Vreugdedagen te Zierikzee Record-tentoonstelling te Goes Zeeuwse Almanak DE KUNST EN DE HISTORIE SPREKEN TE ZIERIKZEE Het vermaakscentrum Oud-Zierikzee. MAQUETTE VAN ZIERIKZEE IN DE ZESTIENDE EEUW Maquette van de gemeente MAANDAG I AUGUSTUS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Treffende rede van burgemeester Schuurbeque Boeye in de Grote Kerk DE LIEFDE TOT HET ORANJEHUIS. Elf eeuwen Zierikzee, zo zou men de treffende herdenkingsrede kunnen noemen, die Zaterdagmorgen tijdens de wijdingsure in de Grote Kerk van Zierikzee door de burgemeester, jhr. mr. J. Schuurbeque Boefje, werd uitgesproken. In deze rede gaf de burgemeester een overzicht van de bewogen historie van de oude stad op Schouwen-Duiveland en tijdens deze rede werd men zich pas goed bewust, dat er reden tot dankbaarheid Is en dus reden tot herdenken. Ik zou my kunnen beperken tot slechts vjjf woorden, zo zeide de burge meester, welke een herdenking als deze karakteriseren, nl. wijding, dank baarheid en herinnering, vreugde en feestviering. In het verdere va.n zijn rede ging de burgemeester hierop nader in. Willen wij wijding ontvangen, zo zei- de hij, dan moeten de onderlinge verschillen, waaraan het alledaagse leven zo rijk is, verdwijnen. Dan zul len wij deze dagen als burgers van deze stad een eenheid vormen, welke zich concentreert in dankbaarheid je gens het Hoogste Opperwezen, dat ons deze als een vreugde dag doet beleven. Dan gaan ook de gedachten uit naar hen. wier voeten voor het eerst deze uit do zee opgewassen gronden gedrukt hebben, aan de moeilijkheden, welke zij gekend moe ten hebben, aan de gevaren van gol ven en stormen, waaraan zij -bloot stonden en naar de ontberingen, wel ke zij zich moesten getroosten, om hier stand te houden. Dan stijgt onze bewondering, omdat deze mensen met hun primitieve middelen onder alle omstandigheden dit land hebben weten vast te houden. Immers, de kroniekschrijver schetst dit land als zijnde .woest, desert en ongebouwd, niet inhebbende enige substantie des mensen behoef nuttelijck ende noodt- lijck wesende". Jhr. Schuurbeque Boejje wees op de band tussen Landsheer en Volk, welke door de eeuwen door bleef be staan en ook in het Oranjehuis tot uitdrukking is gekomen. DE EERSTE GESCHIEDENIS. Van de eerste geschiedenis weet men niet veel, aldus de burgemeester. De oudste keuren van de stad liggen in de nevelen van de oudheid ver scholen. Wel is het zeker, dat zij ouder zijn dan die van 1248r welke men woord voor woord kent. want Graaf Willem II, Rooms Koning, spreekt daarin van de „verschoning" van de keur, welke reeds door zijn voorvaderen gegeven is aan de stad. Er bestaan deugdelijke aanwijzingen, dat het eerste stadsrecht aan Zierik zee geschonken is door Flo ris III, die van 1157 tot 1190 regeerde. WITTE VAN HAEMSTEDE. De burgemeester herinnerde voorts pan de belegering van Zierikzee door de Vlamingen. Het hoogtepunt van onze geschiedenis, zo zeide hij, ligt in het derde en laatste beleg door de Vlamingen in 1304. Het uithoudings vermogen van de inwoners van Zie rikzee, de slag bij het Manpad door de Schouwsc Witte van Haemstede geleverd, waarbij de Vlamingen voor goed uit Holland en Zeeland versla gen werden, zijn feiten in de geschie denis, welke niet vergeten mogen worden. De voorspoed van Zierikzee nam toe, maar de kans keerde, want toen kwam de greep die te hoog was. Men zou een toren bouwen van 207 meter hoogte! Of nu, volgens de legende, de hemel niet wilde, dat zo hoog gebouwd werd en de schepen met bouwmateriaal door storm vergingen, of er een pesti. lenlie uitbrak dan wel het geld op was, een feit is, dat men niet ho. ger dan tot 58 meters bouwde en toen het werk moest opgeven. Het is ook de vraag, of een dergelijk bouwerk op de wakke grond hier stand had kunnen^aouden. Tijden van rampspoeden braken aan. Pestilenties, stormen, watervloe den en schipbreuken