Engeland vermaakt zich met telepathie-per-radio Australisch echtpaar weht sensatie Zeeuwse Almanak m M. G. KOSTTE 150 MILLIOEN OVER INVOERRECHTEN EN TARIEFSVERLAGINGEN ALS DE NACHTEN LENGEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze correspondent) Weinig programma's van de B.B.C. hebben zo van zich doen spreken als de huidige serie telepathische uitzendingen van het jonge Australi. sche echtpaar Piddington. Vele sceptici hielden in her. begin stijf en strak vol, dat deze verbazingwekkende demonstraties van het overbrengen en het lezen van gedachten, waaraan millioenen Engelse luisteraars nu we. kelijks thuis deelnemen, om het zacht uit te drukken „afgesproken werk" was. Zelfs de meest verstokte „bestaat niet, ik geloof er niet aan".brigade waaronder aanvankelijk de meeste dagbladen begint nu echter toe te geven, dat men hier inderdaad te doen heeft met een ver ontwikkel de toepassing der telepatlüe. Toen de uitzendingen drie weken geleden begonnen, was het eerst een kwestie van gedachtenlezen tussen 't publiek in de BBC studio en de Pid- dingtons. De charmante 23-jarige mevr. Lesley Piddington stond dan meesjal geblinddoekt op het studio toneel, met haar rug naar het pu bliek, terwijl haar man, Sydney Pid dington, vooraan in de zaal stond. Willekeurige leden uit de zaal kon den dan een woord bedenken, of zelfs een hele zin, dit op een papiertje schrijven en aan Sydney overhandi gen. Deze nam het gegevene dan in zijn gedachten op en zond het telepa- tisch door naar zijn geblinddoekte vrouw, die hef na enkele seconden hardop herhaalde. Op dezelfde wijze kon het studiopubliek een naam van een instrument aanwijzen op een schoolbord waarop de naanen van alle muziekinstrumenten geschreven stonden, en ook dit „seinde" Sydney door naar zijn vrouw op het toneel. Haar antwoorden waar altijd juist. Een sterker staaltje kreeg men, toen men het BBC-orkest in de zaal liet spelen en de blonde Lesley, die met naar rug naar het or kest op het toneel stond, telepatisch het ogenblik moest „ontvangen" waarop haar man haar zou „seinen" dat zij zich om moest draaien 't orkest moest stoppen door haar beide han den op te heffen en de eveneens „ge seinde" naam te noemen van de vol gende melodie die het orkest moest spelen. Zowel het. moment waarop zij het orkest moest stoppen bg een bepaald woord in het refrein als de naam van de volgende melodie werden even tevoren door willekeuri ge leden van het studiopubliek op een papiertje geschreven en aan haar man overhandigd, die aan het andere eind van de zaal stond en deze instruc ties dan naar zijn vrouw op het to neel seinde. Keer op keer draaide zij zich bij het bewuste woord, dat steeds veranderd werd, om, stopte het or kest on gaf de correcte naam van het volgende liedje. Zoveel verdeeldheid kwam er na de eerste uitzendingen van de kant der luisteraars thuis, die meenden dat het studiopubliek omgekocht was, dat men de demonstraties tot buiten de stu dio ging uitstrekken. De volgende keer werd Lesley in de Lonldense Tower gezet, een half uur rijden van de studio verwijderd, terwijl haar echtgenoot van de studio uit telepa thische „opgaven" naar haar zond, die hem ter plaatste gegeven werden door een „jury" samengesteld uit ongelovige luisteraars en een paar doctoren, zodat er van trucs of be drog geen sprake kon zijn. Zonder haperen kwamen Lesley's antwoor den correct over de in de Tower op gestelde microfoon terug. SENSATIE Verleden week Donderdag kwam de meest sensationele uitzending, die nu zelfs de meest wantrouwende dag bladen van de „echtheid" der Pid- dingtons heeff overtuigd. Terwijl Syd ney in de studiozaal was. werd er gens op straat een willekeurige taxi aangeroepen waar men Leseley m deed stappen. De chauffeur die geen idee had wie zijn vrachtje was en zelfs niet kon vermoeden, dat hij deel zou uitmaken van de meest sensationele show der BBC, kreeg opdracht om 'n half uur rond te gaan rijden. In deze wereldstad krijgen taxi's wel meer zonderlinge opdrachten en de man stelde dan ook geen vragen maar ging in het wilde weg rondrijden. Een uit publiek bestaande „jury" in de studio waaronder o.a. weder om een paar doctoren en uiterst sceptische krantenmannen koos inmiddels de naam van een in Lon den lopende revue. Oklahoma ge naamd, die toen aan de zich eveneens in de zaal bevindende Sydney gege- „GELD VOOR IRMA"! Ge moet u eens even goed indenken dat ge 's morgens wakker wordt en dat ge van alles, wat de vorige avond nog uw eigendom was niets meer over hebt, dan een pyama, een inderhaast aangeschoten mantel en uw onder goed.Dat was een week geleden met 70 mensen het geval. Met de be woners van Huize Irma, dat door het vuur verteerd werd. Het werd Vrijdag en Zaterdag. En de mensen werden weer van enige kleding voorzien. Het paste niet alle maal goed en de kwaliteit liet wel te wensen over. Zo werden er twee om slagdoeken „geschonken", met zulke grote gaten erin, dat een flinke hond er gemakkelijk doorheen had kunnen springen. Die doeken beschutten na tuurlijk alleen in de hondsdagen af doende tegen de kou. Het werd Zondag. En de mensen, die gewoon zijn ter kerke te gaan, wilden naar de kerk. Dat doen ze altijd in hun beste plunje endie beste plunje was verbrand, zoals alles wat ze hadden. Er zijn er toen geweest, die terecht van oordeel waren, dat kleding er in zulke gevallen niet meer op aan komt en dat bij de Schepper de kleding van niemand een rol speelt. Dat doet ze alleen maar bij de mensen. Maar tracht u eens voor te stellen, wat er in die oudjes om moet zijn ge gaan, eer ze gingen. En hoeveel zelf overwinning die kerkgtmg ondanks al les kostte! Er moet geld komen voor Irma! ven werd. Sydney concentreerde zich op zijn vrouw, die ergens in Londen in haar taxi rondreed, gevolgd door een half dozijn persauto's, die zich er van wilden overtuigen dat de taxi nergens stopte! Daar heel Engeland naar deze uitzending zat te luisteren, had Lesley, zo er bedrog in het spel was, immers even uit kunnen stap pen en een luisterende vriend kunnen opbellen, die dan het woord Oklaho ma al over de BBC had kunnen ho ren. De taxi stopte onderweg echter nergens en tegen daf het half uur om was, gaf Lesley de chauffeur op dracht naar de BÉC te rijden. Toen zij uit de taxi stapte overhandigde zij een papiertje aan de op de stoep wachtende jury, waarop zy onderweg het woord Oklahoma had opgeschre ven. Later in het zelfde programma die avond, demonstreerde Sydney Pid dington een nog sterker stukje, dit maal met de luisteraars thuis. Over de studio-microfoon kondigde hij aan dat hij met tussenpozen van vijf mi nuten telepatisch namen van dagen, getallen, kleuren en voorwerpen zou „seinen" naar alle luisteraars in Engeland. Men moest slechts stil bij zijn radio blijven zitten, naar het plafond kijken, en dan zou men het door hem gewilde begrip ontvangen. Duizenden brieven bereikten hierna de BBC met de correct „ontvangen" telepatische beelden. Vooral de „ge seinde" naam van een dag bleek een groot succes. Ontelbare luisteraars hadden op de aangegeven minuut een beeld in hun gedachten gekregen van een waslijn met wapperend