PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Straatsburg wordt vandaag de „hoofdstad" van Europa DE BILT Het Europese parlement in wording r~ NEDERLANDSE R.T.C.-DELEGAT1E KOMT VANDAAG BIJEEN FILMSTUDIO'S IN DUIVENDRECHT WORDEN NIET GEBRUIKT Vandaag De Nederlandse delegatie voor de Rondetafel conferentie. OP 'N VERGETEN MIDDELBURGS PLEINTJE WERKEN BLINDEN De aflossing van troepen in de West. VOORSPELh 192e Jaargang-No. 194 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESXENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Aug. '49 Ingcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardslr^C^e^el^o^ Autobus met kinderen verongelukt bij Schlesbusch. Zestien kinderen zijn om het leven gekomen doordat een autobus, waar mede een vacantiereisje werd ge maakt, op een overweg bij Schles busch in West Duitsland door een trein werd gegrepen. Een en twintig andere van de in totaal tachtig kin deren, die zich in het voertuig bevon den, werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Regimenten koninklijk onderscheiden. Belangrijke onderdelen van het garderegiment Grenadiers, het garde regiment Jagers en het 8e regiment Infanterie hebben in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei 1940 op Nederlands grondgebied met ere gestreden, o.a. bij het vliegveld Ockenburg en de Grebbeberg. Bij K. B. is thans bepaald, dat aan het opschrift op het vaandel van het garderegiment Grenadiers, luidende „Tiendaagse veldtocht 1831" zullen worden toegevoegd de opschriften „Ypenburg 1940" en „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaan del van het garderegiment Jagers, eveneens luidende „Tiendaagse veld tocht 1831" wordt toegevoegd het op schrift „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaandel van 8 R.I. luidende „Citadel van Ant werpen 1832" wordt toegevoegd „Grebbeberg 1940". Opheffing verwacht van de Australische boycott. De opheffing- van de boycot op Ne derlandse schepen door Australische havenarbeiders zal misschien een van de eerste besluiten zijn van de nieuw, gekozen federale raad van havenar. beiders, aldus deelde de heer J. Lo- nergan, president van deze raad, me de. De gematigden behaalden een meerderheid bij de kortgeleden ge houden verkiezingen. Toen de Britse staatsman aan het portier van zijn rijtuig verscheen en hij de menigte met een breed hand gebaar begroette weerklonk een „hoe- en „leve Churchill" uit duizenden kelen. Op het Stationsplein wachtte Chur chill een nog grotere ovatie. Zijn au to in de steek latend, stak Churchill de weg over en ging recht op de me nigte af die met moeite door de poli tie in bedwang werd gehouden. Daar na reed Churchill per auto naar het hem door de gemeenteraad ter be schikking gestelde particulier hotel. Churchill door enthousiaste volksmenigte begroet. Vanmiddag zal in het Universiteitsgebouw te Straatsburg het Europese parlement" voor het eerst bijeenkomen. De ministers van buitenlandse zaken van de aangesloten landen hebben inmiddels hun daaraan voorafgaande tweedaagse besprekingen geëindigd. Hun besprekingen golden het uitvoerige rapport, opgesteld door een commissie, die in de afgelopen maanden te Pa rijs werkzaam is geweest. Zij hadden verder tot taak een agenda samen te stellen voor de Raadgevende Vergadering. Waarschijnlijk zal de agenda als voornaamste de volgende punten om vatten: Een algemeen debat over het doel van de Raad van Europa, een plan voor Europese openbare werken, waaronder een tunnel onder het Ka naal en een tunnel onder de Mont Blanc, kwesties op het gebied van handel en tourisme, een Europees pas poort, waardoor het mogelijk zal zijn vrij door West-Europa te reizen zon der daarvoor visa nodig te hebben of vertraging te ondervinden door voort durende paspoortcontroles. De leden van de Nederlandse dele gatie hebben een brief gericht