PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Op Walcheren draaien camera's Regering rapporteert de Kamer over inbreuken op de „cease fire" DE BILT Toch vertrouwen in goede wil van de Republikeinen Viering onafhankelijkheidsdag in Indonesië niet toegestaan Vandaag HET GAAT IN STRAATSBURG NIET ZO BEST PROF. POOTJES GEARRESTEERD VOORSPELT: '192e Jaargang No. 200 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17Aug.l949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-o0. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zietikzce: N. Bogardstr. C 160. te 1.^26^ H.V.K. zal zich tot de Republikeinse regering wenden. Dinsdagmiddag; hebben de leden van de Tweede Kamer hun reces moe ten onderbreken voor 'n debat over de Indonesische kwestie. De verga, dering, waarvoor grote belangstelling bestond, begon met het voorlezen van een brief, die de voorzitter had ontvangen van de minister van Over. zeese Gebiedsdelen, mr. van Maarsevee». In deze brief wordt een overzicht gegeven van de uitwerking, die de order „staakt het vuren" heefl gehad, voorzover hierover reeds rapporten binnen zijn. Deze rapporten betreffen nog slechts Java en maken melding van enkele inbreuken op de „cease l'ire" overeenkomst.. De regering heeft echter de indruk dat de Republi. keinse regering oprecht ernaar streeft de overeenkomst in practijk le brengen. Wij ontlenen aan de brief de volgende bijzonderheden: Te Soerabaia hebben in de nacht van 10 op 11 Augustus 1949 na het in wer king treden van het „cease fire" een heden van een T.N.I.-bataljon, ten ge tale van ongeveer 65 man, onder com mando van majoor Djorat zich mees ter gemaakt van een autobus en zijn zij in Soerabaia, doorgedrongen, waar zij zich verborgen aan de Oostelijke rand van de stad. In de loop van 11 en 12 Augustus 1949 zijn deze lieden vrijwel alle gear resteerd, zulks met inbegrip van hun commandant. Op deze commandant zijn belangrij ke documenten gevonden. De regering heeft telegrafisch verzocht haar af schrift van deze documenten te zen den. In afwachting daarvan kan de re gering mededelen, dat ze een plan be vatten voor infiltratie van Soerabaia en andere grote steden. Blijkens dezelfde documenten was opdracht gegeven alle operatie-beve len voor 3 Augustus 1949 te dateren. Op genoemde majoor Djarot werd een operatiebevel gevonden, dat. niette genstaande de inkt daarvan nog vers was, de datum droeg van 7 Juli. Uit de gevonden documenten blijkt, dat het in de opzet lag zich meester te maken van de stad Soerabaia; majoor Djarot was aangewezen als militair commandant der stad. In Modjokerto hebben zich soortge lijke incidenten voorgedaan. In de Sidohardjo-delta zijn 20 des- sahoofden en 13 van hun schrijvers, in de nacht van 10 op 11 Augustus 1949 ontvoerd door T.N.I.-groepen. De ongeregeldheden in de stad Solo hadden kennelijk het doel orde en rust in de stad ernstig te verstoren, zo niet de stad zelf te bezetten voor het in gaan van de „cease fire". De aanwe zigheid van vrij belangrijke in de stad geïnfiltreerde Republikeinse gewapen- den vormden een voortdurende bedrei ging van de veiligheid, zodat maatre gelen werden genomen de stad van .deze elementen te zuiveren. Op het ogenblik dat de „cease fire" in wer king trad. was de actie nog niet afge lopen. Weliswaar werd van Republi keinse zijde vanaf dat ogenblik opge houden met vuren, doch men ging voort met „vijandelijkheden", door het opwerpen van barricades en wegver sperringen en het leggen van mijnen. Een bloedbad, tengevolge van deze driestheid, werd slechts voorkomen door de zeer gedisciplineerde houding van onze troepen, die zich mede onder de invloed van het persoonlijk optre den van de legercommandant en de brigadecommandant, strikt aan de „ce- ase-fire" order hielden. In de loop van de dag verkreeg de brigade-commandant contact met de betrokken commandant van de T.N.I.