C r GEERTJE WIELEMA WON HAAR EERSTE NATIONALE TITEL AFD. ZEELAND VAN DE K.N.V.B. IN JAARVERGADERING BIJEEN DE ONBEKENDE VOOGD ESTAFETTE RECORD VERBETERD .SPOIL MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. Zware baan te Doetinchem oorzaak van minder goede tijden. De nationale zwenikampioenschappen 1949, welke dit weekeinde 'n het mooi gelegen zwembad Groenendaal te. Doetinchem werden georga. niseerd, hebben vele spannende races te zien gegeven.-Onder de meest ideale weersomstandigheden en in heerlijk Water werden Zondag de fi. nales afgewerkt en de byna 2000 aanwezige toeschouwers hebben volop kunnen genieten van de mooie strijd, die op vele nummers werd geleverd. Het is jammer dat de baan te Doetinchem zeer zwaar zwemt waar. door hef, maken van goede tijden uitgesloten was. Gezien dit feit z\jn enkele van de geleverde prestaties een extra vermelding waard. Zo is de 1.15.8 waarin Geertje Wieiema haar eerste nationale ti tel op de 100 m. rugslag won, een zeer goede tijd, temeer daar het 15- jarige Robbenzwemstertje nauwe lijks een half uur tevoren in de fi nale 100 m. borstcrawl was gestart. De manier waarop Geertje Wieiema haar banen trekt is zo rustig en stijlvol, dat de uitlating van haar trainer Jan Stender, dat hij geduren de het komende winterseizoen met haar de wereldrecord-tijd van Cor Kint (1.10.9) hoopt te benaderen, lang niet zq overdreven is, als zij de oppervlakkig beschouwd, lrjkt. Ook de tijd van Bob Bonte op 200 m. schoolslag heren, 2.48.7, fezien de zware baan een uitsteken- e prestatie. Verder werd Bo.xem kampioen van Ncderlapd op de 100 m borstcrawl heren in de tijd van 1 min. 03.8 sec. Irma Schumacher moest met Margot Marsman strijd leveren op de 100 m borstcrawl dames om in het bezit van de nationale titel te komen. Het ge lukte haar echter en haar tijd was 1 min. 08.4 sec. Nederlandse doofstommen boekten successen te Kopenhagen. Bij wereldspelen voor doofstommen te Kopenhagen waren de uitslagen van de zwemnummers: 100 meter borstcrawl heren: 1. S. Ka merling (Ned.) 1.09; 2. H. Blok (Ned.) 1.09.9. 100 meter borstcrawl dames: 1. A. Ka merling (Ned.) 1.27.1; 2. K. Soerensen (Den.) 1.29.9. 200 meter schoolslag dames: 1. Birthe Jensen (D.) 3.29.7 .(dit is een nieuw we reldrecord voor doofstommen). De 3 x 100 meter heren werd gewonnen door de Nederlandse ploeg in 4.14.6 (nieuw wereldrecord doofstommen) voor Zweden en Noorwegen. De 200 meter borstcrawl dames was voor mej. A. Kamerling uit Rotterdam, .die haar tweede gouden medaille won en met 3.12.00 een nieuw wereldrecord vestigde (oud record 3.18.00). Ook S. Kamerling kreeg een tweede gouden medaille door eerste te worden op de 400 meter borstcrawl met een tijd van 5.42.8 (nieuw wereldrec.ord doofstommen, oud record 5.54.4). Het Wereldgebeuren Het hulpprogram De Amerikaanse Senaat gaat zei den tfver één nachtje ijs, zeker met als liet zulk een vérgrijpend wetsont werp betreft als dat tot militaire Tiulpverlcning. Men kan het de heren moeilijk kwalijk nemen, dat zy niet op stél en sprong de strekking prij zen en de regering hun fiat geven. Het gaat hier om zeer behoorlijke be dragen aan dollars en de vorm, waar in het wetsontwerp gegoten is, kan grote gevolgen met zich brengen. Reeds heeft de President zich ge noodzaakt gezien het ontwerp zoda nig te wijzigen, dat zijn bevoegdhe den een flink stuk beknot werden. Steekhoudende critiek heeft dit be werkstelligd. Men leze wat de beken de journalist Lippmann over de oor spronkelijke opzet schreef. Krachtens artikel 3is „de Pre sident gemachtigd, op verzoek van elke staat steun te verlenen aan die staat, door credieten, of betalingen in contant, of door elk ander middel en op elke andere voorwaarde die hy nuttig acht, telkenmale wanneer hij van oordeel is, dat het verlenen van zulke steun de politiek, die met deze wet. wordt beoogd, kan dienen". Hoe groots