N NIEUWS UIT ZEELAND tcMalon MAPLE LEAF TWEEDE KAMER OVER INDONESIË Premier Eyskens las regeringsverklaring voor. IEUWS >n een O T E D O P De ramp met de Roermond. GELD VOOR IRMA. WALC HEREN H-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 OPPOSITIE ZET HAAR STANDPUNT UITEEN- Na het voorlezen van «le brief over de uitwerking van dc order „staakt het vuren" begon de Tweede Kamer Dinsdagmiddag met het debat over de regerlngsjJoUtlek zoals neergelegd in de nota over de preliminaire besprekingen te Batavia. Tevoren had de heer Burger (P. v. d. A.) ver. klaard, dat zt)n fractie weinig nut z.ag In liet debat. Het is bljjk van gezonde democratie niet op elk ogenblik over elk onderwerp te spreken. De onderhandelingen kunnen er niogeiyk schade van ondervinden. I)e meerderheid van de Kamer had een andere zienswijze en vond het wel juist, dat de Kamer bijeengeroepen was. Als eerste sprekers kwamen twee tegenstanders van het regerings beleid naar voren, de heren Schobt en en Weiter. Waarschuwende woorden. De fractieleider van de A.R. acht te een vervroegde overdracht een afwijking van de grondwettige voor schriften. De overdracht moet ge schieden aan een staatkundige orga nisatie en die is er nog niet. Het is onjuist, aan do Republiek een andere positie te geven dan aan de gewone deelstaten. Toch heeft de regering door toestaan, dat Repu blikeinse troepen en ambtenaren ook buiten hun gebied mogen optreden, een zeer bijzondere positie aanvaard. De heer Schouten wilde worden ingelicht over de positie van de „ne gen mannen" uit net parlement. Hij was van mening dat Nieuw Guinea noch by de staat Indonesië noch by de V.S. van Indonesië mag worden gevoegd en hoopte, dat de regering zich op eenzelide standpunt zou stellen. De overeenkomst tot het beëindi gen van de vijandelijkheden moet aan beide zijden worden uitgevoerd. Praten en schieten kan niet samen- faan is gezegd. maar de heer chouten was er niet van overtuigd, dat de minister zich aan die afspraak zal houden.* Hij bleef bjj zijn bezwa ren tegen het regeringsbeleid, doch erkende, dat deze regering alleen kan voortgaan op de z.i. onjuiste weg. De heer Weiter betoogde nog na drukkelijker dan dc voorgaande spreker dat dc overdracht der sou- vereiniteit in strijd met de grond wet zou zyn. De jongste order „staakt het vuren" is af de derde, zo merkte hjj op. De beide vorige heeft de Republiek niet kunnen op volgen. Men mag niet verder gaan met het herstel van EMocja en men moet aan de U.N.C.I. dóen weten, dat Ne derland zelf een oplossing zal be werkstelligen. Indonesië mag niet worden losgelaten, ook al niet met het oog op het communisme. De heer Oud van de V.V.D. vond het begin by de terugkeer naar Djocja niet hoopgevend, wie zijn nu de machten, die de wapenstilstand beheersen? Is dat de Republikeinse regering of zjjn het de militairen? Ztfns inziens kan de Republikein se regering niet anders vertegen woordigen dan het gebied der resi dentie Djocja. Wie vertegenwoordi gen de gebieden, die vallen bulten dc Republiek en de B.F.O.? Eén dar dingen, waaraan de re gering ter R. T. C. moet vasthou den is"de positie der Króbn; zoals dc grondwet die wil. De regering zal de Kamer duidelijk moeten ma ken wat zij bedoelt met de woorden, dat de Unie geen superstaat is. Nieuw Guinea mag geen onderhan- delingsobject worden. De heer van de Wetering (C.H.) verklaarde, dat wanneer hij aan- Vijf zetels voor halve Nazipartij- De Duitse Rechtse partij heeft bij de jongste verkiezingen 5 zetels we ten te behalen. Leider van deze partij is Karl Re- mer. een oud-generaal-majoor en de man, die in 1944 het complot tegen Hitler deed