PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. van Royen is optimistisch paul spaak Voorzitter van de europese assemblee brutale overval te tilburg Tehuis voor Ouden van Dagen in Domburg door brand verwoest D£ BILT Prettige samenwerking van Moh. Roem Londen weer bedreigd door een havenstaking. Kordaat personeel bracht alle verpleegden in veiligheid 192e Jaargang-No. 196 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.13 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Augustus '49 ADVERTENTIEPRIJS: 13 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur^Vlisdngen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2223) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Tcrneuzen: Brouwerjjsti. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Ronde Tafel-conferentie ikan onder gunstige voortekenen beginnen. „Persoonlyk ben ik van mening dat het herstel van vertrouwen het be. langrykste resultaat is van de preliminaire besprekingen in Batavia" al. dus luidde het oordeel van dr. van Royen, waarmede hij de balans van zijn verblijf van vier maanden in Indonesië opmaakte. „Dit is een conditio sine qua non voor de verdere onderhandelingen op de R.T.C. Maar nog meer voor de duurzame samenwerking, die daarop zal moeten volgen". „Moh. Roem, met wie ik bijzonder goed en prettig heb samengewerkt, bevestigde myn oordeel, toen hij dezer dagen zeide het gevoel te hebben, dat het ver- trouwen inderdaad aan het terugkeren is. Het wantrouwen bestond aan beide z\jden. Onzerzijds was er achterdocht over de bedoelingen van de republikeinse leiders en indien we al aannamen, dat hun bedoelingen goed waren, twijfelden wy aan hun vermogen om ze tot werkeiykheid te maken. Aan de zijde van de republiek was er wantrou. wen in de oprechtheid van Nederland met betrekking tot de overdracht van de souvereiniteit. Men kon maar steeds niet geloven, dat het werkelijk zou gebeuren. Men bleef vrezen, dat er op het laatste ogenblik nog iets zou tussenbeiden komen, dat de overdracht zou verhinderen". „Hatta verklaarde dezer dagen, Nederland toch vooral moest zorgen de R.T.C. niet langer dan twee maan den te rekken. Wellicht blijkt hieruit nog een restant van het oude wan. trouwen", aldus dr. van Royen op r drukbezochte persconferentie op het ministerie van Buitenlandse Zaken. De toekomstige samenwerking be. strijkt niet alleen het gebied van de politiek en de economie, maar ook het culturele terrein. Men kan mij vragen: wat zal er van de samenwer king terecht komen? Ik zou daarop willen antwoorden: wanneer de Unie niet een volkomen holle klank zal zijn, dan zal zij in elk geval samen werking moeten inhouden. Ik ben over deze samenwerking optimistisch, om dat de werkelijke belangen van beide partijen wijzen in de richting van de- ze samenwerking. Verantwoordelijke leiders in Indonesië zullen zich onge twijfeld ook in dit opzicht door hun eigen belang laten leiden". Op een vraag omtrent de betekenis van het woord „onvoorwaardelijk" in verband met de souvereiniteitsover- dracht. verklaarde dr. van Royen nog: deze overdracht zal inderdaad Zes pakhuismannen de oorzaak- (Van onze correspondente). LONDEN. Aug. Nauwelijks twee we ken na het eindigen der maandenlange havenstaking hier, waarbij de regering moest overgaan tot het afkondigen van een nationale noodtoestand, dreigt er nu opnieuw een algemene staking in de Lon dense haven. De nieuwe moeilijkheden zijn het directe gevolg van de vorige sta king en draaien om zes pakhuismannen, die de permanente garantie van hun werkkring als zodanig verloren hebben, omdat zij zich bij die staking hadden aan gesloten. De dossiers der zes „slachtoffers" be rusten intussen in handen van de nationa le transportarbeiders-vakbond, die hun beroeps-aanvrage tegen het besluit dei- havenautoriteiten thans bestudeert. De havenarbeiders, die hun werk her vat hadden ,.op conditie dat er geen re presaillemaatregelen genomen zouden worden", zeggen nu dat de havenautori teiten zich hier niet aan gehouden heb ben en dat de bewuste zes mannen er het slachtoffer van zijn geworden. Van de zijde der Nationale Havenraad wordt hiertegenover