Duitsers gaan stemmen „grote stijl" in 375 jaar geleden was Axel in de greep van de terreur 1 T rn li yj De communisten hebben de wind niet mee Zeeuwse Almanak Geuzenaanval bracht geen vrijheid wel ellende Van Vrouw ioi Vrouw Militaire hulp w l4 WOENSDAG 27 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Huidige koers van Frankfort maakt een goede kans. (Van onze speciale verslaggever) Bü de regionale verkiezingen, die tot dusverre in het na-oorlogse Duits, land gehouden werden, was de grote vraag meestal hoe de communisten uit de bus zouden komen. Nu de Duitsers voor het eerst gaan aantreden voor een verkiezing in grote styi en zy de bondsraad zullen moeten samen, stelled, die de centrale volksvertegenwoordiging van de YV..Duitse republ. zal vormen is dit niet meer 't geval. Ieder is er van overtuigd, dat in Westduitsland zoals elders in 't Atlantische deel van Europa het gety voor de communisten gekeerd is. Zy hebben zich danig geroerd in de eerste ja. ren tüdens de bezetting en zouden in de toen heersende abominale omstan. digheden grote kansen gemaakt hebben, vvtare het niet, dat zy telkens weer de Russische bezettingspolitiek op hun weg gevonden hadden. Het is deze politiek en de gevolgen, |ie zij voor het geestelijke en mate. jiële leven in Oost-Duitsland heeft gehad, die het rode schip in het Wes ten de wind volkomen uit de zeilen heeft genomen. Er zijn psychologi sche effecten genoeg, de ontmantelin gen bijvoorbeeld, die ondanks golven van protesten gestaag worden voort gezet, waaruit de rode propaganda normaliter zijde zou kunnen spinnen. Men hoort hier vaak zelfs, dat de communisten leuzen oa hun schild voeren, die de massa graag zou on derschrijven. Maar men heeft het nu eenmaal afgeleerd de woorden van de heer Max Reimann los te zien van de gebeurtenissen achter de grenzen. De communistische propaganda schijnt te vergeten, dat zij niet langer sprookjes vertelt uit een verre' heil staat, doch dat de heilstaat zelve in zijn naakte realiteit voor ieder zicht baar is geworden. Op communistische winst behoeft dan ook niet gerekend te worden en de rode heren zullen zich al heel ge lukkig kunnen prijzen wanneer zij in hun oude centra zullen mogen consta teren, dat de kern der getrouwen- door-dik-en-dun is behouden geble ven. Evenmin ls cr kans, dat de rechtse stromingen, die af en toe aan het nogal woelige oppervlak der Duitse politiek zichtbaar worden, bij deze veriaezingen ernstige gevaren zullen opleveren voor schepen, die de mid denkoers wensen te blijven bevaren. ACHTER DE GROTE PARTIJEN Er is nauwelijks twijfel mogelijk of de brede massa der Duitse kiezers zal zich weer scharen achter de beide grote partijen, de sociaal-democrati sche en de christen-democratische. Daarbij kan men dan ook rekenen op winst voor de liberale partij, die zich in de afgelopen jaren heeft opge werkt tot' een der stabiele factoren in bet Duitse poliieke leven. De verwachting van liberale winst toont al direct aan, waar het crite rium bij de thans beginnende partijen- strijd zal liggen. Het gaat oij deze verkiezingen in hoofdzaak om de economische lijn, die de nieuwe rege ring zal moeten volgen. Alle overige hangende problemen, zoals bijvoor beeld de door dc katholieke bevolking nog altijd geëiste herziening van de schoolparagraaf der nieuwe grondwet, de verhouding tot de bezeting en het onderhoud van Berlijn, zijn daarnaast van ondergeschikte betekenis. Men kan zeggen, dat de Duitsers nu gaan stemmen voor of tegen de vrijheid der economie. Het feit, dat de libera len met hun natuurlijke voorkeur voor een zo groot mogelijke vrijheid der initiatieven voor deze verkiezingen zo goed geboekt staan, toont al wel aan, dat de huidige koers van het te Frankfurt gevestigde economische beheer een zeer goede kans maakt om te worden voortgezet. Alleen wan neer de socialisten een zeer aanzien lijke stemmenwinst zouden boeken tot dusverre stonden zij ongeveer a pari met de christen