Een Amerikaanse vacantie Grens tussen Zweden en Finland een open deur Zomervreugd in en om New-York DIT JAAR GEEN EMIGRANTEN MEER NAAR CANADA Zeeuwse Almanak VOGEL-FOTOGRAFIE IS GEEN EENVOUDIG WERK Een paradijs voor smokkelaars WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Velen gaan maandenlang op reis. In de kern is de Amerikaan een gelukkig mens. Hjj weet het leven te nemen zoals het komt. Beroepspiekeraar is hy zeker niet en hy weigert zich ongerust te maken over de dag van overmorgen. Vyftig weken van het jaar werkt hy in een vry straf tempo en gedurende die 350 dagen geeft hy haast evenveel uit als er binnen komt. Sparen is niet zyn sterk, ste punt, maar «'at htf weglegt is bestemd voor gebruik op korte termen: voor Kerstmis of zyn vacantie. kust van Long Island, Jones Beach is New York's grote badpakkenparade van eeuwig bewegende en beweeglijke millioenen. Onder tienduizenden veel kleurige parasollen zingt Bing Cros by uit de luidsprekers der draagbare radio'tjes, ook al zijn de eigenaars ervan over het magere duinenrijtje gevlucht naar de sportvelden, waar impromptu baseball-wedstrijden wor den georganiseerd en vooral ook de boogschutterskunst en 'n vastelands variatie van shuffleboard worden be oefend. De stedeling, die het in de zomer letterlijk te warm heeft om te be wegen wij hebben hier juist een hittegolfperiode van drie weken ach ter de rug, waarbij de temperatuur zonder mededogen om de 95 graden bleef hangen is er vertier te over in Central Pork met zijn echte en kunstmatige rotsen, beboste paadjes, café-terras^s en vij vers waar men van de bootjes het water vaak niet zién kan. IN BLOKHEMDEN. Wanneer u meende, dat alleen uw eigen spruiten graag Indiaantje of Cowboy spelen heeft u het mis. Voor tal van volwassen Amerikaanse ste delingen is het een summum van vermaak zich 's zomers naar een „dude ranch" te begeven (een imi tatie van de grote veefokkerijen in Texas), waar anders hoogst belang rijke en deftige New Yorkers, die er zelfs tijdens de hittegolf niet aan dachten hun jas uit te trekken, zich nu in de blokhemden van de meest wilde cowboy kleren vertonen. De dames moeten wel meedoen, en zeg gen dat ze het leuk vinden al kennen wij een bijzonder deftige da me, wier voorgeslacht rechtstreeks Vacantie is nl. een van die ver- bruiksgoederen, waarop de Amrikaan bijzonder gesteld is, maar waarbij het klassieke afbetalingssysteem hem niet de minste hulp biedt. De grote hotels hebben in net verleden wel eens geprobeerd hun gasten ook in dit opzicht het leven te veraangena men; in de practijk liep het echter op narigheid uit. Het karakter van de Amerikaan is nu eenmaal, dat hij wel bereid is wekelijks de schatting te betalen voor die artikelen, die hem dagelijks aan zijn schuld herinneren, zijn auto, televisie, wasmachine, zijn ijskast, zijn kleren. Maar het ligt hem minder om in December nog te moe ten bloeden voor de vacantievreugde die hij in Augustus genoot. NAAR ANDERE STREKEN j Reizen is een grote vreugde ook buiten het vacantieseizoen. Het is feen uitzondering om een Ameri- aans gezin, dat op een of andere wij ze een paar duizend dollars bijeen heeft gegaard, er voor een paar maanden tussen uit te zien trekken. De man zegt zijn werkkring op en neemt zyn gezin in de gemoedelijk rammelende wagen mee naar andere streken. Misschien dat hij, na verloop van tijd, daar een baantje aanneemt. Mis schien ook komt hij terug naar de oude stad, om te zien of er daar wat van zijn gading is. Zijn terugkeer is