KAPPIE HET BELEG EN DE INNAME VAN DE STAD HULST IN 1645 en hei raadsel van de rozenhouien kisi DE ONBEKENDE VOOGD ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK KLANKEN uit DE AETHER 4 6 Stichting gedupeerde grondgebruikers 1-15 AUGUSTUS INVENTARIS OPRUIMINC G. ROBIJN Co S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 AUGUSTUS Antwerpen was het hoofddoel Maar het werd niet bereikt. In de nazomer van het Jaar 1645 be vond Prins Frcderik Hendrik zich met een legermacht van ongeveer 30.000 man in Vlaanderen. Het liep tegen het einde van de 80-Jarlge oorlog en de Jonge Re publiek der Zeven Provinciën was reeds stevig gegrondvest. Alleen aan haar gren zen moest zo hier en daar nog wat wor den bijgeschaafd en verstevigd. Als de 5de October deze legermacht uitgeput van het vechten en marcheren het beleg voor Hulst slaat, is dit eigen lijk min of meer een toeval, want de oor spronkelijke bedoeling van de tocht was. om in samenwerking met de Fransen do gehele Zuidelijke Nederlanden op Spanje te gaan veroveren. Vooral Antwerpen was het oorspronke lijke doel geweest, maar daar de Franse generaals niet verder Noordwaarts kon den of durfden oprukken, was dit plan in duigen gevallen. Nu hij toch hier was. begon de Prins het beleg van Hulst in de hoop deze sterke vesting te kunnen innemen en daarmede de Zuidelijke gren zen van de Verenigde Provinciën nog meer te kunnen beveiligen. GROOT LEGER. Het was een voor die dagen zeer gro te legermacht, die zich op de gedenk waardige dag voor Hulst neerzette. Op perbevelhebber was de Prins, bijgestaan door ztJn zwager Brederode en zijn schoonzoon Willem Frederik. stadhouder van Friesland. Samen hadden zij 36 Re gimenten Infanterie, 20 Compagniën ca valerie en de nodige artillerie, genie. enz. tot hun beschikking. Het eerste werk der commandanten was Hulst grondig in te sluiten en alle verbindingen tussen de stad en de buiten wereld te verbreken. Van het Zeegat tot Absdale werd daartoe een versterkte gordel aangelegd, die tevens dienst kon doen, om aanvallende ontzettingstroepen te weerstaan. AANVAL. Reeds op de eerste dag der belegering berende Brederode het fort Absdale ter wijl ook het fort Moerschans werd inge nomen. De volgende dag deelden de for ten Sandberg. Nassau cn Ferdinandus hetzelfde lot, terwijl tevens batterijen artillerie in stelling werden gebracht op de versterkte afweerlinie. Schepen gela den met voorraden voor het leger kwa men reeds van Zeeland binnen en alsof dit alles nog niet voldoende was, begon men op dezelfde dag nog met het graven der naderingsloopgraven approchen naar de vesting. Deze gedekte nadering geschiedde van twee zijden tegelijk: uit het Noorden kwam Brederode en uit het Zuiden naderde de Prins. De drie volgende dagen werden be steed. om deze approchen tot dicht onder de stad door tc trekken. Dank zij de zandige bodem vlotte dit werk goed en kon Brederode reeds de volgende dag zijn artillerie vlak bij de stad in stelling bren gen. Onder dekking daarvan naderden zijn troepen de buitenwal tot op 120 pas sen. Inmiddels had ook de Prins niet stil gezeten. Hij veroverde Kleldrecht en bracht eveneens zijn artillerie in stelling in de nabijheid der vesting cn dit alles bleek de belegerden zodanig te benau wen. dat de gouverneur de prins ver zocht zijn vrouw toe te staan de vesting te verlaten. Dit verzoek werd toegestaan en zo is „Ma Dame met hare suyte ende drci wagencn bagagie uyt Hulst door 't Legher ghcpassecrf'.l! LOOPGRAVENSTRIJD. Op de avond van de 15de October kon Brederode zich in de buitenwal Ingraven cu begon