N NIEUWS UIT ZEELAND STRAATCOLLECTE MIDDELBURG BRACHT 2000 OP WALCHEREN .SNIPPERS |*l-genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS I949 „Geld voor Irma". NIEMAND ONTSNAPTE AAN COLLECTANTEN. Ook Kruiningen slaat hand aan de ploeg. In .Middelburg is Donderdag Marktdag! de aangekondigde straatcol loc te voor de getroffenen van IIui/.c Irma gehouden en de op brengst, heeft alle verwachtingen overtroffen. Het resultaat was na melijk een bedrag van f 2020 En «lat In een tijd, waarin de burgert] moe Is van alle mogelijke collectes voor allo mogelijke doeleinden! Het resultaat is uitermate verheu gend en con bewijs, dat de bevolking van Walcheren de kordate houding van het personeel in de brandnacht waardeert, begaan is met het lot van de oudjes en als het weet waarvoor het geeft, inderdaad bereid is om de helpende hand te bieden. De collecte was trouwens voor treffelijk georganiseerd door mevr. A. Batten-Paarlberg en de heer R. de Miivnck. X Een legertje van collectanten zwierf door de straten en het was buitengewoon moeilijk om aan hun Marshall-hulp hielp „Maurits" aan cokesbatterij Met een druk op een knop heeft mr. C. E. Hunter, hoofd van de E.C. A.-missie in Nederland. Donderdag morgen op het met vele Amerikaanse en Nederlandse vlaggen versierde ter rein van de cokesfabriek „Maurits" te Lutterade een nieuwe 7 ovens om vattende cokesbatterij in bedrijf ge steld. Dank zij de nieuwe batterij kunnen hier thans elke dag 7500 ton fijnkool in cokes worden omgezet Dit is dui zend ton meer per dag dan tot dus ver. Dc Ver. Staten hebben Vk mil- lioen dollar beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van de cokesfabriek „Maurits". Tevens hebben zij nog 4Vi millioen dollar geïnvesteerd in dc overige staatsmijnbedrijven. Lady Baden Powell in Nederland op bezoek. Niets vermoedend hielden de pad- vindstertjes. die op het ogenblik kamperen op het padvindsterscentrum ..Buitenzorg" in Baarn. Donderdag haar gewone middagrust, toen zij werden verrast met de mededeling: „Lady Baden Powell komt". Inderdaad verscheen de chief guide daar even later, gekleed in het blauw-grijze uniform van het wereld comité. Zij liep de gehele rij langs en £3f,elk meisje een hand. 's Avonds woonde de hoge gast het Juuipvuui; -bij. Vandaag bezoekt zij het hoofdkwartier van de R.K. gid-, sen in Utrecht. Zaterdag bekijkt zij' een aantal kampeercentra van het N.P.G. en Zondag vertrekt zij weer naar Engeland. Nog geen opheffing rijverbod. Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen, zal het Zon dagsrijverbod voor auto's pas kun nen worden ongeheven als de benzi neprijs in Nederland gelijk is aan die in Belgié. Op het ogenblik bedraagt hij bij onze Zuiderburen 36 cent per liter en hier te lande is hij kort ge leden verhoogd tot 31'i cent. De prijzen bewegen zich dus reeds naar elkander toe. België zal nu moeten verlagen en Nederland eventueel nogmaals moeten verhogen. De verwachting is„ dat het rijver bod op Zondag niet lang meer zal gelden. Er is reeds enkele keren een voorschot op de volledige vrijheid ge geven door voor enkele Zondagen in het verleden het verbod op te heffen. Ook op de gepasseerde Zondagen van Augustus mochten de autoliefhebbers naar hartelust toeren. Voorlopig is het echter weer afgelopen. Vindingen op onderwijsgebied. De heer W. Lommers. een onder wijsman uit Bergeyk. heeft enkele vindingen op onderwijsgebied ge daan, die ook buiten onze grenzen belangstelling hebben getrokken. De eerste vinding betreft een „re- kcnclrcel" die 3 bewerkingen nl, op tellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen, kwadraatsvorming, reeksvor ming-. ontbinding In factoren en het kleinste gemene veelvoud bepalen op aanschouwelijke wijze voorstelt. De heer