mislukken. Remer had voorts te Oldenburg gezegd: „Ons werk begint na de ver kiezingen. In twee jaar zullen wij in staat zijn de macht in Duitsland over te nemen. Ik verheel niet, dat wij in het bijzonder een .beroep doen op de oude fatsoenlijke nationaal-socialis- ten". Naar aanleiding daarvan ver klaarde Karl Arnold, premier van Noordrijnland-Westfalen. dat als hij het gezag van de bezettingsautoritei ten had, hij onmiddellijk zou overgaan tot de arrestatie van Remer en tot ontbinding van diens organisatie Mensen, dié de democratie in Duits land ondermijnen, moesten aan het puin ruimen gezet worden. (Ingezonden mededeling). cfa, -hu^ lea-jAMt dringt op bespoediging van een nieu we rechtsorde, dit niet is om de band tussen Nederland en Indone sië te verbreken, maar omdat hij diep onder de indruk is van wat hij sinds 1940 in Oost Azië heeft ge zien. De Unie is geen punt van onder handeling, maar van aanvaarding als een hoger instituut dat het wel zijn der volkeren in Oost en West omvat. Er moet zyn gelijkheid der delen onder de Kroon. De heer v. d. Wetering twijfelde overigens aan het welslagen van de wapenstilstand. De heer de Groot (CPN) gaf als zijn oordeel te kennen, dat de rege ring nu toegeeft, dat de tweede mili taire actie volkomen gestrand is. De heer Gerbrandy tenslotte meen de, dat er sprake is van een ongrond wettig abandonneren van Indonesië. De politiek der regering deed hem leed en hij betreurde het. dat het Ne derlandse volk zich daartegen niet verzet heeft. Er moet worden vastge houden aan de overdracht der souve- reiniteit aan een voltooide staat, niet aan een staat in wording. Te kwart over elf werd de verga dering verdaagd tot Woensdagmiddag. Woensdagavond komt de minister aan het woord. Belastingen m België zullen worden verlaagd. Verlaging van de belastingen en uitstel van een oplossing van de Koningskwestie, dat waren de be langrijkste punten uit de rege ringsverklaring, die eerste minis ter Eyskens Dinsdag voor de Bel gische Kamer en de Senaat voor las. Een politiek van soberheid en bezuini ging zal gelden vrij kunnen maken om de belastingdruk te doen vermin deren. Het wetsontwerp inzake de in komstenbelasting zal onverwijld in behandeling komen. Op economisch gebied zal de rege ring in de eerste plaats zich bezig houden met de bestrijding van de werkloosheid. De bezuinigingspolitiek mag niet de levensstandaard van de werkende klasse in het gedrang brengen of ach teruitgang op sociaal gebied tenge volge hebben. Wel zal het stelsel der sociale verzekering herzien worden, omdat de kosten te hoog zyn. De regering zal maatregelen nemen om de Belgische landbouw aan de Benelux aan te passen. De regeringsverklaring achtte de Koningskwestie een oplossing te zoe ken in overleg met de drie nationale partijen. Tijdens de debatten verklaarde de socialistische partijvoorzitter, Max Bu- set, dat de socialisten met betrekking tot de koningskwestie op alle gebeur tenissen zijn voorbereid. Re regeringsverklaring achtte de partijvoorzitter weinig nauwkeurig, vooral waar het financiële en fiscale kwesties betreft. Inzonderheid wenste hij te weten, hoe de regering de werk loosheid denkt te bestrijden bij ge lijktijdige verlaging van de belastin gen. Een oude kous met. dubbeltjes geldt wel eens als symbool van zui nigheid. Maar er is een betere ma nier om te sparen: zorgen, dat Uw wollen garderobe als nieuw blyft. Dat kan op een eenvoudige ma nier. Niet wassen in gewone zeep. die wol doet krimpen, stug worden en slijten, ma&r in alkalivrye Echfa- lon, waarin Uw wol als nieuw blijft. (Ingezonden mededeling:) Was Uw wol veilig in nsaSBEERME 35 cl per pak Communisten