PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Truman diende zijn program in voor militaire hulpverlening Vrije van Sluis verwaarloosde de zeeweringen DEBILT Een bedrag van 1450 millioen dollar gevraagd Franse weduwe verdacht van negen moorden. Twee U.N.C.I.-waarnemers naar V.S. teruggeroepen. MEER KANS VOOR EYSKENS .r CNV HIELD JAARVERGADERING VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 181 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwre Courant. Directie: F. van de Velde eb F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 Juli 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels f 1-—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.; Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 2D. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzcn: Brouwcrijstr. 2 - Zierikzee: K. Bogardstr. C lSC^tcUJ^ Prsident Truman heeft Maandag bij het Congres het wetsontwerp in. gediend tot het verlenen van militaire hulp op grote schaal aan de „Vrije landen." De kosten van dit militaire hulpprogram zullen 1450 millioen dol. lar bedragen. De president zal in elkafzonderlyk geval beslissen of de wa pens beschikbaar zullen worden gesteld tegen contante betaling, op crediet op leenhasis of als gift. Over het gebruik van de hulp moet geregeld rap. port worden uitgebracht. Amerikaanse officieren zullen ter plaatste in. spcctics houden. De President liet de indiening van het wetsontwerp vergezeld gaan van een speciale boodschap, waarin hy nogmaals in het kort de beweegre. denen voor het hulpprogramma uiteenzette en een beroep deed op het Con. gres het wetsontwerp goed keuren. De President noemde in zijn bood schap onomwonden de Sowjet-Unie als ae mogendheid, die een atmosfeer van vrees en gevaar had geschapen. Dit land heeft alles gedaan om het herstel van Europa tegen te werken. Na wat er gebeurd is in Griekenland en Berlijn en bij de huidige onder drukking van de menselijke vrijheid in de landen onder communistisch be wind kunnen de landen van West- Europa niet de ogen sluiten voor de noodzakelijkheid zich militair te ver dedigen, aldus de President. Hoe beter de vrye landen er op voorbereid zijn een agressie te weer staan, des te minder waarschijnlijk is het dat zij de middelen behoeven te gebruiken, die zij voor alle zekerheid hebben verzameld. In onze landn be hoeft *de politie zelden van haar wa pens gebruik te maken, doch de open bare rust zou in groot gevaar verke ren als zij niet over wapens beschik te. De President legde verder de nadruk op snel handelen door het Congres. Dc betrokken landen moeten binnen de korst mogelijke tijd goed uitge rust en geoefende strijdkrachten heb ben, die in staat zijn de orde in het binnenland te bewaren. Het moet dui delijk worden gemaakt, dat de Ver. Staten niet van zins zijn toe te laten dat bij een agressie de volken van West-Europa onder de voet worden gelopen alvorens de Amerikaanse troepen effectief kunnen optreden. Volgens het wetsontwerp zal het leeuwenaandeel van de hulp naar de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen gaan. Daarnaast komen echter vrijwel alle landen voor militaire hulp in aanmerking, die buiten de invloeds feer van de Sowjet-Unie liggen. Als voorbeelden worden genoemd Grie kenland. Turkije, Iran. Korea en de Philippynen. Nadrukkelijk is bepaald, dat geen atoomwapenen geleverd zullen worden. De atoombom blijft zuiver Amerikaans monopolie Het program treedt verder nog niet in details en ook de bevoegdheden van de president zijn slechts in grot lij nen aangegeven. Voor