echter het onvermijdelijke bewijs dat de buidel vervaarlijk geslonken is. Deze zelfde happy-go-lucky-menta- liteit uit zich ook ondubbelzinnig tij dens de vacantiemaanden. Misschien omdat hij zich het straffe tempo van alledag geheel heeft eigen gemaakt, voelt de Amerikaan betrekkelijk wei nig voor een vacantie in termen van rust. Het stille strand, de kalme, pur- pere heide, die voor zoveel Nederlan ders het vacantie-ideaal vormen, heb ben op hem nauwelijks vat. Hij wil bezig zijn, of bezig gehouden wor den: hij hunkert naar vlaggen en vrolykheid en voortdurende activiteit. WEDSTRIJDEN. Amerika's vacantie-oorden houden daar dan ook rekening mee. Ieder middelgroot hotel heeft een ,.v w maker", die wedstrijden organiseert voor jong en oud, er voor zorgt dat 's avonds, wanneer men de danszaal betreedt, de gezinnen niet stijf om hun tafeltje blijven zitten, maar als 5,één gelukkige familie" met elkaar kennis maken en door de onder linge pret en vrolijkhid derhalve veel meer geneigd zijn de kellner nog eens te laten terugkomenGe ziet, eco nomisch is dat niet zo kwaad beke ken. Hollywood doet de vacantie-oorden de eer aan er de nieuwste rolprenten te laten voordraaien, twee of drie maanden voordat de films officieel in de circulatie worden genomen. Ook dit mes snijdt aan twee kanten: de filmmensen worden er door in staat gesteld de reactie van het publiek te meten en naar aanleiding daarvan b nd Canadese nog eens een paar scènes om te Kend a® ^ad,ese, gooien, terwijl zij, die de grote ge- beurtenis in hef kleine bioscoopje van het vacantie-dorp beleefden, al hun vrienden zullen vertellen van de rolprent die zij „in voorvertoning" hebben aanschouwd. CABARETS. Cabaret-artisten, die 's winters in de schouwburgen en cabarets van Broadway optreden, verleggen hun activiteit naar de stranden en bergen, waar zij met hun oude repertoire een geheel nieuw publiek bestrijken, dat anders niet licht geneigd zou zijn de gepeperde prijzen voor kunst en kleine kunst te betalen. Natuurlijk, er zijn ook de New- Yorkers zonder auto's en zonder de salarissen, waarvan er in de naaste toekomst een „af kan". Voor hen zijn er de bussen en treinen naar Jones Beach, het gecombineerde Zandvoort, Scheveningen en Knooke, dat zich mijlen en mijlen uitstrekt langs de van Pieter Stuyvesant stamt en die het nauwelijks op prys stelde iedere ochtend door de paardenknecht met „hello Mary" te worden begroet ondanks alle Amerikaanse begrippen van democratie. SPORT. Het doel van de „dude" ranch is dat men er te paard klimt. En er zyn tallozen van deze buitenverblij ven, waar men zich aanzienlijk min der om de kleren en de „bar" be kommert dan dè ruitersport. Daar treft men de sportieve jeugd, die voor niet al te veel geld ($50 per week) kan paardrijden, zwemmen, roeien, tennissen, alle maaltijden in begrepen. .Men kan ook 'naar werkelijke ran ches gaan, in Wyoming b.v., waar de New Yorker graag betaalt om op een echte ranch als cowboy werkzaam te mogen zijn waar hij meehelpt het vee te brandmerken en 's avonds om het kampvuur luistert wanneer de echte cow-boys hun hill-billy liedjes ten beste geven. In Amerika, als bij ons, kan men de vacantie-wereld dicht bij huis z<*e- ken of in verre streken. Waar men gaat is de luidruchtige vrolykheid en levendigheid koning, die met de zon en de fris~e wind de Ameri kaan zal sterken voor de volgende jaarronde in de stenen stad. (Nadruk verboden). LEZERS SCHRIJVEN... RESTAURATIE ST. JACOBSTOREN. Nu Vlissingen weer een schitteren