mogen wel in de kerk trouwen. BEKENDMAKING VAN HET HEILIG OFFICIE. Het heilig officie van het Vaticaan heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat communisten in het algemeen in een katholieke kerk door een priester in de echt verbonden kunnen worden, „wegens de bijzondere aard van het sacrament des huwelijks". Communisten, die van de sacra menten zijn uitgesloten zonder geëx communiceerd te zijn, kunnen dus nog wel het sacrament des huwelijks ont vangen. De Osservatore Romano voegt er aan toe, dat zelfs een geëxcommuni ceerde communist in de kerk zou kunnen trouwen met een katholiek onder de gebruikelijke voorwaarde aangaande de opvoeding van de kin deren in het katholieke geloof. Zeeleeuw amuseerde zich op een Haags terras. King, een der muzikale zeeleeuwen van circus Strassburger, is Dinsdag morgen. aangetrokken door het mooie weer, een taxirit door Den Haag gaan maken. Óp het Buitenhof heeft hij zichzelf en anderen een poosje op een der terrassen geamu seerd. Tussen de zomerse dames en heren, die dagelijks hun kopje koffie op het Buitenhof drinken, heeft King zich door tal van fotografen laten vereeu wigen. Zijn komst veroorzaakte na tuurlijk wel wat opschudding, doch al leen enkele oudere dames vonden het bezoek van een zeeleeuw op hun ter ras niet „comme il faut" en' verscho len zich star achter hun lectuur. De premier van India, Pandit Nehroe. heeft een boodschap aan president Soe- Ingezonden meriertPline» ■htifK kcucuxpmc- Alleen-verkoop *oor Nederland E. G- BOUWER'j Handelsvereeniging Amsterdam-Z. Op 17 éeptember zal op het Atrbor- nc-kcrkhof te Oosterbeek de slag oin Arnhem weer herdacht worden. De herdenkingsdienst zal waarschijnlijk worden bijgewoond door veldmaarschalk Montgomery- Dinsdagmorgen Is een motorrijder op oen onbewaakte overweg onder Den Bosch, door een trein gegrepen en op slag gedood. Dc jongeman was aan het oefenen met zijn motorrijwiel, dat hij pas gekocht had. Met H. M.'s Karei Doorman, die in het najaar een ocfenrcis naar dc West gaat maken, zullen alle NJ.WJ.N-Kerst- pakketten voor Suriname cn de Neder landse Antillen worden meegegeven. Voor slechthorenden is een nieuw type oor-tclcfoon in dc handel gebracht, vervaardigd uit plastic cn daardoor doorschijnend. Dc verbindingsdraden met dc in dc kleding aangebrachte microfoon lopen van de oren over het achterhoofd. Vooral bij mensen, die een bril dragen, is het nieuwe apparaat vrijwel onzicht baar. Margaret Mitchell overleden Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) is Dinsdag overleden. Zij werd de vorige week Donderdag door een auto aangereden. Margaret Mitchell werd in 1906 in Atlanta geboren. Zij studeerde aan het Smith college en kreeg in 1939 de titel van magister artium honoris causa. Zij huwde in 1925 met John Robert Marsh. Haar bekende roman „Gone with the wind" verscheen in 1936. Later werd er een film van ge maakt. Er werden 8 millioen exemplaren i van verkocht en het boek werd in 30 talen vertaald. Nog steeds wor- den er in de V.S. 60.000 exemplaren per jaar van verkocht. Steunverlening aan onontwikkelde gebieden. De Economische en Sociale Raad der V. N. heeft Maandag met 15 stem men tegen nul bij drie onthoudingen (de Sowejt-Unie, Wit-Rusland en Po len) het lanceren van een reusachtig plan tot ontwikkeling van economisch achterlijke landen goedgekeurd. Het besluit heeft ten doel een nieuw internationaal apparaat te scheppen voor het beheer van vele millioenen dollar aan technische steun voor on ontwikkelde gebieden. De totale kos ten van het schema, dat de volgende maand door de algemene vergadering moet. worden goedgekeurd, werden