PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Hof en verdedigers kregen dreigbrieven BILT Was Lages werkelijk onkundig van de mishandelingen? Siatenziüing REPUBLIKEINS PARLEMENT OVER VAN R0YEN-R0EM-ACC00RD Vandaag J DROEVE PLECHTIGHEID OP HET VLIEGVELD SCHIPHOL DRUKTE LANGS ZEELANDS KUST DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 182 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwre Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 Juli 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie £2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur- Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2024 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwe rijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. PROCES-LAGES. Nadat het Amsterdams Bijzonder Hof verleden week 3 dagen lang het proces te gen Willy Lages. de 48-jarige voormalige chef der Sicherhcitspolizci te Amsterdam, had gevoerd, werd de zitting Dinsdagmorgen voortgezet. De president, prof. mr J. A. van Hamel, opende deze vierde zitting met de vol gende verklaring. „Van verschillende zijden hebben degenen, die aan de leiding van dit proces deelnemen, smaadbricven en dreigbrieven ontvangen, die van verschillende gccstcs- sympathieën getuigen, al naar gelang zij zijn gericht tot het Hof, de verdediging, misschien ook tot de advocaat-fiscaal. Voor zover het ons zelf, de leden van het Hof, aangaat, zal lk daarover niets zeggen, want iedereen begrijpt, dat wij onze plicht moeten doen en dat dit een zware plicht is." Op dit punt pauscerdc de president een ogenblik en vervolgde toen met veel na druk: „Maar voor zover het de dreigbrieven aan de verdediging betreft, wil ik dit zeg gen: deze twee verdedigers hebben ten deze slechts een zeer zware plicht te ver vullen, die ze zelf niet gezocht hebben. Ze zijn door mij, krachtens de wet. aange wezen om als toegevoegde raadsleden deze verdachte ter zijde te staan. Ik heb hen deze taak op hun schouders gelegd en zij zijn verplicht zich hiervan te kwijten met alle bekwaamheid waarover zij als advocaten beschikken. Zij zouden te kort schie ten, wanneer zij him taak als verdedigers niet zo goed en nauwgezet mogelijk zou den vervullen". Opnieuw hield de president een ogenblik de adem in, alvorens hij niet zonder ontroering de verklaring besloot met de woorden: „Wij doen hier recht in naam van de Koningin en het is in strijd met de Neder landse rechtspraak, wanneer iemand de verdeging lastig valt." Op deze vierde procesdag werden eerst els getuigen gehoord D. G. Wakker en J. van Putten, beiden bewakers bij de ge vangenis aan de Weteringschans te Am sterdam. Beiden gaven een uiteenzetting van wat hen uit eigen waarneming be kend was omtrent de mishandeling van weerloze gevangenen. Zestien Joden wer den bijv. opgesloten in een één-persoons- cel. Allen waren tevoren mishandeld. De gevangenen die verdacht werden van de overval op het bevolkingsregister, wer- De zomerzitting der Provinciale Sta ten van Zeeland werd ditmaal geken merkt door de hitte. Zeker, het was koel in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal in de Zeeuwse hoofdstad, maar in geen jaren is er door de he ren Hoogmogenden zoveel koffie, thee cn limonade verwerkt als op deze zitting, die tussen haakjes duurde van tien uur des morgens tot zes uur in de avond. Deze lange duur werd ditmaal ech ter niet veroorzaakt door al te rijke lijk vloeiend spraakwater, maar door de enorm lange agenda, die achteraf bekeken toch nog in bewonderens waardig tempo werd afgewerkt. De redevoeringen waren veelal kort, pun tiger, dan bij een vorige gelegenheid enbelangrijk. Zó lastig maakten de Statenleden het Gedeputeerde Sta ten, dat herhaaldelijk overleg moest plaats vinden en Gedeputeerden óf 'n voorstel aan moesten houden, óf