JAARVERGADERING ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND FAUST0 C0PPI WON DE RONDE VAN FRANKRIJK VAN ELDEREN WON DE RONDE VAN WILHELMINADORP c .SPOIL ZEEUWSE KAMPIOENSCHAPPEN Willij Croes gestart voor haar Kanaaltocht? NEDERLANDSE ZEGE OP ITALIË KLANKEN uit de AETHER MAANDAG 25 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onvermoeide arbeid, voor verlaging van de hoge polderlasten Enige honderden leden van de Zeeuwse Polder, en Watcrschapsbond woonden Zaterdagmorgen In Breskens de jaarvergadering b\j, waarin enige belangwekkende mededelingen werden gedaan over de kwestie van de lioge polderlasten en waarin een interessante lezing werd gehouden over do toepassing van asphalt bp dpkaanleg. 's Middags werd een auto. rit gemaakt naar Cadzand en ook daarvoor was de belangstelling zeer groot. Het verenigingslokaal te Breskens was maar net ruim genoeg om alle deelnemers aan de vergadering en de genodigden te bevatten. Tot deze ïaatsten behoorden de leden van G.S. de heren C. Hamelink en C. Phil ipse, de Griffie der Staten, dr. B. D. H. Teilegen, het lid van de Tweede Ka mer mr W. F. E, Baron van der Feltz, de hoofding.-directeur van Rijkswaterstaat, ir. Th. Heyblom, burgemeester en wethouders van Breskens en ir. A. Franke, Rijkscul- tuurconsulent. De voorzitter, de heer P. J. J. Dek ker, wees in zijn openingswoord op de veranderingen, aie zich in West- Zeeuwscli-Vlaanderen door de oorlog hebben voltrokken. Ondanks grote moeilijkheden weet de bevolking ech ter weer aan te pakken. Hij bracht hulde aan Breskens' gemeentebestuur voor wat in deze plaats al weer tot stand is gebracht en uitte de wens, dat West-Zeeuwsoh-Vlaanderen spoe dig de oude welvaart mag herkrijgen. Hierna kwam de heer Dekker te spreken over het vraagstuk van de hoge polderlasten. Hij deelde mede. dat het rapport van de Prov. commis sie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van inrichting van z.g. dijkkringen, gereed is gekomen en dezer dagen aan het Prov. bestuur zal worden aangeboden. DE WEGEN Op verzoek van de Unie van Wa terschapsbonden werden alle leden (polders) uitgenodigd mede te delen, door welke abnormale oorzaken de lasten in hun polder zijn toegenomen. Er werd een commissie van 6 leden ingesteld (waarvan drie aangewezen door de Unie en drie door de Stich ting voor de Landbouw om de kwes tie van de waterschapslasten lande lijk in studie te nemen. Het ontwerp-rapport van deze com. missie is thans voltooid en het eind. rapport zal volgende maand aan de Stichting van de Landbouw en de Unie van Waterschapsbonden worden aangeboden. Beide lichamen organ», seren dit najaar een congres, waarin de zaak in bespreking komt. De heer Dekker verklaarde voorts, dat inmiddels een adres door de Unie en de Stichting aan de minister van Verkeer en Waterstaat is gericht over het onderhoud van de wegen. Hierin zün middelen aan de hand ge. daan, waaraan verwacht kan worden, dat zij verbetering in de haast on. houdbare toestand kunnen brengen. Een van die maatregelen is gelegen in de uitbreiding van het tertiair we. genplan met de daarvoor in aanmer. king komende quartaire wegen, waar. toe ook vele polderwegen behoren,,of indien hiertegen grote bezwaren zou- den bestaan in verband met de eisen, die aan tertiaire wegen worden ge. steld, de instelling van een afzonder, lijk quartair wegenplan. Het spreekt van zelf, aldus spre. ker, dat daarnaast nodig is een be. langrijke verhoging van de uitkering aan de provincies uit de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting of uit die van de benzinebelasting, natuur, lijk op zodanige wijze, dat indien besloten zou worden tot instelling van een afzonderlijk quartair wegen, plan ook hiervoor een afzonderiij. ko uitkering wordt bestemd. De voorzitter wees op het gro(e nut van beide commissies en hij bracht dank aan het Prov. bestuur van Zeeland voor de instelling van de „Commissie Dijkkringen". Medege deeld werd nog, dat het bestuur