daar dus met de Spanjaarden eert loopgravenoorlog. Ondanks veelvul dige en hevige aanvallen van de tegen partij hielden zijn troepen dapper stand «•n bezetten zij de 19de vrijwel de gehele buitenwal. Zij hadden nu nog slechts de gracht over te trekken, om binnen de stad te zijn! Dit was echter vlugger gezegd, dan ge daan. Men moest daarvoor immers de be scherming biedende loopgraven verlaten en onder het vuur van de vijand een over gang forceren. Dit gebeurde doorgaans als volgt: Eerst wierp men in de gracht ccn flinke hoeveelheid takkenbossen om deze over een bepaalde breedte daarmede op tc vullen. Op deze ondergrond werd dan een soort koker getimmerd met planken boven en terzijde. Dat dit een gevaarlijk karwei was, blijkt wel uit het feit, dat vroegere legeraanvoerders het bouwen ervan aan hun eigen troepen aanbesteedden! In dit geval vroegen de troepen er 14150 gulden voor. een in die dagen zeer grote som. UOED MET PLUIM. Inmiddels was de approche van de Prins de brede buitenvest aan de Zuid zijde der stad genaderd. In de vroege ochtend van de 24ste October werd door middel van uit biezen gevlochten brug gen deze vest overgetrokken en de bui tenwal bereikt. De volgende dag kwam de approche tot aan de hoofdvest en kon ook ae Prins zijn galerij aanbesteden. Brederode bleef echter de Prins voor want de 29ste October was zfjn galerij reeds tot over de helft van de gracht gevorderd. Om toch maar gelijk te kun nen aanvallen, besloot Frederik Hendrik het zonder galerij te doen! Op 1 Novem ber besteedde hij het leggen van een rijsberm aan. van het punt. waarop zijn galerij reeds was gevorderd, tot aan de voet van de vestingwal. De waaghals, die dit karwei aan nam. bedong als loon: 1000 rijksdaalders, een pak nieuwe kle ren en een nieuwe hoed. Het leggen van deze berm dat zonder dat er ook maar één man bij sneuvelde in één nacht ge beurde. is één der meest bekende fei ten uit het beleg geworden. De aanne mer kreeg dan ook niet alleen zijn nieu we hoed. maar nog een mooie pluim erop bovendien. Zodra de belde aanvoerders de over kant van de vestinggracht hadden bereikt, zond de Prins een trompetter naar de gouverneur, om de vesting op te eisen. Deze weigerde echter nog. omdat hij meende, dat hij dit nog niet met ere doen kon. DE OVERGAVE. Op dit antwoord werd alles gereed ge maakt, om de stormaanval te kunnen beginnen cn in de vroege morgen van de 3de November stond de garde dan ook klaar, voor deze laatste stoot. Ook van andere zijden naderden stormtroepen. Bij het zien van al deze voorbereidingen, kwam de gouverneur op zijn besluit terug en gaf de vesting over. De voorwaarden waren eervol: De troe pen mochten uittrekken met vliegende vaandels, brandende lont. kogels in de monden en musketten op de schouders. Ook hun eigen bezittingen mochten ze meenemen. Op Zondag 5 November vond deze uit tocht plaats. Van heinde en verre waren kijkers komen opdagen. Het moet dan ook een Indrukwekkend schouwspel zijn geweest, de nog slechts 700 man sterke bezetting de stad te zien uitmarcheren. Ons eigen leger stond in zijn gehe.cl aan getreden, om afscheid te nemen van hun minder fortuinlijke tegenstanders. Zodra de Spanjaarden voor het front onzer troepen kwamen, werden de trompetten geblazen en de trommen geroerd. De gou verneur en zijn kolonels namen persoon lijk afscheid van de Prins cn zijn hogere officieren enHulst was een maand van harde maar eerlijke strijd in handen der jonge Republiek. 