Is het psalmgezang verwaarloosd? Willem en Johnny trekken rond met een koffiebar Britse winkeliers in opstand Merkwaardige vacantiegangers Zeeuwse Almanak Grote verontwaardiging over de verplichte prijsverlaging van 5% Psalmbundel, bron van ongekende schoonheid ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Hotel-eigenaar heeft goedkoop personeel. Willem en Johnny Evertse kwamen wij tegen in het Brabantse: twee Hollandse „jongens", zoals dat heet, met een behoorlijke dosis verstand en met van tijd tot tijd goede ideeën. Op zichzelf zouden deze ge. broeders niet vermeldenswaardig zijn, maar de manier waarop zij door het leven gaan deed ons een idee aan de hand: te zien hoe sommige mensen zonder geld met vacantie gaan, mensen die meestal een jaar lang hard hebben moeten werken, desondanks niet het geld hebben kunnen opbren. gen om zich gedurende veertien dagen eens te laten venvennen en niette min het vertikken om thuis te blijven. Om bij Willem en Johnny te begin nen: in de oorlog waren zij „rijks ambtenaar". Zij kwamen daarom niet in Duitsland terecht en na een paax jaar werd het vrede. Zij konden op hun kantoor blijven en. zij ble ven. Tot 1947, want toen belandden zij tijdens een vacantiefietstocht op een militair vliegveld en zagen daar een cantinewagen van de Cantine- dienst (Cadi) der Koninklijke Land macht in actie. Zo'n Cadiwagen is overal te vinden, waar militaire con centraties zijn en hij geeft de solda ten na een vermoeiende oefening voor een paar centen koffie, thee, koeken, chocolade en andere artike len. En omdat het weer zo mooi was en de vacantie zo fijn, maar veel te kort, omdat de broers feitelijk schoon genoeg hadden van het kantoorleven na ervaren te hebben dat Nederland een deksels mooi land was en dat je daar feitelijk altijd in moest kunnen rondtrekken, begonnen zij samen eens te praten over een nieuwe toe komst. Een jaar later vertrok er uit Den Haag de verwezenlijking van hun idee, waarvoor zij een jaar lang elke cent hadden gespaard, zich elke sigaret en elk bioscoopje hadden ontzegd: een soort cantinewagen. Met héél véél onschatbare hulp van héél véél en thousiaste vrienden werd van een oude woonwagen een ingenieus inge richte rijdende koffieteut gemaakt en een goor-uitziende open jeep (met een perfecte motor) trok het geval. De vacantie voor de gebroeders Evertse was weer begonnen en hoe lang die zou duren hing af van de veertien proofdagen. De koffiewagen was fris geschilderd, een paar kruk jes stonden voor een origineel koffie- bar'tje, waarop een koffie- en een theeketel waren gemonteerd. In een aan'de voorzijde van de wagen afge schoten ruimte stonden ligstoelen en opvouwbare tafeltjes: voor mooi weer om een terrasje te maken. De tweede vacantiedag kwamen Willem en John in Noord-Brabant bij een motorwed strijd: ligstoelen en tafeltjes werden voor de wagen neergezet, de „tent" ging open enhet succes was enorm. De broers kwamen handen te kort en na twee uur waren zij totaal uitverkocht. Aan „boord" hadden zij gehad: 80 liter koffie, 80 liter thee, melk, karnemelk, appels, peren, prui men en flesjes limonade gazeuse; door de kleine winstmarge hadden zij lage prijzen kunnen berekenen en dat was iets. wat in de zomer van 1948 al in trek wasDirect werd er ge proviandeerd: thee en koffie waren op de bon en de voorraad was op, maar limonade konden zij door de medewerking van een fabrikant vol op krijgen, bij de boeren kochten zij fruit en melk en kort daarop konden zij van een bakker koeken kopen. Om een lang (en interessant) ver haal kort te houden: de veertien va- cantiedagen werden verlengd.... tot op heden. Talloze artikelen zijn in middels zonder bon gekomen en aan de verkoop toegevoegd, de wagen is comfortabeler gemaakt en daar. waar meer mensen dan gewoonlijk bijeen zijn te vinden, verschijnen de broer tjes Evertse met hun volbeladen wa gen. Zij hebben nu vergunningen voor België, Luxemburg en Frankrijk