nulp aan de landen van het Pact wordt een bedrag van 1093.450.000 dollar voorgesteld en voor hulp aan andere landen Vergiftigde zij familie en kennissen om rijk te worden In een dorpje in de buurt van Poi tiers in Frankrijk is dezer dagen een vijftigjarige weduwe gearresteerd, die er van wordt verdacht negen moorden te hebben gepleegd, waar. van twee op haar eerste en tweede echtgenoot en de overige op familie, leden en kennissen, die haar vele be- zittingen o.m. huizen en boerderijen, hebben nagelaten. Dc Parijse correspondent van het Alg. Dagblad weet te melden, dat de tweede echtgenoot van deze madame Besnard vergiftigd is met arsenicum. Reeds had de vrouwelijke postbode van het dorp verteld, dat Leon Bes nard op zijn sterfbed had gezegd, dat hij vergiftigd was, maar pas toen de praatjes hierover aanhielden twee nonnen, die de zieke man ver pleegd hadden, spraken de medede lingen van de postbode tegen be sloot de politie het lijk te doen op graven. En inderdaad werd de arse- nicum-vergiftiging geconstateerd. Thans werd bevel gegeven ook het lijk van de in 1927 gestorven eerste man van Marie Besnard op te graven en eveneens die van zeven andere familieleden en kennissen, die allen in de jaren 1940-'45 gestorven zyn. Het zijn de grootmoeder, de vader en de moeder van Léon Besnard, een zus ter van de vergiftigde echtgenoot, die destijds aan een trap opgehangen gevonden werd, en drie kennissen van de laatste jaren door al deze na latenschappen zeer rijk geworden we duwe. Moeilijkheden in het Franse- Kabinet. De Franse premier. Henry Queuille, heeft voor vanmorgen een speciale kabinetszitting belegd, waarop de Franse regering dc critieke politieke situatie zal bespreken, die is gescha pen door het besluit van de socialis tische minister van arbeid, Daniel Maryer, om het personeel van de na tionale organisatie voor sociale zeker heid een belangrijke salarisverhoging toe te kennen, zonder dat hij daar voor eerst het advies van de andere ministers heeft gevraagd. Dc rechtse republikeinse partij van de vrijheid heeft reeds gedreigd haar twee ministers uit het kabinet tc zul len terugtrekken als het besluit van minister Mayer niet ongedaan wordt gemaakt. 300.580.000 dollar. Verder wordt een bedrag gevraagd van maximaal 100 millioen dollar om de Zuid-Ameri kaanse landen aankopen van oorlogs materiaal in de V.S. te helpen finan cieren. De V.S. zullen de wapens leveren uit de bestaande voorraden, uit nieu we productie of door andere landen te helpen ze zelfs te vervaardigen. De ontvangende landen moeten cr In toestemmen met behulp van de le veranties een krachtig militair appa raat op te bouwen. De toewijzingen aan een of ander land kunnen wor den opgeschort indien verdere steun „niet langer te verenigen zou zijn met de nationale belangen van de Ver. Staten". In verband met de critiek op hun rapporten Twee Amerikaanse militaire waarne mers van de Unci zijn naar de Ver. Sta ten teruggeroepen. De een is de kolonel Carlock, voorzitter van de afdeling mili taire waarnemers, de ander majoor Mon tana, de secretaris van de staf. l)e naam Carlock werd genoemd in het artikel van dc bij de ramp met de „Fra- nckcr" omgekomen journalist Newton, waarin de rapporten van de waarnemers eenzijdig en verdraaid werden genoemd. Carlock verklaarde aan Aneta, dat hij naar huis ging om een nieuwe functie te aanvaarden. De Unci wilde geen com mentaar verstrekken op de terugroeping. In een commentaar zegt „Het Dagblad". „Voor de goede betrekkingen tussen Ne derland en zijn bondgenoten kan men in grijpen van