Lommers ontwierp verder een brcukencircel en een zg. ...stimulator", d.w.z. een bord dat op ieder moment een overzicht geeft van de vorderin gen waardoor het de leerlingen aan spoort tot grotere inspanning. Op de vindingen is reeds octrooi verkregen. IEUWS in een O T E D O P Dc Wereldbank heelt aan India een lening van 34 millioen dollar toegestaan voor herstel en ontwikkeling van de spoorwegen. In cic afgelopen 2-1 uur heeft de po litic te Napels jacht gemaakt op verbo den wapens. Tot de buit behoorden o.a. meer dan 1000 pond explosieve stof, ze ven anti-tankmijnen, vele tijdbommen, duizenden machinegeweerkogcls en ge weerpatronen. De Syrische regering heeft in een communique tegengesproken, dat kolonel Hinnnwi, de leider van dc staatsgreep, ge dood zou .rijn. De kolonel zelf ontkende in een telefoongesprek met Reuters cor respondent lachend, dat hij vermoord Het Amerikaanse lid van dc UNCI. Merle Cochran, zal vandaag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen wor den. Churchill is uit Straatsburg per vlieg tuig te Nico aangekomen, waar hij enkele «lagen zal vertoeven als gast van .Lord aandacht te ontsnappen. Zestig mili tairen verleenden hun medewerking, tal van leden van de U.V.V. en een nog groter aantal jongens en meis jes. Voortdurend rammelden de rode collectebussen, waarop met grote «etters de woorden „Geld voor Irma" waren aangebracht en om het maar meteen te zeggen: niemand deed dan ook 'n poging om de beurs gesloten te houden. Het was goed en prettig collecteren, verklaarden de collectan ten na afloop Eén collectant was er. die in zijn bus niet minder dan ƒ70.— bij elkaar kreeg Middelburg is dus goed gestart. Zaterdag volgt nu na deze straatcol- ilecte de huis-aan-huis-collectc Het lijdt geen twijfel of de Zeeuwse hoofd- [stad zal. als de slotbalans wordt op gemaakt, goed uit de bus komen. Heden, Vrijdag, wordt er o.m in Souburg gecollecteerd. Zaterdag volgt I zoals bekend Vlissingen. Vermeldenswaard is, dut de ge meente Kruiningen spontaan ver klaard heeft, eveneens voor Irma te uilen collecteren en wel Maandag aanstaande, als daar de demonstratie van de. luchtdoelbattcr^j wordt ge houden en er dus een groot aantal mensen bijeen zal zijn. Een goede gedachten en een mooi gebaar. De balans luidt thans: Wacheren moet droog 500.- Nieuw Walcheren Collecte Domburg Ned. Volksherstel Straatcoll. Middelburg Totaal 500. 600 500 2020'.— 4120 Oproep Belgische socialisten. De Belgische socialistische partij heeft Donderdag een oproep verspreid, waarin de leden werden aangespoord weerstand te bieden aan elke poging om Leopold weer op de troon tc brengen. De oproep zegt. dat^ terug keer van Leopold een overwinning zou zijn voor collaborateurs en de kerkelijke reactie. Russische rakeibases in Oost-Duitsland. Het in de Britse zóne verschijnen de blad ..Die Welt" beweert, dat de Russen een netwerk van bases voor het afschieten van raketbommen in de Sowjet-zöne van Duitsland aanleg gen. Ieder van de bases zou. naar de ze specialist zeide. een bepaalde sec tor bestrijken. F.r waren reeds vijf bases voltooid en zes andere in aan leg. Twee van de voltooide bases be vonden zich in Mecklenburg en wa ren speciaal voor het Zuidenvan Zweden bedoeld. De derde basis in Thüringen zou het Rijngebied kunnen bestrijken. Twee basés zouden tot doel hebben de mond van de Elbe en de Nederlandse kust te dekken. Komt er goedkoop fruit? De eerste verkopirfgen van fruit op het hout in Betuwe en in- Maas en Waal zijn niet veelbelovend voor de boomgaardbezitters. Er is wel over vloed van hard fruit, maar de prijzen, door de opkopers en gros besteed, zijn laag. Sommige boeren houden de ver koop maar in en gunnen de oogst niet aan bieders, die blijkbaar geen risi co's