PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President van Syrië na een staatsgreep geexecuteerd DE EUROPESE ASSEMBLEE KRIJGT HET ZEER DRUK SLECHTS TWEE-DERDE VAN DE DUITSERS TER STEMBUS VANDAAG ZEILWEDSTRIJD VAN TERNEUZEN NAAR VEERE DE BILT Kolonel Hinawi heeft thans de macht in handen genomen VOORSPELT 192e Jaargang-No- 198 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tartef. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven oadres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. teL 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel.^26 Nachtelijke overval op presidentswoning. Een Wild West staatsgreep in Syrië heeft een einde gemaakt aan 't regiem van president Hoesni Zaim en de macht in handen gebracht van kolonel Sami Hinnawi. De president en zyn minister-president, dr. Mohsen Barazi werden Zaterdagnacht uit hun woningen gehaald en Zondagmorgen terechtgesteld. In een aantal proclamaties maakte de nieuwe machthebber via radio Damascus bekend, dat het, Syrische leger had besloten handelend op te treden om het land te bevrijden van de tyram. Het, leger zou slechts tijdelijk de macht overnemen en deze later overdragen aan „oprechte en loyale leiders." In de nacht omsingelden manschap pen, die in drie pantserwagens gear riveerd waren, de particuliere woning van de president. Een hooggeplaatst officier drong met geweld het huis binnen, nadat hij schoten gelost had op de lijfgarde van de president en dwong Hoesni hem te volgen. Tegen minister-president Barazi werd op gelijke wijze opgetreden. Onmiddel lijk daarop werd een nieuwe oorlogs raad gevormd door kolonel Sami Hin nawi, bevelhebber der eerste kolonne van het Syrische leger. De raad, waarinelf andere voor aanstaande officieren zitting hadden, voerde „het proces" tegen de presi dent en de premier en veroordeelde beiden tei* dood. Het doodvonnis werd onmiddellijk in het fort Mezza bij Da mascus voltrokken. Tevens werd een aantal officieren en burgers, die met Zaim's bestuur sa menwerkten, gearresteerd, o.a. het hoofd van de militaire politie. DE ^MACHTHEBBERS Dertig Maart 1949 kreeg kolonel Hoesni de macht in handen door een staatsgreep zonder bloedvergieten. Hij trad als voorlopige minister-president op. totdat hij 25 Juni op grond van 'n nationaal referendum president werd en dr. Barazi, voormalig gezant in Egypte en Saoedi Arabië, tot premier benoemde. Kolonel Hoesni was 52 jaar oud en werd te Aleppo in Noord Syrië gebo ren. Tussen 1917 en 1919 diende hij op het Arabische schiereiland in het Turkse leger. Na de bezetting van Syrië door Frankrijk in 1920 was hij de eerste Syrische Arabier, die een Frans regiment aanvoerde. In de tweede wereldoorlog voerde hij het bevel over de Vichy-brigade, die Da mascus verdedigde tegen de „binnen vallende" Engelse en vrije Franse le gers onder leiding van veldmaar schalk Maitland Wilson. Na enige tijd door de Fransen gevangen gehouden te zijn, werd hij in Januari 1948 tot inspecteur-generaal van politie be noemd en kreeg in Mei 1948 het be vel over de gewapende strijdkrachten van Syrië. Het Syrische leger is door hem ge heel opnieuw opgeleid en georgani seerd, terwijl de sterkte verdubbeld werd. De betrekkingen tussen Syrië en Irak werden veel slechter tenge volge van het feit, dat kolonel Hoesni het plan van Irak tot vereniging van Irak, Syrië en Transjordanië verwierp. Dc nieuwe machthebber, de 55-jari- ge kolonel Sami Hinnawi, verklaarde op vragen van Reuters correspondent, dat tot de coup werd besloten, „toen de meerderheid van het volk