democraten zou er sprake van kunnen zijn, dat het roer van Frankfurt zou worden teruggegooid in de richting van het dirigisme. Dit laatste heeft vooral in Duits land een slechte reputatie. Het roept herinneringen op aan een overmaat HET LICHTEN DER ZEE De Vlissingers en trouwens alle Zeeuwen gaan vroeg naar bed. In de restaurants op de N oordzeeboulevard wordt het zo tegen tienen bedenkelijk leeg en het aantal wandelaars, dat langs de kust verpozing zoekt daalt zienderogen. Zo is Het ook op Dom burg, zo is het in Zoutelande, zo is het in alle badplaatsen aan de Schel, demonden. Dat geeft hen iets lande lijks en een onmiskenbare rust en misschien is dat de kwaliteit ivel van onze badplaatsen. Maar soms is het jammer, dat de mensen in bed kruipen op zoele zo meravonden. Dagen achtereen heeft de Noordzee nu al „gelicht" en ge licht met een helderheid, die in geen jaren te zien is geweest. Voorbijva rende schepen waren omgeven door een krans van smaragdgroen licht. Steentjes, die je in het water keilde werden fonkelende edelstenen. En wie de moeite nam om in de golven te duiken of zelfs maar even pootje te baden, kon genieten van een uniek schouwspel. Tot diep onder het water vlak fonkelde het en ieder lichaam was, als de schepen, omgeven door zon zelfde smaragdgroene krans, die na bleef fonkelen ook als men het water reeds lang had verlaten. Ieder brekend golf je aan de kust was trou wens feestelijk om te zien. En dat zagen.... langs de hele Zeeuwse kust misschien geen twee honderd mensen. Nu kunt ge natuurlijk zeggen, dat het in bed ook schoon was om te rus ten. Maar ik zeg dan: Jammer, dat ge wat ge één keer in de tien jaar zo schoon kunt zien, ditmaal niet ge zien hebt. van bureaucratie in een volslagen chaotisch economisch leven. Het is verbonden aan de zwartste naoorlog se tijd, toen er gebrek was aan alles en toen de bankbiljetten als het ware op de straat voor het opscheppen la gen. Tegelijk met het opruimen van de financiële augiasstal en met het binnenstromen van ruimere middelen om de verpaupering der massa tegen te gaan, heeft het onder, christelijk democratische heerschappij staanae Frankfurter beheer de economische wetten de vrije teugel gelaten. Alles is sedertdien duizendmaal beter ge- faan. De industrie is snel op gang ge- omen en de winkels zijn met waren overvoerd geworden. Eerst met dure en slechte waren, daarna met minder dure en veel betere waren. Ieder win kelstraat in West-Duitsland is nu het volmaakte tegendeel van de armoedige vertoning van nog maar een jaar geleden. Er worden zoals wij in een vorig artikel opmerkten in Duitsland vele sprookjes verleid, doch de Frankfurter professor Er- hard is de enige die middels zijn vrije economie een sprookje waar gemaakt heeft. Nu steekt er wellicht een grond van waarheid in het socialistische betoog, dat het zeker niet alleen dc vrije economie was, die eindelijk de pro ductieve machine in Duitsland op gang gebracht heeft er is immers nog zoiets als Marshallhulp en de geidsanering was niet het werk van Duitsers, doch van de bezetters dit neemt niet weg. daf de partijen, die het regiem van Frankfurt ge steund hebben, vruchten zullen pluk ken van de grote herleving. Op een aantal punten trekken alle partijen één lijn. Natuurlijk spreken zij alle schande van de ontmantelings- politiek, die in het Roergebied on danks alle verzet nog wordt voortge zet. Aan schampere opmerkingen over de bezetters en hun hebbelijkhe den laat niemand het ontbreken, ook niet zij, die heimelijk wel zo verstan dig zijn te beseffen, dat van een te vroegtijdig afrukken der bezetting zeker geen heil te verwachten is. Slechts twee factoren zyn aan het begin van de verkiezingscampagne nog onzeker. Alle parfyen dingen nog naar de gunst van de klasse der vluchtelingen uit het Oosten. Zij ver. tonen de tehdenz politiek als eèn klit aan elkander te hangen. Wie greep op de grote groep en vooral op haar geestelijke leider, de protestantse