van de Polderbond en de Stichting van de Landbouw ln Zeeland het voornemen hebben binnenkort een demonstratie te geven van werktuigen voor onder houd van wegen en water-afvoerka nalen, om daardoor suggesties aan de hand te doen voor kostenverlaging. JAARSTUKKEN Het jaarverslag van de secretaris, mr. J. K. Munters, werd vastgesteld. Het aantal leden en buitengewone le den steeg in 1948 resp. van 101 en 189 tot 110 en 207. De rekening van Inkomsten en uitgaven over 1948 werd vastgesteld met een voordelig slot van 654.50. De vergadering ging ook accoord met de begroting- 1949, die een totaal aanwijst van 4790,09 met een post onvoorzien van 871.01. De aftredende bestuursleden de he ren J. Klompe te Serooskerke (S), A. P. Kóstense te Biervliet en C. H. M. Plasschart te St. Jansteen wer den by acclamatie herkozen. Hierna was het woord aan ir E. Kuiper, die sprak over de toepassing van asphalt bjj de aanleg van de Noorderhavendam te Harlingen. In 1946 rees het idee bij Rijkswater- staat-ingenieurs, vertegenwoordigers van de B.P.M. en Ingenieurs van de Dienst Zuiderzeewerken om asphalt te gebruiken ter vervanging van kei- leem bij de aanleg van dijken,, omdat aan laatstgenoemd product langzamer hand een tekort gaat ontstaan. Wan neer men zand mengde met bitumen in een verhouding van 9 op 1 en men gooide dit in het water, bleek, dat geen ontmenging plaats had. Deze nieuwe methode werd bij wijze van proef toegepast bjj de aanleg van de dijk in Harlingen. Boven hoog water voldeed een mengsel van 5gewichtsprocent bitumen en 95% zand uitstekend, voor werk tussen hoog en laag water moest echter vulstof aan het bitumen worden toegevoegd De bekleding van het onderwaterbeloop was buitenge woon moeilijk. Een oplossirig na vele teleurstellingen werd gevonden door vervaardiging van grote platen gebi- tumeerd zand (20% bitumen), waar staaldraden in werden aangebracht om ze te kunnen vervoeren. Hoewel afgekoeld voegen deze „lappen" zich naar het dijkbeloop en zorgen voor een prima afsluiting Een film verdui delijkte deze lezine. Na afloop werdén diverse vragen gesteld. Naar aanleiding hiervan deelde ir. Kuiper mede. dat de kosten van de asphaltmethode goedkoper zijn dan die van bestortingen: 40 Ëer m3 bij 5% bitumen; 16 per m2. 'e deugdelijkheid moet uiteraard nog bewezen worden, doch spreker was dienaangaande zeer optimistisch. RONDRIT In de cantine van het Arbeiders kamp werd een warme lunch ge bruikt. By het dessert hield het lid van G.S. de heer Philipse, een korte rede, waarin hij verklaarde, dat de Provincie grote belangstelling heeft voor het probleem van de hoge pol derlasten en dat men mede wil wer ken om daarin verbetering te krij gen. Men zal de richting uit moeten van „Draagt elkanders lasten", zo meende spreker, die hoop gaf. dat de overheid de polders en waterschap pen ten aanzien van de z.g. „restwe- gen" zal helpen. Na de maaltyd werd per auto en bus een rondrit door Zeeuwsch-Vlaan- deren gemaakt, die by de deelnemers zeer in de smaak viel. In hotel Noord zee te Cadzand-Haven, waar nog even van zee en strand werd genoten, werd men ontvangen door het bestuur van het waterschap Het-Vrye-van-Sluis. WATERSPORT Engelse zwemmer geeft op Gemeld wordt, dat de Nederlandse lange afstandszwemster Willy Croes van Rijssel hedenmorgen bij gunstig weer zou starten voor een poging om het Kanaal over te steken bü Gris Nez. Eveneens bij Gris Nez startte Zon. dagmorgen de 18-jarige Engelse zwemmer Philip Mickham. Het was zijn tweede poging. Reeds verleden jaar startte hij en vijf mijl van Dover werd hij door hoge zee gedwongen op te geven na ruim 12 uur zwem men. Ditmaal zwom hij 14 uur lang. Om 7 uur des avonds moest hij totaal uit geput opgeven. Nederlandse poloteams wonnen van Frankrijk In het kader van de zwem- en wa- terpolo-ontmoeting tussen Nederland en Frankrijk werd Zondag in het prachtige zwemstadion van Tourelles bij Parijs een waterpolowedstrijd ge speeld. welke door het Nederlands