N NIEUWS UIT ZEELAND SPANJE-STRIJDERS MOETEN GOED NEDERLANDER ZIJN Zeeuwse Almanak FEESTCOMITÉ NIET ONTEVREDEN WALC 4EREN Middelburgse zeeverkenners traden kordaat op. SCARBOROUGH-SPORTVRIENDEN KOMEN WEER NAAR VLISSINGEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 EERSTE KAMER. Anders krijgen ze hun Ned erlanderschap niet terug. Centrale Veiligheidsdienst aan de orde. Voordat de Eerste Kamerleden van hun romervacantle mogen genieten, hebben zij Woensdag nog diverse zaken te behan delen gekregen. Zo kwam een begrotings wijziging aan dc orde. waarbij de rege ring een verhoging van t 215.000 vroeg ten behoeve van de Centrale Veiligheids dienst. De Kamer ging niet zonder slag of stoot accoord met deze wijziging. De heer Wendelaar informeerde, waarom dc regering deze dienst onder het ministerie van binnenlandse zaken wil brengen. Hij. waarschuwde de regering voor een Imi- tatic-Gestaoo of Cepeoe. De heer Polle- mt iC.Hj vroeg of cr meer niet-gcpubli- ceerde koninklijke besluiten zijn. zoals dat volgens hetwelk de Centrale Veilig heidsdienst is ingesteld. Hoe zop zo dc Nederlander dc wet kunnen kennen? De heer van Santen (CPN) verklaarde, dat de naam Centrale Veiligheidsdienst bij hem gedachtenassoclaties met de Si- vherheitsdienst oproept. De minister van algemene zaken. dr. W. Drecs. beant woordde de sprekers. Hij achtte vergelij kingen met Gestapo en Gepeoe onjuist. De dienst heeft geen enkele executieve bevoegdheid, doch heeft slechts te advi seren en dient ter beveiliging. O.m. om te doen uitkomen, dat de dienst een be perkt binnenlands karakter heeft, wil de regering deze overbrengen naar bin nenlandse zaken. De dienst moet trachten op de hoogte te komen van pogingen om wettig genomen besluiten tegen te gaan en van pogingen om onrust te verwek ken. Tenslotte werd het ontwerp aange nomen. ONDERWIJS. Voorts werd een wetsontwerp aangeno men. dat voorziet in een verhoging van subsidie bijzondere scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs, alsmede een wijziging van dc Hoger On derwijswet. WIJZIGINGEN VAN DE HOGER ONDERWIJSWET. De bedoeling is aan de Technische Ho geschool te Delft een bezoldigd algemeen beheerder aan te stellen, deze treedt op namens het college van curatoren. Hier naast wordt dc mogelijkheid van een meerjarig rectoraat geschapen. Het ontwerp houdt voorts in een ver hoging van het maximumbedrag van dc rijksbeurzen van f 800 tot f 1500. Het aan tal rljksbeurzcn voor de bijzondere uni versiteiten zal niet meer gelimiteerd zijn tot ten hoogste tien. Ook voor de bijzon dere economische hogescholen wordt de mogelijkheid van rijksbeurzen geschapen. Nadat nog besloten was tot afschaffing van het besluit Oorlogspleegkinderen (Ingezonden mededeling) IEUWS In een O T E D O P De 41-jarige filmacteur James Ste wart. de ..verstokte vrijgezel" van Hol lywood. is in het huwelijk getreden met de 31Jarige Gloria Hatrick McLean. Het paar moest de kerk door een zij-ingang binnengaan om de menigte te ontwijken, die reeds twee uur voor'de huwelijksvol trekking voor de kerk verzameld was. Het nieuwsblad ..De West" heeft ver nomen. dat binnenkort in Suriname te verwachten ls mr. Selderhof. die bespre kingen zal voeren inzake de emigratie van 30.000 Indo-Europeanen naar Surina me. en voorts de heer W. Robert, voor zitter van de cmigratlestichtlng Quo Va- di*. eveneens voor bespreking van de emigratie van Indo-Europeanen. Volgens een Israëlisch blad zijn in Roemenië vijf Zionistische afgevaardig den spoorloos verdwenen*. De gezant van Israël heeft opdracht gekregen contact op te nemen met het ministerie van buiten landse zaken, maar kon nog geen audiën tie krijgen. De K L.M.