KAPPIE CKefarine„4 LEZERS SCHRIJVEN PREDIKBEURTEN Officiële publicaties NEDERLANDSE VERPLEEGSTERS WERDEN ONDERSCHEIDEN en het raadsel van de rozenhouten kist Hu 4 beroemde mid delen tegen pijnen. DE ONBEKENDE VOOGD ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Florence Nightingale' medaille uitgereikt. Koningin Juliana heeft Vrijdag en in hetjhoofdget Kl morgen in het hoofdgebouw van het Nederlandse Rode Kruis aan de Prinsessegracht de Florence Nightin- gale-medaille uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoi ting. Zuster Hoiting is met deze medail le door het internationale Rode Kruis onderscheidenals dank voor haar moedig en opofferend gedrag, getoond tijdens de bombardementen op, de evacuatie van en de strijd rond. Arn hem. Tegelijk met deze uitreiking werd in Batavia de Florence Nightingale- medaille uitgereikt aan een verpleeg hulp van het Rode Kruis, mei. Eike Flikkema, die werkzaam is bij een der mobile teams in Indonesië. De uitreiking werd hier verricht door de waarnemend vertegenwoor digster van het "Nederlandse Rode Kruis te Batavia, dr. A, Fischer van Rossum. De plechtigheid in Nederland werd ingeleid door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, i.r. F. C. O. Baron van Tuyl van Zuylen. Deze hield een toespraak, waarin hij taak VOETBAL Echtpaar Wilkes naar Italië vertrokken. Endelijk is dan aan alle onzeker heid en einde gekomen. Wilkes heeft nu definitief Nederland vaarwel ge zegd en is met zijn jonge vrouw naar het zonnige Zuiden vertrokken. Een gevoelig verlies voor het Nederland se voetbal concludeert „Het Laatste Nieuws" in een artikel over de Ne derlandse „balgoochelaar". Wilkes deelde in een onderhoud met een verslaggever van „Het Laatste Nieuws" mee, dat, hoewel zijn ouders het eerst onaangenaam vonden, dat hij Nederland ging verlaten, zij het hem tenslotte toch aangeraden heb ben. Hoewel Wilkes reeds in Milaan geweest is, heeft hij nog geen kennis gemaakt met zijn teamgenoten, om dat „International" op tournee was in Amerika, waar alle wedstrijden met sprekende cijfers gewonnen werden. Het ligt in de bedoeling van Wilkes veel autotochten te maken. Bij zijn aankomst in Milaan kreeg hij nl. een auto cadeau. De twee maanden ver lof, waarop hij elk jaar recht heeft, komt hij in Nederland doorbrengen. Men verwacht veel van Faas te Milaan. De voetballiefhebbers raken niet uitgepraat over de Nederlandse balgoochelaar en het zal zeker niet aan belangstellenden ontbreken als hij dezer dagen voor de eerste keer het oefenveld betreed. Hij zal in Ita lië overigens ook nog heel wat kun nen leren en misschien denkt hij straks nog wel eens met weemoed terug aan die goede oude tijd. toen de Oranjetrui nog over zijn schou ders hing. ZWEMMEN Van Napels naar Capri gezwommen. De Italiaan Gianni Gambi is van Napels naar Capri gezwommen, een tocht die hem lang zal heugen. Onderweg raakte hij twee maal bijna uitgeput van het zwoegen tegen stroom en getij, en boven dien werd hij aangevallen door een zwerm kleine haaien, die echter door de bemanning van de volgboot op de vlucht werden gedreven. Gambi was hierdoor uit de koers geraakt, met het gevolg dat hij in totaal een kleine veertig kilometer heeft gezwerfnmen. Van Daatselaar nationaal kampioen op de 1500 meter. In het zwembad „Groenendaal" te Doetinchem zijn Vrijdag de wedstrij den om de nationale zwemkampioen- schappen begonnen met het nummer 1500 meter vrije slag. Er werd in twee series gezwommen, waarbij de beste tijd 'beslissend was voor het kampioenschap. De kampioen van 1948, Rinus van Daatselaar van de A.Z. 1870,legde weer beslag op de titel door de 1500 meter in 21 min. 1.1 sec. af te leggen. Tweede werd de Gouwenaar Cabout, die de snelste was van de eerste serie. Zijn tijd be droeg 21 min. 32.3 sec. WIELRENNEN Internationale wedstrijden in Olympisch Stadion. 