KAPPIE STRIJD OM DE RE TE KOPENHAGEN en hst raadsel van de rozenhouten kist DE ONBEKENDE VOOGD L WIM, DE BUIKSPREKER WERD WIM, DE GLOBE-TROTTER N.V. Stoomtram^ „Walcheren" KLANKEN uit DE AETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WIELRENNEN. Nederlandse ploeg met gunstige perspectieven. De strijd om do verschillende wereld titels wielrennen op baan en weg. welke dit jaar in Kopenhagen worden gehou den. staat voor de deur en ook ditmaal komt Nederland weer met hoge troeven aan de start. sen op de regenboogtrui. Het zou dan ook geheel normaal te noemen zijn wanneer beide landgenoten in de finale kwamen. Hun gevaarlijkste tegenstanders zijn wèl de ..oude rotten" Scherens (België). Ge- rardin (Frankrijk) en de Engelsman Har- ris. Bij de amateurs hebben we op dit num mer geen grote candidaten voor de hoog ste titel, hoewel Hijzelendoorn en Geu- kens het misschien toch een eind kunnen brengen. In de 'achtervolging voor Profs start Schulte niet. De Bossenaar heeft zich dit jaar niet gespecialiseerd op dit nummer en de Sportcommissie der N.W.U. verzocht zijn keuze in de poursuite alleen te bewerkstelligen wanneer hij tijdens de nationale kampioenschappen een goed fi guur zou slaan. Dit was niet het geval, zodat Wim van Est en Gerard van Beek gekozen werden. Deze twee jonge renners zijn goede achtervolgers maar men mag van hen nog niet verwachten dat zij Cop- pi of zelfs de Zwitser Kubler zullen slaan. Presteren zij iets meer. is dit puur winst. Ook bij de amateurs hebben wij op dit nummer niet op een regenboogtrui te re kenen. Hetzelfde geldt voor de stayers, hoe wel verwacht mag worden dat Pronk. Cor Bakker en de Best hun beste beentje zullen voorzetten. EINDELIJK EEN WERELDTITEL OP DE WEG VOOR SCHULTE? Gerrit Schulte eens door de Fransen „le fou pedalant" genoemd, aast al jaren achtereen op een regenboogtrui als weg renner. Vrouwe Fdrtuna is hem op dit punt nimmer gunstig geweest. Ook de ja ren gaan nu voor Schulte tellen en daar om heeft de Bosschenaar, wetende dat het een van zijn laatste zo niet zijn al lerlaatste kans zal zijn. zich dit seizoen nog eens extra ..klaar" gemaakt voor dit nummer. En Schulte kan nog veel. Hij komt zeker "niet kansloos aan de start, maar er zijn vele kanshebbers op dit nummer. De Italiaanse favorieten Coppi en Bartali telden vorig jaar in Valken burg niet mee wegens hun rivaliteit, maar men mag verwachten dat de zaken er op dit punt nu iets anders voor staan. Coppi en Bartali hebben elkaar in de Tour de France van dit jaar blijkbaar „gevonden" en door hun volledige samen werking kwamen de anderen er niet aan te pas. Als argument mag worden aange voerd dat een wereldkampioenschap op de weg nog iets anders is dan een Ronde van Frankrijk. Dit neemt niet weg dat beide Italiaanse fenomenen als zeer grote kanshebbers van start gaan. Verder zijn daar nog de Zwitser Kubler, de Luxem burger Goldschmidt, de Fransen Robic. Caput en Idee en niet te vergeten een zeer sterke Belgische ploeg met Schotte, Ollivier. Ockers. van Steenbergen, Du- pont en Impanis. Bekend is dat de 25-ja- rige Belg Rik van Steenbergen een knap sprinter zo niet de allerbeste sprinter ter Nagekomen advertentiën. Heden overleed plot seling, voorzien van de H.H Sacramenten der Stervenden, onze ge liefde Vader, Groot, en Overgrootvader, de Heer D. BOONMAN, Weduwnaar van JOHANNA VAN 'T WESTEINDE, eerder van ADRIAN A GOENSE, in de ouderdom vah ruim 81 jaren. Nisse: C. DE WINTER— BOONMAN P. DE WINTER. Kinderen en Klein kinderen. Borssele A. SMITS- BOONMAN D. SMITS en Kinderen. Kwadendamme Jza. BOONMAN. Borssele C NIJSTEN— BOONMAN S NIJSTEN. 