Sport en wedstrijden STICHTING RUSTHUIZEN OP WALCHEREN AAN DE SLAG De Duitse leiders Ctpgsie en de uitvinding van Signor Rivaldi Eindelijk een sintelbaan voor Zeeuwse athleten DE ONBEKENDE VOOGD STEMMEN UIT DE PERS DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag werd In Middelburg Stichtingsakte verleden Men wi! geëvacueerde oudjes terugbrengen. De Stichting Rusthuizen op Wal cheren kan thans officieel met haar werkzaamheden beginnen. Maan dagmorgen is namelijk op het kan. toor van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg de stichtingsakte ver. leden ten overstaan van notaris R. Batten en in aanwezigheid van de heren jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, A. Schout en C. Lijnzaad, resp. voorzitter, viee-voorzitter en directeur van de Stichting Zeeland. Néar aanleiding hiervan werd een persconferentie belegd, onder leiding van de heer A. H. S. Stemerding, voorzitter van de Stichting Rusthui zen op Walcheren, die er op wees hoe verheugend het is. dat in deze stichting vogels van diverse pluima ge zich verenigd hebben en dat een nauwe samenwerking tussen de on derscheidene kerkgenootschappen en de gemeentebesturen werd bereikt. Daardoor konden stappen worden gezet, die voor de verdere maat schappelijke ontwikkeling van Zee land van het grootste belang zijn. De instelling van deze stichting, waarvan 180 oudjes zullen profite ren. was hard nodig: reeds voor de oorlog bestond er behoefte aan, doch niemand pakte deze zaak aan. Het feit, dat vele ouden van dagen in de oorlog werden geëvacueerd en 'n belangrijk aantal daarvan nog niet Het Wereldgebeuren De verkiezingen in Wesi.duitsland zijn in meer dan een opzicht een be langwekkende proefneming geweest. Voor het eerst sinds dc oorlog heb ben de bezetters zich op de achter grond gehouden en het aan de Duit- sera zelf overgelaten zich een rege ring te kiezen, die op enkele na hun bevoegdheden kan overnemen. Het moeten sterke benen zijn, die zich een dergelijke democratische weelde kunnen veroorloven en wat da£ betreft is het vertrouwen in Duit se benen niet erg groot. In een verslagen en bezet land komt een gezond partijstelsel moei lijk tot ontplooiing en bovendien is de erfenis van 12 jaar Nazi-verleden niet een-twee-drie weg te wissen. De schrijver Thomas Mann heeft van zijn eerste bezoek aan Duitsland sinds zijn verbanning in 1933 geen onver deeld gunstige indrukken mee terug naar New York genomen. De grote meerderheid der Duitsers klaagde er volgens hem over, dat ze het thans slechter hadden dan onder Hi tier. Mann had geen enkele fatsoenlijke Duitser gesproken, die zich niet on gerust maakte over het toenemende nationalisme en over de wflze, waar op de zuivering werd uitgevoerd. Er waren wel democratische krachten, doch deze bevonden zich in een ge vaarlijke minderheidspositie. Eerst met deze getuigenis van Mann voor ogen heeft het zin de uitslag van de verkiezingen te bekijken. Op het eer ste gezicht lijken deze tamelijk be vredigend en een rechtvaardiging van de totdusver gevoerde bezettings- politiek. De beide grote erkende partijen, de sociaal-democratische en de katho lieke lieten alle andera groeperingen veruit in de schaduw, op die der libe ralen na. Deze laatste boekte overal aanzienlijke stemmenwinst. Het beeld wijkt dus niet zo ver af, van hetgeen in landen als Italië en België uit de stembus kwam. De communisten kregen weinig voet aan de grond zoals bij de hui dige anti-Sowjet-conjunctuur niet an ders te verwachten was en wat belangrijker is, de extremistische rechtse groepen al evenmin. Hun suc cessen bleven locaal beperkt, al be haalden de nationalistische partijtjes bij elkaar toch nog een respectabel aantal stemmen. Belangrijker wellicht, dan de uit slag was de lauwheid waarmee de Duitsers met hun nieuwe voorrecht, het recht