KAPPIE „jeugd van nederland" wordt vrijdag geopend burgerlijke standen Sport en wedstrijden en hei raadsel van de rozenhouien kisi STEMMEN UIT DE PERS DE ONBEKENDE VOOGD WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r 5 Belangrijke expositie over Jeugdzorg. „Jeugd van Nederland'-1, dat is de naam, die men heeft gegeven aan de grote tentoonstelling, die Vrijdag 19 Augustus in het Rai-gebouw door H.M. Koningin Juliana zal worden geopend. Alle organisaties, die zich met de jeugdzorg in de ruimste zin van het woord bezig houden zijn nl. tot de overtuiging gekomen, dat er in Nederland een groot gebrek aan inzicht is in het belang der jeugdzorg Op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" zal het Amsterdamse Jeugdorkest o.l.v. de heer W. Geh. reis concerteren. Een jeugdige celliste tijdens een der laatste repetities. Tentoonstelling „Gouden Handen" trok veel belangstelling- Tien dagen lang heeft Nederland in Ede op de Nationale tentoonstelling „Gouden Handen" kunnen zien, het geen talloze landgenoten in hun vrije tijd presteren. Toen Maandagavond de heer A. Belonje, voorzitter van de Stichting Nationale Actie voor vrije tijdsbesteding, met een korte rede de tentoonstelling sloot, kon hij medede len dat ruim 90.000 bezoekers de toe gang gepasseerd waren. De sluitings dag vestigde met 13.000 bezoekers het record. Gevangenen in Indonesië binnen een maand vrij Volgens het republikeinse dagblad „Merdeka" zal de republikeinse rege ring pogingen aanwenden om de po litieke en militaire gevangenen bin nen een maand in vrijheid gesteld te krijgen en naar hun woonplaatsen te laten terugkeren. „Merdeka" vernam uit welingelichte republikeinse krin gen dat thans alleen op het eiland Noes Akambangan nog duizenden ge vangen worden gehouden, onder wie minstens 50 T.N.I.-officieren. en daarom hebben zij gezamelijk dezq expositie georganiseerd. De heer J. Eggink uit Amsterdam, die belast is met de propaganda voor de tentoonstelling heeft in een bijeen komst met enkele genodigden te Vlissingen aan de hand van een grote maquette van het Rai-gebouw een uiteenzetting gegeven van het doel en de inrichting van „Jeugd van Ne derland". Men wil belangstelling wek ken voor de jeugdzorg, omdat deze zorg van groot belang is voor de toe komst van het Nederlandse volk. De heer Eggink zeide, dat er steeds weer op gewezen wordt, dat Nederland in de toekomst zal moeten industrialise ren, dat er kwaliteitsproducten gele verd moeten worden enz. Hij betoog de, dat om dit te bereiken het Neder landse volk uit lichamelijk en geeste lijk gezonde mensen zal moeten be staan. Niet minder dan -15 4% van ons volk is jonger dan 23 jaar. De zorg voor deze grote groep kan dus beslissend zijn voor onze toekomst. De onderwerpen, die o.a. op de ten toonstelling behandeld zullen worden zijn: „Het kind en het gezin" „Het kind en de godsdienst", „Het "kind en liet speelgoed", „Jeugdbaldadighcid", „Kind en dieren", „Kinderhygiëne", „Natale en pre-natale zorg", „Kind en het platteland". „Onderwijs „Kind en de muze", „Kinderbescher ming". „Vorming buiten schoolver band". „Sport", enz. Er wordt voor deze tentoonstelling grote belangstelling uit alle delen van het land verwacht. Bij de spoorwegen zijn met de retourbiljetten voor Am sterdam tevens toeganskaarten te verkrijgen. Er wordt door N.S. reduc tie op de tarieven verleend. ERE.COM ITfi Van het ere-comité, waarin ver scheidene vooraanstaande figuren'uit het land hebben zitting genomen, is o.a. ook lid de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C 