-vertegenwoordiger voor Slam te Bangkok, de heer W. F. H. Dieck- haus. is door de koning van Thailand de orde ..Officier 4c kl. in de orde van de witte olifant" verleend uit erkentelijkheid voor goede diensten aan Siam bewezen. De inventaris van het voormalig Duitse concentratiekamp te Vught. waar in na de bevrijding de politieke delin quenten zijn ondergebracht en dat sedert begin van dit Jaar gebruikt word als ge wone strafgevangenis, zal op 14 en lo September a.s. In de IJzeren man te Vught publiek geveild wordei). kwam aan de orde het naturalisatie van A. H. R Op een vraag van de heer Schnlker (CP N) over de naturalisatie van oud-Spanje- strijders verklaarde minister Wijcrs dat de toezegging van een vorig kabinet, dat de oud-Spanjestrijders zo spoedig moge lijk voor naturalisatie zouden worden voorgedragen, in haar algemeenheid ge honoreerd zal worden. Een dergelijke toezegging is stilzwij gend gedaan onder bepaalde voorwaar den. o.a. dat van de oud-Spanjestrij ders verwacht zou moeten kunnen worden, dat zij ziel» als goed Neder lander zouden gedragen. Er blijken er nu te zijn van wie niet verwacht kan worden, dat zij d» zaak des vaderlands zullen dienen, n.l. de communisten, die zich gesteld hebben achter de verkla- ringen van de Groot. Thores e.a. De minister deelde nog mede dat er 192 aanvragen zijn geweest. 100 oud-Spanje- strljders hebben not Nederlanderschap te rug ontvangen. Haagse raad moet zichzelf installeren. Een wel zeer merkwaardige raadszitting zal in Den Haag op 6 September a.s. plaats vinden, in welke zitting de nieuwe" raad wordt geïnstalleerd, aldus meldt „De Gooi". Naar alle waarschijnlijkheid is er dan nog geen nieuwe bur gemeester, die de nieuwe raads leden de eed kan .«afnemen en de leden installeren. Ook is er geep waarnemend burgemees ter. omdat de wethouders dan nog niet zijn benoemd. Volgens het protocol moet in dergelijke ■revallen \iet oudste raadslid do installatie verrichten na het nfnemen van de eed der nieu we leden. In dit geval is dat de heer H. Smitskamp (A.R.L De heer Smitskamp zal deze taak dan vervullen zonder ambtsketen. Omdat hij ook zelf lid is. moet hij zichzelf oveneens installeren, en daarna zichzelf en de anderen, zoals te doen gebruikelijk is. met de in- rtpllatie geluk wensen. bezienswaardigheid Er woont In een der Schouwse toe ristendorpen enn ouwe zeerob. Hij heeft alle wereldzeeën bevaren en alle volkeren der aa/de aanschouwd. En nu zit hij op Stille avonden voor zijn huls op de bank, en rookt er zijn pijp. De rook kringelt omhoog en vaak ge beurt het, dat er toeristen van hun fiets afstappen en de weg vragen. Nee. dat kun je beter aan een ander vragen, zegt de zeeman dan. Weet je, ik ben al een ouwe baas en in heet mijn leven mijn dorp nog niet uitgeweest Dan kijken de toeristen elkaar aan en gaan verder. Waarom zeg je dat toch tegen ze? vroeg ik. Je iveet de weg toch preciesWaarom help je die luidjes niet? De zeeman deed een extra trek aan zijn pijp Och, zei hij, ik doe dat omdat hel goed is voor ons dorp. De weg vinden ze toch wel, maar denk je eens in, wat een prachtig verhaal ze nu thuis hunnen vertellen over een ouwe baas in X, die nog riooit buiten zijn dorp is geiceest Volgend jaar komen hun vrienden nok kijken en ik trek dus DE EEUWFEESTEN VAN ZIERIKZEE De burgerij heeft prachtig meegeholpen. Er komt een Poortersdag" Hoj feest in Zierlltzee is voor- bÜ- De wambuizen, kuitbroeken en hoepel rokken 7.iin mét motbal. len bewerkt en in de kast gehan- een. De poorter heeft