Invasie Vierdaagse tippelaars Meer deelnemers dan vorig jaar Zeeuwse Almanak Mei de ,,lndrapoera"van Vlissingen naar Rotterdam DE ONBEKENDE VOOGD MAANDAG 25 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Nijmegens inwonertal met 10 procent vermeerderd. NIJMEGEN De Keizerstad aiam de Waal is klaar om vandaag de dui- zenden gasten bij de komende Vierdaagse te ontvangen. Nymegen heeft zich in haar beste plunje gestoken en vrijwel iedereen heeft het zjjne byge. dragen om het welslagen van dit traditionele gebeuren te verzekeren. Het moge dan zo zijn, dat de Vierdaagse niet d&t betekent voor de Ne derlander, als de „Tour de France" voor iedere Fransman waar ook ter wereldzeker is het toch wel, dat dit wandelfestyn in de loop der jaren is uitgegroeid tot een nationale gebeurtenis, die ook de belangselling van het buitenland trekt. Regen, felle wind, noch brandende zon of pypLijke blaren hebben de dui zenden wandelenthousiasten kunnen weerhouden om hun jaarlykse pel. grimstocht naar 't Mekka van de wandelsport te maken en ieder jaar stygt hun aantal. Dit jaar is het aantal tot byna 8000 opgelopen en Nymegen, de stad der Vierdaagse, kan vandaag dan ook zeker op een invasie van ruim 10.000 vreemdelingen rekenen, die hier tjjdens deze vier glorieuze dagen onderdak zullen zoeken om toch vooral niets van dit grootse sportevene ment te missen. Het is merkwaardig te zien, hoe de toeloop naar de Vierdaagse ieder jaar groter wordt. Met het oog op de economisch minder gunstige tijdsom standigheden, had men aanvankelijk op een kleiner aantal deelnemers ge rekend, dan voorafgaande jaren. Maar juist het tegengestelde gebeur de. Ruim 500 wandelaars en wande- laarsters meer dan in 1948 werden er 1 genoteerd. Het bureau van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding aan het Valkehboschplein te Den Jïaag kreeg ditmaal bijna 8000 in schrijvingen binnen. Onder oppertoe zicht van de verleden jaar gehuldigde administrateur van de N. B. v. L. O., de heer. K. Boessenkool werd uit dit le gioen geregistreerd en zeker 7500 van hen zullen zich heden melden aan de startbureaux in „De Vereeniging" (voor individuelen) .of aan.de Meisjes H.B.S. (voor groepen). RUIM 10.000 VREEMDELINGEN Nijmegen mag vanavond zeker op 10.000 vreemdelingen rekenen, die hier vier dagen hun kwartier op zul len slaan. En daarbij hebben we nog niet eens de dagjesmensen gerekend, die ongetwijfeld in grote getale Nij megen zullen aandoen om een glimp van deze sportieve manifestatie op te vangen. „Hoe zullen deze duizenden alle maal gehuisvest worden?" zullen ve len zich afvragen, die de woningtoe standen kennen. Het heeft het nuis- vestingscomité maanden gekost om deze ingewikkelde puzzle tot een goede oplossing te brengen, 't Vraag stuk werd nog een beetje moeilijker gemaakt, toen bleek, dat er voor de honderden militaire deelnemers geen plaats in de kazernes was. Overleg en nog eens overleg passen en. meten waren nodig om deze invasie van tip pelaars een onderdak te verschaffen. Dat is gebeurd. In drie woorden vatten we daarmee de ingespannen arbeid van maanden samen. Vandaag is al dit werk achter de rug en het is het onderdak van de acht duizend deelnemers geregeld. Daarbij werden 2000 militairen „bezorgd", waaronder 200 buitenlanders. Daar naast zochten 2000 burger deelnemers huisvesting, die deel uitmaken van „vanggroepen". Tijdelijk verblijf was bovendien nodig voor duizend indivi duele