durven nemen. Wij hoorden van prijzen van 4 tot 6 cent per kilo op het hout. Zelfs voor bewaarfruit, Rogiers wint Ronde van Nederland 1948. Het A.N.P. verneemt, dat Luxem burg op het wielercongres te Kopen hagen zal mededelen, dat het zijn protest intrekt tegen het tot winnaar verklaren van de Belg Rogiers in de ronde van Nederland 1948. Zoals be kend, was aanvankelijk de Luxem burger Goldschmidt winnaar. Toen men later besloot de étappe Gronin genEnschede niet mee te tellen voor het eindklassement in verband met het verkeerd rijden van de kopgroep door foutieve vérkeersaanduidingen. kwam Rogiers één en werd Gold schmidt tweede. Hiertegen protesteer de Luxemburg en de officiële eind uitslag staat daardoor nog steeds niet vast. In Kopenhagen zal hij nu ein delijk worden bepaald. Abonnementstarieven van de Spoorwegen 15% hoger. De directie van de Nederlandse Spoor wegen deelt mee Met ingang van 1 Januari 1948 hebben de abonnementstarieven der N. S. een tijdelijke verlaging ondergaan van 15 procent. Nu met deze maatregel geruime tijd ervaring is opgedaan, wordt het meer en meer duidelijk, dat hierdoor een ver storing van de samenhang tussen de ver schillende tarlefvormen is opgetreden, die een herziening wenselijk maakt. Daarom hebben de Ned. Spoorwegen zich tot de minister van verkeer en waterstaat ge wend met het verzoek per 1 September a.s. de oude abonnementstarieven weer te mogen invoeren, welk verzoek is toe gestaan. Een uitzondering is daarbij ge maakt voor de toeslag, die voor de eerste maand op de algemene abonnements kaarten wordt geheven. Deze wordt niet verhoogd. Duitse arbeiders demon streerden tegen de ontmanteling. Tienduizend arbeiders van de voormali ge Hermann Göring Werkc bij Bruns- wijk hebben Donderdag geprotesteerd te gen de voorgenomen ontmanteling van deze ijzer- cn staalfabriek. Er werden redevoeringen tegen de ont- mantelingspolitiek gehouden, doch er vie len geen Incidenten voor. Bij dc demonstratie verklaarde dr. Ma- chens. dc bisschop van Hildesheim, dat dc ontmanteling van de fabriek het maken van een ..levende atoombom" betekende. „Al heeft Hitier misdaden tegen de men selijkheid begaan", zo zeide hij. „daarom heeft nog niet iemand anders het recht hetzelfde te doen". De ministers van arbeid en financiën van Ncdcr-Saksen spraken de arbeiders eveneens loc cn verklaarden, dat dc ont manteling moest worden stopgezet. Wie is afstammeling van Frans Naerebout? Een ..toevallige vacantielezer" schrijft ons: Met belangstelling las ik het arti kel van de heer A. Korteweg over Frans Naerebout in uw blad van 23 Juli jl. Wendt de schrijver zich aan het slot van dit artikel tot het nage slacht in de ruimste zin van deze grondlegger van loods- en redding wezen en doet hij daar terecht een beroep op de offervaardigheid van de tegenwoordige generatie om te zorgen dat het standbeeld worde ver nieuwd. weinig aandacht is er tot nu toe echter besteed aan het nageslacht van Frans Naerebout in biologische zin. Door heel Nederland verspreid wonen zijn afstammelingen, vaak on bewust van het feit. dat zij zulk een doorluchte voorvader hadden. Ik sig naleerde er in Goes, in Dordrecht, in Rotterdam. Hellevoetsluis. den Hel der. Amsterdam en vaar niet al. Na men als Van Hoek.. Baay. Besanger. Korthuys, Bijl. Hendriks, Lievense, Tegel. Poelman en nog veel meer ko men onder die nazaten voor. Om de ze afstammin'gslijst zo volledig moge lijk te maken, zou ik via deze ko lommen graag een beroep doen op iedere afstammeling van Frans Nae rebout, zowel in de mannelijke als vrouwelijke linie, naam en adres van zichzelf, ouders, eehtgenoot(e) en kin deren met belangrijke data als ge boorte. huwelijk en event, overlijden aan mij op te geven. T.z.t. hoop ik die