de boulevard bezit, een zeer druk bezocht badstrand en een heropend museum, is het nodig dat er ook eens gedacht wordt aan onze St. Jacobs- toren. Wanneer begint die weer het lied van uur en kwartier over Vlis singen te spelen? Vlissingen wordt veel bezocht door vreemdelingen. Zou het geen mooie attractie zijn, indien deze bezoekers in de gelegenheid werden gesteld de wenteltrap \van de toren te beklim men om alzo het mooie Walcheren van bovenaf eens te bezien, zoals Mi- chieltje dat eertijds deed. Het ligt aan de bevoegde instanties om de klokken te laten luiden en de touristen in de gelegenheid te stellen het schone Walcheren te bewonderen. Vlissingen. L, TUREL. Op 16 December gaat de „Voiendam" nog naar Nleuw-Zeeland. Nederlandse veehouders naar Argentinië. (Van onze Haagse redacteur) Het emigranten.vervoer naar Oa- nada voor 1949 is practisch beëin. digd, doch het volgend voorjaar hoopt men reeds vroeg te kunnen be. ginnen met de verscheping, zodat de Nederlandse emigranten onmiddel lijk het, gehele seizoen hun krachten kunnen inzetten. Dit is vanzelfspre- boeren welkom, maar de Nederlanders zelf hebben er ook alle voordelen van, dat zij in de zomermaanden hun nieuwe vader land beter leren kennen. GELD VOOR IRMA". Er zullen natuurlijk mensen zijn, die zeggen, dat de bewoners van Huize Irma", die Donderdag dank zij het kranige optreden van het personeel, aan een ramp ontsnapten, hun have en goed tegen brand hadden moeten ver zekeren. En natuurlijk er is iets te zeggen voor de redenering, dat het verkeerd is de massa op te laten draaien voor de nalatigheid van de enkelingen. Maar de situatie ligt zq, dat als de verplegenden naar de bovenste ver dieping waren gehold om hun eigen goedje te redden, er mensenlevens verloren zouden zijn gegaan. En trou wens: wie houdt er nu iedere dag rekening met brandgevaar? Zouden de meesten er in hun hart niet van overtuigd zijn geweest, dat in een Rijksinrichting hun belangen volledig gewaarborgd waren? Daarom is het goed, dat spontaan de handen in elkaar zijn geslagen en er een grootscheepse geldinzameling op touw gezet wordt. Zoudt ge niet met ontzetting ver. vuld zijn, als er verleden Donderdag nu eens tien of twaalf oudjes waren omgekomen? Het zou u wat waard geweest zijn, als men zulk een ramp had voorkomen! Daarom: geeft wat het u waard ge weest zou zijn thans aan de collecte Ge doet er een goed werk mee! Vindt ge f20.000 een massa geld? Reken dan even uit, dat er 70 getrof fenen zijn. Dat wil dus zeggen, dat er 300 per man komt. Wat kunt ge voor driehonderd gul den kopen aan lijfgoed en ter vervan ging van de dingen, die u lief waren? Wil men er echter zeker van zijn, dat men bij de eerstvertrekkenden be hoort, dan moeten de aanvragen ook lang vóór de winter ingediend wor den, zodat degenen, die zich met de plaatsing in Canada bezig houden, de boeren kunnen bezoeken, vóór de we gen onbegaanbaar worden. Dus: wie ernstig van plan is om naar Canada te emigreren, moet tijdig genoeg, doch uiterlijk vóór October, zijn aan vraag indienen. Wie het eerst komt, het eerst ook maalt. De tot nu toe ingediende aanvragen, waarvoor nog geen plaats gevonden was, worden opnieuw alle in behan deling genomen. De Centrale Stich ting Landbouw Emigratie verwacht, dat al degenen, die voor 1949 vergeefs op vertrek gewacht hébben, in 1950 eindelijk scheep kunnen gaan. WEINIG AANVRAGE VOOR NIEUW-ZEELAND Het is verwonderlijk, dat er nog steeds zo weinig aanvraag is voor Nieuw- Zeeland, de landbouwstaat, die