goed er aan. Piddington's selectie was inder daad „Maandag" geweest en hij had geconcentreerd op het beeld van een waslijn. NIEUWE SPORT De Piddïngton-show is nu zo lang zamerhand een nieuwe sport gewor den. Piddington zelf ontwikkelde deze kunst van gedachte overbrengen en -lezen, terwijl hij in Japanse krijgsge- i log. Hij oefende het in het kamp met zijn vriend Russell Braddon, om de tijd te doden. Na de oorlog ontmoette hij de jeugdige actrice Lesley Pope in Australië, waar zij trouwden. Al spoedig merkten zij dat bedden volko men felepatisch waren en eikaars ge dachten konden lezen, zelfs als zij kilometers van elkaar verwijderd wa ren, hetgeen soms ook zijn "bezwaren had! Volgens Piddington zijn vrouwen over Het algemeen betere „ontvan gers" dan mannen, hoewel het zend- vermogen bij beide even groot is. Iedereen zou het, naar hij zegt, kunnen leren! (Ter informatie van onze lezers, die zich eventueel met deze EBC- show willen vermaken, kan men de Piddingfons voorlopig eLke Donder dagavond horen om 9 uur op het Light Programm van de BBC, 1500 meter golflengte). (Nadruk verboden) vangenschap was gedurende de oor- teerd. Oud-militairen bieden huldeblijk aan Koninklijk paar aan. Dinsdagmorgen werd door de nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" en de „Ne derlandse Bond van oud-strijders" ten pa- leize Soestdijk een huldeblijk ter gelegen heid van het 12V2 jarig huwelijksjubileum van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aangeboden.. Dit hulde blijk bestond uit een schotel van Deli's- blauw aardewerk welke een diameter had van 52 cm. Doodstraf geëist tegen in Neder land opgevoede SS.-er. Voor het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam stond Dinsdag terecht de 35-ja- rige Duitser H. P. Küter, wien o.m. een aantal Silbertanne-moorden in de pro vincie Groningen ten laste gelegd zijn. K. is geboortig uit Hamburg, maar werd als weeskind opgenomen in een Fries sluiswachtersgézin. Hij verklaarde in zijn jeugdjaren steeds te hebben gevoeld, dat hij eigenlijk een Duitser was. Hij kwam in 1943 bij het commando-Feldmeyer. Niet alleen in Groningen, maar ook in de omgeving van Wolvega heeft hij goe de Nederlanders neergeschoten. Ook ver leende hij assistentie bij een grootscheep se razzia op illegale werkersen onder duikers in de bossen om Wolvega. Deze actie leverde de Duitsers geen enkel suc ces op. Verschillende getuigen verklaarden, dat K. steeds optrad als een „razende gek". De procureur-generaal eiste ten slotte tegen deze onverlaat de «doodstraf. De uitspraak werd bepaald op 30 Aug. Tsjechische boeren ver- branden hun graan. Uit Praag meldt Reuter, dat de Slowaakse boeren gedreigd hebben hun oogsten in brand te steken, als de communisten de R.K. geestelijken molesteren. In Bohemen en Moravië zijn evenals in Slowakije reeds ern stige branden bij boeren geconsta- Algemene Rekenkamer signaleerde diverse gevallen van wanbeheer Zoals reeds werd aangekondigd bij de indiening van bet wetsontwerp tot vast stelling van de uitgaven van het Militair Gezag, heeft de Alg. Rekenkamer verslag uitgebracht over de minder Juist geachte uitgaven van dit orgaan. Dit verslag is thans verschenen en er uit blijkt, dat de uitgaven van het M. G., verminderd met de inkomsten, te stellen zijn op rond t 150.000.000. Het verslag wijst op de bijzondere omstandigheden, waaronder het M. G. heeft moeten werken, en wijst er op., dat deze omstandigheden inderdaad een feilloos werken natuurlijk onmogelijk maakten. Vastgesteld wordt, dat in het algemeen het kasbeheer