gegevens ook te publiceren. Mijn adres is: A, L. J. ROSCHER. Lelie gracht 18. Amsterdam (C). Kinderzorg-patiëntjes uit „brandend" tehuis gered. MIDDELBURGSE EN SEROOSKERKSE BRANDWEER IN ACTIE. De brandweercorpsen van Middel burg en Serooskerke hebben Donder dagavond in Serooskerke (W.) een grote oefening gehouden bij het kin dertehuis ..Welgelegen" van de ver eniging Kinderzorg. Men stelde zich voor. dat een grote brand in het huis woedde en dat de inwonende kinde ren en leidsters daardoor in ernstig gevaar verkeeerden De Middelburgse brandweer rukte uit met de Engelse spuit, de trekker en de ladderwagen, de Serooskerkse mc-t een motorspuit Zestien minuten na de alarmering konden de Middelburgers reeds wa ter geven, een prestatie, die alle waardering verdient. In dezelfde Ujd was de glijkoker, met behulp waar. van de kinderen van de tweede ver. dieping af in veiligheid moesten wor. den gesteld, ingespannen en in negen minuten had men 25 jongens en meis. jes beneden. De personen, die boven in het huis op hun ..redding" wachtten, waren via de ladder van de ladderwagen eveneens in snel tempo op de be;gane grond. Na afloop van deze geslaagde oefe. ning sprak de voorzitter van „Kin derzorg", ds. A.de Vries, een kort dankwoord tot de brandweerlieden. Hij zeide hel een geruststellend idee te vinden, dat zoveel mannen vrij willig gereed staan om in geval van brand doeltreffend te helpen. De commandant van de Middelburgse ploeg, de heer A. J. W. Mathijssen, benatwoordde deze toespraak. Hij wees er de leidsters op, dat bij brand eerst de kinderen gered moeten wor den en hij vestigde tevens de aan dacht op het rookgevaar. Zilveren jubileum E. F. de Block De heer E. F. de Block, directeur van het Arbeidsbureau te Oosterhout. vroeger te Hulst, herdacht dezer dagen dé dag. waarop hij 25 jaar geleden zijn werk zaamheden bij de openbare arbeidsbemid deling begon. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Breda, de lieer A. J. A. C. van Delft, was persoonlijk aanwezig om de jubilaris en zijn wouw met een vlotte en welgemeende speech te complimente ren, waarna de heer de Block, mede na mens zijn vrouw, in hartelijke bewoor dingen dankte voor de woorden van lof en waardering, die aan zijn adres waren geuit. In zijn 'dankwoord uitte hij zijn voldoening over de prettige samenwer king. welke hij steeds mocht ondervin den. zowel van Overheidsinstanties als werkgevers- en werknemersorganisaties. Bestuursleden V-B.N A. bezochten Koudekerke Dezer dagen hebben vertegenwoor digers van het hoofdbestuur van de VF.NA. en van de Stichting Nieuw Walcheren een bezoek gebracht aan Koudekerke. waar zij het recreatie oord, waarvan de beplanting werd ge schonken door leden van de V.B.N.A. bezichtigden. Het gezelschap was de gast van het gemeentebestuur. Bur gemeester J. L. Dregmans gaf in pen sion „Westduin" een uiteenzetting over de beplanting. Het woord werd verder gevoerd door de heren C. Vroom, bestuurslid van Nieuw Wal cheren en J. Bouwman, voorzitter van de V.B.N.A. Vliegen minder gevaarlijk dan straat oversteken! In een radiopraatje Donderdag over de taak van de Rijksluchtvaartdienst heeft de heer J. W. F. Bacher. direc teur-generaal van deze dienst, als zijn mening geuit, dat „het vliegen toch niet zo gevaarlijk is en dat men het maar eens moest proberen". De Rijksluchtvaartdienst is er om het luchtverkeer veilig te maken. Onder de controle van de Rijks luchtvaartdienst vallen thans de on geveer 90 vliegtuigen van de K.L.M., dc ongeveer 20 van de Aero-Holland, ruim 60 van de Rijksluchtvaartschool en ruim 70 van de sportvliegerij. Ieder vliegtuig cn iedere motor moet geïnspecteerd worden na een repara tie of na het onderhoud, dat na een wettelijk voorgeschreven aantal uren