N NIEUWS UIT ZEELAND NIEUW OFFENSIEF VAN DE GRIEKSE REGERINGSTROEPEN Zeeuwse Almanak Na de brand in „Irma". VOORSTEL TOT REORGANISATIE VAN BURGERLIJK ARMBESTUUR R1NCRUDER TE MIDDELBURG: DE TRADITIE GETROUW genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949 Albanië het brandpunt van de Kominform liet Griekse regeringsleger- voert t hans ziin grootste offensief van dit jaar uit tegen d« gueriüa-troepen i n Noord-YVest-Griekenland. In de buurt van het Presba-meer, waar d e grenzen van Joego-Slavië. Albanië en Griekenland samenkomen, hebben de partisanen hun hoofdkwartier en voornaamste depóts. Zij vormen hier een ..front" na de ineenstorting van hun Unies in het Grammos-gebergtc. in de zomer van het vorig jaar. Er zouden zich hier een *000 opstandelingen bevinden. De geneale staf meldt, dat de weer stand der partisanen in een groot, in gesloten gebied ten Z.O. van de bcig Vitsi. gebroken is en dat de partisa nen in kleine groepen zich vechtend op de Albanese grens terugtrekken met achterlating van hun zware wa pens. Militaire waarnemers zeggen geen oordeel over de jongste successen der Griekse regeringstroepen te kunnen geven zolang nog niet bekend is. hoe veel van de 7000 partisanen. die het gebied bezetten, naar Albanië of Joe- go-Slavië zijn ontkomen. Constantin Tsaldaris, de Griekse minister van buitenlandse zaken. Bramuglia werd tot een duel uitgedaagd. twist met de ambassadeur President Peron heeft het ontslag van dr. Juan Bramuglia als Argen tijns minister van Buitenlandse Zaken aanvaard en dr. Hipolito Jesus Paz als zijn opvolger benoemd. Als reden van Bramuglia's ontslag wordt officieel opgegeven „zijn ge zondheidstoestand". In Buenos Aires ging het gerucht, dat Jarinimo Remorino. de Argen tijnse ambassadeur te Washington, die aanwezig was op de vergadering van Donderdagavond met president Peron. Bramuglia tot een duel heeft uitge daagd. omdat deze hem een vuistslag zou hebben toegediend na een verga dering. Later werd bekend, dat het duel niet zou doorgaan. Scheveningse jongens als piloten-in-nood. keling" Ua oen rubberbootje voor de kust dobberden. Zij stelden een bemanning voor van een vliegtuig, dat in zee was ges'.ort. Een „Mitchel-bommenwerper" vloog boven de kust en zocht het nietige bootje op. Toen het werd gevonden, kwam al spoedig radio-telefonische verbinding tot stand, zowel met het rubber noten- dopje «Is met dc reddingboot „Arthur", die snel In de. buurt verscheen. Toen was de glorietijd voor deze jongens voorbij; zij werden keurig aan boord van de „Ar thur" gebracht. Dit was het einde van de reddhigdemonstraties van de Noord- cn Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, die vele duizenden kijkers trokken. IEUWS in eer. O T E D O P De afvarende molorklippcr „Risico" Ïeladen met grint, is op de Waal nabij leest in aanvaring gekomen met een stuk van een oude Baileybrug, sloeg rond. kwam In aanraking met het sleepschip .Mozart" en begon te zinken. Met ver eende krachten heeft men het schip ech ter drijvende weten te houden en naar een scheepswerf weten .te brengen. Vijftigduizend mensen hebben reeds het oorlogsmuseum te Overloon bezocht. De 30.000e. die Zondag arriveerde, was "n dame uit Winterswijk. Dezer dagen werd te Malang op klaarlichte dag een militair met een auto matisch wapen in de rug geschoten en gedood. Direct werd een onderzoek inge steld. dat echter zonder resultaat bleef. President Soekarno heeft in een boodschap aan de vooravond van de on afhankelijkheidsdag van India de hoop uitgesproken, dat „wij ook vrienden zul len zijn in de vredestijd en samen zullen werken voor de vrede in Azië en de we reld". In een interview heeft generaal Fran co verklaard, dat Spanje wil samenwer ken met alle landen, die zijn souvereini- tcit eerbiedigen. In de voortgezette vergadering van. de onderofficierenvereniging „Ons Be lang" tc Utrecht werd het hoofdbestuur opgedragen te blijven ijveren voor vol ledig rechtsherstel. Ook werd teleurstel ling uitgesproken, dat het „invasie-voor schot", waarop nu reeds 4 Jaar wordt ge wacht. nog steeds niet aan de militaire ambtenaren is uitbetaald. Op uitnodiging van het gemeente bestuur van Leeuwaren is een commissie gevormd van deskundigen, die zal pogen de veemarkt van Leeuwarden t.b.c.