godsdienstleraar Goebel te Lippstadt, kan krygen maakt kans op winst van millioenen stemmen. Maar Goebel zwijgt nog als het graf en laat dc partijen onderdanig tot zich komen om hun waren aan te pryzen. Het is deze groep, vele millioenen sterk, die het* minst heeft geprofiteerd van de vooruitgang der dingen in Westduits land en dié dus wellicht het meest vatbaar is voor de socialistische in. blazingen. Al te sterk durven de so. cialisten echter nog niet op hen te bouwen. Do vraag is voorts hoeveel kiezers Inderdaad ter stembus zullen komen. De stemming ln de massa is nog maar zeer louw en vooral de c-hnsteiyke party vreest, dat haar boeren -aanhang in de maand Augus tus teveel werk omhanden zal hebben om tyd te nemen voor zulke onbelang. rijke dingen als stemmen. Ook de vo rige verkiezingen hebben zich geken. merkt door vele afwezigen. 3llsschien spreekt het feit, dat nu voor een re- publikeins parlement gestemd moet worden, meer tot de politieke verheel, ding. In Augustus geen landbouw- uitzendingen. Evenals het vorig jaar heeft de af deling voorlichting van* het ministe rie van landbouw, visserij en voedsel voorziening ook voor ,1949 besloten, in verband- met de drukke werkzaamhe den te plattelande, de radio-uitzendin gen. welke elke Maandagavond van 19.4520.00 uur in het kader van het landbouwkwartier van genoemde af deling zijn te beluisteren, gedurende de maand Augustus stop te zetten. De Skokoraky 11-511. de eerste helicopter met aiuphibilandingsgestel, heeft zyn eerste proefvlucht gemaakt- Deze helicopter zal vooral voor het redden van schipbreukelingen worden gebruikt. Plunderingen en brandstichtingen De ivoesle kreten Slaet op ten trommele van diredom-deine" en ..Vivent les Gueux" zullen nooit met groter ontzetting door de brave 16e-eeuwse vaderlanders zijn aangehoord dan op die beruchte en gedenkivaardige 27e Juli van het jaar 1574 in Axel. Rood kleurde zich de hemel boven Oosl- ZeeiLwsch-Vlaanderen en de burgers van Axel-, Bouwen de Brune, Lieven- de Vpogelarem, Joos Cappe en al die anderen-, zaten met vrouw en kind angstig weggedoken in hun huizen. De Geuzen waren gekomen, maar in plaats van vrijheid te brengen en verlossing van de Spaanse dwingelandij, ontpopten zij zich als brutale rovers en brandstichters.. De terreur van los geslagen elementen vlamde over het Vlaamse land en Axel was de brand haard geworden. Nu zo wat vier eeuwen geleden was de staatkundige toestand in deze ge westen geheel anders dan nu. Zeeland vormde samen met Holland een graafschap, waarvan de Westerschelde de glinsterende zuidelijke grens was. Het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaan- deren was een deel van het aloude graafschap Vlaanderen en beide graaf schappen waren door huwelijken en vererving aan de Spaanse kroon geko men. Het kookte en gistte in die jaren in geheel West-Europa cn ook boven Zuid Nederland pakten zich donkere wolken samen. Katholieken en Her vormden, Prinsgezinden en Spanje- aanhangers maakten zich op om te strijden voor die overtuiging, die zij Voor de enig juiste hielden. Sommige steden verklaarden zich aanhangers van de Prin£, sloten de Spanjaarden buiten cn begunstigden de Hervor ming, anderen verzetten zich met hand en tand tegen de nieuwe leer maar waren ook Spanje beu en weer an deren toonden zich behoudensgezind zowel op staatkundig als godsdienstig terrein. Botsingen konden niet uitblij ven. BEELDENSTORM Axel was aanvankelijk eigenlijk 'n oase van rust in deze woestijn van strijd. Hoewel de uitoefening van de Hervormde leer verboden was. vond ze toch in stilte voortgang omdat de Katholieke magistraat een oogje dicht kneep. Dat ging goed tot St, Bartels dag, Zondag 25 Augustus 1566. Een ,aanlal beeldenstormers drong op die dag de kerk en het klooster binnen, en vernielden wat er maar te vernie len viel. De gevolgen van deze daad kwamen echter op de Hervormden neer: de Graaf van Egmond stuurde van Gent uit honderd ruiters