tegen de onderdrukking begon te morren". Deelnemers aan Haagse conferentie gearriveerd. Zondagmorgen is wederom een aan tal deelnemers aan de Ronde Tafel conferentie op Schiphol gearriveerd. Hieronder bevonden zich ondermeer Ide Anak Agoeng Gde Agoeng, mi nister-president van Oost-Indonesië en vice-voorzitter van de B.F.O. en dr. R. Soedjito, leider van de Midden Java-delegatie. Ter begroeting waren ondermeer aanwezig minister van Maarseveen, sultan Hamid II, voor zitter der B.F.O., de heer Roem, voor zitter van de republikeinse delegatie en dr. Prinsen, secretaris yan de R. T.C. Onder de passagiers bevond zich ook dr. Mansoer, die zeer optimis tisch gestemd was over de resultaten van de Interindonesische conferentie en over de vooruitzichten van de Haagse conferentie. Uit Londen arriveerde Zondagmid dag per vliegtuig op Schiphol het Australisch lid van de U.N.C.I., de heer F. K. Critchley. die eveneens aan de Ronde Tafel Conferentie zal deelnemen. Tienduizenden Slowaken woonden bisschopswijding bij. De Tsjechoslowaalcse politie heeft Zondag alle wegen afgezet naar het Slowaakse stadje Trnava, waarheen tienduizend katholieken stroomden om de bisschopswijding bij te wonen van mgr. Lazik en mgr. Pobozny. Beide bisschoppen zijn benoemd door het Vaticaan zonder dat de Tsjecho- slowaakse regering hiervan in kennis is gesteld. De tienduizend gelovigen, die zich te voet, per fiets, boerenwagen of trein naar Trnava begaven, moesten aan de gewapende politieposten hun naam opgeven. Het gehele Tsjechoslowaakse epis copaat was bij de wijdingsplechtig heid aanwezig, behalve de aartsbis schop van Praag, mgr. Beran. Volgens kerkelijke kringen kon mgr. Beran zijn paleis niet verlaten, omdat hij voortdurend bewaakt wordt. Zijn volgende stap zou zijn „de vorming van 'n constitutionele demo cratische regering, gegrond op de toe stemming des volks". Hinnawi ont kende, dat de coup in enig verband stond met een buitenlandse regering. Hinnawi heeft in een brief aan de Britse regering een uiteenzetting ge geven van de contra-revolutie en ver zekerd, dat het nieuwe bewind al Syrië's internationale verplichtingen zal eerbiedigen. Koning Farock van Egypte heeft een hofrouw van drie dagen af gekondigd in verband met de executie van de Syrische presi dent. Koning Leopold nodigt premier Eyskens uit. Koning Leopold heeft de nieuwe Belgische premier. Gaston Eyskens, uitgenodigd voor een onderhoud in Zwitserland. Eyskens heeft geant woord, dat hij deze uitnodiging niet kon aanvaarden voordat zijn coalitie regering een vertrouwensvotum van het parlement zou hebben ontvangen. Het nieuwe kabinet is Zaterdag voor het eerst bijeengekomen. Het keurde een regeringsverklaring goed, welke Dinsdag aan het parlement zal worden voorgelezen, waarna' een ver trouwensvotum gevraagd zal worden. Vliegtuig stortte neer in het Andesgebergte. Bij een vliegtuigongeluk te Bojaca in Columbia, waar de toppen van het Andesgebergte steeds in mist zijn ge huld, zijn Zondag 32 personen om 't leven gekomen. Het vliegtuig, een Douglas D.C. 3 van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Saeta", had Bogota ver laten voor een vlucht naar Ibaque. Het stortte neer in het Andesgebergte en alle inzittenden vonden de dood. Italianen werden al te vurig Na een debat van twee uur heeft de Europese assemblee Zaterdag een agenda opgesteld, die zo omvangrijk is, dat president Spaak de vrees uitsprak, dat het onmogelijk zal blijken deze binnen een maand af te werken. De assemblee voegde in totaal vjjf nieuwe punten aan de agenda toe