PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse oorlogsbodem ontsnapte uit de rivier de Jangtse De Zierikzeese feesten zijn luisterrijk ingezet DE BILT De Amethystwas Chinese communisten te vlug af AANZIENLIJKE VERLAGING VAN DE MILITAIRE HULP SFEER VAN EENDRACHTIGHEID IN BATAVIA Kleurige menigten in de straten VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 186 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuw.-e Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn, Pl.verv.j W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VHssingen Walstr. 58-60. teL 2355. 3 UJnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2024 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr^C^160^teL^6^ Het Britse oorlogsschip „Amethyst", dat sedert April van dit jaar door de Chinese communisten op de rivier de Jangtse werd vastgehou den, is Vrijdagnacht onder hevig vuur van de kustbatteryen ontsnapt en heeft zich by de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opgelopen. Het schip zal in de Japanse haven van Sasebo in reparatie gaan. De ontsnapping uit het communis tische gebied duurde zeven uur. De „Amethyst" slaagde er laat op de avond in onopgemerkt weg te varen in het zog van een rivierboot. De maan ging spoedig na het invallen van de nacht onder, zodat de reis verder werd afgelegd in de diepste duisternis. De „Amethyst" gaf zijn eerste signaal ruim een uur na de afvaart. Men had toen vanuit de kust licht op de rivierboot gericht en de Britse oorlogsbodem opgemerkt. De „Amethyst" kwam spoedig onder zwaar artillerievuur te liggen, hetgeen door het boordgeschut beantwoord werd. Het moeilijkste deel van de tocht kwam toen het schip door een ri vierversperring moest varen, waar van de sterkte onbekend was. Na over een afstand van 225 km. de Jangtse et zijn afgevaren had de „Amethyst" nog maar negen ton brandstof over. Vermoedelijk werd door het tegenvuur tijdens de tocht een Chinese kanonneerboot in brand geschoten. Het tijdstip van de ontsnappingspo ging was zorgvuldig gekozen. Bij het invallen van de duisternis moest op onopvallende wijze het anker worden gelicht en voor het aanbreken van de dag moesten de nabij de monding van de Jangtse gelegen Wosoeng-foT- ten zijn gepasseerd. De commandant was door de Britse regering gemachtigd zich een weg naar zee te banen „met het oog op de weigering van de communistische autoriteiten het schip een vrijgeleide te geven". De communisten hadden als voor waarde voor een vrijgeleide geëist, dat de Britse autoriteiten de verant woordelijkheid op zich zouden nemen voor het incident op de Jangtse in April van dit jaar. Gesprek met Bandoeng bracht verrassing. De heer J. W. Tolmeijer te Am sterdam had, ter gelegenheid van de verjaardag van zijn moeder, een telefoongesprek aangevraagd met Bandoeng, waar zijn zoon, de Blauw-Witter J. W. Tolmeijer Jr. nu in dienst is. Toen de familie, met de verloofde van soldaat Tol meijer, Zaterdagmorgen op het telefoonkantoor kwam. wachtte hen daar een aangename verras sing, het aangevraagde gesprek was het 100.000ste na de bevrijding. De waarnemend directeur van het telefoondistrict Amsterdam, de heer ir. R. Diks. ontving de familie zeer vriendelijk en bood hen boe ken. bloemen en een gratis tele foongesprek van onbeperkte duur aan. Hij memoreerde dat sinds de inbedrjjfstelling van de radio-tele fonische dienst in 1929 er 11 jaren verliepen, voordat het 100.000ste gesprek gevoerd werd. Thans am per 4 jaren na de bevrijding, wordt voor de tweede maal het honderd duizendste jubileum gesprek ge voerd. in Griekenland zou ten einde lopen. 