N NIEUWS UIT ZEELAND Zeeuwse Almanak WALCHEREN GROTE PARTIJEN FRUIT NAAR DE MESTVAALT VEERE BELEEFDE INVASIE VAN WATERSPORTMINNAARS f 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 Waterstertocht beëindigd in het zeilersparadijs". Veere Is reed» menigmaal het toneel geweest van een vreedzame zeilersinvasie, .maar zoveel water sportliefhebbers als er Maandagmid dag aan wal stapten neen, dat is een zeldzaam gebeuren in het stadje, Veere was namelijk het einddoel van de grote waterstertocht, die dit jaar door de Royal Belgium Sailing Club in samenwerklnf met ,.De Jachtha ven*' te Terneuzen en de V.V.V. al daar werd georganiseerd. Een beter slot van deze uitstekend" geslaagde rallye was moellUk te bedenken ge weest daar waren alle deelnemers, Engelsen, Belgen en enige Nederlan ders, het roerend over eens. Maandagmorgen vroeg was het ge zelschap. dat een veertigtal zeil- en motorjachten bemandde uit Terneu zen veiirokken. Toen men op de zeil boten de tros losgooide dat was al om 6.20 uur! hing nog een dichte mist over het water, maar de stem ming was al dadelijk vportreffelijk, omdat Uit het weerbericht was opge maakt. dat men een kostelijke dag voor de slanke boegen had. En inder daad. spoedig onthulde de optrekken de nevel een verrukkelijke zomerdag: ideaal weer voor het bedrijven van watersport. Ideaal voor do opvarenden van de motorjachten wel te verstaan, want de zeilers, hoezeer zij ook genoten van de zon. het gladde water en de schoonheid van de Westerschelde, merkten al spoedig, dat van de aan gekondigde zeilwedstrijden niets kon komen wegens gebrek aan wind. De zeilen wilden eenvoudig niet bol staan en do race werd dan ook afgelast, met het gevolfr. dat de zeilers lig plaats kozen Tn" Vlissingen. ONVERWACHTE EXCURSIE. De binnenkomst van de motorjach ten in Vecrc bood een prachtig schouwspel, waarvoor veel belang stelling bestond. Zij waren reeds con- tróleposten gepasseerd op de hoek \fan Borssele. bij de Loodsenwacht te Vlissingen, de vuurtoren van West- kapelle en de unieke entrée van het Veersegat. Het eindpunt van de tocht lag bü de Campveersc Toren, waar ook de prijsuitreiking plaats had. Maar voordat dc uitslag van de wedstrijd bekend werd gemaakt, werd het internationaal gezelschap in zijn kleurige sportkleding voor het stad huis wolkom geheten door de burge meester. jhr. I. F. den Beer Poortu- gael Deze voesde de dames en heren mee naar Veere's mooiste plekjes, terwijl speciaal voor deze gelegenheid het carillon vrolijke melodietjes liet horen. De gasten stelden deze onver wachte excursie op hoge prijs en be loonden de beiaardier met herhaald applaus. De „plechtigheid" in het clublokaal van de Kon Roei- en Zeilvereniging ..De Maas" in de Campveerse Toren had meer weg van een genoegelijk familiefeestje. Men zat gezellig bij een en gaf hartelijke blijken van in stemming. toen de commodore van de Belgische club, de heer H. P. Leten, Veere een zeilersparadijs noemde. DIT WAREN DE WINNAARS. Hierna had de prijsuitreiking plaats. De burgemeester overhandig de de beker voor de eerste prijswin naar aan de heer V. Mileman van de Little Shipping Club. De andere prij zen bestonden uit zilveren bekertjes en voorwerpen, alsmede een scheeps lantaarn. Dc volledige uitslagen luidden: 1 V. J. Milemun (Little Shipping Club) met Ke- redon; 2 de heer De Caluwé (Royal Yacht Club Beige) met Isola Bella; 3 de heer Dekker (Idem) met Daring: 4 C. H. Par ker (L.S.C.) met Geraldlne; 5 J. H. Coors (Kon. Ned. Motorbootclub) met Eigen Bodem: 6 H. J. Briggs (Humber Yacht Club) met Caledon B; 7 I. C. Robarts (L. S.C.) met Halcyonde; 8 H. Leten (R.B.S.C.) met Wren; 9 A. Hebbelynck (idem) met Simba: 10 Watson Parker (L.S.C.) met Manana: 11 L. Kinna (Royal Yacht Club Gent) met Fra Diavolo; 12 H. Renedeyn (R.B.S.C.) met Jaro. Alle aanwezigen, waarvan ook de directeur-generaal van Marine uit Brussel, de heer Henri de Vos en de burgemeester van Terneuzen, mr. P