verklaard, dat de zes pak huismannen niet ontslagen zijn, maar slechts hun garantie tot een volle werk week verloren hebben. De wekelijkse loonovereenkomst der betrokkenen hield nl. in. dat de autoriteiten hun werkgaran- tie als geëindigd zouden kunnen beschou wen, indien zij zich niet voor werk zou den melden zonder hiervoor een geldige ïeden op te geven. Dit laatste hadden zij tijdens de staking niet gedaan. Als gevolg van het verliezen hunner volle werkweek garantie hadden zij gedurende de afgelo pen week slechts even meer dan de helft van hün normale loon kunnen verdienen. Het onofficiële stakingscomité der Lon dense havenarbeiders, dat sinds de vorige staking tot een soort permanente instel ling is bevorderd, heeft hier zoals te voor zien was. geen gras over laten groeien, en is al weer hard aan het werk met het toeleggen van „actie"-vergaderingen. Mogelijk einde van de Australische inijnwerkersstaking. Het centraal dagelijks bestuur van de Australische mijnwerkersbond heeft alle mijnwerkers verlof gegeven de reeds zeven weken durende sta king op 15 Augustus te beëindigen. Zoals gemeld, hebben de mijnwer kers de voorstellen van de onder communistische invloed staande Na tionale Raad, om deze te machtigen tot onderhandelingen met de rege ring, van de hand gewezen. Opstand onder de Chinese boeren tegen de communisten Een Chinese nationalistische woord voerder heeft heden verklaard, dat in de provincies Hoepei, Honan en Anh- wei in Cenlraal-China circa 240.000 Chinese boeren in opstand zijn geko men tegen de communisten. Volgens de woordvoerder verzetten de boeren zich gewapenderhand te gen de vordering door de communis ten van levensmiddelenvoorraden en het werven van manschappen voor 't „bevrijdingsleger". VAN ROYEN optimist onvoorwaardelijk zijn volgens de tekst van de gesloten overeenkomst: d.w.z. volgens de beginselen van de overeenkomst van de Renville. De R.T.C. kan beginnen onder gunstige voortekenen: behalve het herstel van het vertrouwen is er de volledige overeenstemming die be reikt werd op de inter-indonesische conferentie. Ik heb hét een voorrecht gevonden vier maanden in Indonesië te mogen arbeiden, aldus besloot dr. van Roy en zijn verklaring. Ik ontvang dage lijks vele orieven, die afkeuring te kennen geven over de door de delega tie gevolgde politiek Ik hoor deze uitingen van afwijkend inzicht graag omdat ik er van kan leren, maax ik ontzeg iedereen het recht zich tegen over mn te beroepen op liefde voor 't land. Als men het hierop gooit meen ik dat ik voor niemand in liefde voor dit land behoef onder te doen. Men moet elkander echter het recht gun nen er een andere politieke mening op na te houden. DR. VAN ROYEN OP SOESTDIJK. Kort voor drie uur Donderdagmid dag arriveerde dr. van Royen op paleis Soestdyk, waar hij door H.M. de Koningin in audiëntie werd ont vangen. Hatta dringt aan op snelle beslissing. „Onze verhouding is enigszins ge- lijk aan die tussen India en Engeland en deze lykt zeer geschikt voor In donesië en Nederland in de Neder landse Unie" aldus verklaarde de re. publikeinse premier, drs. Moh. Hatta, in een interview met Aneta in het vliegtuig op weg van Karatsji naar Basra. „Hoe meer men regelt, hoe meer mogelijkheden voor wrijvings punten, vooral ook door de grote af stand die er bestaat". Het grootste probleem achtte Hat ta het „probleem-Romme", wiens tactiek politieke onstabiliteit in Ne derland veroorzaakt heeft. De republikeinse delegatie en de B.F.O. zullen in Den Haag de bespre kingen t.a.v. de Unie voortzetten, die beschouwd kunnen worden als slotbe- sprekingen van de inter-Indonesische conferentie en dus niet in verband staan met de Ronde Tafel-conferen tie. Gezien het tempo van het overleg te Djocja en te Batavia verwacht Hatta, dat deze besprekingen over de Unie slechts enkele dagen in be slag zullen nemen HATTA OP SCHIPHOL AAN GEKOMEN. Donderdagmiddag arriveerde Hatta met de ConsteÜaton ..Eindhoven" op Schiphol. In een onderhoud met de aanwezige journalisten verklaarde Hatta goede resultaten van de R.T. C. te verwachten. Het nodige ver trouwen bestaat op dit moment, of schoon alle rudimenten