moet geschieden. Er gaat geen vliegtuig de lucht in of het is gecontroleerd en ieder vlieg tuig moet voorzien zijn van een be wijs van luchtwaardigheid. Hoe voorzichtig men ook is, onge lukken met vliegtuigen zullen even als die met auto's en treinen, niet ge heel te vermijden zijn. Een vliegonge val spreekt meer tot de mensen, maar het is gevaarlijker de straat over te steken dan om te gaan vlie gen. Tore- liet in October in gebruik. Restauralie kost f 55 000. Voor de in verval verkerende bui tenplaats „Torenvliet" is, zoals we reeds meldden, enige tijd geleden een nieuwe bestemming gevonden. De raad van de gemeente Middel burg besloot namelijk onlangs tot aankoop van dit buiten om het te kunnen verbouwen tot Landbouw- winterschool voor de C.B.T.B, Niet al leen het hoofdgebouw, doch ook de tuinmanswoning en wagenloods zul len hersteld worden. Dezer dagen vond de onderhandse aanbesteding van dit werk plaats. Er werd ingeschreven door: Th. P. Bax te Rotterdam 55.100.M. Walra ven en Zn. Middelburg ƒ65.880. fa. D. Dekker-Schuitemaker, Middel burg ƒ68.200.Aann. Bedrijf Jan sen en Broek. Middelburg ƒ72.500. E. G. Lindenbergh, Vlissingen ƒ73.800.J. Hendrikse. Middelburg ƒ74.200.—; Aann. Mij v.h. H. P. Voormolen. Rotterdam ƒ74.200.—: J. Geschiere, Middelburg ƒ76.427.fa. A. J. Stoppels en Zn. Middelburg 78.200.—. Het werk is inmiddels ge gund aan de laagste inschrijver. In het hoofdgebouw zal behalve de' eigènlijke school, ook de woning van de directeur worden ondergebracht. Op de begane grond treft men o.a. aan twee ruime leslokalen, de kamers voor directeur, leraren en concierge, en een bergplaats voor leermiddelen. Voor de leerlingen wordt een speciale zij-ingang gemaakt van waaruit de garderobe bereikbaar zal zijn. De be staande hoofdingang echter blijft ge handhaafd als toegang voor docenten en ontvangsten. De verdieping bevat behalve twee grote leslokalen, de woning voor de directeur, die een ge scheiden opgang heeft. Het torentje met de bal welke tijdens de bezetting werd vernield, zal weer geheel her steld worden, zodat het gebouw mede door de andere restauraties weer het aanzien van weleer zal krijgen, Waar schijnlijk zal het van centrale ver warming worden voorzien. De voormalige tuinmanswoning aan de linkerzijde van het grote toegangs hek (hetwelk eveneens een vernieu wing zal ondergaan) welke rrïbmenteel op instorten staat, zal onderhanden worden genomen, en tenslotte zal de wagenloods tegenover de voormalige tuinmanswoning worden hersteld en dienstbaar gemaakt voor het opber gen van landbouwwerktuigen. Terzij de hiervan zal een stalling voor rij wielen worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling de cursus op 1 October a.s. te doen aanvangen, waartoe het nodig zal zijn. dat de twee leslokalen op de begane grond, be nevens de garderobe en toiletten op die datum gereed zijn. Door deze restauratie van „Toren vliet" benevens door de schenking van een groot bedrag voor de beplanting door de Stichting Nieuw Walcheren, zal dit „Buiten" in korte tijd weer in ere hersteld zijn, zij het dan met een andere bestemming. En bovendien zal de stad Middelburg weer een nieuwe onderwijsinstelling rijker zijn. De exportproblemen van de oesterhandel. VELE MOEILIJKHEDEN VOOR HET KOMENDE SEIZOEN Woensdag kwamen te Yerseke de le den van de „Vebo" in de grote zaal van Hotel Nolet te Yerseke in alge mene vergadering bijeen, teneinde de problemen, waarvoor men zich bij de aanvang van het nieuwe oestersei- zoen geplaatst ziet, te bespreken. Dc voorzitter, mr. Vlaming, wees erop dat dc export naar Engeland vorig jaar een voor allen onbevredigend resul taat had gegeven en dat men zich daarom was gaan afvragen of nog langer op de weg van de collectieve verzending