GOES VERWACHT HEEL ZEELAND OP DE NYTENGO Herinneringen aan vorige Nytengo's Iedere avond een concert FRISSE ZAKENWIND WAAIT IN GOES. WELKOM IN GOES BOEREN MOETEN HUN POLITIEKE INVLOED MOBILISEREN DE ONBEKENDE VOOGD 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1949 Wanneer do Zeeuwse steden met elkaar zouden wedijveren en de be volkingsgroepen ln die steden haar beste prestaties tegen elkaar zouden afwegen, dan zou vermoedelijk de middenstand van Goes als groep een goede gooi doen naar de eerste plaats. Want de Goese middenstand bruist van activiteit en leven. Herhaalde lijk neemt deze groep nieuwe Initiatieven en daarnaast houdt zjj door spontane vernieuwing en verbetering de oude traditie's in leven, die aan de Goese middenstand zo'n vooraanstaande plaats gaven. Eén van die traditie's is de regelmatig terugkerende njjverheldsten- toonstelling. In het Goese Schuttershof wordt de laatste dagen onder hoogspanning gewerkt. Timmerlieden, electriciens, etaleurs, tentenbouwers, alles draaft en sjouwt om Nytengo VII vóór Za terdagmiddag twee uur gereed te hebben, het tijdstip waarop burge meester ten Kate de opening zal ver richten. Wat er op dit ogenblik reeds van te zien is, doet alle goeds verwach ten. In vergelijking met vorig jaar is het aantal standhouders nog aan merkelijk toegenomen. De 50 stands met een totaal oppervlakte van ca. 800 M2 zijn ook veel gevarieerder dan op de Nijtongo VI. Zo zijn o.m. de volgende branches vertegenwoor digd: fotografie, electr. artikelen, koelkasten, kruidenierswaren, win kelbetimmering, ontsmettingsmidde len, huish. artikelen, kolen, textiel, wasmachines, verzekeringen, suikerin dustrie, sanitair, gedistilleerd, olie, zilverwerk, meubelen, kantoormachi nes, papier, bouwkas, wasserij, mo torrijwielen enz. Voorts zal ditmaal ook de gemeen te Goes met een grote stand, w.o. een A. S. de Jonge. Er wordt mij gevraagd een korte aanbeveling te schrijven ter gelegen heid van de NYTENGO VII, welke dezer dagen te Goes zal worden ge houden. Aan dit verzoek voldoe ik maar al te gaarne, omdat ik bij voort during bijna dagelijks krachtens mijn werk in aanraking kom met het Goese bedrijfsleven, welks activiteit wel haast een begrip is geworden. Er waait een frisse zakenwind door Goes en het is goed naar buiten te tinen welke vorderingen in de luttele jaren na de bevrijding en sinds de vorige NYTENGO konden worden gemaakt, dank zij eendrachtige samenwerking en een gezond zakelijk optimisme. Ik herinner mij nog, dat jaren ge leden eens 'n reclameplaat werd ver vaardigd van een bodewagen, met als opschrift: „Van Stad naar 't Land, houdt Goes in stand". Deze slagzin heeft nog niets van zijn betekenis verloren, integendeel het is de taak van de Goese zaken door voortdurende activiteit te trach ten het eenmaal gewonnen terrein te behouden. Daarom mijn beste wensen voor het welslagen van de NYTENGO VII. A. S. DE JONGE. Alg. secr. der Kamer van Koop handel Fabrieken voor Zeeland. Nijtengo concert programma. Zaterdag 30 Juli: Harmonie „Scheldegalm", Hanswcert. Maandag 1 Aug.: Koninklijke Militaire Ka- pel. Dinsdag 2 Aug.: Harmonie „Euphonia", Goes. Woensdag 3 Aug.: Fanfare „OM.", Wemel- dinge. Donderdag 4 Aug.: Harmonie „Hosanna", Goes. VrUdag 5 Aug.: Harmonie „Euphonia", Goes. Zaterdag 6 Aug.: Harmonie „Apollo"', Wis- sekerke. Maandag 8 Aug.: Showmuziek „The Orpheans". Dinsdag 9 Aug.: Tamboers- en Pijpers korps „Excelsior", Goes. fraaie maquette, vertegenwoordigd zijn. Zoals reeds bekend, zijn er behalve de twee zalen, twee tenten