aan de voorlopige president van de Raadge vende Vergadering met het verzoek om voor de opening van de eerste ver gadering, vanmiddag, enkele ogen blikken stilte in acht te nemen opdat „de leden, die hieraan behoefte ge voelen in stilte de assemblee kunnen plaatsen onder de bescherming van Hem, die het lot der naties bestemt". De besprekingen der ministers, waar aan voor het eerst ook Turkije en Griekenland deelnamen, gingen voor namelijk over de vraag of de mensen rechten en fundamentele vrijheden on derwerp van beraadslagingen der as semblee zouden moeten uitmaken. Slechts Engeland, Eire, Denemarken en Italië spraken zich voor behande ling van dit onderwerp uit. Andere ministers, onder wie de Nederlandse, waren ertegen op grond van de over weging. dat de kwestie behoort tot de werkingssfeer van de Ver. Naties. De tien landen, die aan de poging om een Federaal Europa te stichten hun medewerking verlenen zijn: Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Groot Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland. Noorwegen en Zweden. Griekenland en Turkije zijn pas als leden aangenomen. TOEGEJUICHT Bij zijn aankomst te Straatsburg werd Winston Churchill door een tal rijke, geestdriftige menigte toegejuicht. Tsjechoslowaakse kerk gereed voor de strijd. Naar Reuters correspondent van hooggeplaatste Tsjechoslo waakse ka tholieke geestelijken verneemt, is de Kerk thans gereed om het hoofd te bieden aan de intensieve campagne tegen de Kerk, die in September ver wacht wordt. Het Tsjechoslowaakse episcopaat en de overgrote meerderheid der lagere geestelijkheid zijn trouw aan Rome en zouden liever de gevangenis in gaan dan toegeven aan de eisen der regering. Daar de Kerk in het bijzonder op de boeren steunt, zou de regering wachten tot de oogst is binnenge haald om daarna toe te slaan De afwachtende houding, die de re gering intussen inneemt, heeft de Kerk gelegenheid gegeven om een ondergronds verbindingssysteem op te bouwen. Er zijn maatregelen getroffen om priesters, die door de burgerlijke overheid onbetrouwbaar geacht wor den en geen salaris meer ontvangen, te voeden en te kleden. Voor goed genezen. Éen zakkenroller, die te Ber lijn terecht stond, verklaarde aan de rechter, dat hij er toe was overgegaan zich bij de po litie aan te geven nadat hij in een door hem gerolde porte feuille een liefdesbrief van zijn eigen vrouw had aangetroffen. Plan voor Rijnverbinding Antwerpen-Dusseldorf. Naar de ..Nieuwe Gids" bericht heeft de Belgische ingenieur Paul Collignon uit Luik een studie ge maakt van een Rynverbinding Ant werpenDusseldorf. Voor dit plan zou grote belangstelling bestaan in Belgische Riinvaartkringen en bij de regering. Ook in Duitse kringen zou men met deze oplossing van net Bel gische Rijnprobleem instemming heb ben betuigd. Het plan. voorziet in een kanaal van 32 meter breed en 5 meter diep. I afmetingen, welke ovei .•enstemmen met die van het Albert-kanaal. Technische voorbereidingen in volle gang Alle leden krijgen toegang tot de „Witte". (Van onze Haagse redacteur) Vanmiddag komt de Nederlandse delegatie voor de Ronde Tafel-Confe- rentir voor het eerst bijeen onder lei ding van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. II. J. van M,aarse veen. Ambassadeur dr. J. II. van Roven, die nog onderweg is, en mr. D. U. Stikker, die te Straatsburg ver toeft ter bjjwoning van de conferen. tie der tien ministers van Buiten, landse Zaken, zullen niet aanwezig zijn, zij zullen naderhand als vice- voorzitters optreden. Wel zullen de ministers H. Götzen en mr. A. M. Joekes de vergadering bijwonen. Ook zij maken deel uit van de delegatie. Al de overige leden en adviseurs zyn Kamerleden en hoofdambtenaren en Nederlandse films kosten te veel. Alleen reclamefilms worden opgenomen. De cinetone-studio's in Duivendrecht bevinden zich