het Statedepartement slechts toejuichen. Geen enkel belang is gediend by het continueren van een situatie, die hier een sfeer van wantrouwen wekt tus sen hen, die dienen samen te werken aan de opbouw van dit land." ..ZUIVERING" REPUBLIEK IN DE De republikeinse raad van secretaris sen-generaal zal belast worden met de zuivering van Republikeinse ambtenaren, die gedurende de bezetting hebben sa mengewerkt met de Nederlanders. Op 22 Juli ving men aan met de zuivering van T.N.I—officieren. Belastingkwestie een nieuw struikelblok Men vraagt zich in Belgic af, of Eyskens, minister van financiën in het demissionnaire kabinet, meer kans op slagen brj zijn pogingen tot vor ming ener regering zal hebben dan van Zeeland. Ongetwijfeld verkeert hij in een betere positie doordat tij dens het voorbereidende werk van van Cauwelaert de standpunten der drie grote partyen ten aanzien van de mogelijkheid van practische samen werking elkaar wei wat genaderd zyn. De formateur behoort tot de linker vleugel van de katholieke partij en heeft bij de socialisten geen slechte prs. De „Peuple" zegt van hem: „Hij is een man. die met beide benen oji de grond staat en een onafhankelijke geest bezit". Dat geldt volgens het blad ook t.a.v. de koningskwesiie. Voor de liberalen ls hij meer de man van staatsbemoeiing en zwaardruk kende belastingen en de „derniëre heure" (lib.) acht het twijfelachtig, of Eyskens onderhandelingen met de liberalen, die Zondag reeds zijn begon nen succes zullen kunnen heboen, omdat de liberale verkiezingspropa- tanda voor en groot deel juist tegen e minister van financiën gericht was. Men acht het niet onwaarschijn lijk, dat Eyskens bij de liberalen heeft aangedrongen op een matiging van hun eis tot een belastingverlaging van 25 procent. Blyft echter de vraag of hij hen tevreden zal kunnen stel len. De „Peuple" waagt de onderstel ling, dat de Koning na zijn onderhoud met van Cauwelaert een verklaring zou afleggen „die de CVP in staat zal stellen voorlopig de koningskwes tie te laten rusten, om de taak van de formateur te verlichten." "V Als vrouwen duelleren Twee meisjes uit Marysville in Califomië kregen hooglo pende ruzie en besloten de vete per auto uit te vechten. De bedoeling was, dat ze elkaar al rijdend van de weg moesten dringen. Toen echter geen van beide daarin slaagde, zetten zij hun auto stil, stapten uit en vlogen elkaar in de haren. Een agent van de motorpolitie, die het stel al enige tijd in de gaten had gehad en er achteraan was gegaan, haalde de plukharende meisjes van elkaar en bekeurde hen wegens gevaarlijk rijden. Koningin en Prinsesjes zagen Ballet van Monte Carlo. Koningin Juliana en de Prinsesjes Beatrix en Irene woonden Maandag in Covent Garden een voorstelling bij van het Grand Ballet de Monte Car lo. dat ..Les Sylphides". „Del Amor y de la Muerte" en „The enchanted Mill" uitvoerde. Eerder op de dag hebben de Ko ningin, Prins Bernhard en de Prin sesjes. als gasten van Koning George en Koningin Elizabeth, op Bucking ham-Palace de lunch gebruikt. C.N.V., N.V.V. en Synodale verklaring Openingsrede van bonds voorzitter M. Ruppert Te Utrecht werd Maandag de vier en twintigste algemene vergade ring van het Christelijk Nationaal Vakverbond gehouden. De voorzitter, de heer M. Ruppert, hield de openingsrede en zeide oa. dat het verbond getrouw aan de sedert de bevrijding bestaande traditie in algemene vergadering bijeenkomt op 25 Juli. de datum waarop God aan de Christelijke vakbeweging de kracht schonk om neen te zeggen te gen de dienaren van de totale staat. Spreker