PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Indonesische conflict is thans officieel geëindigd De pacht van boomgaarden D£ BILT Er blijven nog vele problemen BRAZILIAANS VLIEGTUIG MOEST BRANDEND LANDING MAKEN EEN OPTIMISTISCHE NOTA OVER BATAVIA-CONFERENTIE Aan de Tweede Kamer aangeboden HET DJOCJA-KABINET. EXPORT VAN SLACHTVARKENS Z.L.M.-rapport kwam gereed MILITAIRE CONFERENTIE TE LONDEN. Vandaag C AGAKHAN BEROOFD. 192e Jaargang-No. 189 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuw.-e Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsj van 1—5 regels i 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr 58-60. teL 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g..: - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerystr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 3S Door de Nederlandse regering en de regering van de Republiek Indune. sië is Woensdagmiddag de volgende proclamatie uitgegeven: „Heden zyn door de regering van het Koninkrijk der Nederlanden en door de regering van de Republiek Indonesië orüers afgekondigd tot het staken van de vijandelijkheden. Dit betekent, dat aan de toe*tand van conflict tussen de Republiek Indonesië en Nederland- een einde is geko. men. IVan nu af aan zal mitsdien hef streven van een ieder erop ge. richt zyn om iedere gedachte aan vijandschap of wraak over en weer te bannen en om een einde te maken aan vrees en wantrouwen. Het blijkt, dat te middernacht van 10 op 11 Augustus voor Java en van 14 op 15 Augustus voor wat betreft Sumatra de vijandelijkheden gestaakt zullen worden. Alle militaire opera ties worden op genoemde data beëin digd. De republiek staakt de guerilla- strijd. In de uitvoeringsbepalingen is vastgelegd, dat elke strijdmacht in eigen begrensde gebieden zal patrouil leren en dat er vrij burgerverkeer en goederenverkeer tussen de gebieden zal bestaan. Er is bij de stukken een militaire handleiding, waarin begrip pen „gewapende onderdelen", gueril la enz. enz. nader worden gedefini eerd. Ook de taak van de centrale ge meenschappelijke commissie, die de leiding zal hebben bij de uitvoering van de overeenkomst, wordt zorgvul dig omschreven DE H.V.K. SPRAK. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon te Batavia heeft een rede ge houden tot de strijdkrachten Hij meende, dat de strijd niet vergeefs was geweest en was er van overtuigd. Vele problemen moeten nog worden opgelost. Dit kan slechts gedaan wor den door constructieve samenwerking in een sfeer van vertrouwen en vei ligheid. Pogingen hiertoe dienen de oprechte steun van alle gezagdragen- den te hebben. Gecoördineerde maatregelen moe ten worden genomen tegen al degenen die mochten voortgaan orde en rust te verstoren met veronachtzaming van de gedragslijnen, welke door bei de regeringen zijn aangenomen. Hiertoe zullen beide partijen ge bruik maken van radio-uitzendingen en andere middelen, teneinde alle mi litairen en burgers zo duidelijk mo gelijk in kennis te stellen van de in houd van het bevel „staakt de vijan delijkheden" en van deze proclama tie. en om hen tevens bewust te ma ken van de noodzaak, om bevel en proclamatie en mogelijk andere nodi ge aanwijzingen nauwgezet te ge hoorzamen. In het gezamenlijk be lang van de volkeren van Nederland en Indonesië, en om een gestadige voortgang naar een spoedige ver werkelijking van gelukkige overeen stemming en de overdracht van we zenlijke en vohedige souvereiniteit te verwezenlijken, hebben beide regerin gen in onderlinge overeenstemming besloten GEEN ZUIVERING 1. Dat geen strafrechtelijke ver volging zal plaats hebben noch enige administratieve maatregel zal worden genomen op grond van het enkele feit dat hij, door zijn diensten aan, te bieden, door bescherming te zoeken, of door enige andere daad, partij heeft gekozen in het geschil dat de Republiek Indonesië en .Nederland verdeeld hield. GEVANGENEN 2. Dat zij die van hun vrijheid zijn beroofd, tengevolge van politieke overtuiging of politieke werkzaamhe den of ambten, of omdat zij wape nen hebben gedragen in de strijd krachten van een van beide partijen, zo spoedig mogelijk weer in vrijheid zullen worden gesteld. 