N NIEUWS UIT ZEELAND Tuchtrechter voor de Prijzen INTERNATIONALE WEDSTRIJD VAN LUCHTBALLONS CHR. PIATTELANDSJEUGD TE WISSEKERKE BIJEEN WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 JULI 1949 Enige zeilden over Zeeland Eén van de ballons bij Nieuwerkerk geland Ongeveer 12.000 mensen waren Zondagmiddag getuige van de start op het vliegveld Ypenburg der derde internationale wedstrijd van luchtbal lons om de coupe Anaries Blitz. Dui zenden anderen sloegen van de weg Don Haag—Rotterdam af dit schouw spel. dat onderdeel uitmaakte van de internationale luchvaartshow op dit vliegveld en dat georganiseerd werd door de Haagse Ballonclub. gade. Zeven ballons werden met gas ge vuld. De grootste, de ..Henri Dunant" zou onder commando staan van de Zwitser G. Eberhardt uit Zurich, die op het laatste moment daarvoor een Finale van landelijke brandweerwedstrijden In Ede werd Zaterdag de finale van de landelijke brandweerwedstrtjden. klasse B. gehouden. Een en twintig corpsen uit alle delen van het land verschenen aan de start om een gefingeerde brand te be strijden. die in een pakhuis woedde. Te voren moest een rijvaardigheidsproef worden afgelegd.. De uitslag luidde: 1. Staatsmijn Maurits (Gelcen) 16.28.3: 2. Vrijw. brandweer Leerdam: 3. Vrijw. brandweer Deventer: 4. Bedrijfsbrand weer „Voorburgh" uit Vught; 5. ..Plicht- brandweer" Eindhoven. De Goese brandweer, die ook aan deze wedstrijden deelnam, wist geen prijs te behalen. Toch een olieraffinaderij ie Antwerpen? Naar Belga meldt, hebben zich Ches ter Smith, vice-president van de Ame rikaanse petroleum-maatschappij Es- sostandard, en Hailey, hoofd van de raffinaderijen dier onderneming zich naar België begeven, om ter plaatse de mogelijkheden te bestuderen voor de bouw van een raffinaderij in de ha ven van Antwerpen. Steekpartij in Amsterdam Zondagavond omstreeks 8 uur waar schuwden burgers de politie van het but eau Singel te Amsterdam, dat zij nnbtj het bureau op straat een 20-i-ui- ge bewoner van Curagao hadden aan getroffen, die een messteek in zijn dij- i etn had opgelopen. De man verkeer de in shocktoestand en is door de G. G en G. D. naar het Binnengastnuis vervoerd. Hij was daar nog niet in staat te verklaren, hoe hij de mes steek had opgelopen. Ooggetuigen hebben zich al evenmin gemeld, zodat het de politie nog niet gelukt was de dader(s) op te sporen. De gewonde verkeert niet in levensgevaar. Gezellige verjaarspartij In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd in een woning aan de Jo nen brecstraat te Amsterdam een ver jaarspartij gevierd. De gasten bleken echter niet bestand tegen de drank, die er werd geschonken, tengevolge waarvan een der aanwezigen een an der te lijf ging en met een mes ernstig in het gelaat verwondde. De politie kwam er aan te pas, de messensteker wed gearresteerd en de gewonde naar het binnengasthuis overgebracht om verbonden te worden. Waarschuwing voor alle aardappeltelers Tengevolge ven de warme periode is de kans op het optreden van de colorado kever zo groot geworden, dat aantasting van het gewas op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen. Gebleken is. dat, ondanks de waarschu wingen, vele aardappeltelers te weinig aandacht schenken aan de verdelging van deze kever of larven daarvan. Tegen na latige telers zal thans strenger worden opgetreden. In -gevallen van verwaarlo zing zal zonder voorafgaande waarschu wing een proces-verbaal worden opge maakt. Indien nodig, zullen tevens op kosten van de teler de nodige verdelgingsmaat- rcgclen worden uitgevoerd. IEUWS in een O T E D O P uitnodiging ontving en dan ook met een K.L.M.