25. „Grijp die kerels", schreeuwde Kappie al uit de verte. „Het zijn een paar boeven van jongs. Ze hebben ons bestolen. Zorg, dat ze niet ontkomen". Onder luide protes ten waren' Piet Paal en Pong in een ogen blik zo zwaar geboeid, dat er aan ontsnappen niet meer viel te den ken en even later ondergingen Kappie en de Maat dezelfde bewerking. „Een schandaal", bromde Kappie, „die klonten van kerels kunnen blijkbaar geen fatsoenlijke lieden van struikrovers onder scheiden". De Maat stond zacht jes te jammeren: „Ik heb het wel gedacht, niets dan ellende en na righeid komt er van al die schatten. Mijn ek steroog steekt en mijn Zuidwester knelt en het zal nog wel veel erger worden. Zat ik maar thuis achter mijn prentebriefkaarten. Maar nee, opgebracht word ik, als een gewone dief.... wat een ellende..,." Ondertussen hadden de agent en de waard nu ook de drie bedelaars ingerekend. Deze werden even stevig gebonden als de anderen. De agent ging bedaard zijn gang en stoorde zich niet het minst aan de woedende opmerkin gen van Kappie. het jammeren van de Maat cn het schelden van de koelies en de bedelaars, en de waard hielp hem met ccn grijns van vol doening op zijn gezicht. Daarna werd het hele stel in optocht naar het politiebureau gebracht om voor de rechter te verschijnen. de Casembroot. In het provinciaal comité hebben zitting genomen: me vrouw E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg. mr. J. A. E. Rink. kin derrechter, J. R. v. d. Borgh, dr. H. W. Fortgens, Middelburg, ir. M. A. Geuze, Poortvliet, jhr. mr. J. Schüur- beque Boeijc, Zierikzee, Dj Bouwense, St. Maartensdijk, P Abrahamse, Vlis singen. pastoor Froger. Schoondijke. ds. H. M. Strating. 's Heer Abtsker- ke, G. Maris, Kortgene, mevrouw Kostense-Kraak, mevrouw Tieleman- Modderaar, mevrouw Priester- v. d. Sande, Vlissingen, mevrouw Franken- van Ewijck, Goes, mevrouw S. G. v. d. Briel-Veelbecks, mevrouw Visser-Bu- ma. Axel en mej. Schieman. Het ligt in de bedoeling om een ex tra trein uit Zeeland naar Amsterdam te doen rijden. TABAKSWINKELIER. HOE GAAT 'T? Na een maand van bonvrije verkoop van tabaksproducten, blijken de omzet- 1en van de winkeliers volgens „De Vólks- klant" vrijwel stabiel gebleven te zijn. De buurtwinkelievs zijn er op achteruit gegaan, de zaken in de drukke winkel straten verkochten méér. De sigaret wordt meer dan ooit gevraagd, vooral de Engelse merken: „Tevreden zijn vele rokers nog niet. zolang er niet méér Engelse sigaretten voorhanden zjjn. Zeventig van de hon derd sigarettenrokers vragen om Engelse merken, twintig om Amerikaanse cn tien om Egyptische. De Nederlandse fabrie ken leveren echter af in de volgende pro porties: 30 percent Engels. 30 percent Amerikaans en 40 percent Egyptisch. De smaak der rokers, die kort vóór de oorlog reeds ging veranderen, toen vooral de Amerikaanse sigaretten favo riet waren, is in en na de oorlog radi caal gewijzigd. Vóórdat de „Amerika nen" m zwang kwamen, was de ver houding ongeveer 60 percent Egyptisch. 