en royaal die machti ging wel zou zijn. kan men voluit le zen in art. 13, tegen het einde van het wetsontwerp. Daar komen we aan ue weet. dat „het woord staat zal bete kenen elke buitenlandse regering of elk land of gedeelte daarvan; of eni gerlei vertegenwoordigers of groep der bevolking, hoe ook samengesteld, en die met het óog op deze wet door de president als staat wordt aange duid". Met andere woorden, krachtens de ze wet kan de President iedereen be wapenen. Hij kan niet alleen de At lantische bondgenoten bewapenen, niet alleen Griekenland en Turkije en de Philippijnen, niet alleen erkende regeringen, maar zelfs groepen, co- •mité's, fracties, enkelingenHij kan dit alles doen zonder nieuwe raad pleging van het Congres, als en wan neer hij uitmaakt, dat het in het „na tionaal belang" van de Verenigde Staten is, iemand wapens te geven. En wel moet hij om de zes maanden aan het Congres rapport uitbrengen over de „uitgaven en handelingen waartoe hij gemachtigd is krachtens deze wet", maar hij hoeft geen in lichtingen te geven „als hij meent dat het onthullen van die feiten on verenigbaar Ls met de veiligheid van de Verenigde Staten"...... De regering had die wet nooit moe ten indienen. Had zü de leiders van het Congres geraadpleegd, dan zou zy die wet nooit hebben ingediend. Zy' zou die wet niet met succes kun nen verdedigen als zij in discussie werd gebracht. Sterker nog, de rege ring bchooz"de zulk een wet niet eens te willen een wet, die, omdat zij zulke onbeperkte en slecht-omschre- vw bevoegdheden toekent, de rege ring alleen maar zou blootstellen aan onbeperkte pressie uit alle hoeken der aarde. Deze wet is is een uitnodi ging aan iedereen die maar zegt dat hij anti-communistisch is, om om wa pens en geld te.vragen. Als dit voor stel wet werd, zouden onze departe menten van Buitenlandse Zaken en Defensie gedwongen worden ja of nee te zeggen op verzoeken om wapens uit alle landen (en van groepen uit die landen), waar mensen intrigeren en strijden om de macht. Kievit werd op gemakkelijke wijze kampioen van Nederland op de 100 m rugslag heren. Hij liet zijn concur renten ver achter zich en noteerde een tijd van 1.11.6. Op hetzelfde num mer voor dames werd er echter een felle strijd geleverd tussen Geertje Wieiema en Greetje Galliard. Het was tenslotte Geertje Wieiema, die met de tijd van 1.15.8 de nationale titel in de wacht sleepte. Bob Bonte werd kam pioen op de 200 m schoolslag heren in 2 min. 48.7 sec. Bij de dames won de weinig bekende Hannie Caspers voor Janny de Groot en Nel Garritsen de 200 m schoolslag in de tijd van 3.02.2. De 400 meter borstcrawl heren werd een overwinning voor Bollen in 5.10.1. Zoals verwacht won Irma Schu macher dit nummer bij de dames, hoe wel ze concurrentie ondervond van Annie Veldhuyzen, die er slechts en kele seconden langer overdeed. De tijd van Irma Schumacher was 5.39 3. De 4 x 200 m estafette vrije slag heren werd gewonnen door H.Z. en P.C. in de tijd van 10.12. Bij de dames werd de titel 4 x 100 m vrije slag in de wacht gesleept door R.D.Z. I in de tijd van 5.00.4. Het schoonspringen heren werd ten slotte gewonnen door Kettler en bij de dames ging de titel naar Lenie Keiler. Bij de dames was het wérke lijk „schoonspringen", maar bij de he ren was het het aanzien nauwelijks waard. Vandalenwerk op Westchester In de afgelopen nacht heb ben onverlaten de baan van de Westchester Country Club te New York, waar de Davis Cup ontmoeting Australië—Italië ge speeld wordt, zodanig bescha digd dat ze wekenlang niet ge bruikt zal kunnen worden. Zij groeven kuilen aan weerszijden van het net, juist op de plaats, waar de spelers zich het meest bevinden en de bal het vaakst neerkomt. De resterende partijen van de wedstrijd zullen nu op een an dere baan van dezelfde club worden gespeeld. Vermoed wordt dat het van dalenwerk verricht is door te