H. w. F Tollegcn. deel uitmaakten', zongen dc voorzitter van de Royal Belgium Sailing Club, do hoer Leten. nog ..He's a jolly good fellow" toe. waarna een Engelsman, een monocle in het oog gevat, een drink uitbracht op het succes van toekomstige ral- lyes. Alcoholische perikelen. Een militair, die dezer dagen bij Soesterberg zijn motor startte. voerrechten en Accijnzen, die hem vroegen of hy mogelijk ongeoor loofde goederen vervoerde. De mi litair, die zich van niets bewust was', beantwoordde deze vraag ont kennend. Bij contróle vonden de ambtenaren twee literflessen jene ver in zijn achterta9sen. Zoals dc meeste Nederlanders kon de mi litair hier met de beste wil ter wereld geen overtreding in zien. doch de ambtenaren dachten hier anders over. Ze namen de jenever ln beslag, benevens zijn motor. Men mag namelijk zonder geleide- biljet niet meer dan één liter Jene ver over straat vervoeren. Over treedt men dit voorschrift, dan kan de Jenever en het vervoer middel ln beslag worden genomen. Een winkelier kan zelf een ge- leidebewijs afgeven tot een hoe veelheid van vijf liter. Daarboven moet dit worden aangevraagd bij de Dienst Invoerrechten en Accijn zen. Het gebeurt echter slechts zeer zelden, dat iemand, die een paar flessen jenever bij zijn handelaar koopt, een geleidebewijs krhgt. Een groot aantal Nederlanders heeft zich ongetwijfeld en onwe tend blootgesteld aan onaangename maatregelen, zoals deze militair ondervond. Hij heeft zijn motor fiets nog steeds niet terug. IEUWS ineen O T E D O F Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben voor 17 Aug. viering van de onolhankelijkheldsdag in Indonesië het uitsteken van de Republikeinse vlag ver boden. To Utrecht is in het Amsterdam Rijnkanaal de zevenjarige A. van O. ver dronken. De Jongen was met zijn 19-ja- rigc zuster gaan baden. Aangezien de jongen dc zwemkunst niet machtig was. ter gaan zwemmen en bij haar terugkeer miste zij haar broertje. De politie heeft na enige tijd dreggen het lijkje van het knaapje opgehaald. Maandag morgen is van Schiphol een Skymastcr met 17 moeders en 35 kinderen, waaronder 8 babies naar Ba tavia vertrokken. Het was het eerste kindervliegtuig, dat door de K.L.M. werd Ingelegd op de Indoneslë-route, Maandagavond hield de minister van justitie een radio toespraak over de ten toonstelling ..Jeugd van Nederland". Hij wees daarbij in het bijzonder op het be lang dat deze tentoonstelling heeft voor de kinderbescherming. Maandagmiddag is de conducteur van een amphibicvaartuig. dat pleizier- tochtjes onderneemt langs de kust van uit Bergen aan Zee. toen het voortuig ongeveer 500 meter uit de kust was. over boord gevallen en verdronken. De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft het wapenprogram van president Truman zonder beknotting goedgekeurd HONDSDAGEN En dit z\jn da» de echte Hondsda gen. Warme, broeierige dayen, waar op een mens eigenlijk niets anders begeert, dan het werk aan de kant te schuiven en te luilakken, zorgeloos, onbekommerd genietend van de vr\je natuur. Ge ziet de zon de ganse day aan de hemel slaan en zii is genadeloos. Zij laait e» rlamt over de rijpe korenvel den, die nog altüd vlammend geel z{in en alles wat in uw tuintje staat moet het ontgelden. In de vroege morgenuren bekijkt ge uw tuin en de velden aan de stads rand. Als ge vroeg zijt, kunt ge zien hoe het dunne laken fan de ochtend- nevel langzaam, opgetrokken wordt. Wat er dan overblijft, dat is de goe dertieren dauw, die flonkert over alles wat plant is en.alS een sluier dient, tegen de komende hitte. Uren duurt hei eer de dauw verdampt is. Maar nauwelijks is de zon onder of zij komt weer, en legt rich als milde balsem over alles wat onder de laaiende zon verdroogde. Goedertieren dauw.' Hondsdagen. Het oude volksgeloof wil, dat nu uit de rijpe korenvelden dolle honden tc voorschijn schieten en de mensen buten. Ge behoeft er tn Zeeland niet bang voor te zijn. Een