KAPPIE en hef raadsel van de rozenhouien kisf DUITSLAND: ZIEKE PLEK IN ONS ECONOMISCH LICHAAM Zeeuwse Almanak Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke Plannen voor nieuw gebouw Hef Pauselijke decreet DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Vechten om goede resultaten in de wacht te slepen. Hoe we het ook draaien of wenden, Duitsland blijft een zieke plek in ons economisch lichaam. De cijfers spreken hier een taal, die nu eenmaal niet kan worden misverstaan. In 193S voerden w|j ten behoeve van onze industrie en onze consumptie in voor 317 millioen. W|j betaalden deze invoer met een uitvoer van 143 millioen, met opbrengsten uit scheep vaart, transitodiensten en havendiensten ad. 99 millioen en met divi denden van in Duitsland belegde kapitalen ter grootte van 41 millioen. Tien jaren later, in 1948, voerden wij in voor 267 millioen en uit voor 159 millioen, hetgeen dus een te betalen verschil van 108 millioen uitmaakt Waar het nu voor Nederland op aankomt, dat is in de eerste plaats een afvoeren van de uitvoer naar Duitsland en in de tweede plaats het afvoeren van het dienstverkeer met onze Oosterburen. UITVOER Beginnen wij met onze uitvoer. De handel van Duitsland is, niettegen staande er thans een bondsrepubliek met 12 landen bestaat, nog geheel in handen van de Joint Export Import Agency (J.E.I.A.) en deze wil bij voorkeur slechts invoer toestaan van dringend noodzakelijke goederen, de z.g. essentials", welke dan afgere kend worden met dollars. Deze krij gen wij grotendeels niet in handen doch zij worden gestort op een spe ciale rekening, waarvan wij dan het saldo kunnen gebruiken om onze in voer te betalen. Het opvallende en voor ons pijnlijke is dus. dat de handelspolitiek voor de Westelijke zónes is ingesteld op de dollar en dat cr een niet-Duits lichaam (de J.E.I.A.) de lakens uit deelt, welk lichaam (natuurlijk) de Duitse invoer (welke dan met dol lars betaald moet worden) zo laag mogelijk tracht te houden. Nergens komt dat beter naar voren dan b|j de invoercontingenten voor groen ten: in Mei jl. mocht Nederland van 4 millioen leveren tot bepaalde maximum prijzen. Reeds begin Juni was dit contingent uitgeput. Daarna mochten de Nederlanders 250.000 per week aan groenten leveren, die inéén dag de grens overgingen M.i v. 13 Juli werd ait quantum ver hoogd tot 500.00 per week. En hoe lang dit weer duurt, weten we niet: we weten echter wel dat de exporteurs de dupe worden. DIENSTEN- EN RENTENVERKEER Loopt de export derhalve niet wat je noemt gesmeerd, even akelig gaat het met het diensten- en renteverkeer, dat in 1938 voortreffelijk het import saldo betaalde. In dit licht moeten wij nu vooral de boze woorden zien, die minister Stikker kort geleden aan Duitsland wijdde en die vooral de houding' van de bezettingsauton- teiten t.o.v. onze Rijnvaart en de in schakeling van onze havens laken, De achterstelling van Nederlandse schepen in het Duitse binnenlandse verkeer is zo groot, dat nagenoeg van een uitsluiting van Nederland kan worden gesproken. Evenals bij Tweejarig jongetje at vergiftigde bessen. Het tweejarig zoontje van de familie van E. te Lunteren, bevond zich Za terdagavond met zijn zesjarig zusje in een kruidentuin, waar verscheidene planten voor medicinale doeleinden worden gekweekt. De kinderen plukten bessen en aten daarvan. Des avonds deden zich bij het knaapje vergiftigingsverschijnse len voor. Hoewel medische hulp spoe dig ter plaatse was, mocht men er zelfs door het toedienen van tegen gift, niet in slagen de kleine te red den. Het zusje, dat blijkbaar minder bessen genuttigd had, ondervond geen nadelige gevolgen. Driejarig knaapje zoek. Nog steeds is de driejarige Abra ham Termey uit de Commelinstraat te Amsterdam, die sinds Donderdagmid dag wordt vermist, niet teruggevon den. Enkele aanwijzingen van perso nen, die meenden het knaapje te heb ben gezien zijn onderzoent zonder enig reultaat. De politie heeft voor alle