Westkapelle heeft een nieuw Wijkgebouw N NIEUWS UIT ZEELAND Utrechtse Winkeliersver. bracht f 60. een l f IEUWS in een OTEDOf WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 Een „sociaal-hygiënisch monument" Zestigduizend gulden bracht de "Utrechtse winkeliersvereniging Lom bok. door liet organiseren van drie winkelweken 1>U elkaar om Westka pelle een geschenk te kunnen geven, dat fot in lengte van jaren getuigen /al van het medeleven van Utrecht met deze zo zwaar getroffen Wal- cherse gemeente. Het resultaat is, «lat Woensdag op de kruising van de Utrechtse straat en de de Casem- brootstrnaf te Westkapelle een nieuw C.roene K.'-uisgebouw kon worden ge opend Het is een. naar de eisen des tijds Ingericht gebouw (met zusters* woning), dut voor Westkapelle een uitkomst is en dienst kan doen, als om een groot woord te gebruiken „medisch centrum". Zestig winkeliers uit Utrecht zyh vergezeld van wethouder H. Ploeg en 'C raadslid Verhoef en vele dames via Overloon naar Walcheren gekomen, om de officiële opening b(j te wonen en na eon ochfendtrlp over Walche ren gebruikten z(j samen met mevr. S. de Cascmbroot. de burgemeester van Westkapelle, mr, M. Tydeman en zijn echtgenote en het bestuur van de Ver. „Het Groene Kruis" te West kapelle, een Zeeuwse koffiemaaltijd in Hotel „De Valk" Daarna verzamelden de Utrechte naren en de verdere genodigden zich met B. en W. van Westkapelle en de raadsleden in ,,Het Koffiehuis", Waar do openingsplechtigheid werd gehou den. EEN ZEGEN VOOR WESTKAPELLE. De voorzitter van het Westkappel- sc Groene Kruis. dr. M. Huygens, riep een bartel(jk welkom toe aan de echt genote van de Commissaris der Ko ningin, het gemeentebestuur van Westkapelle, het bestuur van Lom bok, het bestuur van de Personeels- ver. dor fa. Dikkers en Co. te Hen gelo, do heron R. J, H. O Röell. A. de Lange van 't Prov. bestuur van „Het Groene Kruis" en de inspecteur der Volksgezondheid in Zeeland. J R. van der Borg. Dr; Huygens herinnerde er vervol gens aan hoe liet .Groene Kruis voor do oorlog in Westkapelle tot grote bloei kwam onder leiding van dB. Rons en hoe de oorlog alles plotse ling wegvaagde. Van de zeven mo derne ligtenten was er na het eerste bombardement nog maar één over, het tweede bombardement vernietig de het gebouw en na de inundatie was alles verloren. De toekomst zag' er somber uit. Men had niets meer en. de hoop op de molestverzekering bleef ijdel. Niettemin; toen de bevol king in 1945 terugkeerde, werd weer wat materiaal gekocht, onder voor zitterschap van ds. Reus werd „West kapelle herrijst" opgericht en dank zij de activiteit van deze vereniging was er zowaar in 1946 reeds f 12.000 bijeen voor het Groene Kruis, Zeven nieuwe ligtenten konden er voor worden aangeschaft Vervolgens kwam de Utr, Winke liersver, Lombok biet f 60.000 en er werd besloten een nieuw wijkgebouw te stichten. Men hoopte ook de in richting' van dit bedrag te kunnen betalen, maar bouwen is duur en alle geld ging op. Gelukkig kwam toen eerst de Pcrsoncelsver. der fa. Dikkers met f 4500.— en daarna de plaatselijke Bond van Plattelands vrouwen met f 750.En dank zij dit alles heeft Westkapelle thans een wijkgebouw, dat er zijn mag en dat als het ware een klein medisch cen trum is. Het schoolonderzoek behoeft niet meer in de school to geschieden, voor het t-b.c.