PWJVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een vondst in Walcheren's bodem „Vuren staken" in Indonesië 06 BILT Vrachtauto Rode Kruis reed op trehbom. Nederlandse ambtenaren in Indonesië. Ook gunstige verklaringen voor S.D.-chef Lages TRUMAN TEVREDEN OVER DE VORDERINGEN IN GRIEKENLAND ONTVANGSTEN VAN FISCUS LOPEN TERUG. Vandaag 192e Jaargang - No. 187 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwre Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5 tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzec: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Woensdag gaat het bevel uit! Ook verbod van ophitsende propaganda. De overeenkomst tussen de Nederlanders en Republikeinen tot het sta- ken van het vuren is op een bijeenkomst van delegaties, die de twee partyen en de federalisten vertegenwoordigen, geformaliseerd. De bijeen, komst die plaats had onder auspiciën van de UNCI, was niet voor de pers toegankelijk en de publicatie van de bijzonderheden der overeenkomst werd tot Maandagmorgen half vier opgehouden. Een afschrift van de overeenkomst is per vliegtuig naar 't Republikeinse hoofdkwartier te Djocja verzonden ter bestudering door Soekarno. De Nederlanders en de Republikei. nen zullen het bevel tot het staken van de strijd doen uitgaan Woensdag a.s. aldus verneemt Reuter. De troe- pen op Java zullen het bevel krijgen, er binnen een week gevolg aan te geven. Voor Sumatra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit hevel zullen beide partijen aan hun onderhebbenden bekend ma- ken, dat geen „ophitsende" propagan. da door middel van pers en radio meer zal plaats hebben. Een gemeen schappelijk lichaam, samengesteld uit vertegenwoordigers van de UNCI Nederlanders, Republikeinen en fede- ralisten, zal In het leven worden ge. roepen om de uitvoering van de or der tot het staken van de strijd te verzekeren. UNCI-COMMUNIQUÊ In een Maandag, na afloop van de plenaire zitting, uitgegeven commu niqué heeft de UNCI het volgende medegedeeld: „De order tot het sta. ken van de vijandelijkheden zal wor. den uitgevaardigd op drie Augustus om 20.30 uur Batavia-tyd, d.i. 20.00 uur Djocja-tijd). De order zal enige dagen later van kracht worden op een door beide partijen aan te kon digen tijdstip. Hiermede is deze be. langrijke vergadering en daarmede de te Batavia gehouden preliminaire conferentie beëindigd." De UNCI zal nu aan de Veilig, heidsraad rapport uitbrengen over de. bereikte resultaten. VIJANDSCHAP EN WRAAK Het communiqué van de UNCI over de staking der vijandelijkheden zet verder uiteen, dat de resultaten van het overleg zijn neergelegd in drie documenten en een Nederlands- Indonesische overeenkomst, bevatten de de richtlijnen voor de uitvoering ervan. De, in een gelijktijdig met het be vel tot het staken der vijandelijkhe den uit te vaardigen gezamenlijke bekendmaking van beide regeringen, zal o.m. aan een ieder wien het aan gaat worden opgedragen elke ge dachte aan vijandschap en wraak oefening van zich af te zetten, alle sporen van vrees en wantrouwen uit te wissen, zich te onthouden van daden van sabotage, terrorisme en voorts van handelingen, die schade lijk kunnen zijn voor de wederzijdse samenwerking en om provocaties en incidenten van welke aard ook te voorkomen. REDEVOERINGEN. In de formele bijeenkomst, die Maan dag te Batavia werd gehouden, zijn ver scheidene redevoeringen®afgestoken. Dr. van Royen verklaarde, dat de formele vaststelling van de order tot het staken van het vuren, bewijst, dat de republiek daarmee instemt. Hij meende, dat we nu op de juiste weg zijn. De steun van de Unci noemde hij waardevol en het werk van de Amerikaan Cochran beschouwde hij als „verricht in de geest van strikte onpartijdigheid". Ook waardeerde hij de geest van begrip en samenwerking, waar mee de republikeinse delegatie aan de besprekingen deelnam. De voorzitter van de republikeinse de legatie. Moh. Roem. constateerde, dat het mogelijk was