buiten de reeds door de ministers vastgestelde. De ministers moeten aan de nieuwe punten nog hun goedkeuring geven. Overeenstemming werd eerst bereikt na zeer verwarde discussies, waarbij de Va lera en een aantal Italiaanse afgevaardig den trachtten enige voorstellen aanhan gig te maken, ondanks het feit, dat zij niet voldoende ondertekenaren hadden. De Valera vriide met alle geweld de Ierse kwestie aan de orde brengen, hoe wel niemand daarvoor voelde buiten de Ieren zelf. De Italianen streden* een hevige strijd voor de opneming van een algemeen de bat over de doeleinden van de Raad van Reizende beiaard. Zaterdag werd in Asten een beiaardsdag gehouden, tijdens welke de reizende beiaard, die in de toekomst nog in menige plaats in Nederland te horen zal zijn, werd ingewijd. Een tiental beiaardiers, onder wie de heer Staf Nees, directeur der bei aard-school te Mechelen, was hiervoor naar het Brabants dorp gekomen. Zij bespeelden allen het carillon en waren er enthousiast over; Staf Nees verklaarde zelfs nog nooit een betere beiaard gehoord te heb ben. Hierna werd het carillon op een vrachtauto gezet en naar Helmond gebracht, waar Toon van Balkum uit Den Bosch in de tuin van het kasteel-raadhuis een concert gaf. Europa, welk debat naar de mening van de voorzitter practisch onder andere agendapunten gevoerd kan worden. De Italiaanse afgevaardigden verdedigden hun standpuntmet zoveel vuur, dat zij tot elkaar begonnen te roepen en door de zaal begonnen te rennen, zodat zij door Spaak tot de orde geroepen moesten worden. Tenslotte sloten voldoende leden zich aan bij Spaak's standpunt, dat opneming van dit punt nutteloos was en werd het Italiaanse voorstel verworpen. Het resul taat van de discussie is, dat aan de mi nisters zal worden voorgesteld de vol gende agendapunten toe te voegen: 1. Studie van de veranderingen in de Europese politiek, die nodig zijn om een sterkere eenheid te verkrijgen. 2. De mensenrechten en de fundamen tele vrijheden. 3. De unificatie der wetgevingen betref fende de status van buitenlanders, ten einde te komen tot een algemene Euro pese nationaliteit en het instellen van een Europees paspoort. 4. Een program van Europese openbare werken. 5. Samenwerking in wetenschappelijk onderzoek en techniek. 5. Instelling van een Europees bureau voor patenten. Ook deze weeik groente naar Duitsland. Ook voor de week van 15 tot en met 20 Augustus is een week-contingent van 500.000 dollar beschikbaar voor de export van groenten naar West-Duitsland. Deze wordt dus vandaag voortgezet. De fruit- export is Donderdag hervat voor het res terende deel. groot ongeveer 300.000 dol lar. van het Juli-contingent dat voor fruit 500.000 dollar bedraagt. Geroofde juwelen van de Khan op het spoor- Er bestaat volgens de Volkskrant een goede kans, dat de juwelen van de Aga Khan binnenkort terecht zijn. De vertegenwoordigers van Lloyds, bij welk concern de kostbaarheden verzekerd zijn, menen te weten, dat de gestolen sieraden zich in het Zui den van Frankrijk bevinden. De da ders zou men op het spoor zijn. Valse „bankjes" van f 25 in omloop. Bij de Amsterdamse politie is aangifte gedaan door een eigenaar van een rijwiel- verhuurinrichting. die door een onbekend persoon was opgelicht met een vals bank biljet van 25 gulden. De man had het toegevouwen biljet aangeboden en ver zocht het even klein te maken. Deze aan gifte is de reden, dat de Amsterdamse politie, in verband met een enkele dagen geleden gevonden pakje valse bankbil jetten. een waarschuwing tot het publiek richt om speciaal