N NIEUWS UIT ZEELAND BLINKENDE VUILNISEMMERS IN VL1SSINGEN IEUWS in een O T E D O P Zeeuwse Almanak WALCHEREN J^-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949 Eind deze maand worden ze in gebruik genomen. In December de gehele stad voorzien. Wie n3 dc bevrUdin* in Vllssln. een kwam, schrok van de grote ravage, die men overal In de stad aantrof. De fleurige badplaats van voor de oorlog was niet meer te herkennen en het viel zelfs te be. twijfelen of het nog wel ooit in orde zou komen. De Vlissingers zUn echter aan het werk getogen en zorgden er voor dat de stad langzamerhand een behoorlijk aanzien kreeg. Nog steeds is iedereen in Vlissin gen in de weer om de stad weer op een vooroorlogs peil te brengen. Ook de mannen van de gemeentelijke rei nigingsdienst. maar ze hebben hier werkelijk niet het eenvoudigste deel gekozen. Ze vegen de straat aan en verzamelen moedig de lege patate- friteszakjes, die de Vlissingers kwis tig over de straat strooien, ze ver wijderen garnalenresten en viskoppen en ze halen het huisvuil op teneinde de stad een schoon ïiterlijk te geven. Het ophalen van huisvuil is evenwel hun mooiste werk. want daarvan zijn de resultaten tenminste zichtbaar. Het is bekend, dat wie van Vlissingen wil genieten een wandeling over de Boulevard maakt,liefst 's avonds, maar minder bekend is het. dat men ook van Vlissingen kan schrikken. Wie dat wil doen. moet 's morgens vroeg op excursie gaan door de stra ten, vóórdat de reinigingsdienst het huisvuil heeft opgehaald. Dan ziet men op de trottoirs een prachtige en schrikaanjagende collectie van emmers, vaten, dozen, bussen, bakken en kisten en alle andere mogelijke dingen, waarin in Vlissingen het huis vuil wordt opgespaard. Men moet ech ter vroeg gaan. want als de reini gingsdienst is gepasseerd, dan is alles weer keurig netjes. Daarom is dit op halen het mooste werk van deze dienst, want de resultaten zijn im mers te zien. Echter.aan alles komt een eind. ook aan de romantiek van het vuilophalen. NIEUWE EMMERS In de garage van de reinigings dienst staan nl. 3500 emmers op. geslagen, die aan 'iet eind van de ze maand over het oude gedeelte van de stad verdeeld zullen wor den. Elk huis krijgt dan een model v uilnisemmer, waarin 33 liter vuil kan worden gedeponeerd. De kis- icn en de dozen, de bakken en de bussen en andere vreemdsoortige vuilnisvaten zullen dus verdwijnen om plaats te maken voor een net te keurige emmer met een deksel. In vele plaatsen van ons land kent men dit syteem reeds. Elk pand krijgt De oud-burgemeester van Schiedam, dc hoer M. L. Honnerlagc-Crete, werd Woensdag 103 Jaar. Hij is de oudste in woner van Nederland. Op dc eerstvolgende Rijksbegroting zal een dusdanig bedrag worden uitge- trokken dat te Doesburg met de bouw van ccn vaste oeververbinding over de lJsscl kan worden begonnen. Verwacht wordt, dat de brug in 1052 gereed zal zijn. Het Eerste Kamerlid Schoonenberg (CPN) heeft aan de minister van marine vragen gesteld over de hygiënische toe standen in het marine-opleidingskamp, die volgens een artikel In het Algemeen Handelsblad te wensen over laten. In de Staatscourant ls opgenomen een beschikking waarbij dc speciale regelin gen voor de bouwvakarbeiders in de ge teisterde gebieden worden ingetrokken. Het Hoofdbestuur van de Nederland se VVereldfederalistenvereniging teen na dc oorlog opgerichte beweging met als doel een wereldregering) is afgetreden. Het vond de organisatie van de beweging te ingewikkeld en klaagde over obstru-.- tle in de afdelingen. Het boterde sinds lang niet. hetgeen tot uiting kwam in enkele rumoerige ver gaderingen. Volgens de correspondent te Djocja van het Republikeinse blad „Pedoman" .