gebleken een atmosfeer te scheppen, waarin beide partijen vertrou wen konden hebben in elkaar bedoelin gen. In dit stadium van de onderhandelin- 18 doden bij Rembang. Achttien personen werden gedood, toen een vrachtauto van het Rode Kruis tussen Blora en Rembang op een trekbom reed, aldus maakte Maandag de missie van het Neder, landse Rode Kruis in Indonesië be. kend. Het team bestond uit de arts dr. H. van Reigersberg Versluys en de verpleegsters, de zusters C. G. M. van der Vene, G. M. C. Leefgens en G. B. Wechelaar (de laatste was gou- vernements-verpleegster)De andere slachtoffers zijn 8 militairen en 6 politieagenten. De 18 slachtoffers zyn Zondag te Blora begraven. Grote manoeuvres op de Veluwe en in Overijssel. Over enkele dagen zullen op de Veluwe en in Overijsel grote ma noeuvres van het Nederlandse leger worden gehouden, de eerste van na de oorlog in enigszins groter verband. Generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant van de strijdkrachten te velde, heeft hierover enige mededelin gen gedaan. Aan beide zijden, bij de ..roden'" en de „blauwen" zullen 6 a 7 duizend man in het veld zijn. Ook de luchtstrijdkrachten komen bij deze manoeuvres in actie. De oefeningen zijn bedoeld ter oefe ning van enkele hogere staven, ter voorbereiding van de troepen op een eventuele taak in oorlogstijd en ter verkrijging van een goede samenwer king tussen verschillende onderdelen De operaties worden onder de naam ..Phoenix" deze week Dinsdag, Woens dag en Donderdag gehouden. gen, was spr. tevreden, maar het einddoel is de onafhankelijkheid van geheel Indo nesië. Sultan Hamid als derde spreker hoopte op 'n blijvend en duurzaam sta ken van de onderhandelingen. Critchley, het Australische Uncilid, wees op de „grote verbetering in de vooruitzichten". INDONESICHE CONFERENTIE In een zeer aangename sfeer werd. na dë openbare openingsvergadering, Zondag tot in de nacht en Maandag ochtend vergaderd door de verschil lende subcommissies van de Inter-ln- donesische conferentie, o.a. door die voor staatkundige financieel-econo- mische, sociaal-culturele en militaire zaken. De resultaten zullen Dinsdag ochtend ter kennis worden gebracht van de agenda commissie der confe rentie, waarna 's middags eerst een besloten en vervolgens een openbare plenaire vergadering zal worden ge houden. Aan beide zijden, aldus deelde men zowel uit Republikeinse- als B F.O. leringen aan Aneta mede bestaat het verlangen, spoedig tot resultaten te komen. In het huidige stadium der besprekingen is men aan geen van beide zijden geneigd, mededelingen te doen. Intussen zou, volgens sommigen, tijdens- dit tweede gedeelte der confe rentie worden beslist over de perso nen, die deel zullen uitmaken van de eerste regering der Republiek Indo nesia Senkat. In niet tot de Republi keinse delegatie behorende kringen verluidt, dat het aantal ministers met een bijzondere positie in het kabinet op 5 of 6 zal worden gesteld. In dit verband hoort men de namen noemen van Moh. Hatta, Annak Agung Sultan Hamid. 't Chinese blad „In Po" bericht dat Sultan Hamid le- fercommandant zou worden en dat et ministerie van defensie onder de leiding van de Sultan van Djocja zou komen te staan. Het blad „Merdeka" schrijft, „dat wordt gezegd, dat de Sultan van Djocka tijdens de afwezigheid van Moh. Hatta de leiding van het Repu blikeinse kabinet in handen zal ne men". VERTREK DR. VAN ROYEN Dr. van Royen zal Dinsdagavond in het paleis Rijswijk te Batavia een afscheidsreceptie houden. Uit Djocjakarta meldt de corres pondent van Aneta aldaar, dat de Re publikeinse delegatie ter Ronde Tafel conferentie in totaal 43 personen zal omvatten, met inbegrip van advi seurs en het secretariaat. Slechts 13 Tsjechische priesters geëxcommuniceerd Tot dusver behoefden in geheel Tsjechoslowakye slechts 13 priesters en 300 leken geëxcommuniceerd te worden, zo verklaarde een hoge geestelijke aan de Praagse corres. pondent van de New York Times. De