PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eindelijk toch „Cease fire"? EEN RAAD VAN DE WATERSTAAT BENGAALS MINISTER-PRESIDENT REIST DE OOGARTSEN AF DE WARMWATERROTERIJ VOOR DE VLASSERS TE EEDE DEBILT Besprekingen op bevredigende wijze besloten Deze week VOORSPELT: 192e Jaargang - No.185 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuw.-e Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 et. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 Juli 1949. ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. ^^Vllssingen^Walst^58-60, teL 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 cn 2024 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 NOG GEEN OORDEEL IN DEN HAAG. Dr. Van Royen is uit Djocj'a te Batavia teruggekeerd. Op het vlieg, veld deed hij tegenover de pers mededeling van een gezamenlijk commu. niqué van beide delegaties. Dit luidt: de sluiting van hun informele zitting te Djoeja op 29 Juli heb. ben de voorzitters van de Nederlandse en Republikeinse delegaties be kend gemaakt, dat de besprekingen over het staken van de vftande. I\jkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de U.N.C.Ï. heeft deel. genomen, op bevredigende wijze besloten zijn. Een spoedige bekendma. king van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvolgende sta- king van de vijandelijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit 't U.N.C.I.-toestel stapten, behalve de leden van de U.N.C.I., o.m. Moji. Hatta, de Sultan van Djoeja, Soetan Sjahrir. Het K.L.M.-toestel, dat eni ge minuten later aankwam, ver voerde dr. van Royen en de leden van de Nederlandse en Republikein se delegaties. Ook kolonel Djatikoe- soemo van de Republikeinse gene rale staf reisde mee. Dr. van Royen deelde aen Aneta mede. dat hij verwachtte in de loop van de volgende week uit Indonesië te kunnen vertrekken. Toen Vrijdagmiddag de leden van de Nederlandse delegatie en van de U.N.C.I. nog niet te Batavia terug gekeerd waren, werd het tweede deel der inter-Indonesische confe rentie een dag verschoven. De voorzitter van de B. F. O.. Sultan Hamid II. is tezamen met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, die een eendaags bezoek bracht aan de dearah West-Borneo, te Batavia aangekomen. Hij ver klaarde aan Aneta, dat het zijn be doeling is onmiddellijk na de be ëindiging van het tweede deel der inter-Indonesische conferentie naar Den Haag te reizen. NOG GEEN OORDEEL VAN DEN HAAG. Gevraagd naar een reactie van de Nederlandse regering op de be richten uit Batavia, die spreken van Eindelijk is er dan overeenstemming bereikt met de republiek over de ..Staakt het vuren"-order, die door Soekarno zal worden gegeven. Het is het belangrijkste feit van deze week. Laat ons hopen, dat de order spoedig gegeven wordt en opgevolgd. Ook de republikeinen en de federa listen in Indonesië zijn het intussen met elkaar eens geworden en zij heb ben dat resultaat vlotter bereikt, dan de Nederlanders en de republiek. Het is een opvallend feit geweest, deze week en wellicht is de conclusie niet te gewaagd, dat de federalisten als ge volg van de jongste ontwikkeling, dichter bij de republiek zijn komen te staan en verder van het Nederlandse standpunt zijn afgedreven. Het zou een logische ontwikkeling zijn, want dat de republiek in de toekomstige Unie een dominerende rol zal spelen, staat wel vast. Het is mogelijk, dat er in deze federatie een zeker politiek evenwicht zal zijn, maar de verwach ting ligt voor de hand, dat de repu bliek in deze federatie propaganda zal maken voor haar idealen die de federalisten in veel mindere mate hebben en daardoor geestelijk toch ongetwijfeld de leiding zal nemen. Niet alleen met de republiek duren intussen de moeilijkheden voort, ook Suriname is eensklaps op de grote trom gaan slaan en zulks helaas als gevolg van een fout van het Neder landse parlement. Men weet, dat er een accoord was getroffen over de interim-regeling tussen Nederland en Suriname. Zon der daarover met Suriname overleg te plegen, heeft nu de Tweede Ka mer amendementen op deze overeen komst aangenomen en natuurlijk: dat had men niet mogen