teistbrden stad en bevolking. De zeewegen verzand den. Politieke woelingen en strafoefe ningen brachten de stad aan de rand van de afgrond en tenslotte gaf het beleg door Mondragon in 1575 en 1576 de laatste slag. Economisch gezien heeft de stad nimmer haar belang van vroeger, terug gekregen en zij werd een bej cuurs-centrum en stapel plaats voor landbouwproducten, een rol, welke zij ook thans nog met ere vervult. Jhr. Schuurbeque Boeije behandel de verder het bestuur der stad in de loop der eeuwen. Er waren wel eens botsingen tussen magistraat en SPREKERS Zierikzee viert feest, ge weet het. En als ge de krant van vandaag al gele zen hebt, weet ge, dat er in het stad huis van Zierikzee een receptie is ge weest. Hebt ge de krant nog niet ge lezen, dan zult ge het straks ongetwij- feld te lezen zien staan. Alle sprekers op die receptie hadden prettige dingen over Zierikzee te zeg. gtn en hun woorden lang niet alle maal even belangrijk hadden be trekking op dit elfde eeuwfeest. Waarom de laatste spreker echter het woord voerde, .heeft niemand ge snapt. Het mannetje was een pension gast van Schouwen en Duiveland en bovendien een jager. En hij zeide te spreken namens de Ned. Jachtvereni- ging. Welnu: zijn betoog was een ver handeling over de schoonheid van. het paard in het landschap. En nie mand snapte, wat dat paard nu eigen- lijk te maken had met het jubileum van Zierikzee. Misschien snapte de man, wiens naam niemand verstaan heeft, het zelf ook niet. Maar hij is in ieder geval naar huis gegaan in het gelukkige besef, gesproken te hebben. Ziin toe hoorders hadden zelfs dat genoegen niet. volk en dan was er opwinding in de stad. Een voorbeeld van zulk een opwin ding van het volk is zeker wel de behandeling, welke één van Zierik- zee's grootste mannen Pieter Mogge Pous heeft moeten ondervinden, toen hij in 1747 door het woedend gepeu pel van boord van de beurtschipper gesleept werd, vernederd en op de stads-mestwagen door de stad gevoerd werd! En toch was hij het, die een bedrag van mogelijk 420.000.aan zijn vaderstad legateerde om daarvan een hogeschool te stichten. Is er een betere illustratie mogelijk van bur gerzin en van buitengewone liefde voor zijn geboortestad, maar ook van practisch Christendom? Na de Franse tijd en de grondwets wijziging van 1848 behandeld te heb ben kwam de burgemeester bij de Duitse inval in 1940 en het moeilijke jaar 1944, het jaar van inundatie en evacuatie. De dramatiek vond hier zyn hoog tepunt, toen overig Zeeland bevrijd was en men van hieruit het rood, wit en blauw van de torentransen aan de overzijde zag wapperen, doch hier de bezetter zjjn woede kon blij ven uitrazen. Plundering, roof en ver. krachting van recht vierden hier hoogtij en het onrecht culmineerde in de terechtstelling van tien der bes. ten op dit eiland, die zich tot een be tere taak geroepen voelden en wie dat leven te zwaar werd. Toch kan het niet anders dan dat we na alle strijd dankbaar moeten zijn, omdat de oude veerkracht is weergekeerd. Een Hogere Macht dan die der mensen heeft ons daarbij ge steund en gesterkt. Onder al deze omstandigheden, door alle tijden heen is de stad Zie rikzee een plaats gebleven, welke ons lief is en niet vergeten kan wor den in de rij eerbare steden en stad jes van ons vaderland, aldus de bur gemeester. Blijdschap en vreugde zijn geen zaken, welke verborgen kunnen blij ven. We denken aan het woord van de profeet Nahum na een bevrijding van de vijand en van het volk, toen hij riep: Vier, o Juda, Uw feesten. Overdrachtelijk moet dit dan zijn: Zierikzee. viert Uw feest. Weest één. zo besloot de burge meester zijn toespraak, één van ziel in dankbaarheid, één m onze vreug de en één in de viering naar buiten. Mooie expositie in 's-Gravensteen Grote verscheidenheid. De historische en schilderjjenten. toonstelling in het 's Gravensteen te Zierikzee is