36 COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Volgens radio-Athene is „het op rollen van de laatste resten der gue- rillatroepen in het Griekse binnen land in het laatste stadium getre den". Het leger zou spoedig zijn taak overdragen aan de politiemacht. „De opstandelingen worden overal vernie tigd en er wordt melding gemaakt van overgave.en-masse", aldus de radio. Een Grieks militair gerechtshof te Volos, heeft 36 communisten, waar onder 13 vrouwen, die van onder grondse bedrijvigheid en het onder houden van verbindingen met de guerilla-troepen worden beschuldigd, ter dood veroordeeld 10 andere be klaagden werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Tlto schept een anti-Kotninform organisatie. Volgens het Duitse blad „Der Abend" heeft maarschalk Tito 4000 specialisten nr^r Belgrado ontboden die onder strenge bewaking van de geheime politie, plannen moeten uit werken voor een nieuwe anti-Kom inform organisatie. Deze organisatie zou reeds een aantal agenten hebben in het buitenland, die gegevens moe ten inwinnen over de plannen van de Stalin-gezinde communistische par tijen. Verscheidene hoge ambtenaren in de Oost-Europese landen zouden vertrouwensmannen zijn van de Tito- organisatie. Maarschalk Tito zou tegenover een van zyn aanhangers hebben ver. klaard: „Indien de Sowjet-Unie ooit Yoego-Slavië zou aanvallen, zullen alle ontevreden Stalinisten mijn znde kiezen". Dr. Adenauer, de leider van de Christelijke Democratische partij in West- Duitsland heeft Zondag in een verkie zingsredevoering te Hamburg verklaard, dat Engeland en niet Frankrijk de eigen de tegenstander van Duitsland is. Strijd i Zoals bekend werd de ..Amethyst" op 28 April door communistische bat terijen op de Jangtse-oever onder vuur genomen, toen het schip op weg was naar Nanking om de Britse ko lonie daar van voorraden te voorzien. Een scherpe strijd volgde, toen drie Britse oorlogsschepen vergeefs tracht ten de Jangtse op te varen om de be schadigde ..Amethyst" uit haar be narde positie te' bevrijden. Op de vier schepen sneuvelden daarbij 44 manschappen. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de beman ning van de ..Amethyst" gezonden en de gezagvoerder opdracht gegeven de mannen een extra-rantsoen rum te verstrekken. Radio-Moskou over straf- arbeid in de Sowjet-Unie. Radio Moskou heeft de Britse berichten ouer het bestaan van slavenarbeid in de Sowjet-Unie fel tegen gesproken. De Engelsen, aldus de radio, proberen de we reld wys te maken, dat het Rus sische wetboek op de strafarbeid een overheersende plaats zou In nemen. Het wetboek gold slechts een strikt beperkte categorie van mensen, die de Sowjet-Russische wetten had den overtreden en die als straf arbeid verrichten, welke bedoeld was om hen te verbeteren. Het Russische straf recht was het meest humane in de gehele wereld". In de strafkampen werd 8 uur per dag gewerkt en niet harder dan normaal, terwijl de ar beid goed betaald werd. Vroegere misdadigers, die volkomen verbeterd en weer nuttige leden van de maat schappij waren, werden vrijgelaten voordat hun straftijd om was. Ten slotte merkte radio Moskou op. dat de misdadigheidscurve in de Sowjet- Unie omlaag en die in Engeland en de V.S., blijkens officiëlëe cijfers, om hoog ging. Truman wijzigt zijn oorspronkelijk plan Ambtenaren te Washington zijn doende met het redigeren van oep voorstel tot beperking van de omvang van Trumans plan tot. militaire hulpverlening ad 1450 millloen dollar. Het wijzigingsvoorstel zou gego ten worden in de vorm van een compromis waarbij de totale