Katholieke Kerk van Tsjechoslowa kye zal bij de viering van het Heilig Jaar in Rome niet vertegenwoordigd zijn, daar geen enkele priester het land mag verlaten. Over de positie van mgr. Reran zei de prelaat, dat deze zijn paleis wel mag verlaten, maar alleen onder „bescherming" van' politie Daarom blijft de bisschop in zijn paleis. De bewering van de regering, dat mgr. Beran geen bezoekers wil ont vangen is onjuist. De aartsbisschop wil iedereen ontvangen, maar de po litie staat dat niet toe Garantie van Nederlandse regering. De Nederlandse regering heeft zich onder voorbehoud van bekrachti ging bij de wet bereid verklaard, een nieuwe garantieverklaring uit te geven voor de Nederlanders onder de thans in dienst zijnde burgerlijke landsdienaren", aldus verklaarden de Zaterdagmiddag te Batavia terugge keerde prof. R. A. Hoessein Djaja- diningrat en mr. J. van Hoogstraten, die in Nederland besprekingen hebben gevoerd over de rechtspositie van het overheidspersoneel in Indonesië. De positie van het Kon. Ned. Indische leger wordt afzonderlijk in beschou wing genomen, terwijl over de inhoud van de nieuwe garantieverklaring niets kan worden gepubliceerd, alvo rens de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon daarvan kennis heeft ge nomen. De publicatie kan echter in de loop van deze week worden ver wacht. In de garantieverklaring wordt op geen enkel punt vooruit gelopen op de regeling der rechtspositie van de in dienst zijnde ambtenaren na de over dracht der souvereiniteit. Deze mate rie zal worden behandeld op de Ron- tetafel-conferentie. Beide heren ver klaarden zich met betrekkineg tot de in Nederland bereikte resultaten niet ontevreden en hadden de indruk, dat de Nederlandse regering zo ver was gegaan als haar onder de gegeven omstandigheden maar mogelijk is. Dag van getuigen a décharge Maandag was de dag der gunstige verklaringen voor Lages. Twintig getuigen A decharge zyn op deze zesde dag, die aan het proces gewtyd werd, opgeroepen om voor het Amsterdams Byz Gerechtshof verklarin. gen af te leggen over hun ervaringen met de 48-jarige ex-ohef van de Amsterdamse S.D. Prof. dr. A. Hagedoorn. een oogarts, was met Lages in contact gekomen, toen hij op advies van een collega ten einde raad een keer een brief schreef aan de chef van de S.D. om zijn hulp in te roepen tegen de Nederlandse agenten van het bureau Joodse zaken, die zijn patiënten wilden arresteren. Lages greep in en dit gaf prof. Ha gedoorn de moed zich in vele verde re precaire situaties tot Lages te wen den. dikwijls met succes. Lages be vrijdde op verzoek van de arts twee Joodse jongens uit Westerbork. „Uw joden zijn terug", zei Lages hem door de telefoon, „maar uiteindelijk moeten alle joden uit Nederland verdwijnen, hebt u mij begrepen?". De getuige had dit. naar hij ver klaarde, opgevat als een aansporing van Lages om de jongens spoedig te laten onderduiken. De voormalige burgemeester van Zandvoort, van Alphen. vertelde als derde getuige, hoe de W.A. in Zand voort eens in zijn huis was binnenge- De nieuwe grote verkeersbrug over de Rijn bij Arnhem nadert haar voltooiing. Men verwacht de brug begin November voor het verkeer te kunnen openstellen. Overzicht van de nieuwe brug met aan de rechterkant de Bailey brug, die op het ogenblik dienst doet. Partisanen nog sterk. President Truman heeft het Con gres meegedeeld, dat de Griekse re gering met sfeun van Amerika „goede vorderingen" maakte bij het winnen van de burgeroorlog met de communisten. Hij schreef dit toe aan de verbeterde leiding, de Ame rikaanse hulp, de betere opleiding- van de Griekse soldaten en de „vastbeslotenheid" van het Griekse opperbevel. De guerilla-groepen waren echter Nieuw communistisch offensief in China. HANDELSVERDRAG MET DE SOW JET-UNIE Volgens te Kanton ontvangen be richten hebben zes communistische legers in Noord-China een nieuw of fensief ingezet. Het doel van dit of fensief schijnt te zijn het breken van de kracht der