-vliegtuig naar ons land was gekomen. Er bleek echter te wei nig gas te zijn zodat hij teleurgesteld weer terugreisde. De Nederlandse balloncommandant Boesman startte met de „Dr. Cannegieter", terwijl zijn echtgenote, gekleed in een wijnrode overall, met de naar haar genoemde aerostaat ..Nini" het luchtruim koos. De derde deelnemer voor Nederland was de heer C. de Vos Klootwijk en de overige deelnemers waren Fran sen van origine: de 75-jarige wereld recordhouder Cormier en de heren A. Dolfuss Jr. en P Jaquet. Zondag werden in verschillende plaatsen van Zeeland ballons gesig naleerd die statig in de richting van België dreven, hetgeen met het fraaie weer een bijzonder mooie aanblik bood. Een van de ballons is geland te Nieuwerkerk op „Zeemanskist". De inzittenden waren twee Nederlanders en een Fransman. r~ Zwemlustig zeeman wilde niet naar Polen Donderdagavond werd door de politie uit Rotterdam een zee man die gedrost was van een Noors schip te Vlissingen aan boord van dat schip terugge bracht Deze zeeman was een Pool en hij vreesde, dat het schip hem weer naar Polen zou terugbrengen, waarvan hij nog al afkerig was. Zo afkerig, dat toen de politie hem aan boord bracht, een duik in de Schelde- golven hem verkieselijker voor kwam. De man had geen geluk want Donderdagavond lichtte de zee sterk en dus wees een spoor van lichtend groene goit- jes de baan. die hij beschree*. Het loodsbootje volgde hem totdat hü uitgeput raakte en hij een reddingsboei moest aan vaarden, die hem werd toege worpen. Toen werd hij zonder verdere tegenstand aan boord van het Noorse schip gebracht. Het karakter van het platteland Plaats van de kerk Op het fraaie landgoed „Sorgwyck" te Wissekerke kwam Zaterdagmiddag de Chr. Plattelandsjeugd, leden van de Chr. Boerinnen- en Plattelands- meisjesbond en de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisatie in landdag bij een Het prachtige weer. het goede programma en de prettige sfeer neb ben deze bijeenkomst bijzonder doen slagen. Na opening met zang en gebed, sprak drs. J. J. Knibbe een kort woord naar aanleiding van 2 Cor. 4, waai hij hij wees op de waarde van de geestelijke dingen, vooral in deze tijd Verder deed hij nog een persoonlijke mededeling, n.l. dat hij besloten heeft z^ch ter voorkoming van moeilijklu- den in de jongeren- en ouderen-o-ga- nisatie. terug te trekken uit het be- stum van de Volkshogeschool in Ze* land. TOESPRAAK R. BOS Nadat vervolgens de bondsliederen waren gezongen, hield de bondssecre- taris, de heer R. Bos te SiddeDuren 'n inleiding over „Het karakter der plat telands-samenleving en onze invloed daarop". Het platteland heeft zijn ei gen karakter en sfeer, dat niet beier of slechter, doch anders dan het stads karakter is. Stad en platteland ver schillen in denken en geloven, in er- Leid en omgeving. In den brede zette sor dit nader uiteen. Het platteland beeft bijv. in zijn arbeid te doen me' levende wezens. De boer kan niet zo als de arbeider in de fabriek iets voort brengen. Hij kan de groei van aijn producten slechts stimuleren; de ei genlijke groeikracht is van God. IJver en trouw is bij het boerenkarakter onontbeerlijk. Het karakterverschil is ook groot. De plattelander moet be denken dat hij de stadse geest en men taliteit nooit geheel kan overnemen. Samenvattend noemde spr. als eigen schappen van het platteland: voldoe ning. trots, arbeidsbevrediging en ar beidsvreugde. In het verdere van zijn toespraak wees de heer Bos, ook op de mogelijkheden van de plattelands jeugd die thans overal zijn brood kan verdienen in tegenstelling tot de stadsjeugd. Het sociaal en maatschappelijk ver keer van het platteland is beperkter, doch tegelijk degelijker. Zo is het oo< met de algemene ontwikkeling. De plattelander dringt dieper tot de pro blemen door. De burgemeester van Tel-Aviv. heeft het Israëlische parlement een wetsont werp aangeboden, waarin wordt voorge steld om uithangborden, die in het En gels zijn gesteld, te vervangen door twee talige. namelijk Hebreeuws