KAPPIE Prov. Staten in Zomerzitting bijeen Gehuwde ambtenares en Stoomtram Walcheren aan de orde De juiste weg DE ONBEKENDE VOOGD DE ZOMERZITTING VAN DE PROVINCIALE STATEN KLANKEN UIT DE AETHER en hef raadsel van de rozenhouien kist DINSDAG 26 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het georganiseerd overleg Maandag kwamen de Provinciale Staten van Zeeland in zomerzitting bijeen in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Afwezig waren de he ren M. L. J. Bruynzeel (C.H.). U. Kremers (C.P.N.) en J. Balkenende (A.R.). Nadat de heer J. D. Haak (P.v.d.A.) als Statenlid de voorgeschreven eed had afgelegd en zitting had genomen werd begonnen met de afwerking van de agenda. DE STOOMBOOTDIENSTEN. Mr. F. W. E. baron van der Feltz dankte het college van Ged. Staten voor het antwoord op zijn vragen be treffende de beschadiging van de Ko ningin Juliana tijdens de Pinkster dagen. Hij concludeerde, dat het nieuwe schip goed voldoet. De heer F. Schets (K.V.P.) vroeg nog of het rookverbod ook in enkele vreemde talen kenbaar kan worden gemaakt. Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer (K. V.P.) deelde tenslotte mede. dat na gegaan zal worden, of het mogelijk is te voorkomen, dat men bij een be zoek aan Breskens of Vlissingen fiet sen op de boot laat staan. HET GEORGANISEERD OVERLEG. Bij de behandeling van de algeme ne verslagen der afdelingen betref fende de voorstellen van Ged. Sta ten nopens de volkstelling van het Ambtenarenreglement werd het eerst het woord gevoerd door de heer T. A. v. d. Spiegel (P.v.d.A.), die de neutrale ambtenaren verenigingen minder invloed wilde geven bij het georganiseerd overleg en alleen de Het Wereldgebeuren In deze hondsdagen is de belang stelling voor politiek zowat omge keerd evenredig aan de hoogte van het kwik in de thermometer. Vacant'e ontspanning en sport zijn zaken, die de aandacht tien keer meer in beslag nemen dan kabinetscrises en parle mentaire debatten. Het interesseert de gemiddelde Belg met mate of de derde formateur er in zal slagen de koningskwestie te ontwarren en ein delijk België een nieuwe regering zal geven Van meer belang is voor hem de vraag of volgend jaar koning Coppl in de Tour onttroond kan wor den en welke coureur het kunststukje kan uithalen de Belgische wielemaam weer omhoog te brengen. Het inte- reseert de gemiddelde Fransman zo goed als niets wat er precies op het congres van de socialisten ls besloten, •t Is hoogtij seizoen met de.toerisien en dan zyn er wel andere gebeurtenis sen dié hem meer pakken. Bij de Britten is het van hetzelfde laken en pak. Dat sir Stafford Cripps zelfs in vacantietyd nog niet op de achtergrond is geraakt komt vooral door de consternatie, die zijn plan tot verhoging van de belastingen op het wedden heeft gewekt. De goklus tigen en meer degenen, die van deze vakcentrales in dit overleg wilde be trekken. De heer Schets drong aan op toepassing van de voor het per soneel der Prov. Stoombootdiensten geldende gratificatieregeling voor het gehele personel der provincie Gedeputeerde mr. A. J. v. d. Weel (P.v.d.A.) antwoordde, dat ook het rijk tot dusver de door de provincie gevolgde gedragslijn bij het georga niseerd overleg volgt en dat de gra tificatieregeling reeds lang voor het gehele provinciale personeel geldt. Bij de artikelsgewijze behandeling maakte de heer A. C. de Baare be zwaar