2.1 percent Amerikaans en 15 percent Engels. De „Engelsen" hebben het ge wonnen. al zijn de soorten, die thans in de winkels worden verkocht, niet origi neel van samenstelling. Zij zijn voor een deel gemaakt van Burley- en Kentucky- tabakken. Toch zijn er fabrieken in Ne derland. die wel Engelse sigaretten fa briceren in een onvervalste samenstlling, exp< zeevaart. Op Schiphol en in de directe omgeving van de havens zijn ze te vin den HEIMWEE NAAR 'T ZONNIGE ZUIDEN. Ongeveer 'n jaar geleden zijn er in de Staatsmijnen 270 jonge Italianen te werk gesteld. Ondanks de buitengewoon goede verzorging blijken de aanpassingsmoei lijkheden te groot te zijn en volgens „De Tijd" zullen de meesten wel spoedig terugkeren, de levensonzekerheid in het Zuiden verkiezende boven de sociale ze kerheid in het Noorden: „De Italianen valt vooral de „discipli ne" op. waarvan het gehele Nederlandse leven is doortrokken en waaraan zij moeilijk kunnen wennen, zelfs niet nu zij terecht gekomen zijn onder Zuid-Lim burgers. die men wel de Italianen van Nederland heeft genoemde De Neder landers van de andere kant valt de slor digheid van de Italianen op. Ze schij nen er aan gewoon te zijn in een naar Nederlandse begrippen min of meer cha otische wereld te leven. Het kamp is uitstekend ingericht. Het bestaat uit een aantal woonbarakken, waarvan elk een aantal geriefelijke ver trekken bevat voor één, drie of vier per sonen. een wasgelegenheid en toilet. De geestelijke verzorging is toevertrouwd aan een priester uit Padua. In de keuken wordt onder leiding van een Italiaans echtpaar het eten bereid op ccn wijze die is aangepast aan de Italiaanse smaak. In de cantine, waar sinds enige tijd ook landwUn verkrijgbaar is. liggen geregeld minstens een tiental Italiaanse kranten ter lezing en er staan een biljart en ping-pong-tafel. Er is een plano en een muziekleraar heeft uit muziekliefheb bers reeds eeen koortje gevormd. Op een openluoht-bocche-baan kunnen de be woners een in Itallö geliefd soort beugel- spel spelen. En tenslotte staat het sport- Esrk van Staatsmijn Maurlts te hunner eschikking" 's-GRA VENPOLDER. Bevallen: S. K. den Dekkerde Jonge, d.; P. de Koster—de Koning, d.; W. A. C. Dekkerde Weert. z. Getrouwd: D. Verwijs. 24 j. en A. Tram per. 18 j. Overleden: T. J. Verbeek, 19 j. RILLAND-BATH. Bevallen: A. W. Kouman—Vergouwe, d.; J. A. WeststraleTraas, d.; P. Mees ters— Snoeijers. z. Ondertrouwd: M. L. M. van Pul. 28 j. en M. W. Verhallen. 22 j. Getrouwd: W. L. Dronkers, 44 j. en E. Walraven. 29 j. Overleden: E. J. Rooze. 75 j.; N. Sent- se. 44 j. HEINKENSZAND. Bevallen: C. J. M. PietersLooijen. d.; J. J. de Jong—Remljn, d. Ondertrouwd: A. de Witte, 25 j. en C. Kole. 25 j.; C. A. Moerman, 39 j. en E. M. Otte. 32 j.; C. P. Verbeem. 27 j. en A. Courtin. 29 j.; J. Vroonland. 27 j. en J. Courtin. 30 j. Getrouwd: A. J. Clarijs, 26 j. en S. J. Bos. 25 j.; J. Remijn. 25 j. en B. M. Rijk, 24 j. Overleden: P. DrijdUk. 75 j. KRABBENDIJKE. Bevallen: E. Harthoorn—Schrier. d.; A. J. van DoornLobbezoo. d. Getrouwd: J. van Koeveringe. 29 j. en L. A. Allewijn, 26 j.; M. W. van Geelen, 24 J. en H. van der Meer. 20 j. Overleden: J. Philipse. 83 j.; A. van Iwaarden. 43 j. 's-HEER ARENDSKERKE. Bevallen: A. Beeke—Mllhous, d.; S. P. Mecuwse—Moerdijk, d.; C. de Schipper— Geene, z.; A. P. Dommisse—Dagevos, d.; s. de Rijke—Melse, z.; A. II. van Til burgRijk. d.; A. Koppejanvan Kenlen, 7..; S. v. d. Bosse—Rooze. d.; M. Oost hoek—Rijk. d.; M. Brouwer—Hijbregtse, d.; A. P. PraanjeRottier, z.; P. J. Lu- cieerRadder, d. Getrouwd: L. M. Oelc. 43 J. en N. Die- Icman, 22 j.: T. If. J. Stevens, 30 j. en A. J. P. Verkuijl, 25 j;; M Koens. 29 j. en A. Grimminck, 24 j. Overleden: J. Baaijens, 60 j. GOES. Bevallen: A. van Langevelde—van der Plas. d.: C. WitkamRentmeester, zS. van Oosten—Weststrate, d.; J. Hoogestc- ger—Jeremiasse, z.; N. de Wolf—Boone. d.; A. H. M. van de PoelVriens, z. Getrouwd: W. de Veij, 20 j. cn J. P. A. de Witte. 19 j.; D. V. Boel, 28 j. en A. A. M. Klaaijsen. 