.SPOIL FESTIJN VAN RUITERS EN PAARDEN TE MIDDELBURG c Gelderse dammers protesteren bij N.D.B. 10.000STE NIJTENG0-BEZ0EKER FEESTELIJK ONTVANGEN HET VRIJE VAN SLUIS" HEEFT VOOR ƒ400.000 IN UITVOERING MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afwisselend en aantrekkelijk Concours-hippique. Mej. C. v. d. Endt uit Yerseke leverde de beste prestaties. De goede prestaties van de talrijke deelnemers, het afwisselend program ma, de pracht van de slanke rijpaar den en van de stoere Zeeuwse trek dieren, de gezelligheid van de tradi tionele ringrijderyen én het kostciy. ke zomerweer, dat alles maakte het Zaterdagmiddag op de Nadorst te Middelburg gehouden Concours-lïip- pique tot een boeiend en feestelijk hippisch gebeuren, waaraan organi. serend comité, deelnemers en toe schouwers prettige herinneringen be. houden. Zoals gebruikelijk werden 's mor gens op het toen nog stille terrein dressuurproeven afgenomen. In de rubriek dressuur voor viertallen werd de eerste prijs, een zilveren me daille -f 10. gewonnen door de Rij vereniging Middelburg (instructeur A. Sprayt). De tweede prijs (zilve ren medaille 2.50) ging naar 't eerste viertal van de rijvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen uit Oost burg (instructeur H. Prins) en de derde prijs, eveneens een zilveren medaille, naar het eerste viertal van de rijvereniging De Vlietruiters uit Krainingen (instructeur M. Snoep). De rijver. Middelburg veroverde bo vendien een extra prijs voor de meest verzorgde groep en inderdaad, dit viertal was om door een ringetje te halen. Van de dressuurproef individueel luidde de uitslag als volgt: lc prijs (zilveren medaille van „Handelsbe lang" 4- 10) M. Snoep met Corry (eig. A. Karelse, Krainingen), 2e pr. (zilveren medaille) mevr. M. E. de Wolff met Moortje (eig. J. A La- bruyère, Middelburg). 3e pr. (id.) J. de Badts met Astrid (eig. P. v. Iwaar- den. Sluis), 4e pr. A. Karelse met Pluto (eigen bezit), 5e pr. mej. C. v. d. Endt met Bunny (eig. v. d. Endt, Yerseke), tweede 5e pr. J. Mangnus met Pommy (eig. P, Mangnus. Bier vliet), 6e pr. H. Timmerman met Ka- rel (eig. Labruyère). SIERLIJK SCHOUWSPEL. Om half 2 zou het concours offici eel worden geopend, maar voor die tijd waren reeds talrijke ruitersport liefhebbers op het terrein aanwezig, waar zij zich voorlopig kónden ver maken met een miniatuux-cowpun- cher, gestoken in 'n cowboypak en met een vervaarlijk pistool aan zijn zijde, die kordaat over het veld heen en weer stapte. De opening geschiedde door de bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. W C. Sandberg t-ot Essenburg, die in zjjn rede met voldoening constateer de,.. dat de Walcherse paardensport weer opleeft en dat de Walchcrcnarcn zich niet alleen toeleggen op dc ring- rijderij, doch ook op de dressuur, „de hoeksteen van de paardensport". De burgemeester prees het initiatief van het comité Middelbug en reikte ver- volgens de prijzen uit aan de win. naars en winnaressen van de dres suurproeven, die hierna, trots hun tropheeën tonend, enkele ererondjes reden. Terwijl op het zijterrein de ringrij- derij om de grote prijs van Walche ren een aanvang nam en op het voor terrein het ringrijden met tweewie lige wagentjes begon en direct was er die sfeer, die deze typisch Zeeuwse volkssport zo aantrekkelijk maakt trok op het middenterrein het springconcours voor individuelen en voor paren grote belangstelling. Men kon genieten van keurige staal tjes van ruiterkunst, dier en berijder spanden zich tot het uiterste in en boden een schouwspel, dat sierlijk en indrukwekkend was. Vooral mej. C. v. d. Endt, een amazone, die het klappen van de zweep even goed ver staat als