toe zeggingen doen om door de Staten ge wenste veranderingen aan te brengen. Hoofdschotel van de agenda bleek achteraf de subsidieverlening aan het waterschap „Het Vrije van Sluis" te zijn. Er is bittere critiek geuit jegens het bestuur van dit Waterschap, dat naar thans officeel werd toegegeven, de zorg voor zijn zeeweringen toch wel lelijk verwaarloosd heeft. Daarbij bleef het zelfs niet. maar uit de me dedelingen van Gedeputeerde Hamc- link bleek duidelijk, dat zelfs als de provincie medewerking verzocht en inlichtingen vroeg om aan noodtoe standen een eind te kunnen maken, de gevraagde medewerking niet werd verleend dan na krachtige pressie. Dit is natuurlijk een misstand. Mag men de geruchten geloven, dan spruit een en ander mede voort uit tegen stellingen tussen bestuur en techni sche leiding en uit het feit, dat de benoeming van een dijkgraaf nu reeds enige jaren op zich laat wachten. Niettemin krijgt men een onhoudbare toestand, als de zeewerin gen daardoor verwaarloosd worden en inundatiegevaar ontstaat. Daarom is het goed. dat de harde woorden, die in de zitting der Provin ciale Staten werden gesproken, de waterstaatkundige toestand van „Het Vrije van Sluis" tot een openbare aangelegenheid hebben gemaakt. Want al dreigt er dan geen onmiddel lijk overstromingsgevaar, verwaarlo zing der zeeweringen is onduldbaar. Dat de provincie rekening houdt met de psychologische inzinking, die na de voor West Zeeuwsch-Vlaanderen zo noodlottige oorlog in dit gebied heer ste, lijkt ons zeer juist gezien. En juist is het daarom, dat Gedeputeerde Staten „Het Vrije van Sluis" op de been willen helpen en niets daartoe ongedaan laten. Er waren Statenleden, die op het standpunt staan, dat het Vrije zelf beginnen moet met ri goureuze verhoging van zijn dijkge- schot. Psychologisch zou dit onjuist zijn. De thans gekozen weg is beter. Belangwekkend was de gedachten- wisseling over de gehuwde ambtena res, waai-bij de opvatting, dat de vrouw vrij moet zijn om haar maat schappelijke roeping te volgen en de andere opvatting, dat de vrouw in haar gezin thuis hoort, vrij scherp te genover elkaar kwamen te staan. Het pleidooi van mevr. van den Broecke- de Man voor de gehuwde ambtenares, was treffend cn oprecht, de heer Schets stelde daartegenover de andere opvatting het meest eloquent ter dis cussie. Het debat over de Stoomtram Wal cheren en de zeggenschap der provin cie in deze N.V. moge dan al theore tisch geweest zijn, zoals de heer van Oorschot die aan dit vruchteloos debat kranig een bevredigend slot den geboeid op hun kribben neergelegd en moesten zo een maand lang dag en nacht blijven liggen. Vele malen hoorden zij gevangenen in een vertrek, waar zij door S.D.-ers werden ondervraagd, lang en hartbrekend gillen. Verdachte Lages verweerde zich tegen dit punt van de tenlastelegging, waarbij hij ervan wordt beschuldigd verantwoor delijk te zijn voor de gepleegde mishan delingen, met meer felheid dan tegen de vorige. De thans geëxecuteerde Maarten Kuiper had volgens een getuige een naald van zijn revers getrokken, deze in zijn bran dende sigaar gestoken en de gloeiende naald onder de nagel van de getuige ge prikt. Later deed hij dat nog vele malen, waarbij hij de naald echter in getuige's zitvlak stak. Een andere maal hadden de S.D.