Een Internationaal Gerechtshof voor Europa als toekomstbeeld DROMMEN BELGEN TREKKEN NAAR FRANSE ZUIDKUST NIEUW GUINEA'S TOEKOMST Zeeuwse Almanak Aan de verwezenlijking ervan wordt gewerkt Australië is sterk geïnteresseerd Nederland is niet in trek Stafchefs op bezoek VRIJDAG 5 AUGUSTUS '49 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Binnenkort komt de raad van Europa in Straatsburg btfeen Uit ver. schillende berichten blijkt, dat.de Europese beweging er grote prijs op stelt dat in Straatsburg door de Raad een voorstel in behandeling wordt genomen, betreffende de instelling van een Europees gerechtshof ter bescherming van de rechten van de mens. De secretaris van de juridische sectie van de Nederlandse raad der Europese beweging, mr Nord, heeft in een persgesprek enkele nadere bijzonderheden verstrekt Deze Ned. sec tie heeft nl. een belangrijk aandeel gehad In de tot stand koming van het ontwerp, dat kort geleden Is aangeboden aan de regeringen van de sta. ten welke bij de Raad van Europa zijn aangesloten. Waarom hecht de Europese be weging zoveel betekenis aan de instelling van een dergelijk hof? De democratie in Europa wordt bedreigd door totalitaire stromingen van binnen en van buiten. Dit is een van de redenen, waarom de deelne mende 10 staten zich in het statuut van de Raad van Europa verbonden hebben, het beginsel van de zr ..rechtstaat" te aanvaarden en toet passen. Het voorstel voor een ge rechtshof is een rechtstreeks uitvloei sel hiervan: immers wanneer men dit beginsel gemeenschappelijk wil verde digen, dan betekent dit, dat men elk ander moet bijstaan in de handha ving van de vrijheden, die de grond slagen vormen van de democratie. Welnu, een Hof voor de rechten van de mens biedt het daartoe naar onze mening onmisbare instrument, Wat omvatten de rechten van de mens en zijn de 10 staten het daarover onderling reeds eens Deze rechfen worden In het ont- werp-verdrag dat de Europese bewe ging heeft opgesteld, in zeer algeme ne termen aangeduid. Ik noem bij voorbeeld de vrijheid van menings uiting, gelijkheid van allen voor de wet, vrijheid van godsdienst en poli tieke overtuiging, vrijwaring tegen willekeurige arrestatie e.d. Het ligt voor de hand, dat een voor allen be vredigende preciese formulering een langdurig werk zal zijn. Wij stellen daarom voor, dat een nauwkeurige omschrijving van deze rechten later in een aanvullend verdrag zal worden neergelegd. Voor het ogenblik ech- Tsjechisch priester tot 8 jaar veroordeeld. WEGENS TOEPASSING DECREET VATICAAN Een Tsjechoslowaakse katholieke priester, die weigerde 'n zieke vrouw de laatste sacramenten toe te dienen, omdat zij lid was van, de communis tische partij, is Woensdag door een slaatsgerechtshof te Praag tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. De regering heeft onlangs gewaar schuwd, dat iedere geestelijke, die tracht uitvoering te geven aan de be dreiging van het Vaticaan, om katho lieke leden van de communistische partij te excommuniceren, als verra der zou worden behandeld. Nieuwe Amerikaanse Zuidpool-expeditie. Volgens ..New York Times" worden voorbereidingen getroffen voor een nieuwe, in 1950 te ondernemen expe ditie naar de Zuidpool, wederom uit gaande van de Amerikaanse marine en opnieuw onder leiding van de be kende poolonderzoeker, Richard Byrd. Men verwacht, dat acht schepen, met een totale bemanning van ongeveer 3500 koppen, aan de expeditie zullen deelnemen. Men wil tijdens de expe ditie onbekend