- eenheden. die bij die gelegenheid be weerde geen uitvoeringsbepalingen voor de cease-fire" te hebben ontvan gen, doch alleen op de hoogte te zijn van het bevel tot „staakt het vuren" in de nacht van 10 tot 11 Aug. Laatst genoemde commandant heeft inmid- Amerikaanse ambassadeur te Moskou bij Stalin. Radio Moskou deelde Dinsdag me de, dat maarschalk Stalin Maandag de nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, in tegenwoordigheid van de minister van buitenlandse zaken. Wysjinsky, heeft ontvangen. Alle bladen vermel den dit feit op de voorpagina. Naar Reuter seint heeft de Ameri kaanse ambassade te Moskou in code schrift een verslag over het bezoek van Kirk aan Stalin naar Washington gezonden. Kirk heeft een groot deel van de dag besteed aan het opstellen van het rapport, dat ter speciale at tentie van Achoson, de minister van buienlandse zaken, is gezonden. Hij wilde geen nadere mededelingen doen over zijn bezoek, maar zei alleen; dat het onderhoud op zijn eigen verzoek had plaats gevonden. De algemene indruk was. dat Kirk tevreden is met het resultaat van zijn eerste bezoek aan Stalin. Nieuw-Guinea moet bij Neder land blijven. De stichting „Nieuw Guinea Voor uit" heeft zich tot de minister-presi dent gewend met een request, waar in zij o.m. als haar vaste overtuiging uitspreekt, dat het een levenskwestie is van de volkeren van Nederlands Nieuw-Guinea en van de Nederlandse onderdanen in Indonesië, die zich on der de huidige omstandigheden in nood achten, dat de band tussen Nieuw-Guinea cn Nederland onaange tast blijft voortbestaan. dels toegèzegd zijn troepen te zullen terugtrekken. STAPPEN BIJ DE REPUBLIEK. Bovenstaande bestandsschendingen ontlenen een ernstig karakter aan het feit. dat zij eensdeels zijn gericht te gen een vreedzame bevolking, ander zijds een plan ontvouwen om opzet- telijk de militaire situatie ten nadele van de Nederlandse troepen te wijzi gen. Als lichtzijde mag gewezen worden op het feit. dat na het ..cease fire", bij bovenbedoelde incidenten in Soe- rabaja. Modjokerto en Solo geen slachtoffers zijn gevallen en voorzo- •ver bekend ook geen schot gelost is. Het spreekt echter vanzelf, dat de Nederlandse regering in de schendin gen niet berust. De aangelegenheden zijn ter kennis gebracht van de U.N C.I. De Nederlandse regering heefl bovendien aan de H.V.K. verzocht zich te wenden tot de Republikeinse regering om uiting te geven aan de gevoelens van teleurstelling en om deze regering te verzoeken met be kwame spoed mee te delen, welke maatregelen zij genomen heeft om de invrijheidstelling van de ontvoerde dessahoofden te bewerkstelligen en herhaling van het gebeurde in Soera- baja en Modjokerto te voorkomen en de schuldigen te straffen. Voor het overige beschikt de rege ring over gegevens die er op wijzen dat men van Republikeinse zijde ern stig naar verwezenlijking van het „cease fire" streeft. Eerst na verloop van enige tijd zal het mogelijk zijn zich een volledig beeld van de uit werking daarvan te vormen. Voor de vergadering der Tweede Kamer bestond veel belangstelling De loges, gereserveerde en publieke tribune waren vol. Roodwitte vlag zal worden erkend. De .Nederlandse autoriteiten in Indonesië hebben ook voor vandaag, Woensdag 17 Aug., het uitsteken van de roodwitte vlag en het houden van demonstraties of bijeenkomsten verboden De Republikeinse delega. tie had verzocht om verzachting van de geldende bepalingen in verband met de viering van on.afhankelykheidsdag. Van officiële zijde wordt hier. bij als toelichting gegeven: Op de inter-Indonesische conferen tie is de roodwitte vlag aangenomen als nationaal symbool der toekomsti ge Staten van Indonesië. Hierdoor Hebben deze kleuren voor geheel In donesië een nieuwe betekenis gekre gen en is deze vlag niet langer van de Republiek alleen, maar ook van de B.F.O.