van wantrou wen nog niet zijn weggenomen. Een snel afhandelen van de Ronde Tafel conferentie zai het vertrouwen overi gens aanmerkelijk kunnen verster ken. De Indonesiërs wet«m thans voor een goed deel wat zij precies willen, dank zij de goede resultaten van de inter-Indonesische conferentie. De uitvoering van de order van het sta ken van de vijandelijkheden geeft vele moeilijkheden door de versprei ding van de troepen. Wij doen echter ons uiterste best. aldus Hatta. Er zijn inderdaad nog veel onregelma tige troepen, die wij niet geheel in de hand hebben, maar wij hopen de toe stand onder controle te kunnen krij gen. Een Indonesische regeringswoord voerder te Londen heeft verklaard, dat Hatta mogelijk nog -voor de Ron de Tafelconferentie een bezoek aan Engeland zal brengen voor economi sche besprekingen Vs. Krokodil nam vacantie. Uit de dierentuin van Lissa bon was dezer dagen de groot ste krokokdil plotseling ver dwenen. Overal werd gezocht en het dier kwam plotseling te voorschijn in een grote vijver, waarop vacantie-gangers aan het spelevaren waren. De ontsteltenis was algemeen en iedereen roeide zo snel hij kon naar de kant. Alleen de oppasser van de dierentuin bleef overstoorbaar. Hij komt er wel uit als alle vissen op zijn en hij hongerig begint te worden, was 's mans oordeel Veiligheidsraad ontheft dr. Bunche van zijn post. De Veiligheidsraad heeft Donder- dag met negen stemmen vóór en de onthouding van de Sowejt-Unie on de Oekraine besloten dr. Bunche tc ont heffen van zijn post als waarnemend bemiddelaar in Palestina. Er zal al daar slechts een kleine staf functio narissen der Ver. Naties achterblij ven om het toezicht te houden op de wapenstilstandsovereenkomsten tus sen Israël en de Arabische staten. Te voren had de Raad met algeme ne stemmen een resolutie aanvaard waarin graaf Bernadotte. dr. Bunche. de andere functionarissen der V. N. in Palestina en de militaire waarne mers werden geprezen. Churchill actief en welsprekend Paul Spaak is Donderdagmorgen by handopsteken tot voorzitter van de Europese Assemblee benoemd. Door de oplossing van de Belgische ka binetscrisis was daardoor de weg vrngekomen. Tot vice-voorzitters werden gekozen Stefano Jacini (Italië) Lord Layton (Engeland). Frangois de Menthon (Frankrijk) en Ole Bjoern Kraft (Denemarken). Reeds tijdens de eerste ziting kwamen de spanningen' tot uiting, die zullen gaan leven tussen de beide instellingen van de Raad van Europa: de Assemblee en het comité van ministers. President Spaak moest reeds in de namiddag zijn grote ervaring in de leiding van internationale bijeenkom sten te hulp roepen om de stromen van welsprekendheid, die zich rient- ten tegen de dominerende positie van het comité der ministers, binnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aanstonds in de gelederen van leden, die de Assem blee in het bestel van de Raad van Europa een sterke positie tegenover de ministers willen geven. De Britse staatsman, die zich vol activiteit door de zaal bewoog en zich soms vlak naast de tolken nestelde stond tot viermaal op om in steeds gloedvoller bewoordingen, ertegen te protesteren, dat de Assemblee slechts drie dagen de tijd heeft om aan de ministers te verzoeken nieuwe pun ten toe te voegen aan de door de mi nisters opgestelde agenda. Onverlaat viel bejaarde vrouw aan en stichtte brand. Paard en pluimvee in vlammen omgekomen. Omstreeks vier uur Donderdag, middag zagen bewoners van per celen aan de weg van Tilburg naar Goirle rook en vlammen te- voorschijn komen uit een tegen een huis aangebouwde schuur. De omwonenden gingen het huis, dat bewoond werd door het echtpaar Delien, binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een der kamers de ongeveer zestigjarige vrouw ge- wond aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is en zich bijna niet kan verplaatsen, zei- de, dat zij was aangevallen door de 38-jarige L. H. C. S.. die in het naast het huls staande café in de kost is. Deze S. zou de vrouw onverhoeds hebben overvallen, nadat haar man en een bij het echtpaar inwonende kost ganger met een wagen met negotie op stap waren gegaan. Hij zou