Schietspel te Zierikzee De eeuwfeesten te Zierikzee Groots schuttersfeest in 1 »3 DINSDAG 26 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IER I Etr tlüWEN OUD OEWEEST. VlfcTïT hedenjfeeót -Jrir' -»vV»~, //'WS M De herdenking van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee staat thans voor de deur! Een Feest-Commissie, die op maximum-aantal toeren draait, een burgerij, die de laatste hand aan haar toilet als „Feestende Poorter" legt, allerwege repetities en knutsel clubs, alles zo de laatste voorberei dingen voor de dagen, welke eerst veraf, maar thans dichtby zijn! Kroniekschrijvers hebben zich uit geput om de oorsprong van de naam van de stad op te sporen. Veel zweeft nog in 't duister. En heel filosofisch merkt de „Tegenwoordige Staat" dan ook op, dat „de Naams-oorspronck van deeze Stad en de tijd haarer ge boorte onzeker zijn; omdat zij, gelijk veele andere Steeden Is gestigt in zulken tyd, in welke men niet eens dagt, om de Geheugenis van 't geen toen geschiedde den Nakoomelingen in Geschrifte te laaten." Ik denk echter dat de eerste gene raties, die hier toen leefden en een harde strijd om 't bestaan moesten voeren, niet alleen de schrijfkunst niet machtig geweest zijn maar ook wel iets anders aan het hoofd gehad zullen hebben dan voor ons geschie denis te schrijvenZij lieten echter scherven en resten van hun samenle ving achter en hieruit hebben deskun digen kunnen afleiden, dat hier in de Vie en Vile eeuw reeds mensen ge woond hebben. Groot en afwisselend Is de geschie denis, welke de stad achter de rug heeft. En de lijn, die deze geschiede nis in beeld zou kunnen brengen, zou. ook niet rustig heen en weer verlo- pen, doch sterk schommelen. Tijden van voorspoed werden afgewisseld door i-ampen. De grootste bloeiperiode valt ln de nadagen van de Middel eeuwen, toen men wijd en zyd over de zeeën uitvoer en zich voorgoed van de Vlamingen bevrijd had. Gaven het beleg door Mondragon in 1575 en 1576 en later de Napoleon tische tijd aan de stad slagen, welke zij met moeite te boven kwam, ook de Duitse tijd heeft zijn diepe sporen en groeven achtergelaten. Het ergst woedde hier de furer teutonics, toen de overige delen van ons gewest be vrijd waren en men van hiei-uit de vlaggen aan de overzijde zag wappe- ï'en, maar de vrijheid nog niet kreeg. Aan het hei-stel van de schade door Inundatie en beschieting is hard, zeer hard gewerkt: onze woningen staan er weer al zijn er nog te weinig zij zijn weer bewoonbaar en op de velden staat 't koren weer te rij pen. En, al zijn er innerlijk nog veel wonden, welke de tijd alleen kan he len, de boventoon is dankbaarheid voor de zegeningen, welke wij, on danks veel wat er gebeurde, weer deelachtig werden. Na de bevrijding was er maar één parool: dat was werken om onze kapotte en geplun derde huizen weer bewoonbaar en 't land weer droog en vruchtbaar te maken. En thans gaan we de feestrok aan trekken en ons een week van de da gelijkse zorgen losmaken! Wij hopen, dat velen ons die dagen zullen komen bezoeken! Zij zullen hier van harte welkom zijn. J. SCHUURBEQUE BOEYE. Burgemeester van Zierikzee Noord.Havenpoort te Zierikzee Zierikzee is een van de meest roem ruchte, een van de schoonste en nog altijd een van de belangrijkste steden van Zeeland. Daarom is het elfde eeuwfeest een feit van Zeeuwse bete kenis, een blijde gebeurtenis, die ook door geheel Zeeland wordt medebe leefd. Elfhonderd jaar is een respectabele leeftijd, een leeftijd zó respectabel, dat men nauwelijkf de betekenis daarvan omvatten kan. Eens stond Zierikzee mede vooraan, niet alleen in de rij der Zeeuwse steden, maar in de rij der Nederlandse steden. Het lot is deze stad evenwel niet gunstig ge. weest, evenmin als de andere Zeeuw se steden. Het water, dat de grote welvaart bracht, heeft ook de terug gang veroorzaakt. De scheepvaartwe gen verzandden. Andere steden streef den de Zeeuwse steden opzij