normaal is gevoerd. Enke le afwijkingen worden gesignaleerd. Voor representatieve doeleinden wer den bij verschillende onderdelen uitga ven gedaan tot een totaal bedrag van f 227.676,72. Door de verantwoordelijke personen werden deze uitgaven in het al gemeen verklaard door er op te wijzen, dat zij in vele gevallen dienden om onbe taalde hulpkrachten te verkrijgen of over- veel meer gekost hebben. Dit is moeilijk te controleren. De Alg. Rekenkamer sig naleert enkele bijzondere excesieve ge vallen. zoals het verspreiden van gratis sigaartjes in Noord Nederland voor een bedrag van f 25.800. een bedrag van bijna f 15.000 voor Franse cognac, welke bo vendien nog door. de Franse douane in be slag genomen werd, e.d. Voorts is er nog een geval, waar een gehele - scheepslading met benzine, olie en vetten ten laste van het M. G. is ge bracht omdat een officier van het M. G. voor ontvangst heeft getekend. Men is er niet in geslaagd een sluitende verantwoording van de beheerde auto's op te stellen. De beloning van het personeel van de militaire commissariaten was in het algemeen redelijk. Uitzonderingen kwa men echter voor, met name Brabant cn Gelderland, waar maandsalarissen van f 540 tot f 900 voorkwamen. INTERNERINGSKAMPEN. Een bijzonder ongunstige indruk maakt de gang van zaken bij de plannen tot het bouwen van een interneringskamp aan de Nieuwendammerdijk te Amsterdam. Dit zou f 450.000 moeten kosten. Het reeds begonnen werk werd op last van de staf van het M. G. stopgezet en het Rijk heeft ruim f 350.000 moeten betalen, waarvoor het niets heeft gekregen. De huren van andere kampen (o.m. aah de Levantkade in Amsterdam en Duin dorp in Scheveningen) waren zeer hoog en helaas stonden deze kampen deson danks nog al eens leeg of vrijwel leeg. In Ridderkerk moest een kamp, dat zon der toestemming van Wederopbouw was gebouwd, weer worden afgebroKen. Strop: f 172.882.36. Ret Bureau Nationale Veiligheid wordt in het verslag een typisch voorbeeld ge noemd van de gebrekkige organisatie als gevolg van de na-oorlogse verwarring. STREEP ER ONDER. Aangezien verdere briefwisseling over alle nog niet of niet volledig opgehelder de punten slechts tot gevolg zou kunnen hebben, dat bepaalde bedragen van de ene rekening ^p een andere zouden wor den overgeboekt, meent de regering en met haar de Alg. Rekenkamer dat van verdere briefwisseling moet worden afgezien en deze zaken bij het in de aan hef genoemde wetsontwerp af te wikke len. De leidekkers, werkzaam aan de spits van de ongeveer 70 meier hoge toren van de St. Lebrninuskerk te Deventer, welke gerestaureerd wordt, hebben zeker geen last van hoogtevrees. HANDELSBESPREKINGEN TE ANNECY (Van onze economische medewerker) ..Men behoeft niet te hopen om te ondernemen, noch te slagen om vol te houden" Zo dacht Prins Willem I en zo denken ook de honderden re geringsvertegenwoordigers er over, die momenteeL in Annecy onderhan delen over de verlaging van de handelstarieven. Het is geen gemakkelijk werk, dat die vertegenwoordigers van 34 landen onder handen, hebben geno men; evenmin .spreekt het tot de verbeelding van de gewone Nederlander als hij binnenkort in zijn krant leest, dat het onze onderhandelaars na veel loven en bieden gelukt is om b.v. Finland te bewegen zijn invoer rechten op de door ons geleverde kunstdarmen met 1 pet. te verlagen of dat wij Deense corsetten minder zwaar belasten. Toch worden er op deze wijze I buitenland b.v. een artikel kan leve- bouwstenen verzameld, waaruit eens ren, inclusief winst en transportkos- een beter en mooier huis