haar enige slagen op het hoofd hebben ge geven en er daarna met spaarpennin gen van het echtpaar D. zijn vandoor gegaan. S. heeft vermoedelijk na zijn daden brand gesticht in de aan de woning grenzende schuur. De gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht en de politie be gon onmiddellijk met het onderzoek. Zij vond S. in een grote kolenkist. Hij heeft zich niet meer uit de voeten kunnen maken, omdat de brand zo snel werd ontdekt. S. werd in verze kerde bewaring gesteld Hij had een doos bij zich, waarin zich een busje met geld bevond. De brandweer kon niet verhinde ren, dat het huis verbrandde. Een in de schuur gestald paard en een groot aantal duiven, dat zich op de zolder van het aangrenzende woonhuis be vond. kwamen in de vlammen om. Staakt het vuren in Palestina. De Veiligheidsraad heeft met 9 legen 0 stemmen (de Sowjef-Unie en de Oekraïne onthielden zich van stemming- een Frans-C'anadese reso lutie aangenomen, waarbij de wa- uenstilstandovereenkomst in Palesti na wordt vervangen door de order „staakt het vuren". Dit betekent, dat het verbod op lief invoeren van wa pens en strijdkrachten in Israël en de Arabische staten is opgeheven De Assemblee moest volgens Chur chill de geest tonen, die de parlemen ten der vertegenwoordigende naties bezitten, en deze binding aan een ter mijn van drie dagen niet accepteren. Er was een aantal vertegenwoor digers van verschillende landen, die hem bijvielen. Uit de Assemblee was het slechts het Engelse Labourlid maioor Tho mas, die de vrees uitsprak, dat de Assemblee zou kunnen gaan verge ten, dat zij geenszins een parlement is en dat zij niet is bijeen gekomen om de nationale parlementen door 'n Europees parlement te vervangen. De oorzaak voor het stellen van een termijn is. dat de ministers be perkt zijn in hun tijd en niet tot 't ein de der Assemblee in Straatsburg kunnen blijven resideren om voor stellen af te wachten. Van de ministers volgde alleen Stikker korte tijd de discussies. André Philip, ue voormalige Franse minister en leidende figuur in de be weging voor Europese eenheid, ver scheen ter bijeenkomst zonder zhn welbekende zware zwarte snor. Hij verklaarde zijn vrienden, dat hij zijn snor had afgeschoren ,.als een souve- reiniteits-offerande", daarbij doelend op een der voornaamste punten van besprekingen in de Assemblee, name lijk het terzijdestellen van de natio nale souvereiniteit. De politie van Straatsburg heeft Donderdag alle aanwezige exempla ren van de Duitse editie van de com munistische „Humanité" in beslag genomen wegens „betoond gebrek aan respect tegenover buitenlandse staatslieden". In de betrokken editie kwam een artikel voor onder de kop: „Churchill zal vandaag de toelating van het Duitsland van Krupp verzoeken tot de Westeuropese oorlogsunie" en een ander artikel, waarin geprotesteerd ward tegen de aanwezigheid van Tsaldaris, „de beul van de Griekse patriotten". ER WAS GEEN BLUSWATER AANWEZIG. Donderdagavond tussen tien uur en kwart over tien is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken op een kofferzolder van het tehuis voor ouden van dagen, „Huize Irma", te Domburg (Oostkapelle). Het vuur greep met grote snelheid om zich heen, maar dank zij het kor. date optreden van de directrice, zuster Anthonissen en het personeel slaagde men erin, de 53 verpleegden ongedeerd buiten het brandende ge bouw te brengen. De brandweren van Domburg, Oostkapelle en Aagtekerke waren spoedig ter plaatse, maar er was geen bluswater en het gebouw brandde volkomen uit. Het mag een wonder heten, dat bij deze brand geen slachtoffers te be treuren vallen. Als er ook maar even een paniek was ontstaan, zou de brand in een ramp hebben kunnen ontaarden. Intussen heeft deze brand bewezen wat reeds eerder gevreesd werd dat er in de zomermaanden niet voldoende bluswater op Walcheren aanwe. zig is, een toestand, die onhoudbaar is en waarin onmiddeilyk voorzien dient te worden. Een herhaling van wat thans heeft plaats gegrepen, moet tot de onmoge lijkheden behoren. Hoe de brand ontdekt werd. Het jongste lid van het personeel van „Huize Irma", Nel Danker uit Domburg, begaf zich even na