leurgestelde toeschouwers, die hun geld niet konden terugkrij gen ofschoon wegens regen slechts- één van de beide singles verwerkt kon worden. Zaterdag en Vrijdagavond had den ze, sommigen telefonisch, al verwoed hiertegen geprotes teerd. V PAARDENSPORT „Coeur Joli" verbeterde wereldrecord. De goudvos „Cocur Joli" van mevr. A. PasmanRiemsdijk uit Den Haag, bereden door de heer B. van der Voort Jr., heeft Zondag het wereld record vèrspringen gebracht op 8.10 meter, welke afstand voor de poging was uitgezet. In feite sprong het paard verder, maar de jury zal de uitgezette afstand van 8.10 meter waarschijnlijk als wereldrecord aan houden. Het oude record stond sinds 12 Sep tember 1948 met 8 meter op naam van het Spaanse paard „Balcamo". WIELERSPORT Wim Huizen won in Sluiskil. Dat de jonge Zeeuw Wim Huizen een nieuwe ster is aan het Zeeuwse wieier- firmament is misschien nog iets te voor barig, maar dat deze coureur uit het goede rennershout is gesneden, bewees hij Zaterdag nogmaals In de uitstekend georganiseerde ronde van Sluiskil voor nieuwelingen. Huizen boekte zijn tweede zege en dit op fraaie wijze. Het werd trouwens een dubbele Zeeuwse overwinning, want Ed dy de Waal werd goede tweede en Oost hoek boekte zijn eerste grote succes om als vierde te eindigen. Favorieten als Braspenninx en Haze- winkel werden ditmaal door de Zeeuwen uit de wielen gereden en dit zegt genoeg. In de 7e van de 10 te rijden ronden luidden de Waal en Huizen de beslissende fase in. Een felle demarrage van hen beiden werd niet tijdig beantwoord en spoedig hadden de Zeeuwen ruime voor sprong. Achter hen viel het peloton in stukken uiteen. Oosthoek kreeg een in zinking en viel naar achteren terug, om later schitterend te remonteren. In de laatste ronde kreeg de Waal pech en reed Hulzen onbedreigd de bloemen tegemoet. Braspenninx won de sprint van het peloton. De uitslag was: L. W. Hulzen. Ovezande 70 km. in 2 uur 1 min. 50 sec.; 2. E. de Waal, Kloosterzande; 3. Braspenninx, Zundert; 4. Oosthoek, 's-TIeerenhoek; 5. Saelens. België; 6. Hazewinkcl, Haren: 7. Borghstein. Axel: 15. de Leeuw, Goes. Wagtmans won wegcourse te Kloosterzande. Zondag werd te Kloosterzande, onder grote belangstelling, een wegcourse voor amateurs verreden over een afstand van 106 km.Wagtmans sleepte vrij gemakkelijk de eerste prijs in de wacht. Reeds in de eerste, van de 16 te rijden ronden, maakte Suykerbuyk zich uit de groep los en ging er alleen van door. Na de derde ronde werd hij ingelopen, maar samen met Wagtmans en de Bruyn waagde Suyker buyk een nieuwe uttlooppoging en dit maal slaagde hij er in om samen met de Bruyn en Wagtmans een nieuwe voor sprong te nemen. Het peloton reageerde met en de strijd was spoedig bestist. 3 ronden voor het einde viel de Bruyn juit de kopgroep terug en Wagtmans schudde Suykerbuyk van zich af en stormde onbe dreigd als eerste over dc eindstreep. De uitslag luidt: 1. Wagtmans. Breda. 3 uur 32 min. 2 sec.; 2. Suykerbuyk. Breda: 3. Oosterbosch. Ossenclrecht; 4. Guns, Putten. Damen uit Vlissingen werd 9e. In het grensplaatsje Overslag werd een course voor nieuwelingen verreden, die een Belgische overwinning opleverde'. Voorting werd tweede en Oosthoek werd 8ste en was tevens de eerst aankomende Zeeuw. Identiteitskaart voor alle spelers. Het scheidsrechterstekort De afd. Zeeland van de K.N.V.B. hield Zaterdag haar jaarvergadering in „Dc Prins van Oranje" te Goes. De voorzitter, de heer A. Imanse uit Middelburg, sprak een bijzonder welkomstwoord tot de pers, die ook in het afgelopen jaar weer opbou wend heeft medegewerkt aan de Zeeuwse voetbalsport. Daarna gaf spr. een uitvoerig jaaroverzicht. Naast de vele moeilijkheden, die Zeeland op organisatorisch gebied te overwinnen heeft, is er ook veei reden tot dankbaarheid. Het be stuur werkt thans eendrachtig sa men na de interne moeilijkheden van vorig jaar. Het