth aan land gegaan na een tocht van 43 da gen over de Atlantische Oceaan. Zij leg den 5000 km af. De gebroeders waren doodop van de zware reis en hun lang durig verblijf in een ruimte van 120 bij 90 cm van het zes nieter lange jacht. Zij voeren op een kompas van de R.A.F.. dal zij voor 5 pond gekocht hadden. „Twee weken geleden beleefden wjj de moei lijkste dag toen huizenhoge zeeën zich over ons hulpeloos vaartuig stortten". „Het enige, dat wij konden doen was. ons in de kajuit op tc sluiten en de storm af te wachten. Wij leefden hoofdzakelijk op voedsel in blik en moesten ons beper ken tot 2 liter water per dag. Nu gaan wij eerst een lekker warm bad nemen, daar wij tijdens de reis ons geen enkele kepr behoorlijk hebben kunnen wassen. Daarna willen wij eens flink uitslapen. Wij zijn van plan per schip near Canada terug te gaan." De beide broers, die 15.000 dollar uit gaven voor de bouw en proviandering van de -„Novo Espero", willen geld spa ren voor dc stichting van een modél-dorp op het eiland Vancouver, met een eigen bevolking voor wie de rechten van de mens heilig zijn. Met dit plan lopen de broers al negen Jaar rond. Het dorp zou een proefterrein worden voor hun pogin gen om de wereldeenheid en vrede tot stand te brengen. Er zal een gemeenschap pelijke taal. het Esperanto, waaraan de naam van de boot is ontleend, gebruikt worden. Beroering in Chili. In de loop van Woensdag is het tc Santiago in Chili tot herhaalde de monstraties gekomen tegen de inge voerde verhoging van de vervoers-. tarieven. Bü ongeregeldheden werden zes personen gedood. 37 gewond en een vijftigtal aangehouden. De politie moest herhaaldelijk charges uitvoe ren. De beweging schynt uit te groei en tot een algemeen protest tegen de stijging van ae kosten van levenson derhoud. In een officiële regerings verklaring wordt gezegd, dat de be- weging „door communisten en partij gangers van de oppositie" op touw is gezet. Er is een censuur op pers en radio ingesteld. De regering heeft het parlement byeengeroepen voor behandeling van een wetsontwerp tot het onder poli tietoezicht stellen of detineren van burgers, het doen van huiszoekingen e.d. De muziekkapel uit S chalkhaar komt mee. In Zeeland 581 aanmeldingen voor de Nat. Reserve. Over dc volgende week in Zeeland te houden luchtdoeldemonstraties, ver nemen wij nog de volgende bijzonder heden. De honderdvijftig man tellen de batterij luchtdoelartillerie uit Gor- kum zal Maandag 22 Augustus 's mid dags om 2 uur de grens van dc pro vincie passeren. Via Rilland Bath, Krabbendijke, Waarde wordt naar Kruiningen gereden, waar 's avonds om 7 uur op de weide van de heer van Hoo- tegem een demonstratie met een bat terij luchtdoelartillerie zal worden ge geven. Hieraan zal ook door een vlieg tuig worden deelgenomen. Na afloop zal er gelegenheid zyn voor het publiek om het materieel te bezichtigen, waarna om 9 uur in Krui ningen dc kapel van de luchtdoel uit Schalkhaar een militaire taptoe zal houden. In alle gemeenten, welke de colonne op haar tocht passeert zal de kapel zich doen horen. Dinsdag 23 Augustus wordt van Kruiningen, langs Biezelinge, Kapelle, Goes, 's Heer Arendskerke, Heinkens- zand, Nisse, Ovezande, Driewegen. Borssele. 