doen. Suriname is daar boos om ge worden en heeft niet alleen bij de Nederlandse regering, maar ook bij de Verenigde Naties zijn stem verhe ven. Jammer. Men heeft van een muis een olifant gemaakt. Vermoedelijk zou een simpele mededeling aan Ne derland, dat men de amendementen niet zou kunnen accepteren, evenveel effect gesorteerd hebben als het ru moer, dat thans gemaakt is. Intussen hebben de Vierdaagse Af standsmarsen in Nijmegen weer de nodige deelnemers getrokken. Wan neer deze regels onder de ogen der lezers komen, zitten de treinen stamp vol met mensen, die pijn aan hun voeten hebben, een paar pond afge vallen zijn, maar genoten hebben van hun wandelsport, getoond hebben, dat zij lichamelijk in een beste con ditie zijn. Ieder jaar zijn die afstands marsen toch weer een evenement en terecht trekken zij deelnemers uit alle oorden des lands. De wandelsport heeft een grote vlucht genomen de laatste jaren en dat zal onze volks gezondheid zeker niet ten kwade ko men. In het buitenland valt te noteren, dat de Engelse havenstaking tot het verleden behoort, en dat er dus weer orde cn rust heerst in de Britse hoofdstad. De Britse regering ziet zich intussen nog altijd geplaatst voor de moeilijkheden, die de spoorweg mannen veroorzaken. En het ziet er naar uit. dat die niet gemakkelijk op gelost zullen worden. De Labourregering heeft het zwaar te verantwoorden. En of dat winst op zal leveren bij komende verkiezingen? overeenstemming betreffende hei „cease fire", deelt men ons van be voegde zijde mede: De regering wacht thans op een rapport over de resultaten der be sprekingen in Djoeja. Zodra de tekst ontvangen is, zal de regering deze in beschouwing nemen, teneinde haar standpunt te bepalen, waarna dit zo snel mogelijk ter kennis van Ba tavia zal worden gebracht. Zoais bekend, ligt het in het voornemen het overeengekomen^ in een zitting van de beide delegaties tezamen met de U.N.C.I. daarna officieel te for maliseren. MILITAIRE TOESTAND WEINIG VERANDERD. Het officieel weekoverzicht van de toestand in Indonesië meldt, dat de situatie in de afgelopen week niet belangrijk veranderd is. Het herstel van de Republikeinse regering en de komende Ronde Tafel-conferentie houden de gemoederen bezig, waar bij men tracht, zich de gevolgen te realiseren en zich vertrouwd te ma ken met de nieuwe verhoudingen, die daarna ontstaan. Karakteristiek voor de onveiligheid in sommige streken is het feit, dat in een dis trict van de residentie Banjóemas ln een week tijd 59 personen, meest Indonesische ambtenaren en dessa- bestuurders wei-den ontvoerd. In en rond Solo is de toestand nog onbe vredigend. doch licht verbeterd, dank zij intensieve patrouillegang. Terro risten en strijdgroepen vormer, zich steeds meer onder communistische invloed. In West-Java is de militaire situ atie niet gewijzigd. De situatie in het gebied tussen Soekaboemi cn Tjiandjoer is nog ongunstig. Ne derlandse troepen moesten hier krachtig optreden tegen de aansla gen op het wegverkeer en de eco nomische objecten. In Noord-Sumatra werd met toe nemend succes opgetreden tegen benden in Tapanoeli. Lening van 15 millioen dollar aan Nederland. Dc Wereldbank heeft een lening van 15 millioen dollar aan Nederland verstrekt voor het kopen van uitrus- ting van dc V. S., Zwitserland en België voor de industriële opbouw. De lening werd verstrekt ten be hoeve van 24 verschillende projecten, welke „practisch elke sector van de Nederlandse industrie, betreffen". Een functionaris van de bank zei, dat in totaal voor een waarde van tachtig millioen dollar in de projec ten wordt geïnvesteerd, waarvan on geveer 18 millioen reeds is besteed. Na het verstrekken van de lening moet nog een tegenwaarde van onge veer 47 millioen dollar worden ver kregen in guldens, ponden sterling en andere zwakke valuta's uit Neder landse bron. De lening zal worden verstrekt in dollars, Zwitserse en Bel gische francs. Er is behoefte aan een gezaghebbende advies-Instantie, die alles kan overzien. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot „wijziging van de waterstaatswet 1900". Het gaat hier om de instelling van een raad van de waterstaat. Dc samenstelling der maatschappij wordt steeds meer ingewikkeld en het verlangen om een waterstaatspro. bleem van hoe langer hoe meer zij. den te belichten steeds groter, de on. derlinge samenhang van verschillende vraagstuken treedt voortdurend meer aan de dag. Dit maakt, (lat de be. hoefte aan een gezaghebbende, een. trale adviesinstantie, (lie het gehele gebied van de waterstaat kan over zien en door gedifferentieerde organen bestrijkt, thans sterker wordt gevoeld. Minister Schokking niet naar Indonesië. Naar wij van officiële zijde ver nemen heeft het plan bestaan dat de minister van oorlog en van ma rine, mr. Schokking. zich voor korte tijd naar Indonesië zou begeven, met name voor de regeling van enkele demobilisatieaangelegenheden. De minister heeft echter voorlopig van de reis afgezien, aangezien deze aangelegenheden op andere wijze kunnen worden afgedaan en voor de voorbereiding der begrotingen 1950 van de militaire departementen zijn aanwezigheid hier te lande ver eist wordt. Kort interview in het Amstelhotel Van hoofdstad tot hoofdstad in Eu ropa reist dr. Roy, de minister-presi dent van West Bengalen, waarvan Calcutta de hoofdstad is. Politieke noch commerciële doeleinden streeft deze invloedrijke Indische gezagsdra ger na. Zijn schreden in alle hoofd steden richten zich slechts tot één categorie mensen:: vermaarde oog heelkundigen. Want dr. Roy lijdt sinds geruime tijd aan een ernstige oogziekte, die hem het licht uit het linkeroog practisch heeft ontnomen. Naarmate zijn reis vordert slinkt, zijn hoop op genezing. Europa's grootste oogartsen hebben hem moeten teleur stellen, hetgeen een grote slag is voor deze vitale 68-jarige minister-presi dent. In ons land, waar hij Vrijdag aankwam, zal dr. Rov geen oogheel kundigen bezoeken. Hij was voor de eerste maal in Nederland en wilde zover zijn gezichtsvermogen dit toe- Hattum krijgt volgende week een schandpaal. Niet alleen Zierikzee. ook Hattum viert volgende week 'n eeuwfeest: het is dit jaar name lijk 650 jaar geleden, dat het. stadje van Graaf Reinoud I van Gelre stadsrechten kreeg. Er is een uitgebreid feestpro gramma opgesteld met een groots openluchtspel als hoog tepunt. Het dagelijks bestuur van de gemeente zal in de feestweek in handen worden ge legd van Schout en Schepenen, een poorterswacht zal de orde handhaven en op de markt komt de schandpaal voor ieder, die voor de schout en zijn rakkers geen ontzag toont. Het snelver keer zal om het stadje heen ge leid worden, maar voor wie binnen de muren der veste moet zijn is er een postkoets (met postiljon en hoorn), die n vaste dienst verzorgt. Het ziet er niet naar uit. België zit nog altijd zonder rege ring. Het politieke steekspel om de koningskwestie duurt voort en het schijnt vrijwel onmogelijk om een bevredigende oplossing te vinden. Frankrijk heeft deze week sensatie in overvloed beleefd. In de eerste plaats werd er een weduwe ontdekt, die niet minder dan negen moorden op haar geweten heeft. Dat is voor de Franse dagbladen altijd een reden om er kolommenlange verhalen over te brengen. Gelukkig huldigt de Neder landse pers dergelijke methoden niet Gewoonlijk gaat er een weinig verhef fende werking van uit. Bovendien hebben de Franse communisten het parlementarisme weer eens tot een aanfluiting gemaakt door bij de be handeling van het Atlantisch Pact vuistgevechten uit te lokken, die niet alleen in de wandelgangen, maar ook in de Kamer zelf werden uitgevoch ten. Onwaardig, noemde de Kamer voorzitter deze gedragingen. Zij zijn te onwaardiger, omdat onder een communistisch bewind een andere partij het eens moest wagen om ob structie te voeren. Om van vuistge vechten nog maar niet te spreken. Voor het overige weinig nieuws. Het is een kalme week geweest. Komkommertijd. laat, de schoonheid ervan bewonde ren. In het Amstelhotel vertelde hij iets over zijn land. dat op 15 Augustus zijn 2-jarige onafhankelijkheid ge denkt. Dr Roy verheelde niet. dat de economische situatie er niet al te fleurig is. De levensmiddelenvoorzie ning voor de 25 millioen inwoners van West Bengalen is beslist onvol