PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Twintigduizend gulden voor Huize „Irma"! D£ BILT Katholiek-liberale meerderheid in het Westduitse parlement Christen-democraten wonnen de race van de sociaal-democraten J RECORDPOGING FLINTERMAN VOLLEDIG SUCCES GEWORDEN Syrië heeft een nieuwe „democratische" regering m 'I Grootscheepse collecte op eiland Walcheren VOORSPELT: 192e Jaargang No. 199 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie £2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160.^tcLji6^ Communisten behaalden magere resultaten. Do Christen-democraten hebben met een neuslengte de wedren om de plaats van grootste partij in het eerste parlement van de nieuwe West. duitse republiek gewonnen. Volgens de voorlopige algemene uitslag heb ben Zondag 7.357.579 kiezers hun stem uitgebracht op de Christelyk- demoeratische partij, die als midden-party beschouwd wordt, tegen 6.932.372 op de sociaal-democraten. De communistische party, waarop bij vorige provinciale verkiezingen van na de oorlog door een op de tien Duitsers werd gestemd, is in stem- menaantal sterk achteruitgegaan. Zondag stemden slechts een op de negentien Duitsers op deze partij. Behalve de communistische leider Max Reimann, die te Dortmund eene zware nederlaag leed, hebben de meeste der vooraanstaande partijlei ders bij de directe verkiezing een ze tel verkregen. Konrad Adenauer, de leider van de Christen-democraten, werd met n grote meerderheid gekozen te Bonn, de hoofdstad van de nieuwe West- Duitse staat. Dr. Kurt Schumacher, de sociaal democratische leider, die een arm en een been mist, is te Hannover in de Britse zóne gekozen met een meerder heid van meeer dan twintigduizend stemmen. Carlo Schmid, een andere socialiss- tische leider werd gekozen te Mann heim in de Amerikaanse zóne met een meerderheid van dertienduizend stemmen. Jacob Kaiser, voormalig leider van de Christen-democraten in de Sow- jetrussische zóne, is te Essen geko zen en dr. Ludwig Erhard, de Christe- lijkdemocratische directeur van het bizonaal economisch bestuur, te Ulm. De socialisten hebben evenals de Christen-democraten hun positie be houden. Zij zijn de tweede partij ge bleven met een half millioen stemmen minder dan de C.H.U. en zullen met hun voorliefde voor de gebonden eco nomie de basis der oppositie blijven uitmaken. De vrees, dat de rechtse groepen een krachtige positie zouden Kunnen gaan innemen, is niet geheel bewaar heid, doch het feit, dat zij kiem heb ben kunnen schieten in het volk, wordt als verontrustend genoeg be schouwd. Dit geldt voornamelijk voor de in de Britse" zóne opgetreden Duit se rechtse-partij, 'n oorspronkelijk we gens militaristische en nationalisti sche tendenties door het Britse be stuur geweerde groep. Neder-Saksen en in net bijzonder de streken van Hannover en Brunswijk zijn de sterk ste nationalistische bolwerken. De communisten hebben een aan: zienlijke achteruitgang geboekt, wat weinigen verrast neeft. "Hun verlies komt neer op een achteruitgang van welhaast vijftig procent. Ook in dit opzicht hebben de verkiezingen dus nauwkeurig de tendenties gevolgd, die in geheel West-Duitsland te be speuren zijn. De liberale groep heeft meer dan een millioen stemmen gewonnen in vergelijking met de twee drie jaren geleden gehouden plaatselijke ver kiezingen. Zij is de derde partij ge worden en heeft daarmee ook haar positie versterkt in haar bondgenoot schap met de Christelijk-democrati- sche Unie. ADENAUER FORMATEUR Het is bij voorbaat zeker, dat dit bondgenootschap in de eerste West- Duitse regering zal worden voortge zet. De nieuwe Bondsdag die uit 403 leden bestaat, zal 7 September te Bonn bijeenkomen om een kabinets formateur aan te wijzen. Men kan bij voorbaat aannemen, dat daartoe dr. Adenauer, als de leider der grootste partij, de C.D.U., zal worden gekozen De versterking van de liberale