'Donderdagavond werden in het Olympisch Stadion te Amsterdam in ternationale wielerwedstrijden gehou den. Arie Van Vliet bleek in de sprintmatch voor professionals de sterkste te zijn. Drie ritten a deux won hij gemakkelijk en ook de rit a quatre bracht hij op zijn naam. In het eindklassement bezette hij de eerste plaats voor Derlcsen, Harris en Plattner. Bij de amateurssprint deed de Ne derlandse afgevaardigde naar de we reldkampioenschappen, de Amster dammer Geukens, het niet bijster goed. Hij verloor zijn drie ritten en bezette dan ook in het eindklasse ment de vierde plaats achter van Gelder, Schotman en Willekes. De eerste rit van de wedstrijd met motorgangmaking over 50 Km. (hon derd ronden) werd gewonnen door Pronk in 40 min. 32 sec. De tweede rit werd gewonnen door Clautier in 40 min. 54 sec. GEEN TWEEDE AMATEUR-ACHTER VOLGER NAAR KOPENHAGEN. De sportcommissie van de N.W.U. heeft besloten geen 2e amateurachtervolger naar de wereldkampioenschappen in Kopenha gen te z.enden omdat men de kansen van de tweede man zeer klein acht. Alleen Kunst zal dus op dit nummer de Neder lands kleuren verdedigen, ATHLETIEK Reiff verbeterde wereldrecord op de 3000 meter. De Olympische kampioen Gaston Reiff verbeterde tijdens wedstrijden in het Zweedse stadje Gaefle het wereldrecord over 3000 meter door deze afstand te lo pen in 1 ftiin. 58.8 sec. Voor de eesrte maal is een athleet op deze afstand bene den de 8 minuten grens gekomen. Het wereldrecord stond op naam van Gunder Haegg met een tijd van 8 min. 1.2 sec. Reiff is de eerste athleet, die deze af stand in minder dan 8 minuten liep. en plichtsbetrachting van zuster Hoiting en Flikkema omschreef. Hij achtte het een groot voorrecht, dat deze twee Nederlandse vrouwen door het Internationale Rode Kruis onderscheiden werden voor hun plichtsbetrachting en naastenliefde. Tijdens de plechtigheid bracht zus ter Hoiting in de eerste plaats dank aan haar móéder, die, hoewel zij vroeg weduwe was, haar kinderen door haar vast beginsel een richting voor het leven heeft gegeven. Tot slot van de plechtigheid droeg mevrouw Nel Oosterhout uit Jeanne d'Arc voor. De „Haghe Sangers" zongen enige toepasselijke liederen. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door vertegenwoordigers van diverse ministeries, de Zwitserse ge zant en familieleden van de zusters Hoiting en Flikkema. Vier Rotterdammers lichtten Antwerpenaar op. Naar eerst thans bekend wordt, hebben op 4 Juni vier Rotterdammers een 47-jarige Antwerpse bioscoopex ploitant 8000 gulden lichter gemaakt. Het was eenvooraf beraamd plan. De 29-jarige vertegenwoordiger D. II. wist dat de Antwerpenaar geld in vreemde valuta wisselde! Hij en drie anderen trokken naar de Scheldestad, waar de bioscoop exploitant gevraagd werd naar een hotel te komen. Daar telde de man 8000 neer, waarop een der Rotter dammers even naar zijn kamer ging, zoals hij zei, om de tegenwaarde in francs te halen. Hij keerde niet te rug. De Antwerpse politie werd op gebeld, maar de medeplichtigheid van de anderen kon niet worden vastge steld. De Rotterdamse recherche heeft intussen de zaak uitgezocht en het viertal gearresteerd. Na aftrek van de reis- en verblijfkosten had ieder 1875 ontvangen, waarvan de meesten goede sier gemaakt hadden. 