ge kregen. doen goede zaken (ook des winters langs de drukke verkeerswe gen: „verwarmde wagen met hete koffie!"),' en hebben, zoals zij het zelf noemen: „een donkerbruin leven". Daar zijn ze dan ook donkerbruin van geworden! AMATEURS... Behalve de gebroeders Evertse zijn er nog meer mensen, die met vacan- SPRAAKMAKENDE GEMEENTE De telefoon ratelde. En aan de andere kant van de lijn zal een heer, die vriendelijk mededeelde, dat hij de Al manak van Donderdag gelezen had, over de zeerob in een der Schouwen- se toeristendorp. Wij voelden ons ge. Streeld, zoals steeds wanneer blijkt dat men ons gelezen heeft en een voldane glimlach speelde om onze lip pen. Toen zei de stem aan de 'andere kant: Maar die zeerob heeft, een dubbelganger. In de Amerikaanse staat Maine. Daar woont een bootsman, die precies hetzelfde grapje heeft uitgehaald Wy stonden paf en waren lichtelijk ontdaan. Want, nietwaar, hoe kon de man aan de telefoon dat weten? Het raadsel was spoedig opgelost. Het verhaal staat in de Readers Di gest van deze maand. Maar hoe kwam het dan in de Almanak? Hoe gaat het, in zo'n Almanak ko men dingen, die je zelf beleeft, of die je hoort vertellen, of die lezers ons schrijven. En het verhaal van die zee rob hoorden wij vertellen, met eigen oren. En met een dorp op Schouwen als plaats van herkomst. Een almanakje, dachten wij, toen we het hoorden. Maar de man, die het ons vertelde, moet het wel uit de R. D. hebben ge. put. Hij was, helaas, niet origineel. En w\j vlogen er in. Gelukkig, dat het verhaal er even aardig om blijft. tie willen en daarvoor geen geld ter beschikking hebben. En die ook over ondernemingslust beschikken. Want op onze reizen door Nederland zijn wij navolgers van de Evertsen tegen gekomen, die echter „amateurs" zijn en blijven; met dien verstande dus, dat deze vacantiegangers inderdaad slechts hun vacantiedagen besteden om al trekkende door het land hun kostje-voor-der-dag te verdienen. AUTO'S WASSEN IN GOES. Zo vonden wij in Goes een dertig jarige mijnheer, die op de Markt alle café-terrassen afliep om aan de auto bezitters te vragen him auto te mo gen wassen a raison van drie kwar tjes. De bagage van deze vacantie- ganger, een employé van een grote verzekeringsmaatschappij, bestond uit een opvouwbare rubber-emmer, twee flinke sponzen en twee nog flinkere zemen. Water kreeg hij gratis van de hotelhouders en hij had het zo druk met het wassen van de vele meest Belgische automobielen, dat hij van half twee tot half acht ononder broken in de weer is geweest. Wat dat heeft opgebracht mag U uitreke nen. RIJDEND TOILET. In Nijmegen ontdekten wij een echt paar, dat van „amateur" naar „be roeps" was overgegaan: de rijdende toiletwagen mét twee douches en een complete geluidsversterking aan boord; het echtpaar had geen heil ge zien in de in Alkmaar gedreven si garenwinkel en had van de verkoop van de inventaris deze wagen laten bouwen en een paard gekocht. Het was best te spreken over de zaken, al is het een opgaaf om steeds tijdig te weten waar tentoonstellingen, wed strijden, feesten, landdagen e.d. zijn, en waarbij dan geen vast comfort aanwezig moet zijn. Langs de Scheveningse Boulevard terrassen en op het strand droegen twee vrienden en een vriendin bij de muziek van een guitaar alleraardig ste liedjes voor: .als zij van drie tot half zeven hadden gespeeld, was er ruimschoots geld binnengekomen voor alle noodzakelijke vacantiekos- ten. De twee mannen sliepen in een tent. het meisje in een hotel. Meer malen echter konden zij hotel flin ke maaltijd voor drie verdienen door in die gelegenheid een uur lang. het publiek te amuseren en de onderne mende vacantiegangers, alle scholie ren, waren er van overtuigd dat ze een flinke spaarpot mee naar huis zouden brengen. TREKKERS GEVRAAGD. De heer Assink, hoteleigenaar in het Gooi, wist te vertellen: „Het is voor ons moeilijk te bepalen met hoe veel personeel wij het seizoen moe ten beginnen: het vorige jaar is een reuze-strop geworden. Het nu zo veranderlijke weer kan de oorzaak zijn, dat ik plotseling zonder éne gast zit, terwijl, als het maar even warm wordt, in een ogenblik het ho tel tot onder de hanebalken is ge vuld. Dan plaats ik een bord in de tuin langs de rijksweg: „Trekkers kunnen hier vacantiegeld verdienen" en ik verzeker U, dat zij meestal uit stekende hulpen zijn. Vaak zijn zij handig en wat de gasten betreft, die zijn meer dan voldaan over dit be leefde en behulpzame personeel. Tot nu toe heeft mijn noodhulpsysteem best gewerkten goedkoop! Al houd ik mij aan de voor hulpperso neel gestelde normen, als deze trek kende vacantiegangers drie uur heb ben afgewassen, of de tuin hebben gewied en geharkt, geboend of ge veegd hebben en ander hulpwerk hebben verricht, zijn zij meer dan content met een uitgebreid diner en meermalen is het mij niet gelukt de toebetaling in ontvangst te laten ne men". Het is merkwaardig, wanneer men er eenmaal op gaat letten, hoeveel grappige initiatieven er „op straat" bij vacantiegangers-zonder-geld zijn te vinden: twee ambachtscholieren, die met een gereedschaptas achter op de fiets langs de weg gestrande fiet sers, motorrijders en automobilisten helpen; jeugdige trekkers die op boerderijen gaan werken; ja, zelfs een handelsreiziger die van zijn auto'tje een poppenkast had gemaakt en daar goed geld mee wist te verdienen. Zo weten, de „dure" tijd ten spijt, heel wat Nederlanders een amusante va cantie door te brengen, die vaak nog meer wordt geapprecieerd dan vroe ger, toen men zich liet verwennen. CAREL NIEMEIER. Het ui» 1462 daterende „Groot Kasteel" is door de gemeente Deunie aan. gekocht. Het kasteel werd tot 1944 bewoond door P. H. Baron Desmeth van Deurae. Door oorlogshandelingen werd het zo zwaar beschadigd, dat de eigenaar wegens de zeer hoge kosten van de restauratie moest af- zien. Het kasteel zal onder de natuu rschoonwet 1928 een bestemming vin. den. Het ligt in de bedoeling de ruïne te consolideren en er een theehuis in te richten. Het bijbehorende landgoed van ruim 9 ha., waardoor het riviertje de Vliet loopt, zal tot openbaar wandelpark worden ingericht. (Van onze correspondent). LONDEN, Aug. Het dezer dagen door de Labour-regerlng genomen besluit om van September af de klcinhandelprijzen van alle utilitykleding, -schoenen en -liuis- houdtextiel met vijf procent te verlagen, heeft een storm van verontwaardiging doen opgaan onder de Engelse winkeliers. De zeven betrokken nationale kleinhan delbonden hebben de regering nu gewaarschuwd, dat indien dit besluit gehand haafd blijft, vele duizenden kleine winkeliers hun zaken moeten sluiten. Volgens de statistieken dezer bonden maakt de kleine winkelier toch al een gemiddelde winst van slechts 4 procent, zudat een gedwongen prijsverlaging van 5 procent zou betekenen, dat hij vanaf September met verlies zou gaan werken. Met het oog hierop heeft de Nationale Kamer van Koophandel een protestver gadering gehouden in Caxton Hall. te Londen. De nationale bonden van schoen en confectiewinkeliers hebben intussen al te kennen gegeven, dat vele hunner le den zich liever gerechtelijk zullen laten vervolgen dan aan de 5 procent „zelf- moord"-prijsverlaging te gehoorzamen. De verontwaardiging der betrokken winkeliers is te begrijpen. Naar Harold Wilson, de minister van Plandel, ver klaard had, zou deze prijsverlaging, die dus een shilling op elke pond sterling be draagt, geheel door de kleinhandel gedra gen moeten worden. Later zou men pro beren dit ook gedeeltelijk op de groothan del en de fabrikanten te doen terugvallen. Wilson had er voorts de raad bijgegeven dat de winkeliers deze verliezen maar moesten goedmaken door een gedeelte van hun personeel te ontslaan, zelfs indien Robert D. Murphy, de adviseur van minister Acheson in Duitse aange legenheden. dit zou betekenen, dat de klanten nog langer in de rij zouden moeten staan. De