als het beste emigratieland kan aange merkt worden voor jonge, ongehuw de boerenzoons en landarbeiders tot een leeftijd van 32 jaar. Akkerbou wers, veeverzorgers, zuivelbereiders, mits vakbekwaam, kunnen zich een uitstekende toekomst opbouwen. Het klimaat is er zeer gunstig, de lonen en sociale verzorging en de vooruit zichten absoluut goed. Reisgelegenheid wordt geboden per s.s. „Voiendam" dat op 16 December vertrekt. Uitvoe rige inlichtingen vrage men zo spoe dig mogelijk aan bij de organisaties, samenwerkend in de Centrale Stich ting Landbouw Emigratie, namelijk: de Christelijke Emigratie Centrale, Raam weg 28; Emigratie Stichting van de K.N.B.T.B., Badhuisweg 91; Emi gratie-commissie van het K.N.L.C., Raamweg ?8, alle te 's Gravenhage. VEEHOUDERS NAAR ARGENTINIË Zoals reeds is medegedeeld, worden van Nederlandse en Argentijnse zijde pogingen aangewend om te komen tot een kolonie van zelfstandige Neder landse veehouders in Argentinië. Eer het echter zo ver is. dat men kan be ginnen, zal nog wel enige tijd verlo pen. Intussen is er voor vele flinke Nederlanders, gezinnen van veehou ders, ruim voldoende gelegenheid om zich op te werken en in te werken tot bedrijfsleider op de Argentijnse bedrij ven. Besloten is, dat degenen, die reeds in dat land ervaring hebben op gedaan, voorrang zullen krijgen bij de te vormen kolonie, en daarvan de kern moeten uitmaken. Gegadigden kunnen zich dus nu reeds melden, maar de vakbekwaamheid moet wel degelijk vaststaan, d.w.z. men moet in staat en bereid zijn per persoon 15 tot 20 stuks vee zelfstandig geheel te kunnen verzorgen. Een goede voorbe reiding voor het leven in dit land zal noodzakelijk zijn. Begin volgende week opening van de R.T C. Dinsdagmorgen heeft de eerste in- formele vergadering van de delegatie leiders van de R.T.C. plaats gehad. Ook de aanvangsdatum van de con ferentie kwam hierbij ter sprake. Met vrij grote waarschijnlijkheid mag men aannemen, dat de officiële opening begin volgende week zal ge schieden. Een definitief besluit wacht nog op het resultaat van de vergade ring van de Tweede Kamer. Van Nederlandse zijde werd aan de bespreking' deelgenomen door de mi nisters van Maarseveen en Stikker en door dr. van Royen. De minister-president, dr. W. Drees, zal waarschijnlijk als voorzitter van de conferentie optreden. Zilvermeeuw by 't, nest. (Foto J. Vijverberg). Een verhaal over meeuwen en kalverpoten. CAMERA WERD GERED. 't Was in de oorlogsjaren 1914/18. De zilvermeeuw vereiste, evenals daar vóór de kievit, weer al mijn doorzettings vermogen. Om de vogel recht te doen wedervaren, zij echter opgemerkt, dat mijn vele falen zeker even vaak aan an dere omstandigheden toe te schrijven was dan aan zijn schuwheid. Bij een op vallend ding als een katoenen tent. zou ik hem nooit krijgen. Die had er al eens een hele nacht bijgestaan. De kuil-in-de- grondmethode gaf me alle hoop. Daarvoor was ook de kievit bezweken. Maar nu kreeg ik de nestrovers op mijn weg en ook de kalveren, die er graasden. Tenge volge van de nestroverijen al jarenlang, waren de vogels weinig talrijk en zeer schuw. Ik kon alleen 's Zaterdags en 's Zondags naar het duin. Mijn voorbe- reidingswerk tegen de volgende Zaterdag werd in de loop der week te niet ge daan door de stropers, die de eieren uit haalden o£ door de kalveren, die de overdekte kuil met de grond gelijk maak ten en mijn fopkistjes lege kistjes, uiterlijk aan de camera gelijk, die de vo gels aan het gedoe moesten doen wen nen zó grondig