deelnemers, die via het huisves tingscomité een onderdak in Nijme gen zochten. Tenslotte mag worden aangenomen, dat een paar duizend wandelaars terecht zijn gekomen op oude adressen, waar zij reeds een paar jaar hun beste herinneringen of nog beier hun vriendschap hebben vast gelegd. Zo zijn er de laatste weken in Nij megen minstens achtduizend tippe laars aan een verblijf geholpen om de Vierdaagse te kunnen meemaken. Momenteel zijn dan ook alle hotels, pensions en officiële onderdakken volgeboekt. Geen vreemdeling zal zonder de gebruikelijke weg via het huisvestingscomité ook maar één nacht logies kunnen vinden in de daarvoor aangewezen gebouwen. OVERZICHT VAN DE HUISVESTING Om een indruk te geven van enkele cijfers, het volgende overzicht. In de Novumhallen zijn bijna 300 militairen ingekwartierd, in de l.o. school aan de Prins Hendrikstraat 232, in de school aan de Nieuwe Marktstraat 100, in de school aan de Stieltjesstraat 130, in de school aan de Reestraat 140 (mare- RAMP. Men mag dan uiteindelijk lot de conclusie komen, dat er aan het red dingswerk bij de grote rampenoefe ning van Zaterdag bij Rammekens nog wel het een en ander mankeerde menigeen slaakte de verzuchting, dat hij blij was niet op een echt schip op een echte mijn echt in het water terecht te zijn gekomen de redders, de E.HJ3.0.-ers en het Rode Kruis, die toevallig een aantrekkelijke Zeeuwse schone te verzorgen kregen, vonden dat allerminst een ramp en hébenzich beijverd om het hun proefkonijntjes naar de zin te maken. En op hun beurt vonden de slacht offers, die in handen van vriendelijke verpleegsters vielen, dat eveneens ver re van onaangenaam. Wat is er toegewijd gewerkt! En wat is er tussen de bedrijven door menige kwinkslag ten beste gegeven. In het noodkamp te Nieuwland wa. ren een paar Rode Kruizers genood zaakt zich even van hun slachtoffers te verwijderen, omdat er gegeten moest, worden. Toen ze terugkwamen waren de „gewonden" op transport vaar Koudekerke, Ze waren onthutst. Allebei. Maar een van de twee kon de ander toen 't probleem besproken werd, de loef af steken. Ik zie haar tenminste op de Vlis- singse kermis vanavond! merkte hij triomfantelijk op. Waar een „ramp" op de Schelde al niet toe leiden lean. chaussee), school Oude Heselaan 125, school Driehuizerweg 175, terwijl de rest van de militairen werd verdeeld over de scholen aan de Van Nispen straat, Bijleveldsingel etc. In de H.B.S. aan de Bijleveldsingel komen een paar honderd man van de Marine te liggen, terwijl de Marine voorts twee schepen voor legering in de Waal zal meren. De Marva's von den een rustig tehuis op de Klokken- berg in het internaat aan de Ubbergse Veldweg. De bovenverdieping van het postkantoor, het Quick- en N.E.C.- veld, de Goffert, verschillende paro chiehuizen, verenigingsgebouwen en barakken en vele andere gelegenhe.- den zijn ingeschakeld om het verdere leger van burgers, politie, post- en spoorwegmannen, K.L.M.'