en Frans. Volgens dr. Siegfried Schultzenstein. .leider van een groep financiële deskundi gen. hoeft de tweede wereldoorlog aan Duitsland 380 milliard mark gekost. George King uit California heeft van het ..Columbia Broadcasting System" 3000 dollar schadevergoeding geëist we gens het nlet-afleveren van een olifant, die door zijn vrouw b_. een radio-wed strijd was gewonnen. Alles wat zijn vrouw ontvangen had was een kist olienootjes, een stel kleren en een vrjjkaartje voor een circus... Zaterdag Is door een aardbeving veertig procent van de huizen op het Griekse eiland Chios in de Aegeische zee verwoest. De Italiaanse senaat heeft Zaterdag avond bij handopsteken het statuut voor de raad van Europa goedgekeurd. Van Christelijk-demoeratisehc zijde werd ge roepen: ..Leve de Europese eenheid". Een Catalina van de Franse marine, met 17 man aan boord, die aan vloot- manoeuvres ter hoogte van Agadir (Ma rokko) deelnam en waarvan men sedert Vrijdagavond niets vernomen heeft, wordt thans als verloren beschouwd. Bij aankomst te Umuiden is aan boord van het s.s. Llngc een lid van de bemanning, oen inwoner van Curagao, dnor de Rijkspolitie gearresteerd omdat hij in Portugees Congo een ruzie met een andere opvarende met een kolenschep had beslecht, waardoor de man zwaar werd gewond. De Rotterdamse dame. die bij de botsing tussen een tram en een bus bij Zandvoort zwaar werd gewond, is aan haar verwondingen overleden. De „General d'Armée" J. de Lattre de T»sslgny( opperbevelhebber der West- Europesc landstrijdkrachten, zal van 25 t.m. 29 Juli 1949 wederom een bezoek aan ons land brengen. Ondermeer zal hij de vierdaagse afstandsmarsen in Nijme gen bezoeken. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. GEREF. GEMEENTEN. GRAFSTEEN ds. G. II. KERSTEN. Naar wij vernemen zal op het graf van wijlen ds. G. H. Kersten, in leven predi kant bij de Geref. gemeente van Rotter dam-C. en leider van de Staatk. Geref. partij, op Crooswijk te Rotterdam op Za terdagmiddag 6 Aug. a.s. een grafsteen worden onthuld en door de daartoe ge vormde commissie aan de familie worden overgedragen. DE KERK Verder schetste spr. de plaats van de kerk in het plattelandsleven, en wekte zijn toehoorders op zich in hot maatschappelijk leven ook te laten lei den door de Chr. zeden. De plattelan ders moeten ook zorgen door studie bi) te blijven en zo de plaatsen in ver eniging en organisatie te kunnen in nemen, mede om invloed te kunnen U'toefenen op het karakter van het platteland. Spr. besloot met de jongeren op te wekken hun tijd productief te maken, om zich voor te bereiden op de taak die hen wacht. Na de pauze werd het tweede ge- deïlte van deze bijeenkomst geopend met samenzang, waarop een korte be spreking van de rede van de heer Bos volgde. De heer A. de Feijter bepaalde rnkele goed gedeclameerde gedichten de aandacht van zijn toehoorders oi: de jongens in Indonesië, waarop een spraakwaterval en een aardig pro. «i- gandastukje van de C.B.P.B. van Noord Bcveland voor de vrolijke noot zorg den. Ds A. Postma, Ned. tlerv. predikant te Kamperland sprak een opwekkend slotwoord naar aanleiding van 2 Petr. 1 en nadat de burgemeester van Wis sekerke, de heer J. J. van der Maas nog de beste wensen voor deze orga nisaties had uitgesproken, eindigde ds Poslma met dankgebed. Dc- band van de Goesse CJ.M.V. oe- eeleidde de samenzang en zorgde op te waarderen wijze voor de muzikale Intermezzi. Provinciale commissie van de C.J-M.V. Zaterdagmiddag vergaderde in hotel „Centraal" te Goes, de Provinciale Com missie van het C.J.M.V. Behalve een na beschouwing van de Zomerdag te Ka- pelle. kwam de Bondsdag 1950 te Terneu- zen in bespreking. Een commissie werd benoemd ter bestudering van enkele stuk ken. die opgevoerd kunnen worden. Over een eventuele samenwerking met de Bei gen op de