haar fraaie paard Bunny de aanmoedigende klopjes in de nek, sloeg een prima figuur. RACE TUSSEN MOTOR EN PAARD. Van geheel andere aard, maar niet minder attractief, was het rijden van de aangespannen tuigpaarden, die tweewielige wagentjes voorttrokken. De hoofdprijs in deze rubriek was een zilveren medaille, die aangeboden werd door 't gemeentebestuur van Middelburg. Helaas kon de wedstrijd ..rijden a la flèche" wegens de korte tijd van voorbereiding niet doorgaan, doch het publiek werd niet geheel te leurgesteld. want mevr. M. E. de Wolff uit Middelburg gaf in plaats hiervan een demonstratie, die een goede indruk gaf van deze moeilijke rijkunst. Een alleraardigst nummer was de race tussen een motorfiets en een ren paard. Vele toeschouwers gaven de heer A. de Leeuw uit Middelburg op zijn „Norton" de meeste kans. maar het paard „Pommy", bereden door J. Mangnus, haalde geringschattend zijn neus op voor zijn oppossant. ontwik kelde meer P.K.'s, dan de motor kon opbrengen en won de ren dan ook glansrijk. De heer Mangnus kon met een zilveren medaille 10 naar huis gaan! Een mooie finale was het nummer horden-springen. Er moesten tien hin dernissen, waarvan de grootste hoog te 70 cm bedroeg, met een tussen ruimte van 8 meter genomen worden. Diverse paarden en hun berijders hadden daarmee weinig moeite en tenslotte moest dan ook nog gekampt worden, waarbij dc hindernissen ver hoogd werden. Voordat dc prijsuitreiking plaats had, werd medegedeeld, dat, mej. C. v. d. Endt uit Yerseke de medailles voor de beste prestatie in de meeste rubrieken en voor de beste prestatie bij het springen gewonnen had. DE UITSLAGEN. Hier volgen dc verdere uitslagen: Individueel springen: le prijs (zilveren medaille van V.V.V. Middelburg plus 20) J. Catsman Ynet Sardy (eig. A. Catsman, Biervliet)', 2c prijs (ziiv. medaille plus f 15) 2. Mangnus met Pommy (eig. P. Mangnus, Biervliet); 3e prijs (ztlv. med. plus f 10) mej. C. v. d. Endt met Bunny (eig. v. d. Endt. Yerseke); 4. H. Timmer man met Karei (eig. J. A. Labruyère. Mid delburg): 5. A. Karelse met Pluto <èig. A. Karelse, Kruiningen): 6. A. de Feijter met Sady (eig. J. dc Feytcr. Cadzand); 7. J. de Roo met Walter, (eig. De Roo. Kruiningen): 8. M. Snoep met Corry (eig. A. Kareise. Kruiningen). Springen in paren: le prijs (twee zilve- PAARDENSPORT Prins Bernhard kocht „Cool Star". Ierse bladen melden, dat Prins Bernhard het paard ,,Cool Star" van de Ierse luitenant Boylan heeft ge kocht. Naar men weet, heeft Prins Bernhard met dit paard deel geno men aan het concours hippique te Dublin. Éénmaal deelde de Prins de le en 2e pry's met een amazone en in een andere wedstrijd werd Prins Bernhard met „Cool Star" derde. Koninklijk gezin bezocht ruiterdag Zaterdag werd te Heemstede een natio nale jeugd-ruiterdag gehouden. Van hoeT veel belang deze krachtproef voor de jeugd werd beschouwd, bleek duidelijk uit de koninklijke belangstelling, waarin dit ruiterfeest zich mocht verheugen. Ko ningin Juliana bezocht, vergezeld van de Prinsesejes Beatrix. Irene en Margriet het rijcentrum- In iie middag verscheen ook Prins Bernhard, teruggekeerd uit Du blin. ren medailles) A. Karelse en mej. C. v. d. Endt (rijver. Kruiningen) met Pluto en Bunny, 8Va punt voor stijl; 2. mej. A. Sinke en M. Snoep (rijver. Kruiningen) met Margriet en Corry, 8 pt.; 3. P. H. Du- sarduijn en P. Meijer met Mase en Frits (rijver. Oostburg). 7',2 punt; 4. J. de Roo en J. de Roo (rijver. Kruiningen) met Nelson en Walter. 