nog niet vastgesteld. De Raad heeft hiermee zijn zitting beëindigd, die bijna 7 weken geleden begon. Kans voor de onderwereld. In New York is voor de politie een speciale alarmtoestand afgekondigd, daar ongeveer 600 particuliere detec tives. wier taak het is banken, juwe liers- cn bontzaken te bewaken, in staking zyn gegaan. De detectives eisen hogere lonen. Men tracht dc kansen voor de onderwereld zo klein mogelijk te maken. Automatische piloot in Neder landse vliegtuigen voorlopig buiten werking. Naar het A.N.P. van betrouwbare zyde verneemt heeft het onderzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er onder andere toe geleid, dat op alle Neder landse vliegtuigen, die uitgerust zyn met een automatische piloot van het nieuwste type de electrische auto matische piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Onder dei ze maatregel vallen niet de vliegtui. gen voorzien van een hydraulische automatische piloot. Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle mo gelijkheden nagegaan, die geleid kun nen hebben tot het neerstorten van het vliegtuig. Een defect in de auto matische piloot is één van de overge bleven mogelijkheden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proeven hiermede genomen en onder meer storingen in de electrische automati sche piloot trachten op te wekken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zijn opgedaan, gevoegd bij andere ervaringen met de eleotri- sche automatische piloot, hebben ge leid tot het besluit deze stuurinrich ting enige tijd buiten werking te stellen, hangende de proefnemingen, die op het ogenblik met de automa tische piloot worden genomen. De C. A.A. (Civil Aeronautics Association) is van deze beslissing op de hoogte gesteld. Hieruit mag niet geconclu deerd worden, dat het vergaan van de „Roermond" aan de automatische piloot te wijten is. De maatregel treft de .meeste K.L. M.-toestellen, die bijna alle met een electrische automatische piloot zijn uitgerust. Er is nog niet bekend of andere buitenlandse maatschappijen tot dergelijke maatregelen zullen overgaan. Middelbare Meisjesschool te Middelburg- BEGINT WAARSCHIJNLIJK OP SEPTEMBER 1950. In ons blad van gisteren meldden wij reeds, dat door het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan de R.H.B.S. te Middel burg goedkeuring is verleend een af deling Middelbare School voor Meis jes te vormen. Daarmede is eindelijk een beslissing genomen in de kwestie )f deze middelbare meisjesschool in Middelburg dan wel in Vlissingen zou worden gevestigd. Naar wy thans vernemen zal de directeur van de R.H.B.S. te Middel burg, de heer ir. J. Ph. van Dalsum, aan de instanties in Den Haag voor stellen deze meisjesafdeling te laten beginnen per 1 September 1950, niet- tegenstaande er op aangedrongen is dit reeds op 1 September a.s. tc doen geschieden. Hij is tot dit voorstel ge- komen in verband met het feit, dat er veel te weinig tijd is voor het treffen van voorbereidende maatrege len, alsmede met het oog op de kwesties van het lerarcnaantal en het ruimtegebrek. Uitbreiding van het schoolgebouw is ongetwijfeld noodzakelijk. Mosselzaadval op de Zeeuwse Stromen-. Kramen er enkele weken geleden, van de zijde der mosselkwekers gere geld klachten, dat er zo weinig mos selzaad was op de Zeeuwse stromen, waarschijnlijk is men toen wat voor barig geweest, want thans luiden de berichten juist omgekeerd. Er is zaad- val in de Laagte van Renesse, maar bovendien meldt men ook zaadval voor dc luist in de omgeving van Ro- kanje cn Hellevoetsluis. Een groot gedeelte van dc vloot is dan ook naar deze plaatsen uitgeva ren. Jammer is, dat het Bestuur