PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland krijgt bevoorrechte positie in Indonesië DE BILT LIBERALEN VRAGEN LEOPOLD GEEN PARTIJ-KONING TE ZIJN K0LENRANTS0EN MOET THANS REEDS WORDEN AFGENOMEN AARTSOPLICHTER GEGREPEN HET HUISVUILPROBLEEM OP WALCHEREN Hatta over de economische toekomst Notities van omgekomen journalisten gevonden. Vandaag 192e Jaargang-No. 190 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuw.-e Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn, Pl.verv.: W.. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 Aug. 1949 t Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingeh Walstr, 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 3077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 In een Interview, dat hij aan Reuter toestond, heeft de Republikeinse mini ster.president Moh. Hatta verklaard, dat er in de toekomst in In donesië geen gevoelens van bitterheid jegens Nederland meer mogen bestaan. Wanneer de vrijheid eenmaal is bereikt, kunnen er vriendschap, pelijke betrekkingen en samenwerking bestaan met de Nederlanders, en alle andere naties. Aangezien de Nederlanders, bete* dan welke an dere buitenlanders ook, het land kennen, zullen zij er een bevoorrechte positie innemen. Indonesië heeft behoefte aan technische hulp voor zijn industriële, agrarische en culturele ontwikkeling. Het is duidelijk, aldus Hatta, dat de Nederlanders beter dan wie ook geschikt zijn om deze hulp te verlenen. „Wij zouden zelfs bij machte zijn", zo vervolgde hij, „de Nederlanders te helpen bij de oplossing van hun werkloosheids- en economische pro blemen. Wij hebben b.v. bepaalde lichte industrieën, waarvan de pro ducten de Nederlandse zware indu strieën zouden kunnen voeden. Wij zijn natuurlijk niet in staat hier op korte termijn zware industrieën te vestigen. In sommige strategisch belangrijke industrieën, zoals de pe troleum, de rubber en het tin, die thans exclusief in buitenlandse han den zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van staat en particulieren noodzakelijk kunnen zijn ten einde de economische invloed van ons land op de wereldmarkt te waarborgen. De staat zal wettelijke bepalingen moeten treffen om verbetering te brengen in de lonen en de levens standaard van de arbeiders." BEPERKTE NATIONALI SATIE. Hatta verklaarde voorts, dat men buitenlandse investeringen welkom zal heten, mits deze de Indonesi sche economie niet trachten te on dermijnen en het buitenlands kapi taal nief voortgaat met het oude systeem van exploitatie. Er moet evenwicht worden gezocht tussen de belangen van het land, die van de staat en die van de beleggers. De buitenlandse kapitaalbezitters moe ten beleggingen in Indonesië vol doende aantrekkelijk maken. Men is niet voornemens alle industrieën te nationaliseren. Het land heeft hiervoor noch de finan ciële bronnen, noch de arbeids krachten. Wel stelf men zich voor de openbare nutsbedrijven te brengen onder staatsbeheer. Het gemiddelde dagelijkse inko men van de Indonsiër werd onder het koloniale systeem geschat op 21/} cent. Hierin moef verandering komen. GEEN BLOCVORMING. De toekomstige V.S.I. zullen in het bizonder streven naar het berei. ken van vrede en handelen als een stabiliserende factor in de troebele atmosfeer van Zuid-Oost-Azië. Het ligt niet in de bedoeling enig bloc te vormen of zich bij enig bloc aan te sluiten. Indonesië wil de weg van India volgen en zal zeer nauwe culturele en economische betrekkingen met dit land aangaan. De toekomstige structuur van Indonesië zal gericht zijn op verbetering van het lot der mijlioenen-massa in het land. De economische politiek zal een socia- Amerikaanse stafchefs in Parijs. De drie Amerikaanse stafchefs zijn Donderdagavond in Parijs aangeko men, waar zij de militaire besprekin gen zullen voortzetten. Tientallen politie-agënten stonden rond het vliegveld, waar de Franse stafchefs van leger, marine en de luchtmacht de bezoekers begroetten. De Amerikanen zullen vanochtend een onderhoud van drie uur hebben met de Franse