-onderzoek behoeft de kerk niet meer ontruimd te worden, 5 weg- uccmbarc boxen maken hef wijkge bouw geschikt voor consultatiebu reau voor zuigelingen, Inenten en Dc Amerikaanse flimsier Tyrone Po wer. is Woensdag onverwacht in ons land aangekomen voor een vaeantie van twee dagen. Hij wordt vergezeld door zijn echt genote. Linda Christian, met wie hij kor te tijd geleden in Italië in het huwelijk trad. Volgens Engolsc persberichten is het aantal uanmcldingen van vrijwilligers voor dienstneming op de Engelse vloot na het bekend worden van de ontsnapping van de „Ainethyst". sterk toegenomen. Onlangs is op het Amerikaanse mi nisterie van landbouw een demonstratie ge geven «net éen automatische clectrische machine, waarmee een ongelofelijk groot aantal stukken die op maximaal 10.000.000 onderwerpen betrekking kunnen hebben, in een speciaal archief verzameld en daar automatisch weer uit te voorschijn ge haald kunnen worden. Woensdagochtend om kwart voor twee landde met oen vliegtuig uit Para maribo op Schiphol de heer Lou Licht veld (Albert Helman), lid van het college van algemeen bestuur van Suriname. De heer Lichtveld zal hier enige tijd verblij ven om particuliere redenen. Hc-t i$ cen ter niet uitgesloten, dat hij Inmiddels ook besprekingen met (le regering zal voeren. Ter gelegenheid van de opening van dc Nlwin-Kcrstpakkeiten-actie organi seert de Niwin Donderdag a.s. met mede werking van het circus Mlkkènle een cir cusoptocht door Amsterdam. Op 3 September a.s. zal de stad Francker haar 750-jarig bestaan vieren. Met medewerking van de legerluchtmacht Nederland zullen Vücgdemonstraties wor den gegeven cn o.a. een openluchtspel over de historie der stad zal Worden op gevoerd. De componist lltohard Strauss is op het ogenblik ernstig ziek. Zoals gemeld, kreeg de toondichter on langs een uitnodiging om New York te komen bezoeken. Met het oog op zijn ge zondheidstoestand bedankte hij toen voor deze invitatie. hoogf.ezon behandeling kunnen in hef, nieuwe wijkgebouw geschieden. Het. gebouw is een zegen voor Westka pelle! Namens alle huisgezinnen, want alle zijn Groene Kruislid, dankte spt\ dc voorzitter van de Utr, Winke- llersver. Lombok, de heer A. de Ru. voor alles wat voor Westkapelle ge daan werd, Ter herinnering daaraan en opdat ook het nageslacht zich herlnnere. heeft het wijkgebouw de naam Lombok ontvangen, terwijl een bronzen plaat de namen der bestuurs leden draagt. Als dank aan de gemeente Utrecht is intussen reeds een straat. Utrecht se straat genoemd. Spr dankte het comité Westkapelle herrijst, de per- soneelsver, en de directie der fa. Dikkers, die de Inrichting mogelijk maakten, dc Bond van Plattelands vrouwen en het Westkappels Dames koor, de C.JiM.V, en de Meisjesver eniging, alsmede het Gem. Zangkoor voor alles wat 2ij ten behoeve van het wijkgebouw deden; in deze dank tenslotte betrekkend het Provinciaal bestuur van het Groene Kruis, het gemeentebestuur, de vroegere wijk verpleegster zr Hollestelle en de te genwoordige. zr. Bakker, do archi tect prof. Berghoef, de aannemer en de bestursleden Vos en Stoel, alsme de ds. Reus, dje persoonlijk aanwe zig was. ANDERE SPREKERS. De heer A. de Ru, voorzitter der Winkeliersver. Lombok wenste het Groene Kruis geluk met het nieuwe wijkgebouw, burgemeester Tydeman zette de betekenis van het gebouw nog eens uiteen en verraste het be stuur met do blijde mededeling, dat de schenking niet gepaard zal gaan met. een offer van f 2000 aan de schatkist en daarna was het woord aan wethouder Ploeg uit Utrecht. De heer Ploeg merkte op, dat de gemeente Utrecht bitter weinig ge daan heeft voor dit Groene Kruis- gebouw en gaf in treffende woorden als zijn mening te kertnen, dat de dank aan Utrecht en de Utrechtena ren onverdiend was. Niet Westkapel le staat bij Utrecht in de schuld, maar de gehele provincie Utreeht bij Westkapelle Walcheren en met dit eiland ook Westkapello betaalden de zware tol voor de vrijheid, zo zelde spr., er aan toevoegend, dat hij diep onder cle indruk nas gekomen van de oorlogswonden, die overal nog in het oog springen. Het is mooi, dat, Westkapelle een Utrechtse straat heelt, zo zeide de heer Ploeg, maar eigenlijk móest Utrecht een Wcstkap- pelse straat hebben ter herinnering aan de offers, die hier gebracht wer den. Nög" spraken de heer P. J. van Druten namens de fa. Dikkers en Co. uit Hengelo, dr. J. R. van der Borg uit Middelburg, als insp. der Volks gezondheid, jhr. R. J H. Q. Röell 'namens de Prov, Ver. Het Groene