zijn colbert jasje weer aangrsrholrn en vecht opnieuw met het 20-eeuwse boor deknoopje. dc poorteres heeft geen moeite racer met haar robe, doch trekt een vlot zomerjurkje aan en de kinderen lopen met blo. te knieën en henen, alsof er geen eeuwfeest was geweejt. Alleen in 't Ecuwfeesisecretariaat, daar merkt men nog dat er feest was in de oude stad. Daar wordt de ba lans opgemaakt van de zeven blijde dagen, tijdens welke ZIerikzec zijn 1100 jarig bestzan heeft gevierd. De heren comitéleden, die zich met deze balans bezig houden blaken niet on tevreden te zijn. want alles is goed- gegaan. ..We hielden ons hart vast, toen die regen- en stormbuien kwamen in het begin van de week", zegt een van de heren, ,(maar gelukkig is he*t mee gevallen". Natuurlijk is het slechte weer van invloed geweest op het be zoek. Er waren zeker enige duizen den bezoekers meer geweest, wan neer het niet zo had geregend en ge stormd. Toch was er nog veel be zoek van buitenaf Vooral over Anna Jacobapolder zijn velen naar de fees tende stad getrokken. Otter Anna Jacobapolder.. ons gesprek is plotseling bft de veren be land. ..Hoe ging het met de veren?" is onze vraag. Men zwijgt even en dan komt er voorzichtig critiek. „Het schijnt hier en daar wel eens gehaperd te hebben", meent men. „Bij Anna Jacobapolder hebben tal van automobilisten lang moeten wachten en het is de vraag of bij Katse Veer 'de normale dienstboot het wel altijd alleen af kon." De zakenmensen hebben evenmm te klagen". Er ztfn vanzelf mensen, die er meer van hadden verwacht, b.v. de exploitanten van de geïmpro viseerde gelegenheden, maar de eige naars van de ..bestaande'' hotels heb ben «joede zaken gemaakt.' vooral 's avonds was er een goede en prettige stemming, DE BURGEMEESTER En wat denkt de burgemeester van de feestweek! ,Ik ben hoogst tevre den", aldus jhr. mr Scnuurbeque NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 14 Augustus— 27 Augustus 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909. 261 Vlees (A, B, D), 100 gram vlees. 262 Vlees (A, B), 300 gram vlees. 263 Vlees (D). 100 gram vlees. 266 Algemeen (A. B). 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 272 Algemeen (B). 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 274 Algemeen (D). 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 267 Algemeen <A. B), 125 gram koffie. (Dc letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de be treffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA. ZB. ZC. ZD. ZE. MD, MF, MH 909 (bijzondere arbeid, a,s. moeders en zieken). Geldig zijn dc bonnen gemerkt met de letter V. De bonnen 245. 247. 248. 249. 250. 251, 252. 253. 255. 256. 257. 258. 259 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen 909 kunnen vernie tigd worden. Meer gesproken brieven uit Indonesië. Op 17 Augustus zal de N.I.W.I.N. met dc ..Zuiderkruis" een twaalftal apparaten voor gesproken brieven naar Indië zenden. Het laatste jaar werden in Neder land 6000 gesproken brieven van de ■jongens in Indië ontvangen. Dit aan tal op te voeren, was tot dusver on mogelijk aangezien men in Indië niet over voldoende opname-apparaten be schikte en de meeste opnamen tussen de bedrijven door in de studio's moes ten geschieden. De installaties zijn nu door een Rotterdamse firma voor de N.I.W.I.N. gefabriceerd. Geen lening aan Spanje. De export-importbank heeft gewei gerd een lening aan Spanje toe te staan, aldus heeft Herbert Gaston, de president van de bank. in de commis sie voor het bankwezen van de Ame rikaanse Senaat verklaard. Boefje. ..De burgerij heeft prachtig meegeholpen