érs, Rode Kruis-mensen en leden van wandel clubs te herbergen. Door de gehele oude cn nieuwe stad liggen de groe pen verspreid, waarbij er zoveel mo» gelijk naar gestreefd is, de militaire groepen bij elkaar te houden. Voor de militairen werd voorts een openlucht kamp ingericht'op de ijsbaan onder Ubbergen. Het gemeentelijk kampeer terrein op de Kwakkenberg neemt 500 wandelaars op. Zo kan men de lijst voortzetten, waarbij men aan geünifor meerde groepen alleen reeds tot 4000 man komt. Het huisvestingscomité bracht ver der, met inbegrip van 150 buitenlan ders. bij particulieren 1200 deelnemers ondèr. En nog staat de bel bij het co mité niet stil 1 De Geneeskundige Dienst onder lei ding van dr. Avenarius is ingericht in de Meisjes-H.B.S. aan 't Julianaplein. BUITENLANDSE DEELNEMING Dat de vierdaagse ook in het bui- land een bekende klank heeft, blijkt wel uit de buitenlandse inschrijvingen. Voor zover bij het schrijven van dit artikel bekend was, komen er zeker 150 Belgische militairen, het muziek corps medegerekend. Voorts is er gerekend op 20 Luxem burgse militairen, 25 Fransen, 32 No ren, 16 Engelsen en verder nog enke le Denen, Zweden, Zwitsers, Italianen. De aangekondigde Tsjechen en Oos tenrijkers hebben blijkbaar geen mo gelijkheid gezien door het IJzeren Gordijn heen te wandelen Gedurende vier dagen wordt Nij megens inwonertal met 10.000 ver groot, zonder de scharen dagjesmen sen mee te rekenen. Dat een en an der niet zonder belangrijke financië le baten voor de stad gepaard gaat, is vanzelfsprekend. Nijmegen is een gastvrije stad. Het huisvestingscomité heeft zich alleen van haar moeilijke taak kunnen kwijten, dank zij de spontane mede werking van de burgerij, die zich zo veel dat mogelijk was, bereid ver klaarde om deelnemers op te nemen tegen matige vergoeding. Dat arm en rijk in deze spontane actie sa menwerkten, is een verheugend ver schijnsel. Ja, warempel, hel huis vestingscomité heeft zelfs nog een beperkt aantal bedden over weten te houden, voor eventuele noodge vallen. Daarom jrnst, aan de vooravond van deze 33ste Vierdaagse, een woord van hulde aan de burgerij, die met terdaad bewezen heeft, over kwali teiten van goede burgerzin en ge. meenschapsgevoel te beschikken, welke naast dé organisatorische voorbereidselen, onmisbaar zijn bij het welslagen van een zo belangrijk sportevenement als de Nijmeegse Vierdaagse. Geslaagde proefvaart eindigde in mist Donderdag technische proefvaart, Vrydag proeftocht naar Rotterdam, b uur voor de kade. Dat was het officieel programma dat de heren van de Lloyd en de Schelde hadden vastgesteld voor de Indrapoera. Maar zoals met alle proeven nu eenmaal liet geval kan zyn liep het deze keer heel anders: op het tydsti p, dat 't schip de Waterweg had ten opvaren lag het nog voor anker op cdrede van Vlissingen. ook moe- Machines, die een jaar niet hebben gelopen moeten nu eenmaal „indraai en" en daarbij kunnen zich onvoor ziene omstandigheden voordoen. Op de Indrapoera lagen die in het zgn. collarblok van de bakboordschroefas, dat bij de technische proefvaart warm gelopen bleek te zijn. zodat er onder delen vervangen moesten worden. De mannen van de Schelde deden in de machinekamer wat ze konden, maar wat ze toch niet konden dat was ver hinderen, dat het vertrek moest wor den uitgesteld. Inplaats van half elf werd het half vijf voor het anker ge licht werd. Van dat moment af liep alles wat het schip zelf betreft, ge smeerd. Kapitein Hoogendijk, die voor deze proefvaart op de brug stond, was tenminste in zijn nopjes, toen we hem tegen middernacht zowat voor de Waterweg spraken: „Prachtig loopt ze, de machines draaien voor treffelijk, de proeven lukken alle maal en alles loopt zo goed als men maar wensen kan". MOOIE TOCHT. Dat is het oordeel van de kapitein maar ook voor de gasten, die nog aan boord gebleven zijn sommigen hadden het schip, toen het te laat werd, verlaten is dc Indrapoera een prachtig