PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesiërs zijn het thans eens Probleem van zware polderlasten vraagt oplossing DE BILT Einde van Batavia-conferentie HET MILITAIR GEZAG Overvallers van convooi afgestraft. DE FINANCIËLE VERHOUDING INDONESIE-NEDERLAND De Amethyst te Hongkong. Moh. Roem Zaterdag a.s. naar Den Haag. Vandaag 192e Jaargang - No. 188 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwre Courant. Directie: F. van de Velde en F. 8. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per tw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. i tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Tijdens de comniissie.vergaderingen van de Inter-Indonesische confe. rentie werd aldus verneemt de politieke correspondent van Aneta uit de kringen der delegaties een vergaande overeenstemming bereikt op tal van punten, waarvan de resultaten zullen worden bekend gemaakt in een Dinsdagavond te 18.30 uur te houden plenaire vergadering. De resultaten, in de commissie-vergaderingen bereikt, zijn Dinsdagmorgen voorgelegd aan de agenda.commissie en zullen dan vooraf worden be sproken in één des middags te houden besloten plenaire vergadering. Moh. Hatta zal Woensdagmorgen naar Djocja gaan om daar een kabi netsbijeenkomst te leiden, waarin de veranderingen in het republikeinse kabinet zullen worden gelegaliseerd. IN DJOCJA. De correspondent van Aneta te Djocja verneemt voorts, dat de vol macht, die aan de Sultan van Djocja was verstrekt ten tijde van de voor bereidingen voor de terugkeer der republikeinse regering naar Djocja, thans door president Soekarno is in- getroken. Bij presidentieel besluit zal de residentie Djocja vallen onder de bevoegdheden van de militaire gou verneur, de Pakoe Alam. die de rang van kolonel bekleedt. Tijdens de af wezigheid van Moh. Hatta gedurende diens verblijf in Nederland voor de Rondetafel-conferentie, zal waar schijnlijk de Sultan van Djocja. als minister van defensie, belast zijn met de leiding van het republikeinse ka binet. NAAR NEDERLAND. Dr. van Royen die, zoals gemeld, Dinsdagavond een afscheidsreceptie hield, zal Donderdag naar Nederland vertrekken, vergezeld door de heren Blom, Gieben en van Schelle. In verband met het feit dat de tijd dit niet meer toelaat, zal Moh. Roem niet vooruit rtizen naar Nederland voor het treffen van de nodige rege lingen aldaar, gelijk aanvankelijk in het voornemen lag. DE OPENBARE VERGADERING De vlag: der Republiek Indonesia Serikat zal rood-wit zijn, de taal zal zyn Maleis en het volkslied het „In donesia Raya". Dit waren besluiten van de Inter-Indonesische conferentie die bekend werden gemaakt, toen de voorzitter der agenda-commissie, Anak Agoeng, in een plenaire ver gadering de resultaten mededeelde van het te Batavia gehouden tweede gedeelte der conferentie. In deze ver gadering waren o.a. aanwezig de le den der voorlopige federale regering, van de UNCI en van het corps con sulair. Op het voorzittersgestoelte hadden Moh. Hatta en Sultan Hamid plaats genomen. In een slotrede con- stateerae Sultan Hamid, dat dit Een woord van drie letters Een oud mannetje met een vast beraden trek op zijn ern stig gezicht stapte dezer dagen de eerste hulppost in het Bin nengasthuis te Amsterdam bin nen. „Ik wil de dokter even spreken" was zijn groet. De dokter was bezig en dus vroeg de zuster of zij misschien iets kon doen. „Neen, ik wil de dok ter zelf", weerde de man on wrikbaar af. Even later was er de dokter met keurende blik. „Waarmee kan ik U helpen?" ..Dokter, ik puzzel en nu moet ik nog één woord hebben. Het