17. „Het Wijze Oog zal hen zo straffen, dat zij die schat niet behouden zullen", zei de Oude Chinees. „Wanneer wij hem dan maar krijgen, dan vind ik het best, zei Kappie. „Maar dat be twijfel ik!" De maat had een list verzonnen. Hij rende in topsnelheid met 'n boog om de twee koelies heen, die ner gens erg in hadden, en toen die list gelukt was, haalde hij een touw uit zijn broek zak. Hij bond het ene uiteinde daarvan om de Stam van een boom heen en ging met het andere uitein de in zijn hand aan de overkant van de weg liggen. „En nu eens zien wat er gebeurt", dacht de maat. „Dan zullen we eens zien of ik een klont ben of niet!" Zaterdag vierde de nestor der Neder landse journalisten, de heer P. E. Peaux, zijn 80e verjaardag. H. M. de Koningin benoemde hem tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. WALCHEREN Biggekerke DE SCHOOLTANDVERZORGING Dezer dagen kwam de gemeente raad van Biggekerke onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans bij een. In de algemene politieverordening werd een bepaling opgenomen betref fende beperking van het watergebruik by droogte. De gratificatieregeling voor het ge- meentepersoneel zal ook dit jaar wor den toegepast. De gemeenterekening 1947 werd voorlopig vastgesteld. Besloten werd tot deelname in de regeling voor de schooltandverzorging. De voorzitter lichtte dit punt uitvoe rig toe. nadat de heer Polderman had opgemerkt, dat er wel wat veel gere geld wordt door de overheid. De geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden werden in orde bevonden. Een bedrag van 20.werd beschik baar gesteld als bijdrage ten behoeve van het aanbrengen der gemeentewa pens in de gerestaureerde Statenzaal. Bij de rondvraag besprak de heer de Voogd de toestand van verscheidene wegen. Hij wees op de toestand van het voormalige tramemplacement en achtte een andere plaats voor de te bouwen brandweerkazerne gewenst. Ook verzocht hij om erfafscheidingon op onteigende percelen. De burgemeester ging uitvoerig op deze kwestie in. De plek voor de brandweerkazerne achtte hij juist ge kozen. Aan de geuite klachten zal overigens de volle aandacht worden besteed. De burgemeester zegde tenslotte dank aan de vertrekkende raadsleden voor tetgeen zij in het belang van de ge meente hadden verricht. Namens het college van B. en W. dankte hij de raad voor het vertrouwen gedurende de afgelopen zittingsperiode. Wethouder Moens en het oudste raadslid de heer de Voogd antwoord- aen op de rede van de burgemeester. Daarna sluiting. Officiële publicaties. VLISSINGEN. WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door hen op de ge meente-secretarie (2e afd.) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd en tegen betaling dei- kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld een besluit van de Raad dier gemeente, van 24 Juni 1949, nr. 36. krachtens het welk in de Algemene Politieverordening voor Vlissingen een verbod is opgenomen tot het toelaten in tapperijen var. perso nen, die geplaatst zijn op de z.g. zwarte lijst. De wijziging treedt op 31 Juli 1949 in werking. Vlissingen, 28 Juli 1949. FEUILLETON door MARY BURCHELL 13 „O, niet te danken. Ik was werke lijk een beetje ongerust over je. A propos. Xenia heeft beloofd dezer da gen te zullen opbellen en je een mid dag hier te vragen. En daarna hoop ik dat je voogd me toestemming zal ge ven om je een beetje in mijn autootje rond te rijden". „O, dat doet hij vast", verklaarde Norma vrolijk. „Dat zou dolgezellig zijn. Nogmaals hartelijk bedankt!" Toen Norma de hoorn op de haak had gelegd herinnerde ze zich het ge zicht van haar voogd toen ze de eet kamer had verlaten om de telefoon aan te nemen, en ze zette