voor de vol keren van de wereld zou kunnen worden gebouwd. Als wij eens een kijkje aan de Bel gisch-Nederlandse grens nemen en wij zien dagelijks de vele auto's met Nederlanders terugkomen van vacan- tie uit Frankrijk, dan zit hieronder menige vaderlander, die 'n flesje Fran se eau de cologne, wijn of cognac leder waren of andere herinnering aan zijn vacantie bij zich heeft en met een effen gezicht op de vraag van de douanebeambte antwoordt, dat hij niets heeft aan te geven. Hij smokkelt op dat ogenblik; hij ontduikt de Nederlandse'wetten, die voorschrijven, dat duizend en een ar tikelen niet zo maar ingevoerd mo gen worden, doch dat voor de invoer daarvan een zeker recht betaald moet worden. Wij spreken hier van invoer rechten. Ieder land kent deze rechten; vroe ger, vóór 1914, waren ze bij ons aan Ie lage kant doch na 1930 is ook Ne derland er toe overgegaan ze te ver hogen. teneinde de eigen industrie beter te beschermen tegen de grote re buitenlandse concurrentie. Als het Vliegende voetbal. De „Hiller", een voor ons land nieuw type hefschroefvliegtuig, is Dinsdag door de vlieger Henri Boris van Parijs naar Ypenburg overgevlogen. De „Hiller" biedt plaats aan drie personen of aan een piloot en 200 kg. nuttige last. Deze helicopter is een van de ruim vijftig in gebruik zijnde Amerikaanse ty pen. In de komende dagen zullen er sproeiproeven ten behoeve van de land bouw mee worden gedaan. In de lucht heeft de „Hiller" een rond uiterlijk, hetgeen de naam „vliegende voetbal" bezorgde. Koning Abdoellah van Transjordanië is Woensdagmorgen per vliegtuig uit Am man naar Londen vertrokken. Wanneer het binnenkort weer koeler wordt, gr ij. pen we 's avonds graag naar een wollen vestje of een aardige jumper. Voor al nu er xoeer voldoende wol te krijgen is, zullen oelen er de voorkeur aan geven, de breipennen voor de dag te halen en zelf zo'n gevalletje in elk aar te zetten. Wij geven daarom voor vandaag een recept, om op een heel eenvoudige manier zelf een go$d passend jum- pertje te breien. Nemen toe als voorbeeld de hierbij afgebeelde fraaie modieuze sweater oan het Londense huis Dorville. Van papier wordt er een knippatroon gemaakt, en vervolgens 20 steken gebreid. Aan de hand daarvan kunnen toe uitrekenen, hoeveel steken er moeten worden opgezet. Het geheel is in tricot steek gebreid, met uit zondering van een stuk in de taille, waarvoor 1 recht, 1 averecht is ge nomen. Daarmee verkrij gen we, dat de jumper goed glad afsluit. Wanneer volgens het knippatroon gebreid is, wordt de jumper in elkaar gezet. We hebben dan niet te maken met het vervelende toeren tellen. Het gebreide stuk wordt immers telkens ge controleerd met het papieren patroon. Zijn we geen heldinnen, in het breien, dan nemen we 'n lap jerseystof. Daar uit naaien we eenvoudig de jumper in elkaar, waarbij we alleen het taille stuk op fijne naalden breien. Wel moeten we er rekening mee houden, dat jerseystof niet zo sterk rekt als breiwerk, zodat het model beslist niet te krap geknipt'mag v)orden. Op het gemite rokje of in een meer gekleed tailleur zal de nieuwe aan winst zeker een goed effect maken. ten, voor 75.terwijl een Neder landse fabriek op zijn minst f 85. moet hebben, aan zal deze laatste de concurrentie alleen kunnen vol houden, indien aan de grens op dat artikel een invoerrecht van minstens 10.wordt geheven; de aanbie- dings prijs in ons land stijgt daardoor voor de buitenlander ook tot Het voordeel van dit recht is, dat de binnenlandse fabrikant lean blijven leveren en dat hij zijn arbeiders aan het werk