uitermate belang, wekkend. In een passend middel, eeuws milieu zjjn hier tal van boeken en voorwerpen onderge bracht, die in grote verscheiden, heid een indruk-geven van Zierik- zee's verleden. In het midden prijkt de grote maquette van het stadhuis. Daarvoor staat een 16e eeuwse bolpoottafel, waarop de kroniek ligt van J. van Reigersberg, die de stichting van Zierikzee anno 894 vermeldt. Door de museumcommissie (secr. F. Hefting) is het geëxposeerde zo veel mogelijk chronologisch geran- schikt, waarbij gestreefd is naar een artistieke opstelling. We zien het Poortersboek uit 1302, charters en een schuldbekentenis uit 1446, stenen waterkannen en krui ken uit de 14e en 15 eeuw. Van de 40 Zierikzeese gilden treffen we 37 zeis aan. gels aan. Een prachtige thesaurlereneschaal herinnert aan het beleg van 1576. Er zjjn afbeeldingen van de verbrande St. Lievens Monsterkerk en er' is een scheepsmodel van 1627. We moe ten onze opsomming kort houden en laten daarom veel onvermeld. Een uitzondering moeten we maken voor het prachtige gobelin voorstellende d© vangst van de Schouwse zeemeer min en geweven in 1944 te Baarn. Irj de achterzaal ls een schilderijen tentoonstelling van Zierikzeese schil ders. Daar exposeren de heren G. H. Breefveld, P. Bulthuis en A. J. Ar- gelo. terwijl ook de Dordtenaar, Cor Noltée enige werken tentoonstelt. Alle vier brengen stadsgezichten van Zierikzee of van de directe omge ving. Het werk van Breetveld ken merkt zich door frisheid en verfijnde stemming. P. Bulthuis heeft een eigen expressie en een bewonderens waardige veelkleurigheid. Noltee heeft een voortreffelijk co- loritiet, alles tintelt bij hem van le ven. Van de organisator der tentoon stelling, de heer Argelo zijn er ten slotte drie doeken, waarvan wij het leuke doekje, dat wij „des winters als het regent" zouden willen noemen, wel heel bijzonder konden waarderen. Achter Hotel Juliana te Zierikzee ligt een plein, dat in de laatste we ken is omgetoverd tot een oud markt veld, dat geheel is omgeven met oude gevels, die luifels dragen en alle an dere attributen, waarmee in de zes tiende eeuw de huizen in het cen trum van Zierikzee versierd waren. Door een formidabele stadspoort, waarvan de deuren gesierd zijn met de Zierikzeese kleuren komt men op dat veld en als men ziet wat daar be reikt is op het gebied van decorbewer king, dan staat men verwonderd. De bedoeling van dit alles is, dat de bezoekers in een sfeer van vermaak zullen komen, want op en om dit plein huizen de amusementsgelegen heden, die zich uitstrekken van de fakir-etablissementen tot de lach spiegels, enz. Aan verscheidene bars zal men op zestiende eeuwse wijze zijn dorst kun nen lessen. Ook kan men er op een voortreffelijk terras uitrusten van de inspanning der feesterij! Dit vermaakcentrum belooft een bijzondere attractie te worden voor oud en jong. Maquette van Zierikzee in de 16e eeuw. De heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst Noord- Zeeland te Zierikzee, heeft tijdens de receptie, die het gemeentebe stuur van Zierikzee hield ter ere van het 1100-jarig bestaan der stad, aan dat gemeentebestuur 'n hyzonder fraaie maquette aange. boden van de stad Zierikzee in de zestiende eeuw. De maquette geeft tot in details nauwkeurig een beeld van de stad. Zij is des te treffender, omdat de ma ker haar met zulke eenvoudige mid delen en materialen heeft uitgevoerd. Alle belangrijke bouwwerken, hui zen, straten, pleinen en grachten, zijn te herkennen. Dat Zierikzee een sterke vesting was met forse wallen en bastions, met fraaie poorten en sierlijke molens, wordt de beschou wer reeds duidelijk bij de eerste aan blik. NYTENGO VII. Een wandeling langs de standen. De Nijtengo VU, die Zaterdagmiddag haar poorten te Goes opende, kan zowel wal oppervlakte als wat inrichting betreft een record-tentoonstelling genoemd wor den. Zeer terecht is het