met hun stompe horens bewerkten, dat ik de splinters wijd en zijd verspreid vond. Het ergst waren de nestroverijen gedurende deze oorlogsja ren 1914/18, toen de landweermannen op de hoge vuurtoren door de lange kijkers de vogels als voor hun ogen op het nest zagen zitten, 't Was een kleintje, om in de vrije uren de eieren te gaan halen. Op een Vrijdagavond fietste ik naar het duin, om mijn maatregelen te treffen te gen de volgende morgen. De zoon van de slotbewaarder van het kasteel ging met me mee. We vonden een nest met drie eieren. „Hier heb je kans", zei hij. „ze kunnen vanaf de toren de meeuw niet zien zit ten van die bult daar!" Vlug de camera geplaatst, kuil gegra ven. takken en latwerk en een vracht blootgestoven helmwortels er overheen en naar huis. De volgende morgen, alles in orde. Een kwartier gewachtde meeuw op het nestgekiekt. Eindelijk! Dit was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik in de late avond van die dag in mijn donkere kamer, alias kelder op het plaatje in mijn ontwikkelbak stond te turen en langzaam, heel langzaam, de scherpe om lijsting zich zag aftekenen van het vo gelbeeld. dat me al zóveel ijdele pogingen en teleurstellingen had gekost. Met bij zondere moeite behandelde ik het nega tief verder, terwijl ik, om te voorkomen, dat het aan mijn vingers ontglippen mocht, het eerder aan scherven gekne pen zou hebben, dan het laten vallen. En hoogstvoldaan noteerde ik in mijn lijst van vogelopnamen: 3 Juni 1916. Zil vermeeuw (Larus argentatus) Dan verlopen enkele jaren, vóór de meeuw er ten tweedemale aan geloven moet. Ik heb in die tussentijd een elec- trisch werkend apparaatje op de sluiter van de camera geknutseld, zodat de vo gels thans zichzelf kunnen fotograferen, door bij het op het nest komen twee daar boven gestelde koperdraadjes tegen elkaar te drukken. Als de zaak gereed staat, kan ik dus gaan wandelen. Een bezwaar van deze methode is. dat men maar moet afwachten, hoe de vogel op de plaat zal staan. Hij kan er best op ko men met de staart naar de lens gekeerd. Mijn vriend kreeg er eens. in plaats van een vogel, een zwarte kat op. Na zo'n dag experimenteren komt men gewoon weg met een tas vol raadseltjes thuis. Maar dat kan ook zijn bekoring hebben. AVONTUUR. Met de kiekerij, op deze manier, van de zilvermeeuw dan. beleefde ik een wer kelijk avontuur. Laat ik even vooraf mo gen opmerken, dat dezelfde vogel de soort dan die me voor mijn allereerste opname zoveel moeite had gekost, op zijn nest kwam. tien minuten nadat ik de camera met contact bij het nest had opgesteld, zonder dat de vogel door enig fopkistje of andere voorbereidende maat regel camera mak was gemaakt. Die morgen dan. zat ik. een paar hon derd meter ver. aan de hoge rand van een uitgestoven ravijn, achter wat dode takken, losjes met helmwortel bestrooid, door mijn kijker uit te zien naar de meeuw, die om het nest heendraaide. Ik zag hem zich op het nest neerzetten, even met de wieken klappen reactie op de sluitertik en begreep de rest. Ik verliet mijn hoge post. wandelde er hen, schoof een nieuwe plaat voor en zat na enige minuten weer achter mijn luchtige barracade te wachten op de tweede opname, 't Was er zo vredig, zo stil. alle kwaad scheen verre..... Opeens,daar komt vanachter een duintop een grote, roodbonte os, gevolgd door nummer tweenummer drie, de volgende nummers .wacht ik niet af.... Ze zijn op weg,.... ik zie 'tregelrecht naar het groene heuveltje, waaronder..., mijn cameramijn nieuwe