ze vental met 20 werd gewonnen dank zij een betere techniek en grotere schotvaardigheid. In de Franse ploeg speelde de bekende internationale zwemmer Alex Jany mee. De doel punten werden gemaakt door Smol van Z.I.A.N. en van Feggelen van De Meeuwen. Het spel van Jany, die voor het eerst in- een interland-polowedstrijd uit kwam, was een verrassing; hij loste enkele gevaarlijke schoten en wan neer hij zijn techniek nog wat zal we len te verbeteren, zal de nationale ploeg in hem een belangrijke verster king krijgen. Zaterdag won het Nederlandse jeugd-zevental met 3—2 van 'n Frans jeugdteam. Behalve de waterpolo ploegen, be haalden ook de Nederlandse zwem sters in het bad van Tourelles fraaie resultaten. Op de 200 m. schoolslag da mes werd gewonnen door Mary Laven (Robben) in 3 min. 2.6 sec. Toen zij aantikte had ze een ruime voorsprong op het vlinderslag zwemmende Franse meisje Odette Casteur. De 3x100 m. wisselslag estafette werd eveneens 'n Nederlandse zege. De Nederlandse ploeg, bestaande uit Geertje Wielema, Mary Laven en Wies Vaessen maakte de goede tijd van 3 min. 48.2 sec. KORFBAL Belgisch bezoek aan Middelburg CYCLEBALL: EEN NOVITEIT Zaterdag hebben Belgische korfbal lers een bezoek gebracht aan de Mid delburgse vereniging „Swift". 's Mid dags om 3 uur werd een wedstrijd ge speeld tussen Swift II en Ganda II uit Gent. De publieke belangstelling hiervoor was slechts gering. Swift II wist te winnen met 6—0. Tegelijker tijd kwam een twaalftal van Goese veteranen en een twaalftal van Mid delburgse veteranen tegen elkaar uit. De Goesenaren wisten eenmaal de bal door de korf te brengen en de eindstand was 10 voor Goes. De meest aantrekkelijke wedstrijd van deze middag begon om 5 uur en werd gespeeld tussen Swift I en Gan da I. De rust ging in met 2—2, maar na de rust ontplooiden de Middelbur gers een grote activiteit en kregen de spelers uit Gent het zwaar te verdu ren. Middelburg won tenslotte met 3-2. 's Avonds was de interesse van het publiek groter. Twee Belgische ploe gen, Veloclub en Olympic, brachten de Middelburgers iets nieuws: een cycle baïlwedstrijd. Tot de belangstellenden behoorden ook de wethouders A. J. P.erenpas en L. J. Geers. Met een bijzonder „talent" en een grote dosis handigheid bewogen de Belgen de bal met behulp van het voorwiel van hun fietsen voort over het veld, zo zelfs, dat de bal soms me ters ver wegschoot. Dit was niet al leen een curieus, maar ook zeer amu sant schouwspel. Enkele spelers waren .keien op dit gebied: zij spelen in een club, die al zes jaar achtereen kampi oen van Europa is. Veloclub won de malcb met 31. Vijftig km. lange zegerit was het besluit Laatste étappe door Van Steenbergen gewonnen De Italiaanse renner Coppl, die al dagenlang in rechtvaardige triomf de gele trui draagt, is eerste in het alge. meen klassement van de Ronde van Frankrijk gebleven en heeft dus deze tour, die Zondag in het Prinsenpark te Parijs eindigde, gewonnen. Voor de eerste maal heeft daardoor dezelf. de renner zowel de Ronde van Frank, rijk als die van Italië in één jaar ge. Zaterdag werd een tijdrit gehouden over 137 km. van Colmar naar Nan cy. Coppi won deze in 3 uur 38 min. 50 sec. Bartali (It.) werd tweede in 3.45.52, Marinelli (He de Fr.) derde in 3.50.05 en verder in volgorde Lauredi (Z.O.). Magni (It. B). Robic (W.-N.) en Dupont (België B). De overgebleven renners startten Zondagmorgen voor de 21e en laat ste etappe NancyParijs (340 km.). De Italianen bleven aan de kop met Ockers. Dupont en Robic. Er waren wel enige uitlooppogingen te noteren, die de vriendschappelijke sfeer ech ter niet verstoorden. Van de grens van het departement Seine-et-Oise tot aan Parijs toe, d.w.z. over een afstand van 50 km., reed de hoofdgroep tussen een ononderbroken haag van toeschouwers door. Het was TENNIS Om cje Davisrcup De Davis cup wedstrijd Canada—Aus tralië is door Australië met 41 gewon- nen. Australië plaatste zich hierdoor in de finale van de Amerikaanse