-vrij te maken. BUITENKANSJE Dc stralende Zaterdag en Zondag, die achter ons lippen, zijn een buiten kansje geweest voor Zeeland. Tjok volle treinen en eindeloze reeksen auto's toerden de provincie binnen. Alle provinciclctters waren vertegen woordigd. En ook Zondag heerste er ren ongekende drukte. Het was een Zondag zonder rijverbod voor auto mobilisten. Dc hotels en pensions hebben goede zaken gedaan. De meeste zaten tjokvol cn er moest vele malen neen verkocht worden. Een Middelburgse hotelhouder 'creep Zondagavond een groep Belgen om ,s kamers. Hij had er geen één meer. Mede natuurlijk, doordat ook vele Nederlanders na een prachtige r\jdag nog in Zeeland overnachtten. Of de restaurateurs cn de hotelhou ders met het rijverbod ingenomen zijn, behoeft men hen niet te vragen. Zij zijn er vierkant tegen heeft by een onderhoud met Reuter verklaard, dat naar zijn mening Al banië het brandpunt is geworden van dc druk van de Koniinl'orm op Grie kenland en Joego-Slavië. De Komin form. aldus Tsaldaris, concentreert thans alle hulp aan de Griekse gue rilla's aan de Grieks-Albanese grens. Daar bevindt zich het grootste deel van het guerilla-leger, dat op rond 14.000 man wordt geschat. Als de Kominform zou besluiten op te treden tegen de republiek van Tito, zou dit leger even gemakkelijk tegen Joego- Slavië als tegen Griekenland kunnen worden gebruikt. Ingezonden mededelingen l\ iw^iu NATUUSAZUN OP Z N.BEST Vader wilde kind kwijt. Een kinderloos echtpaar uit Aalten kreeg enige weken geleden een adver tentie onder ogen. waarin gevraagd werd wie genegen was in een prettige omgeving een jongetje van lVz jaar enige tijd te verzorgen. Het echtpaar dat hier wel voor voelde, schreef een brief en enkele dagen geleden stopte een auto voor het huis. Een ongeveer 30-jarige man stapte uit met een jongetje van 1% jaar aan zijn hand, ging bij de familie D. binnen en zei: „Hier is de jongen, hij heet Harry en eet alles". Daarna vertrok hij direct weer. maar de heer D. rende het huis uit en vroeg de man hoe hij heette. De man had echter weinig tijd en antwoordde, met het portier al in zjjn handen, dat hij m. was en uit Zutphen kwam. Harry bleek inderdaad een aardig kereltje te zijn, maar toch was de fa milie D. ongerust en wendde zich tot de politie. Toen bleek, dat het kind de dupe was geworden van onenigheid tussen de vader en de moeder. Bij de echtscheiding was het toegewezen aan de moeder, die het onderbracht bij de gvcotouders. Deze meenden echter na verloop van tijd, dat zij Harry niet langer konden houden. De ouders pleegden overleg om een ander onder komen voor het jongetje te vinden en zo werd besloten de bewuste ad vertentie te plaatsen. De politie te Aalten heeft het kind teruggebracht naar de grootouders. Reorganisatie op komst van Wereld Federalisten beweging* Naar aanleiding van berichten over moeilijkheden in de Wereld Federalisten Bewoging deelt de technische congres commissie van de beweging mede. dat zij langs volkomen reglementaire weg zo spoedig mogelhk het congres zal bijeen roepen. De leden kunnen dan voorstel len tot reorganisatie der beweging en spoedige hervatting van de propaganda- actie bekrachtigen. SCIIEEPVAARTBERICUTEN. Vllssingen aangekomen: 12 Aug, Char lotte v. Antwerpen; 13 Aug.: Hoogeland v. Tholen; Progres v. Londen. Vlisslngen vertrokken, 12 Aug.: Tubo n. Goole;1 Mecklenburg n. Folkestone: 13 Aug.: Hoogeland n. Londen. Gepasseerd n. Antwerpen. 