om alles te doen sla gen". Dit laatste kunnen wij ten volle beamen. Het was immers mogelijk om een vierde van de politie, die ter assistentie naar Zierikzee was geko men. te laten inrukken. Alles is or delijk verlopen. Zo hebben we het eeuwfeest-secre tariaat verlaten met de overtuiging, dat de feestweek zeker geslaagd mag genoemd worden. Men deelde ons nog mode, dat het in de bedoeling ligt elk jaar een z.g. poortersdag te hou den. De oude costumes zullen dan weer worden gedragen. Handgemeen ie Miinchen iussen Joden en politie Te Münchcn is het Woensdag tus sen Joden en politie tot gevechten van man tegen man gekomen, waar bij aan belde zjjden gewonden vie. len Enkele politie.auto's werden vernield. Het Duitse nieuwsbureau Dena meldt, dat ongeveer duizend Joden een protestoptocht hielden tegen de publicatie van een ingezonden stuk in de „Siiddeutsche Zeitung", waar in de Joden werden aangespoord naar Amerika te gaan, en dat ook andere antisemietiscne uitlatingen bevatte. Het handgemeen ontstond toen ge motoriseerde en bereden politie op de plaats van de protestbetoging ver scheen. Na een korte kloppartij wer den de demonstranten door de poli tie verspreid, maar de gevechten werden voortgezet in naburige par ken en zijstraten Op verschillende plaatsen braken de demonstranten de straat op en zij bombardeerden de politie met stenen. Een politie-auto werd in brand ge stoken en auto's van de brandweer werden vernield. In een verklaring van het Joodse comité wordt gezegd, dat de politie ..meedogenloos en op SS-manicr" is opgetreden. Hoogste posten in Duitsland voor 30 bezet door Nazi's John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft verklaard, dat de hoogste posten in regering en industrie in Duitsland voor 30 procent worden bekleed door vroegere volgelingen van llitler. Hij ontkende echter, dat van een herle ving van het natlonaal-sociallsme kon worden gesproken. „Er is genoeg zin voor vrijheid voor wat behoorlijk is in het Duitse volk om een gezonde en vreedzame staat op te bouwen", zei hy. McCloy hield zijn rede voor de ra dio ttidéns zijn kort bezoek aan Washington in verband cnet zjjn nieu we functie. Hij achtte het nodig oud-leden van de Nazi-partij te gebruiken in het nieuwe Duitsland, omdat er weinig anti-Nazi's waren, toen Hitier op het toppunt van zijn macht stond. Nieuwe leiders zouden het, volgens McCloy niet ver brengen als zij zou den trachten het nationaal-socialisme te doen herleven en Hitier te ver heerlijken. Daarvoor was dat alles te nauw verbonden met de nederlaag. Surinamers in Nederland delen in verontwaardiging. Aan het slot van een druk bezoch te vergadering georganiseerd door" de vereniging „Ons Suriname", is een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat men de verontwaardi ging van de Staten van Suriname over de amendering van het wets ontwerp interim-regeling door de Tweede Kamer deelt. Voordien werd het woord gevoerd door de vertegenwoordiger van Su riname in Nederland, mr. dr. R. H. Pos, en door de heer W. Lichtveld. Duckw liep stuk* Te Egmond aan Zee is een duckw met badgasten tijdens een vaartoeftt- Je op een zandbank blijven steken. Het water sloeg in de Kuip en de motor geraakte defect. De motorstrandreudingboot „President Steyn" heeft de onfortuinlijke bad gasten weer op het droge gebracht. De duckw zinkt langzaam in het zand weg. In het Wijlermeer verdronken- In het Wijlermeer, gelegen in het focorrigeerdc gebied, is Zondag de 4 jarige Duitser Hageman uit Wy- ler. die zich buiten het officiële open- luchtbad in het meer waagde, ver dronken. Bij ongeval