en voor bij. Achteruitgang bleek onafwend baar. Wat restte was de schoonheid. Men mag wel zeggen, dat de schoon heid van Walcheren het eerst ontdekt werd. Daar praalden Middelburg en Veere en zij pralen nog. Veere bleef ongeschonden, Middelburg verloor een aantal van zijn waardevolste mo numenten in de tweede wereldoorlog, maar het heeft vooral in de avond uren nog altijd een stemmige schoon heid, die de vreemdeling bekoort. Ook Zierikzee echter bleef niet onont dekt. De oorlog liet het onberoerd. Een enkele bom richtte hier en daar schade aan. Maar het schoonste bleef behouden en wie uit zou willen ma. ken, welke van de twee steden het aan schoonheid wint, Veere of Zierik zee, zou voor een zware taak, een zeer moeilijke keuze staan. Welk een verschil echter tussen beide steden. Is Veere een dode stad, als Hoorn en Enkhuizen, als Kampen en Elburg en Harderwijk, Zierikzee is levend gebleven. Zierikzee is de hoofdstad, het cen trum, van Schouwen en Duiveland. Van alle dorpen, die daar liggen, is het „de stad". De winkelstand bloeit er, het aan de „streek", dus hier het aan het eiland gebonden leven is er gekristalliseerd. Er heerst een bedrij vigheid, die men in de bovengenoem de steden vergeefs zal zoeken. Zierikzee is geen dode stad. Het mag klein zijn, als gevolg van het isolement, waarin Schouwen en Dui veland eeuwen verkeerd heeft, het leeft niettemin en ook een kleine stad, die leeft, is belangrijk. Deze gedachten rijzen op, nu Zierik zee, schoon en bogend op een groots verleden, zijn. elf de eeuwfeest vieren gaat. Het viert dit feest met grote opge wektheid en geestdrift, in brede stijl. De bevolking voelt zich daartoe ge drongen. Deze stemming is treffend. Omdat er uit spreekt de grote ver bondenheid aan eigen, oude, ver trouwde omgeving, de grote liefde, die de Zeeuw zijn geboortegrond toe draagt. Zeeland verheugt zich met Zierik. zee bij dit elfde eeuwfeest. Een groot moment in de geschiedenis van deze Noord Zeeuwse stad, dat inderdaad waard is gevierd te worden. Moge het zo zijn, dat Zierikzee blijft wat het is: klein of groot, maar een levende stad. EEN VAT WIJN VOOR DE WINNAAR! 't Was in Juli 1413 en het was feest in Zierikzee. Op de transen van het kasteel aan het marktveld (Balie) wapperden de Grafelyke banieren. Westpoort, Zuidwellepoort, Nobelpoort, Noord-Zuid. havenpoort waren met vlaggen gesierd, om binnenkomenden te begroe. ten. Op de Gouwe (Gouwevecrpolder) voeren voortdurend schepen aan, die voorname lieden naar de stad brachten. De gezelschappen varen groot, want alle Zeeuwse edelen kwamen met hun gevolg om het grote schietspel, dat in deze stad gehouden zou wor. den, mede te vieren. Allen, die aan dit schietspel meededen moesten een vol harnas bezitten, maar waren niet gekleed in dit harnas doch slechts in malie. Geen wonder, dat in Zierikzee een grote drukte heerste. Deze schutters feesten waren door de Graaf in 1355 al zeer aanbevolen en aantrekkelijk gemaakt, toen hij als prijs aan de schutter die de papegaai schoot, een stel kieren en 10 Schellingen toezeg de. Over zulk een prijs moet men in onze dagen niet licht denken, daar een stel kleren gelijk stond met een nieuw costuum in onze dagen en 10 Schellingen in onze munt ƒ3,waren en dus een belangrijk bedrag verte genwoordigden. Er werd aan ook druk geoefend in het papegaai schie ten. De stadsschutters verkregen daarin geen kleine vermaardheid, die zelfs zover ging, dat zij by brief van 13 Juni 1387 wei-den uitr/"" op het grote schietspel te Mons Henegouwen. Na genodigd worden, komt evenwel zelf nodigen, zodat dus in Juli 1413 in Zierikzee 'n groot Schietspel werd georganiseerd, waar bij zeer velen gevraagd werden. Er was geen voornaam huis ln de stad, waar geen edele gasten waren en van de torens bij de adellijke huizen wap perden dan ook niet alleen de kleu ren van 't huis, maar mede. van de aanwezige gasten, terwijl in de stra ten der stad