gebied, ter grootte van Europa, in kaart brengen. Indien de bestaande plannen zijn goedgekeurd, zullen de eeVste schepen in October a.s. vertrekken. De expe ditie zal een vooruitgeschoven basis in Nieuw-Zeeland vestigen en gedu rende vier maanden in het Zuidpool gebied blijven. De onderzoekingen van de expeditie zullen plaats vinden in de tijd, dat het zomer is in het Zuidpoolgebied. ter en dit is het kernpunt van het ontwerp vragen wij de deelne mende landen niet meer dan de ver plichting om niets af te doen aan de vrijheden, welke nu reeds ln hun ge bied worden gewaarborgd. WELKE ZIN? Maar wat brengt U dit dan verder? Geen democratie verandert van de ene dag op de andere in eene totali tair regiem. Er is altijd een periode van geleidelijke ondermijning en af braak. Zulk een afbraak moet in elk geval onmogelijk worden gemaakt. Daarbij kan een Europees Gerechts hof een belangrijke taak vervullen. Men kan zich afvragen of ln Duits land Hitier ooit aan de macht zou zijn gekomen, wanneer een Europees Schenkt deze geen bevrediging, dan kan de internationale machinerie te hulp worden geroepen. Het ontwerp i stelt voor dat 't gerechtshof een zg. ..commissie voor de mensenrechten' j benoemt, tot wie de geschade per soon of groep zich kan richten. Deze commissie stelt een onderzoek in. De i staten zijn verplicht, de commissie hiertoe op hun grondgebied toe ie la- i ten en haar alle faciliteiten te verle-1 nen. De commissie is bevoegd, zelf-1 standi? 'n aanbeveling te doen aan dc betrokken staat ten einde genoegdoe- j ning te bewerkstelligen. Gelukt dit niet, dan kan de commissie de zaak voor het Hof laten komen, welks Ie- den door de Raad van Europa wor- den benoemd. En als het Hof een uitspraak heeft gedaan? Indien de betrokken staat het vonnis accepteert, is er uiteraard geen probleem. Wordt het vonnis niet aanvaard, dan zal het Kof de zaak voorleggen aan de R?,.r. van Europa met verzoek, zich te beraden over de maatregelen die geboden zijn. WANNEER V ERWEZEN LIJ KIN G Verwacht U, dat reeds op de eerste zitting van de Raad van Europa het plan voor een Euro pees gerechtshof zal worden ver wezenlijkt Dat is uiteraard moeilijk te zeg gen. Men moet. hoewel de opbouw der Europese eenheid ongetwijfeld Op i!e Vel uwe worden voor de eerste maal legeroefcningen gehouden in groter verhand. De stryd gaat tussen de „rode" en de „blauwe" party. Een eenheid van het eskadron pantserwagens van de „Rode" party bevindt zich in de omgeving van Elspeet en probeert, zwaar gecamoufleerd en on der dekking van de beboste omgeving in de richting van het „front" op te ruk ken. Gerechtshof verhoed zou hebben, dat]haast heeft, ook weer niet zo hard reeds geruime tijd voor 1933 de de- van stapel willen lopen, dat het lijn- mocratische grondslagen van de tje kans loopt te breken. Het feit dat Weimar-repubhek geleidelijk werden ook in het kader van de Ver. Naties ondermijnd. aan een handvest van de mensen- Hoe stelt U zich dan de werk- wyze van zon Hof voor? Wanneer in een land een individu of een groep zich geschaad voelt in zijn mensenrechten, dan dient uiter aard eerst de normale rechtsprocedu re van dit land te worden gevolgd. rechten wordt gewerkt. zal zeker voor een aantal gedelegeerden waaronder wellicht ook Nederlandse aanleiding zijn. het resultaat van dit UNO-werk even te willen afwach- ten alvorens op Europese schaal te willen beginnen. (Van onze Haagse redacteur) Het feit verdient hier te lande alle aandacht dat het Australische