op bankjes van f 25 te letten, die dichtgevouwen worden aange boden. Dezer dagen deponeerde een sleepboot- machinist op het Bureau' Meyerplein een pakje, dat hij drijvende had gevonden in 't water bij de de Rutyerkade. Het pakje bevatte 45 proefdrukken met de voorzijde van een bankbiljet van f 25. alsmede een pakje blanco papier. Dezelfde avond en nacht werden op een tiental plaatsen in de stad. in vieren gevouwen bankbiljetten van f 25 gevonden, met alleen één zijde bedrukt. Sociaal-democraten hebben de leiding Slechts twee derden van de Westduitse bevolking vond het Zondag de moeite waard om naar de stembus te gaan voor de verkiezing van. de eerste vrije Duitse regering sinds 1933. De stembureaufunctionarissen in de drie Westelijke zónes schatten 's avonds, dat 60 a 70 van de 29.500.000 West-Duitse kiesgerechtig den hun stem hebben uitgebracht. In de Britse zóne, waar twee extreem-rechtse partyen de Duitse partij en de Duitse rechtse partij aan de verkiezingen deelnamen, werd drukker gestemd da» in de Amerikaanse en Franse zóne, waar geen „openlijke" rechtse candidaten waren gesteld. Volgens berichten uit geheel West- Duitsland zijn de vluchtelingen uit de voormalige Duitse Oostelijke ge bieden in grotere .getale ter stembus gegaan dan enig andere bevolkings groep. In verschillende stemdistric- ten in Beieren hadden 90 procent van de vluchtelingen gestemd, tegen 50 procent van de geboren en getogen Beieren. EERSTE RESULTATEN. De te middernacht bekend gewor den resultaten van de verkiezingen in alle staten met uitzondering van De Haagse rijvereniging „Rljcentrum Hofstad" heeft een driedaagse nationaal concours-hippique georganiseerd, dat gisteren begon. Hieraan werd ook door de Prinsesjes Beatrix en Irene deelgenomen. Prinses Bea trix werd zevende en Irene bezette de vyfde plaats. Vreemde capriolen van Belgisch vliegtuig. Zondagmorgen heeft een klein twee- motorig toestel van de Belgium Air Ser vice. komende uit Sta vanger en op weg naar Brussel, op Schiphol een noodlan ding moeten maken. Er hing die morgen boven Schiphol een zware mist en aan vankelijk heeft het toestel getracht op Eelde te landen, maar ook daar kon het niet aan de grond komen. Het vloog terug naar Schiphol en kreeg toen te kampen met tekort aan benzine, zodat het wel moest landen. Door gebrek aan zicht heeft het toestel vreemde capriolen boven de Amsterdamse luchthaven gemaakt. Bij zijn landingspogingen pikte het een ladder, welke tegen het stationsgebouw stond, mede, wipte juist over enkele toe stellen. die op het platform stonden, heen, raakte een lantaarnpaal, scheerde net over het dak van het stationsgebouw en kwam tenslotte terecht op een oude keet. Met een gebroken vleugeltip, een verlo ren landingsgestel en beschadigde schroe ven kwam het toestel eindelijk aan de grond. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. zo ook 800 kg kreeft, wel ke het toestel vervoerde. - Het aantal gevallen van zakkenrol lerij neemt de laatste tijd in Amsterdam hand over hand toe. Op een der politie- bureaux kwamen op één dag niet min der dan vier aangiften binnen. Engelse, Belgische en Nederlandse deelnemers in Gent en Terneuzen ontvangen. In het kader van de door de Roy al Belgium Sailing Club uit Gent, De Jachthaven te Terneuzen en de V. V.V. Terneuzen georganiseerde wa- tersfertocht, aanvaardden Zaterdag morgen een 40-tal Engelse, Neder, landse en Belgische zeil- en motor, jaehfen de tocht van Gent naar Ter neuzen. Tegen 12 uur arriveerden de snelsten dezer scheepjes reeds aan de Schependijk te