PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Republiek en B.F.O. bereikten overeenstemming op 18 punten De „scheepsramp" op de Schelde BILT FORMATEUR No. 3 AANGEWEZEN SURINAAMSE STATEN TEGEN HUIDIGE INTERIM-REGELING Vanc/aag Kring Zeeland van Rode Kruis nam vruchtbaar initiatief 192e Jaargang - No. 180 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwre Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Bailintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Juli 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels l 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58-60, teL 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 2 Republiek Indonesia Serikat r Grote problemen zullenweldra opgelost kunnen zijn Het eerste deel van de inter.Indonesische conferentie, dat zoals be. kend te Djocja werd gehouden, is thans geëindigd en zowel uit Republi keinse als uit „federale" kringen komen berichten, waaruit blijkt dat er tevredenheid heerst over de tot dusver bereikte resultaten. Wanneer ooit het tweede deel te Batavia zo vlot verloopt, mag men aannemen, dat voor de grote problemen weldra een oplossing gevonden zal zyn. Anale Agoeng, de premier van Oost-Indonesië, constateerde in een verklaring by zijn aankomst te Batavia, dat de scheidslijn, welke aanvankelijk tus. sen de federalisten en de republikeinen scheen te bestaan, nu volkomen is vervaagd. Hatta heeft in de plenaire zitting van de conferentie mededeling ge daan van achttien punten, waarop overeenstemming werd bereikt. In de eerste plaats werd overeen gekomen, dat de Verenigde Staten van Indonesië de naam „Republiek Indonesia Serikat" (Republiek van de Ver. St. van Indonesië) zal heten De ze republiek zal gebaseerd zijn op de beginselen van democratie en fe deralisme. In de voorlopige constitutie zal duidelijk dienen te worden aangege ven uit welke negara's de Republiek Indonesia Serikat zal bestaan. Het territoir van de Republiek van Soe- kamo zal bestaan uit de gebieden, welke daartoe behoorden volgens de status quo van de Renville-overeen- komst, met dien verstande dat t.a.v Zuid-Assahan (op Sumatra) nog na der overleg zal worden gepleegd en dat verder de mogelijkheid zal be staan tot grenscorrecties op basis van overeenkomst tussen de Repu bliek Djocja en de betrokken negara. De verdeling van de deelstaten in autonome daerahs zal op democrati sche wijze geregeld worden in de constituties van de verschillende deel staten. De „Republiek Indonesia Se rikat" zal verplicht zijn de bijzonde re positie van de zelfbesturen in acht te nemen. Aan het hoofd van de Republiek Indonesia Serikat zal staan een pre sident, die constitutioneel hoofd van de regering zal zijn. De minis ters zullen verantwoordelijk zijn, de president en de ministers zullen te zamen de federale regering vormen. De president zal gekozen worden door de deelgebieden (Republiek en leden van de B.F.O.) volgens een re geling welke nader in Batavia zal worden besproken.. De samenstelling en de taakverde ling in de ministerraad zal er opge richt zijn de stabiliteit van het rege- ï'ingsbestel te verzekeren (het kabi net kan niet tot aftreden gedwongen worden zolang de constituante nog niet is gevormd) en te zorgen dat zo spoedig mogelijk een regering kan tot stand komen. De samenstelling van de regering zal zodanig moeten zijn, dat in de ministerraad een beperkt aantal mi nisters een bijzondere positie inneemt. Omtrent de wijze, waarop dit alles zal moeten worden geregeld werd nog geen overeenstemming bereikt. VOLKSVERTEGENWOORDIGING Ingesteld zullen worden twee ver tegenwoordigende lichameneen volksvertegenwoordiging en een sta- tenvertegenwoordiging (senaat). De volksvertegenwoordiging zal mede wetgevende bevoegdheid bezitten. De bevoegdheden van de senaat ziillen nader worden besproken. De voorlo pige volksvertegenwoordiging zal een niet ai te groot aantal leden mogen tellen: 150 wordt voldoende geacht. De minderheden zullen eigen verte- blik Indonesia waren, voorzover zij niet te kennen geven het Indonesi