12 Aug.: Axeldijk v. Rotterdam: Despatch v. Fo- wey; Kttty v. Amsterdam: Hagno v. Du blin: Boskoop v. Amsterdam: Maas v. Amsterdam: 13 Aug.; Prinses Maryke v. Southampton. Gepasseerd van Antwerpen. 12 Aug.; Hebe Nobel n. Londen v. Hansweort: Ma- raat V n. Queensborough; Toornvliet n. Oporto; Lissekerk n. Rotterdam; 13 Aug.: Blommersdijk n. Rotterdam. Kappie en de uitvinding van Signor Rivaldi.. Het raadsel van de rozenhou- tenkist is opgelost, wat wil zeg gen, dat ook dit verhaal over Kappie en de Maat weer uit is. Morgen starten we met een nieuw avontuur en het zal de lezers wellicht genoegen doen te vernemen, dat ditmaal ook Signor Rivaldi weer op de proppen komt. Signor Rivaldi heeft een be langrijke uitvinding gedaan. Tot welke verwikkelingen deze aanleiding heeft gegeven zult U in. de komende weken kunnen lezen. Hulpbetoon van vele zijden. Zaterdag en Zondag heeft de ruïne van Huize ..Ii'ma" te Domburg zeer veel belangstellenden getrok ken en algemeen werd het verloren Eaan van dit tehuis voor Ouder, van agen betreurd. Van vele zijden kwam er hulpbetoon. In Domburg werd gecollecteerd en er kwam 600 bijeen om de ouden van dagen en het verplegend personeel schade loos te stellen. Huis noch inboedel waren nl. verzekerd en met name de bewoners werden de dupe. Dat er toch nog buitenkansjes waren biykt uit het volgende: Toen men Zaterdag op de totaal uitge. brande verdieping nog eens een kyk. je ging nemen, vond men daar een gouden horloge met ketting volko men onbeschadigd aan een muur hangen! Uit Den Haag is inmiddels een nieuwe zending goederen gearriveerd, ditmaal van Huishoudelijke artike len. Een Domburgse bakker stuurde aan de bewoners van „Irma" zes prachtige taarten, een winkelier een hoeveelheid bonbons. De kinderen van de badgasten zorgden voor fles jes eau de cologne voor de verpleeg den en zo doet een ieder zijn best om de „slachtoffers" een prettig ogenblik te bezorgen. Heden zal worden vastgesteld, noe groot de schade is. Met name de verpleegden en het verplegend per- snoeel schijnen de dupe te zijn ge worden. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 13 Aug. Lucia. Stoop; Corjo, van Dijke; Telegraaf 4. Heijstek: Elisabeth, van Ec-, Telegraaf 19. Norlier; Hota, Peiman: Cen- trust 5. v. d. Stroom; Anna Alida, Bosje; Gruno, den Braber; Syria, Akkermans; Hollandia, de Jong; Roek. Boers, allen n. Rotterdam; Ingona, Broeders; Cisalpina 4. Gründler, beiden naar Dordrecht; Adri ans, Ruitenberg; Chrigee. de Waal; Voor den Tijd. Kornet, allen naar Werkendam; Port Puce. v. d. Vooren, naar Arnhem; Goede Hoop. de Waard, naar Kekerdorm: Nelly, van Zwol. naar Leiden; Helena. Hout. naar Bolsward; Secunda Spes, van Zoest, naar Amsterdam; Rosa. Leeuwen- stein. naar Utrecht: Jeanne, den Dikken, naar Vlieland: Cornelia, de Witte, naar Amsterdam: Coöperatieve 1, Schot, naar 'Vlaardingen: Jeanette. v. d. Veer; Willy, de Heusch; Suma, Goed gezelschap; Avia- teur. Olieslagers; Raymond. Turneer: Fc- licienne, van Looy; Express 106. Bittel; Navexmotor 4. Ilegems; Navexmotor 1, Blommaert: Express 53. Strijp: Luxor. Hengen; Rival. Janssens; Navexmotor 5. Van Hengen; Pito, de Crick: Rapide, v. d. Bos: Citcrna, van Houwelingen; Bron- zino. Gubbels, allen naar Duitsland; Waadt, de Kok: Graubunden, de Kieffer; Akswijk, Poelen; Elba, van Luyck; Ma- loya. Feenstra. allen naar Basel; Wotan, v. d. Laan: Aligern, v. d. Klooster; Ca- tharina 2. dc Bruyn; Col a Dow. van Hau te: Condor. Theunisse; Arbon, Verberght; SB 1089. Tulnstra: Wanderer, Van Schijn- del; Edmond, Reijniers: Henri, de Win ter: Bertus. Nout; Jacques Stork, v. d. Elshout: Speculant. Corlitz; Spes