der Visserijen geen bevoegdheid heeft om deze zaadvisserij te beletten, tot be gin September. Het nu opgeviste zaad is nog zo klein, dat de krabben, die overal.op de slikken in Zeeland overvloedig voor komen, er het beste mee zijn. Veel wordt door deze dieren vernie tigd. Was het zaad wat groter dan was in de eerste plaats dc te bevissen bank uitgestrekter, doch ook zou het uit zaaien meer perspectief geven dan thans het geval is. Ieder is namelijk er van overtuigd, dat het zaad eigenlijk nog te klein is en beter nog drie weken met rust kon worden gelaten, maar niemand wil achterblijven om te gaan vissen als zijn buurman het ook doet. Groene Kruis gebouw te EHewoutsdijik geopend. Door een royale gift van de afde ling Schoonhoven van Nederlands Volksherstel is „Het Groene Kruis" te Ellewoutsdijk in het bezit gekomen van een fraai nieuw Wykgebouw met zusterswoning. Dinsdag werd het of ficieel overgedragen en geopend. Hiervoor bestond veel belangstelling. Behalve de Commissaris der Konin gin, jhr. nir. A. F. C. de Casembroot, die de officiële opening verrichtte door het ontsluiten van ae deur van het Wijkgebouw, waren o.m. aanwe zig het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de heer C. Lijnzaad, di recteur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk- en Cultureel Werk, de heer J. R. van den Borgh, inspecteur van de Volksgezondheid, de burgemeesters van Schoonhoven en Ellewoutsdijk, en het bestuur van de afdeling Schoonhoven van Ned. Volksherstel. Voor de officiële opening werd in het M. J. van Hattumhuis een samen komst gehouden, waarin na een openingswoord van de voorzitter van „Het Groene Kruis", de heer J. de Jonge, de heer A. J. de Haas, voor zitter van de afd. Schoonhoven van Ned. Volksherstel met een korte toe spraak het gebouw in eigendom aan „Het Groene Kruis" overdroeg. De heer de Jonge bracht hiervoor dank en boodnamens de burgerij van Elle woutsdijk een schilderij en twee fo to's van deze gemeente aan. Deze zul len een plaats in het gemeentehuis van Schoonhoven krijgen. Met enkele woorden van dank aan- vaardde de burgemeester van Schoon hoven, de heer A. M. Nieuwenhuisen, dit geschenk. Hierna begaf het gezelschap zich door de met vlaggen versierde straat naar het nieuwe wijkgebouw, dat na de officiële opening door de Commis saris der Koningin werd bezichtigd, De inrichting had terecht ieders be wondering. Na afloop verzamelde men zich aan een koffiemaaltijd, waar nog vele hartelijke woorden werden gesproken. O.m. voerden het woord de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemeester van Ellewoutsdijk, de heer D. Tho massen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, de heer Hofstede, secre-- taris Volksherstel Zuid Holland, die mejuffr. Spruijt, die de wijkverple ging verzorgt, een Solex-rijwiel aan bood. Voorts ir. M. D. A. Glerum, prov. directeur Wederopbouw, jhr. Röell, voorzitter Prov. Z. Ver. „Het Groene Kruis" en de heer A. Schout, namens het Provinciaal Bestuur. Officiële publicaties. HINDERWET. Vergunning geweigerd. B. cn W. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen icr openbare kennis, dat by hun besluit van 13 Aug. i aan L. Huiszoon. alhier vergunning geplaats: een electromotor van 1 P.K. voor. het dry ven van een boormachine, twee electromotoren van 1.5 P.K. voor het drijven van resp. een slijp- en een boormachine, een electromotor van 3 P.K. voor het drijven van een draaibank en een electrisch lasapparaat 13.2 K.V.A. in het perceel Paul Krugerstraat No. 408. Vlissingen. 15 Augustus 1949. MIDDELBURG DRANKWET. W. van Middelburg maken be> een ieder ter gemeente-secretarie (2e af deling) ter inzage zijn nedergelegd en te gen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Middelburg. 