N NIEUWS UIT ZEELAND PLOUVIER Seizoen-Opruiming VARENDE CONFERENTIE OP ZEEUWSE STROMEN KRANIG ORGANISATIEWERK VERRICHT IN DOMBURG Bramuglia minister af. R.T.M.-vervoer tijdens feestweek te Zierikzee. In September behandeling van wetsontwerp publieke bedrijfsorganisatie. WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 Werkgemeenschap voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs met de „Vanderstehg" op reis. In Middelburg wordt conferentie gehouden. Het is wel een zeer uitzonderlijke conferentie, die de werkgemeenschap voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs de volgende week houdt. Maandag 15 Augustus a.s. des mor gens schepen aan het Merwedeka- naal te Utrecht de ruim honderd deelnemers aan deze conferentie zich aan boord van het contactvaartuig ..Vandcrsteng" in. varen dan naar Dordrecht, om vandaar de volgende dag naar Middelburg te vertrekken. Woensdag gaat de tocht naar Antwer pen. waar een samenkomst is belegd met de Vlaamse onderwijskrachten. Donderdag terug naar Vlissingen en Vrijdag over de Zeeuwse stromen naar Rotterdam. Zaterdag vaart de „Vandersteng" naar Amsterdam waar de conferentie met een bezoek aan de dan juist geopende tentoonstelling ..Jeugd van Nederland" zal worden besloten. Gedurende deze gehele tocht wor den aan boord besprekingen gevoerd, demonstraties gehouden van nieuwe ideeën op het gebied van vernieu wing van het onderwijs en vooraan staande autoriteiten op dit gebied van de paedagogie zullen voordrach ten houden. In Dordrecht. Middelburg en Rotterdam zal de confer ntie aan boord door het gemeentebestuur worden begroet en des avonds zal In de stad een voordracht worden gehouden over het algemene on. derwerp der conferentie: van on. dcrw ijs vernieuwing naar mensvor. ming. Maandagavond spreekt te Dor drecht in de aula van de middelbaar technische school prof. dr. H. Freu- denthal over ..de medewerkende taak van de opvoeder bij de mensvor ming". Dinsdagavond zal in de Rijks kweekschool te Middelburg mej. W. Dol. hooTd van de Montessori-Ulo- school te Amsterdam het woord voe ren en Vrijdagavond houdt de heer Kees Boeke van de kinderwerkplaats te Bilthoven een rede in de aula van de inrichting voor doofstommenon derwijs te Rotterdam. IIET DOEL. Een medewerker van hét A.N.P. vond de heer Boeke. die voorzitter van de W.V.O. is en juist is terugge keerd van een bezoek aan buitenland se conferenties, bereid omtrent het doel van deze varende conferentie het een en ander te vertellen Tijdens onze varende conferentie zullen wy het centrale onderwerp der besprekingen van drie kanten bena deren: de noodzakelijkheid van een andere instelling van de opvoeder, dan zullen wij ons verdiepen in de verandering die zich voltrekt in het kind. dus in de mensvorming als ge volg van de vernieuwde opvoeding, en tenslotte hopen wij ha te denken over de waarde van de vorming van de persoonlijkheid in verband met de geweldige processen, die zigh in de tegenwoordige phase van de wereld geschiedenis in de mensheidvoltrek ken. (Ingezonden mededelingen) NATUUKAZUN OP.ZNJBESI IEUWS in een O T E D O P Margarelh Mitchell, de schrijfster van „Gone with the wind", is Don derdagavond bij een auto-ongeluk te Atlanta in Georgia ernstig gewond. Uit het puin van de kathedraal van Ambato is Donderdagavond een priester levend te voorschijn gehaald. Hij was zes dagen lang bedolven geweest. Elke actie van de Chinese communis ten tégen Hogkong zal voor de Veilig heidsraad worden gebracht, heeft minis ter Acheson op een persconferentie ver klaard. De regeringen van Engeland en de V.S. plegen overleg over de oositie van Hongkong. Na een lang verhit debat hebben de betreffende commissies van de Ameri kaanse Senaat besloten MacArthur tc ver- zoeken uit Japan naar de V.S. te komen om het Congres verslag uit te brengen Volgens te Djoejn ontvangen berich ten is de journalist Socdarjo Tjokrosi Swo re bij de schietpartijen te Soerakarta gedood. De overledene was secretaris van de Indonesische Journalistenvereniging cn lid van dc partijraad van de P.N.I. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de deelnemers aan de Gereformeer de Oecumenische Synode van Amsterdam 1949 ten stadhuize ontvangen. Tc Monster is een boerderij afge brand. waardoor diverse machines en de totale hooioogst verloren gingen. Te Rotterdam kwamen in de maand Juli binnen 1130 schepen met 2.453.805 ton bruto, tegen in Juli van het vorige Jaar 710 schepen, met 1.942.207 ton bruto. Vanmiddag aanvaardde de „Indra- pocra" VAn de Kon. Rotterdamse Lloyd. welk xchlD onlangs door de Kon. Mij. „De Schelde" na een verbouwing werd afge leverd. weer dc eerste reis van Rotterdam naar Batavia. Dc augurkenoogst in Noord Limburg is op het ogenblik in volle gang. Duizen den mannen cn vrouwen staan de gehele dak gebukt over de uitgestrekte augur- kenvcldcn om dc jonge vruchten te pluk ken. Het merendeel der augurken is be stemd voor export naar Duitsland. Dc gemeenteraad van.Deurne heeft het voorstel van B. en W. om vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen wederom urn 15 op 20 terug tc brengen verworpen. De directie van het «eumese bioscoop-theater heeft nu be sloten voorlopig geen voorstellingen meer tc geven. Wij moeten, zo zeide de heer Boe ke, naar „mensvorminê" toe. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat de een dan die mensvorming meer zal zien in zijn sociaal aspect, de artder zal het individueel aspect op de voor grond plaatsen. Doch ik verwacht dat onder de groep die de volgende week met de ..Vandersteng" al confereren de samen het land door zal varen beidt» accenten vertegenwoordigd zul. len zijn. Dan is het juist van grote waarde als de rustige uitwisseling van gedachten zal voeren tob correc tie van te eenzijdige benadering en meer begrip van andere gedachten. Agent en prestige in het water. Een politieagent uit Ouderkerk aan den IJssel, bemerkte drie heren, die hun geluk met een hengel in een poldersloot be proefden. Teneinde te controle ven of zij wel in het bezit wa ren van een visacte en een ver gunning voor dat water, moest de dienaar der wet gebruik maken van een z.g. schouw. Het afstoten van de kant ging goed, doch blijkbaar was de ijver van deze agent groter dan zijn vaardigheid met de roeiriem, want juist tegenover de ver wonderde vissers schoot hij bij een poging om het vaartuig vooruit te krijgen, uit de boot en ging kopje onder. Door dit ver- ljes aan prestige bleef de voor genomen controle achterwege. Om zes uur Vrijdagavond was „Huize Irma" compleet verhuisd. Er Is Vrijdag in Oostkapelle en Domburg een kranig stuk organisatie, werk verricht. In de vroege morgenuren van die dag kon men constateren, dat „Huize Irma" reddeloos verloren was. Het Jeugdcentrum Nieuw Walcheren stel. de op hetzelfde ogenblik 7.\jn barakken ter beschikking. Reeds om 4 uur Vrytfagmorgen konden de Rode Kruis afdelingen van Souburg en Goes een begin maken met het overbrengen per ambulance van de zieken uit de schoollokalen en om 6 uur 's avonds was alles, wat de dag tevoren „Hui. ze Irma" bewoonde, compleet geïnstalleerd. En dank zy de medewerking van de directrice van 't zeehospitium „Zon neveld", zuster Assen, die zich spontaan bereid verklaarde een volledige warme maaltijd te verzorgen voor verpleegden en verpleegsters en er nota bene in slaagde het volledige bestek er by te leveren, konden dc ouden van dagen zowaar hun maaltijd nuttigen alsof er