velen gezien werden, die kleren van hun heren droegen, zodat 't één bonte mengeling was in de woon wijken. Dagen van te voren was er reeds drukte en bedrijvigheid in de stad. Voor alle te verwachten edelen moest veel in orde worden gemaakt, ook al omdat deze edelen van de gelegen heid gebruik wilden maken vele be stuurszaken met elkander te bespre ken en de bestaande band tussen de Zeeuwse adel te versterken. Zo wa ren dan ook te voren in de stad ge komen de Heren van Oostersteijn van Viane, van Windenburg van Drei- schor, van Hei-kensteyn uit Breidorpe, van Moermont van Renesse, van Haamstede, en van Kraaijensteyn van Burgh, om mede te schieten naar' de Papegaai. De gehele stad was in feeststem. ming. Ook alle de veertig gilden, die in Zierikzee toen reeds vertegenwoor digd waren, namen met hun bla zoenen aan het feest deel. Hot St. Nicolaas gilde, dat der kooplieden, had handen vol werk om aan alle vreemdelingen de gevraagde koopwa ren te verstrekken en aeze zodanig te verzorgen, dat zij gemakkelijk wa ren mede te voeren op de reis huis waarts. In 't bijzonder echter was er grote drukte rondom het kasteel Ra- vensteyn (ongeveer ter plaatse van de tegenwoordige Lufhersche kerk) waar het Schuttershof gelegen was. HET MEE STERSCHOT Het schietspel begon. De pezen werden gespannen, de boog gehouden, de zenuwen beheerst, om toch maar te komen tot het zuiver plaatsen op het doelpunt. Dikwijls aacht men reeds de prijs gewonnen te hebben, kleine wending deed de pijl rakelings langs de vogei gaan. De vogel kwam niet te vallen, tot dat Raas van Kruiningen ae pees spande en niet grote kracht en snelheid zyn pijl afschoot en de papegaai trof. Daar stond opgericht de Schiefpaal.' waarop de papegaai, ook wel vogel genoemd, gereed om afgeschoten te worden. De schutter, die zo zuiver zy'n Pijl kon richten, dat hij de pape gaai omlaag haalde, werd Koning- schutter genoemd en gesierd met een zilveren plaat of vogel van het zelfde metaal, welke hem met een zilveren band of ketting aan de hals werd ge hangen. Dikwijls werd nog een bijzon dere prijs als bovengenoemde kleding met geldsbedrag uitgeloofd. Deze keer werd dan geschoten in tegenwoordigheid van Graaf Wil lem, die reeds enige malen de stad bezocht en voor zover wij weten nu voor de vierde maal in Zierikzee was. Het was op het Schuttershof een kleurig schouwspel toen daar rondom de Graaf gezien werden: de Heren van Romerswaal, Amemuiden, Schengen, Maalstede, Kruiningen, Borsele, Baarsdorp, van Oostende, benevens alle edelen van de eilan- den Schouwen en Duiveland en vele andere met hun banieren Gelukwensen van alle kanten De heer van Kruiningen werd Koning- schutter! Zijn blazoen van drie zwar te banen op een gouden veld werd opgeheven en de lof werd gezongen van de gelukkige schuttel-. De prijs, de zilveren vogel, werd hem uitgereikt on bevestigd aan de zilveren band. waaraan reeds vele vroeger gewonnen platen en vogels hingen. FEEST IN HET KASTEEL In triumph werd hij door de stad gevoerd naar het Grafelijk Kasteel, waar hem de mededeling werd ge daan, dat de vroedschap van de Stad Middelburg hem om dit Koningschot vereerde met een aam wijn (vat wyn)Intussen was het avond ge worden en begon de zon te zinken aan de einder, doch de feeststemming hield aan. De flambouwen werden in de houders gezet en aangestoken. Heel de omtrek van het marktveld werd fantastisch verlicht en de me nigte. die ook reeds menige kroes bier had geledigd zag de vrolijkheid in. 's Gravenkamer, waar bokalen werden geheven en lofspraken wer den geuit. De naklanken daarvan zul len nog doordringen tot in onze dagen nu de grote Eeuwfeesten van Zierik zee. waar Graaf Willem met de schutters en de Middelburgse Confré rie van Sint Sebastiaan weer samen zullen gedenken dit edele schietspel en waarschijnlijk weer de beker zul len ledigen op aller welzjjn. - V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3