's Heerenhoek C. BOONMAN. C. BOONMAN— VERMUE en Kinderen, Kwadendamme Wed. M. BOONMAN. GOENSE. Nisse J. BOONMAN. J. BOONMAN- BOONMAN en Kinderen s-Gravenpolder J. BOONMAN. J. BOONMAN— VERMUE en Kinderen. Ovezande D. BOONMAN. C. BOONMAN- RIJK Gn Kinderen. Da plechtige Uitvaart zal plaats hebben op 10 Augustus a.s., om 9 30 uur, in de H. Bonifa- ciuskerk te Kwaden damme, waarna de be. grafenis op het R.K. kerkhof aldaar. Kwadendamme, 7 Augustus 1949. Pension gevraagd voor 2 dames en 1 kind van 1727 Aug. Br. met prijsopgaaf no. 209, Bureau P.Z.C Vlissingen. wereld is en bij aankomst van t MIDDELKAMP NIET VAN DE PARTIJ. Zoals de Italianen de affaire Coppi— Bartali hebben gekend, kennen wij helaas nog steeds de affaire Schulte-Middelkamp. De rivaliteit tussen beide renners kon jammer genoeg nog steeds niet bevredi gend worden opgelost en dit is voor ons land hoogst betreurenswaardig. De Ronde van Nederland van dit jaar bracht nogmaals aan het licht dat het ook nu nog steeds niet botert tussen onze twee grootste wegrenners. Om daarover in details te treden is overbodig. Een ieder heeft daarover zijn eigen mening en er zijn voor- en tegenstanders van bei de partijen. Wij hebben thans te maken met het feit dat de N.W.U. geen herha ling wenste van hetgeen reeds enkele malen voorgevallen is en voor het moei lijke dilemma kwam te staar één van beiden. Schulte of Middelkamp, af te vaardigen naar Kopenhagen. Op Schul te viel de keus en wij hebben ons daarbij neer te leggen. Niet om het gemis aan capaciteiten is Middelkamp dus niet ge kozen maar enkel en alleen om die jam merlijke rivaliteits-af faire. Wat de andere renners van de ploeg betreft, hun keuze is gerechtvaardigd. Dat Jansen als kampioen van Nederland van de partij zou zijn stond bij voorbaat vast en de Limburger heeft kwaliteiten. Wim van Est heeft een snelle carrière gemaakt en zich in luttele maanden tjjds onder de besten geschaard van ons weg rennerscorps. Hetzelfde geldt voor Voor- ting, die een betere sprint heeft dan Jan- .sen en van Est, evenals Gerard Peters. Rest dan nog Ger. van Beek. de sterke Zaankanten, die vooral op de lange af stand goed draait. Bij de amateurs op de weg komen we met een behoorlijk sterke ploeg aan de start. Faanhof is. van deze ploeg de favoriet, een renner met een zeer scherpe eindsprint. Ook de Limbur ger Vinken beschikt over deze gaven en met twee cracks op dit gebied in de ge lederen kunnen we straks misschien ons voordeel doen. Wagtmans zorgde op de Cauberg voor een verrassing en hij kan deze herhalen. Vos. Dekkers en La Grauw completeren het stel en zijn bekende vertrouwde namen. Over het geheel een goede ploeg die niet kansloos is en waar van enkelen hoge ogen kunnen gooien naar het verkrijgen van de regenboog trui. 24. Het gezicht van de flonkerende stenen scheen Piet Paal en Pong reuzenkrachten te geven. In een oog wenk hadden ze zich uit de wriemelende massa losgewerkt, de overal verspreid lig- sende edelstenen bij- eengegraaid, en zich zo hard hun benen het toelieten uit de voeten gemaakt. Toen Kap- pie en de Maat hij gend op de plek van het onheil verschenen, vonden ze daar nog slechts de drie bede laars, die nog steeds op de grond kropen. Die zaten nu natuur lijk lelijk in de pena rie en de man met de krukken wees met zijn ene kruk op de vluchtende koelies. Kappie begreep direct wat er aan de hand was. „We