tienen naar haar kamer op de derde verdie ping van het gebouw. Alle ouden van dagen hadden zich reeds ter ruste be geven, evenals het overige verplegen de personeel, dé directrice inbegrepen. Slechts twee wachten, die des nachts toezicht houden, waren nog op. Toen Nel Danker zich bij haar kamer bevond, hoorde zij geknet ter en onmiddellijk realiseerde zij zich dat er brand moest zijn uit gebroken op de kofferzolder. Gelukkig beheerste zij haar ze nuwen. Zij rende naar de lager ge legen verdieping en gaf daar aan een oudere verpleegster haar ont dekking door. Deze holde op haai- beurt naar beneden, naar de ka mer van de directrice en waar schuwde deze. De directrice gaf onmiddellijk order geen tnd te ver liezen, maar ogenblikkelijk de ver pleegden naar buiten te brengen, zij gaf daarbij tevens aan, dat al lereerst voor de zieken gezorgd diende te worden, en dat men zich om het gebouw niet moest bekom meren. Daarna werd de brandweer gewaarschuwd GEEN PANIEK Enkele led-en van het verplegend Eersoneel hebben nog getracht de in et gebouw aanwezige orandslang uit te leggen en een poging tot blussen te wagen. Zonder succes evenwel. Of er was geen water, óf de slang was niet lang genoeg. De meerderheid der 17 leden van het personeel bracht echter de 16 zieken onmiddellijk naar buiten. Zij hebben de oudjes niet medegedeeld dat er brand was. Hieruit blijkt wel, dat alle verpleeg sters hun hoofden koel hebben gehou den. Er was geen sprake van paniek. Allen gingen rustig naar beneden en naar buiten. Inmiddels hadden an dere leden van het personeel ervoor gezorgd, dat de gezonde ouden van dagen zich rustig aankleedden en eveneens naar buiten gingen. Zij wer den daarbij geholpen door toegesnel de inwoners van Domburg en pensi ongasten. Reeds na zeer korte tijd stond het daardoor vast, dat er geen slachtoffers te betreuren vielen. ONTSNAPPING OP HET NIPPERTJE. Het was echter een ontsnapping op het nippertje. Huize Irma had een glazen lichtbak boven het gebouw, waardoor de trap pen hun licht ontvingen. Welnu, ter. wijl de zieken zich langs de trap naar beneden begaven, sprongen de ruiten reeds van deze lichtbak, zodat enkelen nog schrammen opliepen door het vallende glas. Hieruit blijkt wel, dat het vuur met razende snelheid om zich heen heeft gegrepen. Nauweiyks waren de laatste bewo. ners van Huize Irma buiten het ge bouw, of het stond in de letterlijke zin van het woord in lichter laaie. Aan het personeel komt zeer zeker een eresaluut toe voor de kordate houding, die het heeft aangenomen. Ieder bleef kalm en deed wat zijn taak was. MERKWAARDIG TOEVAL. Een merkwaardige omstandigheid is, dat toen Donderdagmorgen een hevig onweder zich boven Domburg ontlastte, een der zusters de opmer king plaatste: Stel je nu eens voor, dat de bliksem insloeg en dat er brand uitbrakJe moet er niet aan denken. De rdirectrice, zuster Anthonissen, was hierbij aanwezig en vatte de zaak ernstig op. Zij prentte reeds toen de zusters in. dat zij eerst de zieken, daarna de gezonden in veiligheid moesten brengen en zich om het huis niet moesten bekommeren. Wellicht heeft dit er toe bijgedragen, dat des avonds alles zo ordelijk en naar om standigheden rustig verliep. ALLES VERLOREN. Met dat al moet worden vastge steld. dat de leden van het personeel al hun bezittingen verloren hebben. Enkelen wilden nadat de ouden van dagen in veiligheid waren gebracht het gebouw weer in om te trachten hun geld of hun kleren te redden. Zij moesten daarvan met geweld wor den teruggehouden. Het resultaat is. dat zij thans niets meer bezitten, dan de weinige kle dingstukken, die zij na het ontdekken van de brand haastig aangetrokken hebben. Wel is men er in geslaagd, een groot deel van de bedden, de tafels en de stoelen uit het brandende ge bouw te redden. Brandweer machteloos. Zoals reeds gezegd werden de brandweren van Oostkapelle. Dom burg en Aagtekerke onmiddellijk ge waarschuwd. Zij stonden echter machteloos tegen het laaiende vuur, omdat er geen bluswater aanwezig was. Enkele vij vers heeft men lecggespoten, maar reeds na enkele minuten kwam er al leen maar modder, die de brandspui ten, juister