stafchefs. Na de lunch zullén zij met de Franse minister van Defensie. Paul Rama- dier, 'n ontmoeting hebben met veld maarschalk Montgomery, te Fontaine- Bleau. Maarschalk Tito is niet bang. Maarschalk Tito heeft zijn troepen toegesproken. Hij deed dat op het Ma cedonische deel van Joegeslavië en hij dreef de spot met de Westerse mo gendheden, die geruchten over een aanval van het Rode leger op Joego slavië hadden verspreid n blijkbaar hoopten, dat Joego-Slavië zich' hals overkop in de armen van het Westen zou storten. Hij bezwoer, dat Joego-Slavië een socialistische staat was. Tito ontkende, dat Joego-Slavië geïsoleerd stond. Wel trachtte het Oosten van tijd tot tijd Joego-Slavië te intimideren, maar "WÜ zijn geen mensen, die door der gelijke dingen bang gemaakt kunnen worden". Hongaarse politie-chef f Volgens het officiële communisti sche dagblad „Borba" in Yoego-Sla- vië. heeft de Hongaarse politiechef, generaal Petar Gabor te Boedapest, kortgeleden in de gevangenis, waar men hem had opgesloten, gelegenheid gevonden zelfmoord te plegen. Boerderij afgebrand. In de nacht van Woensdag op Don derdag barstte boven West Fries land een hevig onweer los. Om half vijf sloeg de bliksem in de boerderij van J. Bakker te Oostwoud,die tot de grond toe afbrandde. De gehele inboedel, de landbouwmachines en een voorraad hooi gingen in de vlam men op. De motorspuit uit Midwoud bestreed het vuur met 4 stralen. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. listische zijn. Ten gevolge van de koloniale economie bestaan er diep gaande verschillen in de economi sche toestand en de economie van de diverse eilanden. De toekomstige politiek zal er op gericht zijn alle welvaartsbronnen zo volledig moge lijk tot on wikkeling te brengen. Met betrekking tot de Unie ver klaarde Hatta met nadruk, dat haar succes en doelmatigheid vooral zul len liggen ln de vrywillige samen werking met gelijkwaardige deelge noten. Hij besloot met de woorden: „De herinnering aan het wantrou wen en de bitterheid van het ver leden moet worden uitgewist en mag de toekomst niet bederven." Meeste zijn goed leesbaar. Naar het A.N.P. verneemt is een groot aantal notitieboeken van de bij de ramp met de „Franeker" omge- men Amerikaanse journalisten ge- vonden. Deze aantekenboeken zijn vrijwel onbeschadigd geborgen uit hun bagage, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze boeken zyn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekeningen gevonden van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hy voor zijn dood naar Amerika zond. zijn gepubli. ceerd. Verscheidene der notities zijn met ball.point penhouders geschre ven en'zijn volkomen leesbaar. De boeken zijn niet door brand bescha digd, doch door de regen slechts enigszins verweekt. In de gevonden notities worden opinies gegeven over vooraanstaande autoriteiten in Indonesië alsmede in zichten over de situatie in Indonesië in het algemeen. De Amerikaanse consulaire autori teiten in Bombay hebben de bezittin gen der journalisten, inclusief de no titieboeken onder hun beheer geno men. MEERDERHEID VAN 70 VEREIST. De reizen van de delegaties der drie Belgische politieke partijen naar Fregny voor een onderhoud met Koning Leopold, schijnen weinig resul. taat te hebben opgeleverd. Donderdag is bekend geworden welke voor stellen de socialisten en liberalen de Koning hebben voorgelegd mei he. trekking tot een eventuele volksstemming De liberale party heeft na melijk de nota gepubliceerd, die over deze zaak aan de Koning werd overhandigd. Wat hierop de reactie van de Koning was werd er niet bij vermeid. ..viert Prinses Irene haar 10e verjaardag: ..vieren Anne de Bont te Was pik en Huiberdina van Schijn- delde Bont te Baardwijk, de oudste Nederlandse tweeling, hun 96ste verjaardag. De liberale partij, zo zegt de nota blijft in grote mate tegenstand ster van een terugkeer van Leopold III. In 1945 wenste de partij troonsaf stand door de koning ten behoeve van zijn zoon. Ongetwijfeld staan de liberalen thans deze oplossing niet meer een stemmig