28. Plotseling sloeg Kappie zich voor het voorhoofd. Z'n gezicht verhelderde. „Hoe kan ik nou toch zelf zo'n klont wezen", riep hij. „Lah-Tie-Pang, natuurlijk, die brief! Ik heb het bewijs in mijn zak, Edelacht bare". Zenuwachtig zocht hij in al zijn zakken, terwijl iedereen in ge spannen afwachting toekeek. Eindelijk haalde hij een ver frommeld en vies stuk papier te voorschijn, streek het glad en overhandigde het met een verheugd gezicht aan de rechter. Deze zette zich wat beter in zijn stoel en boog zich over de brief en terwijl hij las kreeg zijn gezicht 'n steeds vriendelijker uitdrukking. Eindelijk vouwde hij de brief dicht, veegde met beide handen alle stenen bij elkaar en over handigde alles aan Kappie. „Het wettig en overtuigend bewijs is gele- -Vv VvM /IhiKSfm-KTfÜF verd", sprak hij plechtig, „het recht heeft ge zegevierd. Gij kunt in vrede van hier gaan". De Maat stond te dansen van vreugde. Hij klopte Kappie goedkeurend op de schouder. Doch Piet en Pong en de bedelaars waren min der verheugd. Ze begonnen harder dan ooit te razen en te tieren, doch op een wenk van de rechter Werden zij de zaal uit geleid, op weg naar de cel. Niemand lette op de oude Chinees, die kalm de zaal verliet. (Ingezonden mededeling) Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Eik tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i f 0.75 DE STERRIT NAAR ZIERIKZEE. De Sterrit naar Zierikzee is voor dè deelnemers op een grote teleur stelling uitgelopen en kort gezegd eigenlijk een fiasco. Daar was allereerst de finish. Deze vond plaats in een uiterst smal steeg je met pakhuizen aan weerszijden. Het gevolg was, dat noch de inwo ners, noch de bezoekers ook maar iets van een sterrit hebben gemerkt. En dat, terwijl men een heel groot plein, waarop niets te doen was en waarop men tijdens de finish wel en kele geweren had kunnen leeg schie ten zonder schade aan te richten (persoonlijke ervaring), ter beschik king had. Volgens mededeling van de organisatoren hadden Eeuwfeestco mité en politie geweigerd, dit plein hiervoor aan te wijzen. Dan was daar de mogelijkheid voor de sterrijders, om op het eiland te komen. Tal van automibilisten-deel- nemers hebben uren in Anna Jacoba staan te wachten. En dat, terwijl men verklaard had, dat voor de sterrij ders een afzonderlijke boot ter be schikking zou staan. Het is niet mijn bedoeling, om alle fouten op te sommen, omdat vele hun oozaak vonden in onervarenheid van de organisatoren. Maar één ding moet me toch nog van het hart. Voor een internationale sterrit, waarvoor een vrij hoog inschrijfgeld werd geheven, vewacht men een collectie faaie prij zen en geen blikjes olie, eeuwfeest speldjes, worsten en flessen limonade. Het is geenszins mijn bedoeling, de organisatoren eens „lelijk weg te zet ten". Ik heb hen Zaterdag reeds per soonlijk op de vele onaangename din gen gewezen. Propaganda voor de mo torsport is hier echter niet bedreven, evenmin trouwens als voor Zierikzee. A. W. LEVERING, Vlissingen. prov. voorzitter en hoofdbe stuurslid van de Kon. Ned. Motorr. Ver. ZWEMBAD TE SAS VAN GENT Met belangstelling las ik in uw blad de beschrijving van. het ontwerp voor het bouwen van een nieuw zwembad in deze gemeente en beschouwde ik daags na de publicatie daarvan, de schetstekening. Sas en voornamelijk de zwemmers (sters) onder de inwoners, is vol van 't nieuwe bad. Het kan er niet vlug genoeg PAARDENSPORT Prins Bernhard naar Concours Hippique in Le Zoule Vari 24 tot en met 28 Augustus wordt te Le Zoute, een internationaal concours hippique gehouden, waaraan een grote Nederlandse equipe zal deelnemen. Prins Bernhard is ingeschreven als in dividuele deelnemer met de