Bondsdag is nog niets bekend. Voorts zal getracht worden in Octpber een weekend voor bestuurders te orga niseren in Wemeldinge. OESTER BROEDVAL Het was vorige week (20 Juli) weder 10 dagen na volle maan en overeenkomstig de voorspellingen van dr. Korringa vermeerderde het aantal oesterlarven niet onbelangrijk het bedraagt thans weer 300 a 400 per liter water. Er wordt deze week een flinke aanslag venvacht. Waterschapsbenoemingen Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: Met ingang van 1 Augustus 1949, tot gezworene van de Schengepolder, G. de Jager, te Wolphaartsdijk; Met ingang van 1 Augustus 1949, tot ge zworene van het waterschap Waarde, J. Zandijk. te Krabbendijke. Met ingang van 1- Augustus 1949, tot gezworene van de Kreekrakpolder, J. P. van Wingen, te Rilland Bath. Tot voorzitter van het bestuur der wa terkering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte. J. Risseeuw, te Cadzand. Ter zitting van de Tuchtrechter voor de prijzen te Middelburg werden de vol gende zaken behandeld: A. J. v. d. G.. te Goes, had een stuk weiland boven de toelaatbare prijs ge kocht en had zich dientengevolge voor de Tuchtrechter te verantwoorden. De Tucht rechter legde een boete op ad f 45. Th dc K.. te 's Gravenpolder, had zijn bemiddeling hierbij verleend. Boete: f 45. F. de G.. te Breda, bood kerst-kaarsen tegen te hoge prijs te koop aan. Boete: f 5.—. Voor een soortgelijk geval had zich J. M. de K., te Rilland Bath te verantwoor den. Bij verstek werd een boet opgelegd ad f 10.—. De leverancier van deze kaarsen. J. F. te Bergen op Zoom. had eveneens verstek laten gaan en werd een boete opgelegd ad f 25.— met verbeurdverklaring der in- beslaggcnomen goederen. De zaak betreffende de verkoop van 'n bim-bam klok tegen te hoge prijs con tra P. de K.. te Middelburg, diende thans wederom voor de Tuchtrechter. Verdach te bleef er bij, dat hij een electr. klok verkocht had en geen bim-bamklok. De getuigen-verklaringen waren echter ge heel anders geweest, zodat de Tuchtrech ter het tenlaste gelegde feit bewezen ver klaard achtte. Boete: f 60.— met terug betaling aan de koper van het bedrag, hetwelk de K. ten onrechte verkregen had. J. v. E.. te Vlisisngen, had geen prijs lijst aangebracht in de werkplaats waar door hem schoen-reparaties werden ver richt. Boete: f 5. Voor de verkoop van kop en schotels tegen te hoge prijs moest zich P. de B. te Goes, verantwoorden. Verdachte had verstek laten gaan en werd 'n boete op gelegd ad f 5. P. v. Z.. te Utrecht, had ln Zeeuwsch- Vlaanderen een goed afzetgebied voor turf gevonden, waar niets op tegen is. zolang de prijsvoorschriften maar juist toegepast worden. Dit bleek bij nader onderzoek in het geheel niet het geval te zijn, zodat verdachte door de Rijkspo litie proces-verbaal werd aangezegd. Ver dachte had verstek laten gaan en werd een boete opgelegd ad f 150.met ver beurdverklaring der inbeslag genomen turven. Behalve dat P. v. Z., turf verkocht, werden ook darie-kluiten aan de man ge bracht. Het publiek kent meestentijds het verschil niet tussen turf en darie-klulten. zodat men. omdat de kwaliteit van het laatste aanmerkelijk slechter is dan turf, behoorlijk beet genomen werd. Verdach te werd voor deze handelingen een boete opgelegd ad f 250.waarbij tevens overwogen werd. dat de verkoopprijs voor darie-kluiten aanmerkelijk lager Is, dan die voor turf. Ook J. B. en E. v. S.. te Utrecht, had den er lucht van gekregen, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen op gemakkelijke wiize turf kon verkopen tegen te hoge prijs. Verdachten hadden eveneens ver stek laten gaan en werden ieder een boe te opgelegd ad f 250.met verbeurdver klaring der inbeslag genomen turven* Schilderijen van de Prinses naar Middelburg Van 6 tot en met 31 Auquslus Naar wij vernemen staat het thans