Indonesiërs willen aan de slag Zeeuwse Almanak DE VACANTIE-SPREIDING KRANT VERZORGT HET CONTACT Bezorgdheid over de te aanvaarden verantwoordelijkheid Van Vrouw ioi Vrouw WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O De communisten houden zich tot nu toe ikalm. (Van onze correspondent) Het zal zonder twijfel ook in Nederland de aandacbt hebben getrokken, dat bij de inter.Indonesische conferenties te Djocja en te Batavia op een groot aantal punten tussen de republiek en de B.F.O.- (de organisatie der federale deelstaten) volledige overeenstemming werd bereikt. In de eigen sfeer der conferentie, en de daaraan verbonden recepties, is ons deze toe. nadering en samenwerking nog duidelijker geworden dan uit de commu- niqué's reeds naar voren treedt. Hoewel er zonder twijfel verscheidene belangrijke geschilpunten over blijven, die aanstonds in Den Haag zullen moeten worden uitgemaakt, bestaat niettemin aan beide zijden een grote geneigdheid om elkander zo veel mogelijk tegemoet te komen en een In donesische eenheid te demonstreren, gelijk tot dusver nog niet het geval was geweest. Op het ogenblik, dat wü dit schrij ven, is het inter-Indonesisch overleg juist beëindigd en pakt men de kof fers om, voor de laatste phase, naar Den Haag te gaan. Niet alleen de be reikte samenwerking tussen republiek en B.F.O. is, ook voor de Nederlandse waarnemers in Indonesië, min of meer een verrassing geweest. Dit was tevens het geval met betrekking tot het tempo, waarin men tot resultaten en gezamenlijke aanvaarde formule ringen gekomen is, al moet gezegd worden dat de formules veelal vaag, algemeen en daarom niet zo bijzonder krachtig zijn. Wij krijgen de indruk, dat ieder punt, dat een enigszins lang durige discussie of meningsverschil zou kunnen veroorzaken, ter wille van de snelheid „onder de tafel géschoven is". De redenen tot deze plotselinge nau we coöperatie, onderlinge tegemoetko mendheid en deze haast om tot eens gezinde formuleringen te komen, zijn voor ieder die het milieu van nabij heeft geobserveerd nog al duidelijk. Bij alle partijen bestaat ten eerste een zekere vermoeidheid na vier jaren van conflicten en strijd, zowel met de Nederlanders als onderling Er is een algemeen verlangen naar rust en con structief werken, althans in de leiden de kringen van de republiek en de ne gara's. En verder beseft men, dat de overdracht van de souvereiniteit al leen maar vlug zal kunnen plaats vin den, wanneer de republiek en de rest van Indonesië elkaar ter hoofdzake gevonden hebben, zodat er een Indo nesische regering kan worden ge vormd, die deze souvereiniteit met vol ledig gezag aanstonds van Nederland overneemt. SOirVEREEYITEITS. OVERDRACHT Dit woord „souvereiniteits-over- dracht" is het vooral, dat de samen werking en de onderlinge welwillend heid sterk gestimuleerd heeft. In vele nationalistische kringen klinkt dat als een toverwoord, dat eindelijk het ver langen en het streven van bijna vier harde jaren verwezenlijkt, dat de strijd verder overbodig maakt en dat een panorama van prachtige perspec tieven opent. De souvereiniteits-over- ZEEUWSE STRANDEN Hoe onderling verschillend zijn toch de Zeeuwse stranden! Als ge ze alle kort na elkaar bezoekt, is hun eigen karakter zo opvallend, dat ge er door getroffen wordt en er over na blijft denken. Schouwen en Duiveland heeft een zame stranden, breed en ongerept en blinkend wit en ook de duinen er achter zijn breed en bebost zoals nergens in Zeeland. Schouwen is toe- ristenland in opkomst en wie absolute rust zoekt, kan die daar