paarden To rero, Agenda, The Priest en Cool Star. Prinsesjes als deelneemsters op Concours-Hippique. Op het nationaal concours hip pique, dat Vrijdag in Den Haag ba ron, kwamen ook de Prinsesjes Bea trix en Irene uit in het „voorkeuring kindernummer", dat zeer lichte dres suur voor kinderen tot 16 jaar ver eist Prinses Irene reed „Ponny" en wist haar paardje, dat het haar niet gemakkelijk maakte, toch goed in be- iwang te houden. Zij werd vijfde, Prinses Beatrix op „Peggy" zevende. SCHAKEN Sluis en Breskens bij de Z.S.B. Per 1 Aug. zijn de schaakclub „De Sluisse Toren" uit Sluis en „Breskens" toegetreden tot de Zeeuwse Schaak bond. De mogelijkheid bestaat, dat de schaakclub „D.S.K." uit Zaamslag nog vóór het komende seizoen dit voor beeld zal volgen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren reeds lid van de Z.S.B.: „Terneuzen", „V.S.V." uit Sluiskil en „Landau" uit Axel. Zoals bekend behaalde Terneu zen dit jaar het clubkampioenschap van Zeeland. komen. Blijkbaar is ook onze vroedschap vol geweest van een nieuw zwembad, ge let op het feit dat zonder slag of stoot tot het bouwen daarvan besloten werd. Ik vraag me evenwel af of er wel rede.- ben ik goed ingelicht dan worden de kos ten voor het maken van het nieuwe bad begroot op f 145 000.Daarin zijn ver schillende bijkomende kosten niet begre pen. Bijvoorbeeld c architecten-honora rium, kosten van aanleg van een toe gangsweg. enz. enz. moeten daar nog worden bijgeteld. Gelet op de tegenwoor dige prijzen zal dat nog heeL wat zijn. Over de exploitatie is nog niets bekend. Het besluit werd genomen zonder dat een exploitatie-opzet aanwezig was. Wel werd er gerekend op een jaarlijks tekort, maar hoe groot dit zou zijn was niet te zeg gen. Ik vraag mij af of dit wel is te billij ken, temeer omdat het hier gaat om een belangrijke uitgave voor iets waarvan door een Klein deel van de bevolking gédurende hoogstens drie maanden van het jaar gebruik kan worden gemaakt De capaciteit van het bad is wel berekend op 150 bezoekers per uur hetgeen zo on geveer betekent dat alle Sassenaren tus sen 6 en 50 jaar om de drie dagen gaan zwemmen, maar het zal blijken dat daar van weinig terecht zal komen Zou het niet beter zijn dat de openbare middelen werden aangewend voor een doel waarvan meerdere, zo mogelijk alle ingezetenen, kunnen profiteren? Ik denk hier bijvoorbeeld aan het bouwen van een goed ingericht badhuis of desnoods een overdekt zwembad. Mijn mening heb ik niet aan de open baarheid prijs gegeven om critiek te oefe nen. Meent men het juiste besluit geno men te hebben, wel goed: maar het kan ook zijn dat sommigen er anders over denken. Wellicht vinden zij in het boven staande aanleiding verder op deze kwes tie in te gaan. EEN SASSENAAR. WALCHEREN Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 9.30 en 3 dienst; Arnemuiden. 10 en 6 dhr. v. d. Kolff, 2.30 ds. Smits; Ga- pinge: 2 ds. de Boer; Grijpskerke: 10 ds. v. d. Hooft, 2.30 ds. Bos; Kle- verskerke: 2.30 ds. Otte; Koudeker- ke: 10 (H.A.) ds. van Dijl, 2.30 (Dankz.) ds. van Dijl; 't Zandt: 10 ds. Enker (H.A.), 7 ds. Enker (Dankz.) Middelburg: 10 ds. van Voorst Vader 7 ds. Smits; Concert zaal: 10 ds. de Vries; Engelse kerk: 10 ds. Smits; N- en St. Joosland: 10 ds.\ Pijnacker; 2.30 ds. v. d. Wind; O.- eri W.-Souburg: 9.30 ds. v. Era- pel, 7 ds. Sickesz; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. v. d. Pas; Ritthem: 10 ds. Hartjes, 2.30 ds. Enker; Seroosker- ke: 10 ds. v. d. Windt; St. Laurens: 10 ds. Buis, 2.30 ds. Theunissen; Vee- re: 11.15 ds. Otte; Vlissingen: St. Jacobskerk: 10 ds. Sickesz, 7 ds. Hartjes; Havendorp: 10 dhr. van Sabben; Vrouwenpolder: 10 dhr. C. Polderman; Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek. Geref. kerk.. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Allaart; Domburg: 11 dr. Oussoren, 3 ds. Scheele; Gapinge: 9.30 dr. Oussoren, 2 ds. v. Wou we; Grijpskerke: 10 dienst, 2.30 ds. Pon tier; Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. Schippers; Meliskerke: 9.30 en 2.30 ds. Maaskant; Middelburg: Hofpl.- kerk 9,30'. ds. v. Ginhoven, 2.30 ds. dienst, Noorderkerk: 9.30 ds. v. Wouwe. 5.30 ds. v. Ginhoven; O- en W.-Soutourg: 9.30 en 2.30 ds. Blij- dorp; Oostkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Deenik; Serooslterke: 10.30 en 2.30 ds. v. d. Wielen; St. Laurens: 10 ds. Boon, 2.30 ds. v. Ginhoven; Veere: 9.30 en 2.30 ds. Veldkamp; Vlissin gen: 9.30 en 5 ds. Pontier; Vrouwen polder: 9 ds. v. d. Wielen, 6 ds. Schippers; Westkapelle: 9.30 ds. Scheele, 2.30 ds. Boon. Geref. kerk (Art. 31). Vlissingen: 4.30 ds. v. Otterlo; Middelburg: Doopsgezinde kerk: 8.30 en 4.30 ds, Verney; Zoutelande: 9.30 leesd., 2.30 ds. Verheij; Souburg: 9.45 en 2.30 ds. v. Otterlo. Geref. Gemeente. Aagtekerke: 9.30 2 en 6 leesd.- Arnemuiden: Zater dag 7 ds. de Wit, Zondag 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke: 9.30, 2 en 6 ds. de Wit; Middelburg: 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Oostkapelle: 10 en 2.30 lees- denst; Vlissingen. 9.30, 2 en 6 leesd.; Westkapelle: 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref, kerk. Middelburg: 10 l 3 ds. Driessen; Vlissingen: 9.30 en 5 leesd. Ver. Vryz. Hervormden. Middel burg: geen dienst; Vlissingen: geen dienst. Evang. Luth. Gemeente. Middel burg: 10.30 ds. Schopenhauer; Vlis singen: 9 ds. Schopenhauer. Doopsgezinde Gemeen to. Middel burg: geen dienst; Vlissingen: 10 ds. van Brakel. Herat. Apost. Zendingsgemeente. Vlissingen: Bakkersgang. Herst. Apost. Gemeente: Vlissingen: Singel 9.30 en 3 dienst. Herst. Apost^ Zendingskerk. Vlissingen: Concordia Sietse. 10 en 5 dhr. „United Nation World" kondigt verklaring van Soekarno aan. Het onafhankelijke maandblad „United Nations World" kondigt aan. dat de uit gave van September een exclusieve ver klaring van Soekarno zal bevatten. Het blad schrijft o.m.: „Toen het nieuws van de Nederlands-Indonisische overeenkomst naar het redactiebureau van „United Na tions World" geseind werd, besloot men Soekarno telegrafisch om een verklaring te verzoeken. Men trad in contact met Indonesische autoriteiten, die ons mede deelden, dat, ondanks de toenadering, de Nederlanders misschien Soekarno nog niet beschouwden als een Van de leiders van Azië en misschien nog ons telegram zouden op houden. Misschien zouden zij zelfs voorkomen, dat dit telegram Soekar no zou bereiken. Door faciliteiten en in de code van een regering, die Indonesië vriendschappelijk gezind is, zond het blad toen een telegram aan Soekarno. Op een vraag naar de beweerde „onof ficiële blokkade op de verbindingen", deelde het hoofd van de Indonesische af deling van het Nederlandse voorlichtings bureau aan Aneta mede, dat deze niet bestaat. Minder goede vooruitzichten voor het late fruit in de Betuwe. De vooruitzichten voor de boomgaard- bezitters van het late fruit zien er thans niet zo rooskleurig uit. De schurftaantas- ting die wel op energieke wijze is bestre den, is toch nog ernstig, volgens de me ning van verscheidene fruittelers in de Betuwe. De prijzen, die „op het hout" werden besteed waren zeer laag. Voor goed verzorgde variteiten en schurftvrij fruit besteedde men f 2.50 *tot f 3.per kist (25 