Kruis, die tevens een schenking in het vooruitzicht stolde ter comple tering van het consultatiebureau en ds. Reus. Laatstgenoemde noemde het wjjk gebouw een sociaal-hygiënlsch mo. nument, dat- waardig past by de mo numenten, die Westkapelle reeds heeft cn bij het monument, dat ach. ter de toren zal verryzen voor de in de oorlogsjaren omgekomen West- kappelaai's. Nadat dr. Huygens de sprekers dank had gebracht, werd het nieuwe wijkgebouw bezichtigd. Tenslotte gaf het Westkappels Dameskoor 'n concert voor de Utrcchtsó gasten en verdere genodigden. Gerard Mooyman heeft zijn straf uitgezeten. De voormalige S.S.-er Gerardus Mooyman, die indertijd met een borst vol Duitse onderscheidingen van het Oostelijk Front terugkeerde, door de N.S.B,-en verwante organisaties als 'n held gevierd werd en als Germaans parade-paardje diende, is zoals wij reeds meldden, op vrije voeten gesteld. Hij vluchtte na de bevrijding naar zijn tweede vaderland, Duitsland, werd daar gegrepen en in Nederland berecht. Het onverwacht lage vonnis luidde; zes jaar. Door aftrek van voor arrest en van de gedeeltelijke kwijt schelding, die voor het merendeel der veroordeelde politieke delinquenten geldt, heeft Mooyman zijn straftijd in middels uitgezeten. Minder dan twee jaar. Het bestuur van de Groningse athlê- tiekvereniging, op welker banen Mooy man ijverig traint om weer in condi tie te komen is van mening, dat het verleden van de S.S.-er thans afge daan heeft en er geen reden is Mooy man toegang tot de banen te weigeren. Uiteraard zijn er vele Nederlanders, die er anders over denken. Tegenslag bij de Sloeinpoidering. (vervolg van pagina 1) ER WERD AANGEPAKT! Een salvo van stenen kletste met doffe klappen in het water, dat hoog opspatte. Met dit fascinerende geluid mengden zich de roepstem men van dijkwerkers en uitvoerders, die over het water schalden en waarvan het zwijgend auditorium 'n dankbaar klankbord was. Met sten torstem bulderde hoofduitvoerder Tichelman van de wal z\jn aanwij zingen en liep voortdurend heen en weer, terwijl Tichelman Jr., een kos telijke verkleinde uitgave van zijn >pie, diens voetstappen drukte. Bezadigd voeren de sleepboten nu en dan enkele meters achteruit om direct weer naar dc bakken terug te keren. De riemen van een roei boot klotsten, het motortje van 'n onwaarschijnlijk klein scheepje prut telde. het Sloewater liep langzaam af naar de Schelde, Toen, onver wacht nog, stak het dammetje zijn hoofd boven water, zoals een kuiken wat bedeesd uit zijn ei stapt. On vermoeibaar wierpen de mannen hun keien en voor men er erg in had, was de drempel al een kloeke ver schijning geworden. Het was Inmiddels donker géwor dén. Aan belde zijden van de sluit- geul begonnen generatoren te grom men en even later priemden felle stralenbundels door de duisternis, terwijl ook de kraan lampjes ont stak. Dromerig spiegelde het licht zich in het water en toverde grilli ge, glanzende vlekken op de bakken, waar de werkers in het donker ver loren gingen. Maftr onverpoosd zet ten die hun zware arbeid voort, tot dat de laatste steen geworpen was en de sleepboten de bakken konden wegbrengen. De buitendam was op de gewens. te hoogte „opgezohken", het werk was Vlot, verlopen. Toen ook de laat ste gaten waren gevuld, ontwaak, ten de draglines Zjj brachten zand aan, zand, zand en nog meer zand, waarmede de ruimte tussen do belde steenruggen werd volgespoten tot dat hiermee eveneens een hoogte van 50 cm, -f- N. A. P. was bereikt. Over dit zamlllchaam zal hu rails worden gelegd en daarna wordt de dijk met man en macht verhoogd vóórdat de periode van dood tij voorbij is. Technisch zou het moge. lijk zyn reeds vandaag do dijk te Sluiten, maar het Is wel te verwach ten, dat. dit niet voor Vrijdag zal gebeuren. De Nieuwdorpers en Lewedorpers hebben van het zandspuiten niets meer gemerkt. Zy z\jn naar bed ge gaan met de gedachte, dat deze Woensdag 17 