kosten worden teruggebracht tot ongeveer 700 millloen dollar. De bevoegdheid van de president om wapens te verstrekken zou beperkt worden tot de ondertekenaars van het Atlantisch Pact, Griekenland, Turkije, Korea en nog twee andere landen. Wa penverkoop aan de Zuidamerikaanse Staten zou hiermede vervallen. Ver der zou voorgesteld worden dat het hulpprogram wordt ingepast in een wederzijd-defensie-plan. dat zou moeten worden opgesteld onder lei ding van een defensieraad, door de landen van het Atlantisch Pact in te stellen. Het program zou beperkt wor- dne tot de tijd van een jaar. De chefs der Amerikaanse generale staven, die een reis van tien dagen door West-Europa zullen maken, zijn Zaterdag te Frakfort aangekomen. Generaal Bradley zeide, dat het ge zelschap vier dagen in Duitsland zou blijven en besprekingen voeren met de Amerikaanse bevelhebbers. Op een vraag, of de nieuwe West- duitse regering uitgenodigd zou wor den om deel te nemen aan het Atlan tisch Pact, zeide generaal Bradley: „voor het ogenblik niet". Bradley zeide verder, dat het ge zelschap confereren zou met de staf officieren op het hoofdkwartier van veldmaarschalk Montgamery te Fon- tainebleau. MACHTELOZE STRAALJAGERS Volgens de „New York Herald Tri bune" is de staf van de Amerikaanse luchtmacht in het bezit van een ge heim rapport over de militaire vlieg- oefeningen, die onlangs boven Enge land zijn gehouden. Volgens gegevens, die zijn uitgelekt, konden de modernste Britse straalja gers vrijwel niets uitrichten tegen de Amerikaanse B-29 bommenwerpers, toen deze op 11.000 m. hoogte binnen vlogen om de Britse luchtverdediging op proef te stellen. De straaljagers konden de bommenwerpers in de ach tervolging nauwelijks inhalen. De schijnaanval moest uiteindelijk ver beneden de 10.000 meter worden uit gevoerd om te voorkomen, dat de oe feningen geheel mislukten. Het Deense blad „Social Democra ten" meldt, dat een Deense ingenieur een nieuw type straalmotor aan de Ver. Staten heeft verkocht voor enke le millioenen dollars. De motor zou 'n belangrijke vereenvoudiging zijn ten opzichte van de reeds bestaande ty pen. Generaal J. J. Ganeval, de voorzitter van de conferentie der vier militaire leiders te Berlijn. Socialistische delegatie naar Koning Leopold. De Belgische minister.president, Paul Spaak, de socialistische minis, ter van pëTïsioerien, Merlot. en het socialistische kamerlid Spino. hebben zich Zondag naar Pregny begeven om Koning Leopold te ontmoeten In Brussel wordt verondersteld, dat de socialistische delegatie aan de Ko ning wil vragen, welke meerderheid hij bij een volksstemming voldoende acht voor zyn terugkeer. De Belgische katholieken hadden geweigerd zich met zulk een vraag tot de Kon'<^g te richten. Vliegramp in Amerika eisi zestien doden Zestien personen zijn om het leven gekomen bij een botsing tussen een Amerikaans^ Dakota van de „East ern Airlines" en een vliegtuig van de marineluchtmacht, in de buurt van Fort Dix bij New Jersey. De slacht offers zyn de twaalf passagi.ers van de Dakota en drie leden van de be manning en de piloot van het ma rinevliegtuig. Tsj'echen zien liever Amerikaanse films. In Tsjecho-Slowakije wordt op het ogenblik een filmfestival gehouden, waarop zowel Amerikaanse als Rus- sische films worden vertoond. Volgens Reuters correspondent zyn de kaarten voor Amerikaanse filmvoorstellingen geregeld uitver kocht, terwijl de Oost-Europese films weinig belangstelling wekken. De communistische critici erkennen de kwaliteiten van films als „Johnny Belinda", doch laken haar gebrek aan „socialistische inhoud". Koningin en Prins maken weekeind-reis. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per Dakota uit Neder land naar La Rochelle in het Franse Departement Charente gegaan en ver der per boot naar het eiland Ré, dat voor de Franse westkust is gelegen. Zij zullen tot Maandag voor een parti culier weekeind-bezoek te Les Portes op het eiland verblijven. Hatta„De Indonesiërs moeten de handen ineenslaan", Enthousiast publiek nam leiders op de schouders. Voor zyr< vertrek naar Batavia ver klaarde Hatta in een interview met de correspondent van Aneta ervan overtuigd te zijn, dat op de Ronde- Tafelconferentie een reële oplossing van het Indonesische geschil zal kun nen worden bereikt. Hij zeide, dat in Indonesië en in Den Haag de taak- verdeling zo goed mogelijk zal woi- den geregeld. Zondagochtend werd het tweede ge deelte van de Inter-Indonesische con ferentie geopend met een plenaire vergadering. De zaal was vol met ge delegeerden. genodigden en publiek, dat met applaus de binnenkomst van de republikeinse kolonel Simatoepang. dr. Van Royen. de sultan van Djocja en de voorzitters van de beide dele gaties. Hamid en Hatta. had begroet. De openingsrede werd uitgesproken door Sultan Hamid. die er zijn vreug de over uitsprak, dat thans voor het eerst republikeinse vertegenwoordi gers in het gebouw van het Ver enigd Indonesië, het vroegere Volks raadsgebouw, aanwezig waren. -Zon der U zouden we niet compleet zijn", zo zeide hij. Hierna hield Moh. Hatta een rede. Hij wees er op, dat het van groot belang is. dat er een decentralisatie bestaat, die de mogelijkheid biedt de i nodige macht tot zelfregering te ver schaffen. niet slechts aan de kleinste Nog een slachtoffer van de „Roermond" geborgen. Italiaanse en Nederlandse duikers hebben nog een lichaam te voorschijn gebracht uit het gezonken wrak van de „Roermond" bij Bari. Vijf lichamen zijn nog niet geborgen. Het laatst ge- borgene is nog niet geïdentificeerd. De door de regering van India inge- stede commissie van onderzoek naai de ramp met de „Franeker" heeft Za terdag het onderzoek op het vliegveld Falam te Delhi besloten. Palam was 't laatste vliegveld, dat de „Franeker" voor de ramp aandeed. De drie Ne derlandse deskundigen zijn weer naar ons land teruggekeerd. Men verwacht publicatie van het rapport van de commissie over een dag of tien. Eerbetoon voor Amerikaanse admiraal. H. M. de Koningin en Prins Bern hard hebben Zaterdagmorgen op pa leis Soestdijk in audiëntie de Ameri kaans admiraal R. L. Conolly ontvan gen. De Koningin overhandigde hem het grootkruis van de Orde van Oran je Nassau en de chef-staf kapt. Mac. Lean en de commandant van de krui ser Columbus, kapt. J. M. Will, het commandeurskruis van deze Orde. Ter gelegenheid van het verblijf van admiraal Conolly in Nederland heeft de regering Zaterdagmiddag in kasteel Oud Wassenaar een lunch aangeboden, waaraan ondermeer aanzaten de mi- nis van Marine, mr. Schokking. gene raal Kruis, chef Gen. Staf en vice-ad- miraal Van Holthe, chef Marinestaf. Kermisrumoer stoorde Bewegingsspel. Daar lag Zierikzee! Badend in de morgenzon van een stralende Za terdag! En daar verschenen ze plotseling, de herauten op hun zware Zeeuwse paarden en verkondigden op de hoeken van alle straten, dat Zierikzee zyn elfde eeuwfeest gingvieren. En daar fladderden eensklaps honderden postduiven op het Havenplein uit hun manden en vingen ae tocht aan naar alle windstreken van Nederland, om ook daar te ver konden, welke blijde dagen voor de oude koopstad aangebroken waren. En nauwelyks waren zy aan de horizon verdwenen, of daar ving