-gebieden. Het rood-wit be hoort daarom niet langer het zinne beeld van verdeeldheid te zijn. maar van eenheid van alle Indonesiërs, die streven naar een vrij en onafhanke lijk Indonesië op de "grondslagen van democratie en federalisme. De or ders tot het Staken van de vijande lijkheden zijn thans ook op Sumatra van kracht. De rood-witte vlag mag niet langer gezien worden als strijd - vlag. Op grond van deze overtuigin; hoopt de regering van Indonesië bin nenkort de verbodsbepalingen ten aanzien van de rood-witte vlag te kunnen opheffen. In de toekomst zal de nieuwe staat waarschijnlijk 17 Augustus als nationale feestdag kunnen vieren. Vele Indonesiërs zouden deze 17 Augustus reeds willen vieren. Op dit ogenblik zou dit kunnen leiden tot incidenten, daar gebleken is, dat nog enige dagen ermede ge moeid zijn eer de orders tot het sta ken van de vijandelijkheden overal op zodanige wijze worden nageleefd, dat het gevaar voor moeilijkheden geweken is. Ook daarom is het, dat de regering geen toestemming kan geven voor het houden van optochten en demon straties in het openbaar. Immers voor allen is het van het grootste belang, dat aan de voor avond van de R.T C. zich geen inci denten voordoen, die de sfeer van ver trouwen zouden kunnen bemoeilijken. De regering is ervan overtuigd," dat het Indonesische volk begrip zal to nen voor de noodzakelijkheid, in de komende dagen alles te doen. tenein de incidenten te vermijden en er voor te zorgen, dat geen wanklank de sfeer verstoort. Laten al degenen, voor wie 17 Aug reeds een feestdag is, deze op voorname en waardige wijze herdenken en zich houden aan de uitgevaardigde maatregelen van orde. In een communiqué heeft de Repu blikeinse delegatie de hoop uitgespro ken, dat de volgende onafhankelijk heidsdag in geheel andere sfeer ge vierd kan worden. is het 4 jaar geleden, dat de republiek Indonesia door ir. Soe- karno werd geproclameerd: is het 6 jaar geleden, dat Sici lië door Duitsers en Italianen werd ontruimd. v J „Cease Fire" wordt naar behoren opgevolgd. Gezaghebbende militaire kringen gaven Dinsdag uitdrukking aan hun grote tevredenheid over de wijze, waarop van republikeinse en Neder landse zijde de order tot staken dei- vijandelijkheden op Java en Suma tra wordt uitgevoerd. Van Nederland se zijde wees men er op. dat de toe stand op Java aanmerkelijk verbe terd is, terwijl op Sumatra totale rust heerst. Slechts vallen enige weinig be langrijke incidenten te melden in midden- en Oost-Java, in hoofdzaak te wijten aan de activiteit van onregel matige benden, die ontvoeringen en aanvallen met wapens uitvoeren. Nederlandse afgevaardigden bepleitten de toelating van West-Duitsland (Van onze correspondent). Het gaat niet zo best in Straats burg. De eerste dagen ging he< nog, maar langzamerhand zijn een aan tal afgevaardigden duidelijk In mi neurstemming geraakt. De Britten doen hun best de Europese Assem blee iedere werkel\|ke macht, te ont houden, hetgeen reeds tot sterk" op positie aanleiding heeft gegeven met merkwaardigerwijs Churchill aan het hoofd. .Érger is de splitsing in de Assemblee op religieus gebied. De openingsrede van Henriot heeft op een aantal katholieke en chris- lijke afgevaardigden een slechte indruk gemaakt, omdat hij Kant en Hegel naai- voren haalde maar over het, Christendom zweeg. Het is ons persoonlijk bekend, dat Bet nieuwe wijkgebouw van bet „Groene Kruis" le Ellewoutsdijk met de woning van de wijkverpleegster. Het gebouw is gisteren geopend. Zijn huis moest bijna.worden afgebroken. Reeds lang gezocht. .Maandagavond is de Hilversumse politie er in geslaagd de reeds lang gezochte professor Pootjes te ar resteren. Prof. Pootjes werd gezocht wegens uitlokking van desertie van jongemannen, die in militaire dienst moesten en naar Indonesië zouden worden uitgezonden. Het was de politie bekend dat de ..professor' zich in zijn huis in Hil versum schuil hield, doch ondanks 't feit. dat bij herhaling invallen waren gedaan, was het tot nog toe niet ge lukt de man te vinden Tenslotte heeft men door een bouwkundig te kenaar het gehele