Augustus, die een be langrijke dag voor Zeeland beloofde te zijn, dat misschien toch ook wel is geworden. De Zweedse pers prijst Gaston Reiff. EN BIEDT VERONTSCHULDI. GINGEN AAN Pardon, monsieur Reiff, schreef be gin deze week het grote Stockholmse dagblad „Svenska Dagbladet" boven een commentaar over de recordverbe tering van Gaston Reiff. de vliegende Belg, op de 3000 m. Zoals reeds ge meld maakte Reiff op deze afstand een fantastische tijd. Toen Reiff onlangs het scherp ge stelde record 2000 meter van Gun- dar Haegg brak op 'n Belgisch veld, trokken Zweedse sportjournalisten deze prestatie in twijfel. Zij opperden de mogelijkheid, dat er iets niet in de haak was geweest en Reiff niet de volle afstand had gelopen. De Zweedse bladen geven, nu Reiff zijn kunnen In Zweden zelf heeft ver toond, volmondig toe, dat hij hun Gun- dar Haegg, tot dusver als de beste lo per ter wereld op de middenafstanden beschouwd, voorbijgestreefd is. Reiff is de eerste, die erin slaagde de 3000 m. binnen de 8 min. te lopen, Onder de kop: „Het antwoord van een ware sportsman" schreef de Stock- holms-Tidningen: Reiff ging naar een land, waar hij wist vele critici' en twijfelaars te heb ben en brak daal" een record, dat voor onaantastbaar gold. Dit was een ant woord, dat we begrijpen en bewonde ren. Goed gedaan, Gaston. Een van de' ergste twijfelaars aan de waarde van Reiffs 2000 m.-reeord was Goesse Hol- mer, sportjournalist en trainer bij de Zweedse Athletiek Bond. Holmer was niet aanwezig in Gaevle. de geboorte plaats van Gundar Haegg, waar Reiff het 3000 m.-record brak. Zijn houding getuigt van weinig sporti viteit. Toch een nieuw diepte record! Bij een tweede duikpoging in de Smokkelaarsbaai in Californië is Otis Barton Dinsdag tot op een nog door niemand bereikte diepte van 1370 me ter gekomen.Toen hij zich op circa 1250 meter diepte bevond ging het licht uit in de benthoscoop. Niettemin meldde Barton telefonisch, dat hij tot 4500 voet wilde dalen. Tijdens zijn duik heeft Barton talrijke vissen, die een verblindend licht verspreidden, opgemerkt. Barton klaagde over dc grote koude in de benthoscoop en hij was enigszins zeeziek. Hij heeft medegedeeld, dat hij zijn plan om tot een diepte van tweedui zend meter te duiken laat varen en dat hij zijn stalen duikersklok en an dere materieel naar het eiland Santa Caralina zal doen vervoeren voor verdere diepzeeonderzoekingèn. Vrij veel Nederlanders laten zich inenten. GEEN ERNSTIGE GEVOLGEN VAN DE BEHANDELING. Er Wordt in het algemeen nogal gevolg gegeven aan de oproep zich tegen de pokken te laten inenten. Naar het A.N.P. van de geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid verneemt, 2iJn er reeds vrij veel personen, die daarvoor In verband met de aard hunner werkzaam heden in het bijzonder in aanmerking komen, ingeënt. Hier en daar blijkt de mening te heb ben postgevat, dat die koepokinenting vrij érnstige gevolgen zou hebbèn gehad. Naar aanleiding daarvan deelt nién ons mede. dat er geen enkel geval bekend is, waarbij de na de oproep gedane Inentin gen tot min of meer ernstige gevolgen hebben geleid. Het ligt in de aard van de inenting, dat men zich wel eens een dagje onprettig kan voelen. Ook komt het voor, dat de behandeling bij sommige personen plaatselijk wel eens heftige re acties veroorzaakt, We denken aan een pijnlijke arm. De techniek van de inenting vormt hier een belangrijk punt, Over de wijze van inenting zijn aan de medici adviezen ge- géven. Gevallen van encephalitis hebben zich bij de hierboven bedoelde Inentin gen niet voorgedaan, zo vernemen wij van de geneeskundige hoofdinspectie voor de Volksgezondheid. Rekening moet er mee gehouden worden, dat deze inentih- 5en ook vóór de oproep regelmatig wer en gedaan. Bij die behandelingen heeft zich bij kinderen boven 2 jaar wel eens eon enkel geval van encephalitis voor gedaan. „Zeeland"-$chepen worden te Vlissi 'gen