sche staatsburgerschap niet te wen sen; c. Alle Europeanen die vroeger „Nederlands onderdaan" waren en hun woonplaats in Indonesië hebben. Ten spoedigste na de overdracht van de souvereiniteit zal de federale regering vrije geheime verkiezingen doen houden voor de samenstelling van de constituante. DR VAN ROYEN OVER HET STAKEN VAN HET VUREN Voor zijn vertrek uit Singapore, waar hij enige dagen de gast is ge weest van de Engelse commissaris- generaal voor Zuid-Oost-Azië, Mal colm Macdonald, zeide dr. van Royen tot een vertegenwoordiger van Reu ter, dat het enige feit, dat zou kun nen leiden tot het niet overdragen van de souvereiniteit in Indonesië, een voortzetting van de guerillastrijd zou zijn en hij voegde daaraan toe, te weten, dat de Republikeinse leiders er evenzo over denken. Naa r zijn ge voelen zullen zij in staat zijn hun mi litaire commandanten hiervan te overtuigen en hij was er ook zeker van dat de order tot het staken van het vuren, die hij binnen een week verwacht, door de grote meerderheid van de Republikeinse troepen zal worden opgevolgd. o__ Dr. van Royen deelde verder mede, „Nederlands onderdaan" waren°of I dat hij Maandag een bezoek aan staatsburgers van de Republik In- Djocja zou brengen voor het voeren donesia; b. Alle Chinezen of Arabie- van slotbesprekingen met de Repu- ren, die vroeger „Nederlands onder- blikeinse regering inzake de overeen- daan" of staatsburger van de Repu- komst tot het staken van het vuren. genwoordigers hebben. De voorlopige volksvertegenwoordiging zal niet kun nen worden ontbonden voor het tot standkomen van de constituante. De leden van de voorlopige volksverte genwoordiging zullen niet kunnen worden vervolgd ter zake van door hen uitgebrachte stemmen of geuite meningen in de uitoefening van hun functie. Staatsburgers van Indonesië zullen zijn: a. Alle Indonesiërs die vroeger I DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Koningskwestie thans weer op de lange baan Van Cauwelaert naar Leopold Prins-regent Karei heeft aan minis ter Eyskens verzocht als kabinets-for- mateur op te treden. Eyskens heeft deze opdracht aanvaard. De minister nam het besluit pas na besprekingen met andere leiders der C. V. P. Men is van oordeel, dat de oplos sing van de koningskwestie nog lan ger uitgesteld zal worden, daar de C. V.P. de steun van een andere partij nodig heeft om de koning terug te Amendementen inzake bijzo nder onderwijs zouden het budgetrechtaantasten Geen verder overleg gewenst Voorbarige berichten .over huurverhoging Naar aanleiding van berichten over een eventuele huurverhoging per 1 Januari 1950 deelt het ministerie van financiën het volgende mede: om trent de percentages, waarmede de huren zullen worden verhoogd, staat nog niets vast, zodat een min of meer concrete mededeling dienaangaande in het huidige stadium als voorbarig moet worden beschouwd. Ook de vraag met welke fiscale voorzieningen de huur verhoging gepaard zal gaan is nog bij de regering in beraad. De voor te stel len maatregelen zullen worden be kend gemaakt bij de aanbieding van het desbetreffende wetsontwerp aan de Staten-Generaal. De Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft zich tot de minister ge wend met het verzoek de ouden van dagen, die steun verkrijgen van ge meentelijke diensten van sociale be langen, armbesturen en zij die uitke ring genieten van de Noodwet Oud°r- domsyoorziening, vrij te stellen van bet betalen van een eventuele huur verhoging. Straten in Parijs verzakken De mogelijkheid bestaat, dat een aantal huizen in de Latijnse wijk van Parys moet worden ontruimd daar een deel van de straat boven de Ro meinse catacomben plotseling is inge. stort. Een politieagent constateerde op de boulevard Saint Jaques een kleine verzakking. Toen hij er met de voet op stampte stortte de straat in en werd een gat van twee meter breed en een meter diep gevormd. Er ver schenen scheuren in de muren van nabijgelegen gebouwen. Men onder zoekt thans. of de ontruiming van een aantal huizen nodig is. Het verkeer is