heeft drie letters, de eerste is een r de laatste een k. Het moet het achterste gedeelte van 't verhemelte zijn. Klopt het woord .,rak?" Voor de dokter van dit zon derlinge ..ongeval" bekomen was, had de ras-echte Amster damse verpleegster de situatie begrepen. „Maar natuurlijk" zei zij, „Rak is het achtereind van het verhemelte". Vergenoegd en tevreden stapte het mannetje weer op. Per slot belt men in Amsterdam ook de brandweer als er een kat in de boom zit. tweede gedeelte der Inter-Indonesi sche conferentie een volledig succes is geworden. DE VOORLOPIGE CONSTITUTIE Inzake de procedure voor de vast stelling van een voorlopige constitu tie zijn beide delegaties eenstemmig van oordeeldat door beide delegaties 'n gemeenschappelijke tech. comm. zal worden ingesteld, die een ont werp voor de voorlopige constitutie zal opstellen. Dat ontwerp zal in Den Haag aangeboden worden en daarna aan de volksvertegenwoordi ging van ieder deelgebied. Beide delegaties zijn het er over eens. dat binnen eer. jaar na de over dracht der souvereiniteit de consti tutie zal bijeenkomen, welke zal zijn samengesteld na virije geheime ver kiezingen, gebaseerd op een zo spoe dig mogelijk vast te stellen wettelij ke regeling. ontwerp zal worden vastgesteld, wordt overgelaten aan de voorlopige federale regering en haar organen. Beide delegaties aanvaarden dat, wanneer de president en de ministers zullen zijn benoemd, de Republiek Indonesia Serikat gereed ls om de souvereiniteit van Nederland te ont vangen. De samenstelling van de senaat en de volksvertegenwoordiging zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. De president zal verkozen worden door vertegenwoordigers van de Re publiek en van de gebieden die lid i zijn van de B.F.O., waarbij zal worden j gestreefd naar eenstemmigheid. De zetelverdeling in de voorlopige volks- vertegenwoordiging zal worden gere geld door Republiek en B. F. O. Beide delegaties aanvaarden, dat de leden van de Senaat vertegen gen woordi ge rs afvaardigen en elke zijn. Elk deelgebied zal twee verte genwoordigers afvaardigden en elke vertegenwoordiger zal een stem kunnen uitbrengen. De vertegen woordigers zullen worden aangewe zen door de eigen regeringen. Beide delegaties zijn eenstemmig an oordeel, dat de federale regering de souvereiniteit niet slechts van Ne derlandse zijde zal ontvangen, doch op hetzelfde tijdstip eveneens van de zyde van de Republiek Indonesia. Inzake de Nederlands-Indonesische Unie hebben de delegaties van ge dachten gewisseld, hetgeen geleid heeft tot een aanzienlijke overeen stemming van inzicht, die tot voldoe- De regeling van de wijze, waarop ning stemt. De besprekingen hieiover het ontwerp ener constitutie zal tot zullen in Nederland worden voortge- stand komen en de wijze, waarop dit zet. KOSTTE BIJNA 100 MILLIOEN GULDEN. De eindafrekening ingediend, Verschenen is het wetsontwerp be treffende de uitgaven en ontvang sten van het militair gezag, dat van de bevrijding tot 4 Maart 1946 ver antwoordelijk was voor het bestuur over Nederland. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat de afreke ning zo laat komt, omdat nog tot eind 1948 een groot aantal vorderingen op het militair gezag afgedaan moesten worden. Ook is de administratieve liquidatie vertraagd door het vroeg tijdig afvloeien van personeel. ering vorderden 15 millioen. Voor oorlogspleegkinderen werd ruim 5 millioen besteed. De staf en het af wikkelingsbureau van het Militair Gezag hadden 13 millioen gulden no dig. waarvan 3.7 millioen voor per soneelsuitgaven. De militaire com missariaten hebben acht millioen gul den gekost. De controlerende accountants heb ben geen speciale opmerkingen ge maakt over het financieel beheer bij de 30 militaire commissariaten. Dat heeft aan redelijke eisen voldaan, zij het dan ook met uitzondering van het beheer der voorraden auto-onder- Op de Karo-hoogvlakte werd in de nabijheid van Kaban Djahe (Suma tra's Oostkust) een convooi overvallen door terrorissten, die uit een langs de weg opgeworpen stelling met au tomatische wapenen vuurden. Door een onmiddellijk uitgevoerde omtrek kende beweging kon de stelling in de rug worden aangevallen en opgeruimd waarbij een groot aantal terroristen werd gedood en vele wapens werden buit gemaakt. Aan Nederlandse zijde waren vijf lichtgewonden. De Siciliaanse bandiet Giuliano gevlucht. De Siciliaanse bandiet Giuliano zou zich, volgens het blad „La Liberta". niet meer in de streek van Montele- pre, waar hij zijn meeste misdrijven pleegde, bevinden. Het blad voegt er aan toe. dat hij zich klaar maakt om per vliegtuig naar het buitenland te vluchten en dat de politie met deze mogelijkheid rekening houdt. Vrijlating prijzen sigaren. Met ingang van 3 Augustus zijn de prijzen voor sigaren, kerftabak, siga rettenpapier, tabaksafval en andere rokersbenodigdheden vrijgelaten. Dit geldt niet voor de in ons land ver vaardigde sigaretten. Ook zijn de prij zen van kinderwagens en kinderwan- delwagens vrijgelaten. De totale uitgaven van het militair delen, gereedschappen en kantoorbe- gezag hebben bedragen 123.881.607.29 hoeften. en de inkomsten ruim 27 millioen gulden. Het bureau Nationale Vei ligheid kostte 4 millioen gulden. De uitgaven in verband met de repatri- Besprekingen met Koning Leopold. De reis van de delegaties der drie grote partijen naar Pregny is een nieuwe fase in de Belgische regerings crisis, die nu ongeveer vijf weken duurt. Voor het ogenblik staan Eyskens' onderhandelingen vrijwel stil en be langrijke ontwikkelingen kunnen pas verwacht worden na de terugkeer der delegaties. De voorzitter der Liberale Partij, Motz, verklaarde voor het vertrek van het speciale vliegtuig dat de afge vaardigden naar Pregny brengt, dat met de Koning gesproken zou worden over een percentage voor een volks raadpleging. Zou men ten aanzien daarvan niet tot overeenstemming ko men, zo voegde hij hier aan toe, dan zou een nieuwe ontbinding van het parlement onvermijdelijk worden. De Belgische Katholieke en Liberale delegaties hebben Dinsdagavond af zonderlijke besprekingen met koning Leopold gevoerd te Pregny. Woensdag zouden zij de besprekingen voortzet ten. Auguste de Schrijver, voorzitter van de Christelijke Volkspartij, zei na de besprekingen van Dinsdagavond, dat het niet waarschijnlijk is, dat de ko ningskwestie als gevolg van deze be sprekingen wordt opgelost. Besprekingen met de Amerikaanse stafchefs. De Amerikaanse stafchefs zullen twee officiële conferenties van elk drie uur hebben met de stafchefs van vier Westeuropese landen, en wel op Vrijdag en Zaterdag a.s., zo deelt de Amerikaanse ambassade te Parijs mede. Zaterdagochtend zullen de Ameri kanen drie uur confereren met de stafchefs van België, Nederland en Portugal. Geen zin in strandvermaak Dan naar Heemskerk's strand. De raad van Heemskerk heeft een motie om het geruchtmakende verbod tot zwemmen en zonnebaden aan het strand aldaar af te schaffen, verwor-. pen. Alle Katholieke leden waren er tegen. De burgemeester verklaarde, dat deze maatregel slechts een be perkt gedeelte van het strand betrof. „Dit is bestemd voor degenen, die geen behoefte aan strandvermaak