3. Dat zij, die worden vervolgd of die reeds zijn veroordeeld voor misda den, die duidelijk een uitvloeisel zijn van het politieke conflict tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek van verdere vervolging zui len worden ontslagen of ontheven van hun straf, overeenkomstig zo spoedig mogelijk uit te vaardigen wet telijke of andere regelingen. Deze maatregelen zullen aan de weder partij en aan de UNCI worden me de gedeeld. Maatregelen betreffende de sociale rehabilitatie der betrokke nen zullen in samenwerking tussen partijen worden uitgewerkt. SABOTAGE 4. Dat iedere betrokkene wordt ge last: a. zich te onthouden van radio uitzendingen, persberichten, of van enige andere vorm van propaganda, gericht op het uitdagen of veront rusten van de strijdkrachten of de burgers van de wederpartij: b. zich te onthouden van sabotage en uitoefening van terreur, en vai. alle openlijke of bedekte bedreigin gen, van vernielingen en andere soortgelijke daden gericht tegen per sonen of groepen van personen, of tegen bezittingen, waar dat ook mo ge zyn en wie het ook moge betreffen. c. Zich te onthouden van alle han delingen welke schadelijk mochten zijn voor de wederzijdse "samenwerking. d. Zich te onthouden van iedere daad van vergelding of weerwraak. e. Provocaties en incidenten, van welke aard ook, te vermijden en te voorkomen. Een ieder wordt bij deze gewaarschuwd, dat iedere daad of handeling van schending van deze proclamatie streng zal worden ge straft." AFKONDIGING. Woensdagmiddag is te Batavia en te Djocja de order tot het sta. ken Tan het vuren afgekondigd. Tevens zijn de documenten, die in gezamenlijk overleg tussen de par tijen werden vastgesteld, voor pu blicatie vrijgegeven. dat de troepen die van overzee waren gekomen een warm gevoel zouden meedragen voor dit schone land en voor het Indonesische volk. Thans zal aan de republikeinse mi- litairen aan wie van tevoren vijand schap tegen de Nederlanders was in- geprent, worden bevolen in de Neder, i landse strijdkrachten geen vijanden meer te zien. Dit is voor hen moeilij ker dan voor de Nederlandse troepen „Ik ben er van overtuigd", zo zeide de heer Lovink. „dat de toekomst schone beloften kan inhouden" REDE VAN SOEKARNO Voor Radio Djocja heefi president j Soekarno persoonlijk de bekendir.a- king van de staking der vijandelijk- meden en de bijbehorende procla- I matie voorgelezen. Vervolgens hield hij gedurende bijna twee uren tot de bevolking een toespraak, waarin hij een historisch overzicht gaf van de onafhankelijkheidsstrijd van In donesië en een verklaring van het tot stand komen van de overeen komst tussen de heren Van Royen en Roem. Soekarno richtte tot de bevolking en de gewapenden een op roep om zich achter de regering te scharen. De legercommandant van Indone sië. luit.-gen. BuurmanVan Vree den, heeft een radio-toespraak ge houden, waarin hij er op- wees, dat de order tot het staken der vijan delijkheden dient te worden nage leefd. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat z»ch ook nu nog gewapende incidenten zullen blijven voordoen, namelijk met benden. Er ontstond een paniek aan boord. Een Braziliaans vliegtuig met- een bemanning van 5 koppen en 30 pas- sagiers aan boord is Woensdag in de lucht in brand gevlogen. De piloot slaagde er nog in een noodlanding te maken, waarmee hij het leven van het grootste deel der inzittenden redde. Drie passagiers en een lid van de be. manning kwamen echter in de vlam- men om. Tot de slachtoffers behoord> de zoon van de Braziliaanse ryinistor van financiën. Crimin'aliteit daalt in Nederland. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft dezer dagen aan de hand van een zeer nauwkeurige becijfering kunnen constateren, dat de criminali teit in Nederland is verminderd, al dus het A. D. Terwijl in het tweede kwartaal van 1948 in totaal 30.650 misdrijven werden genoteerd, zakte dit aantal in het derde kwartaal tot 29.544. De daling zette ook door in het vierde kwartaal, aan het eind waarvan men tot de conclusie kwam, dat er in totaal 28.818 misdrijven wa ren gepleegd. In het eerste kwartaal van 1949 no teerde het Centraal Bureau voor de Statistiek 24.613 misdrijven. In deskundige kringen schrijft men deze daling toe aan de verbetering van de economische toestand van ons land. waardoor de economische delic ten sterk verminderden. Oo het aantal vermogensdelicten daalde in sterke mate. Telde men in het laatste kwartaal van 1946 nog in totaal 17.626 delicten, in het eerste kwartaal van 1949 bedroeg dit aantal rond 15.000. Grote mate van overeenstemming. De minister van Overzeese Ge. biedsdelen heeft aan de Tweede Ka- mer een nota aangeboden over de resultaten van de voorbereidende conferentie te Batavia. Hierin wordt opgemerkt, dat te gen publicatie van de rapporten over de voorwaarden van het her stel der Republikeinse regering in Djocja, die vertrouwelijk ter ken nis van de Kamer zijn gebracht, geen bezwaar meer bestaat. De daarin vervatte regelingen hebben in hoofdzaak een technisch karakter: zij voorzien in de uitrusting van de rep. politiemacht te Djocja, de overdracht van openbare werken, de samenwerking op het gebied van P.T.T. en de voorziening met de no dige verkeersmiddelen, levensmid delen en andere goederen en beta lingsmiddelen. In de overeenkomst betreffende de algemene grondslagen van de agenda der Ronde-Tafelconferentie is buiten kijf gesteld, dat het hoog ste gezag met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen en de fe derale troepen uitsluitend aan de V.S.I. zal komen. De Republiek zal geen bizondere positie als deelstaat verkrijgen. NIET-VERTEGENWOOR. DIGENDE GEBIEDEN. Van deze bepalingen is één van de meest opvallende, dat geen der partijen méér souvereinlteitsrechten zal overdragen aan de Unie dan de andere. Met andere bepalingen is zij uitvloeisel van de vrees, die in som mige Indonesische kringen leeft, dat J de Unie bedoeld zou kunnen zijn als een instrument, waardoor Nederland zijn vroeger gezag zou willen hand haven. Er zijn gebieden, die ter R. T. C. niet vertegenwoordigd zijn. De Ne derlandse regering, die nog steeds draagster is der souvereiniteit óók over deze gebieden, zal op de confe rentie voor de belangen hiervan heb ben te waken. Eén van deze gebie den is Nieuw-Guinea, welke positie een bizonder punt van bespreking zal uitmaken. DE PATROUILLE-TAAK De regering ontkent niet, dat zij aanvankelijk ernstige bezwaren had tegen het scheppen van patrouille- gebieden, waarin uitsluitend republi keinse strijdkrachten orde en rusj zouden waarborgen. De Nederland se troepen zijn echter niet talryk genoeg om allerwege rust en veilig heid te garanderen. In de Pasoen- dan heeft zich reeds een samen werking tussen onze troepen en de republikeinse gewapende aanhan gers ontwikkeld, krachtens welke beide in onderling overleg op ver schillende gebieden patrouilleren. Slechts daar, waar de Republi keinse strijdkrachten op het ogen blik van de cease-fire" de plaatse lijke toestanden beheersen, zullen zij een patrouilletaak opgedragen krij gen. Bus in ravijn gestort. Achttien personen zijn om het leven gekomen en 25 gewond, doordat een bus bij de afdaling van de Tizi n'Test pas nabij Marrakes (Marokko) in een ravijn van ongeveer 150 meter diepte stortte. Er bevinden zich twee Euro peanen onder de gewonden. Een red dingsploeg begaf zich ijlings naar de plaats van het ongeluk. Dc stakende midinettes (naaister tjes) van de Parijse modehuizen zullen vandaag het werk hervatten. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de regering In principe een oplos, sing heeft aanvaard, die in over. eenstemming is mei de overeen komst van 7 Mei 1949 en de Grond. et. Zij is over bepaalde bezwaren heengestapt, die de overgangstijd reffen. De regering vindt In baar opvatting niet alleen de Nederland, se delegatie aan haar zijde, maar niet evenveel overtuiging de II. V. K., de voorlopige federale redering en de leger-commandant. Het >s op merkelijk, dat in deze aangelegen, beid grote eenstemmigheid bestaat by diegenen, die dagelijks in Indo. nesië met de feitelijke problemen hebben te worstelen en die voor haar oplossing mede de directe ver. antwoordelijkheid dragen. Bende