secretariaat kreeg dank zij medewerking van de K.N. V.B. een behoorlijke huisvesting. Over de competitie' van het afgelo pen jaar zei spr. geen optimistisch geluid te kunnen laten horen. Uit de 2e klasse degradeerden o.a. Mid delburg en Breskens, Hulst, eens 'n bolwerk der voetbalsport, in Z. Vlaanderen, verdween naar de vier de klasse. Onnodig te zeggen dat t voetbalspel in Zeeland op lager nt. veau kwam tc staan. Meestal zijn de clubbesturen hier niet verantwoor delijk voor te stellen, maar dit euvel berust eerder bij dc spelers zelf, die een zekere lauwheid aan de dag leggen. Het is de taak van het club bestuur om de spelers aan te moe digen tot betere resultaten te ko men. Spr. complimenteerde alle clubs die in dit seizoen het kampi oenschap hebben behaald. Over het punt der accommodatie der speelvel den in Zeeland liet spr. zich niet gunstig uit tegenover de Gemeente lijke overheid die in deze zaak haar plicht verzaakt. De jeugd moet zich om gezondheidsredenen, lichamelijke opvoeding en geestelijke vorming kunnen uitleven op het sportveld. No®- steeds wordt door Gem. Over heden het nut hiervan niet ingezien en wordt geen zorg gedragen voor een behoorlijk sportterrein. Voor jeugdopvoeding en jeugdwerk dat in goede banen is ge'eid is altijd geld! De fabel van „geen geld" moet dus de wereld uit, aldus spr. Waar grond is kan een sportterrein verrijzen daar de Overheid hiervoor thans subsidie beschikbaav stelt in de vorm van werkverschaffing en arbeids loon. Spr. wilde geen lof onthou den aan die Gemeentebesturen die wel zorg droegen voor aanleg van een sportterrein doch meer juichte spr. het particuliere initiatief in deze zaak toe. Op de afd. Zeeland rust de plicht de jeugd een goede opvoeding te geven en straks oeter aan de maatschappij terug te geven dan uit het milieu waaruit zy geko men is. De leiders hebben hierin n MOTORSPORT Motorbehendigheidswedstrijden te Middelburg. Zaterdagavond zal men kunnen kennis maken met een voor onze provincie nieu we zijde van de motorsport. De motor club ..Scheldegouwen" organiseert dan nl. op Modderoord tc Middelburg behendig heidswedstrijden. Daartoe zullen op het wedstrijdterrein twee dubbel U-vormige banen van ca. 200 meter lengte en ander halve meter breedte worden uitgezet. Er rijden dus telkens twee deelnemers. In deze banen zijn een aantal moei lijkheden verwerkt, terwijl de deelnemers bepaalde opdrachten tc vervullen krijgen, waarmede zij strafpunten kunnen oplo pen. Door een bepaalde formule wordt ook de voor het afleggen van de baan benodigde tijd in strafpunten omgezet. Ongetwijfeld zullen vele van de proeven op de lachspieren van de toeschouwers werken. Bovendien zullen tussen de wed strijden door enkele nummers motoracro- batlek ten beste worden gegeven. Het aantal deelnemers is van die aard. dat er ruim dertig series zullen worden verreden, zodat er voor het publiek vol op gelegenheid bestaal. van motorbehen- dighcid te genieten. Ook voor niet-leden van Scheldegouwen bestaat gelegenheid, aan deze wedstrijden mee te doen. grote taak, die het volle pond eist. Er zal ook in dé toekomst steeds meer aandacht geschonken moeten worden aan de opvoeding van de jeugdleiders. HET SCHEIDSRECHTE Ft- TEKORT Sprekende over verschillende straf zaken drong spr. erop aan om in de toekomst excessen te voorkomen. Het scheidsrechter-tekort blijft nog steeds een vraagstuk. Er is nog' wei nig resultaat bereikt op dit gebied. Nog steeds is er een dringend gemis aan scheidsrechters in onze provin cie. Spr. drong er met klem op aan dit probleem op te lossen. Het scheidsrechterbaantje is niet zo'n ondankbare taak als verschillende bladen het soms voorstellen. Alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen is er een voldoende aantal scheidsrechters. Ook is er nog steeds geen jeugd trainer bereid gevonden om naar Zeeland, te komen. Men