kan houden; de schatkist ontvangt bovendien voor elk inge voerd artikel een tientje. De .keerzij de van de medaille is evenwel, dat de Nederlandse consument 10. meer betaalt en daardoor minder f;eld overhoudt om andere artikelen e kopen. Daar komt nog bij, dat wij op deze wijze minder uit het buiten land kopen, waardoor Nederland ook weer minder naar het buitenland kan verkopen. De handel wordt dus dooir die invoerrechten belemmerd en dit is de reden geweest, dat men na 1945 de koppen bij elkaar heeft gesto ken om gezamenlijk tot tariefsverla ging te komen en handelsbarrières af te breken. 11 LANDEN BIJEENGEKOMEN Reeds in 1947 voerden 23 landen onderhandelingen te Genève over we derzijdse verlagingen; thans zijn er 11 nieuwe landen bijgekomen, die in principe bereid zijn hun tarieven te verlagen. Let wel: in principe. Want of er inderdaad veel successen behaald zullen worden, betwijfelen we sterk. In de eerste plaats blijken de meeste landen wel graag een tariefs verlaging van de andere partijen te willen ontvangen, doch daarentegen zelfs heel weinig te willen geven, Bo vendien zijn enkele nieuwe deelne mers met een braaf gezicht met een sterk verhoogd tariefsysteem op de proppen gekomen. Ook al laten zij dan wat vallen, dan houden zij toch nog een hoger tarief over dan zij oorspronkelijk hadden. Vormt deze geest dus al een zeer slecht teken voor de te bereiken re sultaten, zo moeten wij er ons even min op verheugen, dat een eventu eel verlaagd tarief reeds thans auto matisch tot een grotere internatio nale handel zal lelden. Het tekort aan dollars, Zwitserse francs toch verhin deren ons onherroepelijk om meer te kopen, ook al zouden wij de invoer rechten op Amerikaanse en Zwitserse producten verlagen. Deze tariefsbe- spreldngen hebben dus slechts wer kelijke waarde voor de toekomst, als er een vrij internationaal handelsven- i .keer is. Wijziging kinderbijslagwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de kinderbijslagwet en de Kin derbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers. De voorgestelde wijzigingen hebben een technische herziening van deze wet ten doel, speciaal ten aanzien van het natuurlijke kind, kinderen van gescheiden ouders en invalide kinderen van ouder dan 16 jaar. Ook wordt verbetering gebracht in de thans geldende bepaling, dat het aantal kinderen, dat in aanmer king komt voor kinderbijslag, slechts éón maal per jaar wordt vastgesteld. Het Wereldgebeuren Te veel partners Het beeld, dat onze Parijse corres pondent over Straatsburg doorseinde, was niet erg bemoedigend. Er valt vooralsnog weinig lijn in de debatten van de Europese parlementariërs tc bespeuren en er komen op vele pun ten lastig overbrugbare tegenstellin gen voor de dag. In grote trekken staan tegenover elkaar de „voortva renden" en de „bedachtzamen", zij die tempo willen leggen in het stre ven naar de V. S. van Europa en zij die de tijd daarvoor nog niet rijp achten. Tot de eersten behoren vooral de Nederlanders en de Fransen, tot de tweeden de Britten. De Nederlandse afgevaardigden vooral willen reeds nu de Raad van Europa met macht bekleden en zien in het verschiet de kern van een Europese federale rege ring, die de nationale grenzen door breekt. De Brit Edelmann heeft op een der zittingen nuchter opgemerkt, dat het een miskenning van de wer kelijkheid is zich al te vegl illusies te maken. Geen land is op t ogenblik bereid zijn eigen economische proble men aan een vreemde autoriteit toe te vertrouwen of instructies te ont vangen van een Europees minister van economische