's Heerenhoek en Middelburg naar Vlissingen gereden. Hier wordt 's avonds op dezelfde tijdstippen een zelfde programma afgewerkt. WALCHEREN Woensdag 24 Augustus vertrekt de colonne van Vlissingen voor een rond rit over Walcheren, waarbij dc vol gende gemeenten worden bezocht: Koudekerke. Biggekerke, Zoutelande, Domburg, Oostkapelle, Serooskerke. Middelburg, Vlissingen. waarna naar Breskens wordt overgestoken. De de monstratie zal hier op de Westhaven- dam worden gegeven. Donderdag 25 Augustus gaat het van Breskens via Groede. Cadzand, Retranchement, Sluis, Aardenburg. Oostburg, Schoon- dyke, IJzendyke, Philippine naar Ter- neuzen, waar 's avonds op het sport terrein van het openbaar Lyceum wordt gedemonstreerd. Vrijdag 26 Augustus wordt de tocht besloten mei een rit langs Sas van Gent, Westdorpe. Axel, Zuiddorpc. Koewacht. Sint Jansteen, Clinge, Hulst en Zaamslag, met als eindpunt Kloos- terzande, waar de laatste demonstratie wordt gegeven. Zaterdagmorgen wordt de terugtocht naar Gorkum aanvaard. Deze mars, die bedoeld is als oefening voor de betrokken onderdelen, van de luchtdoelartillerie wordt tevens benut voor het voeren van propaganda voor toetreding tot de luchtdoelartillerie van de Nationale Reserve. Tot dusver hebben zich in Zeeland 581 personen aangemeld voor de Na tionale Reserve. De demonstraties te Kruiningen zullen worden bijgewoond door de Commissaris der Koningin, jhr. inr. A. F. C. de Casembroot, en ge neraal Sitsen, bevelhebber 3e militair gewest. Te Temeuzen zullen de di recteur van de Nationale Reserve, ko lonel Termaten en de toegevoegd ko lonel der artillerie, kol. Haverkamp, aanwezig zijn. teren van Belgische producten, tcr- wyl het anderzijds voordeel trekt van de meer liberale politiek van België door de Belgische markt met Neder landse producten te overstromen. Ne derland laat geen gelegenheid voorbij gaan om zijn valuta verkeer met liet buitenland te beperken, daar dit in zün voordeel is. Zelfs wordt verno men. dat Nederland in het kader van het Europees herstelprogramma voor bereidingen treft voor het bouwen van fabrieken, die met de Belgische producenten zullen concurreren. De Belgische onderhandelaars heb ben de klachten uit het bedrijfsleven nog niet ter sprake gebracht om twee redenen: zij zyn slecht gedocumen teerd en zij menen, dat er altyd klach ten zyn van teleurgestelde groepen. Geconstateerd kan worden, dat er heden ten dage in België een mening le overhand heeft, die aanzienlijk minder gunstig is ten aanzien van de Benelux dan de mening, die onmid- dellyk na de bcvryding heerste. Ge leidelijk aan wordt Nederland steeds minder als de ongelukkige nabuur be schouwd in België en hiervoor in de plaats krügt men de indruk van een handelaar, die er op uit is zich te ver rijken ten koste van zyn helper. Om de Benelux te redden en een mislukking, die een noodlottige sym bolische terugslag zou hebben op de Europese opinie, té voorkomen, is het, aldus besluit Nolette zijn artikel, nood zakelijk. dat Nederland zijn nationalis tisch streven opgeeft en zijn standpunt veruimt. Nieuwe bonnen voor werkkleding. Het C.D.K. deelt mede. dat de bon nen voor werkkleding H. 17 en L. 17 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bon nen H. 17 kan men kopen: een over all, of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. Op dc bonnen L. 17 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, engels leer. manchester »f pillow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t m H. 16 en L. 13 t/m L. 16 blyven voorlopig geldig. Marktberichten VEILING „ZIERIKZEE". Van 17 Augustus. Prince ssehonen 24—35, Snybonen 36. Rode kool 8. Sav. kool 13. Tomaten 16—35. Yellow Transp. 