moest worden voortgegaan. Deze vraag is echter niet zo eenvoudig op te lossen, daar men al spoedig met de specifiek Engelse belangen in aan raking komt. Een volkomen vrij geven van de handel zou de Engelse oester kwekers in een dwangpositie brengen, met als gevolg eventuele uitsluiting der Zeeuwse oesters in de toekomst. Drs. Van Dijk van het Bedrijfsschap betoogde, dat het vrij gemakkelijk was geweest de 4 millioen oesters op het handelsverdrag te krijgen, wat natuur lijk nog niet wil zeggen, dat Engeland die zal kunnen afnemen. Hij wees er op, dat Engeland er voor werkt, „self supporting" te worden. De Engelse kwekers zulen er dus belang bij heb ben, dat de Zeeuwse oesters zich niet té veel op de voorgrond dringen. Zul len zij dat wel doen, dan kan men on herroepelijk rekenen op maatregelen der regering. Men was hierna wel van mening, dat de groep, waarmee men de jaren na de oorlog nu steeds zaken heeft gedaan, niet mag worden gepasseerd, hoewel deze misschien wel eens wat te monopolistisch is opgetreden. Gepoogd zal nu worden wat meer garantie te krijgen opdat er een be hoorlijk kwantum oesters zal worden afgenomen. Daartoe zullen besprekin gen worden gehouden met represan- tanten der Engelse importeurs. Ten aanzien van de oesterprijzen was men het erover eens, dat er geen reden was deze te wijzigen. Wel werd ter kennis gebracht van de vergade ring, dat van de zijde der Belgische importeurs was verzocht om de kor* ting voor de groothandel van 7 op 10 procent te brengen. Er zullen nog be sprekingen worden gehouden met de Nationale Federatie over deze kwestie. Gevraagd werd aan drs. Van Dijk naar de mogelijkheid van export naar Frankrijk. Deze antwoordde, dat het al heel wat moeite had gekost de post „oesters" op het handelsverdrag „P. M." te krijgen, maar dat het nog veel moeilijker zijn zal oesters erin te krijgen. Tenslotte berichten over leve ring naar Duitsland boden nog weinig perspectief. Hierna sprak drs. Hil- debrandt over „economisch visserij- onderzoek." Nieuwe wijkgebouwen Naar wij vernemen zullèn binnen kort nieuwe wijkgebouwen van het Groene Kruis geopend worden in Ka- pelle en 's Heer Arendskerke, terwijl plannen bestaan voor wijkgebouwen te Bruinisse. Rilland-Bath en Haam stede. Middelburg NIEUW DAK VOOR KOORKERK Nu de bouwvakarbeidersvacantie achter de rug is. werd te Middelburg begonnen met de werkzaamheden voor de plaatsing van de kap op de Koorkerk. Hel nooddak is reeds ver dwenen. TECHNISCH AMBTENAAR P.Z.E.M. TER -AARDE BESTELD Onder grote belangstelling werd op de Algemene» Begraafplaats te Mid delburg het stoffelijk overschot van de heer J. Huibregtse, in leven tech nisch ambtenaar van de P.Z.E.M., ter aarde besteld. Aan het graf werd het woord gevoerd door ir. G. de Regt. hoofdingenieur in algemene dienst, die sprak als chef alsmede namens het personeel der P.Z.E.M. en door ds. A. de Vries, Ned. Hervormd predikant te Middel burg. De oudste zoon betuigde dank voor de laatste eer. aan zijn vader be wezen. ONDERWIJSBENOEMING De heer S. Kuipers te Middelburg is met ingang van 1 October a.s. be noemd tot hoofd van de Chr. school voor buitengewoon lager onderwijs te Gorinchem, als opvolger van de heer J. J. Dondorp. die naar Hilversum is vertrokken. Vlissingen DE DEMONSTRATIE VAN DE LUCHTDOELARTILLERIE In vervolge op het bericht betref fende de demonstratie Luchtdoel-ar tillerie welk op 23 Augustus (19 uur) gehouden wordt, wordt medegedeeld dat deze demonstratie plaats zal vin den op het terrein gelegen op de hoek Bonedijkestraat—Hogeweg. Na afloop der demonstratie zijn de luchtdoelstukken voor een ieder te bezichtigen. Daarna wordt een taptoe gehouden. Marktberichten VEILING KRABBEKD1JKE EN O. Van 17 Augustus. Exportveiling: Clapps Favorite 22; Pré- cose de Trevoux 18.80. Manks Codlin 18.80, Early Victoria 18, Codlin Keswick 18,10. Gewone veiling. Appels: Perzikrode zo- merappel 6—19. Zigeunerin 6—40, Codlin Keswick 5—28, Early Victoria 5—8, James Gieve 12—37, Manks Codlin 5—29. Peren: Clapps Favorite 630. Précoce de Tre voux 5—18, N. H. Suikerpeer 5—10. Prui men: Czar 1020.. Reine Cl. d'Oullins 6 —16. Kirken 826. Belle de Lovain 10—27, Dubb. Boere witte 6—14. Blauwe Wijn pruimen 618. Ontario 610,. Rode bes sen: Prolific 57. Bramen 3237, Dubb. spercie bonen 24—43. VEILING „WALCHEREN". Marktbericht eieren periode 15—20 Aug. Sortering I. Zegelprijs 4 cent, Minimum prijs voor pluimveehouders f 2.13 per kg. Vuilschaligcn 2 cent minder per ei. BENOEMING. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Juli 1949, bevorderd tot rèserve- tweede-luitenant-vlieger de vaandrig vlieger oorlogsvrijwilliger F. van de Velde te Vlissingen. Vrouwenpolder CONCERT Woensdagavond gaf de mondorgel club „Ons Genoegen" te Vrouwenpol der een concert op het kerkplein. Door de talrijke badgasten werd een collecte gehouden, ten hate van de kas der muziekvereniging, die 27.— opbracht. Veere Beiaard concert te Veere. Zaterdagavond zal van 89 uur de beiaardier Jan Kwist uit Vlissingen 't volgende programma op het carillon te Veere ten gehore brengen: 1. Rondino, (Kers Berger); 2. One Day, when we were Young, (Strauss); 3. a. Wilt heden nu tredenb. Merck toch hoe sterck; c. Kom nu met sang, (Valerius); 4. Het Angelus, (Cath. v. Rennes); 5. La Légère, (Fiocco); 6. Avondklokken, (Russisch Klokken lied) 7. Gondellied, (Jan Kwist)8. a De vrolijke jongen; b. Toen ik op neerlands bergje stond; c. De Herder; 9. Romance van Nadir, (Bizet); 10. En gelenwacht, (Cath. v. Rennes). Ged. Staten van Zeeland hebben be noemd tot matroos bij de Provinciale Stoombootdiensten I. A. Schoonen. Voor de aannemerscursus W. Brabant en Zeeland slaagden voor het tweede studiejaar de heren C. Hollebrandse, Middelburg en P. de Kroo, Koudekerke. 6 Bij de onlangs te Ede gehouden ten toonstelling Gouden Hapden behaalde de heer J. Houtekamer té Souburg voor een inzending beeldhouwwerk een 4e prijs en 2 eervolle vermeldingen en de heer J. Castel te Souburg eveneens voor een in zending beeldhouwwerk een eervolle ver melding. De heer J. J. van Luyk te Middelburg slaagde dezer dagen te Amersfoort voor het staatsexamen B tot toelating aan de universiteit. Voor de aannemerscursus W. Brabant en Zeeland slaagden voor het tweede stu diejaar de heren L. Molhoek te Krabben- dljke en F. L. Peeters te Kwadendamme. Met ingang van 15 Augustus is be noemd tot brigade-commandant bij de Rijkspolitie te IJzendijke, de heer D Franckeville uit Goirle. Tegeltableau iu /lissingens museum. Restauratie dezer dagen gereed gekomen. Dezer dagen is in het trappenhuis van het Stedelijk Museum te Vlis singen het tegentableau aange bracht, dat ruim een jaar gele den werd ontdekt bij het in orde brengen van de inventaris van het museum. Het tablaeu, dat een éppervlakte heeft van 2.40 x 2.60 m, dateert uit het jaar 1717 en is afkomstig uit het pand Groene Woud 57, vroeger genummerd wijk I nr. 7. Het tableau is waarschijnlijk aan t eind der vorige eeuw verkocht door de toenmalige bewoner van dit pand, de heer Loois, aan wethouder Kalb- fleisch van Vlissingen, die de tegels in kisten deed verpakken. Toen deze tegels enige tijd geleden op de zol der van het museum werden ontdekt, besloot het gemeentebestuur tot res tauratie van het tableau. Door de gemeenteopzichters, de he ren A. Mol en J. Reynhout werd er geheel belangeloos een tekening van vervaardigd, aan de hand waarvan de fa. Westraven uit Utrecht nieuwe te gels heeft gebakken ter vervanging van de beschadigde. Ongeveer 