strijdmacht van de Mo hammedaanse generaal Ma Poe-Feng, wiens nationalistische strijdkrachten in de afgelopen twee maanden de communistische strijdkrachten in het gebied van Sian krachtige slagen heb ben toegebracht. In Zuid-China blijven de communis tische troepen oprukken door de pro vincies, die bekend staan onder de gezamenlijke naam van „rijstschuur van China". De communistische radiozender Peiping heeft bekend gemaakt, dat er. na te Moskou gevoerde bespre kingen, een handelsverdrag voor de tijd van een jaar tctf stand is geko men tussen de communistische rege ring van China en de Sowjet-Unie. Resten van eerste menselijke bewoning (p.l.m. 800) ontdekt Belangwekkend onderzoeik in Vluchtberg bij Biggekerke. Dicht bij Biggekerke, waar men op het ogenblik druk In de weer is om het uiterlyk van Walcheren te veran-deren en daardoor te verbeteren en te verfraaien, is een klein ploegje mensen momenteel bezig met einde, loos geduld en voorzichtig gehanteerde spaden een oudheidkundig bo demonderzoek in t© stellen. Zy hebben een reeds gedeeltelijk afgegraven zg. vluchtberg geheel opengelegd en een deskundige speurt thans in Wal cheren's ingewanden naar resten van een grijs verleden. Daarbij zyn reeds belangwekkende ontdekkingen gedaan, doch een antwoord op de vraag, waarom vluchtheuvels destijds op Walcheren zyn opgeworpen hoofddoel van dit onderzoek konnog niet gegeven worden en 't valt te betwijfelen of dat antwoord óóit gegeven zal kunnen worden. Reeds lang heeft men zich in we tenschapskringen afgevraagd wat het doel is geweest van de vlucht- bergjes, die men op tal van plaatsen van Walcheren aantreft. De gelegen heid om een onderzoek in te steden werd dan ook dankbaar door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek aangegrepen. Men koos een heuvel uit, die toch reeds gedeeltelijk was afgegraven, waarin ae Duitsers bovendien een bunker hadden aangebracht en die in het landschap met veel meer betekende: de berg bij Biggekerke. Drs. P. J. van der Feen, die ook reeds in 1926 in opdracht van het Rijksmuseum voor Oudheidkunde te Leiden bij de hof stede „Berglust" nabij Ritthem een onderzoek instelde, verleent advies by de afgraving, die geschiedt na mens de Herverkavelingsdienst. Hier voor is een twintigtal buitenlandse studenten, merendeels Amerikanen, ingeschakeld: hun medewerking aan en belangstelling voor dit onderzoek is zeer groot. Ook de dienst voor de bodemkartering zegde medewerking toe. POES UIT 800 De sleuven, die in de heuvel zijn gegraven, doen denken aan haastig aangelegde loopgraven, doch wanneer men er zich in heeft neergelaten blykt dat haast hier niet aan te pas is ge komen; kaarsrecht en met de uiter ste zorg zijn de wanden van de sleu ven afgestoken, opdat de onderschei dene aardlagen goed tot hun recht zouden komen. Deze lagen geven ant woord op de vragen, die allereerst gesteld moesten worden: in wat voor landschap hebben de mensen, die zich op deze plek het eerst vestigden, geleefd en in welke tijd was dat. Een antwoord, dat aan duidelijkheid niets te wensen ovarlaat. Op de natuurlijke zandlaag, onder in (Ie „putten", volgt een brede don. kere laag afvalstoffen, waarin ook mest valt te onderkennen en die duldt op de eerste menselijke bewo ning. Naar schatting moet dat onge veer in 800 zijn geweest. Hier en (laar treft men sporen van ingravin. 'lyk wel voor consumptie hebben ge diend. Interessant Is voorts, dat bi een paar totaal verweerde palen uil deze eerste tijd van bewoning spo. ren van turfmolm eneen opgerold kattenskeletje zijn gevonden Aange nomen mag worden, dat deze poes bij een open turfvuur heeft gelegen ten tijde, dat de bewoners van deze plek wegtrokken, In een andere put zyn in de wand houtresten aange. troffen. Andere vondsten betreffen stukken aardwerk van gebruiksvoorwerpen, opengehakte botten van slachtvee (waardoor duidelijk wordt, dat vee werd gehouden; of de eerste bewo ners ook de landbouw uitoefenden is minder zeker, paardenbotten, een stuk handmolensteen (windmolens kende men blijkbaar niet), een frag ment van een melkkan. Siervoorwer pen of munten zijn niet gevonden; de werktuigen waren van hout of BOERENCULTUUR Wat gevonden werd (luidt alle. maal op het bestaan van een vrjj armoedige boerenciiltuur uit om. streeks 800. Vast staat, dat Wal. cheren van 400. 