stereoscoop- camera,,,,, van tachtig gulden,.... pas ge kocht,èn betaalt.. Ik ken hun manierende kracht van hun stompe horens.... Hoevele van mijn fopkistjes liggen niet versplinterd in het duinIk spring van de hoge hel ling af. met sprongen als van Klein Duimpje's reushol de duinpan door het eedgespan, wel twintig, één van zin. in ganzenmars achter elkaar aan, is me ver voor.... klauw met handen en voeten tegen de nieuwe helling opspring over huiten en bultenkom bij het toe stel, juist op het ogenblik, waarop de rode schavuit met z'n kwijlende snoet langs het front van de camera strijkt.... Een schorre schreeuw, die niets mense lijks meer heefteen oplawaai, dat de stukken van mijn verweerd eind hout meters ver weg vliegeneen» kluch tige sprong van de roodbonteen dan val ik er bij neer, hijgend en blazend als een ploegpaardDe zaak is gered op 't nippertje.... Ik blijf liggen, minuten langten aanschouwe van veertig ver- baasd-domme koeienogen. die niets be grijpen van dat zieltogend hoopje mens... Dan sleep ik me. op handen en voeten naar het toestelhet nest.... De sluiter heeft zijn werk gedaanEén ei stuk de contactdraden in het zand getrapt Aan de avond van die veelbewogen dag tekent zich in de ontwikkelbak op de plaateen kalverpoot af.... XXX Wie menen mocht, dat vogelfotografie licht ontspanningswerk is, weet er niets van. Noordgouwe. J. V. (Van onze Zweedse correspondent) HAPARANDA, Aug. Oh, wat was ik teleurgesteld, toen ik op een afstand van 1400 km. van Stockholm in Haparanda uit de trein stapte. Op de kaart staat deze stad als een middelgrote haven aan de Botnische Golf aangegeven. Ik meende dus hier aan de Torne-alv, die over enkele honderden kilometers de grenslijn vormt tussen Zweden en Finland, enige bedrijvigheid te mogen verwachten. Maar waar ik uitstapte stonden nog geen vijfhonderd houten, wit-geschilderde huizen. Van een haven'was niets te bespeuren Het was, om het ronduit te zeggen, een dooie boel. En toch was llaparanda het uitgangspunt van mijn tocht langs de Fins-Zweedse grens en de grootste plaats die ik op dit traject in ogenschouw wilde nemen. Binnen een half uur was ik dus uitgekeken. Ik had slechts met enig chauvinistisch gevoel kunnen opmer ken, dat Philips, de Shell en de K. L. M. ook deze Noordelijkste stad aan de Botnische Golf in hun reclame campagne hadden betrokken. Er schoot genoeg tijd over, om een kort bezoek aan Finland te brengen, hetgeen eigenlijk niet op mijn pro gramma stond. Derhalve had ik ook niet voor een visum gezorgd. Maar in deze uithoek van de wereld kijkt men niet zo nauwkeurig. De Finnen vonden het onmiddellijk goed, dat ik zonder visum een kijkje ging nemen. Aan de Finse kant van de Torne, in Torneo, stonden dezelfde kleine huis jes. De étalages van de verschillende winkels zagen er even goed verzorgd uit als aan de andere kant van de grens. Ik constateerde slechts dat vele gebruiksgoederen duurder, maar de levensmiddelen aanzienlijk goedkoper waren dan in Zweden. Apropos levensmiddelen: de Finse „Edammer" was, wat kleur en smaak betreft, nauwelijks van de echte te onder scheiden. Aan de Finse oever van de Torne zoekt men natuurlijk ook tevergeefs naar een kaai. Wel liggen er met planken bespijkerde boomstammen, die een flink stuk de enkele honder den meters brede rivier in gaan. Van de verte had ik midden op de rivier al een groep mannen aan het werk gezien. Nu bleek, dat zij bezig waren de stroom-af komende boomstammen het Finse goud te sorteren. Een klein tikje tegen de neus