25 j.; C. Schrijver. 38 j. en D. E. van Hese. 37 j.; D. Keljser, 24 j. en C. Kouwenberg. 21 j. Overleden: M. Baarends. 57 j„ vr. van J. J. de Pan. WEMELDINGE. Bevallen: J. Vogelaar—Anthonisse. d.: A. Vleugel—Lepoeter. d.; M. Snoep— Lobbezoo, d.; J. van Oosten—Hoogstraten, d.: A. M. Goedhart—Karelse, z. Ondertrouwd: R. MeUering. 25 j. en G. Ballast, 30 j.; J. A. Leendertse. 25 j. en J. Pekaar. 27 j.; A. Vermaire, 25 j. cn M., K. Braam. 19 j. Getrouwd: J. Versluijs, 31 j. en M. S. Servaas. 26 j.; F. Wabeke. 24 j. en M. Glerum. 21 j. HOEDEKENSKERKE. Bevallen: J. LukasseHuissen. d.; M. van Dammevan Doeselaar, d.; A. M. D. ChamalaunVerbeek, d. Getrouwd: N. Meulenberg. 24 J. en A. M. Ruijsaard, Zz j. Overleden: G. Menheere. 84 j. KATTENDIJKE. Bevallen: P. E. Wiskerke—PoleiJ, d.; A. van Leeuwenv. Essen, d. Overleden: G. Molhoek, 21 j. KORTGENE. Bevallen: M. Moerland—Visser, d.; M. Tazelaarvan Gilst. z.\ C. Platschorre—de Bruijne. d.: L. Verlinde—Post. z. Ondertrouwd: A. P. Luijk, 24 j. en A. Verhulst. 22 J. Getrouwd: C. D. Landman. 35 j. en J. van der Weele, 34 j. Overleden: F. Klaassen. 71 j.; J. Ver burg, 84 j. KLOET1NGE. Bevallen: J. M. Sinke—Filius. d. Getrouwd: C. J. Hoogenboom. 24 J. C. L. den Engelsman. 24 j. Marktberichten VEILING WALCHEREN. Van 8 Augustus. Fruit: Appels: Madelcinen 2934; Ap pels val 6—14: Perzikappels 3043; Early Victoria 10—13; Peren Précoee de Tr. 22 —40; N. Holl. Suikerpeer 11—15; Peren val 5—14; Pruimen: Czaarpruim 2585; Reine Claude 57—61: Ontario 48—89; Washingtons 286. alles per kg.; Meloe nen: Netmeloenen 2565: Ananasmeloen 4377. beiden per stuk; Tomaten 16—36; Druiven: Frankenthalers 1.51—1.55. bei den per kg.; Perziken 2—18 per stuk. Groenten: Bloemkool I 1955: idem II 815: idem III 14; Komkommers IA 16 17; idem I 11—20; idem II 10—16: idem III 6—13; Spinazie 8—10; Sla 1.50—7: Andijvie 5—19; Postelein 47; Augurken 2857: Rabarber 7: Bospeen 819; Boskroot 8 Kroten (kg.) 6—10; Savoijekool 10—18; Rodekool 7—11; Dubb. princessen 2233; Snijbonen 2073; Pronkbonen 21—30; Uien 6: Waspeen 9—11; Aardappels bon ken 6.507.10; idem grote 5.50—7; idem drieling 4.60—5.60:» Bintjes 5.70—7.60: BI. Eigenheimers 7.80—9; Koopmans blauwe 7.90, alles per 100 kg. .Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 196264 Nederland N.W.g. 2% Spaarc. f 100 2liTÓ Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. PetroL Mij. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv, Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. - New York Centr. Spw. Pennsylvania lijsten opgehangen mi in veiling zullen worden gebracht. Het betreft hier een zeer belangrijk executie waarop grote posten van toonaangevende stukken o.a. f 35.500 aandelen H.v.A. ten verkoop zullen worden aangeboden. In de hoop voordeliger te kunnen terugko pen. waren verkopers voor H.V.A. aan de markt. De opening was hierdoor 4 pet. lager op 155. Daarna volgde een gedeelte lijk herstel. 8 Aug. 9 Aug. 100 100 98 98 98 97% 10812 108% 981? 98% 99 99% 99% 99% 80-, 80% 100% 100". 95% 99», 116% 115% 153% 153 175% 178 315! j 313 160 154'i 189% 189% 259% 257% 290 288 234 234Ti 169 167% 307 307% 141 138 150! j 151 153 152 151% 150% 142 143 158% 155% 159% 132 2 131% 158! 