800 geïnun. (leerd Is geweest en dat toen alleen een stukje duingrond bewoonbaar was. Na deze inundatie, waarvan eveneens de sporen zyn gevonden was er weer overal bewoning. Waar zijn deze mensen vandaan gekomen? Alweer een vraag die waarschijnlijk wel een vraag zal blijven. Boven de op de eerste menselijke be woning duidende aardlaag treft men een laag van ongeveer één meter hoogte aan, waarin eveneens afval van menselijke bewoning en phos- phaten van mensenbeenderen. Daar boven rust de met opzet aangebrachte kleilaag, de verhoging, waarvan het doel nog onopgehelderd ls. De laatste tijd was de top van de heuvel slechts 1.80 meter+N.A.P., maar in 1834 was dat, evenals bjj andere vluchtberg- nog sterk. Zij ontvingen nog steeds hulp van Albanië en Bulgarije. De Griekse regering bleef „geheel af hankelijk van ae V.S." wat betreft de wapens. Op 31 Maart werd de sterkte van de partisanen op 19.830 geschat, te gen 26.000 een jaar tevoren. Hij schatte de verliezen van de parti sanen tussen Juni 1946 en Maart 1949 op 70.028 aan doden, overlo pers en krijgsgevangenen. De regeringsverliezen in dezelfde periode bedroegen 37.934 aan doden, gewonden en vermisten. De dorpelingen, die wensten terug te keren naar hun huizen, vanwaar zij door de partisanen verdreven wa ren. werden van wapens voorzien en in vele gevallen met „gunstig re sultaat." De merktekens van de op de par tisanen veroverde wapens waren verwijderd, om de herkomst te ver bergen. De partisanen waren „ruim van artillerie voorzien, waaronder 105 millimeter kanonnen en moge- lyk nog van zwaarder kaliber." Over de Turkse strijdkrachten zei de president nog. dat zij beter wer den. doch nog meer Amerikaanse steun nodig hadden om het gewens te peil te bereiken drongen om hem te arresteren. Ge ruime tijd werd hij beschermd door zyn eigen politie, maar ten slotte was het Lages geweest, die met Blumen- thal naar Zandvoort zou zijn gekomen om hem te ontzetten. Een Rode Kruishelpster, de thans 31-jarige studente mej. M. L. de Jong, had volgens haar verklaringen zeer veel van Lages gedaan gekregen door op zijn goede eigenschappen te specu leren. Zij was met Lages in contact gekomen door prof. Hagedoorn. De president toonde zich over de „tolerantie", die Lages in deze geval len toepaste, verbaasd. Hij zeide. dat het hem voorkwam als „persoortfijke willekeur" en vroeg de getuige of het haar duidelijk was waarom zij bij Lages zoveel gedaan kon krijgen. Zij geloofde, dat Lages geïmponeerd was door haar optreden. „Kan de verdachte het soms verkla ren?" vroeg de president. Lages zeide. dat hij duizenden soort gelijke verzoeken of klachten kreeg, dat hij ze veelal op hun gegrondheid trachtte na te gaan en sommigen in willigde, als hij er van overtuigd was. dat de schuld van de arrestanten niet bewezen was. Na het verhoor der getuigen werd de zitting verdaagd tot 5 September a.s. Dan komt het requisitoir cn het pleidooi aan de orde. Bij het doorlopen van de dagvaar ding: maakte de president van de rechtbank nog enkele opmerkingen. Toen Lages ontkende dat hy als een beul zou zijn opgetreden, verklaarde de president „Voor de Amsterdam se bevolking leeft U' wel zo voort". Ook de Silbertanne-moorden, de Jo dendeportaties en de mishandelingen werden door de president ter sprake gebracht. Wat de mishandelingen be treft, wees de president er op. dat Lages zich niet achter ondergeschik ten zou kunnen verschuilen en dat hy zelf daarvoor verantwoordelijk was. gen aan en op een bepaalde plaats jes 9 meter. Waarom men zo hoog afval van mosselen, die waarschijn. I ging is ook een raadsel. Om het vee