lersekse overlevering tril, dat „pesto- ten brandnetels in toifte wijn" een uitstekend geneesmiddel zijn en vol gens een Middelburgse overlevering hebben bladen van de hondsroos het zelfde effect. En overigens: de dolle honden schijnen uitgestorven. Ge leest er nooit meer van en als ze er waren, zouden de kranten het toch tvel weten Amerikaanse Skymaster bij Ierland ln zee gestort- Maandagmorgen is een viermotori ge Skymaster van de Amerikaanse maatschappij „Transocean Airlines" bij de Ierse kust, op een afstand van vfiftig kilometer van het vliegveld Shannon, in zee neergekomen. Het vliegtuig had tevoren aan Shannon mededeling gedaan over tekort aan benzine. Er. waren in totaal 58 per sonen aan boord, van wie 9 leden van de bemanning en 37 Italiaanse emi- S-anten met bestemming Venezuela. et toestel was op weg van Rome naar New York. Volgens de laatste berichten ziin 55 inzittenden van het vliegtuig in veiligheid gebracht. Van de bemanning maakte deel uit de bekende Amerikaanse pilote Ruth Nichols, een der eerste vrouwen, die een vliegbrevet verwierven. Het vliegtuig had enige tijd boven Shannon, waar grondmist hing, rond gecirkeld. Een Britse trawler pikte 49 overleven den op. Een Italiaans meisje en een Amerikaanse radio-tefegvafist bleken te zijn overleden. Een Iers schip had zes overlevenden aan boord. Een per soon wordt nog vermist. De tweede stewardess is ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. NEGEN DODEN Reuter meldt nader, dat negen per sonen zijn omgekomen. Twee perso nen worden nog vermist. Volgens een lid van de bemanning bleef het toe stel na de landing op zee een kwartier drijven, waardoor het mogelijk was de rubberboten op te blazen. Ruth Ni- cholls. die de vlucht als stewardesse meemaakte, heeft bij dit ongeval al het materiaal over de internationale kinderzorg vexioren, dat zij voor de V.N. verzameld had. Gezagvoerder Edward Bessey heeft verklaard, dat hij ongeveer 16 kilo meter van Shannon, toen de brandstof op was. de passagiers waarschuwde, dat hij een noodlanding moest ver richten. ..Ieder maakte zich gereed, maar enkelen sprongen tegen onze in structies in zee. en dat zijn degenen, die ontkwamen", aldus de gezagvoer der. Krijgt Scheveningen een speelbank De heer Max Rossler uit Monaco ver toeft op het ogenblik in ons land. waar hij besprekingen voert over een mogelijke samenwerking tussen zijn exploitatie- maatschappij te Monte Carlo en een Ne derlandse onderneming. Dit is voor het eerst m de geschiedenis van Monte Carlo dat men van daaruit, zijn zakelijke voel horens naar andere landen uitstrekt. De heer Rossler vertelde tijdens een persconferentie, dat hij met de directie van Casino te Scheveningen een overeen komst heeft getroffen om tezamen een concessie voor de exploitatie van een speelgclegenheid aan te vragen. De ex ploitatie niervan zou onder auspiciën van het bedrijf te Monte Carlo geschieden. De onderneming zelve zou vrijwel geheel in Nederlandse handen blijven. De Franse zakenman verklaarde, dat hij diverse Nederlandse badplaatsen heeft bekeken en dat Scheveningen zijn inziens de ineest geschlekte plaats aan de Nederlandse kust is om een speelzaal te beginnen. Tijdens zijn gesprek met pers vertegenwoordigers wees de heer Rossler op de voordelen van een speelbank voor een badplaats, voor het kunstleven en voor dc fiscus. Wij zullen met grote vasthoudendheid trachten een concessie te verkrijgen, al dus verklaarde de heer Rossler. Hij zeide zich ervan bewust tc zijn, dat het eventuele verlenen van een concessie geen eenvoudige procedure zal zijn. om dat hiervoor in Nederland een wijziging van de wet noodzakelijk is. Officiële publicaties. dienstplicht. Aanmelding van personen, die geen op roeping voor dc keuring van dc lichting 1950 hebben ontvangen. De burgemeester van Vlissingen brengt ter algemene kennis, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1950 zijn verzonden en dat de in 1930 geboren man nelijke personen, die hier tc lande' wonen of geacht worden te wonen en een derge lijke oproeping of een bericht van niet- inschrljvlng niet hebben ontvangen, zich vóór 1 September c.k. ter gemeente secretarie moeten aanmelden. Politierechter .Middelburg Diefstal en dronkenschap Ter zitting van de Politierechter te Mid delburg werden de volgende zaken be handeld: H. L. M., tc O.