zekerheid op twee plaaten in de buurt waar het kind zou zijn gezien laten dreggen. Ook dit was tevergeefs. Arrestaties te Tokio. De politie te Tokio heeft zeven communisten aangehouden die er van verdacht worden te hebben deelgeno men aan sabotage waardoor 15 Juli bij Tokio een tram ontspoorde, het geen de dood van 5 personen tenge volge had. De communistische partij beweert, dat het hier gaat om een sa menzwering van een uiterst rechtsge- zinde groep en zij heeft tegen de aan- houdigen geprotesteerd. AUGUSTUS En nu is het dan al weer Augustus De achtste maand is aangebroken. De laatste zomermaand, de laatste maand met badhokjes langs de Zeeuwse stranden. Nog vier weken lang gaat alles hier op zijn zomers toe en heerst er in alle badplaatsen vertier en be drijvigheid. Maar als het einde van de maand, die nu begonnen is, gekomen is, dan valt dat allemaal plotseling weg. De toeristen pakken hun koffers, ze bestormen de treinen. Ze nemen de benen weer naar huis en we moeten wachten tot 1950 eer we hen weer terugzien. Met een plof eindigt ieder jaar het seizoen in Zeeland, eind Augustus. Het gaat eigenlijk veel te gauw. Maar er valt niets aan te veranderen. Het hoort bij de wisseling der seizoe nen, bij de loop van het jaar. En aan het eind van deze maand gaan ook de trekvogels al weer op reis. Dat wordt een triestig afscheid. Maar een volle maand scheidt ons nog van dit ogenblik. Laat het maar een maand met zon worden. Want aan bedorven vacanties bewaart niemand een aangename herinnering. de handel is het ook hier autarkie, het zich willen afsluiten van het bui tenland, wat de klok slaat. Ook de beloften, dat de voedselimport van Amerika en andere landen uit naar Duitsland via Rotterdam en Antwer pen zullen worden geleid (waardoor wij haven en transitogelden ver dienen). worden maar heel bedroe vend (voor 10% ingeslost.) Een was Duitsland de voornaamste handelspartner van ons, vier jaar na de bevrijding blijken er nog zoveel haken en ogen te z|jn, dat we ons met zorg moeten afvragen wat hier van terecht moet komen. Neder, land wil gaarne importeren uit Duits land, maar dan moeten de bezetters ons in staat stellen deze uitgaven te betalen met invoer, met een nor maal dienstenverkeer en vooral niet te vergeten, met een algehele regel matige betaling van de renten op door ons in Duitsland belegde kapi talen (voor West-Duitsland toch nog altijd R.M. 1 300.000.000 groot.) Op 30 Juli jl. was het handelsver drag met West Duitsland afgelopen. Het zal vechten worden om goede resultaten in de wacht te slepen. De Amerikanen zijn hard, keihard. (Nadruk verboden) 18. Het gebeurde pre cies zoals de maat venvacht had. De twee koelies die ner gens erg in hadden vielen plat voorover op de grond, toen ze over het touw strui kelden. Op datzelfde moment vlogen er al lerlei soorten kostbare stenen uit hun zakken over de grond. „Ha!" zei de maat. „Dat is natuurlijk de schat! Heb ik dat eventjes goed gedaan! Ik wou, dat Kappie en de Meester dat go- zien hadden! De twee koelies lagen volkomen bewusteloos op de grond en de maat kon rustig alle stenen verzamelen, wat hij natuurlijk ook deed. Hij vond ook nog een handvol in hun zakken. „Eindelijk eens geen narigheid en ellende". Een moderne Diogenes. Een zestienjarige leerling-bakker uit Den Haag heeft Diogenes willen copiëren. Hij was ruim drie weken geleden van huis weggelopen, kwam in Rotterdam terecht en moest kostte wat kost een onderdak hebben. In een volkstuintje zag hij een flinke ton staan en die richtte hij tot slaap plaats in. Maar de ton was korter dan de jongeman en deze moest daarom met de benen buitenboord suapen. Twee jongens uit de buurt passeerden in het schemerdonker. Ze vonden die ton met twee er uit bengelende benen nogal griezelig en stapten, bleek om de neus. naar de politie. Die wist het mysterie op te lossen. Het spelletje is nu uit, want de zestienjarige zal zich in de residentie weer in het bak ken moeten gaan