Terneuzen, terwijl ongeveer 4 uur allen binnen waren. Zoals gewoonlijk lokte deze graag geziene „invasie" weer heel wat Ter- neuzenaren naar de waterkant om t,e kijken naar het fleurige schouw spel, dat een dergelijke vloot van pleziervaartuigen biedt. De vele ge- pavoiseerde bootjes, de bevlagde straten, de ongewone drukte in de Jachthaven, de talrijke wandelaars en dit alles nog overgoten door een overvloed van zonlicht, gaven inder daad Terneuzen dc indruk van een stadje in feeststemming. De muzika le wandeling langs de ligplaatsen der pleziervaartuigen, door de keu rig geüniformeerde Terneuzense Har monie, verhoogde deze feeststemming nog. TOESPRAAK BÜRGE. MEESTER TELLEGEN. Ongeveer 5 urn- werden de deelne mers aan deze stertocht in hotel Rot terdam in het Nederlands, Engels en Frans verwelkomd door burgemees- tr mr. P. H. W. F. Tellegen. die zeide met genoegen te hebben geconsta teerd, dat de buitenlandse gasten zich in Terneuzen blijkbaar goed thuis voelen. Ook ditmaal merkte hij immers vele bekende gezichten op van deelnemers aan vroegere ral- lye's,terwijl de leden van de Royal Belgium Sailing Club zelfs wekelijk se gasten zijn geworden. Met 't orga niserend comité betreurde spreker 't. dat het slechte weer van de laatste dagen een aantal ingeschreven En gelse jachten de overtocht over de Noordzee onmogelijk had gemaakt. Niettemin kan de tocht echter ge slaagd worden genoemd. Na de deel nemers ook op hun verdere tocht een goede reis en prettige dagen te hebben toegewenst, gaf mr. Tei legen het woord aan de heer J. F. de Klerk. Deze Nederlandse deelnemer vond het jammer, dat de tocht al bijna tot net verleden behoorde. Namens alle deelnemers dankte hij de com modore van de Royal Belgium Sailing Club, de heer H. P. Leten, en me vrouw Leten voor de ontvangst, wel ke deze hen hadden bereid in hun villa te Gent. Mevrouw Leten werd een bloemstuk aangeboden. Nadat elite deelnemer nog een her inneringsmedaille, aangeboden door de gemeente Terneuzen en voorstel lende een Zeeuwse boerin, uit han den van burgemeester Teilegen had ontvangen, behoorde deze officiële ontvangst weer tot het verleden. 's Avonds werden de deelnemers in het Concertgebouw nog een avond aangeboden van Zeeuwse folklore en dansen. Hiervoor bestond een zeer grote belangstelling. Het programma viel, vooral bjj de buitenlanders, zeer in de smaak. DE DEELNEMERS TE GENT. Vrijdag de dag der samenkomst, waren de deelnemers aan deze ral- lye weer in Gent door de mede-or ganiserende vereniging, de Royal Belgium Sailing Club. in het club huis ontvangen, terwijl het stadsbe stuur van Gent, bij monde van bur gemeester E. Clays, het gezelschap die dag in het Bijloke museum een ontvangst bereidde. Nadien heeft het gezelschap de stad bezichtigd onder de deskundige leiding van de conservator van het Bijloke museum, terwijl allen zich s avonds verenigaer\ ten huize van de commandore van de Royal Belgium Sailing Club. DE LAATSTE ETAPPE. Vanmorgen zijn alle deelnemers te Terneuzen gestart, om via Vlis singen, Westkapelle naar Veere te gaan. De zeiljachten zijn 6.20 ver trokken en de motorjachten om 9 uur. Er zijn controleposten ingericht op de hoek van Borssele, bij de Loodsenwacht te Vlissingen, bij de vuurtoren te Westkapelle en bij' de ingang van het Veersegaf Het eind punt van deze tocht is bij de Camp- veerse toren. De afstand van Terneu zen naar Veere bedraagt ongeveer 32 mijl. Vanavond om 5 uur zullen de prij zen uitgereikt worden in de Camp- veerse Toren. ZEILWEDSTRIJD BIJ TERNEUZEN. Ter gelegenheid van het