PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onverwachte tegenvaller voor president Truman Slag aan het Sloe gewonnen! NEDERLANDERS GAAN KANAAL GRAVEN IN EGYPTE STAKINGSGOLF OVER FINLAND DEBILT Zijn hulpprogram met 50 pet. besnoeid Bosbrand deed 3000 bommen ontploffen. f Door kranigeharde arbeid werden prachtige resultaten bereikt Kirk snrak met Stalin over de stoorzenders. VOORSPELT: 192e Jaargang No. 202 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.60. Ingez. mededelingen c jbbel tarief. Kleine advertenties (max. 8regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bui. VHsstngen Walstr 58-ti0. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 e - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Sterke oppositie in Huis van Afgevaardigden. Tegen de verwachting in heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden Donderdag besloten het door president Truman ingediende mi litaire hulpverleningsplan aan „de "vrije Landen" met 50 te besnoeien. De eerste telling gaf een stemverhouding van 182 tegen 142, de tweede één van 172 tegen 137. De officiële hoofdelijke stemming wees uit dat de verlaging met 209 tegen 151 stemmen was aangenomen. Het wapenprogramma gaat nu naar de Senaat. De verrr' 'ering was voorgesteld in de vorm v een amendement op het wetsontwerp. Dit amendement be paalde, dat slechts tot Juni 1950 en niet tot Juni 1951 militaire steun door wapenleveranciers zou worden ver leend. Daarna moest elk land bewij zen bereid te zijn zich te voegen in het dan ontworpen verdedigingsstel sel. Het amendement werd ingediend door de democratische afgevaardigde James Richards uit South Carolina, en werd gesteund door een coalitie van democraten en republikeinen. De le den var deze coalitie zijn bevreesd, dat Europa spoedig te veel wapens zal ontvangen. Zij wensen dat de Amerikaanse regering zich voorlopig slechts voor één jaar bindt om dan na te gaan welke resultaten de wapenle veranties hebben opgeleverd uit mili tair oogpunt. Ditzelfde standpunt wordt gedeeld door vele senatoren onder aanvoering van Vandenberg. De gebeurtenis vormt een ernstige tegenslag voor Truman en Acheson, die hun hulpprogram met veel vuur verdedigd hadden. Zoals bekend om vatte dit program een bedrag van 1450 millioen dollar voor twee jaar, het geen als een minimum wordt be schouwd. Vergeefs had minister Acheson ge waarschuwd, dat een besnoeiing van het program zou kunnen worden uit gelegd als een blijk van wantrouwen jegens de Westerse bondgenoten. Vergeefs ook had Roosevelt jr. aan gevoerd, dat het hulpprogram de vol ken „die in de schaduw van de beer" leefden en die zich bedreigd gevoel den, vertrouwen zou schenken. Dc democratische leiders waren zeer verbaasd over de sterkte van de oppositie tegen het wetsontwerp. Zij hadden verwacht, dat het zonder grote veranderingen zou worden aan vaard. De uitslag van de stemming was een lelijke tegenvaller. DE VERDELING VAN DE MARSHALL.HULP Vrijdag zal aan de bestuursraad Gevaarlijke situatie bij een vliegveld in Frankrijk- Als gevolg van een bosbrand rond he vliegveld Bedenac-Bussac in Z.W. Frankrijk zijn ongeveer 3000 vlieg tuigbommen, elk met een gewicht van 200 kg., achter elkaar ontploft. Er zjjn hierbij geen slachtoffers te be treuren. Inmiddels is men de brand meester geworden. Er waren uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om een ramp te voorkomen. Alle beschikbare brandweerlieden en troepen waren daartoe opgeroepen. In een opslag plaats bij het vliegveld bevond zich 7 a 8 duizend ton ontplofbare stof. De bommen, die van Amerikaanse oorsprong zijn, waren daar sinds het einde van dc oorlog. De prefect had reeds verscheidene malen verzocht deze te verwijderen. Dc evacuatie van alle vrouwen en kinderen uit een gebied met een ra dius van 10 km. rond het vliegveld werd gelast. Alle beschikbare voer tuigen werden hiervoor gevorderd. De stroom werd