van de boomstam was meestal voldoende, om hem een bepaalde weg te doen in slaan. We vangen hier veertig verschillen de houtsoorten op, legde me een ar beider uit. Ze hebben soms een reis van honderd en meer kilometer ach ter de rug. Dit zeggende, wees hij op de „weg", die voor de boomstammen in het water ,was aangelegd. Op een afstand van een meter of tien had men boomstam aan boomstam gesla gen en zo een ketting gemaakt, waar tussen de bomen de rivier afzakten. Gelukkig spreken de Finnen in de grensstrook allemaal Zweeds, want Fins is een taal, die werkelijk nergens op lijkt. Neem de cijfers: één, twee, drie. one, two, three; un. deux. trois, att, tvo, tre. Maar de Fin zegt: yksi, kaksi, kolme en telt dan verder: nel- ja, viisi, kuusi, seitsemanDe Fin nen verwachten echter niet, dat u hun taal spreekt. Nadat ik nog één van de ruim 500- met hout gestookte locomotieven ge zien had, verliet ik het gastvrije land zonder moeilijkheden. Ik behoefde niet eens mijn pas te laten zien. RANTSOENERING De Zweedse douane-ambtenaar wil de slechts weten, of ik alcohol ge kocht had. Inderdaad is aan het smokkelen van sterke drank een aar dig voordeeltje verbonden. Vooral, wanneer men Amerikaaifce of Engel se sigaretten, in Zweden gekocht, in Finland aan de man weet te brengen. Trouwens, alcohol is in Finland ge rantsoeneerd: er mag niet meer dan.... een halve liter per dag per persoon worden afgegeven. Vele grensbewoners verdienen zo Haparanda, stad van nog geen 500 houten huizen aan het Noordelijk uiteinde van de Botnische Golf op de grens tussen Zweden en Finland. Het Wereldgebeuren Model-staatsgreep De revolutionnair gezinde lieden in sommige staten van Zuid-Amerika hebben van de jongste staatsgreep in Syrië een en ander kunnen leren. Kolonel Hinnawi heeft vakwerk ge leverd door zonder bloedvergieten zijn plannen in enkele uren tijd nauwkeu rig volgens schema te volvoeren. De Syriërs gingen Zaterdagavond naar bed onder het bewind van president Zaim en ze stonden 's morgens op on der dat van kolonel Hinnawi. Als ze radio Damascus geloven wilden was de staatsgreep met een even nobel als onbaatzuchig doel verricht. Zaim was een tyran, die de partijen en de pers onderdrukte en de gelden uit de staatskas verkwistte. Hinnawi had het daarom als zijn patriottische taak ge zien het volk van de tyran te ver lossen en de partijen in hun rechten te herstellen. Daarna zou hij zich be scheiden terugtrekken. Inmiddels is inderdaad reeds een nieuwe regering gevormd onder de vroegere president Hasjem Alassi Pas ja en zijn een aantal dictatoriale de creten van Zaim ongedaan gemaakt. Men zou dus zeggen dat kolonel Hin nawi door zijn doortastend optreden wel enige sympathie verdient. Toch knaagt in de wereldpers scepsis aan 's mans nobelheid. In de eerste plaats heeft de wijze, waarop hij zich van de toen reeds weerloze „tyran" ontdeed weinig ge meen met Arabische ridderlijkheid. Een schijnproces promoveert een poli tieke moord niet tot een gerechtelijke executie. Dan is er een weinig twijfel aan de bedoelingen van Hinnawi. De coup is duidelijk het resultaat van be paalde intrigues onder de hoge offi cieren, wellicht geïnspireerd door na ijver en persoonlijke antipathïen. Het leger in Syrië immers vormt op 't ogenblik de enige werkelijke macht, de politici, ook de nieuwe, kunnen slechts regeren bij de gratie van de officieren. In de derde plaats zit er aan dc staatsgreep een belangwekkende bui tenlandse kant. Het Midden-Oosten is een gebied waar allerlei