zóne; deze gaat tegen Mexico. In de finale van de Europese zóne tus sen Frankrijk en Italië hebben de Italia nen met 2—1 de leiding genomen. ATHLETIEK IN 7 KORT Voor de internationale atletiekwed strijden, welke op 7 Augustus te Praag worden gehouden, zijn ook Fanny Blan- kers-Koen en Wim Slijkhuis uitgenodigd. Fanny heeft echter reeds bedankt en waarschijnlijk zal ook Slijkhuis niet naar Praag gaan. In de komende weken is het aantal wedstrijden zo groot, dat voorlo pig geen Nederlandse athleten in het bui tenland zullen kunnen uitkomen. De Britse Athletiekbond heeft doen weten, dat onder de huidige omstandig heden geen Engelse athleten naar Praag zullen worden gezonden voor de landen- wedstrijd, welke aanvankelijk op 10 en 11 September was vastgesteld. In een wedstrijd achter Derny-moto- ren te Gent wist Middelkamp in een felle eindsprint beslag te leggen op de eerste plaats. Hij won de 50 km in 1 uur 3 min. en 5 sec. voor de Belg Dolf Verschuuren. die er precies vier seconden langer over deed. De Nederlandse renners Janssen, Lambrichs en Seijen zullen deelnemen aan de Ronde van Zwitserland, welke a.s. Zaterdag begint. Fanny Blankers weer de ster Hariing weer door Slijkhuis geklopt Achtduizend toeschouwers, die de tri bunes van het Feyenoordstadion bevolk ten, juichten Foukje Dillema enthousiast toe, toen zij in het laatste nummer van de landenwedstrijd tegen Italië, een ach terstand van drie meter bij Het laatste wisselpunt, niet alleen wist in te halen, maar de vierde loopster van de Italiaanse ploeg, mej. Toresi. op de eindstreep met nog ruim een meter sloeg. Dit feit deed ons levendig denken aan die andere be roemde 4 x 100 meter estafette, de Olym pische van Londen, toen Fanny Blankers- Koen in dezelfde omstandigheden ver keerde en er ook in slaagde een aanvan kelijke achterstand bij het laatste wissel- punt in een royale winst om te zetten. Niet dat de uitslag van de estafette te Rotterdam nog van belang was voor de einduitslag immers, na de voorafgaande nummers leidde de Nederlandse dames- ploeg al met grote voorsprong en was de wedstrijd reeds definitief gewonnen. De cijfers waren overigens niet zo overtui gend als een jaar geleden te Rome. Toen won de Nederlandse equippemet 56 tegen 36 punten, ditmaal werden de cijfers 52 tegen 40 punten. Van de negen nummers won Nederland er zes. Alle loopnummers en twee tech nische, te weten het discuswerpen en het hoogspringen. De Italiaanse dames zorg den voor drie overwinningen op de an dere technische nummers, het vèrsprin- gen, het speerwerpen en het kogelstoten. FANNY. Fanny Blankers-Koen won drie num mers, de 100 meter, de 80 meter horden en het hoogspringen. Foukje Dillema, die ook voor drie nummers stond genoteerd, startte na enige weken rust wegens een blessure, alleen op de 200 meter en in het estafettenummer en in beide num mers bewees zij haar grote klasse. De prestaties waren over het algemeen zeer bevredigend, maar records werden helaas niet verbeterd. De 11.3 sec. van Fanny mag men op de 80 meter horden zeer hoog aanslaan. Het was veruit de beste tijd van dit seizoen en zij benaderde haar werelrecord op 0.3 sec. Het was overigens het enige nummer, waarin de Hollandse dames de volle acht punten verzamelden, want Gerda van der Kade-Koudijs bezette de tweede plaats, na een hevig duel met de Italiaanse Franco. Voor beide loopsters werd 12.1 sec. genoteerd. Op de 100 meter liet Foukje Dillema, overigens zeer verstandig, verstek gaan. Fanny noteerde de voor haar matige tijd van 11.8 sec. en mej. Tagliaferri, de snel le Italiaanse sprinster werd zo door de Olympische kampioene geïnspireerd, dat zij met 12.1 sec. slechts 0.1 sec. boven het Italiaanse record bleef. De jeugdige Tini Quick van het Haagse Celebes, werd der de, aangezien de tweede Italiaanse loop ster, mej. Giando geblesseerd raakte en hinkende door de finish kwam. KRANIG WERK. Indrukwekkend was het lopen van Foukje op de 200 meter. Haar lopen gaf niet de indruk van soepelheid, integen deel. het deed fors en energiek aan. maar zy liet toch maar een tijd van 24.8 note ren. welke op wereldniveau ligt en ver uit haar beste persooniyke prestaties op dit nummer is. Ans Panhorst-Niessink deed een fraaie worp van 41.48 meter met de discus en bleef slechts 12 centimeter onder het Ne derlandse record, dat zij het vorig jaar op 41.60 meter bracht. Ook Cor Aafjes ver richtte een goede prestatie door een ai- stand van 37.64 te bereiken, haar beste prestatie van dit seizoen. 