-ers een slachtoffer aan een mede-ge vangene geboeid, wiens gezicht tot bloe dens toe kapot was geslagen. Gebogen moest deze man tenslotte naar het ver trek lopen, waarna hij zijn kwelgeesten beleefd moest toeroepen: ..Heren, ik dank u voor de gezellige avond". De getuigen konden geen licht werpen op de vraag of Lages van deze mishande lingen op de hoogte was geweest. Lages zelf zeide stomyerbaasd te zijn over deze verklaringen, hij achtte ze welhaast on gelooflijk. Een der Joodse vrouwelijke gevange nen. de 50-jarige Betsy le Grand, vertel de. als getuige gehoord, hoe een medege vangene, een vrouw, die in verwachting was. in de Euterpestraat was verhoord. Zij kwam terug in de barak van de ge vangenis aan de Weteringschans met een gezwollen gelaat en vertelde door Krimi- nal-Sekretar Doering te zijn gehoord over een ondergedoken Duitse communistische vriend, die door de S. D. gezocht werd. Toen ze zijn adres niet wilde vertellen, zou Doering haar geslagen hebben. Ze riep hem toe, dat ze in verwachting was, waarop Doering haar prompt een schop in de buik toediende. Getuige Le Grand zeide, dat de vrouw dezelfde nacht een miskraam had. De volgende dag was ze weer gehaald en verhoord. Lages zeide, dat hel hier een gedeser teerde Duitse Marineman betrof. Deser teurs werden steeds opgespoord door de Feldgendarmerie. Hij kon zich dus niet voorstellen, dat Doering deze zaak zou hebben behandeld. DE MIDDAGZITTING. Een Poolse Joodse vrouw D. M. Wajn- stock was de eerste, die 's middags voor het getuigenhokje verscheen. Zij vertelde, dat zij op weg naar Auschwitz vele Duit sers had gezien, maar dat de gezichten van Kampen en Blumenthal nimmer uit haar geheugen zouden verdwijnen. „Ze rtapten en sloegen mijn arme oude moe der" zo ging de getuige voort. „Mijn moeder moest op haar knieën gaan lig gen. maar zei. dat ze toch niet zou ver tellen van wie ze de valse persoonsbewij zen had gekregena. God zal ons bijstaan, zei ze. Toen hield Blumenthal haar een portret van Hitier voor en zei: Dat is onze God en die heeft gezegd, dat jullie allemaal moeten worden uitgemoord. Daar help ik graag aan mee. Jullie zijn alle maal zwijnhonden." De president liet vervolgens Blumen- Ihal en Kempen uit de cellen halen en naar de zittingszaal brengen. Daar wer den ze opnieuw met de getuige gecon fronteerd. .Dat zijn ze" zei mej. Wain- stock. Begeleid door een kennis werd vervol- Dr. Masjoemi is niet tevreden. Republikeinse regering komt Vrijdag aan het woord. In de op Maandagmorgen te Djocja gehouden zitting van het werkcomité van het K.N.I P. gaven negen sprekers zich op voor het de bat over de nieuwe verklaring van Moh. Hatta ten aanzien van het ac- coord van dr. van Roijen en mr. Roem. Mr. Samsoeddin vond deze overeenkomst het uiterst bereikbare resultaat. Hij wilde de overeenkomst niet afkeuren, doch is er niet mee te vreden. Het uiteindelijk ideaal dient op de Ronde Tafel-conferentie te wor den bereikt. De tweede spreker van de Masjoemi, Zainalarifin eiste spoe- Ontploffing in Spaans stadje eist 22 doden. In het Spaanse stadje Tarancon 80 km. ten Z.O. van Madrid heeft een fabriek van springstoffen grote scha- dee aangericht. De straten lagen be zaaid met glasscherven en bijna alle huizen liepeen lichte schade op. Tot dusver zijn er 22 doden en 30 gewon den geteld, grotendeels soldaten, die met de bewaking van het magazijn waren belast. De oorzaak wordt ge zocht in de grote hitte. Het ideale horloge Een bekende Zwitserse horloge fabriek vervaardigt reeds ruim 10 jaren polshorloges, die men niet behoeft op te winden, De armbe wegingen van de drager of draag ster worden daartoe benut. Thans heeft deze fabriek een nieuw automatisch damespolshor loge geconstrueerd dat ook bij een vrij gering aantal armbewegingen van de draagsters steeds voldoende ganreserve heeft. Dit horloge is het eerste met een kogellager. Bin nenkort zal het ook in Nederland op de markt verschijnen. dige terugtrekking van het Neder landse leger uit Renville-gebieden. terwijl de vertegenwoordiger van Su matra, Zainal Abidin Achmad op de korst mogelijke termijn teruggave eiste van de steden Boekittinggi. Pa- jakoemboe en Benkoelen aan de Re publiek. De vertegenwoordiger van de P N. IMangkoesi Sarkoro, accepteerde het accoord als verandering van de tactiek, er is nu in onze strijd een