vinden. Noord Beveland heeft een smal strand en speélgoedduintjes, waaraan de zee rusteloos knaagt en aan dit strand zijn de Noord Bevelanders onder elk aar. Hun eiland is nu eenmaal geen toeristenland. Alleen trekken er af en toe wat kampeerders naar Noord Be- veland en helaas: wat daar gebeurt schijnt niet altijd door de beugel te kunnen. Er is in Wissekerke zelfs een raadsdebat over geweest onlangs Walcheren is een klein eiland maar zie zijn stranden! Vrouwepolder: breed en met een prachtig uitzicht op Schouwen en Veere! Het is een'bad plaats in opkomst, met nu nog al de attractie van het landelijke. De grote stroom der strandliefhebbers zoekt het nog elders. Dan komt Domburg. Rustige familie badplaats met de Oostkappelse bossen vlak in de buurt. Domburg heeft al tijd iets deftigs behouden en zal het behouden, en dat bepaalt mede het karakter van deze badplaats. Zoutelande, fameus ook in het ganse land, is meer de badplaats voor de middenstand. Wie in Zoutelande op Zondag de kust langs wandelt, ziet daar piet alleen een staalkaart van de Walcherse middenstand, maar zelfs van de Noord-Brabantse! Valkenisse en Dishoek zijn eigen, lijk grotendeels een „kolonie" van Vlissingen: wie het in Vlissingen te druk vindt, die trekt naar Dishoek of iets verder, naar Valkenisse en vindt daar nog altijd de betrekkelijke rust, die velen begeren. Vlissingen zelf heeft het drukste strand. Het is er een leven en bewe gen van je welste en op drukke da gen is het soms verwonderlijk hoeveel mensen er op een klein strand als dit nog een plaatsje kunnen vinden. Rust? Neen, die moet ge op het Vlis- singse strand niet zoeken. Het doet je soms aan Zandvoort denken, met zijn gewemel, zijn bedrijvigheid en zijn komische tafereeltjes. En ten slotte zijn er de stranden in Zeeuwsch-Vlaanderen en met name dat van Cadzand. Breed en mooi, met het oude Zwin in de onmiddellijke nabijheid! Het is er huiselijk als in Zoutelande. En er komen veel, veel Belgen. Die aan de eenvoud de voorkeur geven, boven de mondainiteit van de Belgische kust, die vóór-, maar ook nadelen heeft dracht is de realisatie van de bijna mystiek-gevoelde „Merdeka"-leuze („Merdeka" betekent vrijheid). Men kan zich deze vreugde om dit doel, dat thans binnen het bereik ligt, en de snelheid, waarmede nu gewerkt wordt om het op het laatste ogenblik vooral niet te zien uitgesteld, heel goed voorstellen. Er ligt zelfs iets ontroe rends in het spontane élan waarmede bijvoorbeeld bij de opening der inter- Indonesische Conferentie te Batavia, republikeinen en federalen tezamen 't Indonesische vrijheidslied „Indonesia Raja" zongen, en niemand ontkomt aan een gevoel van sympathie voor de echtheid en de waarachtigheid, welke zonder twijfel aan dit vrijheidsverlan gen en aan de blijdschap om de ko mende verwezenlijking daarvan, ten grondslag ligt. De revolutie is geslaagd en loopt ten einde. Thans kan worden opgebouwd. Maar hier raken wij een punt, waar de vreugde toch wel ietwat moet worden getemperd, en ten aanzien waarvan ook bij vele In donesische intellectuele n: l'onalis- ten, die met beide benen op de grond staan, dikwijls een angstige twijfel naar voren komt. Het zal gemakkelijk genoeg zijn om dc souvereiniteit over te nemen, maar zullen de republiek en de deelsta. ten ook in staat zijn de geweldige verantwoordelijkheid, die dit ten opzichte van zeventig millioen zie. len inhoudt, te dragen? Zal njen voldoende constructief potentieel kunnen opUeveren om Indonesië weder, in een nieuw kader, tot- een rechtsstaat om te smeden en zulks, zoals