6)2 pt. Allen 0 fouten. Aangespannen tuigpaarden (open klas se): le prijs (zilveren medaille gem. be stuur van Middelburg plus f 20) C. Geluk met Lifewlre (eig. W. de Groof. Kruinin gen); 2. J, W. Wielemaker met Marbie (eig. gebr. Wielemaker. Middelburg); 3. C. Reijnhout met Walther (eig. C. Mar- cusse, Nieuwland); 4. C. Wielemaker met Oscar (eig. gebr. Wielemaker): 5. A. J. de Vlieger, Middelburg, met Nelly (eigen be zit). Hordensprinsen: le pr. (zilveren beker) H. Timmerman (ver. Middelburg) met Karei: 2e pr. (zilveren medaille) mej. C. v. d. Endt (ver. Kruiningen) met Bunny: 3. G. Nijpjes (ver. Middelburg) met Puck; 4. A. Karelse (ver. Kruiningen) met Plu to; 5. P. H. Dusarduijn (ver. Oostburg) met Mase. Ringrijden tweewielige wagentjes: 1. P. Koole, Middelburg, 8 ringen; 2. L. Jacob- se, Koudekerke, 8 ringen; 3. P. Leijnse. Middelburg. 5 ringen; 4. Jan Castel. St. Laurens. 5 ringen; 5. C. Schout. Vlissin- gen. 4 ringen; 6. mej. v. d. Driest. Mid delburg. 4 ringen. GROTE PRIJS VAN WALCHEREN J. Riemrns uit Meliskerke heeft bij de ringrydery de grote prijs van Wal cheren de zilveren wlsselbeker.ge- wonnen. Hij stak 14 ringen, een gelijk aantal als P. de Visser Azn. uit Sou- burg behaalde en met wie hij dan ook moest kampen. Dc Visser kreeg een zilveren medaille. De verdere uitslag luidt als volgt: Jac. de Klerk, Nietnvland, 13 ringen; Piet Brasser, .Kleverskerke, 12 rin. gen; P. Peper Aagtekcrke 11 rin. gen; P. Dingemanse, Zoutelande, 11 ringen; A. de Visser Pzn, Vrouwen- polder, 10 ringen. De heer Brasser legde ook beslag op de pollepel, die vergezeld ging van een kistje sigaren. (Ingezonden mededeling) IN 7 KORT Nederland heeft Zondag te Rotter dam een grote hookbaloverv/inning be haald op Helgië. Met niet minder dan 14 —0 werden bezoekers naar hun land te ruggestuurd. De tweedaagse schaakwedstrijd tus sen het Nederlandse en Finse studenten- team, die te Amsterdam werd gespeeld, is geëindigd in een 13Va—6Vz overwinning voor de Nederlanders. De voetbalwedstrijd tussen Australië en Zuid-Slavië in Melbourne is een 3—0 zege voor de gasten geworden. De landenwedstrljd Denemarken IJsland is met 51 door de Deense voet ballers gewonnen. De sprinlwedstrijd om de grand prix van Kopenhagen werd door de Engels man Harris gewonnen. Derksen werd tweede. Henk Faanhof, een van de Neder landse vertegenwoordigers voor de we reldkampioenschappen in Kopenhagen, won Zaterdagmiddag op overtuigende wij ze de 4e ronde van Halfweg. De-athletiek-landenwedstrijd tussen België en Zuid-Slavië werd door de gas ten gewonnen met 117 punten. De Belgen behaalden 95 punten. Amerikaanse atblcten wonnen te Stockholm de meeste nummers van de internationale wedstrijden, waarbij ver richtingen van hoog internationaal ge halte werden geleverd. Tijdens internationale atletiekwed strijden te Maastricht verbeterde Haest het Belgisch record kogelsllngeren en bracht dit op 45.73 meter. De Engelse internationale tennisploeg heeft tijdens de wedstrijden tc Noordwijk met niet minder dan 13—5 revanche ge nomen voor de nederlaag, welke zij vorig Jaar met 7—10 tegen de Nederlandse leed. VOETBAl Berius de Harder gaal voor Bordeaux spelen. Het staat thans definitief vast dat Bèrtus de Harder, de eminente links buiten van V.U.C., het volgende sei zoen reeds voor Den Haag verloren zal zijn. De Harder is als professional geëngageerd door Bordeaux. Het con tract is reeds getekend door'de Ha genaar, slechts enkele formaliteiten moeten nog worden vervuld. De Har der krijgt een salaris van 250.per maand, dat kan worden aangevuld met premies bij het winnen van een wedstrijd. Bovendien zal de Franse ploeg 20,000 op naam' van De Har der bij een Nederlandse Bank storten, welke som hem ter beschikking staat bij de beëindiging van zijn contract over vier jaar. Met De Harder verliest Den Haag 1 ook het Nederlandse voetbal een van