schip, comfortabel en ge zellig, prima van keuken en van vele gemakken voorzien. Wanneer men daarbij nog voegt, uitstekende weers omstandigheden dan weet men dat het een allerprettigst zeereisje werd. Eerst langs de Zeeuws Vlaamse en Belgische kust tot de boei HF 9 voor Ostende en vandaar om de Noord in de richting van Hoek van Holland. Over een bijna spiegelgladde zee gleed de Indrapoera met een gange tje van 12 tot 15 mijl voort en om haar zwermden de meeuwen, die al een paar dagen op de ree zich te goed hadden gedaan aan alles wat zo'n schip voor de vogels'nu eenmaal oplevert. De mooie Belgische boulevards Knocke. Blankenberghe en Ostende glijden voorbij en,dan wordt de steven gewend. De kust is alleen nog maar zichtbaar op het radarscherm op de brug. dat ook iedere boei en elk wrak en dat zijn er niet wei nig in deze omgeving, die bij de zee lui. nog als het hol van de Ruyter bekend staatverraadt. LICHTENDE ZEE. En voor we Westkapelle passeren is de avond al gevallen. De vuurto rens van Walcheren en Schouwen zwaaien hun lichten langs de horizon, maar aan boord heeft men nog meer belangstelling voor het lichten van Telefoon in Belgische treinen. Er is dezer dagen een proef geno men met telefoongesprekken tussen een telefoonkantoor en een trein, rij dende op de lyn Brussel-Oharleroi, Het gevolgde systeem berust op twee radiotelegrafisehe stations, die als basis dienen en verbonden zyn met een gewone telefooncentrale. Er wordt uitgezonden op een golflengte van negen meter. Na het proefstadium zullen de trei nen op de voornaamste trajecten met napparatuur worden uit gerust. Men zal dan niet alleen uit de rijdende trein kunnen opbellen, doch ook kunnen worden opgebeld^ de zee zelf. Fel groen oplichtend kan-, telen do golfjes langszij en zo nu en dan spat cc n vonkenregen tegen de scheepswand op. Dc Indrapoera gaat nog verder dan de Hoek, tot voor Scheveningen, waarvan de boulevard als een lichtende streep aan de ein der tc zien is. Dan wordt de steven opnieuw gewend naar de Waterweg. Daar geeft de kapitein order het an ker te laten vallen. Het tij is niet gunstig om de Waterweg binnen te varen cn risico mag zeker bij een proefvaart niet worden genomen. Het is over tweeën in de nacht als het anker opnieuw wordt gelicht en dan loopt het schip op de Waterweg aan. De loods hepft nog meegedeeld, dat het zicht op de rivier goed is. maar bij het ochtendgloren blijkt dat toch tegen te vallen/Dikke mistwolken drij ven laag over het water en tot twee maal' toe wordt de kapitein gedwon gen nog op de Waterweg voor anker te gaan. Er is vrijwel geen zicht meer en met een Oceaanreus als de Indrapoera moet n\en wel heel voor zichtig zijn. Kleinere schepen komen nog wel vooruit, zoals de Oranje Nassau van de Mij. Zeeland, die juist van Tilbury komt. De Indrapoera moet echter tot na zevenen blijven liggen cn zo wordt het half negen voor de Indrapoera aan de Lloydska- de ligt. Het schip is weer thuis en van hier za.1 het op 13 Augustus in zijn verjongde en vernieuwde ge daante dc eerste reis naar de Oost aanvaarden. Generaal Chen Cheng, de nieuwe op. perbevelhebber van de Chinese nati onalistische troepen in China, heeft een plan voor het stuiten van de communistische opmars ontworpen. Hield Duitse „Volkspoiitie" manoevres in het Neissedal? Het Berlijnse blad „Sozialdemokrat" meldt, dat de onder Sowjet-Russische lei ding staande Duitse „Volkspoiitie" in het dal van de Neisse, in