afgesneden en alle verkeer, het treinverkeer tussen Bor deaux op La Rochelle inbegrepen, in de gevaarlijke zóne stopgezet. Kostbaar diamanten collier kwam bij de rommel terecht Vorig jaar, begin Augustus, ver loor een dame in de Heuvelstraat te Tilburg een kostbaar diamanten collier met platina ketting. Alle na sporingen naar de vinder bleven vergeefs. Toch gaf de gedupeerde partij de moed niet op En enkele dagen geleden plaatste zij in de Til- burgse dagbladen een advertentie, waarin honderd gulden „Kermis geld' 'werd uitgeloofd aan degene, die aanwijzingen kon geven, welke zouden leiden tot de terugbezorging van lïfet kleinood. Deze oproep had het gewenste gevolg. Er werd al vermoed, dat twee onbekende meisjes het hals- sierraaxl hadden gevonden, maar omdat zij van een handelaar in ju welen vernamen, dat het ongeveer waardeloos was, hadden zij er ver der geen acht op geslagen en kwam het thuis bij de rommel terecht. De advertentie maakte evenwel de herinnering weer levendig en nu ging men andermaal naar een des kundige die er een hoge waarde aan toekende. De vindsters stelden het onmiddellijk daarop aan de po litie ter hand en de eigenaresse aar van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking een ge heim rapport worden voorgelegd, over de verdeling van de Marshall-hulp. Naar men gelooft is voorgesteld, om aan Engeland een bedrag van 850 millioen dollar toe te wijzen, tegen 1.239 millioen dollar in het vorige jaar en een gevraagd bedrag van 1.5 mil liard dollar. Voor Frankrijk zou minder dan 700 millioen dollar zijn voorgesteld, tegen een bedrag van 980.9 millioen dollar, dat dit land verleden jaar ontving. Besprekingen over vorming Duits Kabinet begonnen. Dr. Konrad Adenauer, de leider der Christelijk-democraten, die naar alge meen verwacht wordt de eerste kan selier van West-Duitsland zal zijn. is te Bonn informele besprekingen be gonnen over de kabinetsvorming. Hij ontving als eerste dr. Karl Arnold, premier van Noordrijn-Westfalen en de aartsbisschop van Keulen. Arnold, die grote aanhang heeft m cle. Katholieke Vakbeweging wil dr. Adenauer overtuigen van de nood zakelijkheid van een coalitie met de socialisten. België niet gedwongen om uranium te verkopen. De Belgische Senaat heeft met 99 stem men (katholieken en liberalen) tegen 51 stemmen (socialisten en communisten) en één onthouding, zijn vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken. Aan het einde van het debat sprak pre mier Eyskens de bewering tegen als zou België gedwongen zijn „bijna de gehele"' uraniumproductie van de Congo aan de V. S. te verkopen. „Ik kan categorisch ontkennen", aldus de premier, „dat er een of andere geheime overeenkomst beslaat met een andere mogendheid, op grond waarvan wij verplicht zijn aan die mo gendheid onze uranium uit de Congo te verkopen". J' Ministerieel duel. De Cubaanse minister van binnenlandse zaken, Ruben de Leon, is Woensdagochtend aan het hoofd gewond bij een de- genduel met de onderminister van volksgezondheid. Castella- nos. Aanleiding tot het duel was een woordentwist, tijdens welke Leon aan Castellanos een kaakslag toebracht. Daar duelleren verboden is. wordt een onderzoekingesteld. In verband met het ruime aanbod, waardoor geen vrees behoeft te bestaan voor prijsstijging, heeft hel bedrijfschap voor groenten en fruit de maximumver- koopprijsregelingen voor rode en zwarte bessensap, frambozensap, tomatensap en jam ingetrokken. VLAK NAAST HET SUEZ-KANAAL. Opdracht voor de Amsterdamse Ballast Mij- Ter bespoediging van de scheep vaart in het Suez-kanaal zal ten Zui den van Cairo een zfjkanaal gegraven worden, waardoor het verkeer, dat slechts in cén richting mag geschie- den. in de toekomst een veel vlotter verloop zal krjjgcn. De Amsterdamse Ballast Maatschappij N.V. is belast met de technische uitvoering van dit project. REGERING DREIGT MET STRENG OPTREDEN. In geheel Finland is Donderdag