-al mr. Roem benoemd worden tot repu blikeins ambassadeur te Karatsji. ter ver vanging -an de huidige gezant Idham. Dc vijf-Jarigo Ronald Fa ran heeft een petitie ingediend ter nietig verkla ring van de schcidlngsuitspraak van zijn ouders en een schadevergoeding van 30 000 dollar geëist. DAHLIA Al weer een teken, dat de zomer naar zijn eind loopt: de dahlia bloeit! Cc kunt geen boerderij zien in Zee land, of zij staat te pronken in een krans van felle kleuren en geen stads tuintje is er, of ook daarin voeren, nu dc rozen goeddeels uitgebloeid zijn, de dahlia's de boventoon. Dankbare blommen zijn het. Ze bloeien schoon en weelderig, ge kunt er vele vazen mee vullen en cr be staat een oneindig aantal variaties. En er is dan ook nauwelijks ccn huis te pinden, tcaar in deze tijd geen dahlia's crge .s op een tafel of een kast staan cn kleur geven aan het interieur. Ze zijn de voorboden van de herfst. Zoals de schoven op het land er de voorboden ran rijn. Maar hun bloei is zo driftig en hun kleuren zijn zo juichend en verrassend, dat ge bi; het zien van de dahlia's toch maar zelden aan het najaar denkt. Alles is dear nog te feestelijk voor, te weelderig. En inderdaadnog weken zullen ze biljoen bloeien en laten zier-, dat de zomer nog voortduurt. Pas als dc asters komen, zoveel ingetogener en soberder, zoveel egaler ja dan gaan me anders denken over de zomer. Die is dan goedbeschouwd voorbij. Maar zover is het nog niet. Voor- zijn de dahlia's nog de baas.' een gemeentelijke vuilnisemmer, die eigendom van de gemeente blijft en die bij verhuizing niet mag worden meegenomen. Vlissingen zal nu ook deze maand met dit systeem kennis maken en het zal ongetwijfeld een grote verbetering betekenen. De em mers kunnen door de mannen van de /einigingsdienst heel eenvoudig wor den geledigd /foor middel van een specalc installatie op de vuilnisauto. Deze inrichting is zoveel mogelijk stofvrij gemaakt, zodat de mannen weinig of geen last van het verstui ven hebben. Een ander voordeel is, dat nu de betaling van de reinigings rechten billijker kan worden gere geld. Tot nu toe kon men zoveel vuil geven als men zelf maar wilde. Nu is men aan de 33 liter van de emmer gebonden. Heeft men meer afval, dan zal men er een emmer bij dienen te vragen en dus ook meer rechten moeten betalen. De afgifte van de emmers, die genummerd zijn. wordt door de reinigingsdienst nauwkeurig opgetekend, zodat men precies weet bij welk pand emmer „nummer zo veel" behoort. GOED GEBRUIK. Het zal voor dc gebruikers aanbe veling verdienen om de bakken 20 fioed mogelijk te gebruiken, want al- e schade, dié zij er aan veroorzaken is voor hun rekening, Zo wordt aan bevolen om onder in de emmer een krant te leggen en om de emmer goed schoon te houden. In Rotterdam en Amsterdam, waar dit systeem al jaren is ingevoerd, wordt de ophaalwagen gevolgd door een particuliere schoonmaakdienst. Voor een klein bedrag maakt deze dienst na het ledigen van de emmer deze goed schoon, zodat geen vuil meer achter blijft cn de emmer een zindelijke indruk maakt. Ook in Vlis singen wil men trachten tot een der gelijke dienst te komen, die dan door particulieren onder gemeentetoezicht zal worden geëxploiteerd. Zo zal dan volgende maand dc Vlissingse binnenstad opvallen door blinkende vuilnisemmers op de stoep. Men verwacht, dat men de binnen stad tot de Paul Mrugerstraat zal kun nen helpen, het overige deel komt dan in December aan de beurt. De gemeente doet alles om het aan zien van Vlissingen te verhogen, zelfs met vuilnisemmers. Het woord of liever de daad is thans aan de gebruikers. S.S.-generaa! Knolle in Duitsland gearresteerd. SPEELDE EEN ROL IN NEDERLAND Volgens D.P.D. heeft de Duitse poli tie, in samenwerking met het militaire bestuur in Bremen de hand gelegd op de voormalige S.S.-generaal Friedrich Knolle, die vertrouwensman van Himmler was en verantwoordelijk zou zijn voor het fusilleren van een groot aantal Nederlandse gijzelaars. Knolle werkte in Bremen onder de naam Fritz Goetten. Men zocht reeds meer dan vier jaar naar hem. Hij verving dr. Harster. bevelheb ber van de S.D. en was een persoon lijke vriend van Rauter. Rost van Tonningen zeide in één van zijn bewaard gebleven brieven: Rauter en Knolle zijn de twee men sen. die de S.S.