gerepareerd. Werkplaats aan de Buitenhaven Naar wij vernemen is dezer dagen definitief beslist, dat do werkplaats voor het regelmatig terugkerend onderhoud en voor de reparatiewerkzaamheden aan de schepen van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" tc Vlissingen zal worden geves. tigd aan de Buitenhaven. Zoals men weet had de „Zeeland" voor de oorlog een dergelijke werk- Slaats aan dc Binnenhaven. De heer J. Roemer, directeur der Stoom vaart Maatschappij, met wie we hier over spraken, verzekerde oris, dat hét in de 'bedoeling ligt de plannen voor deze werkplaats zo spoedig mogelijk bestekklaar te maken, opdat deze zo mogelijk tegen het volgend seizoen gereed zal zijn. Uit economische over wegingen acht men het nl. beter de reparaties e.d. aan de boten van de Maatschappij in éigen beheer uit te voeren. Men is inmiddels reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamhe den voor een aanlegsteiger. VLISSINGEN—FOLKESTONE. Ten aanzien van de dienst Vlissin genFolkestone deelde de heer v.tl. Roemer <ons mede. dat de rêsultateh van deze dienst niet benéden de ver wachtingen blijven. Hoewel de dienst niet rendeert, is het öantal passa giers meegevallen en men Verwacht dan ook. dat de lijn in volgende sei zoenen op de duur zal renderen. Geld voor „Irma". Er bestaat veel belangstelling voor de inzameling ten bate van „Irma". Zo heeft het bestuur van de motor club „Scheldegouwen" besloten de ba ten van de behendigheidswedstrijd, die Zaterdag op „Modderoord" tc Middelburg wordt gehouden, ter be schikking te stellen voor „Irma". Het bestuur garandeert een bedrag van tenminste 40 der entreegelden. In Vlissingen zal Zaterdag een col lecte worden gehouden, waarvoor zich reeds tal van collectanten hebben aangemeld. Woensdagavond werd de organisatie van deze collecte gespro ken in een vergadering in „Concor dia". De eigenaar stelde hiervoor belan- 1 geloos een zaal ter beschikking. 13.000 kg stro verbrand. Baldadigheid van de jeugd was de oorzaak, dat 13.000 kg stro verbrand den, welke opgeslagen waren op het land van de heer B .te Terneuzcn. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar deze vuurzee te blussen was 'n onbegonnen Werk. De slangen werden echter uitgelegd en enkele brand weerlieden bleven achter, om bij eventueel aanwakkerende wind, han delend op te treden. Luchtdoelartillerie geeft demonstratie in Vlissingen. Dc burgemeester van Vlissingen schrijft ons; In overleg met de Directeur der Natio nale Reserve en de Commandant Ter- ritoriale Afd. Luchtdoel-artillerie te Gorinchem zal op Dinsdag 23 Augus tus e.k. een grote luchtdoel-artillerie- demonstratie te Vlissingen worden ge houden. Laatstgenoemd onderdeel zal met 150 man naar Vlissingen komen, ver gezeld van een militair milzièkcorps, welk na afloop der demonstratie een taptoe zal geven, Gedurende de demonstratie, welke om 19 uur aanvangt zal een vliegtuig van het vliegveld Gilzc«Rijen boven de stad vliegen. Er zal geschoten worden met: 1. Batt. van 6 stukken 4 tl. (door snede); Batt. Van 4 stukken, 2 tl, (doorsnede). Het terrein, waar de demonstratie zal worden gehouden, wordt nog na der bekend gemaakt. Het is van groot belang voor de ge meente Vlissingen, dat zal kunnen worden overgegaan tot het oprichten van een batterij luchtdoelai'tillerie ge zien de strategische ligging dezer ge meente. Daarom wordt ieder uitgeno digd daze démonstratie bij te wonen. Na afloop zal er voor ieder gelegen heid zijn zich aan te melden voor de Nationale Reservé, en ter gemeente secretarie, 3e afd. gedurende de kan tooruren. De luchtdoelstukken zullen voor een ieder te bezichtigen zijn na afloop der demonstratie. Het geheel staat onder leiding van Reserve Kolonel A. Haverkamp. Kinderuitwisseling tussen Cadzand an Drachten. Dezer dagen is een groep van 45 Friese kinderen by particulieren in dc gemeenten Cadzand en Retran- chemcnt ondergebracht. Een gelijk