van elk ca. 300 M2 nodig, om alle stands on der te brengen .Deze tenten zijn ach ter in de tuin geplaatst en onderling met elkaar verbonden. Op het voor plein van het Schutershof wordt een passende bloemen- en plantenversie- ring aangebracht. Verder is door de aanleg van extra telefoons, geluids installaties enz. al het mogelijke ge daan om het ook de standhouders ge- makelijk te maken. DE ATTRACTIES. Iedere avond zal er in de feestelijk verlichte tuin een concert gegeven worden, terwijl in een der tenten een schimmenspel te zien zal zijn. Verder is er de bekende bierkelder: in de vijver komt een fontein die 75 m. hoog kan spuiten .terwijl elke avond om 10 uur na sluiting van de tentoon stelling, een tuinfeest wordt georga niseerd. Voorts zal weer een ware prijzenre gen over de bezoekers worden uitge stort. Elke 100ste bezoeker ontvangt een prijs van minstens 3.75, terwijl iedere dag ook een grote prijs wordt uitgeloofd. De tentoonstelling zal elke werk dag van 15.30 en 710 uur (Dins dags van af 11 uur) geopend zijn. De entreeprijzen zijn laag gesteld. Al met al, de Nytengo-commissie, bestaande uit de heren A. de Roo, voorziter, L. Verwer, vice-voorzitter, E. N. C. van Riesen, secretaris, M. Haasdonk, penningmeester, A. Hoo- gesteger ,adj. secretaris en drs. J. F. P. Kreugel. J. H .Roose, S. W. God- friedt, H. B. Pilaar, F. Gerritsen, J. Merison, P. J. Geijsen, M. Veenis, W. Biel'en en J. de Kok, leden, heeft weer een massa werk verzet en komt zeker aller lof toe. Goes als zakencentrum staat weer voor tien dagen in het middelpunt der belangstelling en de plaatselijke middenstand kan bij een druk bezoek, er zeker niet anders dan wel bij va ren! Gaarne voldoe ik aan het verzoek om een woord te schrijven naar aanleiding van het feit dat nu weer de zevende NYTEN. GO tot stand is gekomen. Dit verheugt me ten zeerste. Hiermede wordt toch niet alleen een stuk traditie voortgezet, maar manifesteert zich ook opnieuw de grote activiteit die toch Goes als centrum gemeente op handelsgebied kenmerkt. Ook stemt het mij tot blijdschap dat deze tentoonstelling, de vorige, die toch ook geheel volgeboekt was, nog verre zal over treffen, aangezien er zoveel aanvragen om stands binnen kwa men, dat het bijplaatsen van een tweede grote tent in de tuin beslist noodzakelijk was. Een woord van hartelijke dank aan allen die, het zij als orga nisatoren, het zij als exposanten, hebben medegewerkt om tot deze grootse manifestatie te komen is m.i. zeer op zijn plaats. Een tentoonstellig als deze is echter geen philanthropische in stelling. Ze moet effect sorteren, ze moet handelsconnecties tot stand brengen, ze moet de verkoop stimuleren en tenslotte moet ze uit kunnen komen. Mogen daarom de inwoners van Goes en die van een groot deel van Zeeland deze schone show met een druk bezoek vere ren, opdat zodoende niet alleen hun eigen belangen zullen ge diend zijn, maar ook die van standhouders en organisatoren, met het oog op de door deze laatste groepen genomen risoco's. En tenslotte wens ik alle Goesenaren een aangename tentoon- stellingsweék toe, waaraan, naar ik stellig verwacht, ook de ge zellig ingerichte NYTENGOKELDER en de andere attracties zullen bijdragen. Mr. W. C. TEN KATE, Burgemeester van Goes. Een jubileumjaar. 