1 De wisseltechniek van belde ploegen op de 4x 100 meter was niet volmaakt te noemen. Integendeel, bijna mislukte de tweede wissel van de Italiaantjes. waar door een aanzienlijke voorsprong, door het matige lopen van Gre de Jongh op de tweede baan veroorzaakt, teloor ging en ook bij de Nederlandse dames ging het stokje niet feilloos van hand tot hand. Maar, zoals wij reeds schreven. Foukje Dillema, wist als laatste loopster een ach terstand van drie meter door fel en ener giek lopen om te zetten in een voorsprong. De matige tijd van 49.2 sec. voor de Ne derlandse ploeg zegt voldoende over de verrichtingen van onze loopsters. SLIJKHUIS. Slijkhuis won een van de bijnummers, de 3000 meter, op fraaie wijze. Toch no teerde hij niet zijn beste tijd van het sei zoen, want op de Olympische Dag deed hij over deze afstand nog enkele seconden minder. Toch liep hij dit keer zijn eigen wedstrijd, draaide rondjes, zoals zijn hel pers hem aan de kant voorschreven en liet daarbij Harting en Lataster ver ach ter zich. Het verschil bij de eindstreep bedroeg zeker resp. 100 en 140 meter. De tijd van Harting was 8.45.4, die van Slijk huis 8.26.8. Moedige race van de Zeeuwen Hulzen en de Waal De ronde van Wilhelminadorp voor amateurs en nieuwelingen. Zaterdag verreden trok een zeer sterk veld ren- nex-s aan de start. Opmerkelijk was het dat enkele nieuwelingen blijk gaven over uitste kende capaciteiten te beschikken en tussen de amateyrs rustig hun rond jes meedraaiden. In de eerste van de 20 te rijden ron den trokken v. d. Elshout en de nieu weling Hazewinkel al op avontuur uit en namen 35 sec. voorsprong op het peloton met alle favorieten behalve de Ned. kampioen Wagtmans. die reeds in de tweede ronde de strijd moest staken wegens een lekken band. Ook Alblas gaf er reeds vrij spoedig de brui aan en verdween van het toneel. In de tiende ronde werden Hazewin kel en v. d. Elshout ingelopen door Konings, Braspenninx en de Zeeuwen Huizen en.de^aal, dus allen nieuwe lingen. In de tweede groep merkten we o.a, op: Verwijmeren, Vinken, Verstraeten, van 't Westeinde. Spijtig was het, dat de jonge en goed draaiende Hazewinkel door pe daalbreuk moest opgeven. In een fraaie rush wisten Verstrae ten, Hans Dekkers en Van Elderen zich bij de koplopers te voegen ter wijl in de tweede groep van de Veeken, van 't Westeinde, Verwij meren en Vinken hun draai niet kon den krijgen. Laatstgenoemde twee renners gaven zelfs op. Van Elderen had inmiddels zijn voorsprong weten te behouden en ging alleen als eerste door de finish terwijl Dekkers- in een machtige spurt de tweede plaats voor zich opeiste. De uitslag werd: amateurs: 1. A. van El deren. (Eindhoven). 90 km in 2 uur I 2 min; 2. op 40 sec. H. Dekkers (Eind 'hoven); 3. A. Verstraeten, (Breda); 4. H. v. d. Elshout (Made); 5. A. Guns, (Putte); 6. A. van Oers, (Langeweg); 7. Tijs Roks (Sprundel); 8. A. de Rooy (Willebroi-d); 9. Roovers, (Langeweg); 10. v. d. Eijnden (Osssendrecht). Nieuwelingen 1. A. J. Braspenninx, (Zundert); 2. W. Huizen. (Ovezande); 3. J. Konings. (Breda): 4. E. de Waal, (Kloosterzande); 5. Hellemons, (Bos- schehoofd); 6. M. C. Boer, (Amster dam). een ware triomftocht en de menigte maakte geen onderscheid tussen do nationaliteiten, zodat onaangename incidenten uit bleven. Een grote groep van 45 renners reed gezamen lijk het Prinsenpark binnen, waar 36.000 toeschouwers voor de traditio nele ovatie, welke de reuzen van de weg ieder jaar ten deel valt. zorgden. Rik van Steenbergen won de laatste etappeprijs. Zijn landgenoot Ockers was tweede. Coppi heeft zich in de Ronde de meest complete renner getoond, die zowel in de bergen als in de vlakte en in de ritten tegen het horloge on betwistbaar de sterkste was. EINDKLASSEMENT. Het eindklassement luidt: 1. Coppi (It. A) 149.40.49; 2. Bartali (It. A) 149.51.44; 3. Marinelli (lie de Fr.) 150.06.02; 4. Robic (West-Noord) 150.15.17; 5. Dupont (België B) 150.19. 