aantal kinderen uit beide gemeen ten had daarvódr een bezoek ge bracht aan Drachten en omgeving. Het contact tussen Friezen en Zeeu wen is tot stand gebracht door het Ned. Jeugd Rode Kruis van de af deling Drachten en omgeving, welke het vorige jaar materiële hulp heeft verleend aan de door de oorlog ge teisterde scholen in beide gemeen ten, terwijl voorts in de gemeente Cadzand een kleuterklas werd inge richt. Verdei' hebben dé Friezen het vorige jaar het St. Nicolaasfeest op beide scholen georganiseerd. Hét plan bestond toen reeds om het con tact dóór middel van een ldnderuit- wisseling uit te breiden, hetgeen 'n succes is geworden. Do Zeeuwse kinderen, welke o.a. begeleid werden door burgemeester en mevr. Leenhouts, is in Friesland een hartelijke ontvangst bereid. Veel is aldaar bezichtigd o.a. de in uit voering zynde sluiswerken bij Ter home, veemarkt in Leeuwarden. Af sluitdijk. aardewerkfabriek bij Mak- kum, Planetarium in Franener, kerk in Midwolde, enz. Vlissingen Het bezoek van de Scarborough-party. Nu Zaterdag de Scarborough-party naaf Vlissingen komt, heeft de commis sie, welke belast is met de organisatie van de ontvangst en het verblijf in Vlis singen het natuurlijk nog druk met het treffen van de laatste regelingen. Speciaal de inkwartiering brengt nog moeilijkbe den met zich vooral omdat ook in deze laatste dagen nog telkens weer bereid verklaringen om aan een 8Carborough-er gastvrijheid te verlenen worden Ingetrok ken. Natuurlijk kan ziekte of iets anders daarvoor wel eens een te aanvaarden ex cuus zijn, maar men kan zich toch niet altijd aan de indruk onttrekken, dat met een beetje goede wil de commissie niet in moeilijkheden gebracht behoefde te worden. Toen men vorig najaar nog „vers" on der de indruk was van de prachtige reis naar Scarborough en het bijzonder har telijk onthaal daar, waren alle deelne mers aan die reis enthousiast en spontaan in hun verklaring, dat ..Scarborough" na tuurlijk in 1949 naar Vlissingen zou moe ten komen. „Natuurlijk. Wij zullen wel zorgen, dat ze onder dak kómen". Maar helaas blijkt nu, dat de goeden niet te na gesproken de commissie in tal van gevallen uit de brand moet worden geholpen door buitenstaanders, die zelf nog niihmer zijn meegeweesi naar Enge land. Dat het ook anders kan, bewees bijv. de Vlissingse Zwemclub. die spontaan verklaarde: „Geef oris alle zwemmers maar. Die zijn voor onze rekening". En het kwam in orde! Laat men toch beseffen, dat men de jaarlijkse sportuitwisseling in gevaar brengt, wanneer de commissie geen vol ledige medewerking krijgt bij het inkwar tieren van de Engelse gasten. Ook de laatsten moeten nog onderdak. MIJNENVEGERS GEARRIVEERD Te Vlissingen is het 6e flottielje mijnenvegers gearriveerd, dat evenals enige tijd geleden hèt 4e flottielje in de Zeeuwse stroihen zal opereren. Het 6e flottielje bestaat uit zes mij nenvegers en staat onder commando van Lt. ter zee 2e klasse Moot. Dodelijke vechtpartij tussen kaarters. Enige tijd geledeh ontstond tijdens een kaartpartij in de Roodborststraat te Leeuwarden ruzie tussen een twee tal kaarters, met het noodlottig ge volg, dat de een zodanig geslagen werd, dat hij van zyh stoel viel cïi dood bleef liggen. Gisteren diende deze zaak voor de Leeuwarder politierechter. De officier van Justitie eiste tegen de verdachte D. Anema te Huizum, vijf maanden gevangenisstraf, onder aftrek van twaalf dagen voorlopige hechtenis. De verdediger, mi\ Menada betoogde, dat hier slechts sprake is van mishan deling en dat verdachte niet aanspra kelijk gesteld kan worden voor de dood van het slachtoffer. De politie rechter, direct uitspraak doende, zei- de geen oorzakelijk verband te zien tussen de slag en de dood en veroor deelde de verdachte tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie proefjaren. Middelburg NEGER DEELDE LIMONADE UIT Een limonadefabrikant, die blijk baar op Amerikaanse wijze reclame