hoopt hier in nog op medewerking van de K. N.V.B. De voorzitter ging daarna nog eens uitvoerig in op het punt der meningsverschillen, die clubbestu ren denken te hebben met het afd. bestuur. Er wordt vaak onnodige critiek uitgeoefend op het afd. be stuur en ait wel met zeer blame rende woorden. Wij zijn. aldus spr., geen dictators maar staan naast U. De invoering van de identiteitskaar ten noemde spr. een noodzakelijk iets om fraude tegen te gaan. Ten slotte. bracht de voorzitter dank aan alle officials en commissieleden van de K.N.V.B. en allen die Zeclahd hebben vertegenwoordigd in clubbe sturen. De heer Imanse richtte nog een speciaal woord van dank tot de spelers uit het Zaterdagmiddagvoet bal, die in het Landelijk tournooi zulk een voortreffelijke rol hebben gespeeld, en het tot de demi-finale wisten te brengen. Het Zaterdag- voetbal wordt'nog te veel als aan- hangwager.tje van het Zondagvoet bal beschouwd, maar spr. stelde de Zaterdagvoetballers als lichtend voorbeeld voor de gehele Zeeuwse voetbalsport en deze naam hebben gegeven ver buiten onze gewesten. Dc heer Imanse besloot met een beroep te doen op allen, om dc Zeeuwse voetbalsport op hoger peil te brengen. De heren J. W. Gudde uit Zierik- zee, M. Zwartepoorte uit Goes en L. A. van Westen uit Middelburg werden als bestuursleden herkozen. De rondvraag leverde nog uitvoe rige discussies op over de invoering van de identiteitskaarten. Enkele aanwezigen waren het hiermede niet eens maar het merendeel der ver gadering betuigde zyn instemming. Nadat de diploma's waren uitge reikt aan de clubs die een kampi oenschap hadden behaald, sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. FEUILLETON door MARY BURCHELL „Ja graag!" Norma sprong levendig op. „Ik ben geen erge wandelaarster, ga jullie dus maar samen", zei mevrouw Cantlin vriendelijk. „Ik ben volkomen tevreden met een boek". Het was, eerlijk gezegd, de onver anderlijke gewoonte van mevrouw Cantlin om zich na de lunch in haar eigen kamer terug te trekken. De huisgenoten hielpen mee de schijn te wekken dat ze dan las, of mediteerde of zelfs werkte. Maar in werkelijkheid deed ze dan een heel verstandig dutje en werkte er zo toe mee haar jeugdig uiterlijk en dito energie te bewaren. Dus gingen Norma en Paul samen op weg, zeer tevreden met eikaars ge zelschap. Samen bestegen ze de be boste heuvels achte Fairies en Norma vertelde hem over haav leven op school en het merkwaardige, geïso leerde bestaan dat ze had geleid onder het toezicht-op-een-afstand van tante Janet. Evenals Henry Bandley vond hij het onbegrijpelijk, dat tante Janet hkar niet vaker had willen zien. „Maar ik herinner me dat Xcnia al tijd zei dat ze koud cn onpersoonlijk was, net als je voogd". „Helemaal niet ..net als mijn voogd!" antwoordde Norma verontwaardigd en hij liet dat met een glimlach passeren. „In ieder geval hadden ze reusachtig het land aan elkaar", voegde hij er vrolijk aan toe. „Ja zoiets heb ik gehoord be aamde Norma langzaam, en ze dacht, aan de koude loon waarop haar voogd had gezegd dat tante Janet „een vol komen waardeloos mens" was geweest. Daarop sprak ze peinzend: „Ik zou niet in staat zyn om iemand zo te ha ten, jij Paul?" „Neen", zei Paul eerlijk, „ik ook niet. Maar ik heb ook geen hartstochtelijke natuur". Norma overwoog dit heel ernstig. Daarop sprak ze: ..Maar denk je dat dat wel zijn? Ik bedoel waren- wat tante Janet betreft tenminste". „Ik heb je tante niet goed gekend en bovendien was ik toen nog een schooljongen, dus ik kan het niet be oordelen. Maar Justin Yorke? Ja. van hem zou ik wel durven zeggen dat hij een mens is met felle hoe wel beheerste hartstochten. Het spijt me wel". Norma lachte. „Dat hindert niets. Ik ben het zelfs wel met jé eens. Ik weet zelf niet waarom, Maar dikwijls krijg je de in druk dat er een geweldige onder stroom in hem woelt, dat zal het dus wel