48; 6. Magni (It. B) 150.22.59; 7. Oc kers (België A) 150.25.24; 8. Gold- schmidt (Lux.) 150.28.13; 9. Apo La- zarides (Fr. A) 150.33.17; 10. Cogan (W.-N.) 150.49.44. LANDENKLASSEMENT. Het lantenklassement luidt na de laatste etappe: 1. Italië (Coppi, Bartali. Sciardis) 450.31.27; 2. West-Noord (Robic, Co gan, Goasmat) 452.46.04; 3. Luxem burg (Goldschmidt, Kirchen Diderich) 452.53.59; 4. Frankrijk (Apo Lazari- des, Teisseire, Chapatte) 453.08.313; 5 He de France (Marinelli. Tacca, Bril le) 453.16.59; 6. België (Ockers. Lam- brecht, Van Steenbergen) 453.35.36; 7. België B (Dupont. Demulder, Geus) 453.56.38; 8. 'Zuid-Oost (Lauredi, Brambilla, Martin) 456.27.48; 9. Cen- traal-Zuid-West (Leveque, Pincau, Dolhats) 458.50.53. BOKSEN WILLIAMS BEHOUDT ZIJN TITEL De wereldkampioen lichtgewicht Ike Williams heeft zijn titel behou den door een zege door technische k.o. over de Mexicaan Bolanos. De scheidsrechter Jack Dempsey, stopte het gevecht in de 4e ronde nadat Bolanos twee maal was ge vloerd. ATHLETIEK Slechts één record werd verbeterd Harting en Nel Karelse afwezig Op het Goese sportterrein werd Zon dag, onder fraaie weersomstandigheden, het tweede deel der Zeeuwse athletiek- kampioenschappen verwerkt. Er werd één Zeeuwse record verbeterd .n wel door mej. T. Haasdonk van Hel las op het nummer discuswerpen, met een worp van 26 m. 83 cm. J. Becks van E.M.M. moet in de finale 200 m. hardlopen voor heren felle strijd leveren met zijn clubgenoot Bosch en ze gevierde met klein verschil. Op de 800 m. hardlopen (heren) nam Walker spoedig de leiding, maar zijn of fensief kwam te vroeg en hij werd op tactische wijze door Dobbelaere voorbij gestreefd. De 5000 m. bracht spannende strijd. Witte ging spoedig aan kop maar hij kreeg gezelschap van Dobbelaere. Leen- houts en Ballegeer van „De Gazelle". Laatstgenoemde moest zijn rivalen enkele ronden loslaten maar kreeg opnieuw aan sluiting. Tegen het einde kwamen alle favorie- in los te liggen en Dobbelaere zege vierde in een ferme eindspurt. Bij de 80 m. jongens won de kranige Walraven van Hellas. Bij het speerwer pen gaven v. Driel en H. I-Ieystek elkaar niet veel toe. De organisatie was bij „Hellas" in goe de handen. De voorzitter der organise rende vereniging, de heer Haasdonk, ge waagde in een slotwoord van een uitste kend geslaagde middag, die Jammer ge noeg te weinig belangstelling trok. Zoals misschien bekend waren Nel Ka relse en Harting verhinderd aan deze kampioenschappen deel te nemen, terwijl ook Rootsaert verhinderd was. Hoogspr. Meisjes B en C: 1 N. Houte pen, Achilles. 1.21 m. Z.Kamp.: 2 G. van Tol, Achilles. 1.21 m.; 3 T. Haasdonk, Hellas, 1.21 m. Hoogspringen Dames: 1 B. Ludikhuize, EMM, 1.37 m. Z.Kamp.; 2 D. Witte, Achil les. 1.32 m.; 3 T. Reyerse, Hellas, 1.32 m; Hoogspringen Jongens C: 1 P. Johanisse. Hellas. 1.53 m. Z.Kamp.: 2 J. de Kok, Hellas. 1.38 m; 3 C. den Hollander, Achil les. 1.23 m. Heren 200 m. eerste serie: 1 J. Witte, EMM, 25.5: 2 W. Rejack, Hellas. 25.9. Tweede serie: 1 J. Becks, EMM, 24.4; .2 B. Bosch EMM, 24.6: 3 H. v, Koeveringe. Marathon. 24.8. Finale 200 m Heren: 1 J. Becks, EMM. 24.3 Z.Kamp.: 2 B. Bosch, EMM, 24.5; 3 J. Witte, EMM, 24.6. 60 m Meisjes C, eerste serie: 1 T. Snij ders, Achilles, 9.4; 2 J. v. Haveren, Ma rathon, 9.4: 3 B. Jacobs, Hellas. 9.8. Tweede serie: 1 R. Zweedijk, Hellas. 9.4; 2 K. Haasdonk. Hellas, 9.5; 3 B. Fou- draine. Hellas, 9.6. Finale Meisjes C, 60 m.r 1 R. Zweedijk. Hellas. 