omgelegd en de ondergrondse trei nen minderen vaart wanneer zij in de buurt komen. De Staten van Suriname hebben Za terdag in een spoedzitting een motie van de leden P. Wijngaarde, J. Lach. man en I. Soemitra aangenomen, waar in bij de regering en bii de Tweede Kamer met klem erop wordt aange drongen om de ontwerp interim-rege ling terug te nemen, en te verwerpen De motie aclit de amendementen be treffende het bijzonder onderwijs „in flagrante strijd" met de autonomie en een aantasting van het budgetrecht, daar zij dwingende uitgaven voor schrijven. De Staten verklaarden geen prijs te stellen op verder overleg. De motie werd met algemene stem men aangenomen. Een voorstel van de ondervoorzitter E. de La Fuente, om afschriften van de motie te zenden aan de Inter Indo nesische conferentie te Djocja en aan de Verenigde Naties werd eveneens aangenomen. Ten slotte werd 'n voor stel van D. Findlay om een afschrift te zenden aan de Pan Amerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aan vaard. In het debat beschuldigde de neer Wijngaarde Nederland van voortdu rende woordbreuk, terwijl de heer La Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het erop aan stuurde, dat Suriname zich mogelijk tegen het rijksverband zou uitspreken. De heer Findlay zeide zijn directe hoop thans op de Amerikaanse republieken te hebben gevestigd. Nu de socialisten en rechtse groepen verraad hadden Staten van Ned. Antillen en het college van alg. bestuur Het A.N.P. heeft een onderhoud ge had met de gouverneur van de N®a. Antillen, ir. L. A. H. Peters, die ver klaarde, dat de algemene indruk over het nieuwe college van algemeen be stuur van de Staten niet onbevredi gend was, hoewel de meningen over de samenstelling niet bepaald enthou siast waren. Men wil echter het nieu we college een kans geven. De interimregeling is in de commis sie van de Staten reeds lang in behan deling. Er wordt hard gewerkt aan de samenstelling van een rapport hier over. Over de economische situatie zeide de heer Peters nog, dat er geen sprake is van een economische crisis. De olieproductie op Aruba is b.v. dit jaar groter dan vorig jaar. gepleegd, achtte hij het geen wonder dac de communisten het in de koloni ale gebieden winnen. Ook de heir Lachman beschuldigde Nederland van woordbreuk. Koninklijk gezin bezocht ijsrevue in Londen Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben Zaterdag met de prin sesjes Beatrix en Irene Tom Arnold s ijsrevue „Ice Vogues" in het Stoll- Theatre te Londen bezocht. Zondag waren de prins en de prinsesjes Bea trix en Irene aanwezig bij de doop plechtigheid van een Engelse baby in de parochiekerk van Warfield (Berks hire). Prinses Beatrix is een van de peettantes van de baby, Robin Furfoer, zcon van de heer en mevrouw Furher die met de Koninklijke familie be vriend raakten in de oorlog, toen Prin ses Wilhelmina te Maidenhead woon de. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, brengt op het ogen blik de vacantie met zijn gezin door in het vaderland, Noorwegen. Als welkom boden zijn vrienden hem een zomerhuisje in de bergen van Röros aan. Nu kan Trygve Lie naar hartelust zijn lievelings- sporten, rissen, jagen en bergbeklimmen beoefenen. De bekende Noorse schrijver Johan Falkberget schonk Trygve Lie voor zijn verjaardag de grond waarop „Lie- set", het zomerhuisje, staat. Onder be langstelling van familie en vrienden hijst Trygve Lie de vlag van de Ver. NaUes boven „Lieset". Verkiezingsstrijd in Engeland begonnen REDE VAN CHURCHILL EN VAN ATTLEE. Te Wolverhampton heeft Winston Chur chill, een rede gehouden over het con servatieve partijprogramma. Het korte lings gepubliceerde partijprogramma noemde hij „een vertolking van de poli tiek der conservatieve partij in het voor uitzicht en misschien aan de vooravond van een der meest belangrijke algemene verkiezingen, die ooit plaats hebben ge had". Zelf had hij veel arbeid aan het program besteed. De socialistische regering had Engelands aanzien en voorspoed zowel in de ogen van het buitenland als van