huis laten opme ten. waardoor vast kwam te staan, dat er een aantal zorgvuldig ge camoufleerde schuilplaatsen moesten zijn. Maandagavond is opnieuw een inval gedaan en ditmaal was de poli tie vast besloten de vogel niet weer Zinkstuk maken gemakkelijker dan filmen, zegt acteur Bram Boone Van levende ganzen, stenen leeuwen en een hobbelpaard Het idee werd vorig jaar geboren in een feestend Westkapelle. Sclirij. ver-vlieger Viruly had, gesteund doorde Groene Amsterdammer, een actie op touw gezet om de Westkappelse harmonie weer aan instrumenten te helpen en natuurlijk kwamen die instrumenten er. Dat moest gevierd wor den met een concert en tot de belangstellenden, die dit onder geen beding wilden missen, behoorde de Amsterdamse journalist A. Koolhaas. Maar die deed meer dan luisteren alleen: terwyl de eerste blijde tonen uit de trompetten tetterden, keek Iqj uit over het dorp, waar iedere straat nog van oorlog sprak, blikte hij naar de stoere gezichten van de bewoners, dacht hij aan de levensmoed, de wilskracht, het vertrouwen, waardoor mensen er in slagen ook na de grootste ellende en de diepste smart een nieuw begin te vinden. En terwijl hy daar zo over peinsde, wist hjj het opeens: „Daar moet edïi film over worden gemaakt!" Na dat moment is alles eigenlijk als vanzelfsprekend gegaan. Kool haas schreef een verkort gegeven, daaruit groeide zijn scenario, Poly- goon-Profilti durfde het aan een goed idee in celluloid te vertalen en zo werd het mogelijk, dat nu op Wal cheren de camera s kunnen draaien voor „De dijk is dicht". „Wij boffen tot nu toe met het weer", verzekerde cameraman Piet Buis ons. „We hadden een béste zon toen we in Westkappel opnamen maakten, de regen van Donderdag was ook een bof, want toen maakten we binnenopnamen in een schuur en daar hadden we nu juist een grau we sfeer, helemaal in harmonie met de betreffende scène voor nodig. En nu we hier weer buitenopnamen ma ken. is er warempel weer zon." En hij keek door een donker glaasje arg wanend naar het uitspansel of de zon in kwestie zich al van zo'n lastig wolkje had bevrijd. „Een heel stuk blauw in zicht, jongens!" jubelde hij, waarop regisseur Koolhaas op een fluitje blies om al zyn mensen in het geweer te roepen. Daarna klonk voor de zoveelste maal „Stilte, opname". DE WESTKAPPELAAR Dat „hier" waren de landouwen bij Grijpskerke, waar de hofstede Wilhelmina's Oord, vriendelijk be schikbaar gesteld door boer Geschie- re, het mooiste 'décor vormde, dat men zich maar kon wensen. Het prachtige oude huis uit 1589, de ver vallen schuur, de landelijke omgeving maken tezamen een schilderachtig brokje Walcheren, waarin de grote camera's, de lichtspiegels, de micro foons en de dozen en draden van „sound-director" Pulles eigenlijk maar een raar figuur sloegen. Wie zou er anders voor dit ideale décor hebben gezorgd dan Bram Boone uit Westkapelle? Bram is werkelijk een uitkomst voor de équipe en hij verdient hef, dat straks zyn naam met letters, die ook de logeklantjes kunnen lezen, in de inleiding vun de film wordt vermeld. Hij is het, die met zijn kennis van Walcheren steeds weer prima tips weet. te geven, hij is overal bij de hand om met zijn grote handen ande ren werk te besparen. Wie anders dan hij zou op het idee gekomen zijn om met een dragline een realistische bomtrechter te ontwerpen op een plaats, waar toch gegraven moet worden? Maar Bram is méér: hij is ook een van de acteurs de boer, die door zijn dapper doorzetten en zijn groot vertrouwen in de toekomst een ander slachtoffer van het bom bardement. die gebukt gaat onder 'n geestelijke depressie, weer moed weet te geven. Natuurlijk stond hij nooit eerder voor de camera, maar hij ac teert met een verwonderlijke flair en natuurlijkheid. JUNIOR EN DE GANZEN Minder filmbloed bleek Bram's zoontje Adriaan te bezitten, althans bij het begin van de opname voor een scène, waarin Boone Jr. de ster is. Men ziet hem daarin op een