- en W.-Souburg, had op 27 Mei een 35-tal tegels weggenomen, toe behorende aan dc aannemer P. J. V.; f 3 of 1 dag hs. A. dc G.. to Vlissingen, had zich in Januari 1949 een vacantiebonnenboekje toegeëigend, welk boekje door zijn vrouw was gevonden. Het boekje met bonnen behoorde toe aan A. J. Verdachte heeft de bonnen uit het boekje geweekt, het boekje verbrand en een gedeelte der bon nen. elk ter waarde van f 3.05 ten eigen bate ingeleverd: f 50.— of 20 dagen en 1 mnd. gov. str. voorw. met 2 jaar pr.ti.jd. J. P. B„ tc Vlissingen, had op 10 Juni eon 100-tal straatstenen weggenomen, toe behorende aan dc firma M. en dc W.j f 25.— of 10 dg. hs. L. P.. te Vrouwenpolder, had op 25 Juni J. B. te Gapinge, beledigd; f 20.— of 10 dg hs. G. D. R.. te Zuilen, verblijvende in 't wcdcropbouwkamp te Vlissingen. had op 27 Juni te Souburg een wollen trui en 'n lederen vest weggenomen, toebehorende aan Th. M.: f 40.— of 20 dg.hs. H. D. S.. te Koudekerkc. werd wegens het opzettelijk vernielen van een glasruit in het Noodverpleeghuis „der Boede" veroordeeld tot f 15.— of 10 dg. hs. J. O... woonwagenbewoner en G. O.. Middelburg, hadden op 0 Juli ten nadele van S. C., te Vlissingen, 500 kg. ijzer weg genomen en op een auto geladen. Ver dachten werden door werklieden betrapt en gedwongen het ijzer weer af te laden. J: O.. 1 mnd. gev. str. en G. O., 2 mnd. gev. str. H. C. K., te Vlissingen. werd op 14 14 Juli door een agent aangetroffen op de openbare weg terwijl hij verkeerde in staat van dronkenschap Toen de agent verdachte ter ontnuchtering wilde over brengen naar het politiebureau, heeft de- zo zich daar heftig tegen verzet: 14 d. gev. str. J, J. D.. te Sittard, thans verblijvende te Middelburg, in ccn Rijkswerkkamp, heeft zich op 16 Juli tc Vlissingen verzet tegen de politie, toen deze hem. terwijl hij in staat van dronkenschap zich op de openbare weg bevond wilde overbrengen naar het politiebureau: f 10.— of 5 dg. hs. KERKNIEUWS ned. herv. kerk. Bedankt voor: Koi'tgene. E. R, O. Ri chard te Oostkapelle. Chaplin opvolger van Baruch als Amerikaans ambassadeur. In diplomatieke kringen te Wash ington gaat het gerucht, dat mr. Sel- den Chaplin, de vroegere gezant van de Ver. Staten in Hongarije, de te genwoordige ambassadeur in Neder land, dr. Hei-man B. Baruch, zal op volgen, indien deze laatste zijn post zal neerleggen. 15-jarige jongen gedood bij ongeval te 's-Heerenhoek- Maandagavond omstreeks half zes is bij 's Heerenhoek in de bocht van de Goese straatweg een ernstig ongeval gebeurd. De 15-jarige M.V. uit Heinkenszand kwam per fiets uit de richting 's Hee renhoek, en is vermoedelijk tegen een bus van de A.M.Z. gevlogen, die uit de richting Heinkenszand kwam. Hij werd vrijwel op slag gedood. De po litie heeft de zaak in ondei-zoek. Prijsvraag opschrift Oorlogsmonument te Middelburg. B. en W. van Middelburg hebben een prijsvraag uitgeschreven voor een opschrift van maximaal 15 woor den voor het te Middelburg te stich ten oorlogsmonument. De inzending moet geschieden voor 1 September a.s. aan B. en W. van Middelburg. Als prijzen worden uitgeloofd een eerste prijs van 60 en een tweede prijs van 40. Deelnemers aan de prijsvraag moeten inwoners van Mid delburg zijn. De prijzen worden niet in geld uitbetaald, doch in waarde bonnen, die bij de Middelburgse win keliers zijn te besteden. De beoorde ling van de inzendingen geschiedt door een Commissie van raadsleden. Gemeente Middelburg kocht schilderij. PORTRET VAN BALJUW Naar wij vernemen heeft de gemeen te Middelburg door