algemene oordeel, dat zij de Nijtengo VI in alle opzichten overtreft. Niet alleen dat het aantal stands groter en gevarieerder is, doch ook de uitvoering van stands en entourage is nog smaakvoller dan vorig Jaar, een omstandigheid waar de langere tijd van voorbereiding ongetwijfeld ook toe heeft bijgedragen. WAT ER TE ZIEN IS. Reeds de entree doet feestelijk aan. De gemeentelijke plantsoendienst heeft op het voorplein voor een smaakvolle ver siering met dennebomen en bloemert ge zorgd. De eerste exposant die de bezoeker ontmoet is, de fotograaf E. A. Rutgers, Goes, die in het voorportaal een speci men van zijn fotowerk, alsmede fotoap paraten tentoonstelt. In de koffiezaal valt allereerst de goed verzorgde stand op van de fa. A. Wilking, Goes, met da mes- en kinderconfectie. De elec- tricien J. Platteeuw, Goes trekt de aan dacht met zijn fraaie smeedijzeren lam pen, terwijl Haas' Azijnfabrieken, Haar lem zijn azijn en aanverwante artikelen presenteert. Klein maar fijn is de stand van de Algemene Zeeuwsche Verzekering Mij., Middelburg, die wijst op de nood zaak van goede verzekeringen op elk ter rein. Loreti, Tilburg, komt vooral voor de zakenman met een keur van etalage-ma teriaal, e.d. voor de dag, terwijl Adelaar zeepfabrieken hun van de vorige Nijten go bekende inzending de huisvrouw wij zen op de kwaliteit van hun producten. Ook de Ver. Coöp. Suikerfabrieken uit Dinteloord ziin weer van de partij met hun stand van suiker en stroop, terwijl de heer J. A. Stokmans, Goes op smaak volle wijze zijn grote keuze in electr. ar tikelen toont. W. J. Stokvis, Kon. fabr. v. metaalwaren. Arnhem exposeert voor de zakenman zijn electr. en centr. verw. ar tikelen. terwijl aan de overzijde de fa. M. W. Hildemisse, Middelburg, in een fris se stand de fijnproevers van wijn en ge distilleerd „boeit". Als laatste stand in deze zaal is er dan nog de fraai verzorgde inzending van de Hudson Sigarenfabrie ken, Roosendaal, EERSTE TENT. Hierna wandelen we naar de eerste tent. waar het ruime middenvak evenals in de tweede tent, door een fraaie bloe menversiering in twee paden is verdeeld, zodat In beide tenten een éénrichtings verkeer kan worden gevolgd. Bij het bin nenkomen van de tent ontmoet men dan eerst de stand van de heer C. E. Borgli- graef. Goes, depothouder van de Gul olieproducten. Van de olie naar het. zilver is maar een stap. Hiernaast exposeert n.l. de handels onderneming „Eureka", Breda een schit terende collectie hotel- en tafelzilver e.d. De fa. J. Pelgrom. Vught, heeft met zijn rieten meubelen en luxe mandenwerk hiernaast een plaats gevonden. De fa. C. van Dinther, Roosendaal, komt de Zeeu wen haar kantoormeubelen- en machines tonen. De fa. van Driel, Kloetinge. laat naast vele electr. artikelen zien. welk een fantastische resultaten met een Vir-neon lichtreclame bereikt kunnen worden. De Nat. Papiergroothandel, Den Haag. toont zijn 1001-soorten papierwaren, de heer H. C. Baarens, Kruiningen exposeert er de Spar-artikelen. terwijl zijn buur man, de heer L. C. Ribbens uit Kapelle, in een keurige stand de mogelijkheden toont om met de Bouwkas „Rohyp" in het bezit van een eigen woning te ko men. De Nat. I.evensverz. Bank, Rotter dam wijdt in een rustige, smaakvolle stand op de wenselijkheid van het slui ten van een levensverzekering. Via een gesloten doorgang komen we dan in de tweede tent. Hier vinden we allereerst weer iets voor de dames. nl. de Echfa N.V., Enschedé, de fabrikante van het alkalivrlje wasmiddel Echfalon. Vervol gens staat hier de heer H. S. Colijn, Kloe tinge, met electr. apparaten, neonverlich ting en gelutdsapparafen. Via de MiUer Holding Mij.. Amsterdam, met zijn Lü- her-firer installatie en techn. oliën en vetten, komen we dan aan een van de meest aantrekkelijke stands van Nijtengo VII. de inzending van het gemeentebe stuur Goes. Reeds deze stand alleen, is een bezoek aan