onvermijdelijke werkloosheid, die hier door onder het winkelpersoneel zou ont staan, zou, naar hij hoopte, een nieuwe stroom arbeidskrachten naar de fabrie ken voeren. Vooral de katoenspinnerijen hadden een groot tekort aan werkkrach ten. Ais onmiddellijk gevolg van deze 5 procent prijsverlaging zou het indexcijfer der levensduurte met driekwart punt verlaagd worden. FEL COMMENTAAR. Plet commentaar op dit alles van de zijde der winkeliers zowel ais van de groothandel is fel. Hun woede is nog ver hoogd door het feit, dat de regering deze maatregel getroffen heeft zonder hen hier van te voren over te raadplegen. In de woorden van de heer A. Hopkinson, secretaris van de nationale bond van con fectiewinkeliers. „zou de regering het niet in haar hoofd hebben durven halen om bijv. opeens alle arbeidslonen met 5 pro cent te verlagen, maar wij winkeliers moeten dit maar slikken. Deze prijsverla ging komt er eenvoudig op neer dat men ons inkomen plotseling met 5 proc. ver laagt. Tien jaar lang hebben wij ons al stilzwijgend aan een drastische prijscon trole moeten onderwerpen. Ploewel er dikwijls onrechtvaardigheden onder voor kwamen, hebben wij ons er nooit tegen verzet, maar deze nieuwe maatregel is zo kwaadaardig en zo kennlijk bedoeld om de stem van het grote publiek te winnen met de a.s. algemene verkiezin gen, dat de geduldig lijdende winkelstand er nu eindelijk tegen in opstand komt." Ook de groothandel laat zich niet onbe tuigd. De voorzitter van de bond van confectie-groothandelaren trok wel het sterkste van leer, en noemde de maatre gel „een uiting van de paniekstemming waarin de regering verkeert". Het in-werking-treden der prijsverla ging zal ongeveer samenvallen met het grote TUC-congres, dat begin September te Bridlington gehouden wordt. Volgens minister Wilson is dit puur toeval. Het hoofdbestuur van de TUC (Britse vakver bond) houdt echter vol, dat de prijsver laging het resultaat is van de maanden lange druk, die zij op de regering heeft uitgeoefend om de levensduurte te ver lagen en ziet hierin een toenadering van de kant der regering om het congres gun stig te stemmen. Voor de TUC is deze geste een verademing, al is de verlaging der levensduurte hierdoor slechts mini maal. Lady Baden Powell komt naar Nederland. Lady Olave Baden Powell, „chief- guide'of the world", de weduwe van de stichter der padvindersbeweging, zal een bezoek brengen aan Nederland ter gelegenheid van de internationale training van kabouterleidsters, die van 16 tot 30 Augustus a.s. wordt ge houden op het padvindsterscentrum „Buitenzorg" bij Baarn. Goudafgifte door de Nederlandsche Bank. De Nederlandse Bank is overgegaan tot afgifte van goud. Ter uitvoering van de bepalingen van een monetair accoord is goud afgegeven, waardoor de voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal met 13.2 millioen tot 425.994.518 is afgenomen. Vermoedelijk is dit goud naar Bel gië of Zwitserland gegaan. Sinds lang heeft geen grote afgifte meer plaats gehad. Begin December 1948 werd 'n hoeveelhoed goud verkocht ter waai'- de van 26.9 millioen, die in Augus tus 1948 aan de Federal Reserve Bank of New York was verpand. „Mop" Martens op vrije voeten. „Mop" Martens, de voortvluchtige pantsersmokkelaar uit Chaam, die in België voor sluikhandel nog vier maanden gevangenisstraf moest uit zitten, is door de Belgische douane op vrije voeten gesteld, aldus „de Volkskrant". Hoewel „De Mop" in Ne derland" bij verstek tot drie jaar en twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is hij niet aan de Neder landse justitie uitgeleverd. Binnen vier en twintig uur moest hij België verlaten. Martens. die niet in het be zit is van een geldig Nederlands pas- 'poort, is waarschijnlijk naar Frankrijk uitgeweken, waar hij een boerderij zou hebben gekocht. In kringen van de Nederlandse dou ane en justitie is men verontwaardigd over deze gang van zaken. Men neemt aan, dat „smokkel-Mop" zich heeft