smokkelde 80 millioen sigaretten. Ér is een uitgebreid complot voor het smokkelen van Amerikaanse si garetten. die Duitsland over de Ne derlandse grens binnenkwamen, aan het licht gekomen. Het gaat om in totaal tachtig millioen sigaretten, waarvan men er zes millioen heeft kunnen achterhalen. Drie personen zijn gearresteerd. Gebleken is, dat een aantal verplaatste personen, afkom stig uit het kamp van Bergen en em ployees van Duitse transportfirma's in de smokkelzaak zijn betrokken. haar tiende verjaardag Het nieuwe republikeinse kabinel zal, naar de correspondent van Aneta verneemt, bestaan uit de volgende mi nisters: Minister-president: Moh Hatta. Eerste plaatsvervangend min. pres. voor Java: de Sultan van Djocja. Tweede, idem voor Sumatra: Sja- froeddin Prawiranegara. Binnenlandse Zaken: Wongson'egoro, (nieuwe partij Indonesia Raya). Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim. Defensie: de Sultan van Djocja. Onderwijs: Sarmidi Mangoensarkoro (P.N.I.). Financiën: Loekman Hakim, Justitie: Soesanto Tirtoprodjo. Gezondheid: Tamboenan (Christen partij). Verkeer en Openbare Werken: Laoh. Voorlichting: Moh. Natsir, (indien deze aftreedt: Sjamsoedin van de Ma- sjoemi). Godsdienstzaken: Kjai Masjkoer. Sociale Zaken: Koesnan. Economische Zaken: Kasimo (Ka tholieke partij). Gevolmachtigd minister in het bui tenland: mr A. Maramis. 45 textielpunten aangewezen Voor een periode van 4 maanden. liet ministerie van economische y.a. ken deelt mede, dat met ingang van 1 September a.s. wederom 45 textiel punten zullen worden geldig ver klaard. Te zijner tijd zal nog bekend gemaakt worden, welke bonnen zjjn aangewezen De aandacht wordt er op gevestigd, dat de per 1 September aan te wijzen punten wederom over een periode van vier maanden zullen strekken. Meer dan 4 millioen werklozen in de V.S. Officieel is medegedeeld, dat het aantal werklozen in de V.S. voor het eerst sinds Januari 1942 boven de vier millioen is gestegen. Het aantal werkenden, dat eveneens gestegen is, bedraagt 59.720.000. De verklaring voor de gelijktijdige stij ging van het aantal werklozen en dat der werkenden ligt in de omstandig heid, dat het aanbod op de arbeids markt met 417.000 gestegen is. Slechts 25% der werkzoekenden slaagde er in werk te vinden. GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan M. Hinse en J. J. Rutger, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gei-cchtshof te Amsterdam. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. Beiden waren lid van de colonne Henneicke en hebben een groot aan deel gehad in het opsporen van Jood se landgenoten. 5000 per dag naar Engeland Maar pas in 1952. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse uitvoer van bacon naar Engeland zal binnen twee jaar een peil bereikt hebben boven dat van 1928. het recordjaar voor dc oor log, toen er 1 100.000 varkens geslacht zijn om te kunnen voldoeji aan de contractuele verplichting om 55.000 ton van dit kostelijke voedsel te le veren. Dit jaar zal Nederland 200.000 varkens voor Engeland slachten, maar het volgend jaar zal reeds het vier voudige aantal nodig zijn. En in 1951 zal met een totaal van 1.200.000 het record van 1928 gebroken worden. Het pt.il zal evenwel nog verder wor den opgevoerd; ofschoon de officiële vaststelling van de cijfers voor 1952 pas in de loop van het volgend jaar zal geschieden verwacht men, dat het aantal voor dat jaar 1.600.000 zal be dragen: meer dan 500 per dhg! De baconclausule in het nieuwe handelsverdrag tussen Nederland en Engeland is even belangrijk voor de Nederlandse boeren, de exportslage rijen en de Npordzeescheepvaart als voor de Engelse huismoeders, die nu nog met een armzalig vleesrantsoen toe moeten komen; die 1.600.000 Ne- <|erlandse varkens zullen ginds acht kg. vlees per gezin per jaar meer be tekenen. Hier te lande betekent het een opleving in een bedrijfstak, die voor de oorlog van grote betekenis was, nL de varkensteelt. Die beteke^ nis zal nu weer in snelle mate toene men, mits althans voldaan wordt aan de beide fundamentele voorwaarden voor een goede en rendabele varkens teelt: voldoende