hebben", zo zeide hij. Vrouw dodelijk geschrokken toen brand uitbrak. De vrouw van een ijzerhandelaar +e Enkhuizen is dodelijk geschrokken toen zij vlammen zag in de zaak van haar man. Zij kreeg een hartaanval, die zij niet heeft overleefd. Aan de dood ontsnapt. Het is dezer dagen gebeurd in de Heemskerkse duinen bij Castricum. Men was er bezig een bunker op te blazen waarvoor niet minder dan 9 ladingen springstof in het inwendige van net bouwwark waren gebracht. Nadat het personeel zich in veilig heid had gebracht werd het sein ge geven voor de explosie. Er gebeurde echter niets. Storing in de leiding. Vol ontzetting nam het personeel bij het opsporen van de storing waar, dateen wandelaar boven op het betonnen bouwsel was geklommen en daar met volle teugen genoot van het mooie duinlandschap. De man had niet de minste aandacht geschonken aan de waarschuwingsborden en rode vlaggen Belangrijke resultaten op conferentie te Batavia. Generaal Festing, opperbevelhebber van de Britse troepen in Hongkong Het in communistische handen zijnde omroepstation van Peiping beweerde Dinsdagavond dat de „Amethyst." tijdens haar ontsnapping een Chinees passagieisschip op de Jangtse tot zinken zou hebben ge bracht, waardoor honderden passa giers om het leven zijn gekomen. Volgens radio-Peiping dwong de „Amethyst" het Chinese passagiers schip „Kiangling" langszijde te ko men. waarna de Britse oorlogsbodem de „Kianglin" als schild zou hebben gebruikt tegen beschietingen door de artillerie der communistische strijd krachten. Het gehavende Britse oorlosschip „Amethyst" bereikte de haven van Hongkong onder escorte van de krui ser „Jamaica" en de torpedojager „Cossack". Spitfires van de R.A.F. vlogen laag over, terwijl het schip de haven binnenstoomde, begroet met si- renegeloei van allerlei schepen en t geknetter van vuurwerk. Een grote menigte Chinezen en Europeanen was getuige van de aankomst van de ..Amethyst". De Britse admiraliteit heeft de be weringen van radio-Peiping, dat de „Amethyst" bij zijn ontsnapping een Chinees schip heeft doen zinken, te gengesproken. Wat doet de Centrale Veiligheidsdienst? Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsont werp tot wijziging van een hoofdstuk der Rijksbegroting. Er werden inlich tingen gevraagd omtrent de organisa tie en de bevoegdheden van de Cen trale Veiligheidsdienst. Gevraagd werd of deze dienst een aantal werkzaamheden zal moeten gaan vervullen in het kader van de Westerse Unie en het Noord-Atlan tisch Verdrag. Ook werd geïnformeerd of vanwege de Centrale Veiligheids dienst toezicht wordt gehouden op de arbeidersorganisaties. De ladder, waarop een 75-jarige Am sterdamse schilder ter hoogte van de tweede verdieping stond te schilderen gleed uit. De oude man viel, belandde op een afdak, en stortte met zijn hoofd naar beneden.... in een pot witte verf. Er zullen faciliteiten worden ge geven by de regelingen van de geldzaken van Indonesië naar Ne derland en omgekeerd. Dit is één van de belangrijke resultaten van de Inter-Indonesische conferentie op financieel en economisch gebied. Over de samenwerking tussen Nederland en de Republiek Indone sia Serikat binnen het raam der Unie is verklaard, dat in zaken, die voor partijen voordeel opleveren, beide landen tegenover het buiten land kunnen optreden als een een heid. Tussen Nederland en R. I. S. moeten wederzijds voor het berei ken van deze samenwerking prefe renties worden verleend, die voor geen enkele zijde nadelig zijn en die in overeenstemming zijn met het internationaal recht. Aan de belangen van