9.4, Z.Kamp.;»2 K. Haasdonk, Hel las. 9.5; 3 J, v. Haveren, Marathon. 9.6. Discuswerpen Heren: 1 P. v. d. Driel, Achilles, 34.17 m. Z-Kamp; 2 J. Heystek. EMM, 33.24 m; 3 M, Heystek. Achilles, 30.25 m. Discuswerpen Jongens A, B en C.: 1 B. Bosch. EMM, 32.41 m ZJ4amp.; 2 B, Kos ter, Achilles, 26.24 m. 1 P. Johanisse, Hellas, jun. C, 24.77 m, Z.Kamp.; 2 J. de Kok, Hellas, Jun. C. 23.65 m. Discuswerpen, Dames en meisjes A: I B. Ludikhuize. EMM, 25.39 m, Z.Kamp.; 2 J. Sinke. Hellas, 20.53 m. 1 T. Haasdonk, Hellas, meisjes A. 26.83, Z.Kamp. (Nieuw Zeeuws record): 2 A. v. Belsen. Achilles. 24.85 m; 3 T. v. d. Hoek, Achilles. 22.17 m. 60 m Meisjes A en B: 1 T. v. d. Hoek. Achilles Meisje. A .9.Z. Kamp.; 2 T. Haasdonk. Hellas id. B 9.1; 3 R. Hubregt- scn. Marathon, id. B g.t. 80 m Jongens, B en C: 1 K. Walraven, Hellas. 9.7 Z.Kamp.: 2 Gillissen, De Zeeu wen, 9.9; 3 J. Jongste, Achilles, 10.2. VOETBAL Federatie yan Eerste-klassers bijeen. Naar wij vernemen is dezer dagen te Utrecht de federatie van eerste klassers onder voorzitterschap van de heer Koolhaas (Ajax) bijeen geweest. Overeenstemming werd bereikt in zake de wenselijkheid om tot vier afdelingen van elk 15 clubs te ko men. Men zou willen overgaan tot afschaffing van degradatiewedstrij den. echter niet van pi-omotiewed- strijden. Lange tijd werd gediscussi eerd over de indeling en verschillen de voorstellen kwamen hierover ter tafel. Tenslotte werd besloten deze kwestie aan het K.N.V.B.-bestuur over te laten, dat conform het regle ment de competitie indeelt. De wensen der vergadering zouden zo spoedig mogelijk ter kennis van het bestuur van de K.N.V.B. worden gebracht. WEDSTRIJDEN IN BIERVLIET Biervliet IT—Hoofdplaat II 1—2. BiervlietEendracht (uit Doornzele- Terdonck in België) 21. SCHAKEN Euwe en de wereldtitel Euwe. die zich thans als een der candidaten voor het wereldkampioen schap schaken grootmeester mag noe men, heeft verklaard, dat het onzeker is. of hij deel zal nemen aan het voor- tournooi om het wereldkampioenschap Hij wordt in September namelijk weer leraar en het is niet zeker, dat hij verlof kan krijgen. Zoals bekend wordt er een voortoumooi gehouden in April 1950 in Boedapest. De win naar heeft het recht wereldkampioen Botwinnik uit te dagen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Naar wij van de zijde van de K.N. S.B. vernemen heeft de heer L. Prins medegedeeld, dat hij in September niet tegen dr. Euwe kan spelen in de tweekamp om het persoonlijk kampi oenschap van Nederland. De K.N.S-B. heeft daarop besloten, dat dr. Euwe in het bezit blijft van de titel van kampioenschap van Nederland. Prins neemt deel aan een internationaal toumooi, dat 26 Augustus te Trenci- anske Teplice (Tsjechoslovakye) aan vangt. 100 m Jongens A: 1 A. Overweel. Achil les. 11.9 Z.Kamp.: 2 B. Bosch, EMM 12— 3 C. v. d. Berg. EMM. 12.2. 800 m Heren: 1 G. Dobbelaere, Mara thon, 2.12.3 Z.Kamp.: 2 Walker. De Zeeu wen. 2.13-1; 3 F. Helmich, KNAU, 2.14.4. 600 m Jongens: 1 K. Walraven. Hellas, 1.39.3 Z.Kamp.; 2 J. Antheunisse. EMM, 1.39.9; 3 W. van Heusden. Hellas. 1.45.6. Vèrspringen Heren: 1 M. Heystek, Achil les. 5.97',m. Z.Kamp.: 2 P. van Driel, Achilles, 5.71 m: 3 J. Witte. EMM, 5.55 m. Vèrspringen Meisjes A en B: 1 T. v. d. Hoek, Achilles, 4.22 m, Z.Kamp.: 2 A. van Belsen, Achilles, 4.16 m; 3 T. Haasdonk. Hellas, 4.08 m. Speerwerpen Heren: 1 P. van Driel, Achilles, 43.26 m. Z.Kamp.; 2 H. Heystek, EMM, 42.84 m; 3 M. Heystek, Achilles, 39.97 m. Speerwerpen Jongens: 1 C. v. d. Berg, EMM, 38.88 m: 2 B. Bosch, EMM, 38.11 m. Vèrspringen Jongens B en C: 1 J. Jong ste. Achilles, 5.41 'j m. Z. Kamp.; 2 Z. van Damme, De Zeeuwen. 5.40 m; 3 Gil lissen. De Zeeuwen. 4-94 m. 5000 m Heren: 1 G. Dobbelaere, Mara thon, 17.41.5 Z.Kamp.; 2 H. Witte. Mara thon, 17.42.3; 3 A. R. Ballegeer. De Ga zelle. 17.51.8. Estafette 4 x 60 m Meisjes: 1 Hellas, 37.6, Z.Kamp.: 2 Gemengde ploeg Mar.- Ach. 38.—; 3 Gemengde ploeg Ach.