van vrij stemmen, omspron gen. Meer dan twee-derde vond het niet de moeite waard naar de stem bus te gaan en de overige deden het zonder enige geestdrift. Deze onver schilligheid doet uitkomen, hoe wei nig het nieuwe parlement onder de bevolking leeft en hoe weinig bij voorbaat van een nieuwe regering wordt verwacht. De leiders van de grote partijen moesten met elkaar concurreren in nationalisme om enigs zins de belangstelling gaande te hou den. Op deze deiders, op Schumacher, Adenauer, Kaiser enz, zal het in de komende maanden, als zij met macht bekleed zullen zijn, aankomen. Op hen rust de taak Duitsland een plaats te geven binnen de Europese gemeenschap van landen en de sterke Nazi-gezinde krachten achter de schermen te beteugelen. De Amerikaanse psychiater Dou glas M. Kelly schreef indertijd een belangwekkend boekje over de in Neurenberg veroordeelde Nazi-leiders. Aan he-t slot daarvan vraagt hii zich af of de Westerse democratieën nu werkelijk verschillen van de Duitsers, die zich jarenlang hebben laten ter roriseren door een stel leiders met misdadige inslag en zich bovendien voor het overgrote deel met hen ver- eenzelfdigden Zijn verrassend ant woord is, da;t er geen werkelijk ver schil bestaat tussen de individuele Duitser en de individuele Amerikaan, met uitzondering van de grotere ver knochtheid van de Duitser aan zijn ideologieën. Qua-typc worden de mis dadige leiders stuk voor stuk overal, ook in Amerika gevonden. Zij hadden slechts drie opval lende eigenschappen gemeen: aanma tigende eerzucht, oen lage morele standaard en een sterk ontwikkeld nationalisme, dat alles rechtvaardig de wat in naam van Duitsland werd gedaan. Deze vrij onbetwistbare conclusies houden in, dat in Duitsland evenzeer als elders in Westeuropa een staats bestel met een minimum aan demo cratische normen kan gedijen. Voorwaarde daartoe is, dat de lei ders zelf oprechte democraten zijn, sterk genoeg om aspirant-dictatoren van de politieke onderwereld in be dwang te houden. Zover is het nog lang niet naar Walcheren teruggebracht kon worden (circa 60, waarvan het me rendeel thans in „De Dennen" te Etten woont), maakte de kwestie nog meer urgent. De dankbaarheid van alle betrokkenen, dat nu einde lijk op dit terrein hard gewerkt zal worden, is begrijpelijkerwijs groot en die dank richt zich in de eerste plaats tot de Stichting Zeeland en haar directeur, die er voor zorgde, dat de voorbereidingen tot een goed einde gebracht konden worden. DE RAMP VAN „IRMA." De Stichting Rusthuizen op Wal cheren beheert drie rusthuizen, waarvan „Ter Boede" reeds als zo danig bestaat, „Irma" helaas ver woest is en „Ter Hooge" ingericht zal warden. Men heeft thans de be schikking over „Ter Boede" en „Ter Hooge" alsmede de kapitalen, nodig voor verbetering, terwijl de inventa ris voor de drie huizen aanwezig ls en een eventueel exploitatietekort gedurende het eerste jaar gedekt zal worden. Men kan beginnen met 10.000 kasgeld, welke som werd toegewezen door het Fonds Nood^e- bieden. De brand in ,,Irma" betekent na tuurlijk een grote tegenslag, maar men is uitermate verheugd, dat zich geen persoonlijke ongelukken heb ben voorgedaan en dat de leiding zo doortastend is opgetreden. Thans moet het probleem onder ogen wor den gezien, waar de inwoners ge huisvest moeten worden. Zij kunnen in de komende winter niet in het voormalige delinquentenkamp blij ven en aus moet op korte termijn een oplossing worden gevonden. Over de inrichting van „Irma" was men niet zo enthousiast, omdat deze min of meer geïmproviseerd was, Dit zal in een nieuw tehuis zeker verbeterd worden. Huis „Ter Boede" zal voorlopig in beheer aan de gemeente Vlissin- gen worden overgedragen, totdat deze gemeente een eigen rusthuis heeft. „TER HOOGE." 