een stakingsactie begonnen, waar. achter de Finse communisten de drijvende kraght zijn. De door hen be. heerste vakverenigingen zyn een „loonoffensief" begonnen, waarin vele takken van bedryf betrokken zijn. Een staking van de havenarbeiders in de 23 Finse havens heeft alle scheepvaart stil gelegd. Personeel van bakkerijen, maalde rijen en bierbrouwerijen sloot zich bij de staking aan. waardoor een run op de levensmiddelenzaken werd ver oorzaakt in Helsinki. Te Kemi, een belangrijk centrum van de pulpindustrie aan de Botnische Golf, gingen slechts 100 van de 500 houtvlotters aan het werk. Talrijke boomstammen blokkeren over een af stand van 100 km de rivier. De po litie moest Donderdag het vuur ope nen op houtvlotters die de werkwil ligen" molesteerden en daarna de agenten met jachtgeweren, pistolen, stokken en stenen aanvielen. Een staker werd gedood, zes stakers en tien politiemannen werden gewond. Er zijn nu troepenversterkingen naar Kemi gedirigeerd. De botsing had plaats ha een ver gadering van ongeveer 1500 hout vlotters De internationale zingend marcheerden zij naar een brug over de rjvier. waar politiemannen opge steld waren voor de bescherming van werkwilligen. De stakers riepen scheldwoorden naar de werkende mannen, waarop dc politie, ongeveer 100 man sterk, de mannen gelastte zich terug* te trekken. Het antwoord was een regen van stenen en knup pels. De regering heeft de haven van Hangoe tot. open haven verklaard teneinde dc staking in Finlands 23 havens te breken. De havenstaking was uitgeroepen door de onder com munistische leiding staande vakver eniging van transportarbeiders. Alle schepen zullen thans naar Hangoe gedirigeerd worden en indien de arbeiders daar weigeren te wer ken, zal de regering gebruik maken van haar volmacht om troepen te ge bruiken Voor Zaterdagavond worden meer stakingen verwacht van andere bon den van arbeiders op het terrein der voedselvoorziening, in de textielin dustrie. de bouwvakken e.d. De sociaal-democratische partij heeft een manifest uitgegeven, waar in een beroep gedaan wordt, op alle georganiseerde arbeiders zich tegen de stakingen t.e verzetten. Unto Varjoen, de minister van ar beid, heeft de stakingen een „dolk stoot in de rug van het Finse volk" genoemd en gedreigd gebruik te zul len maken van de noodvolmachten der regering om de stakingen des noods met geweld te breken. Het verbond van vakverenigingen, waarvan het bestuur gevormd wordt door 7 sociaal-democraten en vijf communisten, heeft de stakingen, die zijn uitgeroepen om loonsverhogin gen van gemiddeld 10%, afgekeurd. Premier Fagerholm heeft ver klaard te vertrouwen, dat zijn rege ring de stakingen meester zou wor den. „De Finse gemeenschap heeft thans de gelegenheid haar stabiliteit te bewjjzen en ik geloof in ons volk", aldus de premier. De beroemde lilmchimpansee Marquis" van circus Mikkenie maakte op zijn motor een tochtje door Amsterdam. Het valt te begrijpen, dat dit ongewone schouwspel bij het toegestroomde publiek grote sensatie ver wekte. .Marquis" op dc speciaal voor hem geconstrueerde motor. Strijd bij Blitar werd plotseling gestaakt. Gedurende de eerste dagen na de uitvaardiging van de order tot staken van de vijandelijkheden werd in de omgeving van Blitar nog gevochten Vrijdag is de strijd rond de stad plotseling gestaakt, waarna T.N.I.