om de orde tc herstellen cn de Protestanten iedere oefening van hun godsdienst onmogelijk te maken. Enkele beelden stormers werden geëxecuteerd „met ten zweerde zo datte de dodt maar volght" en de twee predikanten moes ten de vlucht nemen. Gedurende enkele jaren bleef het nu rustig, wanneer men de grote wa tervloed van 1570. die ruim 3000 Zeeu wen het leven kostte, wegdenkt. Bo ven de Schelde echter hadden zich grote veranderingen voltrokken. In navolging van Vlissingen hadden Na de boterham en voor het naar bed gaan wordt er voorgelezen. Dat is een ijzeren principe waarvan mijn dochter niet wenst af te wijken. Ik kan dat billijken. Waarom zou zij ook niet haar portie romantiek op. eisen ter versiering van haar weliswaar onbe kommerd, maar toch iet. ivat eentonig beslaan. En aangezien haar moe der zich gaarne als Alice in Wonderland, zo klein maakt als de drié kleu tertjes om nog eens te kunnen ronddwalen tus sende krekeltjes en de korenbloemen blauw daarom onderwerpt zij zich met genoegen aan die dochterlijke eis, en vraagt elke avond wel willend: En wat zal 't wezen, dame. Wij hebben namelijk, in de loop van haar luttele jaren, een klein repertoi re opgebouwd. Het is be gonnen met Freddie Lan- geler, en wij beiden ken nen de avonturen van haar guitig beestenvolk van binnen en van bui ten. Zozeer, dat sommige dichtregels spreekwoor den zijn geworden in de huiselijke kring. Daarna hebben wij ons hart verpand aan „Het verloren schaap" van Han Hoekstra, dat wij geestdriftig de onsterfe lijkheid van Van Alphen en zijn „Kleine gedigten voor kinderen toewensen" (Enige van die „gedigten" hebben zich trouwens eveneens een plaats in 't repertoire bevochten, en misstaan daar gans en al niet. Hebt u wel eens de proef genomen met: Wel kom, lieve kleine zus! en de historie van Jan, die zo vurig een konijn be geerde?) Wij hebben ui tentreuren de versjes uit de oude doos gereciteerd, als daar zijn de vermake lijke geschiedenis van hel mannetje, dat een oud gouden vijfje in zijn stal. Zetje vond, en het droevig lot van de .onverzadelijke Hollebollegijs. Wij stapten op het pro za over en lazen tot onze lering en vermaak alle avonturen van Bolke de Beer en deszelfs vrienden en magen. Wij verdiepten ons in "de belevenissen van diverse Daantjes en Harlekijntjes. Maar geen van die alle kan in ons beider schat ting ooit stijgen tot de hoogte van de vier kleine boekjes, die nu al zo'n veertig jaar zich maar stilletjes laten herdruk ken. En onverdroten en blijmoedig, alhoewel ik 't grondig kan dromen, sla ik maar telkens weer op dringend verzoek de eerste bladzijde op van dat kleine meesterwerk, waarvoor ergens in een Haags park een monu ment staat opgericht, en met ere: Ot en Sien. Waarom, zo héb ik mij vaak afgevraagd, zijn de ze boekjes met hun korte lesjes in allersimpelste woorden zo magisch aan trekkelijk? Waarom leest de volwassene, lussen Galsworthy en Couperus door, met zo warm en in tens genoegen de dood eenvoudige belevenissen van deze twee buurkin deren? Hun wereld wordt afgepaald door een huis kamer, een bleek en een stoep. Wat daarbuiten ligt is de grote gevaarlijke wereld, vol toeterende vrachtauto's en omwaai ende bomen. Hun avon tuurlijkste ervaringen zijn de ontmoetingen met een spin, en kikker, een draaiorgel4 en een ker misklant met een aap. Zij amuseren zich met een poppenwagen en een- paard zonder wagen. Zij hinken én springen touwtje en spelen met kastanjes en breien brod- dellapjes. De volwassenen in hun wereld zijn een vader die grapjes maakt en zomaar een héle ka chel de trap afsjouwt. Een moeder met een de gelijk schort voor die al tijd wel een minuutje heeft voor een spelletje cn een versje en een lapje om een zere vin ger. Een opa-met-een- baard die je boven zijn hoofd kan tillen en een Grootmoe, (lie weliswaar een beetje doof is, maar altijd een appel weet té vinden in de lade van het kastje. Een zusje dat al naar de grote school gaal en gratis de