-richting in Neder land de meeste steun zullen kunnen geven. Men neemt aan. dat Knolle een be langrijk aandeel heeft gehad in de opleidingsschool voor spionnen op .Zorghvliet" te 's Gravenhage. Ver moedelijk zal zijn zaak behandeld worden door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. Ook een infiltratie in Soerabaja. Te Soerabaja is officieel het vol gende medegedeeld: Naar aanleiding van het feit. dat onverantwoordelijke elementen in de afgelopen nacht gewapend in Soera baja zijn geïnfiltreerd, kennelijk met het oogmerk de tussen de Nederland se en republikeinse strijdkrachten overeengekomen staking der vijande lijkheden te saboteren, wordt tot na der order opnieuw de avondklok in gesteld. geldende van 22.00 uur s avonds tot 05.00 uur 's morgens. Een correspondent van Aneta ver nam. dat deze infiltratie geschiedde, nadat de order tot het staken der vijandelijkheden was ingegaan. Dank zij van militaire zijde genomen maat regelen konden de infiltranten wor den opgevangen en kon een aantal van hen worden gearresteerd. Eerst thans is bekend gemaakt dat in de nacht van 3 op 4 Augustus een uitgebreide aanval heeft plaats gehad op de stad Ngawi. De Kali Madioem en de Kali Solo. die beide door de stad stromen, hebben thans de laag ste waterstand bereikt, waardoor de benden in staat waren in de kali bedding de stad tot dichtbij te nade ren. Nadat alarm was gemaakt, heb ben de Nederlandse troepen zonder verliezen aan Nederlandse zijde de aanval afgeslagen. Chauffeur reed over doos met jongetje. Een chauffeur van een vrachtauto, die in de Langestraat te Oldenzaal reed. zag midden op de rijweg een kartonnen doos liggen. Niets vermoe dend reed hij er over heen zonder dat de wielen het obstakel raakten. De doos bleek een kostbare inhoud te hebben, namelijk een vierjarig jonge tje. dat er volkomen onwetend een heel gevaarlijk spelletje mee speelde. Het ventje zette de doos op straat, ging er in liggen en deed het deksel er op. Waarschijnlijk ging hij zo op in zijn spel, dat hij niet bemerkt heeft dat het gevaarte op enkele de cimeters afstand over hem heen- schoof. Het avontuur werd wreed verstoord, toen een lompenkoopman zich van de doos wilde meester ma ken cn ontdekte, dat het gevonden voonverp een jochie bevatte. Smakelijk. In dc Zaanstreek vertoeft sinds enige weken een 51-jarige zwerver Gerrit Klifman uit Drente, die er zijn gewoonte van maakt zijn mid dageten uit kranten te doen be slaan. waarvan hij er maar liefst 16 per dag consumeert. ..Ik doe dit om beroemd te worden" was het commentaar van deze „nieuws- etar" Aanvankelijk had hU het met gras geprobeerd, doch dit smaakte hem niet. Nu eet hy kran ten. die hij aan repen scheurt en daarna rustig verorbert. Ter af wisseling consumeert hij Zondags hotelservetjes, die blijkbaar een aangename zachte smaak hebben. Zijn ontbijt bestaat uit vier kran ten en een half kadetje, over spoeld door eefi beetje water ot een kleintje koffie. Eens ln de twee dagen gebruikt Gerrit een half pond bruine suiker „Om het volle gevoel in mijn maag kwijt te raken". De lunch bestaat even eens uit vier kranten. Warme maaltijden versmaadt Gerrit. „De ze zijn mij te laf". De ex-stal knecht van circus Strassburger ge niet een goéde gezondheid en eet rustig door tot zijn naam op alle frontpagina's ter wereld zal prij ken. Florence Nightingale-medaille voor Nederlandse verpleegsters. Vandaag zal od het hoofdbestuurs bureau van het ried. Rode Kruis te Den Haag de uitreiking geschieden van de Florence Nightingale-medailie aan zuster Sjouk Hoiting uit Arn hem. Een tweede Florence Nightinga le-medaille is toegekend aan zuster Eike Flikkema, thans deel uitmaken de van een mobiele colonne in Indo nesië. De medaille wordt aan zuster Flik kema ujtgereikt door dr. A. Fischer van Rossem, de hoogste vertegen woordiger van het Rode Kruis in In donesië. Wie de medaille aan zusier Hoiting zal uitreiken, is nog niet be kend, maar volgens de statuten, die voor de uitreiking gelden, moet dit geschieden door het staatshoofd of de president van het Rode Kruis in het betrokken land. Vast staat, dat tal rijke delegaties van buitenlandse mo