15 Augustus 1049. Spontan6 medewerking der Walcherse burgemeesters. SPELDJESCOLLECTE IN MIDDELBURG EN VLISSINGEN Spontaan hebben Dinsdag de Wal cherse burgemeesters hun krachtda dige medewerking toegezegd voor het doen slagen van de Inzameling*, ten behoeve van Huize Irma. Iedere burgemeester zal nagaan, welke inzamelingsmethode in zijn eigen gemeente de voorkeur verdient en perspectieven opent voor een zo goed mogelijk resultaat. In ieder ge val echter zal de inzameling nog deze week geschieden. Vast staat reeds, dat de inzame lingen te Middelburg en Vlissingen speldjescollecten zullen zijn. Vermoe delijk zal die te Middelburg Donder dag, die te Vlissingen Zaterdag wor den gehouden. Intussen verschijnen heden -(Woensdag) over.al op Walche ren de reclamebiljetten, die de aan dacht op de collecte vestigen. Intussen zullen de grote giften, die noodzakelijk zyn, wel niet in de col- lectebussen komen. Men noterc daar. om wederom het Gironummer van de Incassobank to Middelburg: 397523, waarop men zyn bijdrage storten kan onder vermelding van de slagzin „Geld voor Irma". 25 jaar gepensionneerd. Dezer dagen herdenkt de heer F. Remery te Koewacht het feit, dat hij 25 jaar geleden de dienst der Invoer rechten en Accijnzen met pensioen verliet. De heer Remery is 88 jaar en geniet een uitstekende gezondheid. LATE ARRESTATIE. Vorig jaar werd ten nadele van de fa. T. te Goes in de St. Adriaanstraat een auto ontvreemd. De Goese politie slaagde er toen in de wagen ergens op de Veluwe op te sporen. Als dader van deze dief stal had men een oud-Goesenaar. zekere v. S. op het oog, die Inmiddels naar Fijnaart was verhuisd. Van S. bleek ech ter onvindbaar, daar hy naar België was uitgeweken. Ook daar week hij van de rechte weg af, kwam In aanraking met de justitie en moest een vryheidsstraf on dergaan. Na zyn straf uitgezeten te heb ben is hy dezer dagen aan de politie te Goes voorgeleid. Na een verhoor is hij naar Middelburg overgebracht en ter be schikking van de Justitie gesteld. MILITAIR REED TEGEN EEN BOOM Maandagmiddag botste een bestuur der van een motorrijwiel, een zekere sergeant P. uit Dordrecht, tegen een boom op de Ryksverkeersweg onder 's Heer Hendrikskinderen. Het onge luk ontstond, doordat deze militair bij het passeren van andere voertuigen plotseling moest uitwijken voor een tegenligger. De militair kwam er goed af, maar zijn motorrijwiel werd deer lijk gehavend. Middelburg SUCCES VOOR JUNIORENLID VAN „ACHILLES". Op de interregionale jeugdathle- tiekwedstrijden van de Rotterdamse Athletiekcommissic behaalde het ju niorenlid van de Middelburgse gym nastiekvereniging ..Achilles" J, Jong ste fraaie successen. Hij werd in de C-klasse eerste bij vèrspringen met een sprong van 5.44 meter en plaatste zich derde bij kogelstoten. Ook bij de 60 meter kwam hij in de finale. WEDVLUCHT De vereniging van postduivenhou- ders „De Telegraaf" te Middelburg, hield een prijsvlucht met jonge en oude duiven uit Quievrain (B.) (on geler 122 km). De duiven werden te 12 uur gelost met Z.O. wind. De eer ste 10 prijswinnaars bij de jonge dui ven waren: R. Dirven, Middelburg 1; A. J. Kuijpers, Vlissingen 2. M. Bliek, Véere 4 en 10, C. Pouwer, Veere 3 en 7; A. J. Koeyers, St. Laurens 5, W. Daan, Middelburg 7; M. D. Walraven, Middelburg 9. Oude duiven: R. Dirven 1; M. Wattel 2 en 7; W. Hendriks 3; H. Verhagen 4 en 8, allen te Middelburg; A. J. Koeyers. St. Laurens 5 en 7; P. J. de Rooy, Veere 9; W. v. Belzen, Middel burg 10. Vlissingen Marktberichten VEILING „WALCHEREN". 