spannendste verhalen over verdwaal de kinders mee naar huis brengt. Het is niets en het is alles.. Het is wat wij, volwassen geworden, nooit meer terugvinden; het argeloze geluk. Hel geluk van een kleine zui vere wereld, zonder geld, zonder eenzucht, zonder hang naar macht of aan. zien, zonder driften en zonder twijfel. Een geluk, dat zelfs voor menige Ot en Sien van onze dagen niet meer is weggelegdWant hun moeder zit bij de kapper of in de bioscoop en hun vader bij Holland-België en hun zusje is een klei ne krïbbékat, die om een ijsje jengelt. Een bleek met gras en een hoop zand laat me niet lachen. Drie hoog achter met een familie boven en onder, en hoog stens een platje met een kolenkist. Zullen jullie binnen kort ook historie zijn, Ot en Sien? Een beziens waardigheid uit die goeie ouwe tijd, toen er nog zoiets als een huisgezin bestond? Wat zullen we vanavond eens lezen? „Van Ot en Sien, dat ze in die ton gingen zitten". O wijze Diogenes SASKIA. meer plaatsen zich aan de zijde van Oranje geschaard en toen men zich veilig genoeg wist, werden de Zeeu wen driester cn begonnen strooptoch ten te ondernemen in Vlaanderen. Sas van Gent en Biervliet plunderden zij in April 1572 en ook in Axel kreeg men het benauwd. TOT DE LAATSTE MAN Alva was in 1573 vervahgen door Requesens en Axel was geheel onder Spaanse invloed. De geloofsvervolging stak weer dc kop op: zo werd in 1574 zekere Jan de Buck opgehangen men deed hetzelfde met Zeeuwse kooplieden die in de gemeente zaken kwamen doen. Dit zette kwaad bloed en de Oranjeklanten besloten wraak tc nemen. Op 26 Juli 1574 landden enige Zeeuwse schepen bij Ter neuzen en ter. wijl 200 ruiters zich in een hinderlaag verscholen hielden, snelden 500 man voetvolk naar Axel, waar zij tegen de ochtend van de 27e aankwamen. De Spaanse bezetting cn een aantal bur gers, met wapens uitgerust, deden 'n uitval. De Geuzen stelden het voor alsof zij luchtten en de Axelaren kwamen in een hinderlaag terecht, waar zij lot de laatste man werden iiitgemoord. De stad kon worden in genomen! Het liep echter anders. De ongenode gasten van Axel grotendeels ge huurde lieden, zoals Duitsers. Fran sen. Engelsen en overgelopen Vlamin gen, van niet al te best allooi sloe gen namelijk aan het plunderen. De rovers-practijken waren zelfs zo ..doeltreffend", dat de gemeerjte door de inname zeer in welvaart achteruit ging. Dc kerk met de aanzienlijkste gebouwen werden in brand gestoken en de baljuw en de burchheer werden gekwetst. Vele inwoners hadden hun huizen moeten verlaten en vagebon deerden in de omgeving, waar de Geü- zen trouwens ook veel schade hadden berokkend. Met dit alles had men zijn vrijheid nog niet terug, want de Geuzen trok ken weer weg, zodat Axel in Spaanse handen bleef. Twee jaar later kozen echter de Staten van Vlaanderen voor de Prins van Oranje. Maar ondanks de aangelegde versterkingen en het geschut, dat men had aangevoerd, ging dc stad in October 1583 door ver raad van de hoofdbaljuw van 't Land van Waes weer in Spaanse handen over. Het werd Juli 1586 voordat Axel definitief bevrijd werd, namelijk door Maurits' troepen, die in 1583 eveneens te Neuzen waren geland en van de al daar aangelegde Moffenschans uit het Land van Axel inamen voor de Prins. Het Wereldgebeuren In de Amsterdamse haven is liet 2000ste schip sinds 1 Januari binnengelo pen. Vorig jaar arriveerde het 2000ste schip één maand later. Het militair hulpprogramma, dat president Truman aan het Congres heeft voorgelegd is zeker, een zaak om even by stil te staan Indien de gevraagde 1450 millioen dollar wor den toegestaan zal in de komende maanden een stroom van wapens, variërende van radar-toestellen en vliegtuigen tot militaire kleding naar West-Europa kunnen stromen. Op zich zelf is deze grootscheepse on derneming tot bewapening van de vrije landen" een logisch uitvloei sel van het Atlantisch Pact, dat immers tot bedoeling heeft een ge ducht militair front tegen <le