kg-. Minder goed fruit werd voor f 1.tot f 1.25 per kist verkocht, Een Deense firma heeft een auto matische brandmelder ontworpen. Bij ecu plotselinge temperatuurstijging wordt via een vuurverkllkker de brandweer tele fonisch gewaarschuwd. Een sigaret voor 8000. - De chauffeur van de bus, die de dienst onderhoudt tussen Amersfoort en Baarn, zag bij het eindpunt, toen alle passagiers de wagen verlaten hadden, een portefeuille op de grond liggen. Even later meldde zich een zenuwachtig heer bij de chauffeur met de vraag: „Heeft u misschien mijn portefeuille, die ik in de bus kwijt moet zijn geraakt, gevonden?" De chauffeur kon de man zijn eigen dom, waarin 8000.Ier hand stellen. Als beloning mopht hij een cigaret in ontvangst nemen. INTERNATIONALE VLUCHTELINGEN ORGANISATIE. De Internationale Vluchtelingen-Orga nisatie van de Verenigde Naties zal haar ondersteuningswerkzaamheden op 30 Juni 1950 beëindigen. Personen in Nederland woonachtig, die menen recht te hebben op bescherming dezer organisatie (vluchtelingen en ver plaatste personen), zullen zich vóór I September 1949 schriftelijk moeten doen registreren bij het bureau van de gedele geerde voor Nederland, 't Hoenstraat 1 te 's-Gravenhage, willen zij. voor eventuele financiële hulp in aanmerking komen. Vluchtelingen en verplaatste personen, die zich reeds eerder hebben aangemeld, behoeven zich niet opnieuw te doen in schrijven. Deze financiële steun voor levenson derhoud wordt echter alleen geboden, in dien betrokkenen in uiterst zorgelijke omstandigheden verkeren en de nodige hulp niet van andere instanties ontvan gen. Bij emigratie overzee, kan, indien daartoe termen zijn en betrokkenen on der de bescherming der organisatie val len, een bijdrage in de transportkosten worden verleend. Uitgesloten van financiële hulp zijn personen, die weliswaar onder het man daat van de organisatie vallen, doch hier te lande zijn toegelaten, hetzij ter te werkstelling in de Nederlandse industrie krachtens overeenkomsten tussen de Ne derlandse regering en de bezettingsauto riteiten in Duitsland, hetzij op persoon lijke garantie van een Nederlands inge zetene. FEUILLETON door MARY BURCHELL Norma keek geamuseerd en geboeid toe hoe de gastvrouw iedereen op de vriendelijkste wijze om haar vinger wond. En hoewél men inzag dat dit ei genlijk lieve onoprechtheid was die tot een schone kunst was uitgegroeid, werd er een heel prettige sfeer door geschapen en slaagde mevrouw Cant- lin er bijna steeds in haar doel te be reiken zonder dat iemands gevoelens daarbij werden gekwetst. Toen Paul haar vertelde van de mo gelijkheid dat Norma en haar voogd naar Londen zouden gaan, vond ook zij het jammer van de tijd als Norma nog naar school zou terugkeren. „Je bent nu oud genoeg om de din gen die niet in de leerboeken staan, te leren kennen, kindlief", sprak ze tot Norma. „En ik ben ervan overtuigd dat Justin een goede leermeester zal zijn". „Ik ben nog niet eens helemaal acht tien, weet u", zei Norma lachend. „Ja, dat klinkt niet oud, dat weet ik wel. Maar ik was op die leeftijd al getrouwd en had Paul", zei mevrouw Cantlin en ze zuchtte om het onzinni ge ervan en glimlachte voldaan over de triomf, op zo jeugdige leeftijd al 'n echtgenoot te hebben gevonden. „Heus?" Norma was behoorlijk on der de indruk, daar ze zichzelf in haar tegenwoordige staat van ontwikke ling niet als vrouw of als moeder kon voorstellen. „Ja werkelijk. Maar het was stom, natuurlijk". De zelfvoldaanheid werd iets duidelijker. „Maar ja, in die tijd was ik zowel mooi als dwaas en dan doe je zulke domme dingen. Maar je bent waarschijnlijk