in Engels Merendistrict. Engelse bladen maken melding van menslievend optreden van een groep Middelburgse zeeverkenners, die on der leiding van mr. J. L. Andreae kampeert en rondtrekt in het Engel, se Merendistrict met Langdale als uitgangspunt. Een 16-jarige trekker Donald Hind- ley. die Vrijdag jl, met een vriend dc Ravencrag afdaalde, besloot toen hij nog 100 voet van de begane grond af was. een steile helling te nemen, ter wijl zijn vriend een veiliger weg koos. Hind ley gleed uit en rolde de 100 voet lange helling af. waarna hij met ge broken rechterarm en rechterbeen en ernstige hoofdwonden bleef liggen. De Middelburgse zeeverkenners, die het ongeval zagen geschieden, verleenden eerste hulp en transpor teerden het slachtoffer vervolgens door het moeilijke terrein naar een op 2 mijl afstand gelegen boerderij, waar een ambulance en een genees heer hen reeds wachtten. Hindlev werd naar een ziekenhuis vervoerd. De Engelse bladen uitten waarde ring voor het kordate optreden dei- Middelburgers. Opruiming van wrakken in de Wielingen. Naar wij vernemen ligt het in do bedoeling. dat de Rijkswaterstaat over enige tijd een aantal wrakken in de Wielingen zal opruimen Voor men hiermede begint, moet de Ma rine een onderzoek instellen naar eventuele aanwezigheid van wapens en munitie cn ten einde haa»* hiertoe in staat te stellen, worden door liet Nederlands Loodswezen op het ogen blik deze wrakken gemarkeerd met boeien. Het zal echter zeker nog eni ge maanden duren voor met het ëigenlijke opruimingswerk wordt be gonnen. t Waterboringen op Noord-Beveland mislukt. HET WACHTEN IS NU OP DE WATERLEIDING Een van de grote problemen van het jonge fruitteeltcentrum op Noord Beveland is het gebrek aan zoet wa ter voor de bespuitingen. Zoals be kend heeft vorig jaar de heer Hulseg- ge. ec-n bekend wichelroedeloper, een drietal plaatsen aangewezen waar zich zoet water in de bodem zou be vinden. Naar aanleiding hiervan werd des winters op het bedrijf van de heer van Oeveren te Kortgene een boring verricht, doch zonder resul taat. Men kreeg alleen zout water. De wichelroedeloper schreef dit toe aan een verkeerde wijze van boren. Hij stelde voor op gunstige condities zelf een boring te verrichten. Dit is thans onlangs te Kats geschied, doch wederom zonder gunstig resultaat. Men ging tot ruim 50 meter diepte, doch net opgepomp water bleef zout. Er zal dus voor de N. Bevelandse fruittelers niet veel anders opzitten dan wachten, tot de waterleiding zal kunnen worden aangelegd. Engels jachtje vastgelopen in de Zandkreek. Woensdagnamiddag omstreeks vijf uur is in de Zandkreek voor Kortgene een Engels jachtje omhooggevaren op de slikken. Daar het afgaand water was, moest de bemanning op het scheepje, dat op weg was naar Engeland, tot vannacht wachten voor het weèr vlot kon ko men. De reis werd daarna voortgezet. 'STICHTING 1940—1945 In Juni steeg het aantal contribu anten van de Stichting 19401945 in Zeeland met 181. Het totaal aantal contribuanten bedroeg als gevolg daarvan per 30 Juni 3570. Propaganda voor zomerdienst VlissingerrFolkestone v.v. COMMISSARIS DER KONINGIN VOERDE AAN BOORD VAN DE „MECKLENBURG" BESPREKIN- GEN. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. heeft een reis met de „Meck. lenburg" van Vlissingen naar Folke stone en terug medegemaakt. Tijdens deze reis voerde hij diepgaande be sprekingen met de directie van de maatschappij „Zeeland" over de vra gen op welke punten nog meer be kendheid gegeven kan worden aan de ze zomerdienst, wat de zwakke punten zijn in de propaganda en hoe deze nog verbeterd kan worden. Vlissingen CONCERT „ONS GENOEGEN". Zaterdagavond geeft de harmonie „Ons Genoegen" haar 8e concert o.l. v. Piet de Rooij .Het programma ver meldt uitsluitend marsen en walsen. O.m. worden de volgende walsen uit gevoerd: „Toujours ou jamais" van E. Waldteufel; ..Wiener Prater Coben" van S. Translateur; „Bloemenwals" van A. Govaert; „lm Schonen Maien- nacht", Schröder. Vlissingers zagen vuurwerk van Knocke* In Vlissingen is men nog niet zo ver, dat de badgasten één of enkele malen per seizoen een vuurwerk kan worden aangeboden, maar toch heeft jmen van de Vlissingse boulevards Woensdagavond kunnen genieten van I een dergelijk schouwspel, zij het dan van verre afstand. I Tc Knocke was er ni. een vuurwerk op het strand en vooral de „grote stukken" waren in Vlissingen goed te zien. Ook de vele knallen, waarme de een goed vuurwerk nu eenmaal gepaard gaat, waren duidelijk waar neembaar en mathématisch aange legde lieden wisten uit het tijdsver- scnil tussen de lichtflitsen en de knallen al uit te rekenen, hoever Kr.ockc hemelsbreed van Vlissingen ligt. 30XD OORLOGSVRIJWILLIGERS De volgende Vlissingers ontvingen bericht, dat hun het „Mobilisatie-Oor- logskruis" zal worden uitgereikt; J. van Gemert; Th. van Zutpfen; P. Stroo; J. C. Boom; J. P. D. v. Duure; C. C. v. Eekelen; C. A. G. Flips; J. Geldof; B. Goedhart; P. Joziasse; P. Kramp; K. J. Lagace; H. Meerkerk; J. v. d. Meijer: S. Mudde; A. C. v. Pamelen; F. de Ridder. Middelburg ZEEUWS OORLOGSMUSEUM IS IN TREK! De afdeling van het Zeeuws Oorlogs museum, die in de Vleeshal van het Stadhuis op de Markt te Middelburg is ondergebracht, mag zich in deze zo mermaanden in een grote publieke belangstelling verheugen. In het tijd vak van 18 Juli tot 6 Augustus zijn 1250 bezoekers geteld, waaronder een groot aantal vreemdelingen. Wéstkapelle CONCERT. Maandagavond geeft te Westkapelle „O.K.K." haar 5e concert bij de Open bare school. O.l.v. Piet de Rooij zul len o.m. worden uitgevoerd: „Con Amore", ouverture S. P. van Leeuwen; „Bloemen uit Holland", wals F. Jakma. Verder zal hulde ge bracht worden aan Johann Strauss. Ter herdenking van diens 50e sterf dag zal worden uitgevoerd: Fragmen ten uit bekende operettes en walsen. Aantrekkelijk programma van wedstrijden en uitstapjes. Van 20 tot 30 Augustus. Nog ruim een week en dan zal de ..Mecklenburg" weer de sportvrien. den uit Scarborough in Vlissingen aan wal zetten. De boot van Zater dag 20 Augustus brengt ze" mee: offi cials, meisjes en jongens, in totaal 109. Omstreeks zeven uur zal het ge meentebestuur de Engelse gasten in dc Scheldehal officieel begroeten en daar zullen dan ook de Vlissingse gastheren en gastvrouwen gelegen heid krijgen met hun logé's kennis te maken. Het Vlissingse comité voor de sport- uitwisseling met Scarborough heeft het programma voor de tien dagen van het verblijf in Vlissingen thans definitief vastgesteld en het is een aantrekkelijke variatie van sportont- moetingen en andere attracties ge worden. Zondag 21 Augustus is nog een vrije dag. behalve voor de zwemsters en zwemmers, die deze dag in Bres- kens aan zwem- en polowedstrijden zullen deelnemen. De Maandagavond is gereserveerd voor de atletiekwedstrijden. Dinsdagavond zijn er verschillende sportontmoetingen: een juniorvoet balwedstrijd op het terrein aan de Bosweg, tafeltenniswedstrijden en een waterpolo-tournooi in Souburg. Aan dit laatste wordt deelgenomen door Scarborough, Lucto et Emergo uit Middelburg, de Zeehond uit Vlissin gen en de Souburgse Zwemclub. Woensdag zijn er de tenniswedstrij den. de Vlissingse spelers bieden de Engelse deze middag ook een lunch aan. 