vrijgekocht of tegen borgstelling is vrijgelaten. Martens is een van de be ruchte hoofdfiguren uit de wild-west- tijd van de pantsersmokkel langs de Brabantse grens. Gedurendè minstens vier maanden forceerden deze drieste pantsersmokkelaars wekelijks twee tot vier maal de grensposten met ta- pijtladingen van 200 stuks. Martens had ook een groot aandeel in de aan koop en verkoop van de tapijten, die over geheel Nederland werden „gedis tribueerd". STEMMEN UIT DE KERKEN. Op het artikel van 16 Juli in deze rubriek zijn een tweetal reacties bin. nengekomen. Het artikel ging over de mogelijkheid en wenselijkheid van een nieuwe Psalmberijming voor alle Protestantse kerken in ons land. Dit in verband met de berijming van Hasper, die door de Synode der Ned. Herv. Kerk niet is aanvaard. De ene reactie was maar kort: Wat zullen we ons druk maken om een nieuwe psalmberijming, terwijl er zo veel schone psalmen zijn die niet meer gezongen worden. liet psalm gezang raakt blijkbaar in onbruik, is de conclusie. Dit wordt betreurd. Als een nieuwe berijming hierin verbete ring kan brengen, dan is deze toe te juichen. De andere reactie was lang en be doeld als e^n ingezonden stuk. Daar in wordt toegegeven dat er in de psalmberijming verbeteringen kunnen worden aangehracht. Als voorbeeld van een onjuiste berijming wordt aangehaald Ps. 33 11. De laatste re gel komt zelfs helemaal niet voor in de onberijmde psalm. Toch wordt dit vers „tamelijk veel opgegeven". Dit 2e schrijven is vooral uitgelokt door de in het artikel uitgesproken wens om de eenheid van het psalm gezang in alle Protestantse Kerken te handhaven. „In de Ned. Herv. ere dienst, behalve bij de Ger. Bond (om van Doopsgezinden, Lutheranen, Re monstranten nog maar te zwijgen) blijken de psalmen tot 10 of min der verdrongen te zijn". „Hoe kan zich dan druk maken over die eenheid? Psalmen toch worden over 't algemeen in de Hervormde Kerk blijkbaar heel weinig gezongen". Er wordt dan gewezen op de radio-kerk diensten. Daarna volgt in dit schrijven een pleidooi waarom in de Kerk de psal men voorrang moeten hebben boven de gezangen. Hierbij wordt Coll. 3 16 aangehaald. Geen van beide reacties gaat dus eigenlijk in tegen hetgeen er in het artikel was gezegd. Beide betreuren het dat er zo weinig psalmen worden gezongen en beide zijn blijkbaar niet erg optimistisch dat een nieuwe berij ming hierin verbetering zal brengen. Het gaat dus hier niet zo zeer om een nieuwe berijming als wel over het psalm-gezang in het algemeen en als zodanig is het waard er enige meer dere aandacht aan te schenken. ONJUIST OORDEEL. Dat in de Hervormde Kerk (behal ve dan bij de Geref. Bond) weinig psalmen worden gezongen, tot 10 pet. of minder van het aantal opgegeven liederen, is het oordeel van 'n bui tenstaander en onjuist. Hoe 't bij Lu- theraneni Remonstranten en Doops gezinden is, kunnen we niet beoorde len. Dit is ook moeilijker na te gaan, daar men hier dikwijls bundels ge bruikt waar psalmen en gezangen dooreen staan. Toch zijn we het met biede inzenders eens dat er gespro ken mag worden van een zekere ver waarlozing van 't psalmgezang. Er zijn enkele psalmen die telkens weer terugkeren en bij de gemeente zo bekend zijn, dat zij daarvoor geen paslmboek meer nodig heeft. Daar tegenover staat de grote meerderheid die door de gemeente weinig of niet meer wordt gezongen. Dit is jammer, want doorgaans hebben de psalmen een diepte die door de gezangen, over 't algemeen dan genomen, niet wordt gehaald. Doordat er zoveel psalmen en cou pletten niet meer gezongen worden, is er in de loop van de laatste eeuw telkens weer de gedachte opgekomen in het kerkboek niet alle psalmen meer op te nemen. Bovendien had men bezwaren. De geest zou niet steeds Nieuw-Testamentisch zrjn. In verschillende Protestantse kerken heeft men dan ook een bloemlezing uit de psalmbundel gemaakt. Toch zouden we niet graag deze weg op gaan. Psalmen die niet of wei