vast, dat de tentoonstelling van door H.K.H. Prinses Wtlhelmina vervaai- digde schilderijen volgende maand naar Middelburg zal komen, waar de expositie wordt ingericht in 't Kunst museum. De Prinses heeft goed ge vonden, dat haar werk de gehele maand Augustus in Middelburg te zien zal zijn. De tentoonstelling zal geopend zjjn van 6 t/m 31 Augustus, aus tot en met Prinses Wllheimina's verjaardag en de vereniging „Voor de Kunst'onder wier auspiciën een en ander geschiedt, verwacht een zeer druk bezoek. Om ook vele vreemdelingen naar deze expositie te trekken, zal een in. tensieve reclamecampagne in België en Engeland worden gevoerd. Wij vernemen voorts, dat 48 schil, deryen van de Prinses in het Kunst museum worden gehangen. Het me rendeel wordt gevormd door land schappen, die in Zwitserland, Zwe den en Noorwegen zyn geschilderd. Ooft- en tuinbouw-expositle te Oostburg KONINKLIJKE BELANGSTELLING. De tentoonstelling, die door de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Mij. van Ooft- en Tuinbouw wordt geoYgani- seerd te Oostburg. op 10. 11 en 12 Sep tember a.s., belooft een waar evenement te worden. Uit de reeds nu ontvangen aanvragen om ruimte blijkt, dat speciaal de fruitkwekers uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen willen demonstreren, waartoe zij in staat zijn. Doch daarnaast zal de tentoonstelling een grote aantrekkelijk heid krijgen, door de vele inzendingen van bloemen en planten, Naar wij vernemen heeft ook de ver eniging van Plattelandsvrouwen „Ceres'" om expositieruimte verzocht. Het is het bestuur gelukt om de be king te krijgen over een zeer grote ruim te, zodat voor vele inzendingen plaats is. VELE PRIJZEN. Reeds zijn vele prijzen ontvangen, waaronder fraaie medailles van H.M. Ko ningin Juliana en van Z K.H. Prins Bern- hard: van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, van vele bur gemeesters. enz. enz. Aan de tentoonstelling zullen diverse attracties worden verbonden, zoals een muziekfestival, waarvoor Ycrr'^.j reeos de medewerking is toegezegd door een aantal muziekverenigingen. Zoals bekend zal op 12 September de Kon. Marineka pel eveneens naar Oostburg komen, het geen voor de muziekliefhebbers zeker een groot evenement zal worden. V.M.T.O.-cursus te Vlissingen Voor het examen georganiseerd door de Centrale Commissie Algemene Ontwik keling N.O. Akten examens, slaagden de volgende heren: M. v. Strien te Middel burg. J. Zembsch te Goes, L. de Vin. W. A. Kooyman, J. Looise en C. A. Wage naar. allen te Vlissingen. Voor toelatings examen M.T.S.: H. de Bliek te Breskens. Voor toelatingsexamen Zeevaartschool: A. E. A. Elants te Vlissingen en J. C. Meu- lenberg te Souburg. Bovengenoemde he ren werden opgeleid aan de V.M.T.O.- cursus te Vlissingen. Bouw Chr. Lagere Landbouwschool in Middelburg Naar wij vernemen is Rijksgoed keuring verleend voor de bouw van de Chr. Lagere Landbouwschool aan de Koudekerkseweg te Middelburg Voor dit schoolgebouw werden vóór de oorlog reeds plannen ge maakt. Het wordt gebouwd voor re kening van de Z.L.M. en zal onder meer bevatten een entrée cnet hall, de kamer voor het schoolhoofd, één groot leslokaal van 8 x 8.50 m, een overblijflokaal, een laboratorium, gang met garderobe, een ruime ber ging, benevens een bergzolder. Het febouw zal centraal verwarmd wor- en en is ontworpen door de archi tect J B, van Wuijckhuijsc te Mid delburg De opzet van dit plan is zodanig, dat het gebouw voor uitbreiding vat baar is. Tevens is er rekening mee gehouden, dat een vrijstaande direc teurswoning in de naaste toekomst bijgebouwd zal kunnen worden. Zij bestal haar vader. Ter zitting van de Politierechter te Vlissingen werd mej. P. S. K. te Vlissin gen veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf. voorwaardelijk met eem proef tijd van 2 jaar. en verder met de bijzon dere voorwaarde dat verdachte zich on der toezicht stelt van het Leger des Heils. Mej. K. werd er van beschuldigd een som geld ter waarde van f 300.