- leden de stad binnenkwamen en zeer vriendschappelijk met de Nederland se militairen en de politie omgingen. Thans zijn door de T.N.I. overal aan plakbiljetten aangebracht met de op dracht het vuren te staken. TWEE GROEPEN NAAR SEMARANG OPGERUKT. Naar Aneta verneemt, zijn op 16 Augustus twee sterke bewapende groepen naar Semarang opgerukt. De eerste groep werd voor het bereiken van de stad opgevangen en verspreid. De tweede groep, die verscheidene malen groter was dan de eerste, be reikte in de ochtend van 17 Augustus de stadsrand en beschoot het militai re kampement met mortieren. Ook deze groep werd met verliezen terug geslagen. Gestolen juwelen van Aga Khan in Casablanca. De hoofdredacteur van een Marok kaans avondblad heeft een brief ont. vangen waarin iemand, „ergens in Casablanca" verklaard het belangrijk, ste deel van de gestolen juwelen van de begum van de Aga Khan terug te willen geven in ruil voor de bclo. ning van 20.000 pond sterling, uitge loofd door de begum en Britse ver zekeringsmaatschappijen. De brief zegt: „Een gedeelte van de juwelen is nu in onze handen en in dien de beloning zou worden uitge keerd. zou ik de juwelen terug geven. De leider van de bende, Pierre Le Fou. bevindt zich niet meer in Frank rijk. Mogelijk is hij eveneens in Ca sablanca". Dc brief is aan de politie overhan digd, die een onderzoek instelt. Te Sjanghai wordt bevestigd dat Pei- ping tol hoofdstad van het nieuwe China zal worden uitgeroepen. De huidige naam Peiping (Noordervre de) zal dan weer gewijzigd worden in Peking (hoofdstad van het Noorden). VANDAAG DEFINITIEF DIJKSLUITING. „Wij hebben het gewonnen!" Een uitvoerder zei het tegen een waterstaatsambtenaar, een dijkwer ker mompelde hef tegen een rijshoutvlechter, een Zeeuwse landmeter vertelde het zijn Noorse collega. Als een code werd die korte zin door. gegeven* totdat ook de belangstellenden, die weer boven op de djjk pre sent waren, het elkaar toeriepen: „Zij hebben het gewonnen!" Trots alle tegenslag is nog onverwacht snel Donderdag de nieuwe dijk tussen Walcheren en Zuid-Beveland, die de Zuid-SIoepoIder aan de zijde van de Westerschehle zal begrenzen, zóver gereed gekomen, dat het krachtig stromende water beteugeld was. Nóg liep het bij vloed in de geul tussen de twee dammen, maar dat was voor het. laatst: in de loop van vandaag zal de dijk definitief gesloten worden. Terwijl de schijnwerpers het werk terrein in felle gloed zetten, kwam in de nacht van Woensdag op Don derdag de zuiger in werking en werden de eerste zandmassa's door de dikke buizen naar de geul ge perst. Ononderbroken ging dit door, totdat de vloed op kwam zetten en het werk tijdelijk gestaakt moest worden. Niet zodra echter begon 't water te vailen of de machine's van de zuiger draaiden weer op volle toeren. Helaas was er Donderdag morgen opnieuw een kleine tegen slag doordat deze zuiger, die 1800 m3 zand per uur moet persen en waarvan dan ook de grens der ca paciteit is bereikt, een defect kreeg. Pas om half één kon hij wee.r in be drijf worden gesteld, doch dit opont houd deed weinig afbreuk aan de voortgang van het werk. En gewerkt is er Donderdag! Het leek, alsof aannemer, directie, inge nieur, uitvoerders en arbeiders niet elkaar wilden wedijveren, wie op ieders terrein de meeste energie aan de dag kon leggen, het was, alsof men dat lastige water voor - --O'- -aav.il Ulab lollige LilV. 1 IVJUI zelde met haar belofte m te lossen, eens en voor goed duidelijk wilde maken, dat :nel Nederlandse water, bouwkundigen en. dijkwerkers niet valt te spotten. Elk was op zijn post paraat en stak de handen zo ver als mogelijk was uit de mouwen. Het resultaat bleef niet uit. want zien. derogen groeide het dyküchaain. Kra nig, bewonderenswaardig werk is er verzet in deze beslissende ogen blikken! HET WATER GETEMD. De buitendam, waarin, zoals wij gisteren beschreven, Woensdag avond een zinkstuk was aange bracht, werd Donderdag verder af gebouwd. Geweldige Hoeveelheden rijshout en riet, steen en stro (het laatste materiaal diende ofn de snel heid van het afgaande water te be perken) werden er naar toe ge sjouwd en snel aangebracht op deze drempel, die verhoogd moest wor den tot 1.50 m. -f- N.A.P. Dat werk je was van veel gewicht, omdat de buitendam uiteraard de vloedstroom moet opvangen. Het niveau van 1.50 m. -f- N.A.P. bleek hoog genoeg te zijn, omdat het doodtij was en het water daardoor niet hoger steeg dan 1.26 m. -j- N.A.P. Maar ook aan de Walcherse kant