tegeD het verbod voor provin ciale ambtenaren om zitting te ne men in openbare lichamen, te meer omdat een soortgelijk verbod alleen in Utrecht bestaat. De heer van der Weel antwoordde, dat steeds ontheffing wordt ver leend, als de arbeid voor de provin cie er geen schade van ondervindt. De verbodsbepaling is slechts een waarborg dat de belangen der pro vincie niet in het gedrang komen. De heer De Baare had desondanks bezwaren tegen de formulering van het verbodsartikel, omdat de vrijheid, die iedere Nederlander heeft, bij de provincie wordt aangetast. Hij ver zocht een redactieverandering van dit artikel. Mr. van der Weel stelde daarna voor het Ambtenarenreglement in zijn tegenwoordige vorm te aanvaarden. Ged. Staten zullen dan nagaan, of een verandering van de redactie van het gewraakte artikel wenselijk is. DE GEHUWDE AMBTENARES. Mevr. E. J. van den BroeckcDe Man (P.v.d.A.) pleitte voor het recht van de vrouw om zelf haar beroep te kiezen en de huwende ambtenares in staat te stellen haar beroep te blijven uitoefenen. De heer van der Feltz (C.H.) meen de. dat ter bescherming van de be langen van het gezin, de overheid het recht moet hebben uit te maken, of zij gehuwde Ambtenaressen wil, hebben, maar de heer L. P. van Oor. schot (P.v.d.A.) viel zijn partijgenote bij en wees erop. dat de overheid er toch ook geen bezwaar tegen heeft, dat een vrouw particuliere arbeid gaat verrichten als het gezin de op brengst van die arbeid nodig heeft De overheid denkt er niet aan. om dan de gezinsbelangen te beschermen. De heer D. Kodde (S.G.) wenste als regel geen gehuwde ambtenares, de vrouw heeft een andere taak. Hij meende echter dat uitzonderingen mogelijk moeten zijn. Mr. A. J. van der Weel antwoordde namens G.S, voor de bestaande re dactie te handhaven, maar mr. II. B. Bouwman (P.v.d,A.) verklaarde daar na teleurgesteld te zijn door deze reactie van de zijde van GS. Als de overheid de vrouw nodig heeft, zoals in oorlogstijd, neemt men de gehuwde vrouw zonder meer in dienst. De heer Van der Feltz verklaarde opnieuw tegen de gehuwde ambtena res te zyn. De heer Schets meende eveneens, dat de huwende vrouw haar beroep moet prijs geven. Het betrokken artikel werd in stemming gebracht en aangenomen met 2910 stemmen. De P.v.d.A. stemde tegen. MOTIE VERWORPEN. De heer v. d. Spieg®l diende bij ar tikel b 3 een motie in om het voor stel van G.S. om niet-categorale or ganisaties niet als landelijke organi saties te beschouwen, in strikte zin toe te passen. De motie werd ver worpen met 1722 stemmen PROVINCIE EN STOOMTRAM WALCHEREN. Bij de behandeling van het aan gaan van een overeenkomst met de N.V. Stoomtram Walcheren wees de heer Kodde erop, dat deze overeen- komst de consequentie inhoudt, dat de provincie misschien belast zal wor den met de kosten der onrendabele verbindingen. Bovendien achtte hij het onjuist, dat in de overeenkomst staat, dat de provincie vertegenwoor digd wordt door Ged. Staten. De Pro vinciale Staten immers vertegen woordigen de provincie. Ook de an dere leden hadden bezwaren. Namens Ged. Staten verdedigde de heer C. Philipse (C.H.) de overeen komst. Provinciale Staten zullen steeds invloed kunnen uitoefenen op de diensten van de N.V. Stoomtram Walcheren, met name wat de tarie ven en de dienstregelingen aangaat. Men staat nu eenmaal voor een reeds gegroeide toestand. De heer Kodde meende niettemin, dat de twee leden van de Raad van Commissarissen, die de provincie mag benoemen, door Prov. Staten be noemd moeten worden en niet door G.S. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zette hierna uiteen, hoe de situatie historisch gegroeid is. Reeds voor de oorlog wilde de Stoomtram Walche ren de lijn MiddelburgVlissingen van de P.Z.E.M. overnemen. Zij bleek echter niet in staat, de daarmee sa menhangende financiële verantwoor delijkheden te aanvaarden. De Stoom tram trad toen in overleg met de Ned. Spoorwegen en bij de tussen deze lichamen gesloten overeenkomst werd de mogelijkheid geschapen, dat FEUILLETON door MARY BURCHELL ..Zei hij dat?" Norma draaide zich om en keek de huishoudster Skr«rdijaXnoptS.e^veT- aan. „Wat ,a.-diS van stemming tegen dit plan op 1^ "^- S' hDet'oo/Ón de"l<omSe0«rkTe Parry onthield zich kiezingsstrijd ingezet met redevoerin gen van Churchill en Attlee. Rijkelijk vroeg want de Britten zullen voorals nog' hiervoor niet warm lopen. Vorige week heeft de conservatieve partij een manifest van liefst 68 pa gina's gepubliceerd met het program ma, waarmee de partij in zee zal fa an Partijprogramma's zijn meestal ehalve lang ook saai, zodat het ma nifest zeker geen best-seller zal worden. Voor de partijgangers is de lectuur van de juiste weg voor Groot Brittanië de titel van het boekje een aardige kluif, omdat voor het eerst sinds vier jaar de conservatieve duidelijk op schrift hebben gesteld hoe zij denken beter te kunnen doen dan de Labour leiders. Tot dusver im mers had hun critiek op de regering veel weg van die van stuurlui aan de wal. hetgeen de taak van de Labour propagandisten niet zo moeilijk maakte. De kern van het nieuwe programma, aan de opstelling waar van Churchill een belangijk aandeel heeft gehad is eigelyk deze: indien de consevatieven weer aan de macht komen zullen zij in grote lijnen de politiek van Labour ongewijzigd over nemen met dit verschil, dat nun be leid beter en goedkoper zal zijn. Dit is een handige zet, want enerzijds be loven zij hiermee de verbeteringen die Labour heeft tot stand gebracht te zullen handhaven anderzijds zeg gen zij toe de oorzaken van veel on tevredenheid te zullen weg nemen. De in de afgelopen vier jaar tot stand gebrachte sociale diensten zullen, kostbaar als zij zijn niet worden aan getast Deze vrucht van het Labour beleid willen de conservatieven inte gendeel verder kweken. De uitgaven zullen echter worden teruggedrukt door een einde te maken aan verkwis ting. De belastingen zullen worden verlaagd „voor zover de omstandig heden dit toelaten. „Uit deze cijfer- loze belofte zullen in de komende campagne aantrekkelijke slogans te smeden zijn. Hoge belastingen zijn voor een regering, die haar positie te verdedigen heeft steeds een teer punt. En wal zegt het program over de nationalisatie-maatregelen, die de La bour leiders even hardnekkig hebben doorgezet als de conservatieven ze bestreden Natuurlijk bepaalt het program, dat het vrije initiaief in ere zal worden hersteld en aan verdere nationalisatie paal en perk zal worden gesteld. Het program laat echter met zoveel woorden doorschemeren, dat van de reeds tot stand gekomen nationalisatie maatregelen wel niets veel meer ongedaan kan worden ge maakt. Zelfs Churchill moet dus toe geven dat de weg' terug onmogelijk is. Zelfs al mocht Labour een tweede regeer periode niet