nog steeds in een zeer moeilijke positie. De laatste Neder landse film „Een Koninkrijk voor een huis", werd daar in 1948 gemaakt en sindsdien liggen de grote hallen vrijwel ongebruikt. Alleen de stu dio's van Joop Geesink en de maat schappij „Cephima", die reclamefilms maakt, zijn in het gebouwencomplex gehuisvest. Dit ic echter lang niet voldoende om de exploitatiekosten te dekken en het is ook de oorspronkelijke bedoe ling van deze studio's met. Na de or- log zijn de studio's geheel gerestau reerd ten koste van zeer grote bedra gen. Daarbij komt nog dat het volle dige technische personeel in dienst is gehouden. Van Nederlandse zijde melden zich geen filmproducenten, omdat het ver vaardigen van rolprenten, ook in ver band met de hoge vermakelij kheicis- belasting te grote risico's met zich mee brengt. Een Nederlandse film, die uiteraard slechts een beperkt taal gebied heeft, moet bij de vertoning in Nederland aan recette's meer op brengen dan de beste Amerikaanse film. om de productiekosten te kunnen dekken. België en Indonesië kunnen in dit taalgebied practisch worden Vandaag misschien nieuwe Belgische regering. Kabinetsformateur Gaston Eyskens verklaarde Dinsdagmiddag tegenover de pers dat Woensdagavond wellicht een nieuwe Belgische regering zal zijn gevormd. Op een vraag of hij. indien de liberalen zich op het laat ste ogenblik zouden terugtrekken, zijn taak als formateur zou neerleg gen, antwoordde Eyskens ontkennend. Aangenomen wordt, dat hij in een dergelijk geval aan de thans reeds 43 dagen durende crisis een einde zou willen maken door de vorming van een homogeen-katholieke regering. In politieke kringen is men van mening dat in de nieuwe regering Paul Henri Spaak zijn post van mi nister van buitenlandse zaken zal moeten afstaan aan Paul van Zee land. viert de Amerikaanse staats man en oud-president Herbert C. Hoover zijn 75ste verjaar- da; ..viert Equador zijn onafhan kelijkheidsdag (1809). N» Vliegtuig tien keer in de lucht getankt. Dezer dagen is bij Dorset in Enge land een geslaagd experiment uitge- tuig in de lucht. De piloot wist twaall voerd met tanken van een straalvlie< Pi" uur lang met zijn Gloster-Meteor in de lucht te blijven en in dat tijdsver loop werd zijn tweemotorige machine tienmaal van nieuwe brandstof voor zien. Voor dit bijtanken was het vliegtuig voorzien van een speciale invoerspits op de neus. Bij getem perde vliegsnelheid werd deze spits in het kegelvormig uiteinde gema noeuvreerd van een toevoerslang, welke onder het tankvliegtuig, een viermotorige Lancaster, werd meege sleept. Spits en slanguiteinde werden automatisch op elkander vastgezet. In twee drie minuten tijds werd dan 20 gallon paraffine ingespoten. Het experiment werd uitgevoerd op een hoogte van twee en een halve kilome ter. uitgeschakeld, want een der finantieel best geslaagde Nederlandse films, die ooil werd vervaardigd: „Pygmalion", bracht voor de oorlog voor vertoning in België en Indonesië tezamen slechts 20.000.op. een bedrag dat in ver houding tot de productiekosten vrij wel verwaarloosd kan worden. Tot dusverre heeft de Nederlandse bioscoopbond steeds financiële steun verleend bij het vervaardigen van Nederlandse speelfilms, maar de bond kan niet doorgaan met het bijpassen van de exploitatieverliezen, te meer daar de finantiële mogelijkheden van het bedrijfsleven sterk zijn terugge lopen. Was het vlak na de oorlog zo. dat-iedere bioscoop vrijwel steeds was uitverkocht, thans is het bioscoopbe zoek in het algemeen sterk vermin derd. Nederland neemt, wat de subsidiëring door de regering betreft, in de wereld wel een ongunstige positie in, want dit geschiedt in bijna alle landen wel en hier niet. Zelfs in Engeland, dat practisch de gehele wereld tot *aai- gebied heeft en dus veel groter om- zetmogelijkheden heeft, geeft de rege ring alle