doende. Dit werkt volgens hem de invloed van de communisten in de hand. Hij is echter geen ogenblik be vreesd voor een communistisch over wicht. Ten eei'ste heeft de godsdienst zeer veel invloed en ten tweede hecht de Indiër veel waarde aan het gezins leven, twee factoren, die volgens dr. Roy niet met communisme kunnen samengaan. Wanneer de economische situatie van de jonge staat in de ko mende jaren gunstiger wordt, ver wacht hij een slinking van de com munistische invloed. Dr. Roy kent ir. Soekarno en dr. Sjahrir goed. Hij meent, dat zij bereid en in staat zul len zijn ..het streven naar chaos, die de communisten in Indonesië en heel Azië op het oog hebben, het hoofd te bieden". Vandaag vertrekt dr. Ro.v naar Ko penhagen voor een bezoek aan de volgende oogarts. In aanwezigheid van Senator Toni Connaliy tekende president Truman de officiële oorkonde van de ratificatie van liet Noord.Atlantisch Fact. John George Haigh giet in hoger beroep. John George Halgh, de veertigjari ge directeur van een maatschappij, die negen moorden zou hebben be gaan en die ter dood werd veroordeeld wegens moord op de rijke weduwe me vrouw Olive Durand Deacon, is met in hoger beroep gegaan van het te gen hem uitgesproken vonnis; hij is hiertoe tot Vrijdagavond 12 uur in de gelegenheid geweest. Franse regering haalde het op het nippertje. De Franse regering heeft Vrijdag avond in de Nationale Vergadering een meerderheid van slechts drie stemmen kunnen behalen. De inzet van het debat over de motie van ver trouwen was de vacantietoeslag aan een bepaalde groep ambtenaren, die ook in net kabinet bijna tot een crisis had geleid. Ofschoon de meerderheid de kleinste was, die enige Franse re gering na de bevrgding heeft behaald, verklaarde premier Queuille zich in de wandelgangen tevreden en vastbe sloten om in functie te blijven. Eyskens optimistisch. Dc Belgische kabinetsformateur Gaston Eyskens heeft Vrijdag aan journalisten medegedeeld goede hoop te koesteren binnenkort een regering van drie partijen te kunnen vormen. Op de vraag of een oplossing van de koningskwestie op de lange baan geschoven zou worden was het ant woord deze kwestie blijft een be langrijk punt in de onderhandelingen. Is er dan hoop op overeenstemming aangaande de koningskwestie, zo w&rd verder gevraagd. Als er geen hoop was zou ik niet voortgaan, al dus Eyskens. Doodvonnis voltrokken. Bij K. B. is afwijzend beschikt op hel gratieverzoek van E. C. Drost, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van de Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. Het von nis is inmiddels voltrokken. De Franse Raad van de Republiek heeft met 284 tegen 20 stemmen het At lantisch Pact geratificered. De omstandigheid, dat zich thans op het gebied van de waterstaat een samensel van uitermate belangrijke vraagstukken voordoet, dat in de na bije toekomst 9m oplossing vraagt, maakt de instelling van een dergelijk orgaan, meer dan voorheen, nodig. Als voorbeeld diene het vraagstuk van de zoetwatervoorziening, verde ling van de bepvrkte hoeveelheid zoet water, die ons land van Rijn en Maas ontvangt en het tot staan brengen van de toenemende verzilting van de benedenloop der rivieren in Zuid- Holland. Met deze diep ingrijpende plannen zijn veel en uiteenlopende belangen op het gebied van land- en tuinbouw, scheepvaart, landverkeer, handel, in dustrie, stedebouw. drinkwatervoor ziening en defensie gemoeid. Daar naast. doch ten dele daai'mede samen hangende. doet zich het vraagstuk voor van de winning van ophoogzand ten behoeve van stadsuitbreiding. landwegen, spoorwegen, vliegvelden cn van zand voor metsel- en beton- j werk. en voor de industrie, landaan- I winning, oever- en strandverdediging. normalisering cn organische indeling van scheepvaartwegen en havens, sa- j menstelling van hel net van primai- j re. secondaire en tertiaire wegen, be strijding van de verontreiniging van openbare wateren, mede in verband met de industrialisatie, alle onderwer pen. die dikwerf onderling samenhan gen. Overwogen zijn dc vraagstukken, die de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee met zich