gendheden de uitreiking iri Den Haag zullen bijwonen. Eerste Kamer over de interim regeling voor Suriname* Verschenen is het voorlopig verslag van dc Eerste Kamer over de ontwor pen interim-regeling voor Suriname Met de algemene opzet blijkt men zich wel te kunnen verenigen, maar ver schillende leden hadden toch graag de mogelijkheid geschapen gezien, daf vertegenwoordigers van de Surinaam se Staten bij de behandeling van voor Suriname belangrijke onderwerpen in de Nederlandse volksvertegenwoordi ging het woord zouden kunnen voe ren. Men had het ontwerp op enkele punten ook wel iets ruimer gesteld willen zien. Over het karakter van de interim regeling en het voorafgaand overleg verschilden vele Kamerleden wel enigszins van mening met de regering Men meent, dat bij dit overleg over eenstemming zal moeten worden be reikt op alle punten. In dit verband bleken tal van leden ook van oordeel, dat het beter zou zijn geweest, wanneer de regering over de in de Tweede Kamer toege voegde amendementen eerst overleg met de Staten van Suriname had ge pleegd Erkend wordt echter, dat de praktijk van de regering beter was dan haar theorie. Zij heeft de aanvaar ding van de amendementen in elk ge val aan de Kamer ontraden, maar dit had met meer nadruk kunnen ge schieden. Men vermoedt ook, dat de Kamer een zo scherpe reactie van Su riname niet heeft voorzien. Gevraagd wordt of de regering het overleg reeds heeft heropend. Men zou gaarne zien. dat dit geschiedde vóór de beantwoor ding van dit verslag. Brits meisje ontwaakte niet uit hypnose. De „Daily Herald" verhaalt van een 19-jarlg meisje te Cheltenham, Joyce Dovey, dat. dertien dagen na het fungeren als „slachtoffer" bij een ex periment van de bekende hypnotiseur Peter Casson, nog steeds niet uit haar hypnose ontwaakt was. Toen Peter Casson na afloop van zijn experiment dc onder zijn invloed gebrachte proef personen weer in normale toestand terug bracht, was Joyce daar niet bij. De volgende dagen kreeg het meisje herhaaldelijk flauwtes, in het bijzon der wanneer iemand het woord tot haar richtte. In een bioscoop verloor zij eveneens het bewustzijn, zodat ze weggebracht moest worden. Verder wekte zij, bij haar gewone doen, de indruk, van niet geheel bij haar posi tieven te zijn, terwijl ze enigszins houterig liep, zoals tijdens het experi ment op het toneel. Inmiddels is door een telefoonge sprek tussen Casson en het meisje thans de hypnose verbroken. Enkele woorden waren voldoende om haar tot normale toestand terug te brengen. Trein liep op trekbom. Vier personen werden gedood, acht zwaar en velen licht gewond, toen de trein van Malang naar Soerabaja ter hoogte van Wonokerto op een trekbom liep en ontspoorde. „Oorlogsregels" vastgesteld op Rode Kruis-conferentle. De internationale conferentie van het Rode Kruis te Genève, waar 60 landen vertegenwoordigd zün, heeft haar goedkeuring gehecht aan nieu we „oorlogsregels" voor het atoom, tijdperk. De Sowjet-Unie, Engeland en de V. S. gaven bun steun aan de vier nieu we Rode-Kruisconventies: behande ling der krijgsgevangenen, bescher ming der burgers en twee conventies betreffende de zorg voor gewonde en zieke soldaten en zeelieden. Monseigneur Paolo Bertoli van de Heilige Stoel kreeg een applaus na zijn verklaring, dat hij oprecht hoop te, dat God geven zou dat deze con venties nooit behoeven te worden toegepast. Stertocht voor motor- en zeiljachten. Maandag zal in Temeuzen worden gestart voor een Stertocht. waaraan door tal van motorjachten en zeil jachten wordt deelgenomen. Ongeveer 50 motorboten uit België, Engeland en Nederland, benevens de boten van de Royal Sailing Club uit Gent én de Jachtclubs te Antwerpen zullen reeds Vrijdag te Gent samen komen. De deelnemers worden daar 's middags ontvangen door de leden van de Sailing Club in het Clubhuis Langerbrugge en om 4 uur door de burgemeester van Gent, de heer Clays. De jachten worden 's Zater dags tussen 2 en 5 uur in Temeuzen verwacht waar de opvarenden om 5 uur worden verwelkomd door burge meester