hebben mirakelse pech", zei hij te gen de Maat. „maar we moeten die klonten van kerels toch te pakken zien tc krijgen". Toen de waard in de herberg al zijn gasten zo plotseling had zien verdwijnen en alleen met de stukken en brokken achterbleef, was hij plotseling verschrikkelijk boos geworden. Ge lukkig was er net een vervaarlijk uitziende po litieagent voorbij gekomen en de dikke waard had hem hakkelend en stotterend van kwaad heid van zijn ongeluk verteld. Zo kwam het, dat de vluchtende koelies zich plotseling tussen twee vuren geplaatst zagen. Van de ene kant kwam de dikke waard in ge zelschap van de enorme agent, wiens gezicht niet veel goeds voorspelde, en terug konden ze ook niet, want daar kwamen Kappie en de Maat aanstormen, de laatste nog steeds met z'n Zuid wester achterstevoren. lIngezonden mededeling'. chagrijnig gedrein Rheumatlsche Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel ende goede, verstandhou ding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwij zing van Rheumatische Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzui verende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen uw Kru schen-kuur, tot heil van Uw hele ge stel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. FEUILLETON door MARY BURCHELL 20 „O, het is vast wel een kilometer, denk ik", meende mevrouw Cantlin, die blijkbaar geen wandelaarster was. „V/at denk jij, Justin?" „Neen", stelde de gastheer onaardig vast. ..het is bepaald niet meer dan een halve kilometer. Vooral niec. wan neer Norma via de dennen-aanplant gaat." „O. die kant langs ja. Maar weet de weg?" „lk zal haar de weg wijzen", sprak Norma's voogd. Maar hij sprax nog steeds alsof de hele expeditie liern niet het nrnste belang inboezemde. „Uitstekend", sprak mevrouw Cant lin en ging lachend weg. Norma had in haar zenuwachtigheid half en half gedacht dat er na 't ver trek van hun bezoekster een scène zou plaats hebben. Maar daar was geen svrake van. Haar voogd nam eenvoudig geen no titie var haar aanwezigheideo ging zender een woord te spreken, naar zijn stuoeerkamer. Na eer poosje zocht Norma, nogal ongelukkig, het gezelschap van juf frouw Parry op, want haar eigen ge zelschap was haar zeer onaangenaam iets ongewoons voor haar. .Mag ik binnenkomen en een heetje met u praten, juffrouw Parry?" Norma stond op de drempel van de kamer der huishoudster en zag er een zamer uit dan ze zelf wist. „Ja zeker, juffrouw Norma, komt u binnen". Juffrouw Parry keek op van haar naaiwerk en was geroerd en licht ge vleid door Norma's behoefte aan haar gezelschap. „Gaat u daar in die grote stoel zit ten en maak het u gemakkelijk". Daar op voegde ze er, terwijl Norma dank baar aan haar verzoek voldeed, als 'n nagekomen gedachte aan toe: „Waar is mijnheer Yorke?" „Hij is naar zijn studeerkamer ge gaan". „Hij zal zijn corespondentie wel zijn gaan afdoen", sprak de huishoudster, als dacht ze dat Norma op dit punt 'n geruststelling nodig had. „Ik geloof dat hij erg boos op me is, juffrouw Parry". ,0, neen, juffrouw Norma, u heeft vast geen reden om dat te denken. Soms doet hij wel eens wat koud en onverschillig, maar dat betekent niets" Beiden wisten echter dat, hoe zijn stemmingen ook mochten zijn, ze zelden „zonder betekenis" waren en de stem van de huishoudster klonk niet overtuigend, al had ze blijkbaar Nor- ma graag willen geruststellen. „Juffrouw Parry, waarom mag hij de Cantlins niet?" vroeg Norma „Waarom denkt u dat, juffrouw Norma? Mevrouw Cantlin is een ou