bekwamen. dacht hij. „Ik heb nog nooit van m'n leven zo'n geluk gehad." Betekenis der school Hoe staat het met de plannen voor de bouw van een nieuwe Rijksland bouwwinterschool? Deze vraag stel den wij dezer dagen aan de directeur van de school, de heer L. van Dijk, en hoewel de heer van Dijk pas her steld is van een langdurige ongesteld heid, bleek hij het de voorbereidin gen voor de bouw van dit nieuwe schoolgebouw volkomen op de hoogte te zijn. Hoe kan het ook anders, daal de heer van Dijk, die niet alleen di recteur van deze school is, maar te vens Rijkslandbouwconsulent, wel één van de krachtigste promotors voor deze school is geweest. Zijn antwoord op onze vraag was zeer bevredigend. Het staat thans vast. dat met de bouw binnen korten tijd kan worden aangevangen. DE GEMEENTEN SUBSIDIËREN Zoals bekend, is het Rijk bereid, in de bouw van deze semi-permanente school, een flinke bijdrage te verle nen, echter op voorwaarde, dat alle gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaan- deren een ruime subsidie zullen ver lenen. Een 39-jarige Amsterdamse typograaf, die tijdens het dansen van een Samba net tempo niet meer kon bijhouden, be landde zo onzacht op de dansvloer, dat hij nu met een gebroken rechteronder- been in het ziekenhuis ligt. LEZERS SCHRIJVEN... VACANTIEGENOEGENS. Met drie bussen hebben ongeveer 120 man personeel van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", een tocht gemaakt naai Dinant (België). De tocht kon op één gezamenlijke pas gemaakt worden. Doch bij het plaatsje Putten begon de misère. Hier werd het gezelschap plus minus 2)4 uur opgehou den door een korporaal der marechaus see. Dat in deze tijd zoeist nog kan voor vallen is wel allerbedroevendst. Eerst na dat verschillende instanties waren opge beld. kon de tocht vervolgd worden. Dat er aan de grens voor mensen die een heel jaar hard ploeteren aan de weder opbouw van ons Vaderland, en dus wel verdiend eens een tocht naar België wil len maken, wat meer soepelheid aan wordt betracht, is wel te wensen. Vlissingen TOUR DE FRANCE. In uw nr. van 28 Juli j.l.. lazen wij een nabeschouwing over de Ronde van Frank rijk, waarin ons het volgende gedeelte verraste: „Ook onze renners rijden voor den brode en het is steeds zo geweest voor onze Ronde-mannen, dat er in de Tour de France nog geen stuk droog brood te verdienen was. Daarom immers blijft een Sehulte, Middelkamp, van Est om maar enkelen te noemen, maar liever in het eigen land. waar in een week tilds meer te verdienen valt, dan in een vi'er- weekse lijdensweg in Frankrijk", Over ditzelfde onderwerp lazen wij half Juni een artikel van de bekende Neder landse wieler-expert, Joris van den Bergh. waarin hij vertelde, dat elke renner naast vergoeding van reis -en verblijfkosten, voor elke etappe een loon van 4000 francs (pl.m. f 56.— ontvangt, hetgeen iri 21 etappen op ruim f 1000.— neerkomt. Hier bij komt de good-will, die elke Ronde renner, nadat de Tour volbracht it, onge twijfeld heeft. Wij geloven dat bovengenoemd bedrag van f 1000wel wat hoog is om In een week bij elkaar te fietsen, waarbij nog komt, dat deze verdiensten in een maand tijd toch moeilijk een „stuk droog brood" genoemd kan worden. G. DE PAGTER. Vlitsingen. Naschrift: De kosten, die een Tour voor de renners medebrengt en het ritlco, dat aan deelneming verbonden is. maken voor de beste renners het deelnemen aan de Tour vaak weinig aanlokkelijk. Menige Tourrijder is lange tijd uit vorm na deze monsterrit en het renseizoen is maar kort. Alleen de rijders van het voorste plan „verdienen" aan de Tour de France, naar men ons verzekert, een behoorlijk stuk brood. Red, P.Z.Ct. deze wijze iets over hun zoontje ge waar te worden. Thans is het zover, dat alle gemeen ten hebben besloten tot medewerking en de steun van het Rijk is thans in een zo ver gevorderd stadium van voorbereiding, dat men hoopt, over enkele weken tot aanbesteding te kunnen overgaan. Wanneer dan de nieuwe