Vera. Verhagen; Maurits. Schreuders; Express 23, van Lang; Gerta, de Kruik; Moudau. de Vos: Henny, van Roosmalen; Arthur. Jiskoot; Oder. Stobbelaar; Lema. van Zanten; Henri. Mertens; Bertha, Cleer- bout; Margaretha, van Neijenhof; Amice, van Capelleveen: Elisabeth, Buitendijk, allen naar België. RAADSSTUKKEN GOES. Er komt geen afzonderlijke dienst voor Sociale Zaken. In verbami met de in de gemeenteraail van Goes opgegane stemmen it de regeling, vervat ln het huidige regiement voor net. Armbestuur (Dienst voor Sociale Zaken) in deze gemeente niet Burgerlijk iletsehêel juist is te achten, hebben B. en W. door bemiddeling van Ged. Staten advies gevraagd van de Directeur van de Stichting zeeland voor Maat. schappelyk en Cultureel Werk In een uitvoerige nota heeft genoemde directeur zijn mening over de nondzaKelijhelri van reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur te Goes gegeven en deze vergezeld doen gaan van enkele voorstellen. Na de gevolgen van een eventu ele instelling van een gemeentelijke dienst voor sociale zaken te hebben jegaan, komt hij tot de* conclusie dat de voordelen verbonden aan de instelling van een gemeentelijke dienst ook op andere wyzen door in terne wijzigingen in de organisatie vanhet Burgerlijk Armbestuur ge realiseerd kunnen worden, ztf net ook op minder eenvoudige wijze. Met het aanbrengen van enkele veranderingen in net bestaande re glement en het aanstellen van een ambtenaar voor sociale zaken wor den voldoende resultaten bereikt. De belangrijke rol. die het B. A. sedert eeuwen her in Goes gespeeld heeft, aldus het rappoi't, de omstan digheid. dat deze -instelling eerst sedert 1932 gemeentelijke subsidie behoeft en het feit, dat de taak der instelling momenteel op verantwoor de wijze vervuld wordt, pleiten voor het blijven toekennen van een be hoorlijke invloed aan het Burgerlijk Armbestuur. Dit klemt te meer, zo vervolgt de nou, nu allerwegen het gevaar dreigt van de verambtelijking van de sociale zorg. Hiertegen kan het B. A.. samengesteld uit particuliere vertegenwoordigers van alle geeste lijke stromingen en van alle lagen der bevolking, een belangrijk tegen wicht vormen. Instelling van een gemeentelijke dienst voor de soc. zaken oordeelt rapporteur in de gegeven omstandig heden daarom niet gewenst. Wel worden t.a.v. bepaalde punten veranderingen voorgesteld. Ter bevordering van de noodzake lijke coördinatie wordt het gewenst geacht dat de' tweede afdeling, belast met de behandeling van alle verzoe ken om ondersteuning en met het be steden van behoeftigen, en de derde afdeling belast met alle werkzaam heden betreffende soc zaken tot één afdeling, voor sociale zorg, samenge voegd worden. Wat het personeels- apparaat betreft wordt het gewenst geacht, dit in twee takken te split sen, nJ. één voor het maatschappe lijk werk („technische"' tak) en één voor beheer en administratie („ad ministratieve" tak). Daar de ge meente haar verantwoordelijkheid m. b.t. de soc zorg aan het b.A. dele geert en een subsidie voteert, wordt een behoorlijke gemeentelijke invloed te zeerste gewenst geacht, o.m. door benoeming van dc wethouder van soc. zaken tot lid van het b.A. Ver der wordt o m. voorgesteld de naam Burgerlijk Armbestuur te vervangen door bijv. „Gemeentelijke Instelling voor de Maatschappelijke zorg". wijzigingen in regle ment. Na bestudering van dit rapport hebben B. en W. een wijziging ont worpen van het regleme V voor het Burg Armbestuur, dat thans ter vaststelling aan dc raad wordt aan geboden. In grote lijnen zjjn hierin de voorstellen van de Stichting Zee land verwerkt. IKOR-uitzending uit Zeeland. Üadio.luisterclub in bruinisse Bij de familie Schikker in Bruinis- se is de radio-wagen van het I.K.O.R. op bezoek geweest. In deze woning is nl. een