1. De goede sleepboot „Kraak" was, op weg naar huis, de haven van Santa Perruca binnengelopen om 'n extra voorraad kolen in te nemen, want 'l was een lange sprong die ze moest maken. Terwijl de Meester rondliep, metz'n olie- pak om alle machines eens een extra beurt te geven, en Kappie een dutje deed. was de Maat de stad eens ingewandeld. Niet dat er veel te beleven viel, want Santa Perruca was maar een klein plaatsje, maar de Maat kon het nu eenmaal niet laten, om als hij ergens was, wat prent briefkaarten voor zijn verzameling in te slaan. Hij kwam juist een winkeltje uit, waar hij een paar prachtexemplaren had gevonden, en mompelde zachtjes in zichzelf: „Zo, als dit nu maar eens een reis zonder avonturen wordt, zodat ik tenjninste de tijd heb om mijn album weer eens bij te plakken. Al die avonturen geven niets dan narigheid en ellende." Het was warm en de Maat werd het lopen dan ook al spoedig moe. Gelukkig zag hij in de verte een rijtuigje staan en meteen besloot hij, om zich naar boord terug te laten rijden. Hij ging naar de koetsier toe en was juist aan het onderhandelen over de prijs, want de Maat was een zuinig en voorzichtig man, toen er uit de verte, uit oen nauw steegje, plotseling een doordringend hulpgeroep klonk. Volgens hem kan dit werk half Mei 1950 gereed zijn, doch het stich tingsbestuur stelt zich voor deze ter. mijn tc bekorten. De exploitatiere kening zal worden opgesteld- en de mogelijkheden tot aantrekking van nieuw personeel worden bestudeerd. „Tor Hooge" werd door mr. R. W. Graaf van Lynden beschikbaar ge steld, een genereus gebaar, waar voor men hem zeer dankbaar is. Gehoopt wordt in verband met cie noodzaak tot vervanging van „ïr- ma". dat ook bij apdere instanties evenveel medeleven en inzicht zal worden- aangetroffen. Wanneer „Irma" niet verbrand was, zou het probjgem van dc re-' evacuatie der ouden van dagen in April opgelost zijn.. Nu dreigt het gevaar, dat. deze terugvoering ver traagd wordt, omdat eerst de inwo ners van „Irma" geholpen dienen te worden. Toch moet er voor ge zorgd worden, dat dc oudjes, die nog buiten Walcheren vertoeven, zo spoedig mogelijk teruggebracht wor- dén, want zij snakken er naar om Wat „Ter Hooge" betreft, aan de hun laatste levensjaren in hun oude architect ir. A. Rothuizen zal thans omgeving te beleven. ..Het zal moei- opdracht worden gegeven tot ver. lijk zijn, maar het moet", meent het bouw en inrichting van dit tehuis, bestuur van de stichting. In het Olympisch stadion te Amsterdam werden Zaterdag internationale alhletiekwedstryden gehouden, welke georganiseerd waren door A.A.C. (c Amsterdam. O.m. werd aan deze wedstrijden deelgenomen door het Ameri kaanse Studenten Athletiek Team, dat in ons land verblijft. De finish van de 100 meter hardlopen voor heren. Winnaar werd de Amerikaan Robert Work in 10.6 sec.; tweede werd Scholten van A.V. '23 in 10.8 sec. Derde J. Zwaan (A.A.C.) in 10.8 sec. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (314) dito 1947 (3123 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 21V Spaart-, a I 100 2% Indtc 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B. Ned. Handclinij. AKU Bergh's Jnrgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogoven» Unilever Ned. Knbelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. H A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Un.'; Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Genral Motor Kennecot Shell Union New York Centr. Spw. Het wilde Maandag op de beurs al bij zonder slecht vlotten. Eensdeels het hoog tepunt van de vacantietijd en anderdeels de katholieke feestdag waren oorzaak, dat vele vaste beursbezoekers ontbraken en het aspect nog stiller was dan op Vorige dagen, temeer daar vele kantoren in het Zuiden gesloten bleven. Veel nieuws heeft het week-end niet opgeleverd. Uit Indonesië zijn de berichten schaars, doch