4 148 50% 51% 36 36% 13% 14 beurszaal de fondsen. die WIELRENNEN Werelduurrecord voor amateurs. De Limburgse amateur Jan Nolten uit Geleen heeft Zaterdagavond op de wielerbaan van Beyne-Heusay een werelduurrecord voor amateurs geves tigd. Hij legde in één uur een afstand van 37.450 km. af. GEBRS. COPPI NAAR 'S HERTOGENBOSCH Den Bosch krijgt op 4 September a s. een primeur op wielersportgebied. In het wielercriterium dat op deze dag verreden wordt, starten behalve vele bekende Ned. cracks ook Fausto en Serge Coppi. Eerstgenoemde won. zo als bekend, de Tour de France van dit jaar. DE RONDE VAN SLUISKIL Zaterdag a s. wordt in Sluiskil een wegwedstrijd voor nieuwelingen ver reden, waaraan behalve vele bekende Brabanders ook de Zeeuwen de Waal, Huizen en Oosthoek zullen deelnemen. Wedstrijden te Klooserzande. In Kloosterzande worden Zondag en Maandag wielerwegwedstrijden ge houden. De eerste dag rijden de ama teurs 100 km. Vele prominente ren ners zijn hier van de partij o.a. Wagt- mans, v. d. Veeken. Guns cn de Zeeu wen Jansen, Dam'en en van 't West einde. 's Maandags starten de nieuwelingen met deelname van de Zeeuwen Huizen en Oosthoek en de plaatselijke favo riet Eddy de Waal. DAMMEN Om de Nederlandse titel. Twaalf meester-dammers beginnen 10 September a.s. het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland- t.wKeiler. Metz. Laros, Suijk, Baas, Gordijn. Dukel, Ligthart, Vos, Ham, Beers en Drenth. Er wordt gespeeld op 11, 17, 18, 24 en 25 September en op 1. 2, 3, 9 en 15 October. Dit tournooi wordt ge houden in café „De Kroon" te Am sterdam. Het speeltempo is 25 zetten per uur. Majoor-vlieger J. L. Flintcrman, commandant van nr. 323 Squadron, hei Neder landse Meteor straaljagereskader, die in Augustus een poging zal doen een Neder lands hoogte- en snelheidsrecord te vestigen. De recordvluchten zuilen worden on dernomen in een Gloster „Meteor IV". FEUILLETON door MARY BURCHBLL 21 „Hoe bedoelt u: het is precies zo met het personeel?" vroeg Norma veront rust. „Goede lonen, goede condities, maar geen commentaren", antwoordde juf frouw. Parry voorzichtig. Norma zweeg en staarde de huis houdster teleurgesteld aan. Ze was van nature niet opstandig. Maar het denkbeeld van blinde ge hoorzaamheid terwille van de gehoor zaamheid zelf. brachten zowel haar gezond verstand als haar natuurlijke zelfstandigheid in opstand. Bovendien betekende blinde ge hoorzaamheid in dit geval, dat ze haar vriendschap met Paul Cantlin moest opgeven. En daartoe was ze niet be reid. „Ik wil niet vervelend of onrede lijk zijn", zei ze tenslotte met een zucht. „Als ik het eens kon uitpraten m t meneer Yorke en uitleggen hoe ik er tegenover sta, zouden we misschien misschien een compromis kun nen vinden". „Misschien", zei juffrouw Parry, maar het klonk zo sceptisch, dat Nor- ma het onderwerp verder maar liet rusten. Gedurende die avond en de gehele volgende dag trachtte Norma een ge legenheid te vinden om eens ronduit met haar voogd te praten. Maar de ge legenheid deed zich niet voor. In de eerste plaats bleef hy haar koel en op een afstand bejegenen, zodat het moei lijk was over iets anders dan alle daagse onderwerpen te spreken. En de enkele keren waarop ze bijna besloot om de zaak te forceren, begaf haar de moed op het laatste ogenblik, omdat de gedachte aan zijn ijzige woede meer was dan ze kon verdragen. Toch was er meer in 't spel dan al- leen de angst voor zijn woede. Norma verlangde er wanhopig naar hun vroe gere goede verstandhouding te herstel len. Ze had zijn half-sarcastische, half- toegeeflijke houding zeer aantrekke lijk gevonden en ze verlangde er naar zijn instemming, of tenminste zijn ge amuseerde belangstelling te herwin- nen. Ze verbaasde ja schaamde er zich zelfs een beetje over, dat z'n mening voor haar al zo belangrijk was. En ze was ongemotiveerd opgelucht