hobbel paard rijden voor zijn huis, waarte gen een mooie stenen leeuw is ge plaatst. Hoofdrolspeler Kees Brusse, de jonge acteur, die de geestelijk ge schokte jongeman uitbeeldt, hhrkt voor hem en zegt: „Jij zult er wel komen, te pddra". Bij de repetities was Adriaantje er helemaal in en de regisseur stond al met uiteengesprei- de armen gereed om het „camera loopt"-sein te geven. Maar terwijl hij „Stilte!" riep naar een koe, die juist op dat moment eens lustig wildé loeien, kreeg de „script-girl" mevr. T. Peters een idee. Zij had al enige tijd met welgevallen gekeken naar een troepje luid kwakende ganzen, die in ganzenpas wandelingetjes om de hofstede maakten. „Die moeten er ook bij", meende zij. Dus zou men in de film Brusse en Boone zien komen aanstappen, met een heel stel gan zen voor hen uit waggelend. Produc tieleider Jacques Apon in zijn kleu rige Hollywoodse kledy, die zich even tevoren al een verdienstelijk ..stenen-leeuwen-versiouwer" had ge toond. benoemde zichzelf tot Vader de'Gans en zorgde er voor, dat de vo te laten ontsnappen. In het huis een oud pand waren op verschil lende plaatsen alarmeringstoestellen aangebracht, zodat de vluchteling precies wist waar de politiemensen zochten. Bijna vijf uur hebben de agenten nodig gehad voor zij tenslot te de profesor uit zijn schuilplaats te voorschijn konden halen en er is heel wat afgebroken in die tussentijd. Diverse wanden en muren moesten sneuvelen voor dat tenslotte het in genieuze schuilsysteem overwonnen was. Het eerste wat de schuilvink zei. toen hij in een kamertje onder het dak te voorschijn kwam, was: „wie geeft juilie het recht in mijn huis wanden weg te breken?" Bij een inval de vorige week zyn in het ze'fde huis een jongeman en een meisje gearresteerd, die er eveneens verbórgen waren. Prof. Pootjes is opgesloten in Hil versum en zal binnenkort naar Am sterdam worden overgebracht. Hij werd in Augustus 1947 wegens uit lokking van desertie voor de recht bank te Amsterdam gedaagd maar is toen niet verschenen. De zaak werd voor een nader onderzoek van het geestvermogen van de „professor" teruggewezen naar de rechtercom missaris. Tegelijkertijd werd zijn ge vangenneming gelast. Aan dit laat ste bevel van ae rechtbank is thans voldaan. reeds Zaterdag diverse katholieke en christelijke afgevaardigden van verscheidene naties, o.a. van de Ne derlandse delegatie, zich afvroegen of ze verder wel hun medewerking zouden kunnen blijven verlenen aan de tot stand koming van een Ver enigd Europa, indien daarin niet a priori de christelijke beginselen werden verankerd. In vertrouwelijke kring vonden er Zaterdag" ook reeds disputen plaats over het Vaticaanse standpunt, \Vy hebben Churchill in oen kort onderhoud /Ijn mening gevraagd. Hij antwoordde: Er kan oveP enkele jaren een Verenigd Europa ontstaan, doch dan /.tillen we eerst Europa moeten leren om „groot" te denken. .Nu blijft het maar de vraag wat men onder „groot denken'» verstaat. De Straatsburgers zelf nemen de hele vertoning nauwelijks serieus. Ze .halen eens lachend hun schou ders op, ongeveer op dezelfde wijze, zoals de Parijzenaars dat deden tij dens de UNO-assembloe in de Licht stad. Doch niettemin schijnt het ge meentebestuur van Straatsburg de toekomst zonniger te zien. Men heeft zowaar de plannen klaar lig gen voor de bouw van een groot assemblee-gebouw, terwijl zelfs het. uitbreidingsplan der in de oorlog zo geteisterde stad. geheel wordt ge wijzigd in verband met mogelijke verdere nieuwbouw, want voor een hoofdstad van Europa is wat anders nodig dan het kleine zaaltje van het. gemeentehuis of de aula van de universiteit. Maarwaar men de zonnige kijk vandaan haalt, is de meesten een raadsel. Wantom te leren hoeve,, men nog van een Verenigd Europa af is, moet ge naar Straatsburg gaan. Het A.N.P. meldt over de zitting van Dinsdag: De Nederlandse afgevaardigde Jhr. van der Goes van Naters heeft Dinsdag in de Europese Assemblee