feit, dat Zondag veel zeiljachten in Terneuzen aanwezig waren, organiseerde de Royal Belgium Sailing Club een zeilwedstryd op de Schelde bij Ter neuzen. De uitslag was als volgt: Drakenklasse: le race: 1. Puzzle, Amerikaan was valse munters te vlug af. Dezer dagen heeft zich in de buurt van Nijmegen een affaire afgespeeld, waarbij een Amerikaan twee valse munters te vlug af was. Hij had n.l. een bedrag van 6000. besteed voor de aankoop van valse dollarbiljetten. Bij het Amerikaans consulaat te Rot terdam vertelde hij. dat hij deze valse biljetten zou hebben gekregen van een onbekende man te Luik. De Rotterdamse politie stelde een onderzoek in. dat echter tot niets leid de. Men vond echter het verhaal wel een beetje vreemd en liet zijn gan gen nagaan. Toen bleek, dat hij te Nij megen eveneens aangifte deed van 'n dergelijke affaire. Hij noemde hierbij de namen van zekere B. en G. té Nijmegen. De politie achtte het nog niet noodzakelijk de Amerikaan te ar resteren, maar slaagde er in een aan tal leden van een grote internationale bende valse munters te arresteren. De Amerikaan, die zijn 6000.— terug wilde hebben, wist .een garagehouder te Nijmegen te bewegen hem naar een stille weg te brengen, waar hij de man, van wie hij de valse biljetten had gekocht, zou vragen hem het geld te rug te geven. De garagehouder wist de valse munter B. in dë auto te krij gen en beloofde de Amerikaan, die zich in het bagageruim verborg, een semtje te geven. Gewapend met een revolver wist de Amerikaan de dode lijk geschrokken B. een schuldbeken tenis te laten tekenen. Later konden oolc B. en diens handlanger G. wor den gearesteerd. Paul Hoffman in Parijs. De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, is Zondag middag per vliegtuig uit Bourne mouth in»Parijs aangekomen. Hij zal Dinsdag een geheime bespreking heb ben met de hoofden der delegaties van de 19 Marshall-landen en de vol gende dag een rondreis beginnen voor een bezoek aan de Eca-missïes in Ve netië. Rome. Athene, Frankfort, Brus sel en Londen. De 43-jarige Margaret Mitchell, de schrijfster van „Gone with the wind", die Donderdagavond ernstig gewond werd bij een ongeluk met een taxi, is Zater dag tot bewustzijn gekomen. De artsen hopen, dat zij de jneest kritieke periode te boven is gekomen. eig. J. Lippens, Gent; 2. Claes Com- paan, dr. Pleysier, Goes; 2e' race: le Claes Oompaan, dr. Pleysier, Goes; 2e. Puzzle, J. Lippens. Gent. Beide jachten behaalden een ge lijk aantal punten, zodat de wed strijd onbeslist is gebleven. Een derde race, welke op een na der te bepalen datum wordt gehou den. moet dan de beslissing brengen. Vlinderklasse: le. La Jolie, H. Braseur, Gent: 2e. Tantarque. J. van Autriwe, Gent; 3. Phalène. F. Heb- belrjnck, Gent: 4. Morrot. H. Leten, Gent; 5. Good Luck, A. Vercruysse, Gent; 6. Zeewacht, A. Elleboudt. Ostende; 7. Zarinda. mej. Br. Ver cruysse. Gent: 8. La Coquette, C. de Brouwer, Gent. De prijzen wer den uitgereikt in hotel „Ambassa deur" door de heer H. de Vos. di recteur van marine van België. Noord-Rijnland-Westfalen en Beieren geven het volgende beeld: Christelijk- Democraten 938.000; Soc. Democr. 