voor. maar een grote meer derheid wenst nog een dergelijke re geling, Als de koning er van overtuigd blijtf. dat alleen een volksraadpleging hem van zijn grondwettelijke ver plichtingen zou kunnen ontheffen, dan moet een dergelijke volksraad pleging beslissend zijn. Als de koning en het land met een eenvoudige meerderheid genoegen ne men, zou het resultaat zijn, dat Leo pold. indien hij die meerderheid be haalde, slechts de koning der katho lieken of de koning der Vlamingen Prins Bernhard naar de West. Naar de N.R.Crt. meldt, zal Prins Bernhard dit najaar, vermoedelijk :n de maanden Septembers-October, 'n reis maken naar de West. De Prins zal een bezoek brengen zowel aan de Ned. Antillen als aan Suriname. Bovendien ligt het in het voorne men deze reis eventueel uit de strek ken tot enkele Zuidamerikaanse lan den. Geheel vast staat dit laatste ech ter nog niet. zou zijn. Het is daarom nodig, dat hij bovendien in Wallonië zowel als in Vlaanderen tenminste de helft van het stemmenaantal verwerft. De liberale delegatie is van mening, dat het aan de koning staat niet te steunen op een beslissing van het parlement, doch zijn eigen bedoelin gen duidelijk uiteen te zetten, opdat parlement en volk op de hoogte zijn van de draagwijde en gevolgen van een eventuele volksraadpleging. Bij een meerderheid van 70 procent voor de terugkeer van de koning, zou het in overeenstemming met de democratische opvattingen zijn. dat de minderheid zich erbij neeregt. Rijst en koffie blijven op de bon. De regering heeft overwogen, of de rantsoenering van rijst en koffie reeds thans beëindigd zou kunnen worden. Naar het ministerie van Landbouw meedeelt, is daarbij geble ken, dat de deviezensituatie met be trekking tot beide importartikelen on voldoende mogelijkheden biedt, de voorziening van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijze te verzekeren, Rijst wordt bo vendien nog steeds volgens interna tionaal verdelingssysteem gerantsoe neerd. zodat Nederland afhankelijk blijft van de toewijzingen. Rijst en koffie blijven derhalve gerantsoe neerd. Dr. van Royen vertrokken naar Den Haag. De heren van Royen. Sultan Ha- nid. Blom, Gieben, van Schelle en de secretaris-generaal van de Republi keinse delegatie zijn Donderdag met de .Curacao" naar Den Haag afge reisd. Vrijwel dagelijks zullen deelnemers aan de Ronae-Tafel conferentie ver trekken, naar schatting in totaal 139. In een speciaal interview met „Merdeka" heeft de heer van Royen o.a. gezegd, dat de resultaten der be sprekingen van de laatste 3 Va maand zullen worden gewaardeerd naar de wijze, waarop de order tot het sta ken der vijandelijkheden zal worden uitgevoerd. Hij noemde president Soe- karno „avery charming personality", en Moh. Hatta een groot staatsman men een ver-ziende blik, aldus „Mer deka". Albanese en Griekse troepen raakten slaags. Volgens liet Albanese Nieuwsbureau heeft Dinsdagochtend meer dan zeven uur lang een hevig grensgevecht gewoed tus sen drie Griekse regeringsbataljons en een Albanese divisie ..volksverdediging". Twee Albanese officieren en vier solda ten werden gedood en zes gewond. De Griekse verliezen worden in het officiële communiqué op 100 doden en gewonden geschat. Ook Ingrid Bergmann wil scheiden. De filmspeelster Ingrid Gergmann arriveerde Donderdagavond in Rome met haar filmproducer Roberto Rosel- lini. Zij is van plan met hem te trou wen na haar echtscheiding van haar tegenwoordige echtgenoot Peter Lind- strom. Zij logeert in Rome bij ken- nisen. Ingrid verklaarde, dat zij niet meer voor de film zal spelen. Ter gelegenheid van het 650 jarig bestaan van de stad Halten» zijn Maandag de leestelijkheden Ier viering van dit jubileum begonnen. In de voor deze gelegen heid opgerichte stadstaveerne rookt de burgemeester van Hattem. de heer K. Toornstra, een pijpje met zijn collega van 650 jaar geleden, „schout Suermondt". Daardoor worden moei winter v Hetzelfde geldt voor bonvrije brandstoffen. Het ministerie van economische zaken deelt het volgende mede: „Bij de aanvang van het nieuwe rant-soeneringsjaar heeft de brand- stoffenhandel een ernstig beroep ge daan op de huisbrandverbruikers om reeds in de zomermaanden 'n deel van het kolenrantsocn af te nemen. Hoewel een belangrijk aantal ver bruikers hieraan heeft voldaan, zijn er toch nog vele, die geen haast maken met het treffen van de no dige voorzorgsmaatregelen voor de komende winter. Kapitein-titulair uit Indonesië bedroog Nederlandse metaalhandelaar. lij.kheden in de komende oorkomen. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke terughoudendheid stagna tie in de regelmatige gang van de distributie tot gevolg heeft. Dit kan met zich medebrengen, daf be langrijke thans voor huisbrand be schikbare hoeveelheden naar de in dustrie of andere niet-huisbrand ver bruikers zullen afvloeien, waardoor gedurende de wintermaanden moei lijkheden bij de huisbrandvoorziening zullen optreden. Het eigenbelang van de huift- hrandverbruikers brengt derhalve mede, dat ook zij, die nu nog geen haast maken met de afna me van een evenredig rantsoen- gedeelte, deze terughoudendheid aten Varen en hun hrandstofle- legenheid •chts in- Geknoei meit gefingeerde houtconcessies. Enige tijd geleden arresteerde de Amsterdamse politie een zekere S., die zich aan oplichting had schuldig gemaakt De man had zich namelijk tegenover een metaalhandelaar uitge. geven als kapitein Robert Voogd van de Nederlandse militaire missie te Berlijn en beweerde in staat te z|jn op gemakkelijke wyze van Duitsland uit met militaire auto's, goederen naar Nederland te kunnen smokke len. De metaalhamlciaar had er wel «ren naar en gaf de „kapitein" een bedrag- van 24.415, om de zaken te regelen. Het was weggegooid geld, maar de politie slaagde er in „Voogd" te ach- terhalen Het bleek S. te zijn, die in Indone sië heeft gediend én in 1948 gede- Een compost-fabriek voor Zeeland Kort geleden hebben B. en W. van Vlissingen een bezoek gebracht aan Amsterdam om daar een vuilverwerkingsmachine tc bekijken, die een deel van het Amsterdamse huisvuil verwerkt tot compost. Het gemeen, tebestuur van Vlissingen zit namelyk met dc moeilijkheid, dat het op goed kope wijze het huisvuil kwijt moet en op het ogenblik hapert daaraan nogal wat. Er zijn uiteraard voor de verwer king van huisvuil verschillende mo gelijkheden. Verbranding is duur en de opbrengst daarvan is gering. Het afvoeren van het vuil naar zee is ook duur en stuit bovendien op be zwaren voor 'n stad, die prijs stelt op 'n schoon strand en op badgasten. 'N derde mogelijkheid zou zijn het vuil per spoor te vervoeren naar compost- fabrieken bijvoorbeeld in Drente. Ook dat is duur. Men is daarom voor Vlissingen tot de conclusie gekomen, dat dc bes te oplossing is het stichten van een composterings-inrichting vlak bij de stad. Deze inrichting zou niet alleen voor Vlissingen, maar ook voor ande re gemeenten op Walcheren hét grootste deel van het huisvuil kunnen verwerken tot compost. DE LANDBOUW Wethouder M.- A. van Poperlng deelde ons mede, dat B. en W. van Vlissingen contact zullen opnemen met het college van Gedep. Staten over de vraag hoe de compost straks aangewend zal kunnen worden voor de verbetering van landbouwgronden in Zeeland. Reeds zijn compostmon- sters van de Amsterdamse fabriek toegezonden aan de In- en Verkoop- centrale van de Landbouwcoöperatie te Wemeldinge en men kwam daar tot de conclusie, dat deze compost van uitstekende kwaliteij is. De composteringsmachine, die te Amsterdam werkt, is een zogenaamde raspmachine. Na verwijdering van stenen en an der onverwerkbaar materiaal, wordt bet vuil direct in deze machine klein gemaakt. Het verliest door dit ras pen drie vierde deel van het volume en het komt er uit als een soort bruine tuinaarde. Het broeiproces heeft eerst plaats als de compost op de landbouwgronden is verwerkt. Chemische rapporten hebben reeds uitgewezen, dat de samenstelling van deze compost zodanig is. dai ze voor grondverbetering gebruikt kan worden. Bij berekening kwam men tot de conclusie dat alleen de stad Vlissingen ongeveer 6000 ton .compost per