van het sluitgat, waar het Woens- dae: betrekkelijk rustig was ge weest, ontplooiden de inpolderaars nu een grote activiteit. Terwijl de buizen, die met de zandzuiger wa ren verbonden, continu voort gingen een modderstroom in het water te braken, kwamen de draglines en smaJspoortjes in beweging. De kip karren werden met goudgeel zand gevuld en vervolgens leeggestort op de plek, waar de binnendam de Walcherse dijk naderde. Zo ontstond daar gaandeweg 'n „kop" van zand, waarover de rails werd gelegd, die de kittige, nijdig puffende locomo tiefjes in staat stelde achteruit hun kostbare last verder op de dam te brengen. In het midden hiervan be vond zich evenwel nog een meters- brede opening. maar die vormde geen beletsel voor de treintjes. Ar beiders legden er een paar stevige balken overheen, daarop werd de rails gemonteerd en toen konden de kipkarren ook boven dit gat leeg gekiept worden. Daardoor ontstond aan de Westelijke helft een zand- damimetje, dat steeds langer en bre der werd, zodat al spoedig dubbel spoor kon worden aangelegd. HOOG BEZOEK. Door de zandzuiger werd in ver wonderlijk snel tempo de geul met zand gevuld. Bij kerende tij was de helft hiervan reeds gedempt, terwijl op dat moment het was kwart voor 5 in de middag nog slechts op één plaats afgaand water dooi de buitendam, waartegen de drijven de kraan klei opwierp, drong, 's Avonds om half 9, toen het hoog water werd, had men reeds ge deelte van dc geul dicht. Weliswaar spoelde de vloedstroom weer zand weg, maar dat kon Vrijdagmorgen gauw genoeg door een nieuwe lading vervangen worden. Toen werd ook de rest van de geul gevuld en werd de zandlaag opgehoogd. Donderdagmiddag bracht de directeur.generaal van Rijkswa- zoals ir. Th. Heyblom, hoofd.in genieur-directeur'in de Directie Zeeland en ir. A. Wiebes, hoofd ingenieur te Ylissingen. gaven blijk van hun belangstelling. VAN HET KOMENDE Voorlopig wordt het dijklichaam na de definitieve sluiting op een ni veau van 3 m. -f N.A.P. gebracht, doch later wordt het verhoogd tot 7 8 meter. De afwerking zal nog geruime tijd in beslag nemen. De verdere ophoging moet met veel overleg geschieden; de dijk, die eind November klaar komt, mag niet di rect te zwaar worden, want de grond is slap en het gevaar voor verzak kingen dus niet denkbeeldig. Hele maal te vermijden zijn die verzak kingen toch met en daarom wordt dit gedeelte twee meter hoger ge maakt dan de dijk op de schorren. De pompinstallatie vlak bij het sluitgat, die Donderdag gereed ls gekomen, zal nu weldra in werking treden. Het is noodzakelijk af te malen tot beneden het peil van de polders in de omgeving, d.w.z. ze ker 50 cm. N.A.P. Na de dijk- dichting wordt ook begonnen met. 't graven van de hoofclwaterleiding door de schorren, die het water uit de polders kan afvoeren. Dit karwei zal niet één-twee-drie klaar zijn. want er moet maar liefst 180.000 m3 grond voor verzet worden! Toch moet deze leiding op 1 December gereed zijn; dan zal de hulpbemaling plaats maken voor natuurlijke ont watering. Inmiddels zullen ook de wegen, de wegsloten en de kavelsloten wor den gemaakt. Alle delfspecie uit deze sloten zal gebruikt worden voor de dichting van de kreken, die bre der zijn dan twee meter. Gehoopt wordt, dat In Augustus 1950 (le nieuw gewonnen 425 hu grond de beste cultuurgrond van Nederland, verzekeren de deskumli. gen! met koolzaad Ingezaaid kan worden. Dan zullen de nieuwe kaar. ten van ons gewest er anders uit zien, dan zullen de ruim twee mil. lioen gulden en <le onnoemlijk harde arbeid, die aan de inpoldering ge. spendoerd zijn, dubbel en dwars ver- tersfcaat. dr. ir. W. J. II. Harm. goed worden. Zeeland zal nieuwe sen, niet zijn echtgenote een vruchtbare aarde rijk zijn geworden, langdurig bezoek aa-: hel werk. tot heil van Nederland'* voedsel. Ook andere Waterstuatsfignren, voorziening! Het betreft hier een 10 km. lang kanaal, dat tezamen met een