bondgenoot kan Adenauer nog geen meerderheid bezorgen zonder derden in de coalitie te betrekken. Hij zal naar alle waarschijnlijkheid mede bouwen op samenwerking met de Beierse partij, die zeer sterke Beierse zelfstandigheidsgevoelens vertegenwoordigt doch verder als re geringspartner zeer wel acceptabel is. Dit brengt met zich mede, dat een Christelijk-liberaal Westduits kabinet zich onafhankelijk zal kunnen maken van de rechtse groepen. Opmerkelijk blijft het grote aantal personen, dat De melkvoorziening voor de consument. VERORDENING BEDRIJFSCHAP VOOR ZUIVEL. De z.uivelfabrleken in de gebieden waar de eigen melkproductie onvoldende is om in de behoefte van de aldaar gevestig de bevolking te voorzien zodat melk van elders moet worden aangevoerd, onder vinden moeilijkheden bij de aankoop van melk. Hierdoor loopt de voorziening van de bevolking in deze zgn tekortgebie- den met melk gevaar. Teneinde in dit te kort te voorzien heeft het bedrijfschap voor zuivel by verordening bepaald, dat aan iedere zuivelfabriek de verplichting kan worden opgelegd een bepaald per centage van de van de veehouders ont vangen melk voor consumptie af te le veren. Deze verplichting kan mede wor den nagekomen door overdracht aan een ander bedrijf, dat melk over heeft, als mede door het zelf in consumptie bren gen van melk. Bij levering aan consump- tie-melkbedrijven met melktekort. die de melk uitsluitend voor menselijke con sumptie mogen uitgeven, werden geen voorschriften gegeven ten aanzien van afnemer en prijs. Wordt aan de verplich ting niet voldaan, dan kan de voorzitter van het bedrijfschap een afnemer'aan wijzen, terwijl de prijs voor de melk dan is bepaald op de richtprijs. Teneinde de prijzen voor de ingevolge de verplichting geleverde melk binnen redelijke grenzen te houden wordt aan de ontvangende „tekort"-bedrijven een heffing opgelegd voor uitgespaarde kosten. voor de idee van een eigen regering niet eens zo warm loopt, dat het ter stembus kwam. De deelnemers aan de stemming vormden slechts een weinig meer dan zeventig procent en de belangstelling was zelfs in ste den als Frankfurt* Dusseldorf en Karlsruhe uitermate mat.Er was nau welijks enig publiek verzameld bij de luidsprekers, die Zondagavond de eerste resultaten verkondigden. r~ De voorlopige zetelverdeling ln de Westduitse Bondsdag Is als volgt: Christen-democraten 139 zetels; sociaal-democraten 131; Vrije de mocraten 52; Communisten 15; Duitse partij 17; Beierse partij 17; Economische Reconstructie-partij 12; Katholieke Centrumpartij 10; Duitse Rechtse partij 5; Zuidslees- wijks Verbond 1; Onafhankelljken 3. Totaal 403 zetels. Mao Tse-Toeng zou volgens geruchten overleden zijn. A.F.P. meldt dat volgens een woord voerder van het Ministerie van De fensie te Kanton, Mao Tse Toeng, de leider der communisten in China, op 17 Juli te Peiping overleden zou zijn. De woordvoerder zei, dat hij uit vier steden in het communistische ge bied gelijkluidende berichten heeft ontvangen. Hij wees er echter op, dat hij niet kon instaan voor de juistheid van de berichten. BIJ PROEFVLUCHT SNEUVELDEN INSTRUMENTEN. Majoor Flinterman deed Maandag van het vliegveld Leeuwarden af zijn poging tot verbetering van hot hoogterecord. Zyn hoogtemeter wees na terugkomst op het vliegveld 47,800 voet aan, d.i. 14.579 meter. Het hoogterecord stond tot nu toe op de naam van Leegs tra, die in 1938 met een D 21 een hoogte van 11.354 meter bereikte. Majoor Flinterman startte om 18.14 uur by heldere hemel en kwam om 19.02 uur op het vliegveld terug. De instrumenten moeten thans nog geijkt worden in liet nationaal luchtvaartlaboratorium, zodat de officiële uitslag pas over enige dagen bekend zal worden. verbroken was geweest, werd het hersteld en Flinterman kon toen meedelen, dat het boven de 40.000 voet zeer moeilijk was om hoger te komen. Herhaaldelijk zakte de Pop sy terug, maar