heel wat verstan diger dan ik was. al ben je dan ook heel mooi", voegde mevrouw Cantlin er vriendelijk aan toe. Natuurlijk meende ze daar niets van. Norma besefte dat heel goed. Dus zei ze zeker te weten dat ze niet half zo veel ervaring of gezond verstand had als mevrouw Cantlin op haar leeftijd en zo ontstond er een heel vriend schappelijke sfeer. „In ieder geval is het afgesproken dat je van school gaat en in October naar Londen komt", resumeerde Paul iets minder tactvol dan gewoonlijk bij de herinneringen van zijn moeder. „Wel, iedereen schijnt er op gesteld te zijn", zei Norma vrolijk. „Wie dan nog meer, behalve wij?" wÜde Paul weten. „Ik geloofik geloof mijnheer Yorke ook", zei Norma. „En mijnheer Inworth, die laatst kwam lunchen, was er erg vóór". „O, heb je Inworth leren kennen?" vroeg Paul belangstellend. „Een heel geschikte kerel, wat boers, een paardeman", zei mevrouw Cantlin op een toon die iedereen zou hebben afgeschrikt om nader met hem kennis te maken. „Ik vond hem erg aardig", zei Nor- ma, want ze vond het niet leuk dat hij zo werd afgekamd. „Hij bood aan om me t© leren paardrijden. „Wat brutaal", merkte Paul op, „ik hoop dat je voogd hem op zijn num mer zette". Norma lachte. „Dat deed hij inder daad". „O, vertel ons eens wat hij zei". Paul leunde met zijn ellebogen op de tafel en grinnikte- „Alleen maar dat als iemand me zou leren paardrijden,hij dat zelf zou zijn". „Goed zo!" verklaarde Paul. „Hij is blijkbaar van plan de vrijgezellen net jes hun plaats in de rij te laten in nemen. Denk je dat hij het goed zou vinden als ik je leerde chaufferen?" Norma wist zeker van niet. Maar ze sprak slechts tactvol: „Ik geloof dat het beter is even af te wachten wat hij me zelf wil Teren. Ik ben pas enkele dagen op Bishop- stone en ik weet werkelijk nog niet wat zijn plannen zijn." „Het verbaast me dat Justin Yorke zich zo voor je interesseert", ver klaarde mevrouw Cantlin peinzend. „Niet dat je geen lief, aardig kind bent, maar men verwacht van hem niet zo'n persoonlijke instelling." „Neen?"'zei Norma en glimlachte. Ze zouden haar beiden kinderachtig vindien als zij volhield dat hij van haar hield, dat wist ze zeker. Maar toch dacht ze dat in het diepst van haar hart. En ze dacht ook dat ze het niet zou kunnen verdragen als het anders was. Mevrouw Cantlin dacht blijkbaar niet aan zo'n simpele verklaring. „Hij beschouwt je waarschijnlijk als een soort belegging", zei ze nog in gedachten. Waarop Paul, minder vrolijk dan gewoonlijk bromde: „Dat denk ik ook. En ik hei? Norma er voor gewaarschuwd, zich niet te laten exploiteren". „Je moet niet zulke dramatische uitdrukkingen gebruiken, lieverd'', antwoordde mevrouw Cantlin, daar ze het juister vond de autoriteit van ouders en voogden in het algemeen hoog te houden. „Hoeft ook niet, lieve moeder' antwoordde Paul. Mevrouw Cantlin toonde haar misnoegen bij dat „lieve moeder", door haar lippen op elkaar te persen, „Ik ben er van overtuigd dat hij Norma een goed huwelijk zal laten sluiten", sprak ze licht bestraffend. „Ja, maar de vraag is: „goed" van zijn standpunt of van dat van Norma?" wierp Paul met een blik op Norma tegen. „Kan dat niet samengaan?" vroeg Norma vredelievend. „Ja, natuurlek wel. Maar als dat niet Het geval was, weet ik wel wiens belang zou overheersen", verklaarde Paul met een geërgerd lachje. „Maar ik heb beloofd om niet meer op je voogd te vitten en dus zal ik het onderwerp verder laten rusten. Zullen we een eind gaan wandelen als je ie koffie op hebt? Je kunt hier prachtige wandelingen maken," (Wordt vervolgd) Aanmelding uitsluitend per