welwillende me dewerking van de heer Henning, uit Amsterdam, ten behoeve van het Stadhuis op dc Markt kunnen aankopen een door Pieter Nason ge schilderd portret van jhr. Johan Ra- dermacher, destijds Baljuw van Mid delburg cn Bewindhebber van de West-Indische Compagnie. Een zwembad aan het Sas? Naar wij vernemen worden op ini tiatief van het bestuur van de Gocse Zwem- cn Badclub 't Sas pogingen in het werk gesteld om te komen tot op richting van een zwembad aan het Sas. Afgewacht zal moeten worden of de plannen verwezenlijkt kunnen wor den. In ieder geval moet het initia tief ten volle toegejuicht worden, daar de zwemgelegenheid te Goes ten enenmale onvoldoende is. De meest enthousiaste zwemliefhebbers behel pen zich wel aan de zeedijk, doch deze toestand kan verre van ideaal ge noemd worden. Op een dezer dagen onder de bezoekers van het Sas ge circuleerde lijst voor het verkrijgen van adhaesiebetuigingen werd dan ook druk. getekend. Het oesterseizoen is weer geopend. Ook dit jaar is op 15 Augustus het oest -rseizoen weer geopend. Dat wil echter nog niet zeggen dat er reeds dadelijk een flinke partij oesters ver- zonden is. De meeste kwekers den ken er nog niet aan, reeds nu oesters te gaan vissen, en verder spreekt het weer ook nog een woordje mee. als het warm blijft, is er practisch nog geen vraag. Maar het begin is cr. cn als de één met verzenden begint, volgt al gauw de ander, want ook hier geldt: als er één schaap over de dam gaat, volgen er meei\ Verder worden deze week bespre kingen gehouden tussen de oester kwekers en drs. van Dijk van het Be drijfschap voor Visserijproducten over de vaststelling der oesterprijzen in 't nu reeds begonnen seizoen, terwijl ook de vraag, hoe met de export naar Engeland moet worden gehandeld on der ogen zal worden genomen. EERSTE OESTERS VERZONDEN Nadat Vrijdag door enkele oester kwekers te Yersekc oesters aan de wal waren gebracht, zijn Maandag de eerste oesters verzonden. SCHEEPVAARTBEWEGING in het Kanaal door Zuid-Beveland In de maand Juli passeerden door het kanaal van Zuid-Beveland in to taal 4984 schepen met een tonnenmaat van 1790.671 ton. Hiervan waren 2805 schepen ledig met een tonnenmaat van 1340.304 ton en 2179 schepen ledig met een tonnenmaat van 450367 ton. In de maand Juni wai-en dat in totaal 4352 schepen 1599.265 ton. Er waren toen 2492 schepen geladen met een tonnen maat van 1188.328 ton en 1861 schepen ledig met een tonnenmaat van 410937 ton. Het aandeel in de Rijnvaart be droeg in de richting Wemeldinge- Hansweert 495 geladen schepen 407202 ton en 57 ledige schepen 49423 ton. Richting Hansweert-Wemeldinge wa ren dit 434 geladen schepen 342856 ton en 86 ledige schepen 53140 ton. In Juni waren dit in de richting Wemeldinge-Hansweert 319 schepen geladen 255777 ton en 44 schepen le dig 36900 ton. Richting Hansweert- Wemeldinge waren dit 355 geladen schepen 316993 ton en 70 ledige sche pen 35966 ton. Bij het aantal gepasseerde schepen waren in totaal 37 coasters, n.l. 7 ge laden in de richting Wemeldinge- Hansweert 1921 ton en 10 ledige 2869 ton. In de richting Hansweert-We meldinge waren dit 6 geladen met 913 ton en 14 ledig met 3100 ton. In Juni waren dit in totaal 32 coasters waarvan toen in de richting Wemel- dinge-Hansweei-t 2 geladen en 14 le dige waren en in de richting, Hans weert-Wemeldinge 8 geladen en 8 le dige. In nationaliteiten waren de schepen in Juli verdeeld alsvolgt: 3242 Nederl., 1355 Belg., 94 Franse, 236 Zwitserse, 37 Engelse, 16 geallieerden, 2 Luxem burgse en 2 Deense. Middelbare Meisjesschool ie Goes Met ingang van de nieuwe cursus wordt aan het Goese Lyceum een afdeling Mid delbare school voor Meisjes gevormd. Hierop kunnen worden geplaatst meisjes welke bevorderd zijn tot de 3de klas H. B.S. of de 4de klas Ulo. Na drie jaar kun nen de meisjes dan in het bezit komen van een einddiploma dat dezelfde rechten geeft als het eindexamen H.B.S.. doch geen toegang tot een