men wil, geheel op eigen kracht? Zullen, wanneer als resultaat van de souvereiniteits- overdracht de Nederlandse troepen worden teruggetrokken, de eigen soldaten van de Indonesische re. gering, tot dusver hoofdzakelijk de republikeinse T.NJ., in staat zijn rust en orde te handhaven? Dit zijn angstige, men mag wel zeg gen huiveringwekkende vragen, om dat niemand in Indonesië, die over enig nuchter verstand beschikt, hier een bevestigend antwoord op durft te geven. Een verwijzing naar de om standigheid, dat het in de residentie Djocja sinds de terugtrekking der Ne derlandse troepen rustig gebleven is, is niet afdoend wanneer men bedenkt, dat dit voornamelijk aan de persoon lijke invloed van de sultan van Djoc ja te danken valt, terwijl er reden be staat om te veronderstellen, dat de communisten zich voorlopig alleen om tactische redenen „stil" houden. Ook zij geven een zij het passieve geneigdheid tot samenwerking te zien, ter bevordering en bespoediging van de souvereiniteits-overdracht. Het is verder een publiek geheim, dat de T. N.I. sterk communistisch geïnfiltreerd is. Wij hoorden ook in buitenlandse kringen te Batavia de vrees uitspre ken, dat de republiek, alle goede wil der leiders ten spijt, straks wel eens de wrange vruchten van haar eigen vier jaar lang gevoerde destructieve propaganda zou kunnen plukken. Ondanks alle voldoening over de bereikte samenwerking tussen repu- bliek en B.F.O. enerzijds en de Ne derlandse delegatie anderzijds, en alle mooie redevoeringen ten spijt, zien zeer velen de naaste ontwikkelingen in dit land daarom niet zonder diepe zorg tegemoet. Het schijnt lang niet zeker, dat het begin der werkelijke vrijheid straks ook het begin van op bouw en reconstructie zal zijn, vol gens de democratische beginselen van een rechtsstaat, gelijk de inter.Indo. nesische conferentie te Batavia die in principe (en derhalve in theorie) ge concipieerd heeft. (Nadruk verboden) Geen strookje grond meer onbezet Spreiding moet nog beter worden. De zon schijnt én het is Augustus. Dus vacantietijd bij uitstek, Nederland loopt te hoop langs de kust, op de Velüwe, speelt bërgbeklimmertje in Limburg of waagt zijn leven op de Waddenzee. Maar één ding is zeker: de problemen van elke dag zijn achtergebleven op kantoor, in de fabriek, achter de toonbank of onder het fornuis. Althans voor de grote mas sa. Want enige dames en heren tobben met nieuwe problemen het is niet mooi van de meeste Nederlanders om hen zo te laten tobben die hun ontstaan vin den in de massale vlucht voor dé proble men. En deze dames en heren van mi nisteries, van stands- en vakorganisaties, van reisverenigingen en gezinsbonden, en van de jeugdverenigingen maken deel uit van het Centraal Werkcomité Vacan- tie, dat zich bezig houdt met „vacantie- spreiding in tijd en ruimte". Iedereen weet nu zo onderhand, wat hun problemen zijn, die met het seizoen terugkeren in verhevigde vorm en voor de rest de kloof tussen seizoen en seizoen overbruggen. Want elke vacantieganger in Augustus ontmoet het probleem in „levende lijve", wanneer hij of zij op weg om uit te rusten van de jaarlijkse ver moeienissen geen plaatsje in de trein kan krijgen, of reeds te bestemder plaatse gearriveerd, geen korreltje zand van het strand en geen bergje van Limburg on bezet vindt. Augustus, vacantietijd „bij uitstek", heet dat. Tenminste volgens de bevindingen waarom het werkcomité treurt. Want het bijgeloof in Augustus va- cantiemaand uit het agrarisch tijdperk tiert nog welig en is moeilijk te overwin nen. Iedereen Iaat zich