zijn beste voetballers. Gemakke lijk heeft de Bond het De Harder na de oorlog niet gemaakt wat betreft het nuttig maken van zijn voetbalca paciteiten. Slechts tweemaal werd hem een kans gegeven in een offici ële Nederlandse B-ploeg. Toevallig kwam hij de eerste maal in het veld tegen het Franse B-elftal te Bor deaux, de dag na de interlandwed strijd te Rotterdam Nederland- Frankrijk. Zyn kwaliteiten vielen daar zo in het oog. dat de manager van de sportclub Bordeaux onmiddel lijk contact met De Harder opnam. Zeer waarschijnlijk zal de Hagenaar reeds op 21 Augustus, de datum waarop de Franse competitie begint, voor zijn nieuwe club in touw komen. DE BUITENSPELREGEL. Dezer dagen zijn proeven genomen met gesteld, teneinde het weinig interessante ..derde back" systeem de baas te worden. Men speelde op terreinen, die in drie ge lijke vakken verdeeld waren, zonder mid denlijn. Alleen in de beide vakken voor de doelen geld de buitenspelregel. In het middenvak kon een speler niet buitenspel staan. Over BB de meningen uiteen. Uit melding gemaakt van grote publieke be langstelling en van verbetering in het spel. toen onlangs twee ploegen elkaar volgens deze regel bekampten. De proef tussen de Schotse clubs Hearts en Edin burgh had een bevredigend verloop. Op het middenterrein kon het spel zich vrijer ontwikkelen. Tijdens de wedstrijd werden slechts drie overtredingen van de buiten spelregel begaan. Bij de proefneming op het veld van Tottenham kwamen de ca- f»aciteiten van de spelers, die op eigen nitiaticf een aanval doorzetten, tot hun recht, maar voor het overige gaf het ex periment weinig houvast. De jonge krachten van de Spurs waren kennelijk niet in staat de kansen, welke de nieuwe regel biedt, uil te buiten en het aantal overtredingen wegens buiten spel was normaal. Arthur Rowe, vroeger spil van de Spurs, zeide dat het voetbal, zoals het thans gespeeld wordt, goed ge noeg is naar zijn smaak. Hij geloofde niet. dat het door de nieuwe regel ver beterd zou kunnen worden. Dit jaar zijn in Rotterdam reeds 1080 woningen gereed gekomen en naar schatting zullen er voor 1 Januari a.s. nog 1190 bijkomen. Temperamentvolle Columbianen staakten wedstrijd tegen B.V.V. Zaterdagavond speelde B.V.V. te Franco overboord Volgens de „Daily Express" zou generaal Franco bij een vispartij in de buurt van San Sebastian door een aan de haak geslagen vis van ruim twee meter lengte over boord zijn getrokken. Hij werd een eind- weegs in het water meegesleept, aldus het blad, doch kon zwemmend weer zijn boot be reiken. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft dit bericht tot politiek visserslatijn be stempeld. Er was niets van aan. Dc Spaanse bladen mogen er geen melding van maken. Willemstad tegen de Columbiaanse ploeg Atleticos Juniores, welke ont moeting door de Bossenaren, toen de Columbianen na een incident met de scheidsrechter weigerden verder te spelen, reglementair werd gewonnen. Er werden geen doelpunten gemaakt. Zeven minuten voor het einde ken de de scheidsrecher B.V.V. een straf schop toe wegens hands in het be ruchte gebied. Columbia weigerde de beslissing van de scheidsrechter te aanvaarden. Onder geleide van de politie werd de scheidsrechter het veld afgebracht, want het publiek liep het veld op om zich er mee te bemoeien. ATHLETIEK Russische athlete wierp de speer 5341 meter. Tijdens wedstrijden in het Dynamo Stadion te Moskou heeft Natalia Smirnitskava bi) het speerwerpen een afstand van 53.41 meter gehaald. Twee weken geleden, bij de landen- wedstrijd Rusland-Tsjechoslovakrje, was voor haar reeds een worp van 49.59 meter genoteerd. Beide worpen zijn aanmerkelijk be ter dan het