wil maken, zond een shówwagen naar Middelburg met een echte Surinaamse neger, die links en rechts bekertjes limonade uitdeelde. Vooröl de jeugd toonde veel interesse voor deze recla mestunt, nog meer voor de neger én de meeste belangstelling voor de gra tis limonade. ONDERWIJSVERNIEUWING Dinsdagavond werd te Middelburg één door de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en On derwijs georganiseerde onderwijscon- ferentie gehouden, vvaar als-spreek ster optrad mej. W. C. P. Dol. hoofd van de Montessori-Uloschool te Am sterdam. De heer Kees Boeke van de Werk plaats te Bilthoven (waar oak de Prinsesjes hun onderwas ontvangen) heette alle deelnemenden en belang stellenden welkom, waaronder in t bijzonder de heer A. Schout, lid van Ged. Staten. Na enkele inleidende woorden, waarin hij dê ontwikkeling van het onderwijsen de bezwaren van de thans gevolgde methoden welke zich na het instellen van de leerplicht; gevormd hebben, in het licht stelde, zong een uit de deel neemsters samengesteld dameskoor enkele liederen. Een trio speelde een sonate voor piano, viool en fluit. Hierna was het woord aan mej. W. Dol, die betoogde, dat de voor naamste factor der paiedagogie zoals de onderwijsvernieuwers die toe wil len passen, is het kind niet te hin deren in zijn ontwikkeling doch al zijn gaven juist te helpen ontwikke len en het te stimuleren hieraan zelf te werken. Hiertoe moeten we voor alles ge duld hebben met de kinderen. Niet met de verkeerde dingen, die in hen schuilen, doch met hun goede eigen schappen. Het vernieuwde onderwijs gaat in de richting van de vrijmaking van de gaven die in het kind schuilen. De kinderen die dit ondierwijs vol gen, kunnen verder komen dan wij, want zy beginnen verder. Men staat soms verbaasd, zo zei mej, Dol, wat de kinderen uit zichzelf al weten en kunnen, niet in kennis, doch in wijs heid en inzicht. Hun „ontdekkingen" zijn eenvoudige, critiekloze consta teringen van feiten. Aan het slot van haar inleiding legde spreekster er nog de nadruk op, dat ook in het nieuwe onderwas een dynamisch element niet kan ont breken. Een groot deel vani wat de kinderen moeten leren, dient door overdracht van leraar naar leerling te geschieden, evenals bij de alge meen gevolgde methode van onder wijs. Niet alles kunnen de leerlin gen zelf doen, hoewel men hen toch zo veel mogelijk de vrije hand moet laten. Na de pauze werd een druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot discussiëren, waarbij bleek dat velen het niet geheel' eens waren met mej. Dol. Rijwielpaden op Walcheren worden hersteld. Reeds geruime tijd is de Vereni ging Rijwielpad Walcheren in onder handeling met het Bureau Wederop bouw Publiekrechtelijke Lichamen te 's-Gravenhage, de Provinciale Piano- logische Dienst cn de Herverkavc- lingsdienst te Middelburg omtrent 't herstel van het rijwielpad langs de duinen van Vlissingen naar Zoutelan- de. Men is thans omtrent de financie ring van dit herstel tot resultaten gekomen. Do Herverkavelingsdienst zal op korte termijn het juiste tracé bepalen (hetwelk op enkele punten van het vooroorlogse zal afwijken) en met de eigenaren zal omtrent de zandverstuiving bij Valkeniase een oplossing' worden gezocht. Verwaent mag worden, dat men in dit na jaar met de werkzaamheden zal be ginnen. In het voorjaar van 1950 zal net rijwielpad gereed z\jn. Gok het traject van Westkapelle tot Domburg is thans in herstel. Ten aanzien van het rijwielpad. Vlissingen (Buitenhaven)-Fort Rarn- mekens verkeren de besprekingen in een vergevorderd stadium. Naar men ons mededeelde zal ln de loop van de volgende week de Heidemaatschap pij in het overleg worden betrokken voor het maiken van een kosten-be- groting voor het herstel van dit rij- Wielpad. Amsterdamse bleekneusjes gebruind naar huls. De 14 Amsterdamse bleekneusjes, die op initiatief van de afdelingen Mid delburg en Vlissingen van „I-Iumani- tas" enkele