mogelijke steun aan de na tionale filmindusti'ie. Het is niet te voorzien dat binnen korte tijd buitenlandse maatschap pijen gebruik zullen maken van de Cinetpne-studio's, omdat het buiten land in verhouding tot de tegenwoor dige filmproductie over voldoende werkruimte beschikt. De kwestie is thans onder de aan dacht van de Nederlandse regering gebracht en de exploitanten van de Nederlandse speelfilmindustrie ho pen op een spoedige gunstige oplos sing. H. M. de Koningin en haar vier dochtertjes bewonderen met de eerste lui tenant J. F. C. Toelen, hoofd van een deputatie van de Kon. Landmacht, de cassette tafelzilver, welke aan Prinses Irene ter gelegenheid van haar tiende verjaardag werd aangeboden. Nederlanderschap voor 1000.—. VRAGEN IN DE NEDERLANDSE ANTILLEN Na een zitting in de nacht van Vrij dag op Zaterdag hebben de Staten van de Nederlandse Antillen gister avond de behandeling van de begro ting 1949 voltooid. De begroting is zonder hoofdelijke stommen aangeno men. By de rondvraag wees de heer Jonckheer er op. dat er reclame wordt gemaakt onder bepaalde groe pen vreemdelingen voor Nederlandse naturalisatie, welke voor 1.000 gulden gegarandeerd wordt door medewer king van een Kamerlid in Nederland; hjj verzocht het bestuur een onder zoek, desnoods in Nederland, in te stellen. Dick Schermer, die zijn poging om het kanaal over te zwemmen Maandag 10 dagen uitstelde, heeft zijn plan weer ge wijzigd. Hij wil nu Woensdagavond om half zeven starten. Nog niet definitief vastgesteld. Naar het A.N.P. verneemt is de Nederlandse delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie nog niet definitief samengesteld. Wel zullen in deze de- legatie zitting nemen: Minister van Maarseveen, (voorzitter); vice-voor- zifters: minister Stikker en dr. van Ro.ven; Leden o.m. de ministers Götzen en Joekes en voorts de heren Blom, Gieben en kolonel Thompson. Ook de commissie van negen man nen zal een bepaalde positie in de de- delegatie innemen. De verdere sa menstelling is nog niet bekend. ambtenaren van Lagere rang Hun aantal is vrij groot, maar velen hun. ner zullen slechts een bepaald onder, deel aan de besprekingen deelnemen. De „negen mannen" krijgen een bijzondere positie in de delegatie. 'Méér wilde dr. M. J. Prinsen, secre taris-generaal van Binnenlandse Za ken, die als hoofd van het secretari aat van de conferentie zal optreden, er niet over loslaten, toen hij de pers Dinsdag voor het eerst te woord stond en haar rondleidde door de ver gaderzalen, die op het ogenblik wor den ingericht. Dat inrichten bestaat in het aanbrengen van tafels, stoelen, telefoonlijnen en al wat dies mter zij. TOCH EEN „RONDE" TAFEL Er komt inderdaad een grote ron de tafel m de vorm van twee letters U met de openingen naar elkaar toe geschoven. Geen ronde, maar dan toch een aan twee kanten afgeronde tafel Daaromheen zullen losse tafels komen te staan voor de adviseurs, secretarissen, vertalers en typisten. Deze tafel dan komt te staan in de Ridderzaal op het Binnenhof, zoals wy reeds vroeger meldden. Ten behoe- jve van de commissievergaderingen 'staan de Weèskamer, de Hogerbeets- 1 kamer en de Lairessezaal ter beschik king benevens aan de overzijde van het Binnenhof de Trèves-zaal en de .Statenzaal, en verder de Rode Zaal j in de Witte op het Plein. Het secreta- i riaat-generaal komt ook in de Witte 1 het secretariaat van de B.F.O. in de Eerste Kamer, dat van de Republiek in het Palace-hotel. De Rolzaal wordt lobby" voor deelnemers en pers. IN DE „WITTE" De Indonesische gasten zullen vrij vervoer per auto hebben in Den Haag en omgeving. Zij krijgen bovendien •rij reizen in de treinen. In het Pala- •eJrotel zijn 75 bedden gereserveerd, in Hotel Centraal 30, in Hotel des Indes 14. in Oud-Wassenaar 18, in Pomona 20 en in hotel Beli 8. Palace wordt het hoofdkwartier van de