parlement zich uitvoerig heeft bezig gehouden met de betekenis van..Néderlands Nieuw Guinea. ZIER1KZEE Er zijn mensen, die altijd goed weer fiebben en mensen, die altijd slecht weer hebben. Maar ge zult het wel met me eens zijn, dat Zierikzee wat beters verdiend had dan dit voor feestvieren ongeschikt weer. De storm en de regenvlagen houden minstens enige tienduizenden weg van de Eeuw- leesten en dal is jammer, want Zierik zee komt keurig voor de draad en wat meer zegt: de Zierikzcenaren hebben er zelf plezier in. Als ge om tien uur 's morgens arri veert, dan draait de mallemolen en dan geuren de poffers reeds, alsof het laat in de namiddag is en als ge uw neus in de morgenuren om de hoek van de deur van een danszaal steekt, dan is het bal al in volle gang. En de poorters en poorteressen zijn welis waar genoodzaakt om over hun prach tige middeleeuwse gewaden plastic regenmantels aan te trekken en de wa tergeuzen in de historische optocht droegen weliswaar broeken van geo. lied plastic, maar ze dragen hun kle dij niettemin met fleur en vreugde en zodra ze binnenshuis zijn of zodra ze zon maar even schijnt, zijn ze alle maal weer in vol ornaat. Een week is te lang, zeggen de nurksen, die het over het feest heb ben. De Zierikzeeënaren denken er anders over en ze zullen het Maandag vreemd vinden, als ze xoeer met hun zevenduizenden genoegelijk onder elk aar zijn. Al blijft het bezoek ver be neden de verwachting, er heerst im mers een bedrijvigheid en een drukte, die er zijn mag. Maar één ding is te hopen, dat al die Zierikzeeënaren hun vacantie nog voor de boeg hebben. Want die heb ben zc wel nodig om uit te rusten na het feest. En dan een vacantie met stralen de zonneschijn, die hen 'dc regen en de storm uit hun Jeestwcek doen ver- geten. Vanwaar nu deze belangstelling in die verre Zuidoosthoek van de wereld? Wel, de Australiërs, die ternauwernood ont snapt zijn aan een Japanse overheersing, die zij op eigen kracht niet hadden kun nen verhinderen, maken zich nu bezorgd over de mogelijkheid, dat binnen enige tientallen jaren ten Noorden van hun grondgebied maar dan heel wat dich terbij! een tweede sterke staat zal ontstaan, goed bewapend, anti-blank, oorlogszuchtig en evenals Japan in man kracht tiën maal zo sterk als het eigen land: Indonesië. En- althans sommige Australiërs geven blijk van de verwach ting. dat Ruslands invloed te Batavia weldra groter zal zijn dan die van Ne derlandHetgeen hun verontrust. Wat nu Nieuw Guinea betreft, dit gro te eiland is voor de verdediging. van Australië van het grootste belang. En dan in het bijzonder de Noordkust, waarlangs vrijwel alle scheepvaartlijnen tussen de Australische en de Oost-Aziatische ha vens lopen, waarlangs het wgter (in te genstelling tot de Zuidkust) vrij van rif fen is en zeer diep. zodat het in tijden van gevaar niet door mijnen kan worden afgesloten. Het kan echter in oorlogstijd door vliegtuigen van de kust af worden gecontroleerd. - ZWAK PUNT. Dit laatste nu is juist het zwakke punt in Australië's strategie. Immers Austra lisch Nieuw Guinea (de Oostelijke helft van het eiland) -Is half kolonie, half man daatgebied. Het Zuidelijke deel van dc Oostelijke helft is kolonie: daar regeert Brisbane tussen twee haakjes: de in boorlingen hebben daar niets te vertellen. Het Noordelijke deel is een vroegere Duitse kolonie, na de Eerste Wereldoorlog door de Volkenbond als mandaatgebied aan Australië in beheer gegeven. Na dc tweede oorlog toen de Japanners, die