Saksen, gedurende drie dagen oefeningen heeft gehouden, waarbij voor de eerste maal gebruik werd gemaakt van snel verplaatstbaar veldgeschut, afkomstig van hel voorma lige Duitse léger. Voorts werd by een stormloop, uitgevoerd onder de persoon lijke leiding van een Sowjet-Russische luitenant-kolonel, gebruik gemaakt van vlammenwerpers. Reuter meldt nog uit Berlijn, dat vol gens het blad „Abend" de Sowjet-Rus sische autoriteiten voornemens zijn in de nabije toekomst onrust te verwekken on der de bevolking van de Sowjet-Russische zóne van Duitsland, opdat de „Volkspo iitie" realistische oefeningen kan houden in het onderdrukken van een opstand. Op „X-dag" zullen 800U man der Duit se volkspoiitie ter beschikking van dc Sowjet-Russische troepen worden gesteld. Zij zullen de opdracht krijgen de Weste lijke districten van Berlijn „in theorie" te bezetten, aldus „Abend". De bovenmeester wilde het wei eens uitzoeken. Het hoofd der school uit Sterksel, de heer A. Schilleman. bereed onlangs met een normaal herenrijwiel waarop een hulpmotor was gemonteerd het rijwiel pad. Hij kreeg een proces-verbaal, J/oor de kantonrechter te Eindhoven waar zijn zaak voorkwam, betoogde hij. dat hU on danks naspeuringen, geen zekerheid had kunnèn krijgen over de betreffende be palingen. en daarom zijn toevlucht geno men had tot een proefproces. De atnbtenaar van het openbaar mi nisterie hield zich «aan de woordelijke tekst van de motor- en rijwielwet. De kantonrechter sloot zich bij deze opvat ting aan, zonder in te gaan op de moge lijke geest dier wet. Zijn uitspraak luidde: schuldig, zonder toepassing van straf. Communisten in China marcheren vefder. Communistische troepen, die op trekken in de provincie Hoenan, be vinden zich nu 35 km. ten Noorden en ten Oosten van Tsjangsja. dc hoofdstad van de provincie Hoenan. Ten Oosten van de spoorlijn Hankou- Kanton zijn verscheidene steden ver overd. Maarschalk Tsjiang Kai Sjbk'is on verwacht uit Kanton naar Formosa vertrokken na een bezoek van een week. De besprekingen die hi.i tc Kanton heeft gevoerd, worden „hoogst bevredigend" genoemd. Verwacht werd, dat hij te Kanton nog een on derhoud zou hebben met de Moham medaanse leider generaal Ma Hoeng Kwei. plaatsvervangend opperbevel hebber voor NoordwesLChina. Invasie van Vikingen op Nederlandse kust. Omstreeks half vyf Vrijdagmiddag I vuurde opperviking Jensen Kjacrs- gaard voor de IJipuidense pieren zijn 52 Vikingen per megafoon aan voor de laatste riemslagen van de. reis EsbjergIJmuiden- Op dat moment stak de „Hugin" haar gouden dra kenkop om de hoek var. de Noorder- pier en daarmee was een stukje voortretffelijk nagebootste histone in Nederland gearriveerd. De voorganger van deze „Hugin" heeft 1500 jaar geleden de spits af gebeten voor een vloot van Viking schepen, die uit Scandinavië de En. gelse krytrosen naderden en een geslaagde invasie op touw zette. De Vikingen van 1949. koffiebruine leden van diverse Deense roeiclubs, gaan het op de 28c Juli dunnetjes overdoen, maar met minder uitge sproken vijandige bedoelingen dan hun voorvaderen IJmuiden was de eerste haven, die na Esbjerg werd overvallen. De „oorlogsbodem", welke zeer nauwkeurig naar oude tekeningen is nagebouwd, bleek te zijn uitgerust met een rood-wit zeil. een prachtig besneden zijroer en schilden boven de roeidollen, zodat een eventuele vij and de bemanning niet een, twee, drie zou kunnen spietsen. Nationalistische partij in Duitsland verboden. Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft ds. Goebel, die beweert tien millioen Duitse- vluchtelingen te ver tegenwoordigen. toestemming gewei gerd om een nieuwe Partij te vormen. Als reden werd hiervoor gegeven, dat het program en de statuten van de voorgestelde partij zich niet vol doende onderscheiden van de andere, toegestane partijen. „Comité van vrije Duitsers" had zich aangesloten bij de rechtse „liga van onafhankelijke Duitsers" van Jo achim von Ostau, aan wie onlangs de toestemming geweigerd werd om te Dusseldorp een massa-bijeenkomst te houden. gendarmes zyn dgebied gedood, toon zij poogden een Joego-Slavische grenspatrouille Ic arresteren, zo wordt officieel te Belgrado gemeld. Men vangt meerAmsterdamse straatjongens met honing dan met azyn. Hoe ze er lucht van kregen is een raadsel, maar als een zwerm vliegen verschenen ze bij een aantal vaten, waarin honing had gezeten, die op de wal van één der Amsterdamse kaden Lag. Door het spongat maakten ze zich meester van de laatste restjes en toen was het: „Ukken miiar jongens I" FEUILLETON a door MARY BURCHELL „Ik ben Norma Lacey". deelde Nor- ma hem mee. „Ik denk dat ik word verwacht". „Wilt u zo goed zijn binnen te ko men. juffrouw", zei hij en liet er zich niet over uit of ze werd "verwacht of niet. „Ik zal juffrouw Parry, de huishoud ster. roepen". Aldus werd Norma binnengeleid in een prachtig betimmerde hall. en achtergelaten in een ongemakkelijke stoel met geïncrusteerd leer bekleed; ze voelde zich kleintjes en zenuw achtig. Ondertussen verdween de be diende om de huishoudster te waar schuwen. Blijkbaar kon ze haar voogd slechts via de juiste tussenpersonen bereiken. Of wei de man was niet bereid de verantwoordelijkheid te dragen voor het geloven van haar verhaal en vond het beter dat aan de huishoudster over te laten. In ieder geval ritselde een ogenblik later een andere vrouw in doffe, zwarte zijde gekleed, achter uit de hall te voorschijn. „Juffrouw Lacey?" vroeg ze wat streng, toen Norma opstond om haar te begroeten. „Ja", bekende Norma met het ge voel dat ze óf veel te vroeg óf veel wooi'd zelf of het leven in het al gemeen afkeurde. „Ik zal u nu uw kamer laten zien", zei juffrouw Parry, „en wanneer u zich wat heeft gewassen en opgeknapt zal mijnheer Yorke u ontvangen". Door de wijze waarop ze dit zei, voelde Norma zich al slordig. Dus volgde ze juffrouw Parry ge dwee naar boven en deed een schiet- te laat, maar zeker niet op het juiste gebedje dat ze in staat zou zijn zich tijdstip was gekomen. te gedragen naar de eisen die hier „U bent zeker per ongeluk doorgc- blijkbaar werden gesteld. Boven ge reisd naar Munley", verklaarde de bomen liep juffrouw Parry de glan- huishoudster met zo'n al-wetend air, |7-end geboende gang af die uitkwam dat Norma zich'een ogenblik afvroeg °P de £rotc overloop en opende de of ze gedachten kon lezen. „Dat was niet per ongeluk", legde Norma uit, terwijl ze zich vastklamp te aan het enige punt waarop de huis houdster het niet bij het rechte eind had. „Mijnheer Sylvester, u weet wel, de advocaat, schreef me dat ik in Munley moest uitstappen", ,Hij had Rossing dale moeten schrjj deur van de kamer aan het einde. In Norma's verrukte ogen was het alsof ze de zonsondergang tegemoet liep, want de fraai-betimmerde ka mer met zijn zachte kleuren baadde in het avondlicht. „Wat een beeldige kamer!" riep Norma uit. „Is die werkelijk