nieuwe fase ingetreden, aldus deze spreker, die verklaarde, dat de P.N.I. sterk leiding van de regering wenste en meende, dat het kabinet versterkt moet worden met mensen, die als componenten van de Indonesische volksstrijd beschouwd kunnen wor den. Een lid van de Partai Moerba, de door Tan Malakka gestichtte volks partij, meende dat het ceasefire tege lijk moet worden uitgevaardigd met de terugtrekking van het Nederland se leger uit de „Renville-gebieden" Aanvankelijk zou de regering de sprekers Dinsdag beantwoorden, doch een later bericht meldt, dat op ver zoek de regering het antwoord op de algemene beschouwingen ver daagd is tot Vrijdag. is het 450 jaar geleden, dat I Curasao door Alonzo de Ojeda werd ontdekt. gens aan de hand naar binnen geleid, een 40-jarige man. die door de Duitsers in het gebouw aan de Euterpestraat zo geslagen is. dat hij als gevolg daarvan volslagen blind is geworden. Het was NV. A. Oostendorp uit Weesp, in wiens familie blindheid echter vrij veel voor komt. Niettemin beschikte de man over een normaal gezichtsvermogen tot op het moment, waarop hij de klappen op zijn hoofd kreeg. Dit verhaal van de blinde getuige deed mr. van Rij. advocaat-fiscaal, tot ver dachte opmerken: „Kunt u nu begrijpen waarom de Duitsers hier zo gehaat wa ren?" Lages: „Wanneer alles geschied is. zo als hier wordt verklaard, dan Is dat diep te betreuren en dan moeten die lieden daarvoor terecht staan die zich er aan schuldig hebben gemaakt. Advocaat-fiscaal: „Maar u was hun commandant." Lages gaf daarop geen antwoord en ging zitten, Lages zelf luisterde de gehele dag in het verdachtenbankje toe naar de troos teloze opeenvolging van bijna monotone wbrdende verklaringen der mishandelde getuigen, die vrijwel allen destijds waren „kromgesloten" om hen tot de een of an dere bekentenis te dwingen. Kromsluiten was echter slechts één der methodes bij de Sieherheitspolizei, maar zij was de geraffineerdste. Verre in de minderheid waren de getuigen, die alleen maar waren afgeranseld. Lages zelf. die zich aanvankelijk fel verweerde, deed er later op de dag het zwijgen toe. toen hij merkte, dat geen der getuigen ooit hem bij die mishandelingen had aangetroffen. Nadat alle Nederlandse getuigen waren gehoord, werd de zitting besloten met het horen van een vijftal Duitse kriminal- sekretiire, die volgens de getuigen de mis handelingen hadden begaan. Althans dat was de bedoeling. Maar nadat Emil Rühl letterlijk had gezegd, dat hij „nog nimmer een mishandeling had gezien", „nog nooit van kromsluiten had gehoord" en dat er „nimmer een opdracht was gegeven ge vangenen tot bekentenissen te dwingen" en Biebahn hetzelfde had verklaard, zag prof. van Hamel van het verhoor der overige Duitsers af met de motivering dat de ondervraging van deze gedetineer den, die voor de gepleegde mishandelin gen zelf in hun eigen zaken nog verant woording zullen moeten afleggen, onder deze omstandigheden volkomen nutteloos en onmenselijk is. Gratie verleend. Bij K.B. is gratie verleend aan H. Krikkc. ter dood veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden en aan C. Bout ter dood veroordeeld bij sententie van het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof. Poging om havenstaking te verwekken, mislukt. Maandagmorgen arriveerde in Am sterdam het Canadese schip Lauren- tion Lake ,dat ligplaats koos langs de kade van de Amsterdamse Droog dok-Maatschappij. In de loop van de zelfde dag verschenen op het terrein dezer maatschappij enige personen, die de werklieden, die op het schip werkzaamheden verrichten, ervan trachtten te overtuigen, dat in ver band met de strijd tussen de Canadese zeelieden enerzijds en de Canadese re ders en regering anderzijds, welke strijd de havenstaking te Londen tot gevolg heeft gehad, dit schip „hon derd procent