zich bewust schrap toen ze zich in de zitkamer bij hem voegde. De lichten waren ontstoken en de zware rood-damasten gordijnen voor de ramen gesloten. Hij leunde al le zende achterover in een stoel en de koffie stond naast hem op een laag ta feltje, maar was nog niet ingeschon ken. Toen ze de kamer binnentrad, keek hij op cn sprak heel vriendelijk: „Wil jij de koffie inschenken. Nor- ma?" En toen ze daartoe overging voegde hij er even vriendelijk aan toe: „Wie belde je daarnet op?" „Paul Cantlin". „Zo? Wat wou hij?" „O alleen maar even informeren hoe ik het maakte en „Maar ik dacht dat hij je hier zelf had gebracht?" „Ja dat wil zeggen tot aan het hek". „Zo. Was hij bang dat je op de op rijlaan nog iets was overkomen?" „O neen hij ik" „Geen melk in mijn koffie. Norma. Ja? ga verder". „Wel, hij wist dat ik hier voor de eerste keer kwam en dat ik ik een beetje zenuwachtig en angstig was en hij beloofde van avond even te zullen opbellen". „Met het idéé dat hij, als vriend van een half uur, je op je gemak zou komen stellen?" opperde haar voogd terwijl hij de koffie uit haar niet zeer vaste hand aannam. 1 Gedurende een enkel ogenblik voelde Norma zich ongemotiveerd schuldig. Toen besefte ze dat die op welling van Paul en haar volkomen natuurlijk was geweest. En terwijl ze de blik van haar voogd open en on schuldig beantwoordde, vroeg ze: „Vindt u het vervelend dat hy me op belde?" Justin Yorke roerde in zijn koffie én dacht met koele onpartijdigheid over deze vraag na. „Wel lieve kind, ik wil niet de strenge voogd tegenover je uithangen, maar ik vind het eerlijk gezegd niet prettig dat je op een dergelijke infor mele basis zulke toevallige vriend schappen sluit. Paul Cantlin is een lichtzinnige nietsnut. Ik wil niet dat hij zich verbeeldt nu maar vrije toe gang op Bishopstone te hebben omdat hij jou een lift heeft gegeven in dat belachelijke badkuipje dat hij een auto noemt. Maar ik wil er geen kwes tie van maken. Je zult hem net zo ge makkelijk kunnen kwijt raken als je hem hebt opgepikt". „Maar maar ik wil hem niet kwijtraken. Ik vond hem erg aardig", verklaarde Norma ernstig. „O ja?" Haar voogd glimlachte even en liet het onderwerp verder rusten. In de war gebracht overwoog Nor- ma even of ze haar vriendschap met Paul Cantlin opnieuw ter sprake zou brengen. Maar haar voogd sprak al koeltjes over iets anders, gaf haar een uitleg van enige interessante wetens waardigheden uit de omgeving en noemde haar een paar plaatsen, die ze zeker moest bezoeken voor ze met va- cantie was. Het zou een volkomen onaardige nadruk op haar vriendschap met Paul hebben gelegd als ze er nu opnieuw over was begonnen. Door heel vrien delijk haar protest te negeren, had haar voogd haar de kans ontnomen de zaken tot een meer bevredigende con clusie te brengen en tegelijk was zijn uitdrukkelijk geuite wens het laatste woord in de kwestie geweest. Terwijl hij op zijn koele wijze met haar aan het praten was, bekeek Nor- ma hem heimelijk en ze begreep voor de eerste maal waarom zijn buren een zekere wrok jegens hem koesterden en hem niet mochten. Maar toen herinnerde ze zich met blijdschap Pauls belofte, dat zijn moeder zou opbellen. Zij zou waar schijnlijk beter dan Norma zelf precies weten hoe ze de situatie moest aanpakken. En met deze troos tende gedachte legde Norma zich er bij neer, dat het onderwerp verder niet werd aangeroerd. (Wordt vervolgd) Redacteur: Drs. M. C. VERBVRG, Kaslanjelaan 11, Middelburg. Opening middenspel eindspel Deze drieledige indeling van de schaakpartij komt tegemoet aan onze behoefte om