voer en een goede prijs. ln de frulttelerswereld houdt men zich de laatste jaren steeds meer bezig met de kwestie van pachtprijzen der boomgaarden, vooral nu het in toenemende mate voorkomt, dat boomgaarden door de j>achter en niet door de verpachter worden aangelegd. Volgens art. 658 van het Burgerlijk Wetboek wordt na het inplanten van een boomgaard door 'n pachter, deze boomgaard onmiddellijk eigendom van de eigenaar (vei- paehter) Wanneer by het aflopen van de pacht, deze niet wordt ver. tengd of "Hls de pachter, «lie een boomgaard pla-nf, deze verlaat, heeft liy zonder meer geen recht op schadevergoeding. Daarom leeft onder de pachters algemeen de wens, net risico van het insteken van boomgaar. den te doen verminderen. De Tuinbouwcommissie van de Z. L.M. heeft zich nu onlangs beraden over de vraagstukken die met de pachtprijzen van boomgaarden samen hangen en met het verschil dat ge maakt dient te worden tussen de pachtprijzen van boomgaarden, die door de verpachter en die. welke door de pachter worden ingeplant. In een lijvig rapport behandelt zij achtereenvolgens de pachtprijs van boomgaarden door de verpachter aan gelegd. de pachtprijs van boomgaar den door de pachter ingestoken, de vergoeding toe te kennen aan de pachter, die de gepachte, door hem zelf geplante boomgaard moet verla ten en de gevolgen voor de verpach ter. CONCLUSIE De commissie is hierbij tot de vol gende slotsom gekomen: Een pas aangelegde boomgaard kan in de eerste jaren van zijn bestaan nog geen geldelijke opbrengst ople veren. Het is daarom gewenst dat de pachtprijzen gedurende deze eerste jaren het aantal zou de commissie in het algemeen willen bepalen op zes de pachtprijzen van blote grond (bouw- en weiland of tuingrond) niet te boven gaan. Wanneer de boom gaard door de verpachter is aange legd. kan na deze jaren de pachtprijs stijgen, totdat de maximum pachtprijs betaald wordt op het tijdstip dat de boomgaard in volle productie is. Naar het oordeel van de commissie kunnen de volgende pachtprijzen on der de tegenwoordige economische omstandigheden in het algemeen als richtsnoer worden genomen: eerste drie jaren: ƒ125.tweede drie jaren: ƒ125, derde, drie jaren: ƒ200, vierde drie jaren: ƒ350. vijfde drie jaren: 500 en zesde drie jaren: ƒ500 enz. totdat de boomgaard in kwaliteit achteruit gaat. Een pachtprijs van 500 noemt de commissie redelijk voor een boomgaard van goede kwali teit en in volle productie. Bij afwij kende boomgaarden moet het even tueel mogelijk blijven een hogere of een lagere pachtprijs vast te stellen. DE AANLEGKOSTEN Indien een pachter de aanleg van een boomgaard betaalt, is deze boom gaard. zoals gezegd, ingevolge het B. W. volledig eigendom van de ver pachter. In verband hiermede acht de commissie het billijk, dat er een re delijke kans is dat het bedrag dat de pachter in de aanleg van de boom gaard heeft gestoken, na verloop van tijd weer voor hem beschikbaar komt. Het brandende vliegtuig maakte een noodlanding in een moeilijk toeganke lijk terrein in Zuid-Brazilië. Het kwam neer op grond van een boer derij. de op een afstand van tachtig kilometer van het dichtstbijzijnde dorp is gelegen. In de laatste door het verongelukte toestel uitgezonden radio-boodschap werd gemeld: „brand aan boord, paniek onder de passa giers. Wij proberen een noodlanding te maken." Het wrak werd eerst verscheidene uren nadat het ongeluk was geschied gevonden. Vli egtuigen. die het ver ongelukte toestel uit de lucht hadden waargenomen, konden als gevolg van het moeilijk toegankelijke terrein niet landen. Er werd echter materiaal oor eerste hulp uitgeworpen. Dat kan. naar de mening van de commissie, bewerkt worden door de pacht gedurende een aantal jaren naar gelang van de omstandigheden 18, 21 of 24 jaren niet te verhogen bo ven het peil van de pachtprijs van bouw- en weiland of tuingrond. Het verschil van de pachtwaarde van een boomgaard en van blote grond dat op deze wijze aan de pachter ten goede komt. kan dan worden beschouwd als rente en aflossing van het door de pachter in de boomgaard belegde ka pitaal. VRIJ WILLIGE V ERGOEDIN G Naar