combi natie van Franse aannemers zal wor den uitgevoerd. De heer G. Visser, hoofd uitvoerder van de A'damse Bal last Mij., die vroeger reeds zestien jaar ten behoeve van de maatschap pij in Cairo vertoefd heeft, bevindt zich daar thans wederom, teneinde kwartier te maken voor het Neder landse technische personeel, dat over ongeveer 6 weken naar Egypte zal vertrekken. In totaal zullen, volgens een ruwe schatting, ongeveer 6 a 700 werklieden bij hei graven van dit nieuwe kanaal ingeschakeld worden, waarbij 15 niet-Eg.vptenaren. Het nieuwe kanaal komt aan de Oostelij ke zijde van het Suez-kanaal. waarin het aan beide zijden als een lus zal uitmonden. Met. dit project is een bedrag van 22 millioen gulden gemoeid, waarvan, naar de directie opmerkte, een be hoorlijk deel zal afvloeien naar de Amsterdamsche Ballast Mij. De grond, waarin gegraven moet worden, bestaat voornamelijk uit zand en on geveer 2 ci kalkhoudende rots, die naar alle waarschijnlijkheid geen moeilijkheden zal opleveren. Volgens een eerste indruk werken de Egypti sche arbeiders zeer goed. Men hoopt ruim een jaar over het gehele werk te doen. daar de modernste machines en graafwerktuigen zullen worden gebruikt. De liquiditc' van de Amsterdam sche Ballast Mij zal niet worden aan getast. aangezien met voorschotten gewerkt wordt. Geheime vinding van de B B.C- in pract'jk gebracht. De nieuwe ambassadeur der Vere nigde Staten in Moskou, vice-admiraal Kirk, heeft bij zijn bezoek aan Stalin van jongstleden Maandag met het Russische staatshoofd gesproken over de storing van Amerikaanse radio, uitzendingen door Russische stoorzen- ders. Dit heeft minister Acheson op een persconferentie meegedeeld. Voorts had Kirk de aandacht van Stalin gevestigd op de langgerekte onderhandelingen over de definitieve regeling van de Leen- en Pachtver- plichtingen van Rusland aan Atneri. ka. Kirk had Stalin gezegd te hopen, dat het Russische ministerie van bui tenlandse zaken de twee aangesneden kwesties zou bestuderen opdat de beide regeringen voortgang konden maken met hei oplossen er van. Overigens bleef het gesprek vol gens Acheson vrijwel geheel beperkt tot het uitwisselen van beleefdheden. Ingenieurs van de BBC zijn er in. middels in geslaagd door middel van nieuwe en :eer geheime electronische apparaten de Russische storing van uitzendingen in het Engels naar de landen achter het IJzeren Gordijn op te heffen. Zo kunnen de luisteraars in Fin land dank zij de Britse vinding thans de uitzendingen van de BBC en de ..Voice of America" practisch zonder storing opvangen. Soortgelijke rap porten werden ontvangen uit andere landen in Centraal-Europa en uit de Sowjet-Unie zelf. Olifant at portefeuille met geld op. Een mijnwerker uit Ransart, die met zijn zoontje de dierentuin le Antwerpen bezocht, had pas zijn portefeuille voor de dag" genaaid om de kr.aap geld te geven voor wat snoepgoed voor de olifanten, toen één der dikhuiden met zijn slurf de portefeuille wegkaapte. Deze ver dween in de muil var. hei dier, voor dat de mijnwerker van zijn verras sing was bekomen. Daar Icon bewezen worden, dat de portefeuille hel loon van de mijn- we rite r bevatte, werd het bedrag hem door een verzekeringsmaat schappij terugbetaald. Aardbeving in Turkye eist slachtoffers. Het officiële Turkse persbureau meldt, dat bij de aardbeving in het ge bied van Erzeroem in Noordoost Ana- tolië vijf dorpen ernstig beschadigd zijn. Het dorp Agakeuy is geheel vernield. Er zijn 20 doden geteld en 25 gewonden". In de stad Erzeroem zijn vele hui zen vernield, doch er vallen daar geen slachtoffers te betreuren. OVERWEGEN DROOG Geldig tot Vrijdagavond. Geleidelijk wat toenemende bewol king, maar overwegend droog weer. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Overigens zwakke veranderlij ke wind. Temperatuur ongeveer de zelfde als gisteren o£ iets hoger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1