Republiek. Oud-Wassenaar van de U.N.C.I.; de B.F.O. zal ver spreid wonen. Alle deelnemers zullen voor de duur van de conferentie toe gang hebben tot de „Witte" (waar schijnlijk tot grote ergenis van som mige leden!) en er zal gezorgd wor den voor allerlei uitstapjes en excur sies. Er zullen viel* officiële talen wor den gebruikt ter conferentie: Neder lands. Maleis, Engels en Frans. Het reglement van orde moet nog wor den vastgesteld; dat is het werk van de voorzitters der delegaties. Vermoe delijk zal dr. W. Drees uitgenodigd worden de conferentie te openen, maar de minister-president zal niet aan de besprekingen deelnemen. In totaal verwacht men ongeveer 150 deelnemers uit Batavia en Djocja benevens een 50 dames. Er komen 8 Indonesische journalisten mee, maar er zullen er meer zijn. Sommige bla den hebben hie.r of m Amsterdam al- geruime tijd een correspondent. Met de Nederlandse deelnemers, de leden van het secretariaat cn de vertalers mee zullen moer dan 300 personen aan de besprekingen en wat er aan. vastzit gedurende enige maanden de handen vol h^jben Een aardige bijzonderheid is nog. dat alle hotels zich hebben verplicht éénmaal per dag een rijstmaaltyd te serveren. (Nadruk verboden) Enige Zeeuwse blindeninrichting met zeven arbeiders. Hun ogen zien niets, maar hun handen staan niet verkeerd. De Kalvermarkt in Middelburg is zo'n typisch vergeten pleintje, waar men niet spoedig zal komen wanneer men er geen boodschap heeft. Ge woonlijk spelen er wat kinderen, de vrouwen kloppen er haar matten en de wind ruist door de bladerdos van enkele eeuwenoude bomen, die het pleintje een vriendelijk aanzien ge ven. En dan zijn er de honden, de trouwe, scherpzinnige geleidedieren, die men hier elke morgen en elke middag hun blinde bazen langs ziet loodsen. Want aan de Kalvermarkt staat Zeeland's enige blinden.inrich. ting, een miniatuur.fabriek, waar dag aan dag bewezen wordt, dat men, ook al moet men het licht in zijn ogen mi&en, toch een nuttig mens in de maatschappij kan zijn. Vrolijk geblaf kwam ons tegemoet toen wij dezer dagen de ruime, lichte werkzaal binnenkwamen en even la ter wrong een natte hondenneus zich in onze hand bij wyze van blijde groet. Enkele mannen zaten inge- sapnnen en opgeruimd te werken en de handelingen, die zij daarbij ver richtten, waren zó vlot en doeltref fend. dat het even moeite kostte zich te realiseren, dat hier blinden aan de slag waren. Uit een aparte werkruimte klonk een doordringend geluid, dat aanvan kelijk moeilijk was thuis te brengen. Toen wij het hoofd om de deur sta ken, zagen wij een oudere man, die met niets-ziende ogen. maar nimmer falende bewegingen aan het weven was. Hij staakte even de arbeid, dan tastten zijn handen over de weefstoel en vervolgens werden de spoelen weer in werking gesteld. Zo groeide uit honderden fijne draaadjes een bij na eindeloze rol van aan elkaar ge weven handdoeken. Later worden de ze gescheiden en het resultaat van ongeveer twee maanden werk is dan een 500-tal doeken. OOK VROUWEN. Gewoonlijk zijn vier blinden bezig deurmatten te vervaardigen. Hier voor wordt gekleurd en gebleekt ko kosgaren gebruikt, maar de voorraad daarvan is nog niet zo groot als men wel zou wensen, omdat het garen nog, steeds alleen maar op vergunning is te krijgen. De kokosdraden worden langs ijzeren staafjes gevlochten, daarna worden deze priemen verwij derd en wordt de mat ineen geperst. Er worden streep- en blokjespatronen in sprekende kleuren in aangebracht, maar natuurlijk geen ingewikkelde figuren. Een belangrijk onderdeel van de productie in dit fabriekje vormt voorts de vervaardiging van borstels, zeilzwabbers. luiwagens en bezems. Tenslotte houdt men zich ook bezig met het matten van stoelen; deels is dit reparatiewerk. Er zijn thans zeven blinden tewerk gesteld: vijf uit Middelburg, één uit Goes en