bracht de belangrijkste feiten en data van het afgelopen jaar in herinnering. Op 1 Januari 1918 waren bij het verbond aangesloten 17 organisaties met een gezamenlijk ledental van 130.967. Op 1 Januari 1949 bedroeg het aantal aangesloten organisaties 21 met een gezamenlij ke ledental van 147.462. De kwartaal- staat per 1 April van dit jaar geeft een cyfer van 150.075 aan. Dc verbondarbcid op het gebied der sociaal-economische scholing heeft zich in deze periode goed ontwikkeld. In het jeugdwerk is enige groei merk baar. Joden in Duitsland zijn er slecht aan toe Het anti-semitisme is een van de meest op de voorgrond tredende kenmerken van het huidige Duitsland, aldus luidt een beschuldiging van het instituut voor Joodse aangelegenheden, in een te New York uitgegeven rapport. Geen der vier bezettingsmogendheden in Duitsland bekommert zich bijzonder om de Joden, die nog daar zijn, aldus het rapport. „De conclusie schijnt onvermij- deiyk, dat het Duitse Jodendom eerlang zal ophouden te bestaan. Zij. die kunnen vertrekken, zullen Duitsland verlaten. De anderen zullen uitsterven". De wetten, die betrekking hebben op het teruggeven van geconfisceerd Joods bezit, worden „langzaam en node" nage komen. Ongeveer 40 pet. der Duitse Jo den leeft van liefdadigheid of andere hulp. Van de 615.000 Joden, die in 1910 in Duitsland waren, waren slechts 4 tot 5000 over in 1945. Er zijn er thans ongé- veer 15 000 plus ongeveer 20.000 Joodse verplaatste personen. Hun algemene ge zondheidstoestand is slecht. H. M «Ie Koningin, de Prinsesjes Beatrix en Irene slaan in het White City Stadion te Londen de Internationale ruilerwedstrijden, waaraan ook Z-K.H. Prins Bernhard deelnam gade. Ultimatum van de bandiet Guiliano De bendeleider Giuliano heeft een brief gezonden aan de Siciliaanse pers waarin hij ojn. schrijft: „Vrede en welvaart zul len weer mogelijk zijn op Sicilië wan neer mijn familieleden en degenen, die in de gevangenissen zuchtten, in vrijheid gesteld zullen zijn. Daar men In Italië van my niets wil weten, zal ik dan elders de vrijheid gaan zoeken. Aldus zal niet langer nutteloos Siciliaans bloed vloeien. Ik geef de autoriteiten nog tijd tot 1 Augustus als ik dan geen voldoening heb gekregen zal ik onmiddellijk tot het offensief overgaan." „Zuiderkruis" bracht 1500 militairen terug Maandagmorgen ontscheepten zich ruim 1500 militairen die met het troepen- transportschip „Zuiderkruis" van Indo nesië in Rotterdam aankwamen. De mili tairen behoorden tot het 1—15 R. 1.. aan- en afvoertroepen (A.A.T.), cn detache menten van marine, mariniers en K.N.I.L, De commanderende officier aan boord, luitenant kolonel H. H. G. Belgraver, deelde mede. dat de reis warm geweest was, doch niettegenstaande dat een bui tengewoon vlot verloop had. De stem ming aan boord was prima. Op de Indi sche Oceaan heeft een militair een blinde darmoperatie ondergaan. Bewogen debai in Provinciale Siaien Scherpe critiek van Gedeputeerde Staten In de middagzitting van de Provinciale Staten van Zeeland kwam de kwestie van Het Vrije van Sluis aan de orde: het voorstel van Gedepu- teerden om aan dit waterschap een subsidie; van 25.000 te verlenen. Van meer dan één zyde werd daarbij critiek uitgeoefend op het beleid van 't waterschapsbestuur en gevraagd werd of dit bestuur in de afgelopen vier jaar wel voldoende actief geweest in zijn zorgen voor de zeewering. Van de zyde van Ged. Staten werden deze tekortkomingen bevestigd: het waterschapsbestuur beeft te lang zijn plicht verwaarloosd Het voorstel om een subsidie van 25,000 