niets gebeurd was. Gehakt, jus, appelmoes en aardappelen vormden een menu. dat kos. telyk smaakte. den aanzienlijke schade hebben gele den. Daarom stemt het tot grote vol doening dat het voormalig comité ..Walcheren Moet Droog", dat nog alty'd over een saldo beschikte, Alle oudjes in blakende welstand. Het zal duidelijk zijn, dat dit resul taat slechts bereikt kon worden door ecendrachtige samenwerking van ve le krachten. Aan de directeur van dc Dienst voor Maatschappelijke Zorg afdeling Zeeland, de heer S. J. G. van Leeu wen. komt de eer toe deze krachten in het geweer te hebben geroepen. Maar wie werkten er al niet mede! Het Jeugdcentrum Nieuw Walche ren stelde zoals gezegd zijn barak ken beschikbaar. De distributicdienst verklaarde by monde van de direc teur. de heer A. J. Bouman. dat met bekwame spoed gezorgd zou worden voor alle noodzakelijke toewijzingen en levensmiddelen. Het Rode Kruis met aan het hoofd kringcommissaris G. Sissingh stelde uit het depót te Goes 50 beulden, dekens, lakens, kus sens. matrassen, slopen enz. beschik baar. Tien Rode Kruis-mannen begon nen in de morgenuren met het in lichten van de ziekenbarak on eeri tweede barak in het jeugdcentrum. Met gered materiaal uit ..Huize li- ma" kon nog een derde barak wor- ïn ingericht. Reeus bjj het aanbreken van de dag zegde de Dienst voor Maatschap pelijke Zorg de rest der benodigde lakens, dekens enz. alsmede volledig serviesgoed en bestek voor 70 perso nen toe en nauwelijks had de klok zes uur geslagen of dit alles was reeds gearriveerd! Om vier uur 's middags reden de ambulance wagens van Souburg en Goes reeds heen en weer om zieken over te brengen en verder verleenden de gehele dag directrices van „Huize Irma" en „Ter Boede", het gehele personeel van ..Huize Irma", de nachtwakers en het Rode Kruis, ais- mede de burgemeesters van Dom burg en Oostkapelle alle medewer king. die men zich maar wensen kon, Zelfs de maaltijden verliepen nor maal en de zegenrijke gevolgen van dit doortastend optreden waren spoe dig te constateren. Geen der ouden van dagen heeft van de dramatische gebeurtenjssen ook maar enig scha delijk gevolg gehad. Allen verkeer den 's avonds in blakende welstand GIFT VAN 500 Zoals wij reeds meldden is er veel inventaris Verloren gegaan maar ook nog veel gered. Niet minder dan zes zeven volle vrachten konden uil de tuin van „Huize Irma" naar het Jeugdcentrum worden overgebracht, w.o. 25 kast jas met inhoud van de verpleegden. Dit neemt niet weg dat het verple gend personeel zowel als verpleeg- De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken. dr. Juan Bramuglia. is afgetreden. Er wei-d geen reden op gegeven voor deze stap. welke volg de op een bespreking tussen Bramu glia, px'esident Peron en de Argen tijnse ambassadeur in de V.S. Dr. Bramuglia heeft zich bekend heid verworven in de Veiligheids raad bij zijn pogingen in de Berlijnse kwestie te bemiddelen. Directeur Luminalilm met auto verongelukt. Vrijdagmorgen is de directeur van de Luminafilm tc Amsterdam, de heer J. W. van Biene, onder Vinkcveen op weg naar dc hoofdstad met zijn auto tegen een boom gereden. De heer Van Bicnc was zeer vermoeid en is ver moedelijk achter het stuur in slaap gevallen. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Utrecht is hij over leden. Stakingen in Engeland- Op de lijnen van Londen naar het Noord-Oosten hebben 240 machinisten en stokers besloten de „symbolische Zondagsstaking" weer op te vatten ..wegens intimidatie van het personeel van een trein, dat nie^ in een ploeg wilde werken, welke niet thuis kon slapen". Dc leiders van dc 1.580 Engelse münliftmachinisten hebben tegen Vrij dag een staking uitgeroepen, die de Britse stccnkoolproduclic naar schat ting met 70 procent zal doen dalen. bij monde van dc heren Onderdijk, Minderhout cn van Westen be reid verklaarde om een bedrag van 500 gulden ter beschikking te stellen als gedeeltelijke vergoeding voor de lijfgoederen die verloren gingen. Zijn wy wel ingelicht aan ligt het in het voornemen uit de opbrengst van een daartoe te houden collecte verpleegden en verpleegsters schade loos te stellen voor het geleden ver lies. Intussen zal net duidelijk zijn. dat het Jeugdcentrum Nieuw Walcheren voor de bewoners van het vroegere .Huize Irma" slechts een tijdelyk tehuis kan zyn. Gezocht wordt naar een nieuwe definitieve behuizing. Zou het kasteel „Westhove'r hier wellicht de oplossing van een lastig probleem kunnen zyn? COMMISSARIS DER KONINGIN BIJ OUDJES VAN „IRMA". In ons verslag over de brand in Huize „Irma" te Domburg meldden wij reeds, dat tot de belangstellenden de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mi-. A. F. C. de Casem- broot, behoorde. Naar wij vernemen heeft deze zich 's nachts, alvorens naar zijn ambtswoning te Middelburg terug te keren, naar de scholen, waarin de oudjes tijdelijk waren on dergebracht. begeven. Hij onderhield zich enige tijd met deze mensen, tot wie hij bemoedigende woorden sprak, hetgeen op hoge prijs werd gesteld De moeilijkheden bij de blussing. De burgemeester van Domburg deelt ons mede: „Naar aanleiding van het bericht omtrent de brand in het huis voor ouden van dagen te Domburg in de P.Z.C. van 12 Augustus jl. zie ik mij genoodzaakt een rectificatie aan te brengen. In dit bericht wordt nl. ge steld, dat er geen bluswater aanwe- was. !r waren inderdaad moeilijkheden, o.a. doordat een' spuit uitviel, doch desondanks kon, nadat aansluiting op de waterleiding tot stand was ge bracht, doorlopend met vier stralen water worden gegeven en later zelfs met zes. Het is verder onjuist, dat de water toren niet voldoende water bevatte. Dat niet onmiddellijk uit de waterlei ding werd gespoten, lag niet aan te geringe druk, doch alleen aan het feit. aat de brandweerleiding aan open water de voorkeur gaf". Gaarne verlenen wij plaats aan bo venstaande mededeling van de burge meester van Domburg. Inderdaad is later gebleken, dat de waterleiding voldoende druk had en nadat de aan sluiting op de waterleiding tot stand was gebracht is er dan ook zoals wij in ons verslag ook meldden re gelmatig met verscheidene stralen ge spoten. Op dat moment had het vuur echter reeds zeer ver om zich heen gegrepen. Persoonlijk hebben wij geconsta teerd, dat tussen elf uur en kwart over elf er practisch in 't geheel niet gespoten werd. Dat was op het mo ment, dat de moeilijkheden blijkbaar het grootst waren. Dit feit werd toen, zowel door de brandweerlieden als door de politie toegeschreven aan ge brek aan bluswater en van meer dan een zijde werd de (naar achteraf bleek onjuiste) verzekering gegeven, dat ook de waterleiding onvoldoende druk had. Red. Vliegtuig met doofstomme sportlieden vermist. Men verkeert in het onzekere over een door de Joegoslavische regering gechar terd vliegtuig, dat een twintigtal Joego slavische deelnemers aan de te Kopenha gen te houden 6e doofstommenolympiade en hun trainers naar de Deense hoofdstad zou brengen. Het toestel is Donderdag uit Joego-Slavië vertrokken. FRIESE FEDERALISTISCHE VERENIGING. Te Leeuwarden is opgericht de Friese Federalistische Vereniging. De voorzitter van het voorlopige comité, de heer P. Wijmenge. zeide in zijn openingswoord dat de Friese strijd over het stadium van alleen een taalstrijd heen is en dat deze hoe langer hoe meer te maken heeft met de politiek. Met enige cijfers hebben wij dezer da gen reeds aangetoond hoe enorm groot het vervoer door de Rotterdamse Tramweg Mij. was tijdens de feestweek Zierikzee. Thans ontvingen wij een volledig over zicht. waaruit blijkt hoe omvangrijk het vervoer op de onderscheidene dagen is geweest. Veerdienst ZypeAnna Jacoba Polder: Personen Zat. 30 Juli 2220, Zo 31 Juli 1658. Ma. 1 Aug. 1626. Di 2 Aug. 1785. Wo. 3 Augustus 3541. Donderd. 