zuigen naar de plaats waar en het tijdstip waarop ieder een van de vrije tijd probeert te genie ten. En bij die iedereen zijn dikwijls ook degenen, die de noodzaak van spreiding over andere zomermanaden erkennen, maar desondanks eigen vacantietijd in de beruchte weken laten vallen. Alsof zij het niet zijn, die de „druppel" kunnen vormen, die treinen, bussen, hotels en re creatieoorden- doet overlopen. Hiertegen schijnt geen argument te baten, en toch wil het werkcomité het nog eens met propaganda proberen. ER ZIT SCHOT IN. Gelukkig zijn er ook meer verheugen de verschijnselen waar te nemen. Zij zijn het gevolg van de propaganda, die de laatste jaren is gevoerd. Zo blijken meer en meer werkgevers de maand Augustus te gaan reserveren voqr de werknemers, die tegelijk met hun kinderen vrij-af willen hebben. Er ontstond een algemene commissie voor de vacantiespreiding, ge vormd uit alle direct en indirect betrok ken organisaties en instellingen. En voor al de onderwijs-groep heeft dit jaar reeds enige resultaten te boeken en werkt nu onversaagd aan een schema voor de vacanties der lagere scholen in 1950, De lagere scholen die meedoen, gingen, in drie landelijke groepen inge deeld, op vacantie op 16. 23 en 30 Juli, zodat in de gemeenten boven de 20.000 inwoners van de 686.000 schoolgaande kinderen er ongeveer 400.000 voor 1 Augustus potlood en papier opgeborgen hadden. En de vakorganisaties werkten stevig mee om ook de vacantiepiek vooral van de eerste week van Augustus een beetje af te slijpen. Zo blokkeerde de vakraad voor het bouwbedrijf de tra ditionele eerète week van Augustus, door zijn vacantiegangers naar de beide laat ste weken van Juli of naar de tweede van Augustus te verwijzen. OPA'S EN OMA'S SABOTEREN. Maar d middengroepen de midden standers waren nog weinig soepel in hun medewerking, ook door zakelijke overwegingen, en de vacantiegasten. die zich bij de intellectuelen scharen, gedra gen zich het minst toegemoetkomend. Ook de oma's en opa's, die in ruste zijn. schrikken niet af van een flink beetje werk en zij wringen zich bij voorkeur in de topweken in de treinen om eens te gaan kijken, hoe Ina van Pim en Herman van Rietje het eigenlijk wel stellen. Al deze vacantie-wederwaardigheden vertelde de heer J. Pront, secretaris van het Centraal Werkcomité Vacantie. aan ettelijke in vacantiestemming zijnde kran tenmensen. En hu beloofde voor 1950 een behoorlijke „start" om de vacantie-onge- rèchtighedeh uit de weg te ruimen. Er moet meer accommodatie komen in Ne derland, want zó is ons land te klein. Er moet een vacantïe-herberg gevonden worden, die tussen hotel en kamphuis staat. In dit verband dacht hij aan ge- ziins-vacantieoorden, die mogelijk in de toekomst onderdak zouden kunnen ge ven, aan gelijkgestemde mensen. En wat vooral niet mag, de goedwillende vacan- tiespreiders moeten hun hoofd niet laten hangen. Want Nederland heeft in een half jaar op het gebied van vacantie spreiding meer bereikt dan het trotse Engeland en dan het kleine Denemarken, dat zegt vijf jaar nodig te hebben om ons in te halen. De premier van India. Pandit Nehroe, heeft wederom de republikeinse premier. Moh. Hatta, ontvangen. Dit was hun derde bijeenkomst in 36 uur tijd. De gezamenlijke chefs vair staven der Ver. Staten hebben Woensdag met de Britse chefs van staven geconfereerd in de bureaux van het kabinet, Great George Street, Westminster, betreffende de organisatie van de verdediging In het raam van het Noord Atlantisch Pact. Naar verluidt zullen ook besprekingen gevoerd worden be