radio-luisterclub van de Ne derlandse Zondagsschoolvereniging gehuisvest en deze radio-luisterclubs worden nu en dan door het I.K.O.R. uitgezonden. Ditmaal was Zeeland aan de beurt en had men de luister club in Bruinisse gekozen voor de uit zending. Er werden liederen gezon gen en er werden vragen aan de kin deren gesteld. Zondag 21 Augustus om 19.00 uur over Hilversum II zal de reportage worden uitgezonden. De toestand aan de fruit veilingen. In de afgelopen week zjjn enkele moeilijkheden, die zich bij de afzet van fruit voordeden, geleidelijk ver dwenen. De export op Duitsland heeft verruiming in de markt ge bracht. De fruitverwerkende indus trie schakelt geleidelijk over op de verwerking van appelen, zodat de prijzen langzamerhand iets verbeterd z\jn. In het begin van de week was de situatie zo, dat door grote aan voer van appelen en te beperkte af zetmogelijkheden lage prjjzen op de veilingen werden gemaakt; in enkele plaatsen draaiden kleine hoeveelhe den door, die door het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen wer den overgenomen. Dit jaar bestaat voor het eerst de regeling, dat kroet en afval wel ter veiling moeten worden aange voerd, doch niet geveild mogen wor den Het Centraal Bureau neemt deze soorten tegen een vastgestelde vergoeding over en geeft er een (verwerkings-) bestemming aan In de beginperiode van de appel- oogst kon de afzet van dit product wel eens even stokken, omdat de fruitverwerkende industrieën op ap pelverwerking moeten omschakelen. Hierdoor zijn enkele partijen blijven liggen, hetgeen met name in Limburg en Zeeland de indruk heeft gewekt, alsof dit fruit vernietigd zou worden. Het is mogelijk, dat iets. ervan verlo ren gaat, doch het overgrote deel krijgt, aldus het Centraal Bureau, in elk geval een bestemming. LICHT STOOFPOLDER De lichtsectoren van het licht Stoof- polder zijn gewijzigd en thans zicht baar: wit van 154°. door Zuid tot in 217°, -rood tot in 228°, wit tot in 257°. groen tot in 267°, wit door West en Noord tot in 25°; overigens ver duisterd. Vreemdelingenbezoek op Schouwen-Duiveland- Schouwen-Duiveland staat nog steeds in het centrum van de Vreem delingen-belangstelling. Zo kwamen Zondag 700 leden van de Nederland se Re is vereniging het eiland bezoe ken. Een groep van 350 kwam met bussen naar Zierikzee, ging vandaar naar de badplaatsen. De bussen brachten de reizigers weer terug naar Zierikzee, vanwaar men met de boot. vertrok, die de tweede groep van 350 naar het eiland had ge bracht. Deze groep ging eveneens naar de kust om daarna over Zijpe terug te keren. Voorts kwam te Zierikzee een boot aan met ongeveer 300 passa giers uit West-Brabant. Vrijdagmiddag kreeg Zierikzee be zoek van het Nationaal Jongeren- vei-bond, dat in Hellevoetsluis een vacantiecentrum heeft. Te Zijpe arriveerde men met acht zeilsloepen, die door dc Marine be schikbaar waren gesteld. Met extra- trams ging men daarna naar Zierik zee. waar de N.J.V.-ers werden ont vangen door het V.V.V. bestuur. In het stadhuis sprak burgemeester Ihr. mr. J. Schuurbeque Boeije hen toe. De leider van de groep de heer v. d. Broek, dankte de burgemeester voor de ontvangst. De mosselexport te Bruinisse* De mosselexport, voor zover die plaats vindt door de kwekers te Brui nisse aan de diverse handelaren, handhaafde zich evenals vorige week op plm. 1700 tonnen. Rechtstreeks naar België gingen 285 tonnen. Ook de handel op Engeland is inmiddels begonnen. De export daarheen, hoe wel zij wel toeneemt, is echter nog niet groot. Prinses Irene schreef een brief aan Middelburger. Dc heer H. den Engelsman te Mid delburg ontving dezer dagen een eigenhandig geschreven dankbetui ging van H.K.H. Prinses Irene voor de schriftelijke gelukwensen, die hij de zer dagen aan de jarige prinses had gezonden. De heer Kram Jr. tot Notaris te Kapelle benoemd. Bij K.B. van 4 Augustus is met in gang van de datum der beëdiging be noemd tot notaris te Kapelle de heer J. C. Kram Jr. De heer Kram, die thans definitief zijn vader opvolgt, was sedert 1934 als candidaat-notaris te Kapelle werkzaam, waar hij sinds Maart jl. als waarnemend notaris op trad. De heer Kram Sr. heeft 27 jaar zijn ambt te Kapelle bekleed. Donderdag 25 Augustus meten Walcheren's beste rijders op het Molenwat er hun ikrachten. 