officiële wereldrecord voor dames dat sinds 12 September 1948 met 48.63 meter op naam van de Oostenrijkse Herma Bauma staat. In Moskou heeft de Russische athlete dit record met bijna 5 meter overtroffen, een verbazingwekkende prestatie. Engelse dames liepen 3 x 800 m. binnen wereldrecordtijd. Tijdens de atletiekwedstrijden tus sen een ploeg van Gothenburg en Londen legde een damesploeg be staande uit Dorothy Born. Eileen Gar- ritt en Valerie Ball de 3x880 yards es tafette af In 7 min 7.8 sec'. Aangezien dit nummer evenwel niet op de we- reldrecordlyst van de I.A.A.F. voor komt betekende deze tijd geen wereld record. Wei kent de I.A.A.F. een we reldrecord op de 3x800 meter dames dat op naam van Frankrijk staat met 7 min. 15.8 sec. Of de tijd van het Engelse damesteam erkend kan wor den zal nader door de recordcommis sie van de I. A.A.F. moeten worden bekeken. Duitse athlete sprong meer dan 6 meter. Tijdens de athletiekkampioenschap- B:n der Westelijke zónes bereikte de uitsc athlete Elfriede Branemann bij het vérspringen een afstand van 6.12 meter. Het wereldrecord staat op naam van Fanny Blankers-Koen met 6.25 meter. Huppertz liep. ondanks zware baan. de 400 meter in 47.8 sec. Ulz- heimer won de 800 meter in 1 min. 51.4 sec. Tenslotte zegevierde Kreu- llch bii het vérspringen met een, af stand 'van 7.58 meter. Bij de dames won Mar ga Petersen de 100 meter in 12.1 sec, Margarete Bruchholz zegevierde bft het hoog springen met 1.61 meter. DAMMEN Het dammen op Zondag. In verband met het feit, dat door de wedstrijdleiding van de Nederlandse Dambond een rooster voor de van 10 September tot 15 October te Amster dam te houden finale om het persoon lijk kampioenschap van Nederland werd opgesteld, zonder rekening te houden met de rechten van de drie spelers G. van Dijk, (Wagenin- gen), H. Onnink (Aalten) en J. Do renbosch (Groningen), is Zaterdag op initiatief van het bestuur van de Gel derse Dambond een vergadering ge houden van vooraanstaande Gelderse bestuurders en dammers. Besloten werd, een protest in te die nen bij het bestuur van, de Nederland se dambond en een rondschrijven te richten aan de aangesloten damvereni gingen. De aanwezigen toonden zich zeer ontstemd over het feit, dat een neutrale bond als de N.D.B. geen re kening hield met de belangen van dammers, die uit principiële overwe gingen niet op Zondag aan wedstrij den wensen deel te nemen. Er was een stroming, die terstond tot uittreding wenste over te gaan, doch de meer derheid verkoos eerst te trachten, langs organisatorische weg recht te verkrij gen. Eerst nadat zou zijn gebleken, dat de leden van de N.D.B. in meerder heid er niets meer voor gevoelen spe lers in hun midden te hebben, die te gen wedstrijdspel op Zondag principi ële bezwaren hebben, zou men tot af scheiding kunnen overgaan. MENING VAN BONDS- VOORZITTER. De voorzitter van de Nederlandse Dambond, de heer O. J. B. van der Sleen, deelde naar aanleiding van het in bovenbedoelde vergadering bespro kene mede, dat het bestuur van de N.D.B. alle moeite heeft gedaan om 'n oplossing voor de kwestie te vinden. Toen bleek, dat het spelen op werk dagen voor de andere deelnemers in verband met hun werkkring te veel bezwaren opleverde en men op het voorster van de drie betrokken dam mers om óp 11 achtereenvolgende Za terdagen te spelen om organisatorische redenen niet kon ingaan, heeft het be stuur van de N.D.B. de heren van Dijk, Onnink en Dorenbosch gevraagd, de kampioenschappen van dit jaar over te slaan, onder toezegging, dat intussen naar een bevredigende op lossing voor het vraagstuk zou wor den gezocht. De betrokken dammers weigerden echter en stonden er op ook dit jaar