de buur. Ik heb de indruk dat ze elk aar over en weer respecteren en ap preciëren", sprak juffrouw Parry con sciëntieus. Maar hij wil niet, dat ik bevriend met ze ben". Juffrouw Par ry zag Norma nieuwsgierig aan en antwoordde niet dadelijk. Daarop zei ze nogmaals: „Waarom denkt u dat?" „Nou, toen mevrouw Cantlin zo juist hier was, en me een dag bij haar vroeg, deed hij alle mogelijke moeite om me „neen" te laten zeggen, en dat wou ik niet, en nu is hij ontzettend boos. Dat weet ik zeker." „Misschien was het beter geweest om „neen" te zeggen, juffrouw Nor- ma", merkte de huishoudster tenslotte droogjes op. „Maar ik wilde graag gaan, juf frouw Parry. En er was helemaal geen reden waarom ik niet zou gaan. Ik kan tenminste geen enkele reden be denken". „Meneer Yorke zal het niet altijd nodig vinden dat u het motief begrijpt van zijn handelingen", sprak juffrouw Parry. „En ook niet van de dingen die hij van u verwacht", voegde ze er na denkend aan toe. „Maar dat is een ellendig vooruit zicht!" riep Norma verontwaardigd uit. „Zo onredelijk zal hij toch niet zijn! Hij is verder zo aardig voor me. Hij kan toch niet van me eisen, dat ik hem blindelings zal gehoorzamen in iets, dat maar een gril ofof vooroordeel is". Juffrouw Parry antwoordde niet da delijk. Misschien vond ze deze uit lating van een pupil over haar voogd wel wat kras. Tenslotte' besloot ze echter wat meer te zeggen dan ze oor spronkelijk van plan was geweest. „Juffrouw Norma", zei ze ernstig, „mijnheer Yorke is iemand, die zijn eigen weg wil gaan. Het is volkomen waar. dat hij in de meeste dingen aar dig voor u zal zijn, maar daartegen over zal hij van u eisen, dat u hem in geen enkel opzicht weerstreeft. Autogrammenjacht In Zeeland. Het aantal kilometertjes. dat Wim Stempher heeft afgelegd, zouden wij niet graag schatten, maar zelf zegt hij, dat het er ettelijke tienduizenden moeten zijn.Wim is namelijk globetrotter, een beroep, dat wel uitermate zeldzaam is. maar dat. als je hem zo hoort vertellen, vele aangena me zijden heeft. Zijn zwerftochten brach ten hem dezer dagen naar Zeeland, waar vooral feestend Zierikzee hem als een magneet trok en dat hij Vrijdag niet verliet alvorens de handtekeningen van de burgemeester, de eigenaar van een restaurant en leden van het Eeuwfeest comité te hebben verzameld. Want dat is zijn hobby: hij is een autogrammenjager en sleept op zijn reizen dikke boeken mee, waarin 50 60.000 handtekeningen prijken; (op tienduizend meer of minder kan men hier niet kijken). Wim vertelde ons, terwijl hij met smaak zijn biertje dronk, dat hij vroeger artist was. „Schilder of schrijver? vroegen Officiële publicatie DÏSTRIBUTIEDIENST DE BEVELANDEN. Wijziging zittingen. De zitting, die op 15 Augstus a.s. te 's-Gravenpolder en Kwadendamme zou worden gehouden, is verzet naar Dinsdag 16 Augustus. Dit geldt ook yoor de inle veringen door slagers en winkeliers. wij. „Buikspreker", antwoordde hij. In 1928 kon hij dc groeiende onrust in zijn bloed niet langer verdragen; reizen moest hij. vreemde landen zien. belangrijke personnages spreken. Dies zette hij zijn sprekende pop in een kast. trok een paar stevige stappers aan en spoedig daarna werden de eerste stempels in zyn pas gedrukt. Nu reist hij al 21 jaar. is in bij na alle landen van het Europese conti nent geweest en bezit handtekeningen van tal van beroemdheden. Wij hebben ze gezien, de krabbels van Gigii en De Lat- tre de Tassingny. Churchill en Fanny BlankersKoen. Yehudi Menhudin en Plesman, het