1949 is een jubileumjaar voor de Nytengo-commissie, 25 jaar geleden toch bracht een commissie met wijlen de heer G. Geysen als voorzitter, de Nytengo-bal aan het rollen. Van degene, die Nytengo I zagen geboren worden, zitten nu nog in het comité de heren Verwer, Veenis en De Roo. Beide anderen zal het vergaan als mij: terugdenkend aan de rij voor oorlogse Nytengo's, komen in bonte A. de Roo. mengeling beelden aan ons oog voor bijtrekken, beelden die afwisselend succes en vreugde, tegenspoed en weemoed in onze gedachten brengen. Nytengo I nog bescheiden van op zet, maar zeer succesvol. Nytengo II eveneens een succes en buitengewoon intiem en gezellig met de Schuttershoftuin herschapen in een Beiers dorp met de kunstmatige „ber gen" op de achtergrond. En vooral niet te vergeten van Pottum met zijn luchtballon! (Als comité-lid Verwer dit artikeltje schreef, kwam hij niet verder dan dit historisch gebeuren). Nytengo HI en IV deden niet veel voor elkaar onder. Zij waren groots van opzet en overtroffen beiden de twee oudste zusjes. Nytengo IV in 1929 stond in de bijzondere belang stelling van het publiek, doordat de P.Z.E.M. Zuid-Beveland kwam ver overen met haar electrische stroom en Nytengo in het Schuttershof er de primeur van kreeg. De primeur niet tegenstaande grote moeilijkheden met noodkabels, enz. moesten worden overwonnen. Inderdaad III en IV, zij overtroffen in opzet en in grootte en in belang stelling I en II, en tochmijn hart en ik geloof wel die van meerdere comité-leden, bleef verpand aan I en II. Kwam dat mogelijk, omdat er toen zeer hard moest worden gewerkt om iets nieuws in Goes tot stand te bren gen, terwijl bij III en IV veel „als vanzelf" ging? Nytengo V in een moeilijke tijd (1937) gehouden slaagde behoorlijk, doch de druk der tijden was reeds goed merkbaar. Nytengo VI ligt nog zo vers in het geheugen, dat ik er weinig meer van behoef te zeggen. Het was in alle opzichten een geslaagde onderneming. En nu Nytengo VII. Dank zij het onverpoosde werken van het secretariaat, zal de expositie op Nytengo VII nog zeer aanmerke lijk groter zijn dan het vorig jaar. Ongeveer 50 stands van zeer uiteen lopende aard zullen maken, lezers, dat U met grote interesse deze tentoon stelling zult bekijken. Wij willen op deze plaats weinig zeggen van attracties en prijzen voor velen der bezoekers e.d. Hierover zult U nog genoeg horen. Het Nytengo-comité is ervan over tuigd, dat zij voor een zeer lage en- trée-prijs iets te bieden heeft, dat zeer de moeite waard is. Goes begrijpt haar taak ook nu: zij biedt U als centrum-gemeente iets dat waarde heeft. Komt allen uit ge heel Zeeland. Het zal Uw moeite lo nen. Nytengo VH zet gaarne haar poorten wijd voor U open. Bevolking van Goes en alle Zeeuw se districten, wij zullen U zeer harte lijk welkom heten. A. DE ROO, voorzitter Nytengo-commissie. NIJTENGO VII. Nóg groter, nóg beter. Hoewel het de bedoeling van de Nytengo-commissie is iedere twee jaar een tentoonstelling te organise ren, is er dit jaar wegens organisato rische omstandigheden van afgewe ken. En het is gebleken, dat wat het enthousiasme tot deelname betreft het comité niet mis getast heeft. De aanvragen stroomden binnen, zodat een selectie kon toegepast wor den, wat de verscheidenheid der deel nemers ten goede gekomen is. Vergeleken met vorig jaar is de be schikbare ruimte nog uitgebreid en door een betere indeling is een over zichtelijk geheel verkregen, wat er zijn mag. En het stemt weer tot tevredenhied, dat er onder de deelnemers diverse Zeeuwse firma's zijn, die met produc ten komen, waar het merendeel dei- bezoekers niet van op de hoogte zal zijn. dat deze in Zeeland worden ge produceerd en verhandeld. Wat de attracties betreft, ook hier is getracht, naas de gebruikelijke, nog ies bijzonders te