brief onder vermelding van uitvoerige gegevens (naam. adres, geboortedatum, nationali teit. beroep, daturn van aankomst in Ne derland, paspoort, verblijfsvergunning, etc.), vóór 1 Sept. 1949 aan de gedele geerde voor Nederland der internationale vluchtelingen-organisatie der Verenigde Naties, 't Hoenstraat 1. te 's-Gravenhage. betrokkenen krijgen bericht v. ontvangst. Later wordt een beslissing genomen in zake de vlaag, of de aanvragers onder het mandaat der I.R.O. zijn en omtrent een eventueel verzoek om steun of bij drage in emigratiekosten. Bovenstaande heeft geen betrekking op wettelijke bescherming, welke tot het eind van de werkzaamheden van de I.R.O. kan worden ingeroepen. FILMS VAN DE WEEK Filmhulda aan de democratie. „Opdat recht geschiede" (The Winslow Boy) met Robert Donat, Margaret Leigh- ton, Sir Cedrlc Hardwicke en Marie Lohr; regie: Anthony Asquith. Kort voor de eerste wereldoorlog be leefde Engeland een zeer geruchtmaken de rechtszaak, die op een ander plan stond dan de affaire-Haigh. In 1908 werd een jonge adelborst van school gestuurd wegens vermeende diefstal van een che que van... 5 shillings. Zijn vader voerde een verbeten strijd om recht voor zijn zoon te krijgen en wist zelfs te bereiken dat in het Lagerhuis 24 uur over deze zaak werd gedebatteercL Tenslotte werd hij in het gelijk gesteldTTDé hele geschie denis ging uiteraard niet meer over de onnozele cheque, doch om de principes van vrijheid en democratie, over het recht van verdediging, wanneer men beschul digd wordt. Asquith, die ons reeds in „Demi-Paradlse" met zijn brillante, mil de spot op Engelse gebruiken en instel lingen verkwikte, maakte van dit histo risch gegeven een buitengemeen knappe film, die men zich nog lang zal herinne ren, mede om het verfijnde spel van hoofd- en bijrollen. Alhambra, Vlissingen. „Passagiers in de nacht" (Dark Pas sage) met Humphrey Bogart, Lauren Ba- call, Agnes Moorehtad cn Bruce Bennett; regie: Delmer Davis. Bogart speelt de hoofdrol in 'deze film, maar het duurt een tijd. voordat men hem op het doek ziet verschijnen. De toeschou wer neemt zijn plaats in en de camera fungeert als zijn oog. Dit verhaal uit de Sat. Evening Post is de biografie van een man, die, ten onrechte aangezien als een moordenaar, vlucht met een rijk meisje. De film bevat vele sterke momenten, doch ditzelfde kan niet gezegd worden van het slot. Electro, Middelburg, „Blanche Fury" met Stewart Granger, Valeric Ilobson en Walter Fitzgerald; re gie: Marc Allégret. De Franse regisseur Allégret, die voor de oorlog diverse opmerkelijke films tot stand bracht, maakte in Engeland „Blan che Fury", een kleurenfibn, die nu niet direct typisch zomers amusement is. Want de geschiedenis van Philip Thorn, die voor geen middel terug deinst om een landgoed, waarop hij meent aanspraak te kunnen maken, in zijn bezit te krijgen, is somber en dramatisch. Om niet te zeggen melo-dramatisch. Engeland's „beau gar- gon" Granger, die nu ook naar Hollywood gaat. vervult de hoofdrol in deze uitge sproken publiek-film. Schouwburg, Mid delburg. „De zwarte pijl" (Black Arrow) met Louis Hayward, Janet Blair, George Mc Ready en Edg. Buchanan; regie: Gordon Douglas. Robert Louis Stevenson's „Goudeiland" was destijds dankbare stof voor een film en het is nauwelijks verwonderlijk, dat ook zijn temperamentvolle verhaal over een episode uit Engeland's Rozenoorlog niet aan dc camera ontsnapte. Het resul taat was een 'pittig mengsel van span ning en romantiek geen geschiedenis lesje, maar wel aangenaam vermaak. Luxor. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5