er zich hadden genesteld er weer uit verdwenen waren kwam dit gebied onder beheer van de International Trusteeship Council, een onderdeel van de U.N.O.. die het beheer ervan opnieuw aan Australië opdroeg. Er werd even wel een controlecommissie ingesteld, waarin o.m. China. India en Rusland zit ting hebben. De leden van deze commis- De operatle-Phoenix. Er zijn weer legeroefeningen, nadat ons land in 1938 voor de laatste maal zijn legermanoeuvres bij Arn hem kende. In de Willem IH kazerne te Apeldoorn heeft generaal-majoor A. T. C. Opsomer commandant strijd krachten te velde, zyn hoofdkwar tier Slechts enkele maanden had hij hier met zijn staf van ruim 20 man tijd om deze oefeningen voor te bereiden, een verschil met vroeger, toen de manoeuvres reeds een jaar tevoren werden bekeken. Na het ingaan van de oorlogstoe stand om 12,00 uur begonnen de ro de troepen onder commando van ko lonel J. J. Pape een verkenningsac tie. Een gepantserde verkenmngs- afdeling ontwikkelde activiteit ten Zuiden van de lijn Zwolle-Nunspect. Een actie, die goed verliep. Opdat ogenblik ontwikkelde de actie zich onder een hevige regenbui. Men ver zamelde waardevolle gegevens. Terzelfder tijd was er een neven- actie langs de weg Zelhemsoeren. Een afleidingsmanoeuvre, waardoor blauw zich niet om de tuin Het lei- den. En in de luent? Er was enige lucht. activiteit, maar het weer was slecht. Zo werd het complex Harskamp en het station Ede uit de lucht aange vallen. „Uit de reacties op de lucht aanval bleek dat deze niet geslaagd was" zeggen de blauwen op de grond. „Men kwam naar buiten lo pen en was verrast", zeggen de roden m de lucht. „De „roden" veroverden kaarten en aantekeningen van generaal-majoor Carp, de commandant van de X-divi- sie (blauw), die door het oog van een naald kroop. Hij kon nog net de benen nemen, maar moest zijn auto achterla ten. De „roden" zagen deze echter over het hoofd. sic hebben le allen tijde toegang tot het gebied, hetgeen indirect wil zeggen, dat Rusland kennis kan nemen van de ver sterkingen, die Australië er zou willen aanleggen. Tijdens het mandaatschap was het maken van versterkingen ver boden; maar deze vorm van trusteeship heeft niet veel meer waarde. De Verenig de Staten, die andere voormalige Duitse kolonies in trusteeship hebben ontvangen, hebben met succes dc voorwaarde be dongen. dat. de controlecommissie geen toegang heelt tot de strategische gebie den. maar Australië is daar niet in ge slaagd. VLIEGVELDEN. Daar komt dan nog bij, dat de Ameri kanen tc Hollandia en te Merauke op dc Noordkust van Ned. Nieuw Guinea vlieg velden hebben aangelegd benevens op het eiland Morotai. Stel je voor. redeneren de bezorgde Australiërs, dat een ultra- rood Indonesië deze vliegvelden in gebruik neemt en Rusland de eigen vliegvelden bovendien tot in de details kent. Zien zij spoken? Misschien, maar deze dingen spe len een rol in dc Australische politiek en het is goed. dat wij dat hier weten. Wel licht zal Australië straks een politiek voorstaan, waarbij N. Guinea, ook al om de olierijkdommen op dat eiland, die men gaarne beveiligd ziet. los gemaakt wordt van Indonesië. (Nadruk verboden). Er is ieveel „verboden". Ik heb het twijfelachtig voorrecht genoten in de hete Juli-dagen enige malen reizigers van en naar het Brusselse Zuid-Station te begeleiden. Het is me opgevallen hoe boordevol ook dit jaar weer de treinen naar Frankrijk zijn. Het is waar: Frank rijk is eer. geliefd touristisch centrum Daarbij