besmet" was. Voorts zei den zij. dat in Londen nu wel over eenstemming 's bereikt, maar dat de ze niet geldt voor de rest van de we reld. Op verzoek van de directie van de A.D.M. werden de mensen van het terrein verwijderd, waarna zij buiten het terrein op de openbare weg be gonnen pamfletten te verspreiden. Daarin werd onder meer opgewekt na afloop van het werk bijeen te ko men in een vergadering te Nieuwen- dammerham. Bijna geen der werklie den van de A.D.M. heeft aan deze op roep gehoor gegeven. i)e enorme schade, die tijdens de oorlog" aan de dijken op Walcheren werd aangericht, is weer geheel hersteld. Nu is nien bezig de golfbrekers te vernieuwen. Urnen met as van 10 Amerikaanse journalisten naar de V.S. De as van tien Amerikaanse jour nalisten. die bij de ramp met de „Fra- neker" zijn omgekomen stond Dins dagmiddag in een van de grote han gars van Schiphol. Tien meter hoge kaarsen wierpen een flauw licht op het paarse fluweel van de catafalk. waarop de urnen waren geplaatst en op de stars en stripes en het rood wit blauw van de daarachter gedrapeerde vlaggen. Dr. Herman B. Baruch, hun ambas sadeur in ons land. onze ministers Stikker en Spitzen, zij stonden temid den van de stille schare, die om vijf uur precies de massieve deuren van de hangar zich zagen openen, waar door de „Schiedam" langzaam binnen rolde. Links in de hal werd de ma chine geparkeerd, juist voor de vijf sombere lijkenauto's, die wachtten om een deel der lading van de „Schiedam" over te nemen. Precies als een maand geleden rol de de electrische hijswagen naar vo ren om met zijn hefarm de kisten van het vliegtuig op de betonnen vloer te zetten. De kisten, die langs mechani sche weg het vliegtuig verlieten, de urnen, die de een na de ander uit de „Schiedam" werden gedragen, zij pas seerden een bij het vliegtuig opge stelde erebemanning van de K.L.M. Iedere kist en elke urn werd be dekt met orchideeën, alvorens zij werden geplaatst in de lijkwagens. Het laatst werden de tien urnen van de Amerikaanse journalisten uit het toestel gedragen en naast elkander op de catafalk gerangschikt. Dr. Baruch was de eerste, die naar voren trad en zijn krans bij de catafalk neerleg de. Secondenlang bleef hij onbeweeg lijk staan. Dan boog hij diep. De mi nisters Stikker en Spitzen volvoerden dezelfde droeve handeling, dr. Banier van overzeese gebiedsdelen, de heer Dellaert, de directeur van Schiphol en de vertegenwoordigers van de Ne derlandse journa 1 istenorganisaties volgden hun voorbeeld. De inzittenden van de „Franekcr" zijn op enkelen na in ons land aange komen. In de komende dagen zullen de Nederlanders onder hen op onze begraafplaatsen ter ruste worden ge legd. Woensdagmorgen in alle vroegte vertrokken de urnen met de as der omgekomen journalisten van Schiphol naar Amerika. Voor het vaderland gevallen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: soldaat F. L. Cijs, Amsterdam: soldaat J. v. d. Peppel. Wageningen: korporaal J. F. Woltman. Heino: soldaat J. J. Blox, Eersel. (N. Br.); soldaat le klas J. Hoeve. Nijeveen (Dr): soldaat P. H. van Venrooij. Heesch (N. Br.); soldaat L. E. Jacobs. Bleiswijk; soldaat le klas G. D. Deen, Bovenkarspel. gaf opmerkte, het demonstreerde, dat Provinciale Staten nauwlettend toezien, dat geen Slatenbevoegdheden bij Gedeputeerden belanden. Zij wa ken over hun rechten! De distelbestrijding werd aange houden. Het is niet de eerste maal, dat de redactie van een voorstel van Gedeputeerden moeilijkheden ople vert en dat was ook hier het geval. Jammer, want vertraging van nood zakelijke maatregelen is er ook het gevolg van. Ten slotte bleek in deze zitting nog eens, hoe ernstig de tu berculose onder het rundvee heerst. Het is goed, dat men de eventuele rijksregeling niet heeft afgewacht, maar dat Gedeputeerden de aanvaar