124 deelnemers dingen naar vier wisselbekers. Zeeland heeft dit jaar al weer vele ringryderijen beleefd, doch de mooi ste, de spannendste, de aantrekkelijk, ste wedstrijd met de meeste traditie, hebben de Walchenaren nog voor de boeg. Op de laatste Donderdag van deze maand 25 Augustus om pre cies te zijn zullen de beste rlng- stekers van het eiland in dracht naar Middelburg komen, waar voor de derde maal na de bevrijding de door de V.V.V. Walcheren georganiseerde ringrijclery om maar liefst vier wis- selbekers en een reeks - van andere fraaie prgzen gehouden zal worden. Men kan er zeker van zijn, dat het in deze maand toch reeds zo veelvul dig geraadpleegde weerbericht in de krant op Walcheren niet met zoveel aandacht zal worden gelezen als op 24 Augustus, want mooi weer ver leent dit grote Middelburgse ring- stekersfeest een aparte bekoring. De pracht van de Zeeuwse paarden en de kleur en fleur van de klederdracht want de vrouwen blijven op zo'n dag niet thuis! komen dan nog be ter tot hun recht, hetgeen de charme van dit schouwspel niet weinig ver groot. Jammer genoeg is het nog niet mogelijk om, zoals vroeger, de kamp te houden op de binnenplaats van de Abdij; er moet dus weer genoegen worden genomen met het Molenwa ter. maar de ervaring van twee ja ren heeft geleerd, dat' het daar ook uitstekend gaat. Er worden drie ba- Marktberichten VEILING WALCHEREN. 12 Augustus 1949. Fruit: Appels: Madeleinen 16—24; Per zikappels 7—32; Earley Victoria 6—17. Zi geunerinnen 9—31; Appels val 7—11. Peren: Précoce Trévoux 11—27; Ooms kinderen 2124; Br. Herenperen 11; Pe ren val 6—7. Pruimen: Washingtons 1440; Ontario 2035; Czarpruim 19—35. Meloenen: Netmeloenen 2763; Ananas meloenen 35—60; Suiker meloenen 16—66. Druiven: Frankenthalers 82—1.40. Perziken 2—21. Bessen: Rode bessen 33—37. Tomaten 1639. Groenten: Bloemkool I 33—63, id. II 13— 23. id. Ill 9; Komkommers IA 1118, id. I 9—16. id. II 8—14. id. Ill 6—9; Sla 312; Andijvie 5—18; Spinazie 12—17; Postelein 3—7; Rabarber 2—4; Waspeen 6—9; Dub bele princessen 21—39; Snijbonen 20—62; Pronkbonen 3336; Wagenaars 22; Rode kool 5.508; Spitskool 12; Savoye kool 8—22: Bospeen 5—14; Boskroot 10; Kro ten (kg) 4—5; Augurken 6—50; Uien 7—10, alles per kg. bos of stuks. Aardappelen: Bonken 7.9010.Grote 6.00—7.40: Drieling 3.60—4.30; Bintjes 3.90 —10.30: Blauwe Eigenheimers 7.908,50; Koopmans Blauwe, alles per 100 kg. VISMIJN VLISSINGEN. Van 8—13 Aug. Export garnalen 2107 kg 941.90; Pel lerij garnalen 84 kg 45: Schar 1472 kg 27 —55: Bot 5367 kg 10—49; Kleine Bot 908 kg 6—34; Grote tong 614 kg 1.70—2 30; Middel tong 283 kg 1.30—1.70; Kleine long 5251 kg 26—58: Groote schol 619 kg 33— 59; Midschol 2225 kg 2859; Kleine schol 2283 kg 15—49, alles per kg. nen uitgezet, de eerste tegenover de Huishoudschool, de tweede tegenover de Schouwburg en de derde tegen over de Gasfabriek. Hoewel het aantal deelnemers iets geringer is dan vorig jaar, toen 133 ringrijders in het krijt traden, is ook nu weer het enthousiasme groot: de ringrljderljcommlssle kreeg 124 opga ven en dat betekent, dat een zeer hevige strijd tegemoet gezien kan worden. VELE PRIJZEN. En die strijd is de moeite waard! Niet alleen om het sportieve genoe gen daarvan, maar ook om de prij zen. Daar is in de eerste plaats