zijn. Maar vertel me nu eens wat over jezelf. We hebben lang genoeg over mijn en zijn belangen gesproken". Paul lachte. „Er valt niet veel te vertellen". Toen hij even wachtte om te bedenken wat haar zou kunnen interesseren, herin nerde Norma zich dat haar voogd had gezegd dat hij een lichtzinnige niets nut was. En meer uit het verlangen hem gerechtvaardigd te zien dan uit nieuwsgierigheid, zei ze ernstig; „Mag ik je iets heel persoonlijks vragen?" „Ja, natuurlijk". „Ik weet dat het allervervelendst klinkt hoe ik het ook zeg, maar heb je een baantje"? Paul lachte hartelijk. „Dat is helemaal geen vervelende vraag, maar een heel behoorlijke. Ik heb geen betrekking waarvoor ik word gesalarieerd". „O". Zonder dat ze er iets aan kon doen klonk er teleurstelling in Nor ma's stem en hij keek haar onderzoe kend aan. ,Do«jt er dat iets toe?" „Ik vind het gaat mij natuurlijk niet aan maar ik vind hét aardiger als mensen hun eigen brood verdie nen", verzekerde Norma. „Maar Norma, ik ben wat je noemt financieel onafhankelijk". Hij had nog steeds plezier. „Mijn vader was be trekkelijk rijk en liet Xenia levens lang vruchtgebruik over een belang rijk deel van het vermogen en mij de resf'k (Wordt vervolgd) ATHLETIEK Harting in Amsterdam door twee Zweden geklopt. De belangstelling voor de interna tionale athlctiekwedstrijden, welke A.C.C. Zondagmiddag in het Olym pisch Stadion organiseerde, was maar zeer matig. Ongeveer 5000 toeschou wers hadden op dc tribunes plaats genomen en hebben over het alge meen genomen van goede sport kun nen genieten. Het programma zat ech ter slecht in elkaar, er waren grote gaten in 't tijdschema, waardoor het publiek af en toe in het geheel niets te zien kreeg. De voorlichting deug de niet en bij het discuswerpen kon niemand zien hoe ver de athleten on geveer kwamen. De spreker voor de mictofoon bekende bij de 3000 meter dat hij de leidende Zweedse athleet, Swedemyr, niet eens bij name kende. Op de 200 meter startten slechts twee dames, hetgeen niet bepaald propa gandistisch kon worden genoemd en zo waren er nog vele punten, die or ganisatorisch een zwakke indruk maakten. Verder konden de Ameri kaanse athleten. die aan dit athletiek- festijn deelnamen, onmogelijk toppres taties leveren, aangezien zij een ver moeiende tournée door Europa ach ter de rug hebben. Maar hun ver richtingen stonden toch op een derge lijk hoog peil, dat zij de Nederlandse vertegenwoordigers inspireerden tot strijd en goede tijden, ja zelfs tot een verbetering van het Nederlandse record op de Zweedse estafette, dat tot nu toe op naam had gestaan van de Trekvogels met 1 min. 59.1 sec., daterend van 31 Augustus 1937, dus bijna 12 jaren geleden. ESTAFETTE RECORD. Voor deze Zweedse estafette start te een gemengde ploeg, bestaande uit de Zweed Hagefors (400 m.) de Ame rikanen Robinson en Brown (300 cn 200 m.) de dc Fransman Marie. Dc ploeg van Vlug en Lenig bestond uit Mahieu, Smildiges, Kleyn cn Saat. A. A.C. bracht tenslotte de Kroon, Ba- kels, Nusse en Zwaan aan de start. Doordat de lopers van de gemengde ploeg in het geheel niet op elkaar in gesteld waren, liet hun wisselen veel te wensen. Zij hadden al gauw een achterstand. Tussen V. en L. cn A. A.C. werd' echter ccn lievige strijd geleverd, welke zijn hoogtepunt had in de bochten. A.A.C. wist de leiding te behouden en ging met duidelijk verschil als eerste door de finish in 1.58.7 min. DE 100 METER. De resultaten welke in de series van de 100 meter werden geboekt, voorspelden een spannende strijd in de finale. In de le serie noteerde de Amerikaan Robert Work als winnaar de uitstekende tijd van 10.5 sec. Scliol- VOETBAL Willem II R.F.C. Brugge 2-2. Zondag kregen de Zeeuwsch-Vla mingen een voorproefje van het ko mende voetbalseizoen met de wed strijd Willem II uit Tilburg tegen de Belgische club R.F.C. Brugge, die in de ereafdeling speelt. Er