en vre- heug^ toen hij met iets van zijn oude toon die Vrijdag na het ontbijt zei: „Laat eens kijken, vandaag is je bezoek aan mevrouw Cantlin, is het niet?" „Ja" Norma sprak opgewonden, omdat het onderwerp blijkbaar geen toornige afkeuring meer verwekte maar normaal besproken scheen te kunnen worden. „U u zei, dat u me de kortste weg zou wijzen", voegde ze er zachtjes pleitend, bij. „Ja. natuurlijk. Wanneer wil je gaan? Om een uur of twaalf?" „Ja. dat lijkt me uitstekend". „Goed. Ik ben bijna de hele och tend in mijn studeerkamer. Kom me maar halen als je klaar bent". „O graag!" riep Norma met zoveel vreugde in haar stem uit, dat haar voogd zijn wenkbrauwen optrok en haar een grappige-spottende blik toe wierp. Norma bloosde en gaf er zich rekenschap van. dat hij zich ten volle bewust was van de teleurstelling, die hij haar de laatste dagen had bezorgd en de opluchting, die hij nu teweeg bracht. „Het is kinderachtig om het me zo aan te trekken", dacht Norma. Maar niets kon haar goede stemming nu meer beïnvloeden. Tenslotte behoefde ze hem niet eens te gaan halen. Hij stond al in de hall op haar te wachten toen ze de trap af kwam en bekeek met critisch goed keurende blik het rode pakje met wit te blouse dat haar knappe gezicht op zijn voordeligst deed uitkomen. „Wie heeft je kleren het laatste jaar voor je uitgezocht, Norma?" vroeg hij. „Janet toch zeker niet". „O neen, het meeste koos ik zelf". „Hm. Je hebt een goede smaak", moest hij toegeven. „Misschien een tikje opzichtig", voegde "hij erbij, maar zijn glimlach was niet onvriendelijk. „Wanneer we in October naar Londen gaan, moeten we eens naar een paar avondjaponnen voor je uitkijken". „MaarNorma wierp hem "n snelle, verraste blik toe „is het dan al zeker dat ik in October naar Lon den ga?" Er was een ogenblik stilte, en ze had de indruk dat hij meer had ge zegd dan zijn bedoeling was geweest Toen glimlachte bij werkelijk vrien delijk en sprak: „Ik heb zo*n idee dat je. als je door je examen bent en aan het idee ge wend geraakt, dat je schooltijd werke lijk voorbij is. er volkomen mee zult instemmen om de school vaarwel te zeggen en met mij mee naar Londen te gaan". Toen hij de zaak zo voorstelde, dacht Norma, dat hij waarschijnlijk gelijk had. Bovendien, als hij reden had waarom hij het zo liever wilde, dan warer. haar bezwaren niet groot genoeg om daar nogmaals zijn mis noegen voor te riskeren. „U zult wel gelijk hebben", gaf ze toe en was dankbaar dat hem het vooruitzicht van haar aanwezigheid in Londen blijkbaar aangenaam was. Ze liepen nu door de boomgaard naar de dennen-aanplant en moed puttende uit de omstandigheid, dat ze hem niet behoefde aan te kijken en hij ongetwijfeld in een betere stem ming verkeerde dan hij sinds het be zoek van mevrouw Cantlin was ge weest, zei ze: „Bent u niet boos meer op me om dat ik mevrouw Cantlin wilde opzoe ken?" „Ik ben nooit boos op je geweest omdat je mevrouw Cantlin wilde op zoeken". deelde hij haar kortaf mee. „O, wel waar!" riep Norma verwij tend. „uu maakte me er hele maal verdrietig mee!" „Ja?" Hij keek meer geamuseerd dan spijtig. „Wel, je kunt van mij niet ver wachten dat ik het betreur dat mijn misnoegen je niet is ontgaan. En je mag ook wel weten dat. wat mij mis haagde je kennelijke bedoeling was om tegen mijn uitdrukkelijke wens in. je vriendschap met de jonge Cant lin te handhaven. „Maar, mijnheer Yorke". Norma stak impulsief haar arm door de zijne, wat hem enigszins scheen te verbazen. ,Jk vond Paul Cantlin aardig en er is toch