ding van de regeling van de bestrij ding der rundertuberculose doorzet ten. Zeeland schijnt een welkom afzet gebied voor tuberculeus vee te zijn geweest de laatste tijd en met name de veehandel schijnt daarbij aller minst vrij uit te gaan. Men mag dankbaar zijn, dat aan deze wantoestand thans een einde wordt gemaakt. Verwachtingen zijn beter dan vorig jaar. Nu is het weer voor zonnebrillen en voor Ijs-met-slagroom, voor bruin, bakken.in.je.badpak en voor limonade-met-een.rietje, kortom het is het ideaalste vacantieweer, dat je je maar kunt voorstellen. Duizenden mensen peinzen er in deze dagen over, hoe goed 't toch zou zijn, wanneer ze nu vacantia hadden. Stelt U eens voor: lekker lui in het zonnetje liggen, fijn door de bossen wandelen, in een makkelijke stoel genieten van een groot gias met frisse drank. Zou het beter kunnen? Wie zo langs de Zeeuwse kusten dwaalt, komt echter tot de ontdek king dat" er niet alleen mensen zrjn, die over vacantie denken, maar ook duizenden andere, die als ware geluk- vogels thans met vacantie zijn. In Cadzand en in Haamstede, in Zouteiande en in Vlissingen, overal langs de Noordzeekust ziet men da mes in kleurige zomertoiletten en he ren in lichte sprotcostumes, onderwij zers in korte broekjes met bruinver brande knieën, scharen fietsende kinderen, winkeliers en kantoormen sen met opgerolde hemdsmouwen: allmaal gelukkige mensen met een zomerse en zonnige vacantie. Hoe staat het nu met de belang stelling van deze mensen voor Zee land? Trekt onze waterprovincie va- cantiegangers Men was hier in 't begin van het iaar pessimistisch ge stemd. De hotel- en pensionhouders hoopten natuurlijk op een goed sei zoen, maar mn vreesde, dat het zou tegenvallen. „De mensen hebben geen geldwerd er gemompeld, „Ze nebben niets voor vacantie over Het blijkt gelukkig, dat deze me ning te zwart gekleurd was. Dezer dagen hebben we verscheidene V.V.V. besturen aan de telefoon gehad cn als we vroegen: „Hoe is het met de drukte bij jullie?" dan klonk het elke keer: „Best, we zitten van bo ven tot onder vol". De hotel- en pen sionhouders langs de Zeeuwse kust behoeven niet te klagen tot nu toe. want het gaaj uitstekend. OVERAL VOL. Er is tussen de diverse badplaatsen weinig verschil. Op Schouwen-Duive- land-Haamstede, Burgh en Renesse was het in het voorseizoen een beetje slap, maar deze slapte is men nu te boven. Alle beschikbare ruimte is volgeboekt en er is zelfs gebrek aan gemeubileerde woningen. Dank zij het mooie weer ls het strandbe- zoek buitengewoon goed. Laten we van Schouwen even naar Zeeuwsch Vlaanderen gaan kijken, de toeristenstreek in opkomst. In Cadzand zucht het V.V.V.-bestuur: Hadden we maar meer hotelruimte. Ook hier is het vol. Er is nog wel een enkel gaatje te vinden, doch over het algemeen marcheert het seizoen hier best. Bovendien krijgt men vooral 's Zondags veel dagjesmen sen op bezoek, evenals in Groede. waar de hertenkamp een grote attrac tie blijkt. Groede is zeer in trek als kampeercelYtrum. Padvinders van di verse nationaliteiten hebben hun ten ten hier opgeslagen. Straatsburgers en Parijzenaren. jongens uit Verviers en uit Nederlandse steden wandelen samen door de straten van Groede. Hier is echter nog plaats, want het Arbeiderslogeerkamp is nog niet vol geboekt. omdat dit pas aan het draai en is en nog geen grote bekendheid geniet. Het kamp, dat oorspronkelijk was berekend op 112 logeergasten, heeft thans accommodatie voor 60 mensen. OP WALCHEREN. En nu naar Walcheren. De V.V.V. besturen meldden ons. dat het bezoek naar wens verloopt. In Vlissingen is er nog wel ruimte, hoewel sommige hotels zijn volgeboekt. Men heeft hier wel de indruk, dat het seizoen beter zal worden dan vorig jaar. Er zijn ook meer aanvragen dan in 1948 bin nengekomen. Dezelfde ervaring heeft het V.V.V.