aan de kampioenschappen deel te nemen. Kruiwagen vol geschenken voor de gelukkige. Een zeer drukke Zaterdag. „Mevrouw, U bent de 10.000ste be zoekster van Nijtengo VII. Wilt U de burgemeester met de krui wagen maar volgen?" Met deze woorden werd Zaterdagavond rond half tien mevrouw J. Visser uit de 's Heer Hendrikskinderen- straat te Goes met fiaar echtge noot door de voorzitter van het Nijtengo-comitè, de heer de Roo, aan de kassa verwelkomd. Is het te verwonderen dat de geluk kige even onthutst was door deze ont vangst? Als moeder van een gezin had zij een drukke Zaterdagavond achter de rug, doch als goede Goese ingezetene wilde ze toch dc Nijtengo gaan zien. Haar man. moe van het werk, wilde liever thuis zijn gemak houden, doch zoals overal, moest de heer Visser voor de overredingskracht van zijn vrouw capituleren en beiden gingen Nijtengo-waarts. Van negen uur af werden de bezoe kers a la minute door cle luidsprekers- installatie op de hoogte gehouden van het aantal bezoekers en zo werd de spanning opgevoerd als gold het de aankomst van een aantal athletcn of wielrenners in een nek-aan-nek race op een internationale wedstrijd. Ja, 't Nijtengo-comité weet van organiseren! Het gehele comité had zich op het voorplein van het Schuttershof verza meld. waar de penningmeester, de heer Haasdonk, met Argusogen de bezoekers telde. Nog 25. nog 10. 9. 8, 7. 6. 5, 4. 3. 2 en toenkwam het echtpaar Visser aan de kassa. Dat waren ze! Wie was nu de 10.000ste? Geheel .on bewust gaf de heer Visser zijn vrouw de eer door haar het entreebiljet te' geven, dat als 10.000ste door de cas- sières was afgeleverd. ZEGETOCHT Nu kon de zegetocht beginnen. Met de stadsomroeper Rejack voorop, ging het in optocht dc zalen door. Bij alle stands werd halt gehouden en de standhouders zorgden ervoor, dat bur gemeester ten Kate weldra in de krui wagen een zware last had te torsen. Doch de burgervader, die intens mee leeft met alle acties om de bijzondere aandacht op zijn centrum-gemeente te vestigen, kweet zich met plezier van zijn vrijwillig opgenomen taak. De kruiwagen werd al voller en voller met de prachtigste en ook smakelijk ste geschenken, zodat op het laatst het gehele comité als dragers moest fun geren om alles mee te sjouwen wat de kruiwagen niet meer kon bevatten. Nadat dit alleraardigste tafereeltje op de gevoelige plaat vereeuwigd was. werd ijlings een auto van een der co mitéleden gerequireerd om de over vloed van geschenken, netjes thuis te bezorgen. Het was de Nijtengo. be kend om haar sfeer cn gezelligheid; weer op haar best! In alle opzichten is deze tyijtengo- Zaterdag een record-dag geworden. Begin Augustus is in Weener (Duits land) de Duitse vrouw Brunhilde Reu ter door worging vennoord. Verdacht wordt de Nederlander Hermanus Brou wer. die echtér spoorloos is. De Ned. Spoorwegen hebben aanbe steed het slopen van het Bossche station. (Ingezonden mededeling: Met 2900 bezoekers het hoogsto dag-totaal hebben thans gedurende de afgelopen week 10207 personen de tentoonstelling bezocht. Niet minder dan 60 prijzen werden Zaterdag uit geloofd, w.o. door het Comité een van so— voor de 9500ste mw. Moek van Dijke, Goes, een van 25.voor de 8500ste: J. Rijpstra uit Dokkum en drie van 10.—. Voorts prijzen van de Gasfabriek (6 mud cokes en een gas- comfoor). De Zon, fa. Hildemisse. De Spar. Radio v. d. Broek, o.a. een lamp van 40.