100 tegels moesten wor den vernieuwd. Het tableau is thans weer geheel gerestaureerd en is het grootste van Nederland. Aan de onderkant zijn de volgende dichtregels te lezen: „Gij Jonge Spruyten Al: Hier in het Aardse dal, En wilt den Weg des Heeren niet [vergeeten, So suit gij van den Boom des [Levens eten". Men heeft hieruit willen afleiden, dat het tableau in een weeshuis was aan gebracht, doch voor zover bekend was er in 't Groene Woud geen weeshuis te vinden. Men heeft nog naspeuringen verricht in de archieven van onde te gelbakkerijen, doch zonder resultaat. Zeeuwse scholieren in de Alpen- Evenals vorig jaar hebben een aan tal scholieren, onder leiding van de heer H. J. Kersten uit Goes een reis gemaakt naar Chamonix-Mt. Blanc (Fr.). Het doel van deze reis was kennis te maken met de bergsport. Ook dit jaar is de reis, dank zij de goede organisatie, een groot succes geworden. Het gezelschap heeft 14 dagen in Chamonix, dat prachtig gelegen is in een diep dal met aan weerszijden de hoge Alpentoppen, vertoefd. Van hieruit werden verscheidene excur sies gemaakt in de bergen. Het is wel te begrijpen, dat de scholieren voor dergelijke tochten goed uitge rust waren. Ook is een poging aan gewend om .de Mont-Blanc te beklim men, maar door "de'slechte weersom standigheden heeft men de top niet bereikt. Als echte bergbeklimmers keerden de scholieren na deze mooie vacantie weer naar Zeeland terug en ofschoon het grootse Alpenlandschap diepe indruk gemaakt had, prefereer den zij toch op de duur de wijde Zeeuwse verten. De brouwgerstprijzen. De heer J. M. Mullié. directeur van de Coöp. Landbouwvereniging ..Noord-Beveland" G.A. deelt ons mede: „Het in Uw nummer van Don derdag j.l. gepubliceerd berichtje inzake brouwgerstprijzen behoeft wel enige correctie. J5e Zaterdag 13 Augustus door het C.B.K. bekend gemaakte prijs is reeds Dinsdag met 0,50 per 100 kg. verlaagd. Dc oorzaak van deze verlaging schijnt de zeer grote aanvoer te zijn. De prijs voor voergerst is echter niet lager, zodat in ieder geval de maatregel van het C.B.K. wel zeer voorbarig is. Zij die nog geen kans gehad heb ben brouwgerst aan te bieden zijn dan ook door deze manier van doen zeer gedupeerd." BIJZONDERE POLITIERECHTER. TE DURE DRANKEN Ter zitting van de Bijzondere "Poli tierechter te Middelburg werden de volgende zaken behandeld: C. E. te Vlissingen hacl in 1948 en 1949 in zijn café lager bier en pilsener verkocht voor respectievelijk ƒ0.35 en 0.40 per flesje, terwijl volgens de Prijzen- beschikking Nederlands Bier deze flesjes hadden mogen worden ver kocht voor ten hoogste resp. ƒ0.23 en ƒ0.29 per stuk; bovendien had hij in 1949 oude jenever verkocht voor 0.35 per glas, terwijl dit volgens de Prij- zenbeschikking Dranken ten hoogste had mogen worden verkocht voor 0.28 per glas. Voor een en ander was E. door de Tuchtrechter voor de Prij zen veroordeeld tot geldboeten van resp. ƒ150.en ƒ75.tegen welke veroordelingen verdachte in hoger be roep was gekomen. In hoger beroep werd verdachte thans veroordeeld tot ƒ100.— en 75.—. Officiële publicaties. VLISSINGEN. SOCIALE ZAKEN. Verhindering spreekuur wethouder. De Wethouder van Sociale Zaken van Vlissingen is verhinderd op 24 en 31 Aug. a.s. spreekuur te houden. VLISSINGEN. Vrijdag, Alhambra, „Down Argentine Way". 7 en 9 uur; Luxor, .Tweemaal twee is 2". 8 uur; Museum Bellamy- park. Tentoonstelling Piet Bulthuis, 1012.30 en 1.305 uur. Zaterdag. Alhambra „Down Argentine Way". 7 en 9 uur; Luxor. „Tweemaal twee is 2". 7 en 9 uur; Museum Bel- lamypark. Tentoonstelling Piet Bult huis. 10—12.30 en 1.30—5 uur. Zondag, Alhambra. „Down Argentine Way". 3, 7 en 0 uur; Luxor, „Twee maal twee is 2", 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2