Koninklijk paar. ministers en oud-ministers. Gerbrandy en Anna May Wong, de Sultan van Pontianak cn mevr. Roosevelt, dr. NiemöUer en .Adolf Hitler, enfin teveel om op te noe men. Ook kreeg hij de stempels van Prin ses Wilhelmina cn van de Paus, die hij in het Valicaan opzocht. ..Hoe kom je nu eigenlijk aan de kost, Wim?" vroegen we, want geen sterveling kan van globetrotten alleen leven. „Ik verkoop kaarten luidde het bescheid en wjj vreesden al. dat hij ons op dat mo<- ment een assortiment voor zou leggen. Maar nee. ..Ik houd ook een dagboek bij'!, vervolgde hij, „en ik schrijf reisverhalen, om daar later een boek van samen te stellen. In September ga ik naar Enge land". En als om de daad bij het woord te voegen, stond hij op en liep met fier geheven hoofd en een buidel vol auto grammen naar de provinciale boot. „Goeie reis. Wim!" riepen wij nog. maar we waren eigenlijk een beetje boos. om dat hij ons blijkbaar niet hoog aansloeg. Ons had hij immers geen handtekening gevraagd? (Ingezonden mededeling) m,ddA d., MUGGEM A £1 AT VLIEGEN radicaal uitroeit j in dè prattischó/^ordcHgd ^uifzëli' 6S-jcêht Mischien is het beter, dat u dat maar dadelijk goed beseft. U zult er geluk kiger door zijn en. wel, alles zal gemakkelijker lopen. Het is precies zo met het personeel", voegde ze er, half tegen zichzelf, aan toe. (Wordt vervolgd) Storm aan de Britse kusten. Door hevige stormvlagen aan de Britse kusten zijn Zondag verschillen de kleinere schepen in moeilijkheden geraakt. De storm was het krachtigst in hel Zuidwésten, waar vlagen van 95 km. per uur zijn waargenomen. Reddingsboten uit verschillende ha vens moesten de zee op om motor jachten en zeilboten te hulp te komen. Te Falmouth brak een nieuw passa giersschip van zijn ankers los. Dagtochten naar Schouwen en Duiveland op: 12, 19, en 26 Augustus a.s. met bezoek aan Zierikzee, Plompetoren, Westen-Schouwen, Haamstede en Renesse. Vertrek Vlissingen: 7.45 uur Vertrek Middelburg: 8 uur Terug in Middelburg 17.25 uur. Reissom met inbegrip van ie klasse boot, f 5.50. Kaarten verkrijgbaar: te Middelburg: kantoor Stoomtram „Walcheren" Markt, telefoon 3043 en 3044 Verkeershuis L. Delft 1, Telefoon 2112 te VlissingenVerkeershuis Coosje Buskenstiaat telefoon 2345 101 95". 97-s 118% 153% 175% 314% 153% 185% 80% 100% 95% 98 116% 153% 175% 315% .Amsterdamse Beurs 5 Aug. 8 Aug. Nederland 1948 (3%) 100 100 dito 1947 (3%) 3 98% 98 dito 1937 3 98 Dollar-lening 1947 3 108% Investeringscert. 3 93% 98% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland 196264 99% 99ai Nederland N.W.S. 2% Spaarc. k t 100 2% Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned, Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. M|j. Amsterdam Rubb. H A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehèm Steel General Motor Kennécot Sljéll Union Baltimore Spw. Mjss K.T. Spw. Néw York Centr. Spw. Pennsylvania 158% 159% 132% 158% - 13% Maandag was de effectenbeurs zeer kalm gestemd. Er waren geen bijzondere factoren, die een nieuw licht op de alge mene situatie wierpen. Ten aanzien van de Indonesische kwestie neemt men een afwachtende houding aan en daar deze het alles overheersende probleem vormt, was de aanblik van dc markt weinig be langwekkend. Echter bleef de ondertoon goed. De koersen handhaafden zich op "net slotpeil van Vrijdag en Kon. Olie wist op buitenlandse vraag tot 307% op te lopen. J. PLAISIER, HUIDARTS hervat praktijk op Woensdag 10 Aug. WOENSDAG. Basil Cameron dirigeert het Londens Symphonieorkest in de Royal Albert Hall te Londen. Isobel Baillic, so- praan. en Antonio Brosa, viool, zijn de solisten in dit concert. Uitgevoerd worden werken van Mozart en Schu bert. (H. I 19.30). Voorts wordt uit gezonden het openingsconcert van het internationaal muziekfeest in Luzern waar de eerste symphonie van Brahms wordt uitgevoerd. (H. II 21.37). Hilversum I: 7, 8. 