nig gezongen worden kunnen onder be paalde omstandigheden nieuwe glans en klank krijgen. In de bezettingstijd zijn we dankbaar geweest dat we de onverkorte psalmbundel hadden en ik geloof niet dat er nu nog veel stemmen zullen opgaan voor een bloemlezing. Dit zou een niet geringe verarming wezen. Een ander bezwaar tegen de psal men is geweest dat hierin niet wordt genoemd de naam van Christus, die .och het middelpunt is van de ere dienst der kerk. Zijn naam moet ook in het lied centraal zijn. Er zijn daar om voorstellen gedaan zijn naam in de psalmen in te voegen. Hij zelf heeft immers menig psalm woord op zichzelf laten slaan. De begeerte om de naam van Christus Jezus ook in de psalmen te kunnen zingen is reeds zo oud als er in onze taal psalmen berijmd zijn. In de Souterliedekens laat Willem van Suylen van Niieveldt psalm 23 ein digen: „Dat ik in God es huis mag zij'n, met Christum mijnen Heere Dit gaat niet te ver. Een bezwaar te gen de berijming van Hasper is, dat er minder Nieuw-Testamentische klanken in zyn dan in die van 1773. In de Kerk kunnen we de psalmen niet lezen en zingen buiten het N-Test. om, Dit mag ook in de berijming tot uiting komen. Elke berijming zal, hoe impleciet dan ook, een zekere uit leg zijn. De psalmbundel is een van de schatten die wij door de Reformatie hebben gekregen. Men heeft deze Bij belse liederen melodieën gegeven die tot het schoonste behoren wat de Kerkhervorming op muzikaal gebied heeft voortgebracht. Zonder de waar de .van de. gezangen te willen ver minderen, mogen we toch wel waar schuwen tegen verwaarlozing van de psalmen. Indien voorgangers alleen enkele heel bekende laten zingen en zich zelf de moeite niet geven beter in het psalmboek thuis te geraken, doen zij de gemeente tekort. Prof. Schilder heeft in een studie, welke te vinden is in zijn bundel: Bij dichters en Schriftgeleerden, de eerste 25 berijmde psalmen aan een critisch onderzok onderworpen. Z\jn conclusie was: Een nieuwe berijming is broodnodig. Wij zjjn nu in staat een betere vertaling van de He breeuwse psalmen te geven dan door de Statenvertalers mogelijk is ge weest. Ook in de oude berijming staan er echter in de eerste 2$ psalmen (om hierbij maar te blijven) liederen, die waard zijn gekend en gezongen te worden. Het Wereldgebeuren Duitsers ter stembus Morgen zullen dan ongeveer 29 Vz millioen Westduitsers hun stem uit mogen brengen op één van de 2297 candidaten voor een plaats in het nieuwe 400 zetels tellende federale parlement; de eerste algemene verkie zing na de ooi'log. De verkiezingscampagne is een wei nig verheffend schouwspel geweest, die wel aantoont, dat Duitsland aan een democratie in Westerse zin nog lang niet toe is. Er is weinig met pamfletten en verkiezingsbiljetten ge werkt, des te meer echter met pom peuze vertoningen. In Heidelberg werd een meeting van de C.D.U. ge opend met de mars „Intocht der Gla diatoren" en de leider der partij, dr. Adenauer, begroet met de parademars van de Koningshuzaren. Tezelfdertijd werd Kurt Schumacher, de leider van de S.P.D., in een andere stad onder de tonen van de Toredors-mars uit Carmen het podium opgedragen om zijn redevoering af te steken. Uitge zonderd de vergaderingen waar de kopstukken spraken, trokken de ver kiezingsbijeenkomsten zeer matig be langstelling. De verkiezingspropaganda was vrij wel zonder uitzondering een specula tie op de nationalistische gevoelens. Schumacher deed felle anti-Britse uit latingen en beweerde, dat het Saar- gebied Duits is en Duits moet blijven. Adenauer sprak boze woorden over de Franse politiek en verzekerde, dat de Oder-Neisse-grens nooit als blijvend aanvaard zou worden. Beide vonden uiteraard daarnaast in de Sowjet- Unie een gemakkelijk doel voor hun politieke verwensingen. De campagne scheen een soort wedstrijd, wie de grootste stenen naar de bezetters kon werpen, schreef de Times. Midden in de verkiezingsvoorberei dingen kwam trouwens