treffende de werking van het verdrag op de militaire organisatie van dc Westerse Unie. BOERENZOONS OP REIS (VII) BOERENZOONS LEVEREN DE COPIJ. Drie maanden hebben de boerenzoons nu ervaring op Amerikaanse be. drijven en zij kunnen daarom wel eens iets van hun ervaringen vertel len. Persoonlijk contact is er echter weinig, want de afstanden zijn daar- voor te groot. Dit bezwaar hebben de Amerikanen echter op Amerikaanse manier opgelost. Zü geven voor de boerenzoons een krant uit, die om de veertien dagen of drie weken verschijnt. De jongens leveren zelf de copy. Zü moeten daartoe rapporten inzenden (in het Engels) over hun werk. Uittreksels hiervan worden in dc krant afgedrukt en zi> staat men steeds met elkaar in contact. ché moet de doktersrekening ontvan gen om de verzekering aan te spli- ken. Alle boerenzoons zijn verzekerd. Doktershulp en ziekenhuisverpleging zijn ongekend duur in de Verenigde Staten. Wee. de ongelukkige, die een blindedarmpie krijgt en niet verze kerd is. Het*kost hem zo 300 op zijn minst! KOST EN INWONING. Zonder uitzondering is de kost- best. Het Amerikgaanse menu bevalt goed. Het is meest lichte, vrij veel rauwkost, vrij veel fruit, matig vlees. 1 a 2 eieren per dag, heerlijke melk en weinig aardappelen. Maar voor een lekker bordje soep of een lepel fijne jus moet je niet naar Amerika gaan; dat kent men hier niet. Alle boerenzoons hebben hun eigen kamer, meestal in de woning van de boer, soms bij de bedrijfsleider. De Amerikaanse autoriteiten en schrijver dezes zijn het er over eens voor keur te moeten geven aan inwoning bij de boer. Het is immers een be langrijk onderdeel van ons program ma het leven op het Amerikaanse platteland van nabij te leren kennen? Daarom trachten wij zoveel mogelijk de boerenzoons in de woning van de boer met zijn gezin te huisvesten. Alleen bij Gerke Schuiringa (Gr.) liet de huisvesting wel wat te wensen over, maar dat is nu ook veel verbe terd. LANGE DAGEN. De boerenzoons leiden heus geen lui leventje. Ze worden 'stevig aange pakt. Geen dagjes van een uur of Het is er hard werken. De krant geeft blijk van de voort- durende belangstelling van Ameri kaanse en Nederlandse autoriteiten. Zo vermeldt de eerste pagina van het nummer dat voor mij ligt, groe ten van Paul G. Hoffman, admini strateur van het „Marshall-Plan", dr. Alan Valentine, tot voor kort hoofd van de Nederlandse delegatie, Law rence Norton, landbouwdeskundige van deze delegatie en ir. C. Staf, di recteur-generaal van de Landbouw. William A. Rex, onze Amerikaan se „baas" van E.C.A., deed een goed werk met deze krant, die bij onze mensen zeer in de smaak valt en waarnaar steeds weer verlangend wordt uitgezien. GEZONDHEIDSTOESTAND UITSTEKEND, Onze boerenzoons zijn in prima conditie. Natuurlijk is er wel eens wat, maar gelukkig heeft zich dit be perkt tot een hinderlijke kies, een verkoudheid of een licht griepje. Heel gemakkelijk kan men hier he vige huidaandoeningen krijgen doqr een plant, letterlijk vertaald genaamd „Vergiftige klimop". Wolleswinkel (Gld.) weet daarvan mee te praten en moest zich onder dokters behandeling stellen; ook Ernst van der Meer (Z.H.) kreeg een wat te pakken. Dit zijn echter de eni ge gevallen van enige betekenis, die werden" gemeld. En niets kan verbor gen blijven, want de landbouw-atta- Het begon al bij het op staan met zo'n venijnig waarschuwend scheutje, dat gichelt: Wacht maar, straks komt de volle laag. En alsof het afgesproken werk was, begon alles en iedereen ijverig samen te spannen om. die volle laag vooral een handjè