-bestuur van Koudekerke. Oostkapelle was de enige plaats, waar men ons vertelde, dat het nu stiller is dan vorig jaar. Men is hier dan ook nog niet vol. En in Dom burg? Eigenlijk een overbodige vraag voor een „badplaats van professie". Ip December 1948 begonnen de aan vragen al te lopen en deze stroom duurt nog steeds voort. Tot eind Au gustus is het gastenboek in Domburg bladzij voor bladzij vol. In Vrouwenpolder is men eveneens van mening dat 1949 beter wordt dan 1948 wind en weder dienende Er zijn hier buitengewoon veel kam peerders. Om tenslotte met Zouteian de le besluiten: Volgeboekt tot 1 September. Het is prettig zoveel verheugende en hoopvolle berichten te kunnen noteren. Echter moet een artikel over het vacantieseizoen altijd eindigen met cén verzuchting, die tegelijker tijd een vurige wens is: Als het weer nou maar goed blijft Nederland en Republiek in in één Veiligheidsorgaan? Dinsdag Is te Djocja door de Repu blikeinse en Nederlandse gedelegeer den, alsmede de leden der UNCL bij gestaan door hun militaire adviseurs, een begin gemaakt met de besprekin- fen over het uitvaardigen van de or- e tot het staken van net vuren. Ter wijl de betrokken partijen allen de noodzakelijkheid inzien van een zo spoedig mogelijk tof stand koming hiervan, opclat de machine voor de Ronde Tafel-conferentie te 's-Graven- liage in beweging kan worden gezet, was nr Dinsdag niets dat er op zou kunnen wijzen, of de besprekingen spoedig zullen kunnen zijn beëindigd. Alle drie leden der UNCI, de heren Cochran, Critchley en Herremans, nemen aan het overleg deel, evenals dr. van Roven, die <'e leiding der on derhandelaars van Nederlandse zijde heeft. De besprekingen gaan thans over een practisclie uitwerking van het de overkomst tussen de lieren van Royen en Roem neergelegde beginsel, dat- de Nederlandse en de Republi keinse troepen gebieden krijgen toe. gewezen waarin zH de rust en orde zullen handhaven. Het is niet onmo. gelijk, dat in de een of andere vorm een gezamenlijk lichaam, waaraan de Nederlanders en de Republikeinen deel zullen hebben, zal worden inge steld, dat zal werken niet hijst and van de UNCI en da* de nodige lei ding zal geven aan de plaatselijke organen in tie diverse streken. Kinderen vonden bom langs de Vecht. Kleine kinderen, die in een ondiepe plek in de Vecht nabij de spoorbrug van Weesp. hebben Dinsdagmiddag 'n onontplofte vliegtuigbom opgegraven. Gelukkig ontdekte de overwegwachter tijdig het gevaar. De kinderen waren plezierig bezig met hun schepjes op „dat gekke stuk ijzer" te slaan. De spoorwegwachter waarschuwde onmiddellijk de rijkspolitie en enkele ogenblikken later waren politieman nen onder leiding van opperwacht meester Leegwater ter plaatse. De op perwachtmeester constateerde, dat het een onontplofte Britse vliegtuigbom was van naar schatting 100 kg, welke vermoedelijk in 1944 toen verscheide ne aanvallen op de spoorbrug zijn ge daan. werd afgeworpen. De hulpverleningsdienst in Den Haag is opgebeld: deze zal zo spoedig mogelijk de bom onschadelijk maken en opruimen. Bovendien zal 'n nauw keurig onderzoek worden ingesteld of in de omgeving van de brug de ge vonden bom ligt op ongeveer twintig meter afstand van de spoorlijn nog meer „blindgangers" onder het zand bedolven zijn. De treinen paseren de ze plaats thans met verminderde snel heid. De secretaris-generaal der Baptisten- kerk in Italië, heelt bij de minister van binnenlandse zaken van Italië geprotes teerd tegen de arrestatie van een predi kant, op grond van een fascistische wet van 1929, „wegens het verkondigen van het evangelie". MINDER WARM Weersverwachting geldig tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit Westelij ke richtingen. Vooral in het Noorden van het land minder warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1