geven. En dan zal één der hoogtepunten zijn de avond van 1 Augustus, waar- oo de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag met 80 man komt concer teren onder leiding van Rocus van "Speren. Een bezoek aan de tentoonstelling E. van Riesen. zal dan ook de moeite waard zijn en het is geen overdreven optimisme te voorspellen, dat het record van vorig jaar met stukken geslagen zal wor den. E. N. C. v. RIESEN. Secretaris Nytengo-commissie. Ondatilks Benelux toch eigen boontjes doppen. (Van onze Haagse redacteur). Op de laatste maandelijkse vergadering van het hoofdbestuur der Stichting voor de Landbouw met de vertegenwoordigers van de Provinciale stichtingen en de ge westelijke landbouworganisaties. heeft de heer H. D. Louwens, voorzitter der landelijke Stichting, gesproken over het economisch en sociale beleid van de Ne derlandse Regering. Het Nederlandse volk zeide hij, staat voor diep ingrijpen de beslissingen. Binnen gorte tijd toch zullen wij met twee grote problemen klaar moeten komen en wel deze: „Hoe brengen wij onze betalingsbalans in or de?" „Hoe krijgen wij een sluitende Staatsbegroting?" Spreker meende, dat de boeren in de eerste plaats het gevaar onderkennen en zelf weten, wat zij willen: dit betekent een duidelijke landbouwpolitiek voor ogen hebben. In de tweede plaats moe ten zij, in de Stichting van de Landbouw samen als boeren en tuinders en als land en tuinbouwarbeiders ervoor opkomen, dat de hier ontworpen sociale en econo mische politiek ook voor ons rechtvaar dig en billijk is. In de derde plaats moe ten zij, volgens spreker, onze politieke invloed mobiliseren, opdat de Volksver tegenwoordiging wete, dat de landbouw nimmer genoegen zal nemen met een le vensstandaard, die niet in redelijke ver houding is tot hetgeen de overige groe pen genieten, en dat de landbouw eens en voorgoed afwijst weer de pakdragen- de ezel van de samenleving te worden. In d Volksvertegnwoordiging zal tijdig een krachtig geluid moeten gehoord -WOrflcn. dat de landbouw bij de oplos sing van de grote moeilijkheden, waar voor wij staan, die richting voor een en voor goed afwijst. Natuurlijk moet de landbouw zijn rechtmatig aandeel dragen in de verso bering van ons aller leven. Wij zullen dus op sommige gebieden met lagere prij zen tevreden moeten zijn, zoals reeds bij voorbeeld bleek doordat de Stichting voor de Landbouw voor 1950 met een koolzaadprijs genoegen nam, die vijf gul den lager ligt dan die voor 1949 en vijf tien gulden lager dan die voor 1948 was bepaald. Wij schuwen ons aandeel niet. wanneer wij de redelijkheid ervan kun nen inzien, maar wij zullen ook geen zwaardere last dragen dan ons aandeel. Dit houde men zich voor gezegd. BENELUX. Misschien zal deze of gene zeggen, dat de Economische Unie van Benelux ons over deze gevaren heen zal brengen, daar België en Luxemburg in het alge meen hogere agrarische prijzen kennen dan Nederland. Het moge waar zijn. dat de voorafschaduwing van Benelux som mige kanten onzer landbouwpolitiek iets gemakkelijker maakt, wij moeten echter niet menen, dat het bovenstaande daar door zijn ernst verliest. Om Benelux tot stand te brengen moe ten wij als volk juist economisch en fi nancieel vooruit, anders zijn wij voor de beide andere deelgenoten allerminst een graag gezien medelid. Als wij imtners door Benelux van deze zware opgdven van overgrote uitvoer en een sluitende begroting af zouden kunnen, zouden kunnen, zou dat betekenen, dat de beide andere deelgenoten deze. onze, lasten op zich zouden nemen. Deze