— in ontvangst te hebben genomen, dat voor haar vader bestemd was. Zij heeft een gedeelte van het geld ten eigen bate aan gewend. Voornamelijk om sterke drank te kopen. Bovendien werd zij wegens landloperij veroordeeld tot 1 week hech tenis. Politiek délinquent aangehouden Op last van de Minister van Justi tie is te Goes aangehouden de gewe zen politiek delinquent v. S., die des tijds voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld. Van S. blijkt zich echter niet aan de hem opgelegde voorwaarden te hebben gehouden, zodat hij thans opnieuw is aangehouden en overge bracht naar de werkinrichting Wes- ternieland (Gron.). Brand te Nisse Doordat kinderen van de landbou wer J. Boonman te Nisse een vuurtje stookten, is Zondagmiddag brand ont staan in enkele klampen hooi en stro aan de zgn. Mooie Staak aldaar. De brandspuit van de gemeenten 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Arendskerke, die ca. 14.15 u. werd gealarmeerd, was spoedig ter plaatse. De brandweerlieden van Nisse lieten echter verstek gaan. De brandende klampen werden uit elkaar getrokken, waarna met een slang op de waterleiding, het vuur spoedig was bedwongen. Een en ander trok veel belangstel ling .doch de rijkspolitie zorgde voor een goede afzetting. MOSSELAFLEVERING. In de week van 18 tot 23 Juli wer den door de mosselkwekers te Brui- nisse aan de handelaren afgeleverd 830 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 110 tonnen mosse len. Losgeschoten aanhangwagen reed op groep schoolkinderen Een aantal schoolkinderen te Oos- terland is ternauwernood aan de dood ontsnapt toen een aanhangwagen los schoot, die achter een jeep bevestigd was van de landbouwer M. G. te Bruinisse. De jeep reed halfweg de Sint Joostdykstraat toen het ongeval gebeurde. Met vrij grote vaart tornde ae losgeschoten aanhangwagen tegen een schutting op, waar schoolkinde ren die het ongeval zagen aankomen, bescherming hadden gezocht. Een der kinderen liep een zeer ernstige hoofdwonde op en moest op advies van dr. Vleugels Schutter naar het ziekenhuis te Noordgouwe worden vervoerd. Enkele andere kinderen kregen lichte verwondingen; zij be hoefden niet in het ziekenhuis opge nomen te worden. Uiteraard verwekte het ongeval in het dorp grote conster natie en de deernis met de kinderen was algemeen. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. Het ongeluk houdt een waarschuwing in voor ge bruikers van aanhangwagens om vooral er op toe te zien. dat voor de verbindingen deugdelijk materiaal wordt gebruikt! BELGISCH JACHT GEZONKEN Woensdagavond bij duisternis moet het Belgisch jachtje Joost Maria uit Antwerpen ter hoogte van Hoede- kenskerke in aanvaring zijn gekomen met een boei. Daar het scheepje wa ter maakte, begaf de schipper zich met vrouw en kinderen in de roei boot om aan land te gaan. Toen de man daarop naar het jachtje terug keerde, bleek dit inmiddels gezonken te zijn. De man is toen opgepikt door een zeeschip dat op weg was naar Antwerpen. Een bergingsvaartuig van Van der Tak heeft reeds enkele ver geefse pogingen gedaan om het jacht je terug te vinden. GESLAAGD VOOR DIPLOMA BANKETBAKKER. Te Kapelle slaagden voor het di ploma Banketbakker v. h. gemengd bedrijf de navolgende heren: C. Mei- se, J. J. de la Vienne, L. Dingeman- se. allen te Middelburg; H. Filius, Yerseke; C. J. v. Leerdam. Zoutelaïi- de; M. A. Mieras en J. C. Nijsse, bei den te Kapelle; J. H. C. Poleij- Krui- ningen; H. Visser te Oostkapelle; A. M. v. d. Sande te Wissekerke; M. de Schipper te 's Heer Hendrikskinderen en I. v. d. Linde te Aardenburg. Middelburg DE DUIZENDSTE Zaterdag is de duizendste bezoeker van de Van