mr. P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen. Deze zal aan ieder der deelnemers een herinneringstegel uitreiken. Maandagmorgen om 7 uur is de start voor de zeiljachten voor de wedstrijd op de Zeeuwse stromen om wisselbekers. De wedstrijdbaan loopt van Terneuzen over Vlissingen. West- kapelle, de Roompot en Oosterschel- de tot Wemeldinge. De motorjachten, die om 9 uur starten gaan van Ter neuzen over Vlissingen, Westkapelle, Veere. de Zandkreek naar Wemeldin ge. Voor beide categorieën zullen daar om 7 uur de prijzen worden uit gereikt. In Temeuzen wordt de daarop vol gende week een winkelweek georga niseerd door de vereniging voor de handeldrijvende middenstand, welke wordt besloten met een voetbalwed strijd HeerenveenM.V.V. Zeeuwse motorrijders naar Belgische Rallye. Toen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de motorclub Scheldegouwen een groot aantal Belgische motorrijders in Middelburg gast was. ontving de Zeeuwse club de uitnodiging om deel te nemen aan de Rallye van de Belgische Motorrijdersbond, die op 14 en 15 Augus tus te Huy wordt gehouden, ter gelegen heid van de zevenjaarlijkse processie al daar. Deze invitatie werd in dank aanvaard cn zo zullen Zondagmorgen om 5 uur bijna 50 leden van „Scheldegouwen" star ten voor deze tocht. Vóór half één moet de finish bereikt zijn. waarna een bezoek zal worden gebracht aan de kristalfabriek van Val Saint Lambert en de grotten van Ramioul. "s Maandag zal nog een korte tocht door de Ardennen worden gemaakt. Vermoedelijk zullen zich ook nog enkele leden van de Bredasche motorclub bij „Scheldegouwen" aansluiten. Repatriërende Zeeuwen* Met het troepentransportschip „Gro te Beer", dat 31 Juli uit Tandjong MMHIAugust! Amsterdam- verwacht wordt, repa triëren de volgende Zeeeuwen: M. Brusse, Oud-Vossemeer, C. W. d. Wit Duivendijke, G. Brenties en L. Uyl te Zierikzee, C. J. de Vriendt te Aarden burg, J. Dooms, Terneuzen, A. Koole en E. M. de Regt, Kamperland, P. J. van Meenen, Vlissingen, M. Oppeneer Axel. A. Fr. Verbist, Kioosterzande, J. Wiskerke. Rilland-Bath, J. J. Machielsen, Temeuzen, J. Huvssoon, Middelburg, J. v. Burg, Kerkwerve, J. Tramper. St. Laurens en K. v. d. Meer Krabbendijke. De volledige passagierslijsten lig gen ter inzage op onze bureaux te Middelburg. Vlissingen. Goes, Oost burg en Zierikzee. Vlissingen ONGEVAL Een 57-jarige vrouw uit Koudeker- ke. die de Glacisstraat te Vlissingen wilde oversteken, werd aangereden door een motor, waardoor ze met haar hoofd op de stenen viel. Ze liep een bloedende, doch niet ernstige hoofd wonde op. Het ongeval gebeurde, omdat de mo torrijder imsleid werd, toen de vrouw bij het oversteken van de straat plot seling stil bleef staan. VERGEET.HEN-NIET" POSTZE GEL ACTIE. Donderdagavond waren afgevaar- digen van diverse verenigingen, bon den en organisaties in het stadhuis te Vlissingen bijeengekomen om de ver koop van dc „Vergeet-hen-niet post zegels" te bespreken. Deze bijeen komst stond onder presidium van de heer L. P. van Oorschot, die een uit eenzetting gaf voor welk doel deze zegels verkocht werden. Spr. ac tiveerde de aanwezigen om daadwer- KERKNIEUWS. Gereformeerde Oecumenische Synode. Op de Donderdag gehouden openbare zitting, welke reeds voor het middaguur tot Vrijdag werd verdaagd, is op voor stel van het moderamen tot tweede asses sor benoemd, ds. Pouw 1 Gan (uit Am sterdam, een der vertegenwoordigers van de Chinese kerken op Midden-Java. De voorzitter; prof Aalders, maakte de opmerking, dat de oeeumeniciteit van de synode wel sterk tot uitdrukking komt in de samenstelling van het moderamen, waarin vier werelddelen, nl. Europa. Ame rika. Afrika en Azië. vertegenwoordigd zijn. Bij de voorgelezen binnengekomen stukken was een brief van Koningin Ju liana. waarin zij dank zegde voor het „zeer gewaardeerde telegram" dat de sy node Haar op de openingsbijeenkomst had gezonden. Het voorstel van het moderamen deze bijeenkomst de naam te geven van „Ge reformeerd Oecumenische Synode van Amsterdam 1949" werd aangenomen. Het verzoek