—, Echfa, Adelaar. Drukkerij Phoenix en fa. Sas. De prijswinnaars kwamen uit alle delen van Zeeland. In de avonduren concerteerde ..Apollo" uit Wissekerke. dat dank zij het prachtige weer. in de feestelijk verlichte tuin een zeer grote belang stelling trok. Er resten thans nog twee dagen. Vanavond zal „The Orpheans" optre den met showmuziek, terwijl'morgen avond de accordeonvereniging „Cres cendo" uit Vlissingen met een concert het Nijtengo-festijn zal besluiten. Het comité heeft vooral van de laatste dag nog goede verwachtingen en aan 't publiek mogen wij wel verklappen, dat op deze dag geen prijzen-regen, doch een „stortregen" <jp de bezoekers zal neerdalen. yy .Voor het einde van deze maand zal dit bedrag zijn verdubbeld. Uiteenzetting van if. van Sandick. In de bestuursvergadering van 't Waterschap ,,'t Vrye van Sluis", die Vrijdag werd gehouden gaf ir. I. van Sandick een uiteenzetting over de voortgang der werkzaam, heden aan de zeewering. Aan de kust zUn op het ogenblik werken in uitvoering tot een totaal bedrag van ruim 400.000. Harting won de 3000 m. te Rotterdam. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan organiseerde de Rotterdamse atletiekvereniging D.O.S. Zondag in ternationale wedstrijden met deelne ming van Belgische athleten, waarvan er enkelen verstek lieten gaan. Op en kele uitzonderingen na, waren de pres taties zeer matig en geen der Belgi sche gasten wist een 1ste plaats te be zetten. Aan deze wedstrijden namen ook en kele Zeeuwse athleten deel. Zo won Harting de 3000 meter in de tijd van 8 min. 50.6 sec. Nel Karelse bracht het bij het vérspringen tot de tweede plaats met een voor haar overigens slechte sprong van 4.95 meter. Z. van Damme bezette bij het hoogspringen junioren de 3e plaats, met een sprong van 1.56 m. Verder werd de 400 me ter gewonnen door Nusse in de goe de tijd van 50.7 sec. Op de 800 meter startte Kroon en wist in de fraaie tijd van 1 min. 55J sec. zijn concurrent Knop de baas te blijven. Het was zijn beste tijd van dit seizoen. Tenslotte noemen we nog de goede prestatie van Naaktgeboren bij het vérspringen, waarbij hij met een sprong van 6.73 meter eerste werd. Voor het einde van deze maand zullen werken in uitvoering zijn voor ongeveer 800.000, nog geen 5 maan den na het beschikbaar stellen van de gelden. Het herstel van stormschade aan de zeewering, tengevolge van de storm van 1 Maart jï. en 't hoge water op 17 Maart ls geheel in eigen be heer uitgevoerd. Deze werken verg den een totaal bedrag van ruim f 40.000. De toestand waarin de kunstwer ken verkeren eisen voortdurend ex tra toezicht. Dikwijls moeten slytdek- ken en liggen van bruggen hersteld worden. Veel tyd is door de opzich ters besteed aan voorlichting van de Ned. Heide My. by het maken van 't afwateringsplan. De vernielingen door het oorlogsgeweld maken her stel en opruimingswer.ken noodzake lijk. Zo zal wellicht nog deze maand kunnen worden overgegaan tot hét aanbesteden van een nieuwe brug ter vervanging van de vroegere Zwarte brug over de Vaart te Schoondyke. Op het ogenblik ls in uitvoering het opruimen van de resten van de wachtsluls, driekoker en Zwinbrug, een werk van 35.000. WEGEN De weg Cadzand Haven-Cadzand Badhuis werd onlangs in eigen be heer vernieuwd. De aanlegsteiger in de Paulinahaven zal vóór de Dieten- campagne in eigen beheer zijn ver nieuwd. Ir. v. Sandick betuigde zijn zeer gro te tevredenheid over het personeel van de technische dienst. De heer Becu.Rlsseeuw dankte de In. fenleur voor zijn uiteenzetting en racht tevens dank aan het technisch personeel. De heer Becu informeerde naar de toestand van de zeesluis te Cadzand. De voorzitter antwoorddde hierop, dat de toestand daar momenteel, na het noodherstel. tamelijk *oed is. WIELRENNEN Wagtmans won Ronde van Temeuzen. De Nederlandse kampioen bij de amateurs op de weg, Wout Wagtmans, heeft Zaterdag in dc Ronde van Ter- neuzen voor amateurs en nieuwelin gen zijn goede vorm van