Dongen-expositie in het Kunstmuseum, te Middelburg geteld. BOUW WINKELPANDEN AANBESTEED Zaterdag werd door de architect J. B. van Wuijckhuijse te Middelburg namens diens principalen in het openbaar aanbesteed: Perceel I: de bouw van een winkelpand aan de Markt te Middelburg voor rekening van de heer J. Fibbe te Vlissingen. Er werd ingeschreven door: Van Schaik en Gilde 72506, fa. Daniëlse 74370, Aann. bedrijf Proper 74563, fa. Walraven f 76880, alle Middel burg, Bouwbedrijf H Buter. Vlissin- en, f 82616, E. C. Lindenbergh, 'lissingen, f 84200. Perceel II: de bouw van een win kelpand in de Lange Delft voor reke ning van de heer M. Vriesman te Middelburg. De volgende inschrijvin- ;en kwamen binnen: Van Schaik en Jilde, M'burg, 27745, Poelman, Rit- them, f 29500, Daniëlse. M'burg, f 29600, Van Doom St. Laurens, f 30334, Proper Middelburg f 31150, Walraven St. Laurens f 31200, Walra ven Middelburg 35798. ZONDAGOCHTENDCONCERT. Hoewel de Middelburgse Dam ons het oude Abdijplein met zijn indruk wekkend gebouwencomplex en zijn statig geboomte niet kan doen verge ten maakt toch ook hier, dank zij de Zondagmorgensfeer en de als klank bord fungerende kronen der bomen, een concert een heel andere indruk dan op het Molenwater. Het feit, dat het publiek om het musicerende korps geschaard staat, schept boven dien een zekere intimiteit. Toen de tonen van psalm 84 over het plein klonken was het aantal be zoekers nog gering. Geleidelijk nam dit toe, zodat werkelijk van een be hoorlijke belangstelling en boven dien van een aandachtig luisterend publiek gespreken mocht worden. Vreemdelingen, die kwamen luis teren, spraken hun waardering uit, zowel over dc keuze der programma nummers zelf, als over de wijze van uitvoering. Vlissingen Arbeiderskunstkring. Dc Vlissingse Bestuursdersbond heeft een vergadering gehouden, waar in het N.V.V.-bestuurslid de heer W. van Halm een inleiding hield over het culturele werk van de vakbeweging. Spr. bepleitte de oprichting van een Arbeiderskunstkrir.g opdat men de ontspanning en ontwikkeling van hen, die bij het N.V.V. zijn aangesloten, op ëen hioger peil zou kunnen brengen. Daarbij gaan de gedachten uit naar een spaarsysteem, opdat de kosten niet te drukkend worden. Er bestond na deze inleiding nog ge legenheid tot discussie. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlis singen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedepo neerd: Etui met inhoud: postduif; portefeuil le met inhoud; herenrijwiel; schakel armband; diverse sleutels en distri butiebescheiden. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan de adressen van hen, die de volgende voorwerpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: ceintuur, balpoint-pen; portemonnaie met inhoud; bankbiljet; armband; vulpen; kinderschoentje; broche; mondharmonica; wollen babycape; gummi laarsje; motor-accu; padvin- dersrlem: bril; padvindersmes; sjaal; linkerschoen; zakdoek; jongensrij wiel; windjack; kinder-capetje. CONCERT Donderdagavond geeft de Accor deonvereniging „Crescendo", o.l.v. M. P. Ventevogel, een concert in het Bellamypark O.m. wordt gespeeld „Uit de Oude Doos", een potpourri van 25 bekende melodieën, die 40 jaar geleden populair waren. Westkapelle PLATTELANDSVROUWEN OP REIS Donderdag bracht de afd. Platte landsvrouwen Westkapelle, een tegen bezoek aan de Barendrechtse a'/e- ling. Daar werd o.m. een kaasfabriek bezichtigd. Verder werd deze dag uiterst gezellig doorgebraaht. Het was reeds vrij laat toen de vrouwen vol daan over deze mooie dag te Westka pelle arriveerden. HERVORMDE VROUWEN. VERENIGING. Donderdag maakten de leden van de Herv; Vrouwenvereniging te West kapelle een reisje naar Tilburg. In het bosch werd de maaltijd genut tigd, waarna het Dierenpark werd bezichtigd. Ook werd een bezoek ge bracht aan de