15 Augustus 1949. Fruit. Appels. Earley Victoria 8—16.50; Perzikappels 9—33; Zigeunerinnen 12—29; Madeleinen 1422; Appels val 6—8. Peren. Précoce Trévoux 12—24; N.H. Suikerperen 9—14; Bruine Herenperen 8— 15: Clapp's Favorite 18—30; Peren val 6—14. Pruimen. Washingtons 1834; Czarprui- men 1627; Ontariopruimen 17—28. Meloenen. Netmeloenen 49—60; Ananas meloenen 13—68; Suikermeloenen 30—54. Tomaten 16—34. Druiven. Frankentha- lers 1.26—1.30. Pexziken 1—20. Groenten. Bloemkool I 963, id. II 6— 15. id. Ill 6—7; Komkommers IA 2633, id, I 18—32, id. II 12—27, id. Ill 8—18; Sla 1.50—15; Rabarber 111; Spinazie 722; Postelein 17; Dubbele Prin cessen 2039; Snijbonen 20—56; Pronkbonen 2140; Sa- voyekool 8—17; Rode kool 6—8; Zilver uien 1215; Andijvie 517; Kroten (kg) 56; Bospeen 615; Boskroot 36; Snij- biet 24. alles per 100 kg, bos of stuks. Aardappelen. Bonken 7.10—7.70; Grote 4.10—7.90; Drieling 3.90—4.10; Kriel 3.20— 3.80; Blauwe Eigenheimers 6.40—7.60; Bintjes 4.708.50. alles per 100 kg. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 16 Augustus 1949. Exportgarnalen 899 kg.: 69—121; Schar 92 kg.: 16—21; Bot 1455 kg.: 17—23; kleine bot 111 kg.: 4—9; Schol III 61 kg.: 16— 40; Tong III 415 kg.; 15—32; Tong 1 217 kg.: 41—50; Grote long 104 kg.: 152—173; Rog 16 kg.: 9; Tarbot 5 kg.: 68—75; Onge sorteerde vis 33 kg.; 11—24. van 16 Augustus. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE EN O. Pruimen: Washington 6—16; Belle de Louvain 6—29; Ontario 6—23; Czar 6—31; Tonneboers 10.5; Dubb. Boerewitle 615; Witte Wijnpruimen 613; Monseigneur Hative 630: Utility 6—24; Wynpruimen 6—10: Reine Claude d'Althann 13; Purple Pershore 6; Appels: Zigeunerin 526: Perzikappel 518; Keswick 517; Earley Victoria 517; Duchesse d'Oldenburg 5— 16: Manks Codlin 618; Yellow Transp. 5—16; Peren: Clapps Favorite 3—28; Précoce de Trévpux 321; N. Holl. Sui- kerij 3—17; Diversen: Bramen 25—43; Frambozen 1.72 Moerbeien 6282; Zure Morellen 1—23; Dubb. Princ. z. dr. 22— 40; Snijbonen 2631; Aardappelen 36.5 alles per kg.; Perziken 110, per stuk. VEILING ZUID-BEVELAND. Perzikrode zomerappel 5—18; Yellow Transp. 637; James Grieve 533; Zi geunerin 5—41; Manks Codlin 7—31; Clapps Favorite 8—25-70; Précose de Tre- vouse 625; N. H. Suikerpeer 35; Czar- prulmen 6—23; Washington 614; Ontario 6—21; Belle de Louvain 8—23; Witte Wijn pruimen 6—13; Dubb. Boerewitte 6—12; Mons. Hative 7—28: Golden Japan 10—25; Ponds Seedling 6—24; Bramen 32—48, al les per 100 kg. Kas Tr. de Vienne 12— 25. per 100 stuks; idem 1729 per 100 kg.; Dubb. Princessebonen 41; idef afw, 36; idem stek 20—22, alles per 100 kg. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Exportveiling: Clapp's Favorite 25.20— 26.40; Précoce dc Trevoux 18.90; Appels 18. Gewone veiling: Appels; Perz. Zomer appel 5—18; Mank's Codlin 9—33; Zigeu nerin 842: Eerly Victoria 5—8; Codlin Keswick 57; James Grieve 11—34; Pe- Précoce de PRHMHBHRHHHHffCzar* pruimen 6—31; Reine CL d'Ouilline 6—18: Ontario 821; Belle de Louvain 1321; Dubb. Boerenwitte 9—16. EIERVEILING GOES. Gr. kipeieren 11 cent; kleine kipeieren 10 cent; Vuilschalige 9 cent; Pocljeeieren 6 cent; Exportzegels 4 cent. O.- en W.