te helpen. De melk kookte over. De telefoon riep me twee maal de trap af. De eer ste keer voor een mijn heer die staande hield dat ik in verfwaren han delde en de tweede maal voor een mevrouw die mij hoorbaar kwalijk nam dat zij zich in het nummer had vergist. Ver volgens belde er 'n detail list in veters en terwijl ik met hem converseerde begon het petroleumstel te walmen. En eindelijk ivas volkomen onnaspeur. lijk mijn centimeter zoek. Dat deed de deur dicht; de volle laag barstte in alle hevigheid los. De enige remedie was een slachtoffer waarop de op gekropte nijdigheid zich kon koelen. Elke ingewij de heeft de ziekte natuur lijk allang herkend. Eén van de geniepigste e?i ge vaarlijkste uit het me disch handboek voor het gezin: Het Slechte Hu meur. Tot mijn geluk was er geen enkel passend slachtoffer onder mijn be reik. Een stapel borden wordt in dat geval door deskundigen wel eens aanbevolen, maar dat ui terste middelhoe pro baat ook, is vrij kostbaar. Ik slikte daarom eens, ging vis-d-vis het verra derlijke petroleumstel op een harde kexikenstoel zitten met de bak aardap- pelen op mijn schoot, en re morgen. Daartegen nam mijn eigen huismid- baat niets dan een kop deltje te baat. Het is heel goedkoop en geeft altijd onmiddellijk verlichting. Ik dacht aan zuster Lu cy. Misschien hebt u nooit van haar gehoord. Dat is jammer, xoant, al was ze dan eigenlijk maar een oppervlakkig en onbedui dend meiske; wie haar eenmaal ontmoet heeft, vergeet haar niet zo licht weer. Zij wandelt door één van Cronins romans: „Sisters", dat in het Ne derlands verschenen is als „Nachtwake". Er zijn slechter boeken om op 'n regenachtige vacantiedag de tijd mee zoek te bren. thee maar die doet dan ook'wonderen. Deze morgen is de aanval wel bijzonder hevig, en zij weet maar één ding: die thee moét zij hebben Het patiëntje ligt rustig. Zij staat op. In een aangren zend keukentje zet zij wa ter op. Als het begint te zingen, voelt zij zich al een ander mens. Bij de eerste teug hete thee breekt een glimlach door en als zij de lege kop neerzet is zij gans en al de goedgehumeurde toe gewijde verpleegster die zij tien minuten geleden had moeten zijn. Maar haar morgenthee is duur betaald. Als zij gen. Dat zustertje Lucy is nog een jong ding dat met haar oudere en de- zicli over het bedje buigt liggen de kleine handen hulpeloos open op het la- gelijker zuster Anne in ken. Het kind is gestikt, een klein provinciaal zie- Het helpt altijd, dat kan kenhuis werkt. Op een ik u verzekeren. Ik stond vroege koude wintermor- op met het Slechte Hu- gen moet zij de wacht meur stevig onder de hak overnemen van Anne, die van mijn pantoffel. En op de gehele nacht toegewijd bij 'n diphtheritis patiënt je heeft gewaakt. Het is geheimzinnige wijze scheen de pech daarmee ook van de baan. De cen- nog maar zo'n peuter, 'n timeter is weliswaar nog jochie van nauwelijks altijd zoek, maar die was vier twee jaar en het kan toch al tot en met alleen in leven blijven als afgesleten, de zuster ervoor waakt dat het buisje in zijn keeltje niet verstopt raakt. Lucy, koud en nog sla perig, neemt Anne's plaats in. Zij is niet zo zuinig uit haar humeur; is het Slechte Humeur dat is zij trouwens iede- zo gevaarlijk als juist Ik geef de remedie maar belangeloos door; ik krijg er geen procenten van, maar mischien is deze of gene huismoeder er een volgende maal mee ge baat. Want voor niemand voor haar. Zeker, er zijn directeuren die bij een aanval hun personeel het leven zuur maken; lera ren, die met onvoldoen den gaan strooien; ambte