niettemin bereikte hij om 18.54 uur een hoogte van 47.500 voet, waar mede het record royaal gebroken was. Om 19.01 stond de Popsy weer op de grond. Flinterman deelde mede. dat alles prima gefunctionneerd had. Hij was vermoeid en een tikje teleurgesteld, omdat hij gbhoopt had ruimschoots boven de 49.000 voet te kunnen ko men. Het zakken van de machine en ijsvorming hadden dit evenwel verhinderd. Grondploeg verrichtte keurig werk. Het-heeft er overigens naar uitge zien. dat de gehele recordpoging niet door zou kunnen gaan. Des middags maakte de luitenant Wansink een proefvlucht met de Meteoor Popsy 10. In tien minuten van Leeuwarden naar Twente en terug. Toen hij terug kwam bleek de stik- stefthermometer er af gevlogen te zijn en daarbij de electrische thermo meter vernield te hebben. Vijf minuten later zat Wansink weer in het toestel en in tien minuten vloog hij naar Schiphol, waar daar door de eerste Meteoor landde. Ook de terugtocht naar Leeuwarden kostte tien minuten en toen kon de grond ploeg aan 't werk. Zij verrichtte keu rig werk, want een uur later waren de nieuwe instrumenten gemonteerd en verzegeld en om zes uur 14 ging majoor Flinterman de lucht in. Reeds om 6 uur 27 was de Popsy op een hoogte van 40.000 voet en Flinter man kruiste heen en weer tussen Twente en Leeuwarden. Nadat het radiocontact enige tijd Hechtenis wegens te hoge lonen. Tegen drie firmanten van de N.V. Aan nemersunie Arnhem, die 895 woningen in Arnhem Zuid bouwen voor een bedrag van bijna tien millioen gulden is gisteren te Arnhem twintig dagen principale hech tenis gevraagd wegens het uit betalen van te hoge lonen. Buiten het gewone wekelijkse loon kregen de arbeiders in dit bedrijf 25 procent toeslag en een extra zwart loon van rond f 25. De bizondere politierechter zal de uit spraak enige tijd in beraad houden. Gerard Mooyman op vrije voeten. De een na de ander komen ze terug, zo schrijft het „Vrije Volk". S.S.-Rottenführer Gerardus Mooy man, drager van het ridderkruis en van het IJzeren Kruis eerste en twee de klasse, drager van het Nahkamf- insigne en de Oost-medaille, drager van nog vele andere Duitse onder scheidingen, is weer vrij. De ene na de andere onderscheiding werd deze Nederlandse vrijwilliger in het Duitse leger verleend. Sinds enke le weken traint Hij op een athletiek- baan in Groningen, waarschijnlijk voor nieuwe onderscheidingen. Een beken de athletiekvereniging, die eens wei gerde de S.S.man Van Groningen a Stühling uit haar rijen te stoten, schijnt niet ongeneigd hem in haar ge lederen op te nemen. Nog een jaartje en alles is vergeten. Opnieuw zullen we horen van roem en medailles, verworven door S.S.- Rottenführer Gerard Mooyman, dra ger van het ridderkruis, drager van negen andere Duitse onderscheidin gen President Hoesni wilde.zijn ontsnapping kopen. De nieuwbenoemde Syrische premier, Hasjem Atassi Pasja, heeft Maandag een regering gevormd. De portefeuille van defensie houdt generaal Abdoel- lah Oetfeh, die ook onder Hoesni Zaim minister van defensie was. Akram Hoerani, persadviseur van Hoesni, is minister van landbouw geworden. Hasjem Atassi Pasja was president van Syrië in 1936. De eerste van een reeks besprekin gen met het doel te komen tot de overschakeling naar een burgerlijk bestuur werd Zondagavond op het mi nisterie van oorlog gehouden. Er wer den enkele besluiten genomen ter op heffing van Zaims decreten. Deze be treffen o.m. 1. de opheffing van het verbod van merendeels politieke bladen waartoe Zaim gelast <had; 2. het weder aanstellen van personen, die door Hoesni Zaim uit hun officiële functies waren gezet. De inpoldering van het Sloe. In de haven van Nieuwdorp, die spoedig niet meer zal bestaan, worden de zinkstukken gemaakt en versleept naar de dijkaanleg Verandering in financierings regeling van woningbouw. De minister van wederopbouw en volks huisvesting heeft