te verlenen werd aanvaard. Het wachten blyft nu op hetgeen het Rijk onder deze omstandigheden zal doen. De heer J. G. Vogelaar wilde geen critiek uitoefenen op het verlenen van een subsidie van 25.000.aan „Het Vrije van Sluis", maar meende, dat 't voorstel onvoldoende licht werpt op de financiële noodtoestand van 't wa terschap. Spr. vroeg nadere bijzonder heden, o.m. of wanneer de provincie 25.000.subsideert in plaats van 100.000, zoals het Rijk vroeg, het Rijk toch 200,000 schenkt. De heer D. Kodde meende, dat niet de provincie, maar het Rijk de plicht heeft om de oorlogsschade in „Het Vrije van Sluis" te herstellen of in het herstel bij te dragen. Als we nu „Het Vrije van Sluis" 25.000 geven, komt straks de Polder Walcheren eveneens om subsidie. We zullen de ze subsidie moeten verlenen, maar toch wil spreker protesteren tegen het feit, dat de provincie moet bijdragen in het herstel van de oorlogsschade. Mevr. E. van den Broecke-deMan bepleitte de hulpverlening aan „Het Vrije van Sluis" zeer krachtig. Wordt er niet tijdig ingegrepen, dan wordt geheel West Zeeuwsch Vlaanderen met inundatie bedreigd. Dc heer M. dc Bruijne kwam even eens voor het waterschap op en drong van de afwateringssluis bij Cadzand. Er dreigt hier een ramp en die moet voorkomen worden. De heer L. Cammaert sloot zich bij de heer de Bruijne aan. De heer L. P. van Oorschot vroeg wat „Het Vrije van Sluis" gedaan heeft om deze noodtoestand te voor komen. Kan die ramp alleen voorko men worden als de provincie 25.000 geeft? Is het beleid van het bestuur wel in orde? Spr. meende, dat „Het Vrije van Sluis" veel te lang gewacht heeft met ingrijpen. ANTWOORD VAN GED. STATEN. Namens Ged. Staten antwoordde de heer C. Hamelink, die verheugd was, dat vele sprekers voor hulpverlening waren. Principieel delen Ged. Staten de opvatting van de heer Kodde. De provincie zit echter in een dwangpo sitie: doet zij niets, dan doet ook het Rijk niets. Het Rijk vindt zelfs de 25.000 gulden onvoldoende en zal geen 200.000 geven als de provincie niet aanzienlijk meer geeft dan 25.000. De vele vragen die de leden stelden, bewijzen, dat de Statenleden betwij felen of „Het Vrije van Sluis" wel al- Ged. Staten menen, dat „Het Vrije van Sluis" te laat heeft ingegrepen. Het college is van oordeel, dat een subsidie aan dit waterschap niet zal mogen leiden tot subsidiëring van an dere waterschappen. De heer Hame link zeide verder, dat z.i. hulp van het Rijk aan „Het Vrije van Sluis" ge motiveerd is. Met nadruk wees spr. tenslotte nogmaals op. dat zelfs na aanneming van dit voorstel de kans groot is, dat het Rijk niets doet. De provincie kan echter niet verdergaan dan 25.000. REPLIEKEN. De heer Vogelaar vroeg welke te korten „Het Vrije van Sluis" heeft en of de subsidies van Rijk en pro vincie voldoende zijn om deze weg te werken. Spr. wees er voorts op, dat in vele andere polders de oorlogs schade wel degelijk door het Rijk voor circa 90 pet. is vergoed. De heer Kodde vroeg waarom een bijdrage van de provincie gevraagd wordt door het Rijk. Is het juist, dat wij het bestuur van „Het Vrije van Sluis" verantwoordelijk stellen voor de toestand waarin het waterschap is geraakt? De regering heeft geen vaste ge dragslijn gevolgd bij het vergoeden der oorlogsschade. Spr. meende, dat de polders niet voldoende gesteund zijn. Wat denken Ged. Staten te doen om in deze toestand verandering te brengen? Is er studie gemaakt van maatregelen, die dergelijke dreigende rampen voorkomen? Mevr. van den Broecke—de Man meende dat het een ramp zou zijn. als het