halen, het stempel dat zij in eerste periode op Albion heeft 'gedrukt valt niet meer weg te wissen. commentaar op haar meester. Ze zei slechts: ..Komt u beneden wanneer u klaar bent? U zult me in mijn kamer aan 't eind van de hall vinden". Daarop liet ze Norma aan haar lot over. Er was geen tijd om haar do mein aan een meer dan oppervlakkige inspectie te onderwerpen, maar Nor- ma bespeurde alras dat. indien het uiterlijk van het huis dan al in vol maakte Tudorstiil mocht zijn gehou den, het inwendige aan vrij wat ho gere eisen voldeed dan men in de Tu- dor-tijd stelde. De gebeeldhouwde ei kenhouten meubelen en de blauw en crème geblokte gordijnen waren ge heel in stijl, maar een bekwame hand had daaraan alle mogelijke twintigste eeuwse comfort toegevoegd. En wat kennelijk een kleedkamer met de grote kamer verbonden was ge weest, en in latere tijd een kabinet voor het poederen der pruiken, was nu veranderd in een zeer moderne badkamer. Terwijl ze zich waste, haar donkere krullen borstelde en 'n wijn- kleurige jurk aantrok, die haar war me, kleurige schoonheid op zijn voor deligst deed uitkomen, keek Norma om zich heen, genoot van iedere nieuwe ontdekking en overdacht in tussen de opmerking van haar voogd dat ..jonge mensen behoefte hadden aan licht en kleur". Dat klopte hele maal niet met de beschrijvingen die ze de laatste uren over deze man had gehoord. Het was een aardige vrien delijke opmerking, zo een als tante Janet in geen honderd jaar zou heb ben gemaakt. Hoewel haar hart nu wel onbehoorlijk luid klopte, daalde Norma toch ook met grote nieuwsgie righeid de trap af, toen ze klaar was. De grote hall was leeg, het huis heel stil hoewel van een warme, vrien delijke stilte; Norma bleef onder aan de trap een ogenblik staan. Toen her innerde ze zich de kamer waaruit de huishoudster bij haar komst te voor schijn was getreden, ging er heen en duwde de deur zachtjes open. Maar de kamer was leeg. Eén enkel ogenblik geraakte Norma in paniek bij de gedachte dat ze mis schien heel alleen in huis was. Dit was belachelijk, want het hele gebouw moest vol zijn van geruisloze, goed getrainde bedienden, anders zou deze hoge graad van comfort om niet te zeggen luxe die haar omgaf, nooit zijn bereikt. Juffrouw Parry was waarschijnlijk bezig orders te geven aan juist die zelfde geruisloze, goed getrainde be dienden en zou wel dadelijk terug zyn. Norma keerde heel zachtjes vrij wel op haar tenen terug naar het mooiste gedeelte van de hal) en be merkte dat de fraai gebeeldhouwde eikenhouten deuren op één na, waren gesloten. Die ene stond op een kier. Terwijl haar hart van opwinding plotseling sneller klopte, duwde ze die deur zachtjes verder open en keek de kamer in. Het was een prachtige kamer, op dezelfde wijze ingericht als haar ei gen slaapkamer. Net zo'n verrukkelij ke, zacht-gekleurde kamer, dacht Nor- ma, terwyl ze op de drempel stond en naar de enige aanwezige keek. die zich op dat ogenblik niet bewust was van haar tegenwoordigheid. Later besefte Norma dat ze in die eerste glimp van Justin Yorke een juiste en doorslaggevende indruk van hem had gekregen. De meeste mensen laten pas langzamerhand een diepere indruk achter. Maar bij hem was dat niet het geval. Ze onderging zijn aan wezigheid ten volle. En ze vond hem zonder enige twijfel de knapste man die ze ooit had gezien. Hij zat bij het raam en ze zag hem „en profil", ter wijl de ondergaande zon een merk waardig licht-effect teweeg bracht dat haar opeens herinnerde aan haar be wering dat Lucifer ook „de Stralende" kon betekenen. Maar het merkwaar dige licht kwam niet alleen van bul- ten-af. Iets binnen-in hem zelf gaf ook de indruk van licht. Zoals Norma zou ontdekken was het het licht van een scherp, brillant intellect. Niet de war me gloed die menselijkheid geeft. Maar op dat ogenblik kreeg Justin Yorke er iets uitermate interessants door. Hoewel hij zat, was het duidelijk dat hij lang was. Lang en slank, maar met een arrogante elegance, die de indruk van grote kracht maakte. Misschien meer geestkracht dan spierkracht. Maar in ieder geval kracht. (Wordt vervolgd) ook de Prov. invloed kreeg. Na de oorlog, toen er geen Prov. Staten waren, werd deze nog niet gesloten overeenkomst in de practijk omge zet. Deze overeenkomst bekrachtigt dus slechts de bestaande toestand. Mr. v. d. Feltz merkte op, dat de Staten eigenlijk geen bezwaar hebben tegen de overeenkomst, maar dat moet uitgemaakt, of nu G.S. of Prov. Staten de provincie zullen vertegen woordigen. De voorzitter schorste hierna de 'vergadering voor enige ogenblikken. Na heropening deelde de heer Phi. lipse mede. dat het college van G.S. zijn voorstel handhaaft. Het gaat niet om een besluit dat genomen moet worden door de Prov. Saten, maar met de uitvoering waarvan Ged. Sta ten zijn belast. G,S. zullen dus in de Stoomtram Walcheren de provincie vertegenwoordigen, maar de Prov. Staten houden bij de behandeling van de begroting steeds hun invloed, ook wat de subsidiëring der onrendabele lijnen betreft. Accepteren de Prov. Staten de overeenkomst niet. dan verkrijgen de Spoorwegen overwe- ;ende invloed in het beheer van de itoomtram. De heer Kodde handhaafde zijn standpunt. Hij wenste terugneming van het voorstel, ten einde redactie verbeteringen aan te brengen. De heer Philipse verklaarde zich namens Ged. Staten bereid een clau sule op te nemen, waarbij wordt vastgesteld dat Prov. Staten Ged. Staten machtigen de overeenkomst uit te voeren. De beer van Oorschot noemde dit gehele debat theoretisch. De vraag of de provincie invloed moet hebben op de Stoomtram, kan slechts beves- tigend beantwoord worden. Daarom moet deze overeenkomst zo spoedig mogelijk bekrachtigd worden, liever vandaag dan morgen. Bovendien zul. len Ged. Staten nooit gelden kunnen investeren in de Stoomtram Walche. ren zonder goedvinden van Prov. Staten. De overeenkomst werd daarna goedgekeurd met 3116 stemmen. Hierna werd gepauzeerd. Verordening rundertuberculosebestrijding aangenomen. Latere boot voor HoedekenskerkeTerneuzen. Scheepvaartberichten. Vlissingen aangek. 23 Bieren v. Anlw.; Speetwcll v. Antw.; 24 Leuvenhaven v. Antw.; 23 Empyre v. zee. Middelburg aangekomen: 23 Zeemijl v. Hudyksvall. Vlissingen verlr. 24 Leuvenhaven n. Middeifort: Beieren n. Frederika: Speel- wcll n. Colding. Gepass. n. Antw. 23 Jo v. Swansi; Ha- sewint v. Grimsby; Voorwaarts v. Geul; Berenden v. Hull; Java v. Ham. 24 Alda- bi v. Hamburg; Alcyone v. R'dam; Cas- sana v. Kopenhagen; Duko v. Middels- borough n. Gent; Prins Willem III n. Quibec. Gepass. v. Anlw. 23 Madjoe n. Londen: Malamat n. Narvik; Alphard n. Bueones Aires: Silvaplana n. Kopenhagen; Maiie- kerk n. R'dam; Prins Johan Willem Fri- so n. R'dam: 24 Spaarnedijk n. New York; Lindenkerk n. R'dam; Hasilija n. A'dam; NUmegen n. Genua. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. weg naar Java is te Modkokerto 26 van Genua vertrokken. De Sibajak passeerde 24 Juli Ouessant. De Woïwerong arriveerde 25 Juli te Belawan. Op 1 Juli v. Amsterdamse Beurs 22 Juli 25 Juli »9SA ftfl-Ji 97 9774 97t'. 160"5 107 99 99 Nederland 1948 (3',i dito 1047 (3i/2) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3 Tó Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2\\ Spaarc. a f 100 212 Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biüton Kon. Petrol. Mii. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr, Spw. Pennsylvania De stemming op de Amsterdamse effec tenbeurs was bij het begin van deze nieu we week licht verdeeld, waarbij de in ternationale waarden voor Olies en Unile ver wat teleurstelden en de Indonesi sche cultures meevielen. Een reden voor dit koersverloop kon moeilijk gegeven worden. Misschien is de binnenkort te verwachten order „staakt het vuren" van invloed op de cultuurfondsen, maar publiek en beroepshandel blijven af-' wachten, waarbij nog komt, dat vele han delaren met vacantie zijn. Olies kwamen voor het eerst sinds eni ge weken weer beneden de zo moeizaam bereikte „brug van 300". 12912 150'.', 152 Vj 162*4 Na het debat over het Vrije van Sluis werd Maandagmiddag de rest van de agenda afgewerkt. Prov. Staten besloten hierna ac- coord te gaan met calamiteus verkla ring van de Wilhelminapolder (Z.B. VEER TUSSEN OUD EN NIEUW VOSSEMEER. Aan de orde kwam vervolgens de herziening van het tarief van het overzetveer tussen Oud en Nieuw Vossemeer. De Noord Zeeuwse Statenleden G. van Duin (C.H.) Tmi C. Boender (S. G.) bepleitten wijzigingen. Zij wilden dc wielrijders wat minder en de auto's wat meer laten betalen. De heer van Duin diende zelfs een amendement in en Ged. Staten ver klaarden zich bereid om het voorstel -van Duin aan te nemen, mits de Ambachtsheerlijkheid en Noord Bra bant met de verandering accoord gaan. Aldus werd besloten. DE GRONDWATERSTAND. Bij de behandeling van het voorstel van G. S. om een bijdrage beschik baar te stellen voor de in te stellen studiecommissie voor sloot- en grond waterstanden, bepleitte de heer A. Vingerling (A.R.) 5000 subsidie te geven, inplaats van 4000 en vroeg de heer Bouwman (P.v.d.A.) of de in Zeeland aanwezige consulenten dit onderzoek niet kunnen uitvoeren. Dit zou nl. goedkoper zijn. De heer Philipse antwoordde na mens Ged. Staten en meende, dat 4000 voldoende is. De aanwezige consulenten hebben niet voldoende tijd om het onderzoek te doen. De heer Vingerling deed daarna het voorstel om de subsidie op 5000 te stellen. Het voorstel werd verwor pen met 1727 stemmen. Het voorstel van G S. werd daar na aangenomen. Het Voorstel van Ged. Staten om geen subsidie te verlenen aan de cur sussen voor onderwijsvernieuwing lokte een protest uit van dc heer de Baare. Deze wilde advies van de On derwijsinspectie vragen en maakte daar een voorstel van. Het werd verworpen met 1128 stemYnen en het voorstel van G. S. werd z.h.s. aanvaard. DISTELBESTRIJDING. De vaststelling van de verordening tot bestrijding van distels kwam aan de orde en de heer Kodde stelde een redactiewijziging voor. Hij achtte het onjuist, dat B. cn W. belast worden met de naleving der verordening, te minder omdat er strafbepalingen staan op het niet uitvoeren van deze taak. Bovendien moeten in de aller eerste plaats de gebruikers hun gron den distelvrij houden, inplaats van de eigenaren. Ged. Staten stellen daarna voor hun voorstel aan te houden. DE RUNDERTUBERCULOSE. De vaststelling van de Verordening tot regeling van de bestrijding van tuberculose onder het rundvee in Zeeland bracht eveneens dc heer Kodde aan het woord. De oorlog heeft in Zeeland grote moeilijkheden veroorzaakt. T.b.c.