de onder- nemingslandbouw in de R I. S. zal aandacht worden besteed in een agrarisch reglement. In het staats bestel van de republiek zullen rechts- en bedrijfszekerheid, alsmede bescherming van leven en goed ver zekerd zyn. De verplichtingen dei- ondernemingen zullen binnen rede lijke grenzen worden geregeld. Ver nieuwing en verlenging van rech ten en concessies dienen te worden bezien uit een oogunt van algemene economische „planning". Het wordt noodzakelijk geacht, aat de domici- Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tol haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: tijd, korp. mar. H. Bos nia. Amsterdam: le lt. der mar. K.M.R., L. M. Teeken, Zwolle; korp. der mar. H. Roepers. Gravenhage. Kon. Landmacht: huzaar J. M. Lobato, Amsterdam; le luit. J. Blaauw, 's-Gra- venhage: soldaat A. v. d. Boogaard, Ban doeng: korp. J. J. Buys, Hilversum: sold. L. J. Strijbosch, Geldrop; sold, J. J. Grootveld. Gouda: sold, le klas P. J. van Nijnatten, Oud-Gastel, korp. J. H. J. Sieben. Vaals, Van het K.N.I.L. sneuvelden zeven mi litairen. afkomstig uit Indonesië. Dr. van Royen zal Pandit Nehroe bezoeken. Moh. Roem deelde aan Aneta mede, dat h(j a.s. Zaterdag naar Den Haag zal vertrekken als vicc- voorzitter van de Republikeinse de legatie. Mr. A. K. Pringgoöigdo, de secretaris-generaal der Republikein se delegatie, vertrekt op 4 Augus tus voor het treffen van voorberei dingen. Moh. Roem zeide: de Ne derlands-Indonesische Unie dient de vorm te hebben van „een lichte Unie." De order tot het staken van het vuren zal op Java binnen een week en op Sumatra binnen elf dagen van kracht warden, voegde hij er aan toe. Dr. Van Roven zal op zyn reis naar Nederland een bezoek brengen aan Pandit Nehru. Tijdens het verblijf van de heer Herremans in Den Haag zal de Bel- ische vice-consul te Batavia de ieer R. van der Blook optreden als plaatsvervanger In de U.N.C.I. Hei v/egenonderhoud vraagi ieveel In de jongste vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond heeft de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker er nog eens op gewezen hoe pijnlijk het vraagstuk van de hoge polderlasten thans wel is voor de pol. ders en waterschappen in Zeeland. Die hoge lasten zyn voornamelijk een gevolg van de sterk gestegen kosten voor onderhoud en verbetering van wegen. De heer Dekker roerde hiermee een probleem aan dat behalve een provin ciaal. ook een nationaal aspect heeft. De Stichting voor de Landbouw en de Unie van Waterschapsbonden stel len thans een onderzoek naar de ho ge polderlasten in. Het rapport van deze beide instellingen is nog niet ge reed, maar zó dringend werd het pro bleem geacht, dat zij vooruitlopend dat rapport reeds een uitvoerig adres tot de minister van waterstaat hebben gericht, om een pleidooi te houden voor financiële steun uit 's lands kas. Het onderhoud van het polderwe gennet legt een te zware druk op de polders. verwaarlozing. In het algemeen kan gezegd wor den, dat gedurende de oorlogsjaren het onderhoud en de verbetering van de wegen door gebrek aan arbeids krachten en materiaal stagneerde, waardoor verwaarlozing ontstond. In Zeeland is daar nog bij geko men het stuk rijden van talrijke we gen door de Duitse weermacht, ver nieling door gevechtshandelingen, door de inundatie en later door het ware vervoer van de geallieerde le ers. Bovendien bleek na de bevrijding het motorvervoer sterk toe te nemen, ook op de landwegen. Het gebruik van autobussen, trailers, tractors enz. werd algemeen en daardoor werden n Zeeland aan de wegen te hoge isen