naren, die hun onderge schikten doen sidderen voor hun promotie. Maar een moeder, die met een Slecht Humeur opstaat maakt een huis onbe woonbaar en dat is het ergste wat denkbaar is., Laat zij oppassen: een qnlcel donderbuitje kan geen kwaad, en de at mosfeer daarna kan soms weldadig opgefrist zijn. Maar de chronische slechtgehumeurde moe der is een plaag, waarbij de tien plagen van Egyp te tezamen niet kunnen halen. Zij kweekt een onverschillige man en slinkse, ongezeglijke kin deren, die zo vroeg mo gelijk hun vertier bui tenshuis gaan zoeken. En het bedenkelijkste daarbij is, dat niemand haar helpen kan. Elke goedbedoelde remedie van anderen is bij haar kwaal als benzine op het vuur. Zij kan alleen maar zichzelf, als eens Baron van Münchhausen, bij de haren uit de modder trek ken. Ieder heeft daar zo haar eigen manier voor. Mar tha van Eeden, de vrouw van de literator, placht in zulke momenten naar 'n boek van Dickens te grij pen. Ik heb een vrouw gekend, die gezwind een andere japon ging aan trekken. Een straatje om lopen is meestel ook wel afdoende. Mochten al die- huismiddeltjes u te tijd rovend zijn probeert u het dan eens met zuster Lucy. SASK1A. acht! Van 's ochtends 6 tot 's avonds 8. met één uur rust, dagen van 12 of 13 uur! Zaterdags als door de week en wanneer het druk in zaai- of hooi tijd is. Zondags hetzelfde liedje! Zon der een enkele uitzondering melden de rapporten lange dagen, hard wer ken, maar in een prettige sfeer cn dat vergoed veel. Als het maar niet 7.0 ongehoord warm was. Goedkope arbeiders? Neen. zegt W. A. Rex, leerling boeren! Enkele ge vallen hebben wij opgemerkt, waar bij niet het juiste gebruik van de boe renzoon werd gemaakt. Lange dagen op tractor, aardappelpoter, combine of wat het ook zij, oké! Karweitjes op knappen in stal, schuur of moestuin, geen bezwaar, als het maar bijzaak blijft. Maar in enkele gevallen wer den zij hoofdzaak en daarvoor kwam ik niet naar Amerika, aldus een boe renzoon en gelijk heeft hij. De kwestie is namelijk zo, dat de boerenzoons circa 60 per maand ontvangen met volledige kost en in woning. Een volle arbeider met kost en inwoning ontvangt ongeveer het dubbele salaris. Voor de niet ontvan gen helft behoort de boerenzoon naast een prettig tehuis, geleerd te worden met grote hem al dan niet bekende machines om te gaan, inge schakeld te worden in het organisa tieleven. kortom alles mee te maken in en om het Amerikaanse landbouw bedrijf. In enkele gevallen schoot dat er wel een beetje bij in. Maar dan aarzelt W. A. Rex van E.C.A., di© 'de dagelijkse leiding heeft, niet het De partement van Landbouw om een an der bedrijf te verzoeken en de boe renzoon over te plaatsen. Geen goedkope arbeiders. maar leerling boeren is zijn devies. In dit opzicht is hij even onverbiddelijk als zijn collega van het Departement van Landbouw. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. BU het spelen op balken is de 6-ja- rige Pieter Tuk uit Rotterdam te water geraakt en verdronken. Het totaal antal pokken-patiënten in Semarang is thans reeds opgelopen tot 142 Tot nu toe overleden 7 patiënten. Vanaf 1 t.m. 26 Juli werden door de ge zondheidsdienst in Semarang 41.617 per sonen tegen pokken gerevaccineerd. Hel Wereldgebeuren Raad van Europa Vandaag begint in Straatsburg de Raad van Europa zijn werkzaamhe den. een gebeurtenis van symbolische betekenis. Met opzet is hier het woord symbolisch gebruikt, omdat de Raad zijn practische betekenis nog zal moeten bewijzen en men dienaan gaande voorshands geen al te grote verwachtingen