-bestrijding bij het vee is noodzakelijk, maar spr. vroeg zich af. of deze verordening het be oogde doel zal bereiken. De veehan delaar immers, waar volgens Ged. Staten, het gevaar vandaan komt, wordt in de verordening niet ge noemd. Bovendien zijn de consequen ties voor de veehouders volgens de veeteeltconsulent niet te overzien. We gaan ons dus op onbekend ter rein bewegen. Het is zelfs de vraag, of we het apparaat hebben om deze verordening uit te voeren. Spr. meen de. dat hier geen taak voor de pro vincie ligt. maar voor het rijk en vroeg in afwachting van een lande lijke regeling terugneming van het voorstel van Ged. Staten. De heren de Bruine en Cammaert waren eveneens voor uitstel. De heer Philipse zeide, dat voor Ged. Staten het bericht van de lan delijke regeling nieuw is. Spr. meen de, dat de volksgezondheid de veror dening noodzakelijk maakt. Onrust wekkend veel vee reageert op de in fecties, hier en daar 30 Wij zetten met deze verordening de eerste stap op de goede weg. Weet men wel. dat er in delen van Zeeland zoveel open lijders afgeslacht moeten wor den, dat de slagers bezwaar maken om vlees van de slachthuizen te ac cepteren, omdat er vrijwel geen ge zond vee is? Ondanks alle bezwaren handhaafde spr. het voorstel van Ged. Staten, dat daarna aangenomen werd met 31 te gen 7 stemmen. DE STOOMBOOTDIENSTEN. Nadat een reeks voorstellen van Ged. Staten zonder discussie en z.h.s, de hamer waren gepasseerd, bracht de vaststelling van de jaarstukken der Prov. Stoombootdiensten over 1948 de tongen weer in beweging. De heer Joh. de Kruyter (C.H.) drong aan op verbetering van de stei ger te Kortgene en een zo late laat ste vaart van het veerje Kamperland Veere dat schoolkinderen er ge bruik van kunnen maken. Mevr. v. d. Broecke.de Man drong aan op een latere boot naar Zeeuwsch Vlaanderen bij Kruiningen en in Vlis singen. De heer Lockefeer zeide namens Ged. Staten toe, dat het veertje Vee reKamperland zo laat zal varen als het licht is. Een latere boot is in ver band met de financiële problemen en het beschikbare materiaal nog niet mogelijk. Er worden echter pogingen gedaan om deze winter een andere regeling te treffen. Wel zal er een latere dienst komen op de lijn Hoe- dekenskerkeTerneuzen. De overige voorstellen leverden geen debat op, zodat om circa 6 uur de vergadering gesloten kon worden. KERKNIEUWS NKD. IIERV. KERK. Bedankt voor Ter Aar: H. Jongcbreur te Mastenbroek; voor dc bn. tot hulpprcd. te Roderwoldc J. C. v. Apeldoorn, em. pred. te Leiden: voor Poortvliet: J. v. Vliet te Heilouw. Beroepen te Kortgene: E, R. O. Rehard te Oostkapellc: te Wcsternieland-Saa- xumhuizen toez. A. Klamer. cand. te Groningen. Bedankt voor: SI. Pancras, J. H-iitsma, vli. Ger. pred. Ie Noord-Scharwoude. Beroepen te Kortgene ds. E. R. O. Richard te Oostkapelle. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te De Krim: D. Coppoolse. cand. te Oudenrijn: te Doesburg: Jac. Overduin te Meppel, WOENSDAG. Het Residentie orkest geeft vanavond een concert in het Kurhaus te Scheve- ningen met een zeer vlot programma. Nadat de Onvoltooide van Schubert is uitgevoerd, zingt Maria de los Angelos Morales met het orkest, dat onder lei ding staat van Willem van Otterloo, twee aria's van Mozart en de Wals „FrühlingssUmmen" van Strauss. Het concert wordt besloten met de Ouver ture „Fledermaus" eveneens van Strauss. (H. I 20.15). Hilversum II geeft een relais van het le bedrijlf van de Zauberflötc die in het Festspiclhnus te Salzburg wordt gegeven. (H. II 20105). Hilversum I: 7, 8. 13, 19. 20 cn 23 Nws; 9.55 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte: 11 Fluit recital door Leo Oostdam. a.d. vleugel: Marinus Voorberg: 12 Wer ken van Jules Massenet; 15 Orgelconcert door Willy Hardmeyer in de Jeruzalem- kerk te Amsterdam: 15.45 Busch-Strljk- orkest; 16.15 Voor onze jongens en meis jes; 17.30 Pianoduo Beers en Van Lan- schot: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.45 Gramo- foonmuziek; 20.15 Het Residentie orkest o.l.v. Willem v. Otterloo; 22.30 Kwartet o.l.v. Meindert Boekei. Hilversum II: 7, 8, 13, 18. 20 cn 23 Nws.: 9 Boston Symphonie-ork. o.l.v. Sergei Roessewitski: 10.20 Onze keuken; 11 Po pulair nonstop-progr.: 14 Gesprokken portretten: 15.15 De regenboog; 15.30 Gra- mofoonmuziek; 16 Boston Symphonie-or- kest; 16.30 Gramofoonmuziek: 17,15 Rot terdams Philh. orkest o.l.v. Eduard Fllp- se; 18.40 Klein Vrouwenkoor o.l.v. Frits Uijttenboogaard; 20.05 Salzburgcr Fcst- spiele 1949 „Die Zauberflötc" van Wolf gang Amadeus Mozart; 21.25 „Wanneer zingt een kanarie" blijspel van Fre derick Lonsdale; 23.15 Dansmuziek. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8. 9. 13. 17.05. 19. 22 en 22.50 Nieuws; 17.30 Cause rie; 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 Radio feuilleton: 22.15 Symph. orkest v. Turijn l.v. Mario Rosst: Brussel-Frans (484 M.): 7, 8. 13. 19.45, 22 en 22.55 Nieuws: 20 Spaanse muziek; 21.15 Rustige gr. muziek; 22.15 Jazzmu ziek. Engeland-Homc Service (343 M.): 8. 13, 18. 21 en 23 Nieuws; 13.30 Sandy Mac- Pherson, orgel; 15.30 Hoorspel; 19.30 Pro menade Concerts. ZON EN MAAN. 27 Juli 1949. Zon: op 4.53 onder 20.39 Maan: op 6.32 onder 21.56 HOOG WATER U.+NAP u.+NAP Vlissingen 2.54 2.17 15.07 2.17 Hansweert 4.09 2.41 16.21 2.39 LAAG WATER u.—NAP u.—NAP 9.01 1.94 21.36 2.28 10.18 2.29 22.54 2.63 12. Toen de meester druipend en wel op de oever stond, zag hij de koelies hard weg rennen. „Te laat", dacht hij. „Te laat!" Het bootje was nu dichtbij en de maat was zeer somber. „Wat een toestand dacht hij. „We hadden beter aan boord kunnen blijven! Wat doen we hier ei genlijk? Narigheden opzoeken, en anders niet. Ik plak liever rustig mijn prentc- briefkaarten in m'n album „Wat is er nu eigen lijk aan de hand?" vroeg Kappie, toen ze bij de ongelukkige meester aangeland waren. Dc meester vertelde dat dc twee koelies de brief van Lah Tie Pang gevonden hadden en dat ze nu overal vanaf wisten. De oude Chinees stond wijs glimlachend te luisteren, alsof hij precies begreep, wat de meester vertelde, cn misschien was dat ook wel zo. „Ik had die brief zelf mee moeten nemen," zei Kappie. „Jc was ccn klont van een kerel! Wie gooit er nu zo'n waardevolle brief in het water, terwijl er twee ongunstige koelies staan toe te kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5