het carillon te tinkelen aan en juichte zyn blijde klanken over de daken en door de straten en over de wallen en tot in de donkerste hoeken van ieder huis. Een lichte windvlaag liet de vlaggen, die overal uitgestoken waren, wjjduit waaien, breed en golvend en uit. alle huizen kwamen de poorters, in hun veelkleurige costumes! Een bont gewemel! Een prachtig schouwspel. Het waren geen costu mes uit een bepaald tijdperk en het waren soms zelfs costumes uit geen enkel tijdperk. Producten van speel se fantasie waren er by en zij vorm den vrolijke contrasten. Daar liep 'n schone uit de tijd van Witte van Haemstede naast een koopman uit de Gouden Eeuw! Daar liepen schout en schepenen in hun zwart rede klederen en achter hen kwa men de elegante gewaden uit de ijjd der Napoleontische republiek! En natuurlijk waren er ook de nuchte re twintigste eeuwers, met hun za kelijke kleding, maar zij konden niet op tegen de pracht en de praal van de mooiste der antieke costu mes. Zij vielen weg. Wie naar Zie rikzee kwam, op deze Zaterdagmor gen, zag een Zierikzee zoals hy het nog nooit aanschouwd had! Indrukwekkende wijdingsstond. Langzaam richtte zich deze men senstroom naar de Grote Kerk en allen, die een costume droegen, volgden een afzonderlijke weg en betraden het kerkgebouw door een afzonderlijke ingang en dat was een schouwspel om nooit te vergeten. En om nooit te vergeten was ook de aanblik van die reusachtige kerk, bezet tot de aller-, allerlaat ste plaats, met zijn weergaloos- mooie, ruisende orgel, waar na het bonte straatgewoel eensklaps de wijding van de stilte domineerde. Handels Largo weerklonk, gezon gen door mevr. M. N. Coumou Groenendijk, na orgelspel van de heer J. Baas met medewerking van de violisten dr. S. P. oei, S. Ocht- man en I. Vlinkarvleugel. Geboeid hebben de talrijke auto riteiten en de honderden en nog eens honderden anderen, die het kerkgebouw vulden, geluisterd naar de feestrede van burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, waarvan men elders een uitvoerige weergave in dit blad vindt en waarvan hier slechts vermeld zij, dat zij het grootse verleden van Zierikzee deed Herleven en dat men haar niet be luisteren kon zonder gegrepen te worden door de dramatiek, die Zie- rikzee's historie kenmerkt. Het was een feestrede, stijlvol en waardig, aangepast aan de eisen, die gesteld mogen worden aan een woord, ge sproken by een historisch ogenblik als dit. Handels Halleluja weerklonk, ge zongen door de Chr. Zangver. „De Lofstem" onder leiding van de heer J. Sohouls Johzn. en zonder merk bare overgang zette daarna, bege leid door violen en bazuinen het orgel het aloude Prinsenlied ïn. Nooit zal in Zierikzee ons prachtige volkslied, ons Wilhelmus, zo schoon geklonken hebben, als op deze Za terdagmorgen, by het begin der eeuwfeesten in dit kerkgebouw, waar de vijftienhonderd aanwezigen van hun zetels rezen en het mee zongen, uit volle borst. Zie dat was een indrukwekkend begin der Zierikzeese feesten! De Commissaris der Koningin spreekt. En opnieuw vulde een bonte men senwemeling de straten en de Phi- Upsharmonie uit Eindhoven deed er eensklaps vrolyke marsmuziek schallen. Het feest was aangevan- Jaar het gemeentebestuur reci pieerde in het grijze stadhuis en als eerste voerde nier het woord de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, die te voren de Historische Tentoonstelling op zin volle wijze geopend had met een sleutel, nem op een geborduurd flu welen kussen aangeboden door een dochtertje van notaris Hering. Jhr. mr. A. F. C. de Oasembroot, die vergezeld van zijn echtgenote