weten echter ook heel goed. dat al te goed buurman's gek is en zij denken daaraan niet. Ook ondanks Benelux moeten wij onze eigen boontjes doppen en daarbij moeten wij als landbouwbedrijfsgenoten uiterst waakzaam zijn. De fruitinvoer in België- Ter bescherming van de Belgische fruittelers heeft de regering te Brus sel sedert 20 Juli alle invoer van vers fruit, behalve die uit Nederland, ver boden. Volgens „Het Laatste Nieuws" schijnt de uitwisseling van tuinbouw producten met Nederland een zeer gunstige weerslag te hebben op de ontwikkeling van de Belgische uit voer. Dit geldt ondermeer voce bloem kool, witlof en kersen. Deze uitwis seling geschiedt op basis Van mini mumprijzen, zodat bijv. Nederland niet naar België mag uitvoeren tegen een lagere dan door de Belgische re gering vastgestelde prijs. Van Belgische zijae betreurt men het, aldus Het» Laatste- Nieuws", dat de Nederlanders het stelsel van' de eendagspirijzen en van het toezicht op dc kwaliteit handhaven Niet zel den is het gebeurd, dat Belgische ex porteurs zich voor de keus gesteld zagen him producten in Nederland met verlies te verkopen of ze mee te rug te nemen. Bioscopen in Gouda worden gesloten. De zware druk van de vermakelijk heidsbelasting heeft de drie bioscoop ondernemers in Gouda genoodzaakt voorlopig hun zaken te sluiten. De gemeente Gouda heeft het tarief voor vermakelijkheden tot 20% der ont vangsten verlaagd, doch het tarief voor bioscoopvoorstellingen op 35% gehandhaafd. Verzoeken van dc bios coopexploitanten om verlaging dezer belasting heeft het gemeentebestuur van de hand gewezen. De ontvang sten van de bioscopen in Gouda zijn in het laatste half jaar dermate ver minderd, dat de ondernemers het niet langer verantwoord achten om op deze basis verder te werken. FEUILLETON door MARY BURCHELL 11 Een vergelijking van de jonge Cant- lin zou zeker aan de sportwereld zijn ontleend, of een standaard-type uit 'n moderne roman zijn", ging haar voogd geringschattend verder. „Klassieke toespelingen zouden hem niet liggen. En wat Henrey Bandley betreft, ik betwijfel of hij wel in staat is tot het maken van vergelijkingen buiten zijn onmiddellijke kennissenkring". „Eerlijk gezegd", zei Norma, want ze vond dat ze de arme Henrey tegen de ze aantijging moest verdedigen, „was het mijnheer Bandley die de uitdruk king het eerst gebruikte. Hij zei dat u zo trots was als Lucifer. Maar juffrouw Bandley moest hem uitleg gen wie Lucifer was", voegde ze er eerlijk aan toe. Haar voogd lachte hartelijk. „Ik merk dat je heel secuur bent en een goed ontwikkeld rechtvaardig heids gevoel hebt", sprak hij ondeu gend. „Wil je me nu ook nog onthul len wat jij zelf bijdroeg tot deze dis cussie over Lucifer?" „Nou, ik geloof dat ik nogal school meesterachtig deed toen ik zei dat Lucifer niet beslist de Duivel hoefde te betekenen, maar dat het ook „de stralende" kon zijn". „Hoe kwam je daar zo bij"? vroeg haar voogd met kennelijke oprechte belangstelling. „Ik ik vond het niet leuk dat ze u met de Duivel vergeleken", zei Nor- ma met een kleur. „Maar je wist toch niets van me af?" „Neen. Maar maar u was toch mijn voogd. Ik kon het niet heben dat ze over u spraken als over de Duivel", hield Norma koppig vol. Justin Yorke keek zijn pupil met geamuseerde belangstelling aan. „Je bent een merkwaardig kind", sprak hij. Toen even later de gedemp te klanken van een gong weerklonken stond hij op. „Ga je mee? Je moet je nog op knappen voor het eten?" Eerlijk gezegd was Norma nog al blij dat ze dat gesprek hadden beëin