enige belangrijke ver anderingen aangebracht in de finan cieringsregeling woningbouw 1948. Op grond van deze regeling kon tot dusver financiële steun van rijkswege worden verkregen voor de bouw van woningen, al dan niet met bedrijfsruimte, tot een inhoud van ten hoogste 500 m3. Dit maxi mum is nu verlaagd en de steun voor woningen met bedrijfsruimte is verval len. Na 1 September a.s. zullen de ge meentebesturen slechts die aanvragen om toekenning van een rijksbijdrage in be handeling nemen, die betrekking hebben op de bouw van woningen, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan 375 vier kante meter in eengezinshuizen en 325 in meergezinshuizen. De in de financieringsregeling aange brachte veranderingen sluiten verder de toekenning van rijksbijdragen uit voor woningeh, die tevens bedrijfsruimte be vatten. Uiteraard blijft na verkregen goed keuring de bouw van woningen tot maximaal 500 vierkante meter inhoud, eventueel met bijbehorende bedrijfsruim te. mogelijk: financiële steun van rijks wege voor de bouw van dergelijke grote woningen zal echter niet meer worden verleend. Churchill ereburger van Straatsburg. Winston Churchill is Maandag iri hel raadhuis van Straatsburg plechtig geïnstalleerd als ereburger van de stad. Na de officiële toespraken begaven Churchill en zijn echtgenote zich naar het balkon, waar zij neerblikten op een grote menigte. Glimlachend beant woordde Churchill de toejuichingen en richtte zich vervolgens tot de Straatsburgers met enkele eenvoudige woorden in het Frans: „Gij hebt mij", zo zeide hij, ,.een onvergetelijk com pliment gemaakt, dat ik mijn leven lang zal waarderen. Leve Frankrijk". Mijn in de haven van Folkestone. Aan de mailboten van Nederland en Frankrijk is een waarschuwing gegeven, dat in de haven van Folkestone een mijn is gezonken. Duikers zullen afdalen om te trach ten het tuig onschadelijk te maken. De mijn was door vissers in hun netten bo ven gebaald, doch zij gelukten er niet in het gevaarte naar de kant te brengen. DE BEURZEN OPEN! RIJK VERGOEDT SLECHTS DEEL DER SCHADE. De brand, die Donderdagavand Huize „Irma", hef tehuis voor ouden van dagen te Oostkapelle in de as legde, heeft zoals bekend de ver. pleegden en de verplegenden beroofd van vrywel al hun persoonlijke bezittingen. Men is Maandag doende geweest, de schade die ieder heeft geleden te taxeren en het resultaat was ontstellend. Want, terwyl aan de ene kant meeviel, wat per saldo nog gered kon worden, „viel het tegen", hoeveel ieder persoonlyk zyn helaas onver, zekerd eigendom kon noemen. Des avonds was men gereed met de schade-taxatie van 33 inwonenden, verpleegden en verplegenden door elkaar, dus ongeever de helft van de bewoners. Deze schade beliep reeds 15.000 a f 18.000. De totale scha. de, door de bewoners geleden, zal dus vermoedelijk ongeveer 40.000 belopen. In Maandag gehouden bespre, kingen is gebleken, dat het ryk ju. ridisch tot geen enkele schadeloos stelling verplicht is. Het rijk voelt echter de morele verplichting iets te doen heeft daarmede reeds een begin gemaakt en zich bereid ver klaard om als particulieren de helft der geleden schade vergoeden, de andere 50 procent voor rijksrekening te nemen. Dit betekent, dat er op de één of andere manier door particulieren 20.000 byeen gebracht zal moeten worden, willen de bewoners van Huize „Irma", onverschillig of z.y deel uitmaken van het verpleegde of het verplegende deel, geen schade lijden. NIET DOOR EIGEN SCHULD Als men zich nu rekenschap geeft van het feit, dat de verplegenden hun persoonlijk verlies alleen leden, door dat zij. eigen goederen en bezit niet tellend, allereerst de zieken redden en daarna de gezonde verpleegden en dat er, als zij zich wel om eigen bezit hadden bekommerd, zonder enige twijfel slachtoffers te betreuren zou den zijn geweest, dan zal het duide lijk zijn, dat de kordate houding van