Hogeschool of Uni versiteit. De bedoeling van deze Middelbare Meisjesschool is, dat de leerlingen meer onderricht in specifiek vrouwelijke vak ken krijgen, als handwerken, gezond heidsleer. kinderverzorging, kunstgeschie denis. muziek e.d. Voorts meer moderne talen en minder wis- en natuux-kunde. Behalve het Goese Lyceum hebben nog negen andere rijksscholen toestemming gekregen dit jaar een dergelijke afdeling tc vormen, nl. de R.H.B.S. te Middelburg, Assen, Breda, Gorkum, Harlingen. Schie dam. Sneek, Tiel en het Openb. Lyceum te Almelo. Voornamelijik echter van mindere kwaliteit. De toekomst is aan het kwaliteitsfruit. Het gaat de laatste dagen voor de fruittelers minder goed bü de afzet van hun producten. Evenals elders in het land, zün ook op de Zeeuwse fruitveilingen vrg grote kwanta fruit, bg het bereiken van de door het Centraal Bureau van de Tuinbouw, veilingen vastgestelde ophoudprüzcn voor appels van 5 ct. en voor peren 6 ct. per kg., uit de markt genomen. Het betreft hier voornamcRjk fruit van mindere kwaliteit en verouderde rassen, dat in andere Jaren voor een groot deel door de fruitverwerkende industrie werd opgenomen. Deze schünt vooralsnog een enigszins af wachtende houding aan te nemen naar verluidt mede in verband,met oude voorraden zodat een grote afneemster voor dit fruit is wegge, vallen. Intussen zit men op de veilingen met flinke partijen waar men geen weg mee weet. Hier en daar worden dc doorgedraaide appels voor veevoer gebruikt, doch ooft dit neemt geen grote vlucht. De voedingswaarde van fruit is voor rundvee niet bgster groot en bovendien schünt de melk- gift er nadelig door beïnvloed te worden. Er blüft dus niet anders over dan de doorgedraaide partijen naar de mestvaalt te doen verhuizen. Op de veiling tc Kapelle is de toe stand wel het slechtst. Hier zijn naar schatting 100 ton appels, voorname- lyk de minder gevx-aagde Yellow Transpai-ante en Early Victoria, door gedraaid. Te Krabbendüke. het cen trum van dc jonge boomgaarden, is het beter. Hier kwamen tot op heden 30 a 35.000 kg. appelen tot de ophoud- prijs. Het waren ook hier voor een groot deel Earley Victoria's, alhoewel ook enkele andere partyen, büv. van perzikrode zomerappel, die qua, kwa liteit een beter lot verdiend hadden, uit de markt genomen moesten wor den. Op de Goese veiling deed zich het zelfde verschijnsel voor. Ook hier waren grote partijen onverkoopbaar. DE OORZAKEN. De voornaamste oorzakeri zijn wel de droogte en het nog steeds niet vol doende dunnen, waardoor de vruch ten niet voldoende konden uitgroeien. Aan de eerste oorzaak was natuur lijk weinig te doen, doch van de zijde van de voorlichting e.d. is er reeds lang op gewezen dat de fruitteler moet streven naar het kweken van kwaliteitfruit. De tijd dat alle fruit royaal van de hand ging, is voorbij. Alleen het beste fruit heeft nog goe de kansen. Een van de middelen om dit te verkrijgen is: ruim dunnen, In vele gevallen is dit nog onvoldoende geschied, zodat zoals gezegd, mede door de droogte de vruchten te klein gebleven zijn. En nu is 't bij de export zo. dat alleen kwaliteitfi'uit wordt gevraagd, waarvoor minimum- maten zü'n vastgesteld. In vele geval len is het nu moeilijk deze maat te bereiken. Er zijn nog pogingen ge daan om deze minimummaten iets la ger gesteld tc krijgen, waardoor de export verruimd kon worden, doch voor het zomerfruit blijkt hier wei nig meer aan te doen te zijn. Daar- bü komt nog. dat büv. in Duitsland veel fruit uit Italië en de Balkan- landen wordt geïmporteerd. Deels is dit van slechte kwaliteit, doch dc prijzen hiei-van zijn ook zeer laag. Duitsland verlangt daarom van Ne derland uitsluitend kwaliteitsproduc ten voor de hogere prijzen die moe ten worden betaald. Vlissingen Driemaster op de rede Maandagavond amvccrdc op de rede van Vlissingen het Italiaanse xnarine- opleidlngsschip „Vespucci". Op de Vllsstngsc boulevard bestond er grote belangstelling voor