13. 19, 20 en 23 Nws.; 8.15 Te Deum Laodamus 9.30 Muziek bij het werk; 9.55 Leipziger Gewandhaus Kammcr Orchester o.l.v. Paul Schmitz; 11 Zangrecital door Henk Kroes, bas-ba riton, a. d. vleugel Marinus Voorburg: 11.25 Budapest Strijkkwartet; 12.33 Orgel concert door Simon Kleinloop in de Noor- derkerk te Hilversum: 13.15 Ensemble Lachman; 13.45 Les Chanteuses de la Co- lombière o.l.v. Carlo Boller; 14.30 Popu laire orgelbespeling uit het Concertge bouw te Amsterdam door Piet v. Egmond; 15 Utrechts Stedelijk Orkest; 16.15 Voor onze meisjes en jongens; 18 Onze Neder landse koren en korpsen; 18.30 Strijdkr.; 19.15 Kwartet o.l.v. Meindert Boekei; 19.30 Londens Symphonie-orkest; 22 New York Phllh. orkest o-l.v. Igor Strawinski. Hilversum H: 7. 8. 13. 18. 20 cn 23 Nws.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 Pro Arte kwartet met medewerking van Alfredo Casello, piano en Alfred Hobday, altviool; 10.20 Onze keuken; 11 Populair non stop progr.; 12.33 Voor het platteland; 13.45 Orgelspel door Reginald Dixon; 14 Ge sproken portretten; 14.15 Kamerinuziek- programs; 15 De regenboog; 16 Hallé or kest o.l.v. Sir Hamilton Harty; 16.15 Voor de kleuters; 17.15 Dallas Symphonie-or kest o.l.v. Antal Dorati; 18.20 Eing Cros by: 20.20 Nieuwe opera-platen; 20.45 Te rug van weggeweest, hoorspel; 21,37 Openingsconcert van het Internationale muziekfeest in Luzern; 22.45 Orgelspel door Cor Steijn. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8, 9. 13.17. 19, 22 en 22.50 Nieuws; 12 Orkestmuziek; 14 Operettemuziek: 18 Gram. muziek; 19.50 RadiofeuUlcton; 21.15 Gram. mu ziek. Brussel-Frans (484 M-): 7. 8. 13. 19.45. 22 en 2255 Nieuws; 14 Gram. muziek; 18 Voor de soldaten; 21.55 Pianomuziek. Engeland-Honie Service (343 M.l: 8 13, 18. 21 en 23 Nieuws; 12.30 Voor de arbei ders; 13.30 Sandy MacPherson, orgel; 22.15 Belgisch cabaret. Engeland-Light Program (1500 cn 262 M.): 9. 19. 22 en 23.56 Nieuws; 12.30 Con cert: 14 Voor de vrouw; 18.30 Community singing: 20.45 Hoorspel; 23 Voordracht. ZON EN MAAN 10 Augustus: Zon: op 5.15 Maan: op 21.13 Het Wereldgebeuren Lie's jaarverslag Door de Westerse Unie, het Atlan tisch Pact en meer van dergelijke voorgestelde verdragen is de organi satie van de Ver. Naties de laatste maanden wat in de verdrukking ge komen. De U.N.O. teert weliswaar nog op een voldoende hoeveelheid prestige cn goodwill om een beschei den plaats in het wereldgebeuren te waarborgen, maar steeds meer staats lieden zeggen openlijk, dat een verwe zenlijking van de oorspronkelijke op zet onder de huidige omstandigheden meer naar dc toekomst verschoven .dient te worden. Wie zal trouwens te genspreken. dat de beslissingen, waar het op aankomt, meer in Moskou en Washington dan in Lake Success wor den genomen. Niettemin is het even goedkoop als voorbarig dc U.N.O. nu verder als 'n voorbije illusie terzijde te schuiven cn met wat sceptische opmerkingen te overladen. Ook in politiek opzicht blazen de Ver. Naties nog steeds vol op mee in het internationale concert, zij het dan een paar toontjes lager. Het vandaag gepubliceerde jaarrap port van secretaris-generaal