school in 1950 zal kunnen worden betrokken, zal aan een pri mitieve huisvesting van dit onderwijs een éinde zijn gekomen- VAN GROOT BELANG Het besluit dat de gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben genomen, getuigd zeker van wijs be leid, want het landbouwonderwijs is voor deze landbouwstreek van zeer groot belang en het is zeker voor een niet gering aandeel aan dit onderwijs te danken, dat het peil van de cultuur in deze streek zo omhoog is gegaan. Wanneer we bijvoorbeeld nemen het verschil in productie in de perio des 1923—1928 en 1933—1938, dan blijkt, dat. ondanks de enorme crisis in deze laatste periode, de productie met 18 was verhoogd. Thans be draagt de agrarische-productie in West Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 30 millioen gulden per jaar. Alleen West Zeeuwsch-Vlaanderen levert 19% van de gehele Zeeuwse land bouwproductie en heeft de beste grond. Wanneer men dit alles bedenkt, zal men overtuigd zijn van het grote nut van landbouwonderwijs, temeer daar de kosten, in vergelijking tot andere onderwijsinstellingen, zeer gering zijn. Zo bedragen de kosten b.o.b, slechts een vierde van die van het nijver heidsonderwijs, mede als gevolg van het feit, dat het landbouwonderwijs ressorteert onder het Departement van Landbouw. HET LEERPLAN Verheugend is de toenemende be langstelling voor de rijkslandbouw. winterschool. De landbouwers besef fen het nut van een algemene ontwik keling, ook voor een landbouwbe drijf en dus volgen de boerenzoons 't landbouwonderwijs. Daar toch leert men o.a. de verbetering van gewas sen, de ziektebestrijding, bemestings leer, enz., enz., terwijl tevens de leer lingen administratief onderlegd wor den. De cursus duurt 2 jaar van 600 uren per jaar. Aan de school zijn 7 lera ren verbonden, allen specialisten, om dat deze school geheel is ingericht op de practijk. De leerlingen komen voor een groot gedeelte van de lagere landbouw school waaraan zij eerst een 4-jarige cursus, met in totaal 900 lesuren heb ben gevolgd. Het voordeel is. dat deze leerlingen reeds veel practijk hebben, want dat is van groot belang. Daarnaast krijgt de school leerlin gen. die een 4-jarige Ulo-school of 3- jarige H.B.S. hebben doorlopen. DE INRICHTING De nieuwe school, die gebouwd zal worden terzijde van de begraafplaats, zal bevatten 3 gewone leslokalen, daarnaast een laboratorium en weer hiernaast een apart lokaal voor na tuur- en scheikunde. Achter deze lokalen komt een groot, demonstratielokaal, bestemd voor de monstraties met diverse werktuigen, zoals tractor, combine, enz. Verder krijgt de school een direc teurskamer, een kamer voor de lera ren, waarin tevens de bibliotheek zal worden ondergebracht en een con ciergehokje en bergplaats. Terzijde van het schoolgebouw zal men de beschikking krijgen over een flinke lap grond, welke grond zal worden gerbuikt voor diverse lend- bouwproeven. Hoewel het geheel sober zal worden gehouden (het is immers een semi permanent gebouw) is het accent ge legd op doelmatigheid. IMet het K.L.M.. vliegtuig „Gouda" is het elftal van B.V.V. Donderdag, onder leiding van de voorzitter van de K.N.V.B., de heer Karei Lotsy, naar Curagao vertrok ken. ZIJ zullen daar enige wedstrijden spelen. De vertrekkenden met in hun midden de heer Lotsy, op het terras van Schiphol. Ook korfbal op de Olympische Spelen? VERGADERING INTERNATIO NALE KORFBALFEDERATIE. Onder voorzitterschap van de heer S. A. Wilson, erevoorzitter van de K.N.K.B., is te Amsterdam cen ver gadering gehouden van dc Internati onale Korfbal Federatie waarbij België, Nederland en Engeland ver tegenwoordigd waren. Besloten werd dat in 1950 weder om een propagandatocht van Neder landse ploegen door Engeland geor. ganiseerd zal worden. Men zal trach ten in datzelfde jaar te Stockholm korfbaldemonstratics te geven, waar toe reeds contact met Zweden be. staat- Tevens werd de mogelijkheid besproken van de opneming van korfbal in het program van