dit 3200 ton me tende schip, dat met zijn drie grote masten een ongewone verschijning op de Westerschelde was. De boot was op weg naar Antwerpen. gevondeV? voorwerpen. De Commissai'ls van Politic tc Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: snoer kralen: herenrijwiel; bi-oche; kinderpor- temonnaie met inhoud; dames hand schoen; 1 paar kinderschoentjes; zonne bril: ceintuur; handdoek met kinderbad pakje; nummerplaat; damespoishorloge; bus met inhoud; distributiebescheiden en diverse sleutels. Inlichtingen zijn te verkrijgen over de adressen van hen, die de volgende voor werpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: plamuurmes; 1 paar kindersandalen en 1 paar kinder sokjes: schopje; gouden trouwring; riempje; boekje met gedichten; arm bandje; tabakszak: zwartlederen tas met inhoud; bankbiljet; 1 paar kinderklomp schoentjes; gestreept zeildoek; boekje Duitse spraakkunst: dop van een auto- wiel; zwart lederen portefeuille; witte sportkous; jonge herdershond; rozen krans; ceintuur: sjaal; zilveren broche; bril wollen trui; turnschoen; deurmat; zwembroek: fietspomp: rozenkrans in bril; wollen triu; turnschoen; deurmat; kettinkje: 3 muntbiljetten; portemon- naie met inhoud; autoped; kindervestje; herenpolshorloge; plasticregenjas; rood- vcstje. PORTRET VAN DE RUYTER. B. en W, van Dordrecht hebben aan dc gemeente Vlissingen tot we deropzegging in bruikleen afgestaan een portret van M. A. de Ruyter, dat in 1833 werd geschildexd door N. Pieneman. naar het bekende porti-et van Ferdinand Bol in het Maurits- huis te 's Gravenhage. Het schilderij is in de Zeeheldenkamer van het mu seum opgehangen. goede prestaties van marathon-leden. Tijdens het Internationaal Athletiek- tournooi van A.A.C. te Amsterdam liep J. de Waart (Marathon) de 800 m. jun. A. Hij werd op deze afstand vijfde met een tijd van 2 min. 6 sec. Dit zou een nieuw Zeeuws record betekenen wanneer deze tijd door een officieel jurylid opgenomen was. I Op dezelfde dag organiseerde de R.A. C. te Rotterdam regionale wedstrijden. L. de Joode (Marathon) bezette een tweede plaats op de 400 m. heren C-kl. in de tijd van 55.7 sec. In zijn serie werd hij eerste met 56.6 sec. Op het nummer 1500 m. heren bezette de junior: L. Millenaar (Marathon) in een peloton van twintig lopers de zesde plaats. Op 13 Augustus organiseerde eveneens de R.A.C. regionale juniorenwedstrijden. H. van Damme (Marathon) liep de 1500 m. Juniores a en wist beslag te leggen op de derde plaats in de tjjd van 4 min. 31.9 „DE ZEEUWEN" VOETBALDE TE BERGEN OP ZOOM. „De Zeeuwen" uit Vlissingen nam Zondag deel aan het tournooi om de ilveren Krab te Bergen op Zoom. Dit tournooi was georganiseerd in verband met het lO-jaxtg bestaan van M.O.C. De Zeeuwen kwam tegen de jubilerende vereniging in het veld en moest met 32 het onderspit delven. Westkapelle uitstapje. Woensdag maakten de leden van de afd. Centrale bond van Transportarbei ders te Westkapelle. met hun dames, een reis naar Valkenburg en door de mijn streek. De dag tevoren waren de kinde ren der leden naar Hulst geweest. NIET ONRUSTBAREND. Is de situatie voor de fruitteelt nu zo onrustbarend als uit sommige be richten zou moeten worden afgeleid? Volgens tot oordelen bevoegde per sonen: Geenszins! De afzet van het zomerfruit is tegengevallen, doch dit kwam niet geheel onverwacht. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen had reeds enkele weken ge leden ophoudprijzen vastgesteld en trof een ï-egeling om k^oet en afval ter veiling te doen aanvoeren en zon der deze te veilen, hiervoor een ver goeding te geven Voor het wintérfruit zijn de ver wachtingen beter. Naar schatting zal wel 25 millioen kg uit de markt ge nomen moeten worden, doch dan zul len de fabrieken waarschijnlijk meer gaan afnemen Het zomerfruit leent zich büv. nu eenmaal niet voor de verwerking tot appelsap. Hiervoor ■moet men wintérfruit hebben. En bovendien blijft voor het. wintérfruit