gesteld. bijdrage. Nu ontvangen de onderhoudsplichti ge polders en gemeenten voor belang- ijke verbindingswegen, die voor ko ten op het provinciaal en tertiair wegenplan, een rijksbijdrage uit het Verkeersfonds. Doch voor die wegen, die niet op één van de wegenplannen voorkomen en die van minder belang voor het grote verkeer zijn en daarom meestal bij polders en gemeenten in onder houd zijn. krijgen de polders en ge meentebesturen.niets. Dit zijn de zogenaamde restwegen met een deftig woord quartaire we gen genoemd waarover de heer philipse op deZeeuwse Polderbonds vergadering sprak. Hij deelde mede, dat de Provinciale besturen, na een gemeenschappelijke vergadering, zich gezamenlijk tot de Minister hebben gewend, met het dringende verzoek, ook voor deze „landwegen" een greep in 's rijks schatkist te willen doen. Het toenemende motorverkeer. dat op zich zelf een natuurlijk en verheu gend verschijnsel is. beperkt zich im mers niet tot de hoofdverbindingen, doch maakt ook gebruik, zij het in mindere mate. van deze landwegen. De onderhoudsplichtigen, gemeen ten en polders, komen daardoor voor hoge onderhoudskosten te staan, ter wijl zij uit het Verkeersfonds waarin de weggebruikers hun weg- belasting storten niets uitgekeerd krijgen. het verkeerspotje. Begrijpelijk is het dus, dat de Pro vinciale besturen en de Stichting voor de Landbouw bij de Minister aller eerst voor deze „restwegen" iets uit het „Verkeerspotje" vragen. De Stich ting voor de Landbouw heeft aan de Minister materiaal overgelegd waar uit blijkt, hóe zwaar deze onder- houdslast drukt. Voor Zeeland heeft zij gewezen op „de onderhoudskosten van de wegen in 41 polders in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. waarvan de herstelkos- ten de draagkracht van de ingelanden te boven gaan". De Minister van Verkeer schijnt voor de vele klachten die hem van alle kanten bereiken, niet geheel doof te zijn. Hij heeft namelijk medegedeeld, dat de Commissie-Oud dit onderwerp bestudeert en dat aan de hand van het advies dezer commissie, door hem overwogen zal worden, welke maat regelen moeten worden getroffen. Wij hopen, dat deze maatregelen niet te lang beraad zullen vragen, want ook voor Zeeland eist dit vraag stuk dringend een oplossing. 15 katholieke organisaties In Roemenië verboden. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" te Wenen zyn 15 Rooms-Katholieke organisaties in Roemenië by decreet van de rege. ring verboden. De Roemeense leden van de ver boden organisaties krijgen twintig dagen de tijd om de regering mede te delen of zij zich willen aansluiten bij een van de vier overblyvende re ligieuze gemeenschappen of een we reldlijke betrekking willen aanvaar den. Buitenlandse leden moeten ver zoek indienen om ln Roemenië te mo gen blijven. Dit regeringsdecreet wordt be schouwd als een hoogtepunt in het optreden der communistische rege ring tegen de R.K. Kerk in Roemenië. In Augustus van het vorige jaar werden alle kerkelijke scholen geslo ten en de bezittingen ervan geconfis- ceerd. Sedertdien zijn alle bisschop pen gearresteerd. Het aantal gevan gengezette priesters wordt geschat op 400. lies van ondernemingen, waarvan de hoofdwerkzaamheden in de R. I. S liggen daarin zullen zyn geves tigd, terwijl ondernemingen, die al leen een deel harer werkzaamheden in de R. I. S. hebben, minstens daarin een gevolmachtigde directie dienen te bezitten. De ondernemln- §en moeten medewerking verlenen ij opleiding van deskundige en leidinggevende krachten. ÊfiN BETAALMIDDEL. Voor het gehele gebied der R. I. S zal slechts één wettig