4 Augustus 3395. Vrijdag 5 Augustus 3119. Zaterdag 6 Aug. 3583. Totaal 20.927; Personenauto's: resp. 328. 357. 290, 251, 424. 424. 341. 426. Totaal 2.841; Vrachtauto's: 80, 11, 93, 97. 69. 82. 100. 68. Totaal 600; Autobussen: 9. 6. 6. 16. 37. 20. 13. 24. Totaal 131; Motor rijwielen: 80. 99. 50. 20. 47. 55. 49. 198. totaal: 598; Rijwielen: 180. 90 125. 78. 70.141, 118. 162. Totaal 964. Veerdienst Zijpe—Mumansdorphaven: Personen: Zat. 30 Juli 1730. Zo. 31 Juli 976. Ma. 1 Aug. 1058. Di. 2 Aug. 791. Wo. 3 Augustus 450. Donderdag 4 Augustus 710, Vrijdag 5 Augustus 938. Zaterd. 6 Aug. 1524. Totaal: 8.177: Rijwielen: rest». 715. 148. 286. 103. 99. 164. 137, 603; totaal 2.351. Locaal vervoer, op Schouwen-Duiveland (tram en autobus) exclusief gezelschap pen. Personen: Zat. 30 Juli 8327. Zo. 31 Juli 2407. Ma. 1 Aug. 6201, Di. 2 Aug. 3693. Wo. 3 Aug 7306. Do. 4 Aug, 4136. Vr. 5 Aug. 5432. Zat. 6 Aug. 7928: totaal 45.440. Lijk te Vrouwenpolder aangespoeld. VAN ONBEKENDE MAN Donderdag omstreeks 8 uur is aan het strand van Vrouwenpolder het 'ijk aangetroffen van een onbekende man, dat uit zee was aangespoeld. De leef tijd van deze man wordt geschat op 40 a 45 jaar. Hij was gekleed in een zwart-grijs gekleurde zwembroek, waaraan een dito stoffen band was bevestigd, alsmede een dubbele kope ren ring. Aan de linkei'zijde van dit kledingstuk was een zeilscheepje ge borduurd. Waarschijnlijk heeft dit lijk drie vier weken in het water gelegen. De groepscommandant van de Rijkspoli tie te St. Laurens (telefoon K 1180— 2180) zal gaarne inlichtingen ver schaffer, die tot identificatie kunnen leiden. Stoffelijk overschot van mrs- Ciark gevonden. Het stoffelijk overschot van de on langs bij Vlissingen verongelukte mrs. Clark van het Engelse jacht „Victo ria". afkomstig uit Ipswich, is Vrij dagmorgen gevonden door het Brcs- kense vissersvaartuig Br. 28. onge veer op de plaats waar zij overboord gevallen is. Om 10 uur arriveerde het vaartuig te Breskens, waar een onderzoek in gesteld werd. Het ligt in de bedoeling, dat het stoffelijk overschot in Nederland ge cremeerd en de as naar Engeland overgebracht zal worden. De internationale waterstertocht. Zoals wij in onze editie van giste ren meldden organiseert de VW Ter- neuzen een internationale stertocht voor motor- en zeiljachten. Thans is echter besloten, dat de finish niet te Wemeldinge, maar te Veere zal zijn. Er komt een nieuwe wettelijke vestigingsregeling. Het ligt in het voornemen om het wetsontwerp publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zo spoedig mogelijk na de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal. in de Tweede Kamer In openbare behandeling te ne men. Waarschijnlijk zal dit nog in de maand September geschieden. Inmiddels is het verslag verschenen van het mondeling overleg, dat gepleegd is tussen de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de Staatssecretaris van Economische zaken Tevens is door de regering een nota van wijzigingen op het wetsontwerp inge diend. Uit de antwoorden van de Staatssecre taris op vragen van Kamerleden blijkt o.a. dal het in de bedoeling ligt tot een geheel nieuwe wettelijke vestigingsrege ling te komen. De Staatssecretaris kon zich niet ver enigen met de opvatting, die door som mige Kamerleden wordt gehuldigd, dat de belangrijke bedrijfsschappen bij de wet zullen moeten worden ingesteld. De Sta