de tentoonstelling ten volle waard. MAQUETTE VAN GOES. Behalve een prachtige, zuiver op schaal, gemaakte maquette van de gemeente Goes een knap stukje knutselwerk van de opzichter Dominicus! zijn er ver schillende buitengewoon interessante gra fieken die de groei van deze gemeente aangeven, fraaie foto's van oud Goes, te keningen van het nieuwe industrieterrein, het nieuwe rioleringsplan. een prachtig verzorgd hoekje van de Plantsoendienst, met op de achtergrond een gedeelte van de Oostwal, en verder interessante inzen dingen van de gemeentereiniging, het gasbedrijf en de brandweer. Teveel om in het kort op te sommen. Dit moet men zelf zien. We gaan weer verder. De Han delsonderneming „Meteor", Baarn, brengt de oplossing voor duizenden huisvrouwen: een apparaat dat het overkoken van melk voorkomt! Via de Banketfabriek M. van Sas, Den Haag, komen wc dan aan de grote stand van Radio Van den Broek, Goes, welke inzending ook buitengewoon goed verzorgd is, verschillende nieuwig- heidjes op het gebied van electr. artikelen toont en hoe kan het anders in een zee van licht baadt. „Kampoda", Eind hoven brengt hiernaast zijn stalen meu belen en de fa. C. de Leeuw, Middel burg. zijn motorrijwielen, onderdelen, en niet te vergeten: de rijwielmotor! Door de eerste tent teruggaande, vinden we dan het Voorlichtingsbureau v. d. Voedings raad 'n stand die voor ztthzelf spreekt, en als laatste de fa. Du Fossé uit Sluis, wier inzending gothische en andere luxe meubelen een lust voor het oog is. SCHOUWBURGZAAL. Tenslotte komen we dan in de Schouw burgzaal. Allereerst Merison's Ijzerhan del, Goes, die in een uitgebreide stand laat zien hoe de huisvrouw haar domein de keuken keurig en geriefelijk kan inrichten. Op het podium vinden we An- drevo, Amsterdam, met een naaimachine stop apparaat. Rijpert en Co., Breda, met desinfectiemiddelen e.d., verder Van der Hell Co.. Goes, die naast elect, appa raten en fraaie lampen weer radio-toe stellen te kust en té keur aanbiedt. Fa. De Nieuwe Haven was nog niet ge graven de spade was evenwel al in de grond gestoken en we zien duidelijk en aanschouwelijk, hoe de haven van Zierikzee zich omboog naar de brede Gouwe en het Dijkwa- ter. Op kunstzinnige wijze heeft de heer Argelo de toenmalige scheep vaart gedemonstreerd met allerlei ty pen van schepen uit die tijd, varende op genoemde vaarwateren. In de binnenstad zien we de Oude Haven met de twee ophaalbruggen er was er toen nog één bij het Kraan- plein en de „Breede brug" ook wel Stenenbrug genoemd, welke zich be vond recht tegenover het Visslop. Dan is er de Karnemelksvaart en de Schuithaven, waarlangs de boeren uit de omtrek en vooral des winters, als Schouwen bijna blank stond, hun bo ten boomden naar het midden der stad. Deze maquette toont weer eens dui delijk, dat een reconstructie veel meer inzicht verschaft dan een be schrijving. Een Jobsgeduld moet de maker van dit werkstuk gehad hebben om dit tijdrovende werk tot stand te brengen en ook de nodige verbeel dingskracht is daarbij nodig geweest. Een mooie prestatie! Rantsoenering van technische vetten wordt opgeheven. Blijkens de Nederlandse Staatscou rant van heden is de technische vet ten- en oliedistributiebeschikking 1949 ingetrokken, waardoor in principe de distributie bp toewijzing van vetten en oliën voor technische doel einden wordt beëindigd. Het Voedselvoorzieningsblad van vandaag bevat evenwel een verorde ning, die het afleveren van bepaalde vetten en oliën zonder vergunning van het bedrijfsschap voor mar garine, vetten en oliën door be- reiders, raffinadeurs, harders, mar garinefabrikanten, spijsoliefabrikan ten, omsmelters, fabrikanten van zacht bakkersvet, houders van een veem en technische bedrijven ver biedt. Schillemans. Rotterdam, laat zien hoe een moderne winkelinrichting dient te zijn. Inhama N.V., Amsterdam, presenteert er zijn bak- en