wat een moeilijk vatbaar geheel is te rubriceren in drie fasen. Daarbij worden duidelijke criteria toegepast, die ons in staat stellen te onderscheiden wat in wezen niet te scheiden valt. De overgang van het ene stadium in het andere laat zich daar ook gemeenlijk niet in formules vangen. In de onderhavige partij, die onlangs werd gespeeld om het hoofd klasse-kampioenschap van Zeeland 1949, zijn deze stadia echter duidelijk af te bakenen. De opening strekt zich uit tot eh met de 14de zet van Wit. De stukken worden dan in de posities gebracht van waar uit zij het vuur kunnen openen. Het middenspel, dat de 14de tot en met 21ste zet van zwart omvat, is in afwijking van de regel kori; en niet hevig. In deze partij worden nl. de stukken, die voor het eindspel overtollig zijn, niet ten volle benut, maar direct afgeruild. De zwartspeler bereikt aldus op de 22ste zet het eindspel, waarin hij zo uit munt. Het eindspel wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van weinig stukken. Zwart heeft dan weliswaar geen materieel, maar wel positioneel voordeel verkregen, dat na een kort vuurwerkje omgezet wordt in een winstpunt. Een partij, die de geleding van het spel demonstreert en zekere klassieke waarde heeft, omdat men ten onrechte zal beweren: zo kan ik het ook! Wit: M. J. Quakkelaar Zwart: J. J. v. d. Ende. Siciliaanse partij. Fase 1: opening. I) e4, c5 2) Pf3, d6 3) d4. cd4: 4) Pd4: Pf6 5) Pc3, g6 6) Le2, Lg7 7) Le3 (beter is 00; Le3 moet weer terug als rr een paard op c4 komt) 7) 0—0 8) Pb3, Pc6 9) f4, Le6 10) g4, Pa5 II) f5 (beter is Pa5: en dan f5; Le6 moet dan terug), 11)Lc4 12) Ld4, Le2: 13) De2:, Pc6 14) Le3. Fase 2: middenspel. Zwart gaat thans met d5 zijn spel be vrijden. 14) a5! 15) a3 (wit mag a5-a4-a3 niet toelaten in verband met de gevaren langs de diagonaal al-h8; op a4 volgt Pb4 en pion c2 wordt zwak) 15) a4 16) Pel, d5! 17) ed5:, Pd5: 18) PI a2 (op Pd5: volgt Dd5 zodat Thl en pion b2 beiden staan aangevallen). 18) gf5: 19) gf5, Pe3: (zwart heeft nu het loper- paar en de witte koning staat onVei- ZON EN MAAN. 2 Augustus: Zon: op 5.02 onder 2 Maan: op 15.22 onder 2: lig; met zijn volgende zet dwingt zwart wit dan ook tot een voor zwart gunstige dameruil), 20) De3:, Dd4! 21) Dd4:, Pd4: Fase 3: eindspel. 22) 0-0—0, Pf5: 23) Th gl, Kh8 24) Td7, b6 25) Tg4, Tg8 26) Ta4.\ Lh6t 27) Kdl (gedwongen), Tglt 28) Ke2, Ta4: 29) Pa4:, Tg2 30) Kf3 (Kd3 dan Td2 met torenwinst) 30)Tc2: 31) h3, Kg7 32) Pb4, Th2 33) Kg4 (zeer gevaarlijk), e6 34) Tb7, Tf2 (dreigt Tf4h4 mat) 35) Pd3, Tg2t 36) Kf3, Tg3t 37) Ke2 (op Ke4 volgt Te3 mat) 37) Te3? 38) Kd2, Te4t 39) Kc3, Ta4: 40) Pe5, Pd6 en wit gaf op! DINSDAG. Vanavond om 20.12 kunt U over Hilv. I een van de wereldlijke cantaten van Bach horen: „Der Streit zwischen Phoebus und Pan". Uitvoerenden zijn leden van het Concertgebouworkest, 't koor van de Ned. Bachvereniging en een aantal solisten. Het geheel staat onder leiding van dr. Anthon v. d. Horst. Later op de avond kan men over dezelfde zender het Residentie orkest horen in werken van Handel, Beethoven (3de piano-concert) en Stra- winsky (l'Oiseau de Feu). Dit concert begint om 21.30 uur. Over Hilv. II gaat om 19.05 een klankbeeld over de viering van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee. Hilversum I: 7, 8. 13, 19, 20 en 23 Nws.; 9.25 Pianorecital door de Amerikaanse pianiste Jeanne Behrend; 10-15 Muziek houdt fit: 11 Georges Boulanger en zijn orkest; 11.40 Het Residentie-orkest o.l.v. Pedro de Freitas Branco; 12 Joop Walvis bespeelt het orgel van het Passage The ater te Schiedam: 12.33 Het orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 12.55 Zonnewij zer; 13.20 vervolg orkest zonder naam; 14 Kamermuziek; 15 Het Symphonie Or kest o.l.v. M. v. 