ook de wïjdingsdienst had bijge woond, wenste burgemeester Schuurbeque Boeye geluk met zyn feestjrede en wees op zijn beurt op de contrasten in de geschiedenis van Zierilkzee: eens één der rijlcste ste den van Holland en Zeeland nu ge noodzaakt om ieder dubbeltje om te keren, eens het toneel van ver beten verzet tegen de Duitse onder drukking, van inundatie en evacua tie, nu weer een plaats, waar men terecht het elfde eeuwfeest viert in grote styl. Namens het provinciaal bestuur, dat mede vertegenwoordigd was door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten en de griffier der Staten, dr. B. D. H. Tellegen, wenste spr. Zie rikzee geluk btf het bereiken van deze mijlpaal in zijn geschiedenis, besluitend met de bede, dat God nog lange jaren Zierikzee zal mo gen zegenen. ANDERE SPREKERS. VELE GESCHENKEN. Van de verdere aanwezigen, on der wie o.m. opgemerkt werden de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, de burgemeesters der gemeenten van Schouwen en Duiveland, d, com mandant der Rijkspolitie in Zee land. maj. G. H. van Helden en zyn echtgenote, de hoofd-ing. dir. van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, M. D. A. Glerum, de heer C. Lijnzaad, directeur der Stichting Zeeland, de heren mr. J. Moolenburgh en G. Houtekamer, voorz. en secr. van de Provinciale V.V.V., alsmede vrijwel alle notabe len van de jubilerende gemeente, voerden er vele het woord. Zo wenste prof. W. van der Pluym de stad geluk namens de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, terwyl de heer Plockhoy, afstammeling van één der Doopsgezinde Zierikzeese voortrekkers in Amerika, namens de stad Lewis (Del.) een oorkonde met gelukwens aanbood. Mr. Frederiks sprak als voorzit ter van de Monumenteniraad en burgemeester C. Gast van Brou wershaven bood namens de Schouwse en Duivelandse gemeen ten een schitterend tegeltableau aan voor het stadhuis. JDe heer Schuierman bood een collectie post zegels aan, burgemeester W. Baas van Kerkwerve sprak als burge meester „Zierikzee's moedergemeen te" en liet doorschemeren, dat de moeder hoopteniet door haar uit de kluiten gewassen dochter te wor den opgeslokt. De heer A. J. Argelo, dir. Centr. Dienst Noord Zeeland voor Bouw en Woningtoezicht, bood het ge meentebestuur een door hem met medewerking van de heer Kats Hoek gemaakte maquette aan van Zierikzee, zoals het was tijdens het beleg door Mondragon (een inder daad buitengewoon fraai geschenk!) terwijl het personeel der gemeente secretarie een geestige oorkonde overhandigde. Nog werden geschen ken aangeboden door mevr. Vermeu len van Schuddebeurs, de heer van Schendei uit Gorkum (oud Ziei'ik- zeeënaar) en de heer Doeleman uit Zierikzee. gebiedseenheden, doch evenzeer aan de belanghebbende en verbonden groepen in deze samenleving. De de mocratie. geschraagd door het ver antwoordelijkheidsbesef van de ge hele gemeenschap, is het levenspro bleem van het Indonesische volk. In donesië zal niet alleen vrij in politie ke zin, doch ook in economische zin moeten zijn. Hatta verklaarde nog. dat als de Indonesiërs niet de handen zouden ineenslaan, geen macht buiten Indonesië in staat zou zijn, hen te helpen. Nadat de vergadering gesloten was, werden Hatta, tie sultan fan Djocja. Sultan Hamid en Palar door het pu bliek op de schonders genomen. Aneta meldt nog. dat Hatta op zijn reis naar Den Haag in India Pandit Nehroe zal bezoeken. ONTWERP VEILIGHEID. De republikeinse regering heeft een ontwerp voor de veiligheid opgesteld, zoals dit op het tweede deel van de inter-Indonesische conferentie wordt voorgelegd. De