-Souburg MOBILISATIE-OORLOGSKRUIS Enige tijd geleden berichtten wij. dat aan een aantal Vlissïngers het Mobilisatie-oorlogSkruis is uitgereikt. Naar wij thans vernemen is deze on derscheiding ook uitgereikt aan de heer K. H. ter Horst, te Oost-Souburg, De heer ter Horst, die tijdens de Mei dagen van 1940 werd gewond, was een verdienstelijk illegaal werker. ZUID-BEVELAND Kapelle BAZAR De Padvindersgroep „Ridder van de Maelstede" te Kapelle zal op 30 September en 1 October in het koor der Herv. Kerk een bazar houden. De gelden die men op deze wijze bijeen hoopt te krijgen zullen worden aan gewend om weer een clubhuis te kun nen bouwen. FILMS VAN DE WEEK De reis zonder einde. „De lange thuisreis" (The long voyag© home) met John Waye. Thomas Mitchell, Ian Hunter en Barry Fitzgerald; regie: John Ford. Weer een oorlogsfilm? Inderdaad, maar dan toch van geheel andere aard dan de vele producten uit Hollywood, waarin helden werden vereerd en propaganda werd bedreven. Want ..De lange thuis reis". gebaseerd op dc éénacter van Eugène O'Neill, toont de bemanning van een munitieboot, zoals zij werkelijk is: een stelletje willekeurig bijeengegaarde kerels, die hard werken, maar lang geen toonbeelden van moed en edelhartigheid zijn. niet goed en niet slecht, zonder il lusies en toekomstdromen. Sommige heb ben nog wel een klein ideaal: het leven op zee voor goed vaarwel te zeggen. Maar in de haven wordt de gage er doorgejaagd en dan beginnen zy weer van voren af aan. Regisseur Ford. die hier zijn ..Informer" evenaart, laat ons anderhalf uur meedob- beren op het s.s. Glencaim en wanneer wij er by het einde weer afstappen ter- wyl de lange thuisreis wordt voortgezet, weten we, dat we die Olsen en die Dris- coll, die. Smitty en die donkeyman niet spoedig zullen vergeten. Want Ford maakte een superieure film, die zonder twijfel klassiek zal worden als het eer- ïykste en realistische drama-van-de-zee. Een epos, niet van de woelige baren, maar van de triestigheid die de lange reis zonder einde kenmerkt, Alhambra, Vlis singen. „De avonturen van Rex en Rinty" (Ad ventures of Rex en Rinty) met Kane Richmond, Smiley Burnette en Norma Taylor; regie: B. Reeves Eason. Een hond en een paard spelen de hoofdrollen in deze seriefilm, waarvan 't eerste deel thans in Electro. Middelburg, wordt vertoond. Zij zyn beiden even schrander - en worden gewikkeld in tal van avonturen, waarin de spanning ten top wordt gevoerd. De schurken krijgen het kwaad te verduren, maar aan hun practyken wordt nog geen einde gemaakt: dat gebeurt pas in het tweede deel. Luxor, Vlissingen. heeft een sensati onele cowboyfilm op het programma ge nomen; „Kruistocht naar het Westen" met Bob Steele. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Ondertrouwd; M. de Smit, 22 j. en J. K. de Visser. 23 j.; J. G. van Loon, 25 j. en J. Klomn, 22 j.: I-. Crucq. 28 j. en J. F. Klopmeijer. 26 j.; H. Schot. 23 j. en S. de Hond. 29 j. Overleden: M. L. van Verre. 43 j„ geh. met J. H. Bakker; K. de Visser, 53 j., geh, met L. Hollebrandse; C. Hageman. 80 j-, weduwn. van C. P. M. Minnaard; T. Sturm, 62 j.. wede. van J. Houterman. Getrouwd: F. Bezemer, 26 j. en N. Leer, 27 j. Bevallen: A, B. dc Keuning—Hartman, z,; J. M. C. Schot—Snoep, d.; J. P. Mui- lenbergBoogaard, d.; S. Daane—de Groot, M. C. van de VenPolderman, MIDDELBURG. Woénsdag Kunstmuseum: Schilderyen- ten toonstelling Prinses Wilhelmina. 10—12.30 en 1.30-5-30 uur; Vleeshal Markt; Zeeuws Oorlogsmuseum, 10 12 cn 24 uur: Electro: De avontu ren van Rex en Rinty (14 jr.), 7 en 9.15 uur. Donderdag Kunstmuseum: Schilde rijententoonstelling Prinses Wilhel mina. 10—12.30. 1.30—5.30 en 7—9.30 uur: Vleeshal MarktZeeuws Oorlogs museum. 104 urn-; Electro: zie Woensdag. VLISSINGEN, Woensdag Alhambra, „De lange thuis reis". 7 en 9 uur; Luxor. ..Kruistocht in het Westen". 8 uur: Museum Bcl- lamypark. ..Tentoonstelling schilde rijen van Piet Bulthuis? 1012.30 cn 1.30—5 uur. Donderdag, voor bioscopen zie Woens dag: Museum Bellamypark, „Tentoon stelling schilderijen van Piet Bult huis", 10—2.30 en 1.30—5 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2