Sov- ict-Unie te vormen. De tekstvan het Pact heeft alleen betekenis in dien ze geschraagd, wordt door machtsvorming in snel tempo. De West-Europese landen kunnen met alleen de opbouw van een sterk mi litair apparaat bekostigen zonderde economie ln gevaar te brengen. Dc militaire hulp is dus een onontbeer lijke aanvulling van de Marshall hulp. De ondertekening van het At lantisch Pact is indertijd gepaard ge gaan met de nodige woordenryke fanfares gewijd aan vrede en demo cratie en met luid klaroen geschal. Dat alles vermag echter niet de werkelijkheid te verhullen. Deze is dat de Ver. Staten de leiding heb ben genomen van een enorm blok van landen die stuk voor stuk tegen de Sovjet-Unie worden gemobili seerd. Op die manier willen de lei dende staatslieden tot een over macht komen', die de Sovjets voor de komende maanden zal afschrik ken van verdere uitbreiding van hun invloedssfeer en die het Westen la ter eventueel in staat zal stollen 't initiatief te nemen tot terugdringing van de Sovjets. Deze leiding van de Ver. Staten Amerikaanse invloed op de gang van zaken in het Westen. Ameri kaanse officieren zullen in de diver se landen de besteding van, de hulp Inspecteren en van advies dienen. De hulp zal worden opgeschort in dien enig land een politiek gaat vol gen „strydig met net nationale be lang van de V.S." Indonesië heeft geleerd wat de betekenis is van deze bepaling. Wel licht is de vorming van een groot anti-Sovjet front onder sterke, lei, ding van de V.S. onvermijdelijk. Tsjecho-Slowakije. is vorig jaar een schreeuwend teken aan de wand ge weest. Reden (ot juichen geeft liet Pact en het daaraan verbonden hulppro. fram niet. Wie heeft er veel ver- rouwen in een verloving tussen Mars en Pax? Waar zal op den duur de steeds opgevoerde bewapenings wedloop toe leiden? De bewering, dat elk nieuw vliegtuig voor West- Europa en elk nieuw kanon een stap nader t°t de vrede brengt vindt geen steun in de geschiedenis. Machtsvorming zonder meer schept altijd het gevaar van machtsmis bruik. De kwestie van oorlog of vre de is niet het eenvoudige rekensom metje: zorg sterker te zijn dan de tegenstander en hy durft niet aan te vallen. In Amerika zelf bestaat een ster ke oppositie t©g<m het militaire hulpprogramma. Vooraanstaande se natoren onder wie Ta ft, Vandenberg en Dulles zijn er tegen gekant. Linkse democraten en rechtse repu blikeinen ontmoeten elkaar in hun verzet tegen de plannen van Truman en de zijnen. Er staan in dc Senaat vinnige debatten fe wachten, waar van de uitkomst nog niet te voor spellen Is. Verwerping van het wetsontwerp zou een leleyke streep halen door de politiek van het Wes ten. Vooral in West-Europa zou dit n zeer onaangename indruk maker.. De oppositie kan echter het nuttige doel dienen remmend te werken op al te grote militaire voortvarendheid. Een man als Vandenberg heeft er Zaterdag bij president Truman op aangedrongen te streven naar oen overeenkomst met de Soviet-Unie tot vermindering van de bewape ning en versterking van de Ver. Na ties. Deze verrassende uitlating uit de republikeinse hoek verdient ze ker de aandacht. Gemeentelijke bouwvergunning blijft vereist. De publicaties over het verlenen voor een algemene Ryksgoedkeuring voor bouwwerken, waarmede een be drag van ten hoogste 500.is ge moeid, geven aanleiding lot misver stand zo deelt het ministerie van we deropbouw cn volkshuisvesting mee. De hier bedoelde maatregel heeft al len tot gevolg, dat voor deze werken in het vervolg een afzonderlijke rijks goedkeuring niet langer wórdt ver eist. Dat betekent dus niet zoals som migen blijkbaar menen, dat nu ook de normale gemeentelijke bouwvergun ning kan worden gemist. 40 Hamburgse Studenten, die hun collegegelden verdienden aLs kinder-op- passers kunnen thans de cipiers vervan gen van de gevangenis van Hamburg, die met vacantie zijn. Het ontwerp voor liet nieuwe gemeentehui» tc Kapcllc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3