verplegenden e n verpleegden, haar verdiende beloning moet vinden in 'n schadeloosstelling voor de volle hon derd procent. EEN WERKCOMITÉ In een Maandagavond te Middel burg gehouden vergadering, bijge woond door het lid van Ged. Staten de heer A. Schout, namens de Com missaris der Koningin en op diens verzoek gepresideerd door de Kring- commissaris voor Zeeland van het Rode Kruis, de heer G. Sissingh, is nu besloten nog in de loop van deze week een grootscheepse collecte op Walche ren te organiseren, ten einde de bo vengenoemde ƒ20.000 bijeen te bren gen. Aan deze vergadering werd deelge nomen door de heer S. J. G. van Leeuwen, directeur vah de Dienst Maatschappelijke Zorg Zeeland, de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, de comyiissaris van politie te Vlissingen. de heer C. van der Mark. als vertegenwoordiger van het Vlissingse Rode Kruis, de he ren Minderhout, L. Onderdijk en A. G. Wagensveld namens het Comité Wal cheren moet droog, R. de Muynck. P. Blaauw en G. Ballintijn namens Nieuw Walcheren, mevr. A. Batten Paarlberg, namens de U.V.V., de heer J. L. Dregmans, voorzitter van de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen, burgemeester A. H. S. Stemer- ding van Souburg, en de heer F. Leenhouts. voorzitter van de afd. Sou burg van het Rode Kruis. Staande de vergadering werd een Werkcomité benoemd, waarvan deel uitmaken de heren G. Sissingh, voorz., C. Lijnzaad, seer., R. de Muynck, A. G. Wagensveld, F. G. Sprenger, mevr. A. Batten en de heer G. Bal lintijn (Zeeuwse pers). De Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft zich bereid ver klaard het ere-voorzitterschap van dit werkcomité op zich te nemen. REEDS 2100.— BIJEEN Besloten werd in samenwerking met de burgemeesters der Walcherse gemeenten, onverwijld een groot scheepse collecte te organiseren. In de hoop en in de verwachting, dat de ge- evacueerde ouden van dagen, die in Huize Irma verpleegd werden en de verplegenden, die eigen bezit verloren zagen gaan doordat zij allereerst om de verpleegden dachten, volledig schadeloos gesteld kunnen worden. Ter vergadering kon reeds wor den medegedeeld, dat reeds byeen waren gebracht: 500,van het voorm. Comité Wacheren moet droog. 600,als opbrengst v,an een Za terdag te Domburg gehouden collec. te. 500,van de Stichting Nieuw Walcheren, 500,van de voorm, stichting Nederlands Volksherstel. Er is dus r.eeds 2100,bijeen, gebracht, een tiende deel van het benodigde kapitaal. Negentiende moet nog bijeen ko. men. EEN KREPI.ICHT. Op de bevolking van Walcheren rust thans een ereplicht. Die reste rende 17.900 moeten er komen. Er moet geld komen voor Irma! Ieder storte zijn gift op de Incas- sobank (giro 397523) ot geve met. milde hand bij de collecte, die in iedere gemeente van Walcheren ten spoedigste gehouden zal worden. Wie geen tijd heeft om een giro biljet of een bankgiro in te vullen, of geen lust heeft om de collecte af te wachten, kan ook een der bu reaux van de Prov. Zeeuwse Courant opbellen en mededelen hoeveel hij of zij beschikbaar stelt voor het beoog de doel. Wij zorgen dan voor het in ontvangst nefnen der gelden. Onder de getroffenen bevonden zich ook personen, die de Zeeuwse klederdracht droegen. Deze groep kan alleen doeltreffend geholpen worden als anderen een deel van hun costume en dan natuurlijk goede stukken, voor hen beschikbaar stellen. Geeft met. milde hand! Verpleeg, den en verplegenden van „Irma" mogen geen schade lijdon van de noodlottige brand, die Donderdag woedde! Walcheren, stelt de getroffenen schadeloos. Er Is nodig: „GELD VOOR IRMA!" De hoge militaire raad van Syrië had de Syrische politieke partijen, die sinds de machtsaanvaarding van, de vermoorde Hoesni Zaim verboden wa ren, verzocht bijeen te komen voor besprekingen over de vormng van een nationale regering. De raad verklaarde, dat Syrië ten volle zou samenwerken met de leden- stalen van de Arabische Liga. Hoesni Zaim zou naar verluidt, de officier, die de lijfwacht van Zaim buiten gevecht stelde. 