betaalmid del bestaan. De stabiliteit van de feldswaarde zal woren gehandhaaid. n principe dient er slechts één circulatiebank te bestaan. Ten aanzien van de activa en de passiva van Indonesië (Ned. Indië) zal de overdracht tot stand worden gebracht van Ned. Indië naar de R. I. S. nadat men het hierover van beide zijden eens zal zijn ge worden. Zolang de R. I. S. schulden heeft, aangegaan ten tijde van het voor malige Ned. Indië, zal de regering der R I. S. eerst besprekingen voe ren met de Nederlandse regering, alvorens zij belangrijke veranderin gen en vernieuwingen aanbrengt op het gebied der financiële wetgeving:, de wetten betreffende de federale bank en verandering van de koers der munt. TERUGTREKKING NED. LEGER. De Nederlandse strijdkrachten, (Kon Landmacht) zullen in haar geheel uit Indonesië worden terug getrokken. De wijze en het tijdstip de terugtrekking zuilen op de Ronde-Tafelconferentie .an orden vastgesteld. De vorming der strijdkrachten van de R. I. S. is de zaak van de Indonesiërs: zij zullen door de R. I. S. gevormd worden. Hierbij zal ge bruik worden gemaakt van de T. N. I. als kern. tezamen met Indonesiërs die deel uitmaken van het K. N. I. L., de militaire luchtvaart, de Kon. Marine en andere eenheden, op voorwaarden die later zullen wor den vastgesteld. Leden van het K. N. I. L. en anderen, die geen Indo nesiërs zijn en die genegen zijn In donesische staatsburgers te worden, kunnen ook in de strijdkrachten van de R. I. S. worden opgenomen. K. N. I. L.-leden en anderen die geen Indonesiër willen worden, kunnen als instructeurs tewerk worden gê- steld naar behoefte. De regering van de R. I. S. zal besprekingen voeren met de Neder landse regering over de mogelijk heid om een gedeelte van de Kon. Marine voor een bepaalde periode ten behoeve van de R. I. S. gere serveerd te houden. ....viert Koning Haakon VII van Noorwegen zijn 77ste ver jaardag. ....is het 9 jaar geleden, dat Litauen ingelijfd werd bij de Sowjet-Unie. V.V Weer slachtoffer ramp „Roermond" opgehaald". Nederlandse en Italiaanse duikers hebben Dinsdag opnieuw een slachtof fer van de ramp met de ..Roermond" gevonden. Het lichaam is nog niet ge ïdentificeerd. Men hoopt, dat men de lichamen van de twee nog niet gevon den slachtoffers spoedig omhoog zal halen. Twee jaar geëist tegen ex-directeur Taleninstituut. Voor de Rotterdamse rechtbank is Dinsdag twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de voormalige directeur van het Ned. Taleninstituut en oprichter van het centraal bureau voor psvcho-analytische adviezen. A. van L. Hij werd er van beschuldigd gelden voor het psycho-technisch on derzoek te hebben aangenomen, ter wijl het onderzoek nimmer gedaan werd. Ook was sprake van een brief- adres op de Wittevrouwensingei te Utrecht, waardoor eventuele candida- ten voor een onderzoek in de waan werden gebracht met de Ned. Stich ting voor Psychotechniek te doen te hebben. Ondanks een vrij gunstig getuigen verhoor concludeerde de Officier van Justitie tot oplichting, meermalen ge pleegd. Hij vond, dat er sprake was van oneerlijke concurrentie. Een ver zoek om onmiddellijke invrijheidsstel- ling werd niet ingewilligd. Prins Bernhard dineerde Maandag avond aan boord van de Amerikaanse kruiser „Columbus" te Amsterdam. VOORSPELT: BUHG. Geldig tot Woensdagavond. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met onweer en flinke windstoten. In het Noorden van het land matige tot krachtige, in he Zuiden krachtige tot harde wind tussen West en Noord-West. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1