Rijk niet ingreep. Zij stelde met bloedend hart voor, de door het Rijk gevraagde subsidie van 100.000 te verlenen. Tevens diende zij een motie in. die tot uitdrukking brengt, dat de provinciale kas een dergelijk bedrag niet kan missen, De heer P. Raas wees er op, dat el ders een veel hoger dijkgeschot wordt betaald dan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Kan dat niet worden opgevoerd? De heer P. V. M. Vcrcauteren vroeg of het inunderingsgevaar werkelijk aanwezig is. De heer de Bruijne meende, dat ten aan op spoedige verbetering en herstel les heeft gedaan wat nodig was. Ook eerste het Rijk verantwoordelijk is, dan de provincie en tenslotte pas het waterschap. De heer A. Vingerling achtte een subsidie van 100.000 niet te dragen. De regering moet allereerst helpen. Zolang wij geen zekerheid hebben, dat het Rijk bijspringt, moeten wij ons voorstel opschorten. Jhr. mr. T. A. J. \V. Schorer zeide, dat de moeilijkheid met Het Vrije van Sluis een symptoom is van een algemene kwaaf. EEN KEER NIET VOLDOENDE. Dc heer Hamelink antwoordde, dat het waterschap met 'n éénmalige sub sidie niet geholpen is. De regering zal over een reeks van jaren moeten bij springen. Destijds heeft de provincie aan Het Vrije van Sluis een lijst van urgente werken gevraagd; de prov. heeft deze echter slechts ten dele ge kregen. Hoe de financiële toestand van het waterschap is. weten G.S. ook niet. Hy schynt ernstig te zyn. Spr deel. de de opinie van de heer de Bruijne niet. Het Vrye van Sluis heeft vier jaar lang de zorg voor de zeewering niet voldoende behartigd en is er pas na krachtige aandrang toe overge gaan. Spr. deelde de mening, dat Het Vrye van Sluis met zijn dykgeschot maar even boven het gemiddelde ligt in zijn groep. Walcheren is veel zwaarder getroffen en betaalt veel meer dan Het Vrije van Sluis, even. als Schouwen. Het gaat toch niet aan. dat Het Vrije van Sluis de financiële proble men maar door anderen laat oplos sen en anderen laat betalen. Men is nu eindelijk begonnen en verbetert het eerst nodige. Tè lang heeft men gevegeteerd op de wetenschap, dat men het troetelkind was van de ver. nielingen en te lang heeft men eigen plicht verwaarloosd. Het waterschap is op volkomen democratische wijze ontstaan in be zettingstijd. Men moet de consequen ties daarvan aanvaarden cn mag de vorming van het waterschap niet aangrijpen als motief om de zeewerin gen te verwaarlozen. Het is ook niet juist, dat Het Vrije van Sluis minder krijgt dan anderen. Het krijgt zelfs meer! (vervolg op pagina 2) Op het gebied van de volksgezond heid heeft het verbond meer dan ge wone activiteit ontwikkeld. Zeer belangrijk is het voornemen om de duur van de uitkering ingevol ge de ziektewet bij t.b.c-gevallen met 2 jaar verlengen. Er is goede grond voor de verwachting, dat de bedrijfs vereniging de nog in de loop van dit jaar deze maatregel zullen gaan uit voeren Van niet geringere betekenis is 't denkbeeld van subsidie aan de fondsen voor de zg- thuisverpleging. Als een der belangrijkste feiten op sociaal-economisch gebied beschouwt spreker de instelling van enkele be drijfspensioenfondsen, waarvan dat voor de landbouw met name worde genoemd, en de instelling van het ri sicofonds voor het bouwbedrijf. Minder goed is men te spreken over de gang van zaken t.a.v. de z.g. beslag van een gulden, de viering van de Nationale Feestdag; de 2pet va- cantiebijslag en de gemeente-clastfica- fie. Voorts kan het van betekenis zyn. openlijk de wens te uiten, dat over eventuele nieuwe maatregelen hetzij in verband met de huren, hetzij in ver band met 'n verdere afschaffing van subsidies, hetzij met betrekking tot de invoering der wettelijke wacht geld- en werkloosheidsverzekering, tijdig en rëel overleg met het bedrijfs leven zal worden gepleegd. DE SYNODALE VERKLARING Ht gesprek met de werkgroep „Kerk en Samenleving" van de Ne<l. Herv. Kerk over de bekende synoda le verklaring betreffende de vakbe weging wordt door het C.N.V.