digd zonder verdere toespelingen op Paul Cantlin. In de grote, indrukwekkende eetka mer zat Norma tegenover haar voogd aan een lange tafel en vond dit de enige sombere kamer die ze tot dus ver had gezien. De lambrizering was donkerder en de ramen hadden zwaar der houtwerk. Bovendien was het avondlicht er al uit verdwenen daar de meeste ramen op het Oosten lagen. De brandende kaarsen op tafel voor kwamen, dat deze somberheid werke lijk drukkend werd, maar terwijl ze in het matte schijnsel der kaarsen naar haar voogd keek, vond ze dat hij zelf, net als zijn omgeving, kou der en grimmiger scheen dan in de zachte belichting uit het Westen in de zitkamer. „Is dit het oudste gedeelte van het huis, mijnheer Yorke?" vroeg ze, ter wijl ze even aarzelde hoe ze hem moest aanspreken. „Ja". Hij accepteerde dit zonder enig protest; had er blijkbaar geen en kele behoefte aan als „oom Justin" te worden aangesproken, en inderdaad was het moeilijk zich hem als „oom" voor te stellen. „Een gedeelte van de Oostelijke vleugel is het enige overblijfsel van 't oorspronkelijke gebouw. De rest van het huis is in het midden van de vori ge eeuw uitstekend gerestaureerd en de badkamers en keuken zijn natuur lijk geheel modem." „Het is een verrukkelijk huis, vindt u niet?" Norma lachte hem toe, en haar donkere ogen straalden in het kaarslicht. „Denk je?" Hij glimlachte ook even heel even maar, alsof hij het niet kon helpen. „Ja het is bijzonder aardig. Maar toch lang niet het mooi ste huis in de omgeving". „Neen?" Norma sperde haar ogen wijd open. „Welk dan?" „Murley Towers, de bezitting van baron Richard Inwortle. Misschien heb je het aan je linkerhand opge merkt toen je van het station kwam rijden". Maar Norma was te zeer door haar conversatie met Paul Cantlin in be slag genomen geweest om huizen aan haar linkerhand op te merken. Ze had de merkwaardige indruk dat haar voogd iets dergelijks vermoedde, want zijn glimlacht werd spottend, terwijl hij haar aanzag. Maar hij ging heel rustig door met over Murley To wers te spreken. „Het is ook 16e eeuws, maar prach tig bewaard gebleven. Bishopstone was slechts een soort jachthuis en werd geruime tijd practisch niet meer gebruikt. Maar Murley Towers is in tact gebleven. Onze familie bezat het vele eeuwen lang". „En bezitten we ik bedoel u het nu niet meer?" Norma vond dat Murley Towers een heel goede ach tergrond voor haar voogd zou vormen. „Neen", zei hij kortaf, en ze vroeg zich af in welk opzicht ze hem had geïrriteerd. Hierna vroeg hij naar haar school en ze legde uit dat ze in de hoogste klasse zat. „Laat me eens zien je wordt achttien in September, is het niet?" Haar voogd zag haar nadenkend aan. ..Ja!" zei Norma, lichtelijk gevleid dat hij niet alleen haar leeftijd, maar zelfs haar verjaardag wist. Tante Ja- riet had in deze details nooit enige be- langstelling getoond. Zou je met Kerstmis graag van school gaan?" Hij scheen te denken ook al weer in tegenstelling tot tante Janet dat ze het recht had gecon sulteerd te worden over haar eigen toekomst. „Ik had eigenlijk gedacht dat ik tot de volgende zomer zou blijven", be kende Norma. ..Maar als ik door mijn examen ben is het eigenlijk niet strikt nodig dat ik langer blijf dan tot Kerstmis". De schilder Ben Groenesleln, be kend door z\jn schilderij viari do Prinsesjes en haar pennies, werkt aan één der hoofdpunten in het 50 meter lange diorama, dat op de ten toonstelling „Jeugd van Nederland" in Augustus en September te zien zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4