Trygve Lie bevat in dat opzicht enkele leer zame opmci-kingen. De Ver. Naties, zegt Lie, hebben in het afgelopen jaar de vrede gediend door het voorkomen of beëindigen van oorlogen, waarbij 500 milliocn mensen betrokken waren. Overdre ven? Enigszins ja, maar een kern van waarheid valt niet le ontkennen zoals blijkt uit een nadere specificatie. In Palestina is een einde gekomen aan de gevechtshandelingen en zijn de wapenstilstandsverdragen getekend dank zij" de bemoeiingen van de Ver. Natie3, waarvoor in het bijzonder be middelaar dr. Bunche, een eresaluut toekomt. Dat hier een nieuwe staat is ontstaan zonder bloedvergieten op grote schaal is een unicum in dc ge schiedenis. Een soortgelijk succes werd behaald in het conflict tussen India en Pakis tan over Kasjmir. Dc order tot het staken van het vuren, die dc Veilig heidsraad uitgaf, werd uiteindelijk in gewilligd en daardoor werd do 400 millioen tellende bevolking van beide landen voor godsdienst- en bur geroorlog bespaard. Men mag dit niet uitsluitend op rekening boeken van de V.N. maar vanuit Lake Success werd de bemiddeling geleid. Het derde door Lie genoemde punt is Indonesië cn hij schrijft 'daarover letterlijk: In Indonesië hebben de V.N. een beslissende rol gespeeld bij de pogingen om een vreedzame rege ling te verkrijgen cn 70 millioen men sen op vreedzame wijze tot nationale onafhankelijkheid te leiden. Vele Ne derlanders zullen hier het ingrijpen van de V.N. als ongerechtvaardigde bemoeizucht zien cn een fatale dwars boming van het Nederlandse beleid. Er valt over tc twisten o£ dit van na tionaal standpunt bezien juist is. In elk geval is aan dc zoveel offers ver gende militaire actie in Indonesië een eind en in plaats daaxwan Ronde Ta feloverleg gekomen. Van U.N.O.stand- punt bezien is dit zeker een succes. Alweer kan de vraag worden gesteld of het feitelijk niet meer Washington was dan Lake Success, die het huidige compromis heeft doorgedi-even. Aan een bevestigend antwoord kan worden toegevoegd, dat ook Wash ington daartoe niet in staat was ge weest indien Nederland in de Veilig heidsraad meer steun had genoten, Hoe men de kwesties ook analyseert, de morele macht van de V.N. is zo wel in Palestina cn Kasjmir als in Indonesië een factor..van betekenis ge weest. Trouwens ook bij de oplossing van de Berlijnsc impasse heeft Lake Success een rol gespeeld. De behan deling van de zaak voor de Veilig heidsraad leverde de grondslagen voor het latere compromis. Het waren de Russische en Amerikaanse vertegen woordigers bij de V.N., Malik en Jes- sup, die het eerst contact opnamen. Er vallen natuurlijk in Lie's jaarver slag voldoende mislukkingen te regis treren. De verhouding tussen Oost cn West wex-d er niet beter op, waar door de bekende geschilpunten als de controle op de atoomenergie, het récht van veto en een internationale politic macht geen stap nader tot een oplos sing werden gebracht. De totstandko ming van het Atlantisch Pact deed verder het prestige van de V.N. geen eer aan. Al met al blijft er reden genoeg over, de huidige internationale organisatie te steunen. Haar onvolmaaktheid mag geen voorwendsel zijn het vertrouwen op te zeggen. HOOG WATER LAAG WATER u. -{-NAP U.+NAP u.— NAP u.—NAP Vlissingen 3.03 2.10 15.09 2.05 9.04 1.93 21.38 2.27 Temeuzen 3.31 2.27 15.42 2.20 9.40 2.09 22.13 2.44 Hansweert 4.17 2.32 16.22 2.26 10.23 2.25 22.55 259 Zierikzee 4.39 1.54 16.46 1.40 9.50 1.43 22.15 1.78

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3