komt nog, zoals mijn Vlaam se vriend Pierre, die op dit station dienst doet. het uitdrukt: Frankrijk is beterkoop dan België. En hij noemt me de prijs van een hotel in Nice, waar men voordeliger terecht kan dan in Ostende. Ik bereken, dat het verschil niet opweegt tegen de dure reis, zonder dat het hete Zuiden me in deze dagen bepaald trekt. En dan waarom moeten al die men sen juist in de zes weken tussen half Juli en Augustus op reis? Ik ken het antwoord: Dan hebben de kinde ren vrij. Maar wanneer ik het pu bliek van de treinen opneem, krijg ik toch niet de indruk, dat het de vaders en moeders met hun kroost zijn, die Zuidwaarts tijgen. Pierre verzekert me, dat wat ik nu zie. nog niets is vergeleken bij de weck van 21 Juli. Dan sluiten veel fabrieken ter gelegenheid van de Brusselse ker mis. Toen zijn onnoemelijk veel „con gés payés". zo noemt men hier da genen, die van de wet op de betaalde vacantie genieten, naar Frankrijk ge trokken. Want de betaalde verlof gangers kiezen ook al bij voorkeur de maanden Juli en Augustus om er op uit te trekken. Men kan zich den ken welke eisen dit aan hot trans port stelt. SPIJTIG. Voor België, met zijn belangrijke touristische industrie de vierde van het land. waarin ca. 220.000 per sonen oen boterham vinden is het wel enigszins spijtig, dat de Belgen i dank zij hun valuta er vrij uitvlie gen, terwijl de beste klanten Fransen. Engelsen. Nederlanders door deviezen-voorschriften worden tegengehouden. Zo kon het gebeuren, dat in 1948 de Belgische touristen ze ven maal zoveel naar het buitenland Toen bet voetbalelftal B.V.V. uit 's-Ilertogenboscli, dat vorige week van Schiphol vertrok, in Curacao aankwam, werd het begroet door twee Curacaose meisjes in Volendamse klederdracht. De meisjes reikten aan ieder der spelers een K.L.M.- vlaggetje uit. De Curacaose meisjes, omstuwd door de B.V.V.-ers. Op de voor grond de heer Karei Lotsy. De moeilijkheden met Suriname. De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, mr. dr. Raymond Pos. heeft in een schrijven aan de Surinaamse Staten verslag uitgebracht over de reacties in de Nederlandse pers en de houding der Ne derlandse regering inzake de kwestie der interim-regeling. Hij schrijft, dat volgens een mededeling van minister van Maar- seveen. de Nederlandse regering de ver ontwaardiging der staten begrijplijk acht en dat zij naar een oplossing streeft, doch naar de mening van de minister zullen de Staten er beter aandoen, zich te onthou den van gedragingen, welke niet in het belang van de rijkseenheid zijn. opdat zij dan met te meer klem stelling zullen kun nen nemen tegen gedragingen als die van de Tweede Kamer. De persoonlijke mening van mr. Pos is dat. wanneer dc weg wordt ingeslagen van rich te wenden tot instanties buiten liet Kodinkrijk tl" consequentie daarvan is, dat Suriname besluit, buiten het Ko ninkrijk te treden en naar hij meent, zijn de gevolgen vari zulk een besluit niet in alle opzichten onder de ogen gezien. De voorzitter der Surinaamse Staten, de heer van der Schroeff, heeft geant woord, dat de Staten op het standpunt staan, dat zy in deze kwestie geen over leg willen plegen en dus niet wensen te worden betrokken bij het zoeken naar een oplossing in de moeilijkheden van de re gering. SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG. De grote vooruitgang in de scheep vaartbeweging op de Nieuwe Water weg houdt aan. In de maand Juli kwamen de N. Waterweg binnen 1293 schepen, met. 1.621.464 netto