verheugend acht men het reeds, dat de berichten over nieuwe overvallen en aan slagen achterwege zijn gebleven. Ten aanzien van de Indonesische fondsen wordt in deze omstandigheden een af wachtende houding aangenomen en richt alle belangstelling zich op de komende ronde tafelconferentie. Aug.15 Aug. 100 100 97% 98 97a» 97% 110 110 98% 98% 99', 99% 991/4 99% 80% 80% 100% 100% 95% 95% 98 98 109' 109% 1534 153 180% 184% 310 3124 1574 160 183 188% 1904 258 259% 292 236 "g 237% 171% 172% 440 309% 310% 1344 13574 1524 154 150 150 1517* 152% 141 141 154% 154 1554 155% 1274 126% 146% 146% 29% 63% 50% 36 97% Nieuwe Nederlandse successen op doofstommenspelen te Kopenhagen. Ook Zondag behaalden Nederlandse deel nemers aan de doofstommenspelen tc Kopenhagen weer successen op de zwem- nummers. Zo won mej. A. Kamerling dc 100 m. rugslag dames in 1.31-1 (Nieuw we reldrecord doofstommen). De 200 m. schoolslag heren werd ge wonnen door dc Nederlander S. Kamer ling in 2.58.9. 1500 m. vrije slag heren 1 Zacchei (It.) 23.48-00: 2 Ackema (Ned.i 24.34.9. 3 x 50 m. wisselslag, dames: 1 Dene- merken 2.11.00 (nieuw wereldrecord): 2 Nederland 2.13.3, 4 x 100 m. borstcrawl heren: 1 Zweden 5.00.2; 2 Nederland 5.01.3. ATHLETIEK De Internationale Marathon Enschedé Het parcours van de internationale Ma rathon Enschedé, voert door een schit terend landschap. Dank zij de welwillend heid van de eigenaren gaat de wedstrijd ook over enige prachtige landgoederen waar de deelnemers een goede indruk zullen krijgen van het Twentse landschap. In Internationale sportkringen bestaat grote belangstelling voor dc Marathon Enschedé. Het nieuwe duel tussen de twee Britse lopers Holden en Richard, wordt met spanning tegemoet gezien. Jack Holden was het vorig jaar in de Olympische Marathon Engeland's grote favoriet. Hij kreeg echter kramp en moest uitvallen", maar toen bezette zijn landgenoot Tom Richards de tweede plaats. Holten heeft op 29 Juli j.I. in het Britse Marathonkampioenschap zijn gro te klasse bewezen toen hij zegevierde in een tijd sneller dan de Olj- Olympische w naar Cabrera op hetzelfde parcours maakte. De Britten hebben sterke concurrentie. John Systad, de bescheiden, sympathieke Noor, die in 1947 tweede werd, traint al jaren voor zijn eerste zege in een grote Zondag opening met wedstrijden in Oostburg. Het actieve gemeentebestuur van Oostburg, met aan het. hoofd burge meester mr. K. Hoekzema, blijkt ook voor de sport grote belangstelling te hebben. Zo is er ee» pracht sportier- rein aangelegd op een terrein, gele gen achter de Veerhoek. noodwoning aan de FEUILLETON door MARY BURCHELL 26 „Maar doe je dan niets anders dan plezier maken?" Norma's donkere ogen stonden groot en zorgelijk. „O, lieve hemel, ik werk wel. Bedoel je dat?" „Natuurlijk bedoel ik dat. Wat dacht je dan?" „O, nu snap ik het. Je dacht dat ik een onverantwoordelijke rijke niets nut was die niets voor zijn eigen ziele- heil of dat van zijn medemensen uit voerde". Norma knikte. „Waar heb je dat idéé vandaan?" vroeg Paul vrolijk. Maar gelukkig was deze vraag theoretisch bedoeld, zodat Norma niet behoefde te onthullen van wie ze dat denkbeeld had. „Als je het aardig vind, wil ik je wel wat over mijn werk vertellen. Het is geweldig interessant, al zou iemand die er niet mee bekend is, dat misschien niet zeg gen. Ik organiseer jeugd- en sportver enigingen in de achterbuurten van de grote steden". Paul had zijn luchtige toon laten va ren en Norma zag dat hij nu over iets sprak dat hem na aan het hart lag. „O Paul. ga verder. Wat enig Hij glimlachte en ze zag plotseling hoe levendig en intelligent zijn ge zicht was en hoe dom het van haar was te veronderstellen dat hij niets anders deed dan plezier maken. „Soms financier ik het zelf gedeelte lijk. legde hij uit. „tenminste in het begin, maar ik