gezegd, de straalpüpen verstopte. Het vuur had daardoor practisch vrij spel en greep zeer krachtig om zich heen. De wind wakkerde de vlam men krachtig aan en Huize Irma bood brandend een fantastische aanblik. Een regen van vonken steeg op uit het in lichter laaie staande gebouw en werd door de wind gegrepen. Gelukkig was de windrichting zo, dat de in de na bijheid staande percelen geen gevaar liepen. Vermelding verdient nog. dat de watertoren van Domburg niet vol doende water bevatte om met redelij ke kans op succes te kunnen ingrijpen. Eerst om half twaalf kwam er vol doende druk op de waterleiding. Te laat. Eerst om half twee was men het vuur volkomen meester. Dit alles bewijst, dat er in dit op zicht op Walcheren een noodtoestand heerst. Breekt er in Middelburg or Vlissingen een grote brand uit. dan heeft men in eerstgenoemde plaats het water van de grachten, in laatst, genoemde liet water van de Spuiboc- zem of de nabije zee ter beschikking. Ook het Kanaal door Walcheren be. vat bluswater in overvloed. Maar breekt op de dorpen in een droge zo. mer brand uit, dan kan dit aanleiding geven tot een ramp, waarvan de om. vang niet te voorspellen is. Het wil ons voorkomen, dat de wa tervoorziening van Walcheren drin gend onder het oog moet worden ge. zien. Zelfs een herhaling van wat zich thans heeft afgespeeld, mag niet voorkomen. EEN RAMP. Want men realisere zich goed: de ondergang van Huize Irma is een ramp. Het omstreeks 1900 gebouwde huis dat eigendom is van dr. M. Metzger. is in gebruik bij de Dienst voor Maat schappelijke Zorg, voorheen Centraal Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers waarvan voor Zeeland de heer S. J. G. van Leeuwen directeur is. Deze Dienst had er de ouden van dagen uit Dom burg en Oostkapelle en het omliggen de gebied in onder gebracht, die hun woning tijdens de oorlog verloren. De oudjes konden dus dicht bij hun woonplaats verblijven. Dit vriendelijke, gunstig gelegen te huis is thans verdwenen. De muren staan nog overeind, inwendig is het uitgebrand. Dat het gerestaureerd zal worden, staat te bezien en in ieder ge- val zouden daar vele maanden mee heen gaan. Of wederom een zo gunsti ge gelegenheid gevonden kan worden, is ten zeerste de vraag. SCHOLEN ALS NOODVERBLIJF Voorlopig zijn de ouden van dagen nadat zij Huize Irma verlaten had den, ondergebracht in een tweetal lo kalen van de openbare school van Domburg en een lokaal van de Chris telijke school. Wij hebben daar om trent het middernachtelijk uur een kijkje genomen. Allen waren rustig en genoten een uitstekende verzorging. Deze lokalen zijn echter slechts kor te tijd beschikbaar. Vermoedelijk zul len de ouden van dagen nu voorlopig gehuisvest worden in het Jeugdcen trum Nieuw Walcheren, waar thans 'n geïmproviseerd vacantieverblijf was gevestigd voor de kinderen van Kin- derzorg, maar dat toevallig heden Vrijdag, vrij komt. ZEER VEEL BELANGSTELLING Het spreekt vanzelf, dat de brand 'n zeer grote belangstelling trok. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. 'de Casembroot, de oud-Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de officier van Justitie, mr. G. J. B. van der Dussen uit Mid delburg, de commandant der Rijkspo litie in Zeeland, majoor C. H. van Helden, de burgemeester van Oostka pelle, de heer F. G. Sprenger, de bur gemeester van Domburg, jhr. ir. H. L. Boogaert, de directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg in Zee land, de heer S. J. G. van Leeuwen, dokter Vaandrager jr. enz. enz. Ver- scheidenen hunner namen een werk zaam aandeel in het reddingswerk en in het treffen van een voorlopige regeling voor het onderbrengen der ouden van dagen. Domburg zit tjokvol met vacantie- gangers. Ook daardoor was de belang stelling natuurlijk groot. Daar het vuur aanvankelijk ongestoord om zich heen kon grijpen en de brand een fan tastische aanblik bood, bleven velen tot diep in de nacht het schouwspel gade slaan. VOORSPELT: KOEL WEER Geldig van Vrijdagochtend tot Vrij dagavond. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Meest matige Noor delijke wind. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1