was een behoorlijke belangstel ling, die echter gezien de ideale weersomstandigheden, groter had kunnen zijn. De match, die vóór de rust zeer aantrekkelijk was. werd geleid dooi de heer J. Verkerk uit Vlissingen. Willem II startte goed en nam vrij spoedig de leidihg door een mooi schot van v. d. Engel. Spoedig daarna vergrootte Beckx de voorsprong tot 20. Na de thee waren het de Belgen, die het initiatief namen. Het spelpeil van Willem II daalde aanmerkelijk, waarschijnlijk als gevolg van de warmte. Keeper Botermans had dan ook de handen vol werk cn maakte lang niet altijd een betrouwbare in druk, hoewel hij enkele schoten goed stopte. De strijd speelde zich byna geheel af op de Willem Il-helft. Spoedig was de stand op 21 ge bracht en zelfs nadat Naessens uit Brugge wegens natrappen het veld was uitgestuurd wist Brugge de ge lijkmaker te scoren. De Bruggenaren verdienden zeker een kleine overwin ning. doch zonder geluk vaart nie mand wel. De voorwedstrijd SluisOostburg eindigde in een 6-^-3 overwinning voor de Oostburgers. Vlissingen Leerdam 1—2. In een snelle, aantrekkelijke wed strijd moest Vlissingen met 21 het onderspit delven tegen de sterke Westelijke 2e klasser Leerdam. De bezoekers speelden een technisch be ter spel dan de gastheren, maar ze voerden het samenspel te ver door. Na een half uur spelen gaf v. d. Kasteele Vlissingen de leiding, maar vlak «woor de rust scoorde Leerdam de gelijkmaker. Na de rust trapte J. Marijs in eigen doel. zodat de bezoe kers aan een gemakkelijke voorsprong kwamen. Vlissingen kreeg het nu zwaar te verduren en de achterhoede moest veel werk verzetten. In de stand kwam echter geen verandering meer. Tweede Stadhuis-iournooi. Zondag 21 en 28 Augustus organi seert Middelburg voor de tweede maal haar Zilveren Stadhuis-tournooi. Zes ploegen zullen de strijd om het klein ood aanbinden. Het zijn Excelsior en R.F.C uit Rotterdam. Goes. R.C.S., Zeelandia cn Middelburg. Zondag a.s. wordt de voorronde ge speeld. Middelburg komt tegen Goes in het veld, terwijl Zeelandia en R.C.S, elkaar een plaats in de halve finale zullen betwisten. Op 28 Augustus speelt Excelsior te gen de winnaar van Middelburg Goes en R.F.C. tegen de winnaar van ZeelandiaR.C.S. De beide winnende ploegen komen tenslotte in de finale. ten verbeterde als tweede met 10.7 sec. zijn persoonlijke prestatie van dit seizoen met 0.2 sec. Lammers werd derde met 10.8 terwijl Saat zich als vierde met de zeer verdienstelijke tijd van 10.9 ook nog voor de eind strijd wist te klasseren. Als winnaar van de tweede serie verbeterde ook Zwaan zijn pesoonlijke prestatie met o.l sec. Zijn tijd bedroeg 10.8 sec., terwijl Kleyn cn Holst resp. 3e en 4e de tijd van 10.9 lieten noteren. De finale leverde een overwinning op voor Work met 10.6 sec. Scholten. die de baan naast de Amerikaan had geloot, werd kennelijk door deze ge ïnspireerd en het verschil met Work was dan ook gering. Ook op de 200 meter zag het er naar uit, dat de Amerikaan zou win nen. Hij schoot naar voren, nam een voorsprong van ongeveer 2 meter, maar Scholten wist hem te passeren en uitstekend te finishen in zijn beste tijd van dit seizoen. 22,1. sec. Als 4e ging Meyer door de finish die even eens zijn beste persoonlijke prestatie van dit seizoen verbeterde en van 22.6 op 22.4 sec. bracht. Op de 400 meter moest Nusse de eer laten aan Brown, die 49.4 sec. noteerde. De A.A.C.