jaar kan leveren. Daarvoor zal nodig zijn het plaat sen van een machine met transport band, zeven enz. welke een capaciteit zal kunnen halen van 2,1 ton per uur. OOK VOOR ANDERE GEMEENTEN Bij deze capaciteit zal het ook mo gelijk zijn het v'uil van verscheidene andere gemeenten in Vlissingen te verwerken. Aangezien er nog heel wat landbouwgronden ln de provin cie verbeterd kunnen worden en er bovendien in landbouwkringen een sterke tenaenz bestaat om liever or ganische stoffen in de bodem te brengen dan chemische meststoffen, neemt men aan, dat het product van de nieuwe inrichting vrij gemakkelijk in Zeeland te plaatsen zal zijn. Angstige uren in een zeiljacht. Het Londense jacht. „Decima", een scheepje van nauwelijks 12 ton. waarop de heer Ken Burns het bevel voerde, heeft benauwende dagen op de Noordzee doorstaan. Men was Zondagmorgen van Londen vertrokken bij goed weer en het lag in de bedoeling via IJmuiden naar Amsterdam te gaan, teneinde daar de vacantie door te brengen. Maandagmor gen had men de 'sprong gewaagd. Maar 's avonds begon de wind al op te ste ken. Dinsdag om vier uur was de wind echter zo aangewakkerd, dat er van een complete storm gesproken kon worden. Van toen af begonnen de moeilijkheden en men besloot ter hoogte van Goeree voor anker te gaan. Daar heeft men 24 uur liggen dobberen, ten prooi aan wind en golven, waardoor drie van de opva renden ernstig zeeziek werden. Na een vreselijke nacht ie hebben doorgebracht, besloot men het anker los te gooien en naar de dichtstbijzijnde haven in dit ge val Hoek van Holland, koers te zetten. Intussen was de hulpmotor echter defect geraakt en ook een der zeilen was los geslagen. Toch bereikte men Hoek van Holland en liep de pieren binnen, maar in het gezicht van de haven zou men nog stranden. Tussen Hoek van Holland en Poortershaven liep het jacht op een strekdam en bleef muurvast zitten. Door de harde windvlagen en het keren van het getij ging het scheepje in zijn voe gen kraken, er kwamen scheuren in de bodem en het begon flink water te ma ken. Men was ten einde raad en uiter mate vermoeid. Zeven uur lang was men ai met emmers aan het hozen geweest om het vaartuig voor zinken te behoeden en nu dit nog. Ten slotte is de jongste sche peling, David S. Best. in een klein roei bootje gestapt, dat men aan boord had. en erin geslaagd de wal te bereiken, waar hij sleepboothulp Inriep. De „Argus" ging er onmiddellijk heen en trof daar vijf do delijk vermoeide schepelingen, onder wie een vrouw. Toen was spoedig het leed geleden. De ..Decima" ligt nu op de hel ling van de scheepsbouw werf en machine fabriek H. de Haas te Maassluis, waar men hoopt binnen drie dagen haar weer zeewaardig te maken. mobiliseerd was als kap.-tit Hij had te Batavia een functie aanvaard, doch kort geleden was zijn vader ernstig ziek geworden en hij had vier maanden verlof» gekregen om naar Nederland te komen. In die periode had hij zijn oplichting gepleegd. Het geld had hij afgedragen aan een ze kere van R„ accountant, en twee cargadoors, beiden K. geheten Met deze heren had hjj contact opgeno men via een bediende op het carga doorskantoor. Deze is thans spoor loos. volgens zijn patroon met een be drag van 5800 Het contact Van S. met van R. en de beide K.'s, is door de politie nader uitgezocht en heeft veel merkwaar dige. zij hot dan geen strafbare feiten aan het licht gebracht. HIJ LEEK OP DE SULTAN. S heeft namelijk tal van bespre kingen gevoerd met van R, en de beide cargadoors, waarbij hij o.m. voorgesteld heeft valse Indonesische paspoorten' te vervaardigen. Ook han del in verdovende middelen is een onderwerp van gesprek geweest. Bo vendien is een doctorsbul van een Londense universiteit, welke S be. zat,-door van R, gefotografeerd. Waarschijnlijk om cojjieën te maken en deze te verkopen. Gedurende de besprekingen viel het van R. op. dat S grote gelijke nis vertoont met de sultan van Pon- tianak en hij stelde voor dat. S. zich als deze zou uitgeven. Dit plan werd echter gauw opgegeven, maar in middels had S. wel verteld, dat