reg. ton. tegen 831 schepen, met. 1.290.236 n.r.t. in Juli 1948. Sedert 1 Jan. kwamen de N. Wa terweg binnen 7501 schepen, met. 10.015.503 n.r.t.. tegen 5185 schepen, met. 8.025.589 n.r.t. verleden jaar. brachten als de buitenlandse toeris ten binnenbrachten. Tussen Juni en September 1948 trokken ca. 373.000 Belgen naar Frankrijk, die daar 746 millioen Belgische franken verteer den. Ook het aantal Belgen, dat naar Zwitserland trok. was zeer aanzien- iyk. Gaat het dit jaar weer dezelfde kant uit? Naar de treinen te öorde len. zou men het haast zeggen. AAN DE KUST. Gelukkig schijnt 't. dat er aan de kust nu ook heel wat mensenzitten al wordt er tengevolge van de achter uitgang in de economische toestand dit jaar minder verteerd. Het is niet ongebruikelijk dat men b.v. op het hoofdplein van een der grote bad plaatsen een prachtige Amerikaanse wagen ziet stoppen, omdat mijnheer even wat broodjes en „pommes frites" moet inslaan. U begrijpt wel, dat de restaurants het van dat soort klanten niet hebben moeten! En hoe staat het nu met de trek der Belgen naar ons land? Ik ben daar eens over gaan praten met de directeur van ons Nederlands Bureau voor Vreemdelingenverkeer in Brus sel, de heer Blommendaal. Een hele vooruitgang sinds voor de oorlog, dat we hier nu een eigen bureau hebben. Voor 1939 dacht de Belg alleen maar aan ons land in de bloembollcntijd. Maar we zijn er nog lang niet. Neder land mist hier een groot publiciteits- budget. In nog te veel provincies en steden van ons land verzuimt men voor aantrekkelijk propagandamate riaal te zorgen. „Tourisme is een pro duct, dat als andere producten, aan de man moet worden gebracht", al dus de heer Blommendaal. Men heeft nu wel de mond vol van de Benelux, maar bestaat er een practischer mid del om elkaar te leren kennen, dan bij elkaar de vacantie door te bren gen en is dat ook niet de weg om nieuwe relaties aan te knopen? Er is sinds de oorlog al veel gewonnen. Vooral het groepsvervoer neemt toe en men tracht vooral ook dc jeugd te bereiken. Zij verteren mis schien niet zoveel, maar zij vormen het levende propoganda-materiaal en. eenmaal gewonnen, zijn zij de goede klanten van later. Vooral onze Friese watersport valt zeer bij hen in dfe smaak. Men gaat nu eenmaal naar een ander land om er dat te vinden, wat men thuis niet heeft. Dank zij ons voordelig prijsniveau hebben dui zenden cn duizenden Belgen in het afgelopen jaar onze grenzen over schreden. Maar nog lang niet genoeg komen voor een verblijf, dat één of twee nachten tc boven gaat. Blijkens een onlangs gehouden enquête van de Insoc. het Belgisch Instituut voor Opinie-Onderzoek, zouden ca. 60 pro cent der Belgen, die in 1948 naar het buitenland trokken om er hun va cantie door te brengen, naar Frank rijk zijn gegaan, 20 procent naar Zwitserland, slechts 7 procent naar ons land. VERBODEN. Het is waar, men vindt ons landschap wat monotoon, onze steden zijn 's avonds voor dc vreemdeling zonder veel vertier, er was in de af gelopen jaren nog te veel verboden. Maar, aldus verzekerde mij dc heer Haulot. de hoge commissaris voor het Belgische tourisme, er is geen enke le reden, waarom de Belgen niet in groter getale naar Nederland zouden komen. U hebt uw mooie steden met hun musea, uw brede stranden, uw watersport. Dat is een kwestie van propaganda. Zonder nog te spreken van de enorme mogelijkheden, die het z.g. sociale toerisme biedt (in België krijgen 1.750.000 personen be taald verlof, waarvan ruim een half millioen werkelijk op reis gaat). In België hebben de vakverenigingen hiervoor hun eigen bureaux. 