niets ernstig tegen hem? Ik be doel. een voogd behoeft toch niet alle vriendelijkheid van zijn pupil aardig te vinden, zo lang ze behoorlijk en fatsoenlijk en zo zijn". „Je schijnt de plichten van een voogd goed te hebben bestudeerd", was het vrij onaangename antwoord, „maar hoe staat het met de plichten van de pupil?" ,.U bedoelt „Vind je niet, dat je wel wat meer eerbied voor mijn wensen kon heb ben?" „O,- dat heb ik!" riep Norma spon taan. „Ik wil u dolgraag pleizier doen". Hij glimlachte flauwtjes bij deze verklaring. „Maar u hadhad het me een beetje moeten uitleggen. Niet moeten verwachten, dat ik een onschuldige vriendschap zo maar op uw bevel zou opgeven. Daarom besloot ik er nu met u over te spreken. Ik dacht, dat we misschien een compromis zouden kun nen vinden", voegde ze er vleiend bij. „Ik ben geen man voor compromis sen, Norma", sprak haar voogd. Toen ze bleef zwijgen, keek hü naar haar ontdane gezichtje, lachte zachtjes en trok haar arm dicht naar zich toe. „Nu moet je eens luisteren, mijn kind", zei hij heel vriendelijk. „Tot op heden heeft Janet je de denkbeel den van een schoolkind en geen enke le werkelijke wijsheid bijgebracht. Dat is jouw schuld niet. Wijsheid is iets. dat je pas in het leven leert en ik ben van plan er voor te zorgen, dat je je er een behoorlijke dosis op de norma le wijze van eigen maakt. Je zult niet langer een onbelangrijk schoolkind zijn. Je bent een heel mooi meisje en je zult een bijzonder mooie vrouw zijn, mits behoorlijk behandeld", voeg de hij er met karakteristieke onper soonlijke oprechtheid aan toe. „Mot mij als voogd zul je een zekere maat schappelijke en financiële positie heb ben en „Wat bedoelt u daarmee?" Norma hield haar adem in bij deze onver wachte onthullingen. „Dat, als je gaat trouwen je niet 'n wees zonder een cent zult zijn- Ik ben van plan behoorlijk voor je te zorgen en „O!" riep Norma verrast en diep ge troffen door de edelmoedigheid van haar voogd uit. „O. daar had ik geen idee van. ik bedoel, dat is toch hele-s maal niet nodig! Ik ben niet eens fa milie van u". ..Maar ik ben je voogd", hielp hij haar herinneren met een zo charman te glimlach als Norma nog nooit bij iemand had gezien. „O, u u bent een schat", riep ze uit en drukte zijn arm, die ze nog steeds vasthield. Hij lachte en protesteerde zachtjes. „Wel, misschien vind ik jou wel een schat", gaf hij toe. „Als je je tenmins te netjes gedraagt", voegde hii er bij. „Doe ik dat dan niet?" Ze keek wat beduusd. ..Jawel. Je bent een lief kind", zei hij heel ernstig, „maar wat ik wil zeg gen is, dat je als een mooi, rijk en ta melijk invloedrijk meisje een goed hu welijk moet doen. Daarom wil ik een zekere contróle uitoefenen op de man nen met wie je omgaat. Die jonge Paul Cantlin b.v. zou naar mijn opvattingen helemaal geen geschikte echtgenoot voor je zijn en „Maar, goeie hemel! Ik heb nog maar één kwartier met hem gepraat! Ik dacht helemaal niet aan hem ais een a.s. echtgenoot!" „Het doet me plezier dat te horen", zei haar voogd droog. Waarop Norma onmiddellijk en heel onlogisch be dacht, wat 'n bijzonder aardige echt-, genoot Paul Cantlin op een goeie dag voor het een of andere gelukkige meisje zou zijn. „Je moet goed begrijpen", ging Yor ke voort, „dat ieder meisje haar echt genoot natuurlijk kiest uit de mannen met wie ze omgaat. Je moet me daar om niet nukkig of onredelijk vinden als ik, zoals ik al zei. een zekere con tróle wil uitoefenen over je keuze van vrienden". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5