930.000; Vrije Democraten 458.000: Communisten 189.000; Duitse Partij 183.000; Duitse Rechtspartij 60.000; Kleinere partijen en onafhankelijken 231.000. De communistische leider Max Rei- mann leed in zijn kiesdistrict Dort mund een grote nederlaag. De uit slag was: Soc. Democraten 41.043, Christen-Democraten 30.572; Commu nisten 13.395. Duitse Partij 8.723. Car lo Schmid, leider van de sociaal-de mocraten in de constituerende verga dering van Bonn, werd te Mannheim met een meerderheid van ruim 13.000 stemmen gekozen. Konrad Adenauer, de leider van de Christen-democraten, werd in Bonn eveneens met grote meerderheid gekozen. De eerste West-Duitse staat, die volledige verkiezingsuitslagen meldt, is Zuid-Baden. Er waren 815.221 kies gerechtigden. Het aantal opgekome- nen bedroeg 570.238 (66.57 Er werden 532.718 geldige stemmen uit gebracht. Hiervan verkregen de Chris- telijk-Democraten er 270.277, de So ciaal-Democraten 128.608, de Vrije De mocraten 94.601. de Communisten 22.754, de Actie-Partij 19.481. ENKELE INCIDENTEN. De verkiezingen verliepen over 't algemeen rustig, maar bleven toch niet zonder incidenten. Zo moest Rei- mann, de Westduitse communistische leider. Zondag zijn verkiezingsrede voering staken, omdat iemand uit zijn toehoorders een traangasbom naar zijn podium wierp. Toen de bom te gen het spreekgestoelte ontplofte, ont stond er paniek, doch Reimann, die na de explosie zijn handen voor het gezicht hield, drong er bij zijn toe hoorders op aan rustig te blijven. In Heidelberg verschenen Zaterdag nacht voor het eerst sinds de bezet ting weer affiches met foto's van Hitier op de muren. De aanplakbil jetten toonden levensgrote foto's, waarop Hitler en dr. Schumacher in oratorische pose naast elkaar ston den. Het onderschrift luidde: „Wat is het verschil tussen beiden?". Het is niet bekend door welke partij of groep deze biljetten zijn aangeplakt. In Frankfort waren verschillende verkiezingsbiljetten overplakt met leuzen, waarin de kiezers werden aangespoord de verkiezingen te boy cotten. Te Flensburg moest de politie tus senbeide komen bij relletjes tussen de Deense bevolking en Duitsers. Uit verschillende streken van West-Duitsland werd bericht, dat in Katholieke kerken de kiezers Zon dagochtend werden aangespoord hun stem op „Christelijkgezmde" partijen uit te brengen. In Frankfort moesten 180.000 stem biljetten enkele uren voor de opening der stembureaux met de meeste spoed herdrukt worden, omdat de naam van een der candidaten ver keerd gespeld was. Bij de verkiezingen voor de Westduitse provinciale parle menten in 1946 en 1947 waren er 26.162.743 kiezers, van wie 18.429.439 hun stem uitbrachten. De Christen democraten be haalden toen 37.7 de sociaal democraten 35',tde communis ten 9.4 en de vrije democra ten (liberalen) 9.1 Van de andere partijen kreeg er geen meer dan 3.5 De 400 afgevaardigden van de „Bundestag" komen begin Sep tember te Bonn bijeen om een vergadering te vormen en sa men met vertegenwoordigers van de provinciale parlemen ten de president van de nieuwe republiek te kiezen. Postauto vloog in brand. Een bellenwagen van de firma Goedhart en de Bruyn, die op weg was naar Schoonhoven en de post van Gouda vervoerde is bij ..De Vlist" aangereden door een jeep. De bumper van de jeep vernielde de benzinetank van de postauto, waarna deze in een oogwenk geheel in lichter laaie stond. Het gelukte de chauffeur 'n deel van de post in veiligheid te stellen, doch ongeveer 20 zakken, gingen met dc auto in vlammen op. VRIJ WARM. Geldig van Maandagochtend tot Maan* dagavond. In de vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Daarna droog en zonnig weer met later In het uiterste Noorden van het land wellicht wat meer bewolking en zwakke, af en toe matige, wind, op de meeste plaatsen tussen West en Noord. In de kuststroftk weinig verandering van temperatuur, maar in het binnenland «log iets warmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1