streef er toch altijd naar ze in ongeveer een jaar zover te krijgen dat ze zichzelf kunnen bedrui pen. Het werkt demoraliserend om mensen of verenigingen te hebben die niet op eigen benen kunnen staan in deze wereld". „En ga je iets dergelijks organise ren als we deze herfst in Londen zijn?" wilde Norma weten. „Ja. Zou je graag iets van het werk willen zien?" Hij lachte haar toe. een realiseerde ze zich, dat haar voogd zeker een afdoende reden zou hebben om dat nooit toe te staan. Het was werkelijk lelijk van hem om te insinueren, dat Paul een niets nut was! Waarom was hij zo gemeen geweest? Dacht hij werkelijk, dat Pauls' werk niet serieus was omdat het met ontspanning had te maken? Of had hij er zijn eigen interpretatie van gegeven, omdat hem dat beter in zijn kraam te pas kwam? Norma zocht verward naar een antwoord op al deze vragen. Maar intussen legde Paul haar iets uit over zijn werk in het verleden en zijn plannen voor de toekomst en ze luisterde en maakte opmerkingen trachtte het vage ge voel van onbehagelijkheid, dat het gedrag van haar voogd bij haar had gewekt, te vergeten. Weldra kwamen ze bij een open gedeelte tussen de bomen en hier stond Paul stil en toonde haar de verschillende karakteristieke punten van de omgeving. Links beneden lag Bishopstonc als een allerliefst stukje speelgoed en minder dan een mijl er vandaan wees Paul haar Munley Towers. „Ja. het is inderdaad nog veel mooier dan Bishopstone". sprak Nor- ma ernstig, alsof ze oen opmerking beantwoordde en Paul keek haar aan en lachte. „Had je dat niet verwacht?" „O jawel, Mijnheer Yorke had me dat al verteld en ook dat het huis in zijn familie is geweest. Ik geloof ik geloof dat hij het erg naar vindt, dat het nu niet meer in de familie is". „O ja?" vroeg Paul onverschillig: hij had blijkbaar weinig belangstel ling voor eventuele grieven van Jus tin Yorke. „Kijk, daar is dc weg die we langs zijn gekomen". Norma keek gehoorzaam naar een bochtige weg. die verder niets bij zonders vertoonde en beaamde, dat „Dolgraag!" riep Norma, maar met- het interessant was omdat ze daar langs waren gegaan toen ze elkaar voor het eerst ontmoetten. „Waar gaat die brede weg rechts naar toe?" wilde ze weten. „Dwars over de heide en daalt dan aan de andere kant af naar Barnwol- me. Die wordt niet veel gebruikt. Ze maken er 'n andere ,lager-gelegen weg maar die kun je van hieruit niet zien. Vroeger werd die hoge weg echter méér gebruikt, omdat er in die rich ting een kleine mijn werd geëxploi teerd. Toen ging het gerucht dat er daar gedurende de oorlog munitie werd opgeborgen en daarom vinden de mensen het veiliger om de andere weg te nemen. Zo komt het dat die weg, hoewel veel beter geplaveid, vrijwel is verlaten". „Ligt er nu nog munitie?" vroeg Norma vol belangstelling. „Ja, dat geloof ik wel. Maar het is niet gevaarlijk", verklaarde Paul met een glimlach. Het ligt een heel eind weg en is door een aarden wal om geven, weet je. Eén dezer dagen zul len ze het wel opblazen". „Opblazen!" „Ja met de nodige voorzorgsmaatre gelen natuurlijk, zoals afgezette we gen en een verbod om dichterbij te komen. Het is een methode als een andere om van verouderd ongewenst materieel af te komen". „Ja?" vroeg Norma aarzelend. „Mits je terrein natuurlijk uitge strekt genoeg is", gaf Paul vrolijk toe. „Maar wc moeten weer «ens terug". En hij reikte Norma zijn hand. blijkbaar in de verwachting dat ze dan gemakkelijker zou lopen. Norma vond de aanraking van zijn krachtige, warme hand prettig toen zc bij een ongebaand, steil gedeelte van het pad kwamen en hoewel z»jn hulp niet strikt noodzakelijk was. maakte het contact haar gelukkig. Mevrouw Cantlin zei, dat ze prach tig op tijd terug waren daar zc juist het hoofdstuk van haar boek uit had. En zij deelden in deze kleine come- die door geen pijnlijke