ten-Generaal, aldus de Staatssecretaris, zullen slechts in de beoordeling van een instelling worden betrokken, indien daar over geen overeenstemming bestaat in de betrokken bedrijfstak. Door een der Kamerleden werd voorts de vraag gesteld of het wel juist is. de Middenstandsraad zonder meer te vervan gen door de Sociaal-Economische raad. Zodoende zullen personen, die in het ge heel niet op de hoogte zyn van midden standsvraagstukken over middenstands aangelegenheden moeten oordelen. De Staatssecretaris zette uiteen, dat het in de bedoeling ligt voor middenstands aangelegenheden een commissie te benoe men. welke uitsluitend uit deskundigen zal bestaan. Desgewenst zou deze com missie Middenstandsraad genoemd kunnen worden. De conclusie van het verslag is tenslotte, dat de openbare behandeling van het wetsontwerp voldoende is voor bereid. „Kolonialisme is schijndood" ALDUS SURINAAMS STATENLID Het lid van de Surinaamse Staten Emile de La Fuente, heeft in de Sta ten verklaard, dat hij geen uittreden uit het rijksverband propageerde. Hij zeide evenwel te wensen, dat het kolonialisme voor goed begraven wordt. „De dood van het kolonialisme, die door Koningin Wilhelmina inder tijd is aangekondigd, is slechts een schijndood". Als Nederland het kolo nialisme niet spoedig voor eeuwig be graaft, zou de heer de La Fuente alles in het werk stellen om er een Suri naamse begrafenis van te maken en hij zeide te geloven, dat „vertegen woordigers van buitenlandse instan ties" zouden worden uitgenodigd om eraan deel te nemen. Veren over tfe Wester- schelde waren duurder dan geraamd. By de Tweede Kamer is ingediend een voorstel tot wyziging van de be groting van verkeer en waterstaat voor het jaar 1948. Het gaat hierbij o.m. om een verhoging van de post voor verbetering, onderhoud en be diening van veren. Aangezien het na delig saldo van de veerdiensten over de 'Westerschelde. dat op 819.000 was geraamd, 1.450.000 heeft bedra gen, moet uit dien hoofde 631.000 meer worden uitgetrokken. Deze tegenvaller vindt voorname- zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de verbetering van het .veer Vlissin genBreskens langer op zich heeft laten wachten dan geraamd was. Hierdoor bleef KruiningenPerkpol- der het gehele jaar overbelast en moest daar een der Moerdykponten naast de normale veerboot blijven varen Bovendien vorderde het onderhoud van de veerboten, waarvoor 115.000 was geraamd, 500.000. Voor het vaderland gevallen* De lijst van gesneuvelden in Indo nesië, die Vrijdagavond werd bekend gemaakt, vermeldt de namen van twee Zeeuwen, n.I. van soldaat le klas J. Heijnsdijk, legernummer 170715003, af komstig uit IJzendijke en van soldaat le klas W. C. Vermeulen, legernum mer 261006183, afkomstig uit Westdor- Raad voor Scheepvaartonderzoek behandelde ongevallen op de Schelde. De Raad voor Zeevaartonderzoek heeft zich Vrijdag te Antwerpen uit gesproken over de ontploffing die zich in December 1948 heeft voorgedaan aan boord van het s.s. „Rosa" op de rede van Vlissingen. De Raad heeft vastgesteld, dat de ontploffing te wij ten was aan slecht onderhoud van de kleppen en heeft de eerste mechani cian Deckers, en de mechanicien J. Goeysen, een berisping gegeven. Wat betreft de hervatting van het onderzoek over de aanvaring tussen de „Maric-Flore" en de „Ragnïld Bro- vig" op de Schelde, heeft de verdedi ging conclusies ingediend, krachtens welke zij zich verzet tegen de aanwe zigheid onder de bijzitters van de heer van Steen, die tot een inrichting behoort, die zaken drijft met de reder van de „Ragnild Brovig". De Raad heeft deze conclusie van de hand ge wezen om het aan de gang zijnde on derzoek niet te belemmeren, maar de heer van Steen heeft zich uit eigen