-cr werd goede tweede en zijn tijd van 50.3 sec. be tekende eveneens een verbetering met niet minder dan 0.3 sec. van zijn beste seizoen-prestatie. De beide Amerikanen Brown en Robinson hadden geen moeite om op de 800 meter de beide eerste plaat sen te bezetten. Op hun sloffen gin gen zij door de finish, waarbij zij bei den de tijd van 1 min. 55.3 sec. no teerden. Onze nationale kampioen Kist moest zich met de 6c plaats te vreden stellen. Harry de Kroon werd derde. SLIJKHUIS. De 1500 meter gold als generale re petitie voor Slijkhuis voordat hij aan treedt tegen Reiff in de landenwed- strijd BelgiëNederland, welke 21 Augustus in Antwerpen wordt ge houden. Zijn tijd bedroeg 3 min. 53 sec., waarmede hij zijn beste persoon lijke prestatie van dit seizoen, welke op 3 min. 59.4 sec. stond, aanmerke lijk verbeterde. Zijn tijd op de Olympische Spelen te Londen be droeg 3 min. 50.4 sec. Hij zal toch nog iets meer in zijn mars moeten heb ben. wil hij Reiff, die op het ogenblik in topvorm schijnt tc zijn, kunnen bedreigen. Dc rondetijden over de 1500 meer bedroegen resp. 60. 65 en 67. sec., voor de laatste 300 m. werd 41 sec. genoteerd. Zoals verwacht, leverde de 110 me ter horden een duidelijke overwin ning op voor de Amerikaan Attlescy, die met 14.6 sec. de als tweede aan komende Fransman Marie verre de baas bleef. Van der Hoeven bleef als derde met 15.2 sec. 0.1 sec. beneden zijn beste prestatie van het seizoen 1948. Op de 3000 meter werd Harting derde in 8.49.6. na de Zweden Blixt (8.44.4) en Swedeiiieyr (8.49.3). Foukje Dillema wist zowel de 100 meter als de 200 meter dames te win nen. Op de 100 meter noteerde zij 12 sec., een prestatie die zij al eer der heeft geleverd, doch beneden de ze grens is zij nog niet gekomen. Gerda van der KadeKoudüs werd met 12.3 sec. tweede, waarmede zij haar beste seizoenprestatie met 0.3 sec, verbeterde. Van de veldnummcrs viel niets bij zonders te vermelden. Belgische wonnen van Nederlandse junioren. Zaterdag werd te Amsterdam de athletiekwedstrijd tussen de Neder landse en Belgische junioren gehou den. Onze Zuiderburen wisten deze ontmoeting met 8775 punten te win nen. Na afloop van de wedstrijd zei de heer Moerman, secretaris van de nationale technische commissie van de K.N.A.U.. dat hij zeer tevreden was over de behaalde resultaten. Hij was verder in zeker niet mindere mate verheugd over het feit, dat deze wedstrijden er het bewijs van waren, dat de jeugdathletiek in Nederland de laatste tijd sterk is vooruitgegaan en zich in stijgende lijn bevindt. De Zeeuw Rootsaert uit Aarden burg kwam uit op de 1500 m en werd derde in de tijd van 4 min. 14.8 sec. IN 1 KORT De Zaandarnse zwemster Tini Jonker is van plan in begin September de tocht over het Kanaal te gaan volbrengen. De Belg Lambrecht won Zaterdag te St. Nicolaas een wedstrijd over 100 km. in 2 uur 49 min. De Nederlander Vran- cken werd vierde. De Amsterdamse honkbalclub OVVO behaalde Zondag het kampioenschap van Nederland door HHC met 54 te slaan. „Yersey" Joe Walcott heeft Zondag te Stockholm van de Zweedse zwaarge wicht kampioen Olie Tandberg gewonnen, door hem in de vijfde ronde k.o. te slaan. De mogelijkheid beslaat, dat Frank Swift, doelverdediger van Manchester City en van Engeland, die de wedstrijd sport vorig jaar vaarwel zei, terugkeert naar het groene veld. Zijn opvolger in het doel van de City lijdt nl. aan een ernstige ziekte en in verband hiermee werd Swift verzocht zijn oude plaats weer in te nemen. Prins Bernhrad nam met het paard ..Priest" deel aan ccn concours hippique te Den Haag. Bij het springconcours l'Amerlcainc moest hij wegens 'n fout het -lurproef plaats. Voor het tournooi om het wereld kampioenschap voetbal, dat het volgend jaar in Brazilië wordt gehouden, komen de Nederlandse scheidsrechters, de heren K. J. van der Meer (Den Haag) en K. Schipper (Groningen) in aanmerking om op deze Flfa-lijst te worden geplaatst cn één of meer wedstrijden van het eind- toumool te leiden. bezette hij met „B 16 Augustus Vlissingen Terncuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER u.+NAP u.+NAP LAAG WATER li.—NAP u.—NAP 6.23 1.64 6.48 1.84 7.17 1.99 7.37 1.36 18.36 1.50 19.01 1.71 19.24 1.86 19.46 1.22 0.18 1.87 0.49 2.06 1.27 2.21 1.02 1.61 12.19 1.47 12.48 1.66 13.27 1.81 13.17 1.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3