puddingpoeders en om In de levensmiddelen-branche te blijven vinden we daarnaast de heer M. Ver- beem, Goes, met de bekende Liebigpro- ducten en de heren M. Verbcem, M. J. Govers en Jae. Verburg, allen Goes. „Tip" winkeliers, die de door hen gevoerde Stereo-producten propageren. Voordat we aan de stand van de heer A. J. Blankenburgh, Kapelle. met zijn fraaie kapitale slagerij-installaties ko men, hebben we dan nog de Pcrsilfabrie- ken met zijn was- en reinigingsmiddelen en aan de overzijde, een oude getrouwe Nijtengo-standhouder, de kolenhandel fa. K. Pik Zn., Goes. In de gang vinden we tenslotte nog een stand van de clectricien H. J. Colijn uit Kloetinge, verder een keur van etalage- en decoratie-materialen van Reclamestu- die B. en W.. Amsterdam en een stand van Drukkerij „De Phoenix", Goes, wel ke o.m. laat zien hoe een meerkleuren druk tot stand komt en hoe het vouwen van een boekwerk in zijn werk gaat. Het Wereldgebeuren Kardinaal Spellman in de aanval Het onlangs in de Ver. Staten verschenen Kerkelijk Jaarboek ver- trekt enkele cijfers óver het godsdien stig leven in Amerika. Van de naar schating 148 millioen Amerikanen behoren er 77 millioen tot een of ander kerkge nootschap. De verdeling van dit aan tal is als volgt: 46 millioen protes tanten, 25 millioen katholieken. 5 millioen Joden en een millioen Oos ters orthodoxen. Enigszins spijtig wordt echter in het jaarboek opge merkt, dat van deze millioenen slechts 30 tot de geregelde kerk bezoekers behoort. Uiteraard vor men de 25 millioen katholieken de strengst aaneengesloten eenheid. Van partijtegenstellingen op gods dienstige grondslag zoals in Europa is echter in de V.S. geen sprake. Het woord antithese heeft in Ame rika nooit opgang gemaakt en dat Ls dan ook de reden waarom Ame rikanen zich slecht kunnen ver plaatsen in typisch Europese en vooral Nederlandse kwesties als bijv. de schoolstrijd. Van tijd tot tijd echter sluipen er polemieken in de pers, die aantonen, dat de grondstof voor godsdienstige wrijving niet ontbreekt:. Het jongste geval is het conflict tussen mevr. Roosevelt en kardinaal Spellman met het bijzonder onderwijs tot in zet. Het gaat om een wetsontwerp ingediend door de democratische af gevaardigde Graham Braden. Vol gens dit ontwerp wordt jaarlijks maximaal 30 millioen dollar beschik baar gesteld voor de subsidiëring van het onderwijs, waarvan echter geen dollar mag gaan naar de bij zondere scholen. In haar veelgelezen rubriek „My Day" had mevr. Roo sevelt dit wetsontwerp verdedigd omdat het de in Amerika traditio nele scheiding tussen kerk en staat volgt. De openbare scholen, zo re deneerde zij, geven de kinderen uitstekend onderwkijs met de mo dernste hulpmiddelen en dit on derwijs is zonder onderscheid toe gankelijk voor alle gezindten. Indien Joden, Katholieken of Protestanten toch aparte scholen willen stichten dienen zij de kosten daarvan zelf te dragen. Tegen deze opvatting ls de ge woonlijk felle en fanatieke aartsbis schop van New York, kardinaal Spellman, scherp van leer getrok ken. Hij noemde in een speciale, brief mevr. Roosevelt anti-katholiek en haar mening bevooroordeeld en een „Amerikaanse moeder onwaardig." Deze verklaring heeft nog al wat stof doen opwaaien, daar mevr. Roosevelt een populaire en vooraan staande persoonlijkheid is, die haar taak ernstig opvat. In haar antwoord kwam mevr. Roosevelt op haar recht een eigen mening te hebben. De grondslag van haar opvatting in zake het byzon- der onderwijs was het geloof in be- Eaaide democratische beginselen en verdraagzaamheid, zo zeide zij, en geenszins animositeit jegens de katholieken. Kardinaal Spellman heeft tegen over journalisten geweigerd nog verder commentaar te geven op zijn aanval. Men krijgt de indruk, dat hij zijn doel voorbijgeschoten heeft door al te lichtvaardige beschuldi gingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3