Oisterwijkse Vennen. Meliskerke VERBOUW VERGADERLOKAAL De gemeenteraad van Meliskerke kwam dezer dagen in voltallige ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. J. Huijsman. De voorzitter deelde mee, dat alsnog een bouwvolume was verkregen van 250 M3. De verbouw van het vergaderlo kaal zal komen op 543.80. Dit werk zal uitgevoerd worden door aanne mer Jacobsen. Aan het gemeenteper- soneel werd een gratificatie toegekend van 2% tot een minimum van 50. B. en W. hebben een onderhoud ge had met de herverkavelingscommissie over de riolering van de dorpskom. Dit onderhoud was bevredigend. Een brief van Ged. Staten over de samen voeging van de vleeskeuringsdiensten lokte enige bespreking uit. De raad verklaarde zich tegen verandering en de bezwaren van Vlissingen werden billijk geacht. Tenslotte werden de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden onderzocht en in orde bevonden, zo dat tot toelating besloten werd. Aagtekerke KASGELDLENING AD 25.000.— De gemeenteraad van Aagtekerke kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. Bosselaar. Besloten werd aan de vereniging Schoolmu seum te Middelburg 'n jaarlijks sub sidie van 2.50 toe te kennen. Een zelfde bedrag werd toegekend aan de Bond tegen het vloeken. Aan het ge- meentepersoneel zal een gratificatie werden gegeven van 2% der jaarwed de, tot een maximum van 50.De geloofsbrieven van de nieuw benoem de gekozen raadsleden Werden na on derzoek" accoord bëvondèn. zodat töt toelating besloten werd. Besloten werd een kasgeldlening ad 25.000.aan te gaan, ter dekking van de herstelkos- ten oorlogsschade aan de scholen. Tot secretaris der gemeente werd met in gang van 1 November a.s. met alge mene stemmen benoemd de heer K. Dekker, thans werkzaam als eerste ambtenaar. Tenslotte dankte de voor zitter het scheidende raadslid voor al hetgeen hij in het belang van de ge meente heeft gedaan. O.- en W.-Souburg raadsvergadering. De gemeenteraad van Oost- en West-Souburg- komt Woensdag- a.s. in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m de volgende punten; voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000; voorstel tot verhoging van het be drag als vergoeding voor het school zwemmen, voorstel tot wijziging van het raadsbesluit inzake het ver- plaasen van het transformatorhuisje op het Oranjeplein en een voorstel tot aanleg van een stortplaats voor de reinigingsdienst. Geslaagd voor het practijk-diploma Boekhouden, afgenomen door de Nederl. Assoc. voor Practijkexamen. mej. J. Snoep te Groede en de heer J. Swart te Vlis singen. Op de tweede Nat. Schildersbeurs en Tentoonstelling „Schilders vragen Uw aandacht" te Utrecht werd het door de heer A. J. van Miert te Middelburg in gezonden werkstuk plastiek van re liëfschilderwerk onder het motto „Wat begin je?" bekroond met een diploma met lof. Marktberichten VISMIJN TE VLISSINGEN VEILINGWEEK 18—23 JULI 1949. Exportgamalen 2198 kg, 801.60: Handelsgamalen 212 kg, 0.51; Pêlle- lerijgarnalen 588, 0.45; Schar 3996. 1946; Pufschar 210, 10—15; Bot 4292, 10—49; kleine Bot 440, 6—17; grote Tong 238, 1.702.20; middel Tong 147, 1.1.40; kleine Tong 2874, 20—60; grote Schol 976, 21— 55; mid Schol 2129, 1646; kleine Schol 1730, 940 alles per kg. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 22 Juli. Exportgarnalen 723 kg.: 87—131: Mid del tong 93 kg.: 145154; Kleine tong 145 kg.: 13—50; Rog 31 kg.: 10—11; Tarbot 1 kg.: 51. ^■genda MIDDELBURG Maandag. Kunstmuseum: Van Don- gen-tentoonstelling, 9.3012.30 en 1.305.30 uur. Dinsdag. Kunstmuseum: Van Don- gen-tentoonstelling, 9.3012.30, 1.305.30 en 79.30 uur. VLISSINGEN Maandag. Alhambra: Avontuur in Berlijn, 7 en 9. Luxor: Moeders jongen 8. Dinsdag: Alhambra: Pauline in ge vaar 7, 9. Luxor; Opstand in Colorado 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2