de Olym pische Spelen in 1952 te Helsinki. Hiervoor zal overleg gepleegd wor den met het I.O.C. Voor de wedstrijd EngelandNe derland werd de datum 15 Juli I960 aangehouden, op een nader vast te stellen plaats in Engeland. De ontmoeting BelgiëEngeland zal op 30 Juli 1950 te Antwerpen worden gespeeld. Voorts werd de In donesische korfbalbond in beginsel als lid van de F.I.K. toegelaten. WIELRENNEN Belgische zege in Graauw. In Graauw werd Zondag een wegwed strijd voor amateurs nieuwelingen gere- dene over een afstand van 104 km (13 ronden) welke een overwinning oplever de voor de veelbelovende jonge Belg Godaert. De Zeeuwse renners Huizen, Oosthoek. Dainen e.a. moesten door pech de strijd opgeven. Alleen van 't Westeinde reed een goede course en eindigde als tiende. Godaert was reeds vanaf het begin agressief en nam enige voorsprong, maar liet zich toch wijselijk terugvalle in het peloton. Harry v. d. Elshout trok daarna op avon tuur uit en hij behield vele ronden alleen de leiding. In de negende ronde werd h(j ingelopen door het peloton. Inmiddels hadden vele renners de strijd gestaakt. Godaert. die de zaak tactisch bekeken had. ging het tegen het einde nog eens op zijn eentje proberen en nu zagen de anderen hem niet meer terug. De uitslag werd: 1. Godaert (B.): 2. Oosterbosch: 3. Vinken: 4. A. van Oers; 5. Koning, 1ste nieuweling. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3)4) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2', Spaarc. a f 100 2':% In die 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvê-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoovd BilJton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubber H A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss KT. Spw. New York Centr. Sp«. Pennsylvania 29 Juli Aug. 98 98 106% 107 99 la 99% 99 99% 101 101 95' i 93 98 112 113% 150 152 170% Ui% 319 318 159 187 188 188 280'; 237»; 294 293 ".341 238% 166 168 305'4 301'4 136'2 137% 155 153% 153 154', 145 162 150',4 156% 154% 130'2 133% 148% 148". 28% 58% 48 36 V» 35% 14 13)4 Op de eerste beursdag van de nieuwe maand viel de stemming aan de effecten beurs niet mee. Het bericht, dat de vij andelijkheden in Indonesië op 3 Augus- tus geslaakt worden, had voor de markt niet veel meer te betekenen. Men hsd daarmee Vrijdag j.l, al rekening gehou den en uiteraard is men meer aan naar deze overeenkomst, benieuwd naar de practisohe uitwerking, waarbij de hoop overheerst, dat de onveiligheid zal afne men. Indonesische fondsen waren dan ook ongeanimeerd en H.V.A. boekte zelfs een koersverlies van 3%. Dit was een gevolg van de algemene markttendens. die ge drukt was onder leiding van Kon. Olie. Gedelegeerde van de Kroon. Bij Koninklijk Besluit is mr. H. L. s'Jacob benoemd tot gedelegeerde van de kroon in Indonesië. Het Wereldgebeuren Het decreet, van het Heilige Office, waarbij het de katholieken op straffe van excommunicatie verboden wordt gemeene zaak te maken met het communisme, heeft onder de betrok kenen enige verwarring gesticht. Zo als b|j elk verbod schuilt de moeilijk heid in de vraag waar precies de grenzen liggen, vooral als dc om schrijving vaag gehouden is. Het de creet zegt, dat de gelovigen, die ..de materialistische en anti-christelijke leer der communisten verspreiden, belijden en verdedigen" als afvalli gen zullen worden beschouwd. Ten aanzien van leden van enige commu nistische partij is dit duidelijk. Moei lijker wordt het len aanzien van or ganisaties. die niet rechtstreeks com munistisch, maar wel sterk links van inslag zijn. Nog moeilijker ten aan zien van socialistische partijen, die nog oude Marxistische trekken in hun programma's hebben. In cop toe lichting op het decreet schryft de „Osservatore Romano" hierover; Al. len weten, dat er verscheidene soor ten van socialisme bestaan, dio on derling verschillen. Het zij voldoend© te zeggen, dat enige socialistische partij, aie gemene zaak maakt met de communistische