één uit Wemeldinge. Daar naast zijn twee blinde Middelburgse vrouwen thuiswerksters; zij leveren regelmatig voortreffelijk breiwerk af. De man uit Wemeldinge is niet vol slagen blind, maar toch dermate slechtziende, dat hij in het normale arbeidsproces niet opgenomen kan worden. Niettemin speelt hij het klaar om een gedeelte van do weg van en naar zijn woning per fiets af te leggen. Baas en onderbaas in de inrichting zijn de heren J. v. d. Vel de en C. M. Hariot. die ook de kar weitjes opknappen, waartoe de blin den niet in staat zijn. VERLOTING. Deze inrichting is een particuliere instelling: zij schuilt onder de vleu gels van de Vereniging tot Werkver schaffing aan Zeeuwse blinden. Vrij wel alle werkstukken zijn bestemd om als prijzen te dienen voor de jaarlijkse grote verloting, die meest al in October of November wordt ge houden. Elk jaar weiden daarvoor circa 25.000 loten in omloop gebracht, doch thans wordt dit aantal verhoogd tot 30.000. Het is begrijpelijk, dat men voor een dergelijke verloting zeker een vijfduizend prijzen beschikbaar moet hebben. Ondanks het verminderde aantal tewerkgestelden vroeger waren er 10 a 12 en de materiaalproblemen is de productie echter bevredigend. Op de eerste verdieping, waar ook de bestuurskamer is, liggen in diver- ,se kamertjes al flinke voorraden enorme pakken handdoeken, hele re gimenten zwabbers, honderdtal bor. stels, stapels matten en tegen de tijd. dat de verloting wordt gehouden, zullen die nog aanzienlijk uitgebreid zijn. Gaat men nóg een trap op. dan komt men op de zolder, waar het no dige materiaal op verwerking wacht Het is een groot huis geen wonder, dat er in de oorlog talrijke gezinnen in werden ondergebracht! Wat in de Blindeninrichting tol stand wordt gebracht, behoeft niet onder te doen voor fabriekswerk. De arbeiders zélf weten dit ook al kun nen zy het resultaat nooit met hun ogen, doch alleen maar met de vin. gers keuren. Uit het eenvoudige, maar nuttige werk putten zij de arbeids vreugde. die een compensatie vormt voor hun gebrek. Wanneer U op de Kalvermarkt komt en U ziet een hond zijn meester naar de inrichting leiden, loopt U dan eens mee cn sla de mannen gade als zij hun instru menten hanteren. U bent «laar van harte welkom cn Uw medelyden met de blinde zal plaats maken voor be. wondering cn respect voor dc wer ker. „Gelijke monniken, gelijke kappen". Naar aanleiding van vragen, die gerezen zijn inzake de aflossing van de troepen van de Koninklijke Land macht in de Nederlandse Antillen en Suriname, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Als een algemeen beginsel geldt, dat de dienstplichtigen, die hun dienst vervullen in de Nederlandse Antillen en Suriname onder toch al gunstiger omstandigheden dan het geval is in Indonesië, in verband met streven naar gelijkheid van tijdsduur van de militaire dienst in de verschil lende overzeese gebiedsdelen, eenzelf de tijd onder de wapenen moeten blij ven als overeenkomstige categorieën dienstplichtigen in Indonesië. Ten aanzien van de thans In de Nederlandse Antillen en Suriname verblijvende militairen kan in het al gemeen worden vermeld, dat de in 't eerste kwartaal 1948 vertrokken groepen zullen worden afgelost in 't eerste kwartaal 1950, de In Juni en •Juli 1948 vertrokken groepen in het derde kwartaal 195» en de in Novem. ber en December 1948 en Januari '49 vertrokken groepen in het eerste kwartaal 1951. Aangezien geen speciale troepen schepen naar deze gebieden varen, doch het vervoer geschiedt, met de normale lijnschepen en derhalve af hankelijk is van de beschikbare ruim te. kunnen geen definitieve data wor den opgegeven. WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Woensdagavond. Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Zwakke tot mati ge Westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1