-bestuur zeer gewaardeerd, doch heeft tot zyn leedwezen nog niet tot bepaalde con- clusls geldt. Intussen gaat het NVV door met een naar sprekers in zicht overigens volkomen onjuist beroep op deze verklaring, propagan da te bedrijven onder de leden der Herv. Kerk. Zonder één woord van portest laat de Synode der Herv. Kerk dit toe. Dat spijt het bestuur van het C.N.V. niet terwille van even tuele gevolgen van dit soort propa ganda. maar hier dreigt een nieuwe spanning tussen de leiding der kerk en haar leden, die arbeider zijn. Door het hoofdkwartier van Mac- Arthur is medegedeeld, dat boven Sjan ghai een tyfoon heeft gewoed, waardoor de meeste straten aldaar onder ongeveer een meter water kwamen te staan. Zeepprijs thans vrij. Blijkens een in de Staatscourent van 25 Juli opgenomen beschikking van de minister van economische zaken wor den met ingang van 26 Juli 1949 de prijzen van zeep. was- en reinigings middelen vrijgelaten. Tot deze vrijla ting kan worden overgegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijs verhoging geen vrees meer behoeft te bestaan. Goede vlas-oogst op Goeree-Overflakkee Men gelooft, dat dit jaar de vlas oogst op Goeree-Overflakkee van goe de kwaliteit zal zijn. Voor het vlas trek ken zijn uit België verschillende machines overgekomen daar de perce len in hoofdzaak in handen zijn van Belgische firma's. Hoofdbestuurder van de Algemene Mijnwerkersbond geroyeerd De Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft met 52 tegen 20 stem men en twee onthoudingen zijn goedkeu ring gehecht aan een op 10 Januari J.l. door het hoofdbestuur doorgevoerd royement van een communistisch hoofd bestuurslid. namelijk het tweede Kamer lid H. Hermans uit Vaals. Oorlogsschip geleend. Twee Zweedse soldaten, van 21 en 23 jaar, zijn gearresteerd wegens het lenen van een oorlogsschip uit dc Zweedse marincbasis Karlskrona. De soldaten brachten het weekeinde door op de motorsloep Sagitta en kruisten tussen de eilanden van Karls krona, terwijl een eskader andere oorlogsschepen naar hen zocht. Toen de jongens Maandagochtend, gebruind door de zon. gearresteerd werden, zei den zij. dat ze een „heerlijke tijd" hadden gehad. Jacht naar uranium in Canada Honderden onderzoekers speuren gewa pend met Geiger-apparaten. dc woeste Canadese binnenlanden af naar mogeiyic in dc grond aanwezige uranium of ander radio-actief erts. Van Quebec lot de kust van de Stille Oceaan zijn duizenden con cessies afgepaald. Particuliere onderzoekers moeten van alle vondsten tnededling doen aan de federale regering, welke 2.75 dollar per pond betaalt voor erts. dat minstens tten procent uranium-oxyde bevat. Londense havenarbeiders weer aan hel werk De vijftienduizend Londense havenar beiders die 25 dagen lang in staking zyn geweest naar aanleiding van het d.'souut over het lossen van twee bij de Cana dese zeeliedenstaking betrokken schepen, zUn Maandagmorgen weer aan het werk gegaan. WEINIG VERANDERING Geldig tot Dinsdagavond. Droog weer met voornamelijk in 't Noorden van het land hier en daar wat bewolking, overigens zonnig cn warm. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1