de zilveren wisselbeker, beschikbaar ge steld door H.M. de Koningin, thans Prinses Wilhelmina. Vorig jaar werd die beker veroverd door Riemens uit Meliskerke, die zeker alles in het werk zal stellen om zijn bezit te pro longeren. Verder zijn er nog drie zilveren wisselbekers te winnen, namelijk die van de gemeente Middelburg, van wijlen de Middelburgse juwelier Jacques Frank en van mr P. C. Adri- aanse, de voorzitter van de Ringrij- derijcommissie. Daarnaast zijn onge veer 50 andere prijzen beschikbaar. Het aanvangsuur van de de beker wedstrijden het hoogtepunt van de dag is ditmaal een uur vroeger gesteld, te weten om 2 uur. Natuur lijk kunnen alle rijders ook weer deelnemen aan een afvalwedstrijd om de pollepel en kist sigaren. Elke rij der komt eenmaal uit en hij, die geen ring steekt valt af, zodat het aantal deelnemers snel vermindert. Tenslotte zij gemeld, dat de traditie getrouw, wederom aan de ringrijderij een wed strijd voor versierde paarden is ver bonden. WALCHEREN Middelburg b.o.v.a.g..examens. By de tc Rotterdam gehouden Bovag-examens voor tweede monteur zijn de volgende leerlingen, die hun opleiding genoten aan de avondcur sus. onder auspiciën van het plaat selijk Bavog-bcstuur door de Am bachtsschool te Middelburg gegeven, geslaagd; voor het volledig diploma e heren M. Louws en J. Mullié voor het theoretisch gedeelte hiervan de heren J. P. Kesteloo en I. Kesteloo. kinderfeest in ndeuw.middelburg Vrolijke muziek mengde zich Za terdagmiddag op het weiland bij de Zacharias Jansenstraat te Middelburg met luide kinderstemmen en het ge lach van trotse ouders: de buurtver eniging Nieuw Middelburg organiseer de een kinderfeest en enkele honder den jongens en meisjes beleefden hierdoor een heerlijke middag. De krachten werden gemeten in allerlei soorten spelletjes en natuurlijk werd ook de inwendige mens niet vergeten. Zon en pavoisering verhoogden de feestelijke stemming op het weitje. Tentoonstelling Piet Bulthuis, in Vlissingen geopend. Met de inrichting van een tentoonstel ling van werk van de schilder Piet Bult huis uit Zierikzee, is de Kunstkring „Het Zuiden" te Vlissingen eigenlijk een nieu we weg ingeslagen. Wat men tot dusver op zijn exposities te zien kreeg, ademde steeds de geest van wat men in Vlissingen aanduidt als de „school van Jacobs". En met alle waardering, welke men terecht voor deze nestor der Walcherse schilders en zijn leerlingen kan hebben, stemt het toch tot vreugde te mogen ervaren, dat men nu ook eens iets anders wil laten zien. WethoudeV L. P. van Oorschot, die als loco-burgemeester Zaterdagmiddag de tentoonstelling met een enkel woord open de, vestigde hierop eveneens de aandacht en verbond daaraan de wens. dat deze expositie er toe zal bijdragen de belang stelling voor de schilderkunst in Vlis singen te verlevendigen. Hij zeide voorts te hopen, dat de Kunstkring eerlang de beschikking zal krijgen over een betere huisvesting, waarbij zij dan de steun van gemeente en provincie wellicht niet zal kunnen ontberen. Wat de tentoonstelling zelf betreft.' kun nen wij vaststellen, dat Bulthuis een con- centleus kunstenaar is, die in zijn schil derijen dc grote liefde voor de stad zij ner inwoning tot uiting brengt. Een doek als „Zierikzee bU avond" (no. 13) bijv. geeft de dreiging van een loodzware lucht boven het stadje, waarvan het pittoreske silhouet een levendig accent in dit werk brengt. Ook het schilderij „Lente in Zie rikzee" (no. 9). het kleine aquarel „Zie rikzee in de sneeuw" (no. 7) en de teke ning van de St. Lievens Monstertoren (no. 4) lonen de moeite van een aandachtige beschouwing, terwijl het „Panorama van het duin bij Renesse" (no. 6) een levendig en zonnig tafreel is geworden. Minder konden ons bekoren de beide Parijse stadsgezichten, die