de hoop gevestigd op een imimere export. Uit hetgeen zich thans afspeelt, kan een lering worden gtrokken, nl., dat zoals reeds lang betoogd is. de toekomst alleen aan het kwaliteit- fruit is! Vrouwenpolder ringrijder1j te vrouwenpolder. Begunstigd door fraai zomerweer hield dc Ringrijdersvereniging „Vrouwenpol der". in samenwex-king met de plaatse lijke vereniging voor vreemdelingenver keer. een wedstrijd in ringrijden te paard, op een terrein bij het badstrand. De uit slag was als volgt: le pr. J P. Louwerse, 12 r.. 2e pr. C. de Bruijn, 12 r.; 3e pr. A. de Visser Pz.. 11 r.; 4e pr. P. Louwerse Hz,. 11 r.; 5e pr. C. L. v. Dis, 10 r.; 6e pr. K. Osté, 9 r.; 7c pr. A. Duvekot Jz., 9 r.; 8e pr. P. Duvekot Wz.. 9 r.; 9e pr. Jac. Duvekot Wz.. 8 r 10e pr. J. Francois. 7 r.; lie pr. G. de Ru. 7 r.; 12e pr. C. Gel dof, 7 r„ 13c pr. A. dc Visser Az., 7 r.; 14c pr. W. v. d. Broeke Mz.. 6 r,; 15e pr. W. Duvekot Wz., 6 r.; 16e pi*. B. Meijers, 5 r.; 17e pr. Jan Duvekot, 5 r.; 18e pr. L. Gccrsci 3 r. De wlsselprijs (zilveren krans) beschik baar gesteld door V.V.V. werd gewonnen door P. Louwerse Hz. De potlepel wol C. L. v. Dis. O.- en W.-Souburg uitstapje. Zaterdagmiddag maakten de ouden van dagen te Souburg een uitstapje naar de Wouwse Plantage. Door de goede zox-gen van de Oranjecommissie en de ruime gel delijke bijdragen door de bevolking werd dit uitstapje tot een feest voor deze men sen, terwijl ook enige Rode-Kruismensen deze reis meemaakten. Bij thuiskomst stond de muziekvex-eniging „Vlijt en Vol- hai-ding" klaar om de oudjes met muziek te verwelkomen. Aagtekerke brand. Vrijdagmiddag kregen tc Aagtekerke ken op een stuk land, waar gedorst wac. Bij hel verbranden van het kaf vatte echter ook eon stroklamp vlam, waar door deze geheel verloren ging. De bi-and- weer moest worden gewaarschuwd, om dat de brand vlak bij een boerderij wa« cn de vonken ovei'sprongen. Door optre den van de brandweer werd erger voor komen. Ritthem UITSTAPJES Ook te Bitthem werd de vacantie gebruikt om autotx-ips te maken. Eerst maakten de Jeugdverenigingen een tocht naar Berg en Dal. Onder- weg werden het Mastbos. Bx-eda en de Vennen bij Oisterwijk bezocht. Te Nijmegen werd een wax-me maaltijd gebruikt, tex*wijl op de thuisx-eis nóg een keer te Breda werd uitgestapt. De muziekvei'eniging O.ND.A. maakte daarna vrijwel dezelfde tocht. Een paar dagen later maakte een gezel schap uit Ritthem een tocht naar Dinant. Dezer dagen wei-d te Yex-seke een reisvereniglng opgericht. Het doel is om jaarlijks een reis in clubvèrband te on dernemen. Het ledental bedraagt reeds Bij de viering van het 30-jarig be staan van het muziekgezelschap te St. Maartensdijk, behr '.de het muziekgezel schap „O.K.K." te Wemeldinge j.l. Zater dag bij loting de 2e prijs. Burgerlijke Stand oost- en west-souburg. Bevallen: P. Francooij—Harthooxn, z.: H. W. Kole—Vermaire. d. Ondertrouwd: C. Bimmel, 29 j. en M. C. de Wolf. 21 j. Getrouwd: J. de Nooijer, 26 j. en C. van Keulen, 23 j.; B. Boer, 27 j. en J. Mulder, 20 j. Overleden: A van de Gruiter, 36 j., echtgen. v. M. Roskam; P. J. Arendse, 64 j„ echtgen. van A. Vos. Marktberichten vismijn te veere. Veiling op 15 Augustus. I-landclsgarnalen 102 kg,: 0.51; Pellerij garnalen 1042 kg-: 0.45; Schar 233 kg.: 0.19—0.33; Bot 1276 kg.: 0.20—0.33; Schol I 18 kg.: 0.36—0.43; Schol III 80 kg.: 0.23 —0.28; Grote tong 130 kg.: 1.55—1.97; Mid del tong 223 kg.: 0.60—0.96; Kleine tong 520 kg.: 0.21—0.36; Rog 40 kg.: 0.06—0.11; Visiever 2 kg.: 156: Kleine bot 135 ,kg.: 0.66—0.21; Tarbot 1 kg.: 0.69; Ongesor teerd 3 kg,: 0.28. Nagekomen advertentiën. Op 13 Augustus 1949 overleed te Middelburg, dc Heer J. HUIBREGTSE in leven technisch amb tenaar le klasse bij ons bedrijf. Wij verliezen in hem een plichtsgeti'ouw ambtenaar en goed me dewerker. Het Bestuur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits Maat schappij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2