Geheime militaire besprekingen te Heidelberg. De drie Amerikaanse militaire be velhebbers. die een reis door Europa maken, hebben Maandag in Heidel- berg geheime besprekingen gehouden met de opperbevelhebbers van de Amerikaanse troepen in Europa. Men meent, dat ter vergadering verslag is uitgebracht over opleiding, lichamelijke en geestelijke gesteld heid en uitrusting der Amerikaanse troepen in Duitsland en dat rappor ten van de Amerikaanse geheime dienst zijn besproken. Ook meent men dat de chefs der Amerikaanse generale staven moge lijk uit de eerste hand van de Ameri kaanse commandanten ter plaatse wensten te vernemen, hoe deze zich de inrichting van een verdediging voor West-Europa hadden gedacht, waarbij speciaal aandacht zou zijn ge schonken aan de vraag, op welke af stand in Oostelijke richting een linie, die te verdedigen zou zijn, zou kun nen worden ingericht. Vertrek „Grote Beer" uit Batavia. Het hospitaalschip „Grote Beer" is Zaterdagmiddag uit Batavia naar Ne derland vertrokken met ruim 1000 mi litairen van de K. L.. het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Mariniers. In de ziekenzalen zijn liggende patiënten opgenomen, die in Nederland verder zullen worden behandeld. Bij het vertrek was o.a. aanwezig de nieuw benoemde chef van de Generale Staf: kolonel D. R. A. van Langen. 100.000 Arabische vluchtelingen naar Israël. Te Tel Aviv wordt algemeen aangenomen, dat de Israëlische de legatie bij de vredesbesprekingen te Lausanne er in heeft toegestemd 100.000 Arabische vluchtelingen naar Israël te doen terugkeren. Eenmaal per maand levert het mi nisterie van Financiën twee meter papier af, dat officieel „stand der rijksmiddelen" heet en voor ander, halve meter uit dode cHfers bestaat. Dit dode cijfermateriaal laat echter springlevende conclusies toe. Zo blykt uit het overzicht over het eerste half. jaar 1949 de gevolgtrekking te moe. ten worden gemaakt, dat. ae fiscale ontvangsten hun hoogtepunt hebben overschreden Een tweede belangwek. kende conclusie ls, dat door vertraag de aanslagoplegging, en opgelegde, maar nog niet betaalde aanslagen, de totale schuld van het Nederlandse volk aan de fiscus niet minder dan 2.5 milliard gulden bedraagt, of te wel tweehonderdvyftig geilden per hoofd (zuigelingen en ouden.van.da- gen inbegrepen), aldus De Volks krant. De ontvangsten aan loonbelasting daalden van 140.5 millioen in het 4e kwartaal 1948 via 146.3 in het le kwartaal 1949 tot 136.5 in het 2e kwartaal 1949. Voor de vereveningsheffing waren de cyfers 54.1, 55.1. 50.4 en voor de omzetbelasting 202.5, 216.5 en 392.4, zonodig een droog plaatsje te bieden Maar daarvoor zijn de heuvels nau welijks groot genoeg en bovendien was het hoogste waterpeil eertijds niet zodanig, dat een dergelijke hoogte van 9 meter -j- N.A.P. gerecht vaardigd was. Ook wanneer dit probleem niet wordt opgelost, is het onderzoek by Biggekerke niet nutteloos geweest, dat blykt wel duidelijk uit het boven staande. Deze week duurt het nog voort, totdat het studentenkamp ge sloten wordt. Het onderzoek wordt daarna echter in het laboratorium voortgezet en dan pas komt men eigenlijk meer t© weten over de vondsten. is het 15 jaar geleden, dat de Duitse veldmaarschalk en rijkspresident Paul von Hin denburg te Neudeck overleed .viert Prinses Marie Gabriel- le van Luxemburg haar 24e verjaardag. Generaal Howley heeft ontslag gevraagd. AMERIKAANSE COMMAN. DANT IN BERLIJN Brigade-generaal Frank L. Howley, de Amerikaanse commandant le Ber lijn. heeft de berichten bevestigd, dat hij heeft verzocht begin September uit zijn functie te worden ontheven. Howley is sinds Juli 1945 commandant van de Amerikaanse sector van Ber lijn geweest. VOORSPELT: TIJDELIJK REGEN. Geldig tot Dinsdagavond. Zwaar bewolkt met aanvankelijk op de meeste plaatsen en vooral in het Noorden van het land enige re gen. Later hier en daar enkele op klaringen. Nu en dan krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1