hoofdpunten zijn: 1. De legerleiding moet in Indone sische handen zijn; 2. De T.N.I. moet de kern vormen van het toekomstige leger van de Republiek Indonesia Se- rikat: 3. Niet-Indonesiërs mogen in het leger worden opgenomen, indien zij het Indonesische burgerschap be zitten. HET .CEASE FIRE". Volgens welingelichte kringen in Batavia zal de afkondiging van het „staakt het vuren" niet voor vandaag kunnen worden verwacht. Het zou twee weken duren, voordat de order aan alle republikeinse onderdelen zou zijn doorgegeven. De hoogste Nederlandse, republi keinse onderdelen zou zijn keinse en federale autoriteiten waren Zaterdagavond de gasten van de B. F.O. in Batavia. Staande hoorde men het Wilhelmus en het Indonesië Raya aan. Oud-burgemeester van Utrecht ter aarde besteld. Op de algemene begraafplaats te Vorden, het oord waar hij 50 jaar zijn vacanties doorbracht, is Zaterdag op plechtige wijze het stoffelijk overschot van dr. J. P. Fockema Andreae, oud burgemeester van Utrecht en oud- Commissaris der Koningin in Gronin gen ter aarde besteld. Velen bewezen hem de laatste eer. Tevoren werd in de hal van het Utrechtse gemeente huis een korte rouwdienst gehouden- Tal van Utrechtenaren defileerden langs de temidden van bloemen opge baarde kist Het Ned. Rode Kruis gedurende 1948. In het Kurhaus te Scheveningen hield het Ned Rode Kruis zyn jaar vergadering, onder leiding van de voorzitter, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. Aan het jaarverslag ontlenen wil het volgende; In de loop van 1948 werden 15 nieuwe afdelingen opge richt. Medegedeeld werd, dat een K. B., dat het uitgeven van een Rode Kruis-herinneringskruis 1940—1945 regelt, eind 1949 verwacht kan wor den. In September zal het nieuwe revalidatiecentrum te Leersum waar schijnlijk geopend kunnen worden. Sinds September 1945 werden te zamen met de Niwin ruim 870.000 boeken verzonden; de tijdschriften- dienst heeft sinds Januari 1946 ruim 15 millioen exemplaren verspreid. In 1948 werden 23.000 donors ingeschre ven en er geschiedden ongeveer 19.000 transfusies. Buitendien steL den 29 000 donors zich vrijwillig ter beschikking voor bereiding van bloedplasma. Financieel is er weinig# reden tot klagen, maar toch moeten de in. komsten stijgen. Voor het z.g. ram. penfonds. dat ruim 2 millioen vraagt, is tot nu toe nog maar een derde gedeelte bij elkaar gekregen. Zaterdag werd in Scheveningen een rampenoefening gehouden, waar bij men het voorstelde, alsof op het Oranjehotel een bomaanval werd ge daan. Op zoek naar een schat. Mahé. het voornaamste van de eilandengroep der Seuchellen bij de Oostkust van Afrika, is in opspraak gekomen door geruchten, dat 'f een schat aan goud en edelstenen voor een waarde van 900 millioen gulden begraven zou zyn door de Franse zeeschuimer La Beuze. die in 1790 ls terechtgesteld. Afgaande op de kaart welke La Beuze van de galg af op Reunion tus^n menigte wierp, roepende: „V.nde het wie het kan', hebben drie schatjagers reeds, naar zij zeggen, merktekens ontdekt. De drie schatjagers zijn oen Oost- Afrikaanse blanke jager, een Brits advocaat en oen gepensionneei^e ko lonel van het Indische leger De kaart van de plaats, waar schat begraven zou zyn, is getekend in de vorm van een raadsel. (Zie vervolg pag. 2) WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Maandagavond. Wisselende bewolking met in de namiddag, voornamelijk in het Noor den van het land, "enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid west en West. Dezelfde of iets lagere I temperatuur dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1