't Woud: 16 De Zonne bloem: 18 Henk Orthmann's Rhytm Sex tet; 18.30 Strijdkr.; 20.12 Cantate: „Der Streit Zwlsclien Phorbug und Pan", J. 6. Bach; 21.30 Het Residentie-orkest o.Lv. Ernest Asermet. Hilversum II: 7, 8. 13, 18. 20 en 23 Nws.; 9 Gramofoonmuziek; 10.15 Arbeidsvita minen; 12 Joop Walvis bespeelt het orgel van het Passage Theater te Schiedam; 12.33 Voor ons platteland; 13.45 Mevr. Ida de Leeuw v. Rees; 14.30 „Tosca". opera in drie acten van Giacomo Puccini; 16.25 Honderd beroemde componisten van Pa- lestrina tot Pijper: 16.40 Vacantieprogr.; 17.30 The Rhytm Club o.l.v. Herman Vis; 19.05 „Zierikzee 1100 jaar", klankbeeld; 19.30 Maria Zamora en haar Zuid Ameri kaans orkest; 20.15 Maak je eigen pro gramma; 23.15 Gramofoonmuziek. Brussel-Vlaams (322 M.): 7, 8, 9, 13 17.05 19, 22 en 22.50 Nieuws; 12 Gram. muziek; 17.45 Liedjes; 20.15 Hoorspel; 21.15 Omroeporkest. Brussel-Frans (434 M.): 7, 8, 13,. 19.45, 22 en 22.55 Nieuws; 12.05 Lichte gram. muziek: 13.10 Casinoprogr.; 19 Fragmen ten uit „Frasquita", Léhar en pop. wals muziek. 2 Augustus HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP u.+NAP u,— NAP u.—NAP Vlissingen 7.30 1.84 19.55 1.65 1.28 1.85 13.42 1.52 Terneuzen 7.58 2.05 20.22 1.85 2.02 2.05 14.15 1.70 Hansweert 8.31 2.15 20.48 1.95 2.38 2.19 14.52 1.35 Zierikzee 8.36 1.50 21.06 1.30 1.55 1.51 14.28 1.18 Met blijdschap en dank baarheid geven wjj kennia van de geboorte van onze Dochter PÏETERNELLA JOHANNA. (ELLA). L. W. GOEDBLOEL. J. C. GOEDBLOED— HUSER. Vlissingen, 29 JuU 1949. Hobe instraal 89. Tyd. ziekenhuis „Bethesda". Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje LEENDERT ABRAHAM. K. KAMERLING. J. KAMERLING- DE BAT. ELLY. Meliskcrke, 30 Juli 1949 Kerkplein A 3. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JOHAN N A.PAULJN A (HANNIE) J. J. LUCIEER P. J. LUCIEER—RADDER JAAP WIM 's Heer Arendskerke. Oude Rijksweg F 100 29 JuU 1949 W. J. A. VAN DER EUK en TH. C. SCHIPPERS hebben de eer, mede namens wederzijdse Ouders, kennis te geven van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V zal plaats hebben op 18 Augus. tus as. te Middelburg, des n.m. 2 uur. Kerkelijke bevestiging door de Weleerw. Heer Ds. J. S. HARTJES in de Oostkerk te Middelburg, des n.m. 2.30 uur. Vlissingen, Wielingenlaan 9 Middelburg, L. Noordstraat 3032 29 JuU 1949 Receptie: Hotel „De Nieu we Doelen". Middelburg, van 16.3018 uur. Toekomstig adres: Bouwen Ewoutstraat 35, Vlissingen. H DE RUIJSSCHER en J. DE RUIJSSCHER— KOTVIS, zeggen, mede namens we derzijdse Ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ontvangen. Schoondjjke, Juli 1949. Consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters S en 10 Augustus GESLOTEN. F. J. CLOWTING en S. c C. VELDERS, hebben de eer kermis te ge ven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats vinden op Vrijdag 19 Augustus a.s., des voormiddags te 10 uur. in de kerk van O.L. Vrouw Koningin van de Rozen, krans te Vlissingen. Na de huwelijksplechtig. heid gelegenheid tot felicite. ren in de pastorie tot 1 uur. Koudekerke, Zwanenburgsestraat B 334b. Vlissingen, Paul Krugerstraat 33. 31 Juli 1949. Toekomstig adres; Zwanen burgsestraat B 334 b, Kou dekerke. Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank voor de vele blijken van belangstel ling. ontvangen bij myn thuiskomst uit Indonesië. J. A. VAN IMMERSEEL 'Weelstraat 15 Hansweert Aardappelveiling driemaal per week .voor leden en nlet.leden. Aanvoer Dinsdag en Don. derdag de gehele dag en Za. terdagochtend. Verder vol gens afspraak. Schuttershof Middelburg Kermis» Sol van 8-12 uur Augustus Augustus Na afloop bus Vlissingen Voor de percelen cultuurgrond op Walcheren, waarvan de opbrengst de gemaakte kosten niet zal dekken, is in principe de toekenning van een bewerkingskostenver goeding mogelijk Zij, die voor dergelijke vergoeding menen in aanmer king te kunnen komen, gelieven zich te wenden tot de Inspectie Zeeland van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel te Goes, welke dienst voor de oogsttaxaties zorg draagt. Grijpskerke, 29 Juli 1949. Koudekerke, A. GESCHIERE, Voorzitter. J.' L. DREGMANS, Secretaris. F. H. JGQ-65Ë IN. GCO LANGE VOORTGAAT 51-55 - TELEF. 24ÖÖ De heerlijke warmte van de laatste dagen doet U naar een zwempak vragen Zwembroekjes in 3 maten. Vanaf 1.90. Nog enkele damesbadpakken in blauw. Diverse maten 9.84. Bad. mutsen in wit, blauw, geel, rood, 1.79. MOLSTRAAT 7, MIDDELBURG. TE KOOP moderne woning, bev. 2 kamers en suite, keuken, 4 slaapk (2 v. wast.), zolder, tuin met schuurtje, op goede stand Utrecht, (Tuinwijk), 2 min. v. bushalte, 5 min. v. cen trum. Direct beschikbaar, behoudens goedkeuring overheid. Prijs 13.000. Br. no. A 252, Bur. P.Z C., Goes. Scheepvaartkantoor te Vlis singen vraagt BEDIENDE» bekend met moderne talen. Brieven letter A 15, Bur. P.Z.C., Vlissingen. Bij vonnis der Arrondis- sements-Rechtbank te Mid delburg, Kamer van Vacan- tie, van 29 Juli 1949, is ver klaard in staat van faillisse ment WILLEM VAN DONGEN schilderspatroon, wonende te Oost- en West-Souburg aan de Ritthemsestraat 26, met benoeming van de E. A. Heer Mr. J. A. ABBING, lid van gemelde Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van Mr. M. VLAMING, ad vocaat en procureur te Mid delburg aan de Lange Delft 76 tot curator. De Curator, Mr. M. VLAMING Middelburg, 29 Juli 1949. fVan FABRIEK g naar VERBRUIKER Blank Mah. Huiskamer compleet 545 Extra aanbieding Onze nieuwe vinding, „TWEZI", clubstoel (zo wel stoel als fauteuil). Octrooi aangevraagd. Prijs 89.—. Bankstellen vanaf 375. Goudberken slaapkamer compleet 495. 10 jaar garantie. Verder grote sortering slaap- en hulskamers, evenals enkele stukken (theemeubels, boe kenkasten). ook naar eigen :n verstrekte ontwerpen, INw Looiersstr. 120—122, bij de Vijzelgracht, ing. Schoolgebouw. Amsterdam. Tel. 40650. I Geopend van 7.30-5 u., H ook Zaterdags. Gevraagd VAC ANTIEGEL??GENHEID voor leraarsgezin'van 8 per sonen, kort bij het strand, in Augustus. Uitv. inl. en condities onder no. 615, Bur. P.Z.C., Middelburg. OPENBARE AANBESTEDING Namens het gemeentebe stuur van Nieuw- en Sint Joosland zal de ondergete- tekende op Woensdag 24 Augustus 1949 des voormid dags 11 uur in het openbaar aanbesteden: Het aanleggen van stra ten met bijkomende werken en het leggen van een riolering in de gemeente Nieuw, en St. Joosland. Bestek en voorwaarden met tekening zijn, zolang de vooraad strekt, tegen beta ling van 4.verkrijgbaar op het kantoor van de Cen trale Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht op Walcheren, Parklaan 1 te Oost- en West Souburg. Restitutie voor inlevering van ongeschonden exempla ren op de dag van aanbeste ding 2.—. Aanwijzing ter plaatse vindt volgens bestek plaats op Woensdag 17 Augustus 1949 des namiddags om 2 uur. Samenkomst Gemeentehuis te Nieuw- en St. Joosland. De Directeur, J. D. P. DE SMIT Oost- en West Souburg, 1 Augustus 1949.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4