vragen om trent de inhoud van het boek te stel len en in plaats daarvan van hun wandeling te vertellen. En daarna genoot Norma van de avond. Dc Cantlins waren ongetwij feld vlotte mensen. Zij genoten beiden op een vriendelijke, verdraagzame wijze van het leven en waven volko men bereid Norma een plaatsje in hun bestaan in te ruimen. (Wordt vervolgd) Met de egalisatie van het terrein is men kort geleden gereed gekomen, waarna gras is ingezaaid. Teneinde een sterke grasmat te verkrijgen zul len de terreinen eerst bespeeld mogen worden in het najaar van 1950. Dank zrj de buitengewone activiteit van burgemeester Hoekzema en de volledige medewerking van de direc teur Centrale Dienst, de heer Zuidweg alsmede de gemeente opzichter, de heer Hoogmoed, is dit sportterrein tevens geschikt gemaakt voor de be- oefening van dc athletiek. Zo zijn er 4 sintelbanen van 100 meter uitloop aangelegd benevens een springbak met maximum afmetingen en een sintelaanloop voor hoog- en vérspringen, alsmede een ring voor kogelstoten. Het eHn de eersxe sin telbanen in Zeeland en volgens des kundigen zijn deze banen zeer snel en in prima staat. DE INGEBRUIKNEMING Zondag a.s. zullen deze officieel in gebruik genomen worden en ter gele genheid daarvan worden atletiek wedstrijden georganiseerd, waarvoor reeds 80 inschrijvingen zijn binnenge komen. Onder de deelnemers treffen we vele Zeeuwse kampioenen. De Walraven van Hellas zal het Zeeuws record 80 meter junioren te verbeteren, hetgeen gelet op de snelheid van de baan, zeker niet onmogelijk is. De jeugdkampioene mej. Haasdonk zal uitkomen op de nummers hoog-- en vérspringen en hardlopen. Bn het kogelstoten kan ook een felle strijd verwacht worden. Hiervoor hebben o.a. ingeschreven dé gebroeders Heystek, de Pagter, de Vin, Mathijssen en van Coeveringen. Tenslotte zal er een demonstratie polsstokhoogspringen worden gege- veen door J. de Loof en J. Heystek, beiden van EMM en door Kortenoe- ver van GAC uit Hilversum. De wed strijden worden georganiseerd door de A.V. „De Gazelle" uit Aardenburg. Burgemeester Hoekzema zal de ope ning verrichten. Deze sintelbanen zullen ongetwij feld aan de Zeeuwse athletiek ten beste komen en er zullen belangrijk betrc prestaties geleverd worden, dan betere prestaties geleverd worden dan was. Marathon. Zal hij nu daarin slagen? En dan is er een nieuwe sier. Fiala. de Tsjech, van wie men Sn Tsj. Slowakije grote verwachtingen heeft. Weisshautel. de oud-kampioen van Tsj. Slowakije, die in 1947 in de Twentse Marathon dc vier de plaats bezette, start ook ditmaal. Dan is er Zeinar, dc kampioen van Oosten rijk en niet tc vergeten Josset, dc sterke Marathonloper van Frankrijk, verder dc Belgen en do Nederlanders, o.w. Joop Overdijk en Jaap Meijer. VOETBAL Curagao wint vijflanden-tournooi. Zondagavond is de laatste wedstrijd van hel vijflanden-tournooi. Curasao- B.V.V., geëindigd in een 1 1 gelijk spel. Hierdoor is Curacao winnaar geworden van het tournooi. B.V.V. eindigde op dc 4c plaats. WIELRENNEN IJE WOLK WON IN OVERSLAG. De eerste 10 prijswinnaars van dc in het grensplaatsje Overslag georganiseerde course voor nieuwelingen over 70 km., waren: 1 G. dc Wolf. Destelberghcn. Bel gië; 2 E, de Waal. Klooster/.ande; 3 H. de Meyer. Zelzaete; 4 P. Martens. Stekene; 5 R. Roelfs, Zele; 6 S. Rogiers. Westdor- pc; 7 C. Oosthoek, 's Hecrenhoek; 3 P. dc la Rueël. Overslag; 9 A. Ingels, Koe wacht en 10 M. Borghstcin, Axel. Voorting uit Haarlem die aanvankelijk de tweede plaats bezette, werd wegens 'n unfaire handeling (hij rustte gedurende 1 ronde uit) gediskwalificeerd. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Borneo (slipzuigcr). 14 Aug. Daedalusrif gepasseerd; Java, Am sterdamJava. 