be weging als bijzitter teruggetrokken. De voortzetting van het onderzoek xs tot 5 September verdaagd. Kaderdagen van hel Chr. Nalionaal Vakverbond. Evenals vorige jaren houdt het Chr. Nat. Vakverbond ook dit jaar voor de Christelijke Vakbeweging in het hele land weer kadervergaderingen. Deze kaderdag is voor de Zeeuwse Christelijke Besturenbonden bepaald op Zaterdag 17 September a.s. en zal gehou den worden te Goes. Behandeld zullen worden de volgende onderwerpen: „Het vraagstuk van de werkgelegenheid". „De kwestie van het levenspeil" en „Onze internationale taak". Kleurenfilm over Veere. Vrijdag heeft de bekende cineast xMax de Haas met een assistent een bezoek aan Walcheren gebracht om in Veere opnamen te maken voor een kleurenfilm. Deze vervaardigt hij in opdracht van het departement van economische zaken. Het ligt in de bedoeling om copieën van de rolprent naar de Nederlandse ambassades en gezantschappen te zenden opdat hier mede in het buitenland propaganda voor ons land gemaakt kan worden. De schilderijen-expositie van H-K.H. Prinses Wilhelmina. In het bericht over de schilderijen expositie van H.K.H. Prinses Wilhel mina in ons blad van Vrijdag is een onjuistheid geslopexx. De baten van deze tentoohstelling zijn nl. niet be stemd voor de N.I.WJ.N., doch, zoals in het verslag van de opening juist was vermeld, voor het Ned. Steun comité voor Beeldende Kunstenaars. Zeeuwse concours combinatie. De uitslag van de wedvlucht uit Mons, door de Zeeuwse Concours Combinatie van Zaterdagvliegers (Z.C.C.) luidt: 1 en 16 L. Laban, Tholen; 2 en 13 J. Weststra- te,. Krabbendijke; 3 A, C. Boonc, Yersc- ke; 4 A. Zoeteweij, Yerseke; 5 on 33 J. de Bokx, Rilland; 6 M. C. Lamper. Yerse ke: 7 en 21 Joh. van Es. Yerseke; 8 J. A. van dc Plasse, Yerseke; 9 P. van der Endt, Yerseke; 10 M- Bolier. Rilland; 11. 12. 24. 25 en 29 M. Minnaard. Yerseke; 14 J. P. Hollebrandse, Yerseke; 15 L. M. dc Heer, Tholen: 17 en 18 Joh. van Stee. Yerseke: 19 E. Th. Zoeteweij, Yerseke; 20 J. J. van Oeveren. Yerseke; 22 I. van Boven. Yerse ke; 23 Jac. Neels. Krabbendijke; 26 en 27 C. "M. Smit. Yerseke, 28 A. Wagema- ker. Tholen; 30 M. Moerland, Rilland: 31 A. Rooze, Rilland; 32 C. de Bruine. Ril- ladn; 34 M. Pckaar Jz„ Yerseke; 35 Gebr. Ridderhof, Yerseke. (Ingezonden mededeling) Arnemuiden RAADSVERGADERING. Maandag a.s. komt de raad der ge meente Arnemuiden in openbare Ver gadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten: Verzoek van mej. C. P. van Weel om ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School; vaststelling voorwaar den c.a. verhuring woningwetwonin gen; toetreding gemeenschappelijke regeling schooltandverzorging; voor ziening sportveld; deelneming grond- kapitaal „Stichting Rusthuizen op Walcheren" en ingebruikneming brandspuithuisje aan de PZEM voor tijdelijke opslag van gereedschappen c.a. Marktberichten VISMIJN VEERE. 12 Aug. Export garnalen 292 kg 61— 1,21; Bot 15 kg 28; Kleine schol 2 kg 16; Tong m 1.8 kg 70; Grote tong 4.3 kg 1.64— 1.75. alles per kg. VISMIJN VLISSINGEN. 12 Aug. Export garnalen 684 kg 844. Schar 205 kg 27.39; Bot 822 kg 10—18; Kleine Bot 105 kg 6—11; Grote tong 117 kg 1.60—1.90; Middel tong 71 kg 1.20—1.60; Kleine tong 900 kg 26—39: Grote schol 67 kg 33—39; mid. schol 268 kg 28—36; kl. schol 193 kg 15—20. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Vlissingen te bereiken zijn de heer A. J van Kooten, arts. Koudekerkseweg 78, tel. 2525: te Middelburg, de heer W. Feikema. arts. Dam 16. tel. 2993; te Koudekerke, Westkapelle en Zoute- lande, de heer L. Sloos. arts, Middel burgse straat A 61, Koudekerke. tel. K 1185—231; te Veere. Serooskerke en Oostkapelle. dr. Reijnders Schilt, arts te Serooskerke. tel. K 1189—212. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek Ockenburg, Sin gel. tel. 2730. Middelburg: Apotheek van Pienbroek, Markt. tel. 2134. Officiële publicaties. VLISSINGEN. Bekendmaking omtrent het op de open bare weg plaatsen of hebben van as- of vuilnisbakken, -ketels of -i W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door hen bij be sluit van 2 Aug. 1949 is bepaald, dat het op de dagen, waarop in de betreffende gedeelten van de gemeente huisvuil wordt opgehaald, is toegestaan as- of vuilnis- 9. in de gedeelten van de gemeente, waar het huisvuil in de middaguren wordt opgehaald: van 7 uur v.m. tot één uur na het tijdsetip van het ledigen, doch uiter lijk tot 1 uur n.m.: b in de gedeelten van de gemeente, waar het huisvuil in de namiddaguren wordt opgehaald: van 1 uur n.m. tot één uur na het tijd stip van het ledigen, doch uiterlijk tot 6 uur n.. m INENTEN EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat tot nadere aankon diging elke Woensdagmiddag van 15 uur af in het ziekenhuis „St. Joseph" gele genheid bestaat tot kosteloos inenten van kinderen beneden 1 jaar en herinen ten van de overige bevolking tegen pok ken. Men wordt verzoch' h»t trouwboekje mede te brengen. Grijpskerke AFLOOP VERKOPING. Té noverstaan van notaris J. L. van der Harst te Middelburg werd een open bare verkoping gehouden. Een huis met erf en tuin aan de Schuitvlotstraat 1 te Grijpskerke werd in koop toegewezen voor f 750.aan de heer W. de Wolf te Grijpskerke. a.q.. een perceel weiland na bij de Brouwersweg te Grijpskerke in koop toegewezen voor f 2073.aan de heer Abr. Koene, landbouwer te Grijps kerke. Westkapelle UITSTAPJE. Woensdag maakten de leden der afd. Westkapelle van de Christ. Bouwvak arbeiders met hun dames een reisje naai- Valkenburg en Vaals. Oostkapelle Donderdag maakte de Reis vereniging „Ons Genoegen" te Oostkapelle een uit stapje naar Rotterdam. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Stavenisse. ds. A. Baars te Sluipweijk. BEVESTIGING EN INTREDE DS. A. VERSCHOOR. Ds. A. Verschoor te Santpoort, beroe pen predikant bij de Geref. kerk te Vlis singen. is voornemens Zondag 25 Sept. a.s.. in de avonddienst intrede te doen te Vlissingen. na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. van Buuren van IJmui- den-Oost. BEVESTIGING EN INTREDE DS. J. B. BEL De Geref. gemeente van Krabben dijke heeft na ruim 3 jaar. Donderdag weer een eigen predikant gekregen. Des middags werd ds. J. B. Bel van Dirksland bevestigd door ds. F. Diele- man van Borssele. Deze had tot tekst gekozen 1 Cor. 4 14 en 15. In de avonddienst deed ds. Bel zijn intrede, sprekende naar aanleiding van het woord uit 1 Cor. 39 Na de predikatie hield de nieuwe predikant dc gebruikelijke toespraken, waarna hij werd verwelkomd namens kerke- raad en gemeente door ouderling G. van Velzen, die Ps. 195 liet zingen. Voorts spraken nog ds. W. de Wit uit Middelburg namens de Zeeuwse ge meenten. wethouder W. P. Gebraad namens het gemeentebestuur bur gemeester Vader was afwezig en ds. Dielcman namens de classis Goes. WIELERSPORT GOEDE PRESTATIE VAN ZEEUWSE RENNERS. Eddy de Waal en Wim Huizen hebben in de „Acht van Chaam" in de wedstrijd voor Nieuwelingen goede prestaties ge leverd. De Waal wist zich tot het einde in de eerste groep te handhaven, werd in de eindsprint door de Brabanders in gesloten en eindigde als tweede achter Voorting uit Haarlem. Huizen reed eveneens moedig maar had enkele malen pech. Hij klasseerde zich als achtste. BIJ de amateurs reed de Vlissinger Da- men vooral in het begin uitstekend om later een inzinking te krijgen en toch nog in de achterste gelederen te eindigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2