zaken. Het ware be ter zich niet te veel te verdiepen in luchtkastelen. Dergelijke opmerkin gen mogen minder applaus ontvan gen dan meer gedurfde en patheti sche speeches, de Britse scepsis zui vert ongetwijfeld de atmosfeer van te veel braaf idealisme. Een van de punten waarover voor al buiten de vergaderzaal veel ge praat wordt is de toelating van West-Duitsland tot de Raad. Het was Herriot, die deze kwestie in de ope ningsrede meteen aansneed. Wat hij voorstelde was eigenlijk om voorlo pig Duitsland in quarantaine te hou den tot het blijk heeft gegeven met de democratische spelregels overweg te kunnen. Hij erkende de Duitse bij drage tot de Europese cultuur, maar voegde eraan toe, dat aan de andere kant de periode van Nazi-barbarij niet eensklaps vergeten kon worden. De Franse minister Schuman denkt daar anders over en met hem Chur chill en ook de Nederlandse afge vaardigden, die zoals bekend een plei dooi hebben gehouden voor onmid dellijke toelating van West-Duitsland. Volgens hun inzichten dient Duits land juist aanstond opgenomen te worden in de Europese gemeenschap om de democratische krachten daar te steunen en de Duitsers van een mokkend isolement te weerhouden. Het Duitse nationalisme kan het best bestreden worden door er voor in de plaats te stellen het besef ^ls een volwaardig lid tot de Europese fami lie te behoren. Met de vriendenhand valt meer te bereiken dan met de vuist. De discussies hierover lijken ietwat voorbarig zolang de gehele Raad van Eui'opa nog slechts een teer en kunsL matig gekweekt kasplantje is. De nei ging om onder het motto hoe meer Europese zielen hoe meer vreugd de Raad zonder enige selectie uit te breiden kan nergens goed voor zijn. Reeds zijn enkele zeer vreemde be slissingen genomen. Nog voor de bij eenkomst in Straatsburg begon zijn IJsland, Griekenland en Turkije toe gelaten. Waarom? IJsland ligt ver weg en is een aparte gemeenschap buiten het Europese gewoel. In Griekenland woedt nog steeds de strijd tegen de partisanen. Afgezien daarvan is er heel wat goede wil voor nodig de zeer rechtse regering daar met het praedicaat democratisch te vereren. Nog vreemder is het gefcteld met Tur kije. Dit land valt zelfs met de beste wil niet als Europees te kenschetsen, noch als christelijk. Het behoort tot de Oosterse cultuur. Het overgrote deel der Turken belijdt de Islam. Het bestuur is gebaseerd op het een-par tijstelsel. De opneming van Ierland was al eerder een fout. De Ieren gebruiken de Assemblee uitsluitend om onder ijzig stilzwijgen aanvallen; te richten op Engeland in verband met de Ierse kwestie. Het zou beter zijn met de toelating van West-Duitsland nog even te wach ten. Er is nog geen vredesverdrag het land is getweeëndeeld, de grote mogendheden onderhandelen nog over een compromis, kortom: de toekomst van Duitsland staat nog open. Een experiment als een „Verenigd Europa" moet begonnen worden met landen, die politiek en economisch zo veel mogelijk gemeen hebben. Dctï er twijfelachtige partners bij te hale® worden de fundamenten in drijfzand gelegd. Een van de redenen waarom het in Straatsburg niet zo best gaat is, dat te veel uiteenlopende belangen zijn. Dubbeldekkers over de oceaan. De Pan American World Airwajl heeft een dagelijkse transatlantische passagiersdienst New York—Londen geopend. De dienst wordt gevlogen met dubbeldeks Boeing Stratocruisers. Jersey Joe Walcott, die Zondag te Stock holm de Zweedse zwaargewicht kam pioen, Olie Tandberg ln de vijfde ronde k. o. sloeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3