's Avonds zijn er op het Bella- mypark wielerwedstrijden tussen ren ners uit Scarborough en Vlissingen: ean afvalrace over 20 ronden en e«n wegrace over 100 ronden. Zaterdag is de laatste sportdag: 's middags wielerwedstrijd, 's avonds de voetbalwedstrijd tussen Vlissingen en Scarborough. De Engelse zwem mers gaan deze dag als gasten van de Vlissingse zwemclub mee naar Sas van Gent, waar dan de Zeeuwse zwemkampioenschappen worden ver- zwommen. UITSTAPJES. Maar dat is niet het enige uitstap je. De Scarborough-commissie biedt de gasten twee aardige trips aan; Donderdags een rondrit over Walche ren met bezoek aan Middelburg, Vee- re, Domburg en Westkapelle en 's Zondags een tocht naar België, waarbij Brugge. Oostende en Knocke bezocht zullen worden. Voor de gast vrouwen en -heren is er gelegenheid, deze tochten mee te maken, tegen betaling van de kosten natuurlijk. Bovendien biedt de Vlissingse Zwemclub dc Engelse zwemmers Woensdag nog een autotocht naar Amsterdam en het Gooi aan met be zoek aan de studio's te Hilversum. Er is ook voldoende vrije tijd gere serveerd voor eigen uitstapjes, al dan niet tezamen met de gastheren en/of -vrouwen. SLOTFEEST. Maandagavond is de afscheidsavond in het Concertgebouw. Daar worden de diploma's uitgereikt en zal men tot besluit met de gastvrouwen en gastheren nog gezellig bijeen zijn. Dinsdagmorgen brengt de „Mecklen burg" de gasten weer terug naar En geland. Tot slot kunnen we nog vermelden, dat dc Engelse gasten tijdens hun verblijf in Vlissingen gratis toegang zullen hebben tot het badstrand en het museum Koninklijke onderscheiding. Bij Kon. Besluit is aan de heer J. Lokcrse. die onlangs zijn veertig jarig jubileum als organist van de Ned. Hervormde Kerk te 's-Graven- polder vierde, toegekend de ereme. daille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons. Radioreporters bezochten cineasten op Walcheren. Woensdag kwam de reportagewagen van de Ned. Radio Unie naar Walche ren. In opdracht van de V.A.R.A. werd een reportage gemaakt over de ver vaardiging van de film „De dijk is dicht" door Polygoon-Profilti onder regie van A. Koolhaas. Deze reportage zal a.s. Zaterdagavond van 7 tot 7.L0 uur worden uitgezonden in de „Artis tieke staalkaart". Biggekerke RINGItIJDERIJ. De uitslag van de te Biggekerke gehou den ringrijderij luidt als volgt: 1. A. Brasser Jr. (23 ringen); 2. A. Melis (21); 3. P. Simpelaar (17): 4. C. Caljé (17); 5. P. Lampert Jz. (16); 6. P. Lampert Pz. (16»; 7. W. Roelse (16): 8. A. Simonse (15); 9. J. J. Jacobsen (14); 10. J. Kluijfhout (13); li. G. Schout (13): 12. A. Brasser Sr. (13); 13. L. v. Sluijs (12): 14. L. Provoost (12); 15. Abr. Lampert (11); 16. L, Krijger (10); 17. Jan Caljé (10); 18. L. Vos (10); 19. D. Brasser (10); 20. Joh. Caljé (9); 21. A. Vos (7): 22. Am. Francke (6): 23. Abr. Janse (6); 24. J. Vlieger (5); 25. Abr. v. Slujjs (5); 26. J. Marijs Wz, (4). De extra-prijs voor de meeste volgrin- gen werd gewonnen door A. Melis, de eerste Wisselbeker door A. Melis, de tweede Wisselbeker, door P. Lampert Jz. en de derde beker door C. Caljé Jz. De pollepel werd gewonnen door P. Lampert Jz. Marktberichten VEILING KAPELLE-B1EZELINGE. Kleine veiling 10 Aug. 1949. Pruimen: Washington 6—28; Czar 6 41; Ontario 8-^39; Belle de Louvain 7 35; Dubb. Boeren Witte 9—20; Utility 6 21; Witte Wijnpruimen 19; Eldense Blau we 6—10; Princeprulmen 6; Occulanen 6: Kouwelijnen 6. Diversen: Rode Bessen 32—37; Frambo zen 1.16—2.23; Bramen 32—65: Blauwe Druiven 1.22; Klerken 41—45; Krieken 15 —38: Zure Morellen 4—43; Précoce de Trévoux 5—35'i; N.Holl. Suikerij 3—16; Bruine Herenpeer 3—4'/2: Oomskindcren- peer 8'414: Earley Victoria 5—12: Per zikappel 5—27; Yellow Transparant 5—19; Zigeunerin 5—41; James Grieve 9—38: Dubb. Princ. z. draad 20—36; Snijbonen 2740;- Saxasbonen 20; Tomaten 32; Uien 2; Kroten 6; Aardappelen 2\»8; Rode kool 5V26',i: Savoye kool 1113; Poste lein 14—15, alles per kg; Bloemkool 6 13; Komkommers 2—12; Kropsla 7, alles per stuks. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 10 Augustus 1949. Fruit: Yellow Transparant 8—24; Per zikrode Zomerappels 538: Earley Victo ria 5—12.30; Zigeunerin 1638; Précoce de Trévoux 5—35.50: Oomskinderenpeer 11—27: N.H. Suikerpeer 3—15; Br. Glf- fard 410: Czarpruimen 635; Washing- tonprutm 8—28: Ontario 9—29; Belle de Louvain 1221; Golden Japan 3036; Dubb. Boere Witte 9—21; Klerken 42—48; Eierkrieken 25—30; Frambozen 151; Rode Bessen 37; Bramep 30—42; Perziken 8—14; Meloenen 43—64,. Groenten: Komkommers I 11—15. id. II 8—12, id. Ill 6: Bloemkool IA 3438, id. I 26—38, id. II 12—15, id. Ill 6-8; Kropsla I 6—11, id. II 3—5; Dubb. Princessebonen 28—36: Stokprincessebonen 45; Rentege- vers 3234; Stoksnijbonen 2031; Stam- snijbonen 20; Pronkbonen 12; Groene bo nen 5—29; Rode kool 6—7; Groene kool 612; Kroten 5; Postelein 9—11; Toma ten 1636; Pootuien 6; Rabarber 2—9; Augurken 26—65: Andijvie 1216; Aard appelen 8—9: Wortelen 6.50—8; Selderij 6—7. alles per 100 kg. bos of stuks. VEILING KRABBENDIJKE. 10 Aug. 1949. Bonen: Dubb. Princcssen 20—30. Appelen: Perzikrode Zomerappel 526; Earley Victoria 59; James Grieve 12 43; Yellow Transparant 7—25; Zigeunerin 6—39. Peren: Précoce de Trévoux 720. export 35.10. Pruimen: Reine Claude Cullins 6—28; Czaar 11—36; Ontario 8-30; Kirken 9—26. Bramen: Hymalay 3238. Bessen: Prolific 32—57, alles per 100 kg. VISMIJN VLISSINGEN. Van 1 Augustus—6 Augustus. Export garnalen 732 kg,: 1,28—1.91; Pel lerij garnalen 92 kg,: 0.45; Schar 118 kg.: 30f>2; Bot 2082 Kg.: 26—62; Kleine bot 387 kg.: 17—30; Grote tong 283 kg.: 1.80— 2.20; Middel tong 159 kg.: 1.40—1.90; Klei ne tong 2385 kg.: 2057; Gr. schol 48 kg.: 45—60: Mid. schol 474 kg.: 22—49; Kleine schol 528 kg.: 15—32. 10 Aug. Export garnalen 611 kg 99— 1.42; Schar 428 kg 36—47; Bot 1053 kg 34— 44; Kleine Bot 159 kg 24—28; Wijting 175 kg 1.80—2:10; Middel tong 78 kg 1.30— 1.70; Kleine tong 1342 kg 28—42; Grote schol 172 kg 49—57; Middel schol 518 kg 42—49; kleine schol 519 kg 30—39, alles per kg. VISMIJN VEERE. 10 Aug. Exoort garnalen 947 kg 61 121; Schar 18 kg 40—46; Bot 260 kg 33— 49; Schol III 55 kg 38-51; Tong III 533 kg 22—68: Tong I 9 kg 81—103; Grote tong 38 kg 1 62—1.96; Rog 171 kg 7—9; Tarbot 4 kg 4766; Ongesorteerde vis 12 kg 22 38, alles per kg. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wijk bij Duurstede F. L. van 't Hooft te Biezelinge; Oosterlittens (Fr.) G. Ch. van Royen te Bolsward: Hoornsterzwaag H. v. d. Linde, gods dienstonderwijzer te Rotterdam-Charlois (beroepbaar ingev. art. 4 regl. tijd ge brek aan predikanten). BOKSEN Charles blijft wereldkampioen. De bokswedstrijd tussen Ezzard Charles en Gus Lesnevitch om de we reldtitel zwaargewicht is door Charles gewonnen. Na afloop van de 7e ronde deelde Lesnevich, die een zware af straffing had ondergaan en aan beide ogen bloedend verwond was, aan de srheidsrechter mede, dat hij niet in staat was de strijd te hervatten. - Een brand heeft Maandagochtend de houtzagerij van de firma Bruynzeel te Salpit op Borneo vernield. De schade wordt op ruim een ton getaxeerd. Kort sluiting was de oorzaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2