— Hellas 39.6. Van Vliet wint Grote Prijs van de Tour In afwachting van de aankomst der ronderenners zijn in het Prinsenpark te Parijs sprintwedstrijden gehouden om de Grand Prix van de Tour de France. Vrijwel de hele elite van de sprint nam hieraan deel en het was de wereldkampioen Arie van Vliet, in uitstekende vorm, die alle ritten won, inclusief de a trois gereden fi nale. en daarmee zijn zoveelste be langrijke zege behaalde. Jan Derksen werd in zijn serie geklopt door Schc- rens en Iacoponelli. won zijn herkan- singsrit zodat hij in de halve finale kwam maar eindigde daar op de tweede plaats achter Harris. Er was nog een herkansingsrit voor de fina le met Gerardin. Senfftleben, Derksen en Scherens doch nu was de oude rot Gei-ardin de drie anderen te slim af. waarmee hij zich in de eindstrijd plaatste. Daar wist hij zowaar Harris de tweede plaats af te snoepen. Scheepvaartberlchten. Vlissingen vertrokken: Rolf n. Kopen hagen. Gepasseerd n. Antwerpen, 22 Juli: Frem v. Londen: Arnedijk v. Rotterdam; Har- silia v. West-Indië. Gepasseerd v. Antwerpen. 22 Juli: Des patch n. Plymouth: Zeester n. Denemar ken; Trompenburg!» n. Stockholm: Cero- sia n. Irvine; 23 Juli: Eemdijk n. Ha vana; Oranjcfontein n. Southampton. DINSDAG. Vanavond wordt door het Radio Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Albert van Raalte een Beethoven- programma uitgevoerd. Het program ma vermeldt de Ouverture „Colo- rian" en de Symphonic nr. 3 in Es. (H. I 20.12). In het verdere deel van de avond is er een kamermuziekconcert in de Ridderzaal van het Muiderslot. De uitvoerenden zijn: het ensemble „Ala Musica", Rosa Spier, harp, Liesbeth Sanders, voordracht, Anneke van de Graaf, sopraan en Frans Vroons, te nor. Men hoort composities van J. Chr. Bach, Pijper en Handel. (H. I 21.27). Hilversum I 7. 8, 13. 19. 20 cn 23 Nws.; 9.25 Het Omroep Kamerorkest o.l.v. Mau- rits v. d. Berg; 10.15 Fragmenten uit Ita liaanse opera's; 11.40 Zangrecital door Robert Irwin: 12.03 Pianorecital door Cor van Boven, Beethoven progr.; 12.33 Het orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 13 20 Licht orgelspel door Willy Francois; 14 Carlo van Neste, viool en Johan Patist, piano; 15.40 Het Metropoel Orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden; 16 De Zonnebloem: 18 Amusements orkest o.l.v. Klaas v. Beeck; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Andre de Raaff, piano en Jcq. Schutte, orgel; 19.30 Pater Piet Wessc- ling; 20.12 Beethovenconcert door het Radio Phllh. Orkest o.l.v. Albert van Raalte; 21.27 Kamermuziekconcert in dc Ridderzaal van het Muiderslot; 22 25 Het Nederlands Kamerkoor oLv. Felix de Nobel. Hilversum II: 7. 8. 13. 18, 20 en 23 Nws.; 9 Gramofoonmuziek; 10.15 Arbeidsvitami nen: 11 Orgelconcert door Willem Htlls- mann uit de Grote of St. Janskerk to Gouda; 12 Het lyra Trio; 13.15 Ensemble Jo Bos. licht zomerprogr, van Hollandse en Belgische werkjes: 13.45 Kwartet in D gr. t. op. 11, Tsjaikofsky; 16.25 Hon derd beroemde componisten van Pa- lestrina tot Pijper; 17 Kindci'koor „Ja cob Hamel" o.l.v. Herm. Broekhuizen; Orkest van de Duitse opei-a te Ber- ïyn o.l.v. Walter Lutze (Die Puppenfee. Bayer); 19.30 Arnold Judan, piano (Par tita in b gr. t. Bach en Sonate op. 27 no. 2, Beethoveni; 21.10 Londens Symph.-or- kest o.l.v. Sir Malcolm Sargent: 22.15 Volksliederen uit .Engeland, Wales en Louisiana. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8, 9, 13. 17.05, 19. 22 en 22,50 Nieuws: 18 Chopin- programma; 20 Tsjechische folklore; 20.15 Hoorspel 20.55 Liedemi van Beetho ven en Schubert. Brussel-Frans (384 M.): 7. 8. 13. 19.45, 22 en 22.55 Nieuws: 21 Opera-fragmenten van Domizetti; 22.15 Kwartet no. 6, Bar- tok. Engeland-Home Service (343 M.): 8. 13, 18. 21 en 23 Nieuws; 14 BBC Northern orkest; 15.45 Voor de vrouw; 21.15 Cau serie; 21.30 Hoorspel. Engeland-Light Program (1500 en 262 M.) 9, 19. 22 cn 23.56 Nieuws: 19.30 Hoor spel; 21 The Scarlet Pimpernel, spel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5