hij goede relaties onderhield met de se cretaris van de sultan en dit zou misschien kunnen wotden uitgebuit om houtconcessies op Borneo te ver werven Men nam zich echter niet. deze moeite, want feitelijk was het eenvoudiger te doen alsof men deze concessies bezat. Daarvoor was even wel indrukwekkend'briefpapier nodig en omdat or geen wapen van de sul tan te vinden was, nam men maar het wapen van de staat Pakistan. Dat ligt daar toch ergens in de buurt, zo zeide van R. en plaatste dat boven het briefpapier, waarop de gefingeer de houtconcessies zoudCR worden ge tikt Met deze papieren hoopte men bij houthandelaren wat geld los te krijgen. BENELUXIADE. Inmiddels waren ook druk zaken gedaan met een zekere mevr. de W„ een Belgische. Zij wordt er van ver dacht schuldig te zijn aan ernstige smokkelpraktijken en zou voor de heren K. in Antwerpen een filiaal van 't cargadoorskantoor oprichten, geheel in de geest van de Benelux. Hiervoor werden besprekingen te Amsterdam en Antwerpen gevoerd en om mevr. dc W schadeloos te stellen voor een bedrag van 55.000 francs en vast een voorschot te ge ven op de komende provisie, werden haar een viertal cheques voor een totaal bedrag van 14.000 ter hand gesteld. Men zou haar gezegd hebben, dat de cheques ongedekt waren en dat zij ze als een soort schuldbeken tenis moest beschouwen. Dit deed zij evenwel niet, want op deze cheques leende zij verschillende flinke bedra gen bij hotelportiers gw verancier alsnog de gelegenheid Jeven tot aflevering. Slechts in- ien de verbruikers op deze wijze medewerken, kan worden vóór komen, dat vele Nederlandse ge- zinnen in de loop van de winter met brandstoffengebrek te kam. pen zullen hebben. Het ligt voor de hand. dat de af levering slechts kan geschieden in de soorten, waarmede de handel wordt bevoorraad, hetgeen betekent, dat 'n deel van het rantsoen in eierbriket- ten en/of esskolen dient te worden betrokken. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het aanbeveling verdient, dat dege nen. (iie bonvrije brandstoffen wensen aan te schaffen, hiermede eveneens vroegtijdig een begin maken". Knotsen en granaten. Het gebeurde enige dagen gele den in Siddeburen in Friesland. Op een boeldag wisselden diverse goederen van eigenaar. Tenslotte zou dat ook gebeuren met een paar knotsen, waarmee men aller lei gymnastische oefeningen kan uitvoeren om de spieren soepel te houden. De politie verhinderde" de verkoop echter en nam de knotsen ijlings in beslag. Het bleken een paar..... Duitse handgranaten te zijn! „Blauwen" wonnen oorlog op de Veiuwe. LEGEROEIEMNGEN BEËINDIGD. De eerste na-oorlogse legeroefenin- gen, die op de Veiuwe werden gehou den, zijn Donderdag beëindigd. Het kwam deze dag tot de grote aanval lussen de rode en de-blauwe troepen., Schoten uit allerlei wapens, nevel- gordijnen en laag over het strijd veld scherende vliegtuigen verhoogden de oörlogssfeer. De roden kregen het tegenover de superieure blauwen zwaar ie verduren: reeds anderhalf uur na het begin van de „blauwe aanval" kon doorgestoten worden naar de IJsselbruggep en Hattem. De roden konden deze opmars niet verhinderen, want de tanks der blau wen waren te snel. Ondanks ver woede tegenstand werden de rode li nies bij de IJssl doorbroken. Gen. majoor Opsom'er heel't ver klaard. dat de oefeningen op de eer ste dag allesbehalve gesmeerd gingen. Ook de radio liet wel eens verstek gaan. Op de derde dag kon gezegd worden, dat alles perfect ging. De militaire attache's bleken alle waar dering te hebben voör de gevechten. Toch zijn veel fouten gemaakt, zowel bij de staven als bij de troepen. In het algemeen is men evenwel zeer tevreden. Het ligt in de bedoeling meermalen per jaar dergelijke oefeningen te hou den. Waarschijnlijk is de eerstvolgen de eind September, begin October. VOORSPELT: TOENEMENDE BEWOLKING. Weersverwachting tot Vrijdagavond. Geleidelijk toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Meest matige naar Zuidelijke richtingen knip pende wind. Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1