partij op dezelfde w|jze zal worden benandeld. De soci aal-democratische partijen in Italië en elders in Wes(europa, die samen met de katholieken regeren krijgen dus de verzekering, dat dc excommu nicatie niet voor hen geldt. De Itali aanse socialistische partij van Nenni, die met de communisten samenwerkt, valt wel onder het decreet. In de Oosteuropesc landen ligt de zaak weer enigszins anders. Organi saties daar. die niet op enigerlei wij ze met de volksdemocratischc regi mes willen samenwerken steller, zich bloot aan een verbod. Hier laat de toelichting op het decreet het volgen de achterdeurtje open: In die geval len, waarin katholieken zware ver grijpen tegen de Kerk noodgedwon gen en buiten eigen wil begaan, kan de pastoor beslissen of zij toch tot de sacramenten kunnen worden toe. gelaten. Gezien de veelheid van rich tingen aan de randen van het com munisme blijft het theoretisch puzze len, wanneer verboden gebied wordt betreden. Consequent toegepast roept het decreet alle katholieken in Oost- Europa op tot een houding van lijde lijk verzet. Het is in dit verband belangwek kend met enige cijfers de omvang van het probleem te illustreren. Naar schatting wonen in de Slavische ge bieden 80 millioen katholieken, die door Moskou gedwongen wordPn zich in het communistische svst^m-te voegen. Hoevelen daarvan eigener beweging met de nieuwe regimes sa menwerken valt moeilijk vast te stel len. Polen heeft met 22 millioen het grootste aantal katholieken. Dan volgt Tsiccho-Slowakije met. 8Vé mil lioen, Hongarije met 7, Zuid-Slavië met 6, Roemenië met 3 en van de 8owjet-zöne van Duitsland eveneens met 3 millioen. Er is natuurlijk geen sprake van, dat al deze katholieken stuk voor stuk voor een gewetensconflict ko men te staan. Voor velen is het meer een behoedzaam laveren tussen de de creten van de Kerk en die van de staat, dan een rechtstreekse keuze tussen Rome en Moskou. Bovendien zullen de communistische regeringen ongetwijfeld alles doen om een toe. passing van het decreet, tegen te gaan, desnoods der een verscherpt optreden tegen de priesters. Op de katholieke communisten zal de Pau selijke uitspraak weinig uitwerking hebben. Deze kozen reeds en kunnen j niet terug. Feitelijk kan van het decreet de meeste uitwerking worden verwacht I in de gebieden, waar de communisten i het niet verder hebben gebracht dan roerige oppositiepartij. Ons land met een handjevol katholieke communis ten in de Achterhoek en de mjjn- I streek kan daarbij buiten beschou- I wing blijven. In de industriecentra I van België wordt hun aantal reeds op bijna een millioen geschat, in j Frankrijk is dit meerdere millloenen en in Italië huldigen vele katholieken theorieën, die nauw met het commit- j nismc verwant zijn, Bij elkaar zullen wellicht 10 A 15 millioen katholieken hun politieke gezindheid moeten af wegen tegen de gehoorzaamheid aan de Heilige Stoel. Eerst de konvmdé maanden zullen doen uitkomen wat. b|J het merendeol van hen het zwaarst heeft gewogen. De vierdaagse afstandsmarsen tn de omgeving van Nijmegen zijn beëindigd. De ouderen onder de duizenden deelnemers hebben lang geen slecht figuur geslagen en staken zelfs vele „broekjes" de loef af. De 64-jarlge „Jan de Tippelaar" uit Kaalte, die de gehele „Vierdaagse" op zijn klompen heeft afgelegd, kreeg voor deze uitzonderlllke prestatie een welverdiende hulde. SCHEPEN VAN EN NAAR NDONESIË. Naar Indonesië: Singkep. Amsterdam- Java. 31 Juli van Marseille: Waterman, Rotterdam-Java. 30 Juli 8ues gepasseerd: den van Ceylon: Celebes, Amsterdam- Java. 1 Augustus te Belawan; Modjokerto. Rotterdam-Java. 30 Juli Suee gepasseerd; Sibajok. Rotterdam-Java, 30 Juli Pantcl- laria gepasseerd: Tosari, Rotterdam-Bata- viB. 30 Juli van Aden. Van Indonesië. Willem Ru.vs, Java-Hot- terdam. 31 Juli van Colombo: Groote Beer, 31 Juli van Batavia naar Amster dam: CKverijsel. Java-Rotterdam, 30 Juli te Belawan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3