voor mij bestemd?" „Eh ja. juffrouw Norma". Juffrouw ven. Jenkins ging daar met de wagen Parry ontdooide zó dat ze haar voor heen en wachtte op u". g-- „Het spijt me erg", zei Norma. Want ze voelde, dat dat werd verwacht. naam gebruikte. „Ik ben blij dat naar mooi vindt". vuewc, uov nat, wau vciwawH i ..Iedereen zou haar mooi vindenf Ik Juffrouw Parry constateerde ech.cr ÏS een paar dingen in de kamer aan. „Heeft u alles voor me uitgezocht, juffrouw Parry?" „O, neen, juffrouw Norma!". De huishoudster scheen lichtelijk ont daan over de veronderstelling dat een dergelijke keuze aan haar zou wor den overgelaten. „Mijnheer Yorke zei dat het zo moest. Hij zei dat jonge mensen behoefte hadden aan kleur en licht", voegde ze er zonder uitdruk- met grote onpartijdigheid: „Dat was uw schuld niet. In ieder geval vertel de jufrouw Bandley van „Het Witte Huis" in Rossingdale aan Jenkins, dat u was doorgereisd naar Munley. Hij zou u daar juist gaan halen, maar bracht eerst mijnheer Yorke de avondbladen". „O. ik heb gelift, dus het hindert niets", verklaarde Norma met een glimlach. Juffrouw Parry glimlachte niet en Norma dacht dat ze liften of het king bij. (Wordt vervolgd) Het Wereldgebeuren De ontruiming van Duitsland (Van onze correspondent) De onthullingen van radio Moskou over 'n opbouwplan vootv West Duits land van de voormalige president van dc rijksbank, Dr. Schacht, hebben veel opzien gebaard. De Amerikaanse eco nomische politiek in West-Europa, zou volgens radio Moskou, steunen op een plan van dr. Schacht, tengevolge waarvan West-Duitsland in het kader van de hulp aan Europa, bij de op bouw voorrang zou krijgen. Daarbij is vooral gedacht aan een wederop bouw van de West-Duitse zware en wapenindustrie. Radio Moskou deelde verder nog mede, dat dit plan dc be slissende invloed van Engeland bij de wederopbouw van West-Europa ten gunste van Duitsland zal beperken. Op de Parijse conferentie van dc Mars hall-landen zouden de Engelsen ge dreigd hebben, de machinaties tussen r.e Verenigde Staten en dr. Schacht bekend te maken. Het is in ieder geval bekend, dat Amerikaanse instanties in 1947 met de vroegere rijksminister van Economi sche Zaken contact hadden opgeno men en diens mening hadden gevraagd over de economische ontwikkeling van West Duitsland. Ofschoon Generaal Clay indertijd deze mededeling tegen sprak is gebleken, dat het contact tus sen Schacht en de Amerikanen inder daad heeft plaats gevonden. De Mo cvise radio deelde verder nog me de, t; naar aanleiding van de Engel se klacht de Franse afgevaardigde ver klaarde, dat dr. Schacht met zijn voor stel voor eea intensieve uitwisseling van goederen tussen Frakrijk en Duits land meer verstand toonde te bezitten dan Engeland, dat gekant was tegen een verhoogde Franse export, naar Groot-Brittaniö. Nog een ander on derwerp is het gesprek van dc dag in West Duitsland. Dat is het tot in alle bijzonderheden uitgewerkte plan van de afdeling Duitsland van het Ameri kaanse ministerie van Defensie, vol gens hetwelk alle bezettingstroepen uit Duitsland zullen worden terugge trokken en wel binnen veel kortere tijd dan men tot nu toe raadzaam en mogelijk achtte. In een'buitengewone zitting van de in politiek opzicht belangrijke Com missie tot onderzoek van de Organi saties van het Amerikaanse bestuur (waarvan voorzitter *is de vroegere Amerikaanse president. Herbert Hoo ver) werd bekend gemaakt, dat het ministerie van Oorlog dit