de laatste tijd bevestigd en voor de zoveelste maal de bloemen mee naar huis geno men. In een felle eindsprint ging Wagtmans voor Verwijmeren als eer ste over de eindstreep. Een groot en sterk veld renners verscheen aan de start. Van dc deel nemende Zeeuwen hebben alleen de Neve van Zuiddorpe en de Waal van Kloosterzande een rol gespeeld. Hui zen mag eveneens genoemd worden maar werd door pech uitgeschakeld, terwijl de amateurs van 't Westcinde en Jansen niet op de voorgrond tra den. Van der Veeken was de eerte die spectaculair optrad en alleen aan de haal ging. Hij reed verschillende ron den op kop, maar had geen courage genoeg zijn voorsprong gestand te doen. Een gevoelige ram was de oor zaak van zijn opgave. Frans Vos her haalde hetzelfde spelletje maar ook hij verdween van het toneel. Guns en van den Elshout staakten de strijd en de helft zat er al op. voordat de be slissende fase werd ingeluid' door Wagtmans. Samen met Verstraeten, -Verwijmeren en Roovers ging de klei ne man uit Breda aan de haal cn dit kwartet nam ruime voorsprong op de rest. Het hoge tempo van de leiders werd Roovers echter te machtig en hij moest lossen. Inmiddels was de strijd in de twee de groep ontbrand, die daardoor in stukken en brokken uiteenviel en waarin vooral de jonge Belg Saelens de aandacht op zich vestigde. Ook de Zeeuwen de Neve en de Waal weer den zich kranig. Vooraan viel de uiteindelijke beslis sing in een lange sprint die op fraaie wijze door Wagtmans gewonnen werd. De uitslag luidt: J. Wagtmans (Bre da). 102 km. (60 ronden) in 2 uur 45 min 48 sec.; 2. Verwijmeren (Terheij- den); 3. Verstraeten (Breda) 4. op 2 min. Roovers. (Etten): 5. Saelens (Bel gië), le nieuweling; 6. van Oers, Lan- geweg: 7. Su'ijkerbuijk (Breda); 8. de Ncve (Zuiddorpe) le Zeeuw; 9. Man gelaars (Hoogerheide)10. Jorrissen (Zundert). Eddy de Waal werd 11e cn klasseerde zich als 2e nieuweling. Voor deze course bestond grote belangstel ling. Weilenmann won Ronde van Zwitserland. De Ronde van Zwitserland werd ge wonnen door Gottfried Weilenmann voor George Aeschlimann, die dc to tale afstand van 1874 km in 8 dagen aflegde in 55 uur 36 min 17 sec. Aesch limann werd tweede met slechts 9 se conden verschil op de totaaltijd. Op 30 Juli was de ronde van Zwitserland begonnen met 75 deelnemers. Aan het eind arriveerden slechts 45 renners. De laatste étappe, van Bazel naar Zu rich over 225 km. werd gewonnen door de Zwitser Schaer in 6 uur 9 min. 42 sec. Het eindklassement van de ronde ziet er als volgt uit: 1. G. Weilenmann (Zwitserland). 55.36.17; 2. G. Aeschli- man (Zwitserland). 55.36.26; 3. Stattler (Zwitserland). 55.48.16; 4. Brule (Frankrijk). 55.49.37; 5. Barozzi (Ita lië), 55.53.58 en 6. Sforacchi (Italië), 55.59.56. Eindklassement van de bergprijs: 1. Metzger (Zwitserland) 35 pnt; 2. Ros- sello (Italië) 32 pnt; 3. Brule (Frank rijk) 30 pnt. ZWEMMEN Dick Schermer niet gestart voor Kanaaltocht. Dick Schermer la dit weekeinde niet gestart voor zijn Kanaaltocht. HU was van mening dat de wind ongun stig was. De mogelijkheid bestaat, dat onze landgenoot vanmiddag van Kaap Gris Nez vertrekt. José Antonio Cortinas, de 32-jarige Cubaan, ook al een Kanaal-aspirant is van plan naar Kaap Gris Nez té gaan en daar de voorbereidingen te aanschouwen, welke Dick Scnermer voor zyn poging treft. Volgende week wordt de trainer van Cortina te Ca- lais verwacht. Ter gelegenheid van het bezoek van dc president der Rotarybeweging, de heer Percy Hodgson aan ons land, zijn in Den Haag een receptie cn een diner gehouden, waaraan vertegenwoordigers van alle Ro- taryclubs ln ons land deelname».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5