van de generale synode de naam oecumenische synode zo te verstaan, dat haar uitspraken en besluiten de vertegen woordigende kerken niet zullen binden, tenzij deze besluiten ze voor haar re kening te nemen werd met een kleine wijziging in de tekst aangenomen. Ten slotte werd een derde verzoek van ge noemde synode behandeld, nl. dat er op de synode naar gestreefd zou worden zo weinig mogelijk door middel van stem ming besluiten te nemen, omdat hierdoor haar gezag versterkt zou worden. Het voorstel van het moderamen om over de ze kwestie geen beslissing te nemen, werd unaniem aanvaard. Daar er nog geen rapporten van de vier commissies waren binnengekomen de algemene verwachting is. dat dit nog zeker tot volgende week zal duren werd de vergadering verdaagd. Het totaal aantal deelnemers aan de synode is 70. waarvan 25 stemhebbende afgevaardigden. 18 uitgenodigde personen uit het buitenland. 11 Nederlandse hoog leraren ais prae-adviserende leden en 3 waarnemers namens de Christelijk Gere formeerde Kerken in Nederland. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Murmerwoude F. Op den Velde, cand. te Wormer, die bedank te voor Aalsmeer. Arnhem, Baarn, Dro- geham, Gouda, 's-Gravendeel, 's-Graven- zande, Noordeloos, Oosterbeek, Opper does. Ouderkerk aan de Amstel, Dor drecht en Vlissingen. ATHLETIEK Fanny en Slijkhuis wonnen in Tilburg. In het gemeentelijk sportpark te Til burg vonden Dinsdag atletiekwedstrijden plaats waaraan behalve Nederlandse ook enkele Amerikaanse en Zweedse athleten deelnamen. De lage temperatuur had in het algemeen een ongunstige uitwerking op de prestaties, alhoewel Fanny Blan- kers-Koen toch op de 80 m. horden een goede tijd kon maken. Zij won in 11.6 sec. voor Nel Vos van P J.V. Slijkhuis werd op de 3000 meter eerste in 8 min. 40 sec. voor de Zweed Blixt, die er precies 15 sec. langer over deed. De 100 meter en de 400 meter leverden Amerikaanse overwinningen op. Brown zegevierde op de 400 m in 49.2 sec.. Work op de 100 meter in 10.8 sec. voor Zwaan, die 11.1 sec. noteerde. De Amerikaan Philips werd eerste in het hoogspringen (1.85 m.). De nummers kogelstoten (Havel èn Almkvist 14.26 m.) en discuswerpen (Wixner 45.15 m.) wa ren voor Zweden. Vaal van D.O.S. won de 800 m in 2 min. 4 sec.. Fanny Blan- kers-Koen boekte haar tweede zege door ook de 100 meter voor dames te winnen (in 12,2 sec.). Ned Vos werd ook hier tweede. Ten slotte was er nog een estafette voor lieren (4 x 100 m.). welke door A.A.C. in 17.15 werd gewonnen. Dc Amerikaanse p'c?g werd uveedc in 45.2 sec. kelijk mee te werken aan de verkoop van deze zegels. De opbrengst zal ten bate komen aan het Nederlandse Rode Kruis, de Niwin en de band Neder land helpt Indië. Er werd tenslotte een werkcomité gekozen, dat als volgt samengesteld is: voorzitter, burgemeester B. Kolff. se cretaris, de heer H. J. Visser en leden mevr. Kolff. mevr. N. Casteleyn, mej. F. van Belzen en de heren ir. N. C. J. van Delft. R. Sorgedrager en W. J. Berg. Dit comité zal een verder pro gramma uitwerken. Grijpskerke Gemeentesecretaris benoemd. Het belangrijkste agendapunt voor de raadsvergadering van de gemeente Grijps kerke., die dezer dagen werd gehouden, was wel de benoeming van een gemeente secretaris. Op de alfabetische aanbeveling waren geplaatst, de heren A. Francke, raadslid en L. Jakobsen, eerste ambtenaar ter secretarie. Na stemming bleek dc heer Jakobsen te zijn benoemd, zulks met ingang van 1 September a.s. Onder de ingekomen stukken bevond zich een brief van de Polder Walcheren, waarin meegedeeld werd, dat de ver schuldigde retributie voor de graskanten der wegen tot de helft teruggebracht zal worden, in verband mei de werkzaamhe den van de herverkaveling. De Herver kavelingscommissie berichtte overtuigd te zijn. dat sommige wegen door het rijden met zware vrachten in aeer slechte toe stand verkeren, doch de commissie is van mening, dat het onderhoud nog voor re kening van de gemeente blijft. Eveneens berichtte de Herver(kaveIingscommissje. dat het tracé van de nieuwe