weken gezondheid hebben opgedaan in Zeeland, zijn weer naar hun woonplaats vertrokken. Zij heb ben het zeer naar hun zin gehad en ook de „pleegouders" waren erg inge nomen met hun logeetjes. Voor som mige kinderen viel het afscheid na ZVz week heel zwaar en zij huilden tranen met tuiten bij het vertrek. Aan het - doe.l van de uitzending is wel beant woord, want de kinderen, die bleek en mager arriveerden, zijn huiswaarts gekeerd met bruine en bolle toetjes. Een kind bleek zelfs 6 pond aangeko men to zijn! Sommige meisjes en jon gens kregen nu al de invitatie van hun „pleegouders" om volgend jaar weer naar Zeeland te komen. Het succes van deze eerste uitzen ding bracht „Humanitas" tot het be sluit om deze volgend jaar te herhalen en uit te breiden. Goedo vangst van de politie van Sas van Gent. Enkele weken geleden verhuurde een rijwielhandelaar le Sas van Gent een fiets aan een aan hem overigens onbekend persoon, die opgaf de naam. vaar een schipper, gemeerd liggende voor de Walzenmolen. Toen de fiets niet terug kwam bleek het schip ver trokken. zodat aan verduistering van het rijwiel geen twflfel bestónd. Ter- neuzen en Hansweert konden niets anders mededelen dan dat het schip reeds was gepasseerd en toen einde lijk in Zwyhdreeht de Schipper werd aangehouden, bleek hy 'n dood-eerlyk mens te zijn die het helemaal niet no dig had om rijwielen té huren daar hij drie eigen fietsen aan boord had. De speurzin van de rijkspolitie te _as van Gent werd beloond door de arrestatie van de echte verdulsteraar, die de fiets in Teorneuzen ,van de hand bleek te hebben gedaan. Niet alleen hiervoor werd hij door de politie ge zocht, Hij bleek ook een collega- schipper 'te hebben opgelicht in Bel gië, een diefstal te hebben gepleegd In Roermond, evenzo in Velsen cn zich schuldig te hebben gemaakt aan de verduistering van een rijwiel in Beuningen. Bevrijdingsfeesten in Axel. Op 19 September zal het vjjf jaar geleden zijn, dat Axel door de le Poolse Pantserdivisie onder bevel van kolonel SzydloWski werd bevrijd. Door de grote .tact cn omzichtigheid der Poolse troepen werden destijds talloze mensenlevens in deze omge ving gespaard. Aangezien kolonel Szydlowski binnen afzienbare tijd naa.r Canada zal emigreren, zal men deze Axelse ere-burger een waardig afscheid bereiden. In verband hiermede werd dezor dagen ten stadhuize van Axel een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de plannen voor deze bevrijdlng'S- herdenking. Tennisbanen te Domburg werden geopend. Op Zaterdag 20 Augustus zullen de gemeentelijke tennisbanen van Dom burg, gelegen nabij het Badpaviljoen, officieel worden geopend. Er zullen enige partijen gespeeld worden onder auspiciën van het district.Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Lawnten- nisbond. De openingsplechtigheid be gint om half drie. VERKEERD ANTWOORD KWAM HEM DUUR TE STAAN. Ter zitting van dc Bijzondere Poli tierechter "te Middelburg werd de Volgende zaak behandeld: W. P. d. N., te Kruiningen, begaf zich op 14 Juni per autobus langs het douanekantoor Sluis naar België. Op de hem gestelde vraag hoeveel geld hij ten uitvoer had aan te geven gaf hij op 30— bij zich te hebben. Bij visitatie bleek hij echter bovendien nog 44.— in zijn bezit te hebben Deze 44.— werd in beslag -genomen 10.— of 5 dagen met verbeurdver klaring. Nieuw- en Sl. Joosland PROJECTIEL GEVONDEN Bij het einde van de Molenweg te Nieuw- en St. Joosland liggen sedert de oorlog de vernielde wieken van de molen van het dorp. Woensdag wer den door de heer van Riet uit Goes op het terreintje enige werkzaamhe den verricht en daarbij vond deze tussen de wieken een 4 cm mortier granaat. De Rijkspolitie heeft het projectiel voorlopig verwijderd on veilig opge borgen op gemeentelijk terrein, waar het dezer dagen door de Hulpverle ningsdienst onschadelijk zal wordea gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2