5—22. Zigeunerin 5—25. Perzik rode zomerappel 7—21. Keswick 614. Mank's Codlin 616. Clppp's Fa vorite 3—28, Préeose de Trévoux 5—30. Washington 12—30. Ontario 6—17. Reine Cl. d'Oullins 1037, Lepperman 25. Czar uruimen 12—31. Uien 5—8, Bramen 34— 56, Aardbeien 120. Rabarber 57. Eers'c- lingen 6. alles per 100 kg.. Bloemkool 6— 26. Komkommers 6—26, Meloenen (net) 10—53, Bospecn 10, Kropsla 8. alles per 100 stuks en bos. VEILING ..Z-HOLLANDSE EILANDEN". Van 17 Augustus. Perziken 0.11—0.27. Pruimen 0.22—26. Aardappels grote 5 40—6.80 Andijvie I 16 17. Snijbonen 0.3053. Stamprincesscn 2450. Komkommers I 019. Idem II 0.13. Rode kool 5-50—6.50. Bospcen 0.08—0 12. Stoofsla 008—0.10. Sla I 3.60—6.60. To maten ABC 37—20. Uien 5 40—7. Perz.ap. 0-17—32. Yellow 0.17—24. Zigeunerin 0.17— 24. Préeose 0.17—0.22, Clapps 0-22—0.34. VEILING KAPELLE-BIEZELINCE EN O. Van 18 Augustus. Pruimen: Washington 6—18. Ontario 6 —16. Czar 6—21, Belle dc Louvain 631, Reine Victoria 6—25. D. Boercnwitte 6— 16. Wtlnprllmcn 616, Tonneboers 12. Monseigneur Hative 6—27. Purolc Pers- hore 612. Eldensc blauwe 613, Appels: Manks Codlin 5—)8. Zigeunerin 5-32. Perzikapoel 5—19. James Grieve 5—45. Earley Victoria 517. Yellow Transp. 5 —20. Keswick 517. Lady Seedling 5—18. Peren: Clapps Favorite 3—24. Précoce de Trévoux 319. Juttenpeer 3—35. N. H. Suikorlj 3—18, Diversen: Bramen 30—62. Frambozen 852.05. Dubb. Prltic. z. dr. 2445. Snijbonen 20—23, Trosprinces 33. Rode kool 6. Savoye kool 7. Aardappelen 4—6,5, alles per kg. VEILING „KRABBENDIJKE'' EN O. Van 18 Augustus. Export veiling: Appels 18. Clapps Favo rite 24.50.- Préeose de Trévoux 19. Ge wone veiling: Dubb. sperelebonen 21—42, Appels: Manks Codlin 7—25. Early Victo ria 5. Perzikrode Zomerappel 6—18. Cod lin Keswick 5. James Grieve 1428. Zi geunerin 13—36. Peren: Préeose de Tra- voux 19. Clapps Favorite 5—33. Juttepeer 1523. Pruimen: Ontario 615. Bramen 32-41. Reine CL d'Oullins G-*12. Enkele Boerenwittc 6—12, Prolific 5—45, Belle de Louvain 9—16, alles per 100 kg. VEILING „ZUID-BEVELAND". Van 18 Augustus. Fruit: Clapps Favorite 4—25. Préeose de Trévoux 6—28, N. H. Suikerpeer 3—9, Jutten 12—26. Br. Herenpecr 34.50. Zi geunerin 5—39. Early Victoria 516.10, Perzikrode Zomerappel 5—17. James Grie ve 5—30. Manks Codlin 529, Yellow Tr. 517. Mclba 7—14. Codlin Kcswick 5--9. Czarpruimen 6—17. Washington 6—17.30, Belle de Louvain 6—25. Ontario 7—15, Witte Wijnpruimen 612. Dubb. Boeren witte 6—12. Mons Hative 8-25. Utility 17 —24. Golden Japan 22. Bramen 32—48, Dubb. Prlr.cessebonen 25—46. alles per 100 kg. VISMIJN VEERE. Veiling op 18 Augustus. Schar 179 kg.: 15—31; Bot 335 kg.: 13— 31: Schol 63 kg.: 16—37: Wijting 42 kg.: 169—2.14; Middel tong 150 kg.: 38-86: Kleine tong 253 kg.: 1841; Kleine bol 37 kg.: 6—8: Tarbot 10 kg.: 75—87; Ongesor teerde vis 21 kg.. 21—22: Krabben 519. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONBSIE. Naar Indonesië: Blitar. Rotterdam—Ba tavia. 17 Augustus van Aden: Indrapoern. Rotterdam-Batavia. 17 Augustus Sagres gepasseerd: Sibajak, Rotterdam-Java, 18 Augustus tc Belnwan: Tosarl. Rotterdam- Java. 17 Augustus van Singapore. Van Indonesië: Groote Beer. Batavia- Amsterdam. 17 Augustus op 129 mijl van Kreta: Johan van Oldenbarncvelt. Bata- via-Amsterdam, 17 Augustus 130 mijl Z O. van Kaap Guardafui; Overijscl. Java-Rol- terdam, 17 Augustus van Port Said.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5