50 MILLIOEN. De heer Haulot, die als voorzitter van de commissie voor Sociaal Toe ristje van „l'Union Internationale des Organismes Officiels de Tourisme" hierover verslag heeft uitgebracht voor de in 1948 gehouden wereld conferentie van deze internationale organisatie, (Sociaal Toerisme in Bel gië en in de wereld) schat het aan tal personen dat in Europa (excl. Rus land) betaald verlof krijgt, op 50 millioen. Noch het transport, noch de accommodatie is echter berekend op de eisen van zoveel adspirant-vacan- tiegangers. „Als op zoveel ander gebied moet men. wat het tourisme betreft, meer Europees leren denken". „Natuurlijk", aldus de heer Haulot, is het Ameri kaanse tourisme voor ons van groot belang. Maar toch altijd als boven bouw op zeer intens inter-Europees verkeer. En binnen het kader van de Bene lux? De heer Haulot zucht. Er is reeds Het Wereldgebeuren Minister Stikker heeft het ln de boide Kamers niet moeilijk gehad bij de verdediging van het Atlantisch Pact. De gebruikelijke oppositie van I de communisten daargelaten was er zoals te venvachten van enige tegen- kanting geen sprake, zodat de minis- i ter kon volstaan met de beantwoor- j ding van enkele vragen. Daarbij ontving hy een vriendelijke terechtwijzing van dc anti-revolution- nalre woordvoerder, de heer Algra. Aansluitend op een diplomatiek foef- I je, dat ook in Amerika enige tijd in t de mode is geweest, had de minister betoogd, dat het Pact niet gericht is iCgen enige staat, doch tegen 'n „on- I bekende agressor". Dit nu zei de heer Aigra is blindemannetje spelen. We moeten onbewimpeld uit laten komen, dat het Pact gericht is tegen de Sow- jet-Unie en net communisme. Een an dere agressor is niet denkbaar. Omgekeerd gaf minister Stikker het Kamerlid Reyers een kleine te rechtwijzing. Deze had gevraagd hoe de verdedigingslijnen van het Pact zullen lopen en op welke afstand van onze grenzen zij zullen lopen. De be antwoording van deze vraag Het de minister terecht aan de vragensteller zelf over. Dergelijke militaire aange legenheden plegen niet in het open baar in de Kamer behandeld te wor den. Trouwens, over de militaire uit. voering van het Pact. °ver de kwes tie van de verdedigingslijnen, zijn de deskundigen het zelf nog lang niet eens. Het bezoek van de Amerikaanse stafchefs aan Europa heeft juist ten doel een redelijk plan te ontwerpen voor de verdediging van West-Euro pa. Er schijnen daarover twee ziens wijzen te bestaan. Eén groep militaire leiders in Europa meent, aat slechts een groot leger tot 1.500.000 solda ten een Russische aanval kan voorkomen. Een andere groep be pleit even positief, dat het beste ant woord is een kleine, mobiele, maar uitstekend geoefende en uitgeruste strijdmacht van ongeveer twintig di visies circa 250.000 man die wordt gesteund door voldoende vlieg tuigen om de heerschappij in de lucht te waarborgen. Voor beide plannen* is dollarhulp voor de aankoop van wa pens en uitrusting nodig. Op papier nebben de landen van het Pact de beschikking over anderhalf millioen man. Zij zijn evenwel niet voorzien van moderne wapens en uitrusting. Voorstanders van een groot perma nent verenigd leger voor West-Euro. pa zeggen, dat een dergelijke strijd macht een garantie zou vormen, dat de Sowjet-Ünie niet kan aanvallen zonder zekerheid van zware verliezen en van de mogelykheid van een mis lukking. Volgens hun plan zou de