buitenlandse invloeden elkaar raken en Syrië was daarbij een zeer onzekere factor. Ko lonel Zaim, tijdens de oorlog een vol geling van Pétain, was op zijn minst gezegd niet pro-Engels. De droom van Koning Abdullah, 'n groter Arabisch rijk, dat Transjorda- nië, Syrië en Irak zal omvatten, een droom waar Londen zeer mee ingeno men is, vond bij Zaim een weinig gunstig onthaal. Sterker nog, Zaim was een erkend tegenstander van Ab dullah's plannen en zocht steun bij Egypte, waar deze plannen eveneens op verzet stuiten. De betrekkingen met Irak waren daardoor gespannen geraakt. Een maand geleden zond Zaim zelfs troepen naar de grenzen als waarschuwing tegen overijlde hande lingen. Terloops zij hieraan toege voegd. dat Amerikaanse en Franse di plomaten de politiek van Zaim niet onwelkom was. De nieuwe machthebbers in Syrië zijn naar alle waarschijnlijk een an dere gezindheid toegedaan. Opvallend is in elk geval, dat na de staatsgreep aan het Egyptische hof drie dagen rouw is afgekondigd. Het heeft er veel van weg alsof een sta-in-de-weg voor de Brits-Tranjordaanse plannen is op geruimd. De Franse pers een deel ervan tenminste beweert, dat Engeland tot de staatsgreep heeft aangezet. Dat is met meer dan een bewering, want aanwijzingen of bewijzen ontbreken. Wel sjaat vast, dat het verdwijnen van Hoesni Zaim past in de Britse plannen in het Nabije Oosten. Vrachtauto in botsing met de Rotterdamse tram. Dinsdagmorgen om half elf deed zich aan de Boompjes te Rotterdam een botsing voor tussen een vracht wagen en een wagen van lijn twee van de R.E.T. De cabine van de auto werd bijna geheel ingedrukt, de chauffeur licht gewond. Hij werd evenals zes passagiers van de tram voor onderzoek naar een ziekenhuis vervoerd. De cabine van de auto, die carbid vervoerde lag vol met een deel van de lading. Vele trampassa giers zaten onder de carbid. Echtpaar vermoord bij Malang. Zondag z\jn te Betek naby Malang de lyken gevonden van een gepension- neend K.N.I.L,-werker H. en zijn In donesische echtgenote. Omtrent dc aanleiding tot deze dubbelê moord tast men nog in het duister. een extra centje. Immers, de 536 km lange grens is feitelijk niet te bewa ken, is een open deur gelijk. Ruim 40.000 man zouden we nodig hebben om de grens enigszins te controleren, zei een Zweedse douanier. Maar in dit hele uitgestrekte grensgebied wo nen amper zoveel mensen, ouden van dagen en kinderen meegeteld. En zo vervolgde mijn zegsman, wat wilt u doen. indien mevr. Ericson uit Karungi haar ouders aan de Finse kant van de Torne, in Karunki, nu werkelijk honderd sigaretten brengt? En al scheidt dan de Torne de ge meenten Kaurilanda en Kaurilante, de mensen, die er wonen, vormen toch één gemeenschap. Deze indruk kreeg ik ook later, toen ik met de trein 80 km het land was ingereden en dan de bus naar Pajala had genomen, een afstand van ruim 100 km. door een open land schap met slechts enkele heuveltjes. Op de smalle zandwegen kon de bus wel een uur lang rijden, zonder dat we door een plaatsje kwamen of een voetganger, laat staan een voertuig, ontmoetten. De Torne was inmiddels een riviertje geworden, dat op vele plaatsen gemakkelijk kon worden overgestoken. Ook ik probeerde hier boven zwart de grens over te steken. Het ging ge makkelijk. De 20 sigaretten die ik voor de aardigheid had meegenomen, raakte ik weldra voor 200 Finse mark kwijt, waar ik brood, kaas en ham voor kocht, voldoende voor een uit bundige maaltijd. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3