3000 pond ster ling aangeboden hebben voor zijn ont snapping. Hij zou echter ten antwoord gekregen hebben, dat „zulks te goed koop is voor een verrader". Mussin al Barazi werd het eerst te rechtgesteld. Hij weende en jammerde voor het vuurpeloton, niettegenstaande Hoesni hem smeekte kalm te blijven. In de linkse Franse pers wordt de bewering geopperd, dat Engeland tot de staatsgreep in Syrië heeft aangezet om „van een vijandig re giem af te komen". „Combat" noemt het doodschieten van Hoes ni Zaim een etappe van de strijd, welke in Washington, Londen en Parijs wordt geleverd om de heerschappij over hel Midden-Oos ten". „In deze episode is Londen aan de loinnende hand", aldus het blad. De „New York Times" zegt. dat er „geen twijfel aan bestaat, dat de twee Syrische staatsgrepen slechts uiterlij ke manifestaties zijn van de revolution- naire woelingen in de Arabische we reld tengevolge van de door Israel toegebrachte nederlaag". De Egyptische pers heeft een af wachtende houding ten aanzien van de gebeurtenissen in Syrië aangenomen. H.M. de Koningin ontving ambassadeur van India. Aanbieding van geloofsbrieven. Maandagmorgen om tien over half elf stopte voor het Koninklijk Paleis te Amsterdam een luxe auto met voorop de Koninklijke standaard en enkele ogenblikken later klonk het Wilhel mus over het zonnige plein, waar zich een grote schare achter de afzetting verdrong om de aankomst van Konin gin Juliana gade te slaan. Korte tijd later arriveerde minister Stikker in galacostuum. De nieuw be noemde buitengewoon gevolmachtig de ambassadeur van India, Dr. Mo han Sinha Metlia, die H.M. zijn ge loofsbrieven kwam overhandigen, ar riveerde tegen elf uur met drie le den van zijn ambassade, allen ge kleed in het nationale eostuum, lan- fe zwarte jas cn witte nauwsluiten- e pantalon. Na het spelen van het volkslied van India inspecteerde de ambassadeur de erewacht met vaan del en de (marinierskapel. Eerste informele bijeen komst Ronde Tafel conferentie. Naar wij vernemen zal Dinsdag, voormiddag de eerste informele bij eenkomst van de leidende figuren der verschillende delegaties voor de R.T.C. plaats vinden. Van Nederland, se zijde zal hieraan worden deelge- nomen door minister van Maarscvee-n, dr. van Roven en mr. van der Valk. Van de zijde der B.F.O. door sultan Hamid II, Anak Agung Gde Agung en mr. Vleer (secretaris van de B.F. O). Van republikeinse zijde door Moh. Hatla, mr. Rum en A. K. Pringgodigdo. Ook de leden van de Unei zijn uitgenodigd cn zullen bij de besprekingen tegenwoordig zijn. Het is waarschijnlijk, dat genoem de personen de centrale commissie (steering comittee) zullen vormen. In deze commissie zal in de eerste plaats de aanvangsdatum van de con ferentie worden vastgesteld. Voorts zal het „reglement van orde" van de conferentie moeten worden vastge steld. Een ontwerp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement van orde zal ook de positie en functie van de Unci nader moeten worden omschre ven. Voorts zal de agenda moeten worden vastgesteld. Dinsdagmiddag zal voorts een ver gadering van de B.F.O. gehouden worden. Duikerklokrecord niet gebroken. De diepzeeduiker Oti Barton heeft Maandag in Smokkelaarsbaai in Califor nia een poging gedaan het diepterecord met duikerklok te verbeteren. Hij hoop te op een diepte van 1800 meter te komen. Op 600 meter diepte raakte echter de luchttoevoer onklaar en Barton moest zijn poging opgeven. TAMELIJK ZONNIG Geldig tot Dinsdagavond. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Daarna overwegend droog en op de meeste plaatsen nog zonnig weer en ongeveer dezelfde temperatuur. Aanvankelijk zwakke cn veranderlij ke wind. later meest matige Weste lijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1