Middelburgse weg in te vergevorderd stadium is om er nog verandering in te brengen. De nieuw aan te leggen weg op het "uitbrei dingsplan zal in kljnkerbeltrating worden uitgevoerd. Besloten werd deze nieuwe straat de naam van „Nieuwstraat" te ge ven. Wijlen de heer C. Louwerse. eige naar van de hofstede Zandvoort had aan de gemeente bij testamentaire beschik king geschonken de palen met inrijhek op genoemde hofstede. B. en W. hebben gemeend deze schenking te moeten aan vaarden met de kosten voor restauratie hieraan verbonden. Met 4 tegen 3 stem men werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Het beginselbesluit tot deelne ming aan de Schooltandverzorglng op Walcheren vond niet bij alle leden bijval. )Tenslotte werd het voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Na accoordbe- vinding van de geloofsbrief van de heer J. Francke werd besloten hem als raads lid toe te laten. Besloten werd f 20.te voteren voor het aanbrengen van een wapenschildje in de Statenzaal. Het beginselbesluit tot deelneming aan maatschappelijke zorg op het platteland van Walcheren werd na enige discussie met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De leges voor kampeerver- gunningen per week werd van f 1.op f 0,50 gebraéht. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heer A. W. Ce- vaal. die door loting niet meer in de nieuwe raad zal terugkeren, voor hetgeen hij in het belang van de gemeente ge daan heeft. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 11 Augustus. Eieren. Sort. I. zegelpr. 4 ct. Minimum prijs voor pluimveehouders f 2.03 per kg. Vuilschaiigen 2 cent minder per ei. Fruit: Appels: Madeleinen 10—26; Per zikappels 833; Appels val 614; Peren: Précoce Trevoux 1246; N.H. Suikerpeer 7—10; Peren val 6—15; Pruimen: Was hington 23—25; Czarpruim 14—26; Onta rio 2428. alles per kg.; Netmeloenen 10 71; Suikermeloenen 14—73; Ananasme loenen 49—64, alles per stuk; Druiven: Frankcnthalers 1.21—1.50; Tomaten 16— beiden per kg.; Perziken 2—22 per st.; Rode bessen 35—56, per kg. Groenten; Bloemkool I 1249; idem II 1123; idem III 713; Komkommers IA 1220; idem I 1116; idem II 812; idem III 610; Dubb. princessen 2026; Snij bonen 20—77; Pronkbonen 12—17; Spina zie 2—12; Sla 1.50—11; Bospecn G—16; Boskroot 3—6: Kroten (kg.) 5—6; Rabar ber 17; Rodekool 5.50—8: Savoijekool 9 —20; Zilveruien 5—18; Andijvie 817; Waspecn 7—8; Augurken 21—28 Aardappelen bonken 7.507.90; grote 5 30—6.40: drielingen 3.804.20; kriel 3-40 —3.60; Bintjes 4-80—7.60; Blauwe eigen heimers 6.70—7.40, alles per 100 kg. VISMIJN TE VLISSINGEN. 11 Aug. Export garnalen 233 kg 94— 1.49: Schar 92 kg 49—55; Bqt 1497 kg 27— 42; Kleine Bot 331 kg 28—34; Grote tong 71 kg 1.80—2.20; Middel tong 76 kg 1.30— '0; Kleine tong 570 kg 47—58; Gr. schol kg 56—59; mid. schol 152 kg 48—59; kl. schol 166 kg 38—49, alles per kg. VISMIJN VEERE. Veiling op 11 Aug. Export garnalen 254 kg 68—1.28: Han dels garnalen 95 kg 51: Pellerij garnalen 105 kg 45: Schar 13 kg 42, Bot 147 kg 28—48: Wijting 4 kg 15; Grote tong 27 kg 1.41—1.96: Middel tong 30 kg 63—75; Klei ne tong 148 kg 24—47: Ongesorteerde vis 6 kg 20—64, alles per kg. De schilderijen van Prinses WUhelmina Scheen het de eerste dagen, dat de spreekwoordelijke Oranjeliefde van de Zeeuwen zich niet zou uiten in een druk bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen van H. K. M. Prinses Wilhelmina te Middelburg, de laatste dagen is het bezoek sterk gestegen. Thans hebben circa 1000 personen de expositie bezocht. In verband met het feit, dat de op brengst voor de Niwin bestemd is, is de toegangsprijs zeer laag gehouden. „Prins Willem I" had pech. Donderdagavond geraakte van de „Prins Willem I". die omstreeks half zeven uit Zierikzee naar Katse Veer vertrekt, bij het uitvaren van de ha ven het voorroer onklaar. Als gevolg daarvan geraakte de boot bij vlie gende eb een 2 3 honderd meter van de wal en moest het anker laten vallen. De veerman Jac. Berrevoets, die juist van Colijnsplaat kwam. verleende het eerste assistentie. Inmiddels