14 Aug. van Genua naar Napels; Blitnr. Rotterdam—Java, 13 Aug. Suez gepasseerd; Kola Inten, Rotterdam— Batavia, 13 Aug. van Suez; Modjokerto, Rotterdam—Java. 13 Aug. tc Belawan; To- sari. Rotterdamlava. 14 Aug. te Singa pore; Sibajak. Rotterdam—Java, 14 Aug. Point du Galle gepasseerd. Van Indonesië; Waterman. Batavia Rotterdam. 14 Aug. 780 mijl Z O. van Cey lon: Tawali, Java—Amsterdam. 14 Aug. Finisterre gepasseerd; Amstcldiep, Bata via—Amsterdam. 14 Aug. Kaap Guardaful gep.; Kota Gede, Java—Rotterdam. 14 Aug. Ouessant gepasseerd: Willem Ruys. Batavia—Rotterdam, 15 Aug. Maassluis gepasseerd; Oranje. Batavia—Amsterdam, 15 Aug. te Suez: Phrontis. Java—Amster dam, 13 Aug. van Port Said, Skymasters brachten aubade. Acht Skymasters stonden Maandag op Schiphol rond één Convair geschaard. Het waren echter ditmaal niet de bekende aluminium vogels, doch dc ko perblazers van het dansorkest onder leiding van Pi Scheffcr, die een aubade brachten aan twee Engelsen, die zojuist met de K_L.M.-Convair ..Rembrandt" uit Londen waren aangekomen. Onder de tonen van „the wed ding of Lilli Mariene" zwierden twee Engelse componisten de trap af, Het waren de afgevaar digden van de songwriters Guild of Great Britain, de heren Tom- mie Connor en Rex Burrows, die in Nederland enkele dagen de gast zullen zijn van de stich ting „Onze lichte muziek". De tonen, waarmede de Sky masters de beide heren begroet ten. waren afkomstig van Con nor's eigen compositie, die op 't ogenblik in Engeland zeer po pulair is. Konijnenburgzegels worden 1 October ongeldig. Dc directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van 1 October 1949 de frankzeerzegeis van het type Ko nijnenburg (uitgegeven in 1940) alsmede briefkaarten en postbewijsformulieren. voorzien van een zegelafdruk van dit type. buiten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos worden. Gelegenheid tot inwisseling van die ze gels en briefkaarten wordt niet gegeven. Te Amsterdam ontplofte tijdens een binnenbrandje in een sourreain een bus benzine. Een militair en een 11-jarige jongen werden gewond. GEMEENTEBESTUUR EN KERK. De „Chr. Hist. Nederlander" schrijft over de z.i. verkeerde houding, die het gemeentebestuur te X. (waarmee kenne lijk Leeuwarden is bedoeld) tegenover de (in dit geval Ned. Hervj Kerk aannam, toen het deze bij de toewijzing van i ningen voor pastorieën met „andere in stellingen" gelijkstelde: „Het praetische bezwaar tegen het ge lijk stellen van de Kerk met „andere in stellingen" Js hierin gelegen dat. predi kanten. die van elders, op zeer grote af stand van hun nieuwe gemeente moeten overkomen, bezwaarlijk als „forens" in hun nieuwe gemeente werkzaam kunnen zijn. afgezien nog van het feit. dat het ambt van predikant zich moeil(|k tot de ze positi? leent. Dat geldt niet voor Rijks-, Provincie- on Gemeente-ambtenaren. Ook mag hierbij niet uit het oog worden ver loren. dat er voor deze functionarissen veelal gelegenheid beslaat een bepaald geldelijk bedrag aan onze publieke kas sen te declareren wegens „gescheiden le ven van het gezin" zoals de ambtelijke term luidt. Onze predikanten nu kunnen een dergelijk beroep op dc publieke kas sen niet doen. Ons principieel bezwaar tegen de Ge meente bestuurlijke motivering is de eigenlijke disqualificatic van het begrip „Kerk". De Kerk is n.l. geen „Instelling" zoals andere instellingen of corporatifen, verenigingen e.d. De Kerk staat naast de Overheid en heeft naast haar een zelf standige taak in het Ryk van God en in de wereld. En het is voor het volk van "root geestelijk en zedelijk belang, zo de •verheid ook de Gemeentelijke dc Kerk geen belemmeringen in de weg legt tot het vervullen van haar hoge taak en roeping. Ook om deze reden behoort ten opzichte van de Kerk in deze niet de zelfde gedragslijn te worden gevolgd als ten aanzien van de diverse plaatselijke instellingen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3