wat saai van compositie en dor van toon zijn. maar het doek „Omgeving van Brussel" (no. 3) is daarentegen weer een bijzonder treffend stemmingsbeeld geworden. De tentoonstelling is ingericht in het zaaltje van de Kunstkring „Het Zuiden" op dc bovenste verdieping van het Mu seum aan het Bellamypark. Drinkwatervoorziening voor schippers. Naarvernomep wordt heeft het Hoofdbestuur van de Ned. Schippers vereniging „Schuttevaêr" van het Departement van Sociale Zaken be richt ontvangen, dat de N.V. Water leidingmij Schouwen-Duiveland be reid is mede te werken aan de drink watervoorziening voor schippers aan de vluchthaven van Bruinisse, mits haar de jaarlijkse opbrengst aan wa- tergelden van 10% der aanlegkosten wordt gegarandeerd. Groot waterfeest in Vlissingen. op 31 augustus a.s. Op de verjaardag van H.K.H. Prin ses Wilhelmina zal te Vlissingen een groot waterfeest worden georganiseerd in de z.g. Engelse haven bij de Nieu- wedijk. Tal van verenigingen, die zich bewegen op het gebied van sport en waersport zullen hieraan deelnemen. Medewerking is toegezegd dbor de Zwem- en poloclub „De Zeehond", de vereniging voor watertourisme „De Schelde", de Vlissingse Reddingsbriga de, „Lichaamsontwikkeling" e.a. Voorts hebben de organisatoren van dit feest om de medewerking van de,Bond van buurtverenigingen „Oranje ën Vlissin gen" verzocht. Het ligt in de bedoeling een demon stratie te geven van diverse takken van watersport. Er zal een zwempolo- wedstrijd te zien ziin. voorts komische nummers met kano's, formatiezwem- men door de Reddingsbrigade enz. Het slotnummer, dat groots zal worden op gezet, kom voor rekening van de ver eniging „Lichaamsontwikkeling". Het waterfeest zal 's avonds om 8 uur beginnen. Er wordt gezorgd voor een goede verlichting, evenals voor zit- en staanplaatsen voor het publiek aan beide zijden van de haven. Het gebouw van dc vismijn zal als kleéd- gelegenheid worden gebruikt. De Sluis van de haven zal bij vloed worden af gesloten, zodat het waterpeil in de ha ven hoog genoeg zal zijn. engels leger des heils- orke^t od bezoek, Op Donderdag- 8 September zal de Portsmouth Citadel Band van het Leger des Heils uit Portsmouth een bezoek brengen aan Middelburg en in de Oostkerk een concert geven. Vlissingen CONCERT VAN CRESCENDO. Donderdagavond geeft de Accorde onver. „Crescendo" o.l.v. M. P. Ven- tevogel een concert in het Bellamy- park te Vlissingen. Het programma luidt: Office of the Day (mars); In einem Chinesischen Tempelgarten (Fantasie Ketelby): Recordylia (Wals, M. P. Ventevogel)Circus Renz (Galop, Peter); Hawaii potpourri; Crescendo 25 jaar (mars, M. P. Ventevogel); Fétes d'Hiver (Fantasie, Cadenne); Mondnacht auf der Alster (Wals, Fé- tras); Engelse potpourri; Feestmars (v. d. Glas). KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Middelburg M. Holtrop te Haarlem (C.). CIIR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zierikzee (2e pred.pl.) I. de Bruijne te Hilversum. - MIDDELBURG. Maandag: Kunstmuseum: Schilderijenex positie Prinses Wilhelmina. 10—12.30 en 1.30—5.30 uur; Vleeshal: Zeeuws Oorlogsmuseum. 10—12 en 2—4 uur; Electro: Passagiers in de nacht (18 p.), 7 cn 9.15 uur; Schouwburg: Blan che Fury (18 j.), 8 uur. Dinsdag: Kunstmuseum: Schilderijen-ex positie Prinses Wilhelmina, 10—12.30, 1.30—5.30 en 7—9.30 uur; Vleeshal: zie Maandag; Elechtro: De avonturen van Rex en Rlnty, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: Opdat Recht Ge schiede. 7 en 9 uur; Luxor: De Zwar te Pijl. 8 uur; Museum. Bellamypark 1.30—5; Tentoonstelling Plet Bult huis. Dinsdag: Alhambra: De Lange Thuisreis, 7 en 9 uur; Luxor Kruistocht door het Westen. 8 uur; Museum. Bellamypark. 10—12.30 en 1.30—5 Tentoonstelling Piet Bulthuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2