brengen, ook onder de werkingssfeer van de Raad van de Waterstaat te brengen en in verband daarmede over te gaan tot opheffing van de Zuiderzeeraad. Hiervan is echter afgezien, omdat met het in cultuur brengen en uitgeven van de polders binnen het IJsselmeer zo bijzonder agrarische, economische, sociale en financiële belangen zijn gemoeid, die in dit bijzonder verband nog weer op eigen wijze samenhan gen. dat voor dit belangrijke onder deel van de waterstaatswerken het beter is over een afzonderlijk advies orgaan te beschikken. OVERKOEPELEND LICHAAM. De raad zal ten hoogste uit acht leden bestaat. Hij is te zien als het lichaam, dal de commiessies overkoe pelt, de adviezen aan de minister verstrekt en er voor zorgt, dat de verschillende zijden van een vraag stuk door de meest bevoegde instan ties worden bezien. In de/c gedach- tengang zal het aanbeveling verdie nen. dat de meer duurzame raadge vende lichamen, in de aanvang ge noemd. hun taak als commissie in de hierbedoelde zin voortzetten. Komt binnenkort in bedrijf Gaande van Aardenburg naar Eede, ziet men aan de rechterzijde een hoge fabrieksschoorsteen, temidden van dit vlakke landschap. Deze schoorsteen is een ongewoon verschijnsel in deze landbouwstreek. Hij behoort aan de nieuwe warnuvaterrotery, gebouwd in de Biezenpolder. Terzijde van de nieuwe roterü slaat reeds een partij vlas te wach. ten om verwerkt te worden, maar helaas zal dit nog even (luren, om dat er enige tegenslag is met de watertoevoer. Weliswaar is de leiding voor de wateraanvoer gelegd, doch deze lei ding blijkt niet in orde te zijn. De koppelingen van diverse buizen ha peren .waardoor er niet alleen veel water verloren gaat, maar waardoor tevens de druk te gering wordt. Ar beiders trachten nu dit euvel ter her stellen, doch vermoedelijk zal een nieuwe leiding gelegd moeten wor den. Het is niet dc eerste tegenslag die wordt ondervonden, ook met de stroomvoorziening is het niet zo vlot gegaan, omdat speciale kabels gelegd moesten worden. Dit vergde grote financiële offers. De vlassers van Eede weten ech ter de laatste jaren wat tegenspoed is en zij laten zich daardoor geluk kig niet ontmoedigen. Spreekt men van Eede, dan spreekt men van vlas. Practisch de gehele bevolking van dit zwaar geteisterde grensdorpje leeft van het vlas. Het vlasbedrijf was, mede door de oor log, wat achterop geraakt en moest noodwendig gemoderniseerd woi - den. Eerst kwamen er de machines voor het brakelen en zwingelen van het vlas en verdwenen langzamer hand de schuurtjes, waarin dc ar beiders uren achtereen in dikke stofwolken stonden te werken. Voor de kleinere vlassers was het echter niet mogelijk een turbine te kopen. Voor hen werd een oplossing gevon den, door de oprichting van een co- operatie, die een moderne turbine aankocht, waar nu hef vlas van de kleine vlassers wordt verwerkt. HET ROTEREN. Reeds lang deed zich echter de behoefte gevoelen om een warmwa- terrotery. De concurrentie en de dure arbeidskrachten dreigden de vlasnijverheid in Eede te ondermij nen. Het dauwroten voldeed niet meer. Eerstens is daarvoor veel land nodig en wordt 't steeds moei lijker daarover de beschikking te krygen, met het gevolg, dat het vlas vaak over grote afstanden ver voerd moest warden om een plekje te vinden om te roten. Daarnaast moest men veel loon betalen aan de arbeidskrachten, die met groot tijdverlies werkten. Verder is dauw- roten in gi'ote mate afhankelijk van de weersomstandigheden en vaak komt het voor, dat door plotselinge regen .of storm veel vlas verloren gaat. Het werd al spoedig duidelijk, dat Eede een warmwaterroterij moest hebben, maar wie zou dat betalen? Er werden besprekingen gevoerd met diverse overheidsinstanties. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat de regering "hulp zou verlenen aan deze oorlogsgedupeerden, maar ten slotte kwam van deze hulp niets te recht. COÖPERATIE. Burgemeester van Dongen, die en tenslotte wist hij te bewerkstel ligen, dat de vlassers besloten tot samenwerking. Voor de nieuwe rote- rij was ongeveer 150 000 nodig en dit geld moest onderling bijeen ge bracht worden. Men stichtte een co- operatie. De vlassei-s die van de ro- têrij gebruik wilden maken, namen aandelen, waardoor zii het recht .kregen op het gebruik van één of meer putten. Ook de coöperatie van kleine vlassers werkte mede en zo is tenslotte de roterij tot stand ge komen. Nu is, zoals reeds boven aangehaald, deze warmwaterroterij gereed en als het wat vlot met het 111 orde maken van de buizen voor de watertoevoer, hoopt men binnen kort te gaan draaien. DE INRICHTING. De roterij bevat 10 z.g.n. rootput- ten. In iedere put kan 4000 tot 4500 kg. vlas tegelijk geroot worden. Bo ven op het gebouw is een voorver war mingsresex'voir, waarin onge veer 225" m3 water lean. Het water wordt door een pompinstallatie, met een clruk van 1 Vé atmosfeer, aange voerd uit de, in de nabijheid liggen de Biezenput, een put, die ongeveer 5 meter diep is en die gevoed word) door wellen. Achter de roterij is een vloeiwei- de ingericht, waarheen het vuile wa ter wordt afgevoerd. VLASLEEM. De ketels worden gestookt met vlasleem, zodat de vlasindustrie de eigen brandstof levert. In varband daarmede zou het zeker gewenst zijn, dat naast de roterij een turbine kwam, omdat men dan de brandstof bij de hand had. Thans zal dit vlas leem moeten worden aangevoex-d van de coöperatieve vlasserij, welk ver voer per jaar op plm. 750 wordt geschat. EIGEN BAAS. Met deze rotery bewijzen de vlas sers van Eede, dat zij een open oog hebben voor de toekomst. Hoewel het hier een coöperatief bedrijf is. blijft toch ieder vlasser geheel zelfstandig werken. Alleen "t roten doet men gezamenlijk. Naar wij vernemen is ook in St. Kruis een warmwaterroterij in aan- steeds op de bres staat voor zijn bouw. Deze is echter van klein volkje, heeft ook voor deze warm- formaat en wordt gebouwd in op- waterroterrj al 't mogelijke gedaan dracht van één vlassar. KORTE PREDICATIE DE TORENBOUW Genesis II „En de ganse aarde was enerlei spraak en enerlei woorden. „Dal ton» zij. Dal is zij nu niet meer. Wat een verschil in taal is er niet.' Wat hoort iemand vreemd op wanneer hij voor het eerst midden in een anders-spre kend volk staat. De taal is een geestelijk centrum. Het woord is het orgaan van de ge. mcenschap van mensen onder elkaar. Door het woord, soms een enkel sim pel woord, verstaan wij elkaar of we ten we dat onze wereld ver uit el kaar ligt. Het w-oord is ook het orgaan van de gemeenschap tussen God en mensen. In Genesis 11 wordt ons een ge meenschap getekend waar mensen el kaar nog wel verstaan. Zij kunnen het met elkaar nog eens worden, wat te gen .roordig niet meer mogelijk is. Ho3 ster deze mensen het- ook met elkaar tens mogen zyn, zij ver3t-ia,: niet meer het Woord van Gods belof ten, dei Hij tot Noach en in hem tot he! ganse, menselijk geslacht gesoro- ker. hacl. ln plaats dat zij zich hieraan vast klemmen, willen zij een houvast hebben aan hetgeen hun eigen han den hebben gemaakt. De toren die z\i tuilen bouwen moet hen bijeen hou den: (warmee willen zij zich een naam maken en door dit werk van hun eigen handen willen ze de hemel bereiken. Aile heiligdom vereert en aanbidt 't geschapene in plaats van de Schep, per Het gaat uit van de veronderstel, ling dal het menselijke en hel godde lijke in eikaars verlengde liggen. Uit eindelijk wordt de me.ns zelf tol God gemankt. God treft hier met Zijn oordeel. Ook de mensen onderling verstaan elka-.tr niet meer en sindsdien blijft t mach tigste bvuwioerk liggen dat zij geza- melijk als teken van eenheid willen oprichten. Het Evangelie zegt ons dat de mens zich zelf niet kan verheffen tot God. maar cat God mens geworden is in Christus Jezus. De Zoon, die ons de Vader doet kennen, zegt ons altijd, weer op nieuw dat het eerst nodig is dat \ofj mensen Gods Woord leren verstaan en dat we. dan pas elkander kunnen verstaan. Van hier uit gezien is het oecemenisch gesprek der Ker ken, belangrijker dan de Verenigde Naties. ff. WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Zaterdagavond. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Matige. af en toe vrij krach- ligce wind tussen West en Noord. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1