verdedigingslinie van de Nederlandse kust tot de Zwitserse Alpen worden verlengd. De linie zou dan gaan lopen van de grens van Noorwegen met Rusland dwars door Europa naar de Italiaanse kust. Degenen, dit het andere plan steunen zeggen, dat de handhaving van een dergelijke strijd macht zelfs met Amerikaanse hulp -*■ zou leiden tot oen spoedig faillisse ment van de kleine Europese landen. In plaats daarvan stellen zij een kleinere mobiele macht voor. die zon der al te zware financiële lasten voor de landen van het Pact kan worden uitgerust en in stand gehou den. Voorzien van de nieuwste wa pens zou een dergelijke strijdmacht elke aanval uit het Oosten kunnen tegenhouden tot versterkingen zijn aangevoerd. Dit laatste is voor dc Amerikanen weer niet zo aanlokkelijk. Zij zien lie ver een, Europa, dat op eigen benen kan staan en een aanvaller zelf kan afslaan. Welke visie ook het fiat van de hoogste legerleiders zal ontvangen, nog dit jaar zal een periode van in tensieve militaire voorbereiding star ten. Een prettig vooruitzicht is dit zeker niet, evenmin als het reden tot jucben geeft, dat zo kort na de tweede wereldoorlog al weer volop over de aspecten van een mogelijke volgende oorlog gediscussieerd wordt. Het is dan ook te betreuren, dat bet bezoek van de Amerikaanse stafchefs werd aangekondigd met een tam-tam alsof het hier een vredes-missie gold. een goede samenwerking tussen de touristische organisaties van de drie Benelux-partners. Maar die deviezen! Daarentegen helpt geen propaganda en geen goede wil. Men mist hier de goede Nederlandse klanten van eer tijds. EEN GEBIED? Ik laat mijn fantasie de vrije loop. Als de deviezenkwestic hier nu eens wat minder op de voorgrond werd geschoven. Wanneei; men het gehele Benelux-gebipd uit touristisch stand punt eens als één gebied zag? Niet alleen met het oog op dc gezamen lijke propaganda in verre landen, maar ook wat accommodatie en trans port betreft en voor alle categorieën toeristen. Indien men in plaats van dc Nederlanders binnen eigen gren zen op te sluiten, onze hotels cn pen- sions voor de vreemdelingen beschik baar hield en men hier flinke bedra gen voor de propaganda van ons land uitgaf? Zou men dan niet beter dan nu begrijpen, wat Benelux is en wil? En misschien zou onze deviczenpor- tefcuille er niet eens slecht bij varen. Vrijlating van prijzen. In de Staatscourant van Woensdag zijn opgenomen drie beschikkingen waarbij niet ingang van 4 Augustus worden vrij gelaten dc prijzen van: witwasser (Jen. wasverzendingg- en reinlgingsbedrijven met uitzondering van chemische wasse rijen en ververijen, bewakings-. bood schappen-, ontsmettings-, zuiverings- en vuilnisophaelbedrijven. schoonheidsver- zorgmgsbedrijven. verzorgingsbedrijven voor huisdieren, stoppage, rijwielrepara tie- en fotocopieërfcedrijvcn. Ook de prijzen voor het verhuren van: tenten cn kramen, naaimachines, tcxticl- goederen en meubelen, anders dan in verband met pensionverlening of verhuur van onroerende zaken, zijn niet meer gebonden. Tevens zijn vrijgelaten de prijzen voor diensten welke worden verricht door ac countants, belastingconsulenten, deur waarders. effectenmakelaars, door ban ken, advies-, taxatie- en recherchebu- reaux. do prijzen voor verpleging en/of verblijf In weeshuizen, tehuizen van bur gerlijk armbesturen. voogdijgestichtr internaten, kostscholen en pensionaten, alsmede contributies, schoollescursus- cn examengelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3