het oordeel van de commissie moet deze regeling nog worden aan gevuld met een regeling van de ver goeding die aan de pachter moet wor den uitgekeerd indien hij het gepach te verlaat op een tijdstip, dat het door hem in de aanleg van de boom gaard belegde kapitaal nog niet of niet geheel is vrijgekomen. De com missie is er zich van bewust, dat een dergelijke regeling tot vergoeding niet dwingend kan worden opgelegd, maar door partijen vrijwillig moet worden aanvaard. Tenslotte heeft de commissie nage gaan op welke wijze de door haar gewenst geachte regelingen het rende ment beïnvloeden dat de verpachter uit zijn bezit kan maken. Zij kwam hierbij tot de slotsom, dat dc verpach ter bij invoering van dc door haar voorgestelde regelingen nog een rede lijke kans heeft om een behoorlijk rendement te maken. Invoering van de voorgestelde rege lingen kan naar de mening der com missie daarom helpen de goede ver houdingen op het gebied van de pacht van boomgaarden te helpen bevorde ren De Noorse en Deense defensie. Door een woordvoerder van de Deen- en Noorse militaire leiders werd na afloop van de bijeenkomst met de vertegenwoordigers der Britse strijd krachten te Londen verklaard dat bijzonderheden waren besproken van een plan, dat voorziet in het stichten van een regionale defensieofganisatie, binnen het kader van het Noordatlan- tisch Verdrag. Veldmaarschalk Sir William Slim verklaarde dat de besprekingen met de Amerikaanse. Deense en Noorse leiders „van Brits standpunt bezien zeer bevredigend waren verlopen". Door 'n woordvoerder van de Deense ambassade werd Woensdagavond verklaard dat de Deense militaire lei ders voornemens zijn Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Denemarken terug te keren. viert Koningin Elisabeth van Engeland haar 49ste ver jaardag. viert ex-Koningin Marie José van Italië haar 43ste ver jaardag. Voor 200 millioen francs aan juwelen. Te Le Cannet bij Nice heeft de Aga Khan bij de politie aangifte gedaan, dat hij door vier gewapende lieden van een hoeveelheid juwelen is be roofd toen hij en zijn echtgenote, ver gezeld van twee leden van het huis personeel. per auto van hun villa wil den wegrijden. De gestolen juwelen zouden een waarde van ongeveer 200 millioen francs vertegenwoordigen. De rovers hielden de inzittenden van de auto met revolvers in bedwang en- namen hen alle juwelen af die zij bij zich hadden. Zij lieten de banden van de wagen leeglopen en verdwenen daarna met een eigen auto. De familie zou naar Deauville gaan voor een bezoek aan prins Ali Khan en de prinses, de vroegere filmster Rita Hayworth. De echtgenote van de Aga Khan heeft medegedeeld, dat zij een bedrag van vijf millioen francs beschikbaar stelt voor ieder, die aanwijzingen kan geven die leiden tot de arrestatie van de daders. De Aga Khan. die een wereldbe roemde renstel bezit, wordt be schouwd als een der rijkste lieden ter wereld. Amsterdams knaapje nog steeds vermist. De nogal opzienbarende medede ling van een 17-jarig meisje, dat zij de sinds Donderdag jl. vermiste drie jarige Abraham van der Mey dien avond omstreeks zeven uur nog ge zien heeft in gezelschap van een man, heeft de Amsterdamse kinderpolitie mogelijk een spoor in handen gege ven. Het.meisje, dat eerst Dinsdag zich in verbinding stelde met de re cherche, deelde mede, dat zij een man naast het huilende kereltje had zien staan, die haar vertelde het ventje dat niets wilde zeggen, naar het po litiebureau te willen brengen^ Het gesprek met de onbekende man heeft niet lano geduurd, maar desondanks kon zij een signalement opgeven. Vermoedelijk was het een zeeman van stevig postuur met een bol gebruind glad geschoren gezicht. Hij zag er goed verzorgd uit en droeg een schipperspet. Op aanwijzingen van een telephaat heeft de politie voor de tweede keer laten dreggen, zonder resultaat. VOORSPELT; MINDER WIND. Geldig tot Donderdagavond. Lnags de Waddenkust aanvankelijk nog harde overigens meest matige Westelijke wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, echter minder talrijk dan gisteren. Tamelijk koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1