een verklaring van de Amerikaanse Hoge Commissa ris, die het bestaan van een sterk na tionalisme bevestigd. Mc. Cloy schat te op een persconferentie het aantal voormalige aanhangers van Hitler, die thans weer op de hoogste posten in Duitsland zitten op 20% van 't totaal. Dat kan niet anders, voegde hij er verklarend aan toe. omdat er lang niet genoeg Duitsers met 'n onbesmet verleden te vinden zijn. Onder deze omstandigheden kan niet al te veel vertrouwen worden gesteld in de „democratisering" van Duitsland, waarvan de verkiezingen een uiting heten te zijn. Er zijn vier grote landelijke partij en en 25 kleinere groepen, die in het strijdperk treden. De twee grootste zijn de sociaal-democratische, de S. P.D. en de katholieke, de C.D.U. De S.P.D. is voor een gematigd socialis me, voor de eenheid van Duitsland, en voor aansluiting bij de Westerse Unie. De C.D.U., die de steun van de Kerk geniet, bepleit toepassing van christelijke beginselen, en steunt het particulier initiatief. De partij heeft haar grootste aanhang op het platte land en is te vergelijken met de Gas- peri's partij in Italië. De twee andere grote partijen zijn die der communisten, K.P.D. en die der Liberalen, F.P.D. De Liberalen, die hun aanhang voor al onder de meer gegoeden hebben, zeggen de vrijheid van het individu te beschermen en kanten zich tegen elke vorm van socialisme. De communisten zijn sterk in het industriegebied van de Ruhr en in Hamburg, maar zwak elders in het land. Zij beweren te strijden „tegen de koloniale uitplundering" van West- duitsland en werken met de leuze: „Duitsers wordt geen knechten, eist het vertrek van de bezetters". De kleinere partijen zijn als padde stoelen uit de grond gerezen en spe len geen rol van betekenis. Eén er van richt zich openlijk tot de voormalige Nazi's en is dan ook alleen in de Britse zóne toegestaan, waar dit blijk baar zo erg niet wordt gevonden. Een ander groepering, de Beierse Her stelpartij, staat onder leiding van Alfred Lorenz, in de wandeling „de blonde Führer" genoemd. Deze groep wil, zo dwaas mogelijk, een referen dum voor elke belangrijke wet. Een tweede groep in Beieren voert in haar vaan: „Beieren voor het Beierse volk". De stemmen van de vier millioen vluchtelingen uit het Oosten zullen ongetwijfeld voor het merendeel naai de kleine radicale partijen gaan. De anti-Russische gezindheid van deze vluchtelingen overheerst al 't andere. Maandag zal de nieuwe Bondsdag, welke op zijn beurt de kanselier en zijn kabinet zal kiezen, samengesteld zijn. Die Bondsdag zal in de eerste plaats Duits en nationalistisch zijn en dan pas politiek gekleurd. Journalist-psycholoog tot 15 maanden veroordeeld. De Rotterdamse Rechtbank ver oordeelde Woensdagmiddag de 31-ja- rige ex-journalist A. v. Leeuwen lot 15 maanden gevangenisstraf met aftrek. L. stond ongeveer een week gele den terecht terzake oplichting. Hg exploiteerde te Rotterdam een psy chotechnisch instituut. Dit instituut had echter 'n briefadres te Utrecht, hetgeen verwarrend werkte, daar ve le mensen meenden met de Neder landse Stichting voor Psychotechniek te doen te hebben. VERWAARLOZING. My is een gemeente bekend, waar men in 25 jaar van die eerste 26 psalmen, uit niet meer dan 4 gezon gen had, n.l. 1, 19, 24 en 25. In zulk een geval hebben inzenders groot ge- lnk als zy spreken van een schande-: lijke verwaarlozing van het psalm lied. Bijna al de andere van die 25 zijn eveneens te zingen, -terwijl er cou pletben bjj zyn die, als zo eenmaal gekend worden, tot de geliefde ver zen van de gemeente zullen behoren. Natuurlijk zullen ze niet passen onder alle omstandigheden en bg elke preek, maar het erge is dat zc door de ge meente niet mer gekend worden om dat de voorgangers ze nooit meer laten zingen. De gemeente mist zo doende gelgk een van de inzend els opmerkt „een ruime bron van schoonheid, onderrichting en troo,3t£.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3