plan had uitgewerkt. De ontruiming van de vier zónés van Duitsland zal, voor een vredesver drag wordt gesloten, in het najaar van dit jaar in etappen gebeuren. De etappen van de ontruiming zullen niet bestaan in een geleidelijk terugtrek ken van' de troepen in de grensgebie den. doch in een geleidelijke vermin dering van de troepen. Commissies van de vier grote mogendheden zullen toezicht houden op de gelijkmatige vermindering. Wanneer de laatste sol daten van de vier grote mogendheden Duitsland hebben verlaten. zullen troepenonderdelen van de kleine be zettende landen, zoals de Benelux-lan- den. Polen en Denemarken, onder toe zicht van de U.N.O. de belangrijkste garnizoenen bezetten om de vreedza me overdracht in Duitse handen en de algemene verkiezingen te controleren. In ieder van de vier zónes zal een be paald aantal bestuursambtenaren, eco nomische adviseurs en officieren voor de controle. Van de vier grote mo gendheden aanwezig blijven. Oogst in Gelderse vallei door hagel vernield Steunacfie voQr getroffen boeren. De burgemeesters der gemeenten Ede. Renswoude en Scherpenzcel. alsmede vertegenwoordigers van de Gelderse Mij. van Landbouw, het Utrechts Landbouw Genootschap, de Chr, Boeren- en Tuin ders Bond. de Land- en Tuinbouw voor lichtingsdienst en'de landbouwcoöperaties uit Lunteren en Renswoude hebben te Renswoude overleg gepleegd over de noodtoestand, welke op ccn 60-tal boe renbedrijven in de Gelderse vallei is ont staan tengevolge van de zware hagelslag, die de onweders van de vorige week vergezelde. Op de desbetreffende bedrijven werd een enorme schade aangericht: de ak kers bieden thans een troosteloze aan blik, de vruchtbomen zyn bladerloos cn dc appels, peren of pruimen, die aan de kale takken overbleven zullen het oog sten evenmin waard zijn als de rogge, de haver en de gerst. De schade schatte men aanvankelijk op plm. t 100.000, maar de laatste schat tingen overschrijden dit bedrag belang- rfik. De bekende landkolonic van het Le ger des Heils bij Lunteren bijvoorbeeld, die zich langzaam aan het herstellen was van de gevolgen van oorlog en bezetting, is alleen reeds voor een bedrag van 12 a 15 duizend gulden gedupeerd. Door verschillende aanwezigen werd te kennen gegeven, dat steun van over heidswege in de allereerste plaats zal moeten bestaan in verruiming «van vee- voedertoewyzingen. daar de schade -voor namelijk op deze sector drukt. De verte genwoordiger van de prov. voedselcom- missaris in Gelderland meende, dat in deze richting wel resultaat te bereiken zal zyn. Tenslotte werd besloten, dat vertegen woordiger» van de coöp. aankoopvcrem- gingen en coöp. boerenleenbanken te Lunteren en Renswoude met die van dc coöp. stoomzuivelfabrieken ..Concordia" te WageningenEde een steunaciic onder alle landbouwerscoöperaties in Nederland ter hand zullen nemen. Overstromingen In Midden-China. Het water, waardoor langs de Yangtse rivier delen van Midden- China znn overstroomd en naar ver luidt 20.000 slachtoffers zijn geval len en twee millioen personen dak. loos zyn geworden, daalt thans, al dus een bericht van radio-Pciping, dat in San Francisco werd opgevan gen. Naar gemeld wordt ls het peil van de Yangtse gezakt, alsmede het wa terpeil in havens als Hankou, Nan king en Nantsjang. De overstromingen worden dc erg ste seder®1vijf tig jaar genoemd De rijst- en katoenoogstin zouden zwaar zijn getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3