bij het de bat over de mogelijkheden van grote re eenheid in West-Europa de toela ting van West-Duitsland tot de vol gende zitting van de Assemblee be pleit. Hij prees de hartelijke samenwerking in de Assemblee tussen de socialisten en hoopte, dat hun rijen in de volgen de zitting door Duitse socialisten zou den worden versterkt. Als Nederlands afgevaardigde hoop te hij Duitsland bij de volgende zit ting als werkelijk democratisch lid aan te treffen. Te vroegtijdige uitno diging zou evenwel, zeide hij, een siechte dienst aan het nieuwe Duitse bewind betekenen. De meest rechtstreekse samenwer king in West-Europa kon volgens hem slechts worden gerealiseerd door de federalistische methode, die de leden zelfstandigheid en autonomie garan deert. De Nederlandse afgevaardigde Serrarens betoogde, dat de naties bereid moeten zijn een deel van hun souvereiniteit op te offeren. Zonder dit offer is alle internationale orga nisatie onmogelijk. Hij bepleitte, evenals was gedaan dooi- van der Goes van Naters, de instelling tam bovennationale orga nisaties op economisch, technisch en financieel gebied. x Ook hij was voorstander van de opneming van West-Duitsland in de Raad Volgende maand weer lucht- manoeuvres boven Engeland. Van 23-27 September zullen in En geland weer grootscheepse militaire luchtvaartmanoeuvres worden gehou den. De oefeningen, die de naam dra gen „exercise bulldog" zijn een ver volg op die van enige tijd geleden. Lag toen het zwaartepunt op de jagers, thans zullen de bommenwer pers in het middelpunt der belang stelling staan en zullen de jagers als partners fungeren. Aan de oefeningen zullen Engelse. Amerikaanse. Belgische en Franse eenheden deel nemen. De radio van de partisanen in Grie kenland heeft omgeroepen, dat Joegosla- ven nabij Vitsi in Noord-Griekenland Griekse partisanen hebben aangevallen. gels niet het verkeerde hoekje om zouden gaan. Het liep alles prachtig, totdat het jochie de stoet in de ga ten kreeg. Hij draaide zich helemaal om en riep verrukt: „De eendjes wil len ook op de foto!" Waarop de gan zen weer uit het draaiboek werden geschrapt en filmroem dus hun sna vels voorbij ging. Alle negen leden van de équipe, die op de prettigste wijze samenwer ken. hebben veel vertrouwen in het welslagen van hun onderneming, ook Kees Brusse. die ons vertelde voor de eerste maal in een grote film te spelen. Maar wat is het oordeel van Bram Boone, die deze week vacantie heeft, doch anders voor de Polder Wacheren werkt? „Filmen, meneer? Ik verzeker U, (lal het maken en plaatsen van een zinkstuk heel wat gemakkelijker is, ook al is het water 40 meter diep. Maar voor de restreuzel" Vader en dochter door vleesvergiftiging overleden In Helden-Panningen heefl zich een geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin Wijnen. Zaterdag werd de zestienjarige dochter onwel. Zij werd direct in het ziekenhuis opgenomen, waar het meisje dezelfde dag is overleden. Zondag werden de vader en de 17-jarige zoon eveneens onwel. Ook zij werden naar het ziekenhuis overgebracht waar de vader Dinsdag is overleden. De zoon is nog ernstig ziek. De vermoedelijke oorzaak is het consumeren van zelf geconserveerd vlees. Coppi geen communist meer. (Van onze Paryse correspondent) De winnaar van de Tour de France, Coppi, die communist was, heeft be dankt voor het lidmaatschap van de communistische partij. Hoewel vele Italiaanse supporters zich schriftelijk en telegrafisch tot het Vaticaan hadden gewend, met het verzoek Coppi niet te excommunice ren. bleek de Paus niet voornemens hieraan gevolg te geven. Daarna stel de de kerkelijke overheid zich direct in verbinding met Coppi. met als re sultaat. dat Coppi zich heeft laten royeren als lid van de communisti sche partij, zodat hij buiten de ban valt. KOEL WEER. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, en in het Noor den van het land af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1