kan koesteren. De wijdse naam Raad van Europa over koepelt twee instellingen, het Comité van ministers van Buitenlandse Za ken en de Raadgevende Vergadering. Op deze laatste instelling concen treert zich de belangstelling, daar er met wat goede wil de kiem van een toekomstig Europees parlement in valt te bespeuren. Voor het eerst im mers komen hier parlementsleden van de tien aangesloten landen bij een om te beraadslagen wat gedaan kan worden om de eenheid van Euro pa te bevorderen. Het is van belang eerst even na te gaan welke bevoegd heden de Vergadering mist. In de eerste olaats zijn militaire aangele genheden taboe. Begrijpelijk, want de bespreking daarvan behoort in andere organen thuis. Verder zullen economische poblemen grotendeels buiten de discussie vallen. De Mars hall-organisatie voorziet reeds in een instelling de O.E.E.C. waar de ze op Europese basis behandeld wor den. Politieke kwesties zullen slechts worden aangesneden, voorzover zij de samenstelling van de Raad raken, zo als de toelating van West-Duitsland. Wat blijft er dan nog over. Het eer ste hoofdstuk van het statuut wordt als doelstelling van de Raad aange geven: „een nauwere samenwerking tussen de leden te verwezenlijken teneinde de idealen en de principes, die hun gemeenschappelijk erfdeel vormen te behoeden en te bevorde ren en hun economische en sociale vooruitgang te bevorderen". Deze for mulering is ietwat vaag en heeft het nadeel, dat ze veel stof biedt voor hooggestemde redevoeringen, waarin schone toekomstbeelden een belang rijker plaats innemen dan reële pro blemen. Maar goed, indien op dit beperkte en lichtelijk theoretische terrein de Raadgevende Vergadering tot een bepaalde conclusie is gekomen, wat dan? Deze conclusie zal naar het co mité van ministers gaan als aanbe veling, als advies. De ministers- bekq- ken het advies opnieuw en leggen het na goedkeuring aan hun regeringen voor. Alweer als advies, niet als bin dend besluit. Opvallend is bij deze procedure, dat in de assemblee een meerderheid van twee-derde der stemmen is vereist en in het comité zelfs eenstemmigheid. Elke minister beschikt dus over het recht van ve to! Merkwaardigerwijs vindt het el ders zo vaak bestreden veto-recht, hier zonder enige tegenkanting de meest consequente toepassing. Boven vermelde beperkingen maken duide lijk. dat van een waarlijk Europees parlement en van het begin ener Eu ropese regering geen sprake is Aan de souvereiniteit van de aangesloten landen is niet getornd, en dat doet oe vraag rijzen of de gehele opzet niet wat te pompeus en te topzwaar is. Begonnen is met het bouwen van een dak. terwijl de fundamenten nog ge legd moeten worden. De bevolking van de Europese landen zal misschien geïinponeem worden door het uiter lijk vertoon in Straatsburg, maar niet gegrepen. Dat laatste zal eerst ge beuren door kleinere maatregelen van onder op, al was het maar om te beginnen een vereenvoudiging van dc passen-rompslomp. Met de beperking dus, dat de dis cussies in Straatsburg voorlopig al leen academische waarde hebben, kan deze 10de Augustus geboekstaafd worden als een belangrijke dag. De kiem zal worden geplant van een or ganisme, dat naar velen hopen, bin nen afzienbare tjjd zal uitgroeien tot de Ver. Staten van Europa. Hopelijk komt het tijdens de zittin gen van de Raad tot flinke tegenstel lingen. Als ieder alleen spreekt over punten, waar ieder het mee eens is komen er slechts fraaie resoluties en blijven de werkelijke staketsels on aangeroerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3