waren ook de motorschepen Z.Z. .8 en Z.Z. 2 gearriveerd, iets later gevolgd door de Z.Z. 7. Aan boord van de „Prins Willem I" bevonden zich 12 auto's en on geveer 100 passagiers. De laatste werden voor een groot deel overge nomen door de ZZ. 7 en naar Katse veer gebracht. Nadat het roer in orde gebracht was. bleek by het lichten het anker vast te zitten, vermoedelijk achter een oude kabel van de P.T.T. Het anker werd afgekapt en bij de plaats een boei geplaatst, opdat anker en ketting later geborgen kunnen wor den. Omstreeks 10 uur kon de „Prins Willem I" op eigen kracht de reis naar Katse Veer vervolgen. FRUIT BRACHT TE WEINIG OP. Donderdag werden te Wemeldinge diverse percelen fruit geveild. De prijzen waren echter zo laag dat alle percelen werden ingehouden. De uitslag luidde: 1. voor de Ned. Herv. Kerk. de boomgaard aan het Paardewegje, hoogste inschrijver P. Hoogesteger voor 15; 2. een boom gaard van het Burgerlijk Armbestuur aan de Zandweg, hoogste inschrijver dezelfde voor 65; 3. de boomgaard Nisse van mevr. A. Lindenbergh Pzn., hoogste inschrijver W. v. Stel Hz. voor 150 en de de boomgaard Wit kam van mevr. A. Lindenbergh Pzn., hoogse bod 670 door J. Sinke, Ka- pelle. De oorzaak van de weinige kooplust moet worden gezocht in de onzekerheid van de prijzen. De prij zen zijn ver beneden die van vorig jaar. De woninqbouw in Zeeland. In Juni werden er volgens de voor lopige cijfers van hei; Centraal Bu reau voor de Statistiek 3375 woningen voltooid. Hiervan werden er 183 in Zeeland gebouwd, d.i. 102 minder dan in Mei. Poolse bisschop naar Zeeland. De Poolse bisschop, monseigneur^ Gawlina, zal tussen 25 Augustus en 12 September een bezoek brengen aan Nederland. Hij zal daarbij ach tereenvolgens Breda, Utrecht. Den Bosch, Eindhoven. Arnhem, Haarlem, Vlissingen en Slikkerveer bezoeken. Monseigneur Gawlina, die op zy'n rondreis in Nederland zijn Poolse landgenoten komt bezoeken, zal ook in de Limburgse mijnstreek met de Poolse mijnwerkers contacten opne men. Bliksem in de Ned.Herv. kerk te Oostkapelle ingeslagen. Tengevolge van een kort doch he vig onweder dat Donderdagmorgen te Oostkapelle woedde, is de bliksem ingeslagen in de Nederlands Her vormde Kerk. Het schakelbord en meter van dc electriciteitsvoorziening werd totaal vernield. De koster, wel ke hierbij werkzaam was, kwam met de schrik vrij, Tentoonstelling Piet Bulthuis* In het atelier van de Kunstkring ..Het Zuiden" boven het Museum te Vlissingen wordt a.s. Zaterdagmiddag een tentoonstelling van schilderijen van de schilder Piet Bulthuis uit Zie rikzee geopend. MIJNENGEVAAR. De Britse Admiraliteit heeft Woens* dagavond in een communiqué de schepen gewaarschuwd in' de omge ving van de haven van Oostende op te passen voor mijnen. Vissers had den nl. enkele mijnen in hun netten gekregen, doch waren deze weer ver loren. Maandagmorgen 15 Augustus zal te Middelburg dc stichtingsacte van de Stichting RUsthuizen op Walcheren wor den gepasseerd. Na dit tijdstip zal dus officieel begonnen kunnen worden met de werkzaamheden van deze stichting. MIDDELBURG. Vrijdag: Kunstmuseum: Schilderijenten toonstelling Prinses Wilhelmina 10— 12.30 en 1.30—5-30 uur; Vleeshal Stad huis: Zeeuws Oorlogsmuseum. 10—12 en 2—4 uur; Electro: Passagiers in de nacht (18 jr.). 7 cn 9.15 uur; Schouw burg: Blanche Fury (18 J.). 8 uur. Zaterdag: Kunstmuseum: Schilderijenten toonstelling Prinses Wilhelmina. 10 12.30. 1.30—5 30 cn 7—9.30 uur; Vlees hal: Zeeuws Oorlogsmuseum. 10—12 en 24 uur; Electro en Schouwburg: zie onder Vrijdag. Zondag: Kunstmuseum: Schilderijenten toonstelling Prinses Wilhelmina 10— 12.30 en 1.305.30 uur; Electro: 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en S uur. VLISSINGEN. Vrijdae. Alhambra: Opdat Recht Ge schiedde, 7 en 9 u. Luxor: De Zwar te Pijl, 8 uur, Zaterdag: Alhambra: Opdat recht ge schiedde, 7 en 9 uur; Luxor: De Zwar te Pijl. 7 en 9 uur. Zondag: Alhambra: Opdat recht geschied de, 3. 7 en 9 uur. Luxor: „De zwarte pijl, 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2