Engeland zelf verlaagd. ATTLEE. In een rede tot duizenden mijnwerkers te Durham, heeft Clement Attlee, de Britse premier, een aanval gedaan op het kortelings verschenen partijprogramma der conservatieven. Hij noemde dit het oneerlijkste document, dat hij ooit ge zien had. In de afgelopen vier jaar, aldus Attlee, hadden allen, bijgedragen tot het opvoe ren van de productie. Ondanks dit was de economische positie moeilijk, hetgeen ook niet anders kon. Russen worden weer eens soepel In een order van de Sowjetrussische autoriteiten worden drie interzonale kruispunten genoemd, die van heden af open staan voor de normale omvang van goederenverkeer lussen de Westelijke zónes en West-Berlijn. Gemeend wordt, dat de order betrekking heeft op alle an dere minder belangrijke interzonale kruis punten. waardoor een eind zou komen aan wat bekend stond als ..de kleine blok kade". Zondag werd een Sowjet-order van kracht, volgens welke vrachtauto's uit West-Duitsland met bestemming Berlijn op de interzonale kruispunten te Hof (Beieren) en Ludwigstadt, worden toege laten. Conflict tussen huisartsen en fondsen voorkomen De dreiging van een conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen is bezworen. Het bestuur van de Kon. Mij. ter bevor dering van de geneeskunst heeft 'n over eenstemming met de fondsen weten te bereiken. De leden van de afd. Huisart sen van de maatschappij hebben Zater dag met nagenoeg algemene stemmen de ze overeenstemming gefiatteerd. Hierdoor is een definitieve regeling, evenals een maand geleden voor de specialisten werd getroffen, zeker. Feitelijk blijft volgens de nieuwe regeling alles bij het oude. V.N.-secretariaat van communisme beschuldigd Een getuige, wiens naam niet werd bekend gemaakt, heeft voor de ge. rechtelijke subcommissie van de Ame. rikaanse Senaat verklaard, dat het secretariaat van de Verenigde Naties „onder Trygve Lie door communisti. sche agenten wordt geterroriseerd". De getuige, die waarschijnlijk een Tsjech is. drong er bij de senatoren op aan, dat zij zouden pogen Trygve Lie door een „bekwame" functionna- ris te doen opvolgen. Byron Price, de waarnemende se cretaris-generaal der V. N., heeft de ze bewering „fantastisch" genoemd. „Ik kan weten, dat de beschuldiging met betrekking tot de administratie ve politiek van Trygve Lie een fan tastische onwaarheid is", zei hij. Nieuw NederlandsFrans handelsaccoord Een nieuw Nederlands—Frans handels accoord voor de periode van 1 Augustus 1949 tot 30 Juni 1950 werd te Brussel ge parafeerd. De totale waarde van het goe derenverkeer, waarin het nieuwe verdrag voorziet, is ruim 65 milliard Franse francs, waardoor het onder de vorige overeen komst bereikte handelsvolume wordt ge handhaafd. Het handelsverkeer met Frankrijk heeft zich na de oorlog op bevredigende wijze ontwikkeld. Ter illustratie hiervan geven wij de volgende cijfers: Invoer 1946 ter waarde van f 96.445.000. 1947 van f 195.532.000. 1948 van f 238.529.000; uit voer 1946 ter waarde van f 55.615.000. 1947 van f 136.234.000 en 1948 van f 216.209.000. Deze bedragen liggen aanzienlijk hoger dan die van kort voor de oorlog. wordt Koningin Moeder Elizabeth van België 73 jaar; is het 15 jaar geleden, dat de Oostenrijkse kanselier Dol- fuss werd vermoord, is het veertig jaar gele den dat Louis Bleriot zijn be faamde vlucht Calais-Dover volbracht; is het 150 jaar geleden dat de Turken bij Aboukir door Napoleon werden verslagen. H.M. de Koningin heeft het be- schcrmvrouwschap aanvaard van het Kon. Ned. Zangersverbond. Nuttige ervaringen voor alle deelnemers Twintig kilogram springstof vlogen Zaterdagmorgen klokslag half twaalf by Rammekens vanuit het rimpelloze Scheldewater de lucht in en sleep, ten een waterzuil mee van circa tachtig meter hoogte. Ziedaar het im- ponerend begin van de groots opgezette „rampenoefening", die de Kring Zeeland van het Rode Kruis Zaterdagmorgen op Walcheren hield. Onmiddellijk daarna sprongen acht en twintig leden van de Reddingsbri gades uit Middelburg en Vlissingen te water, want de explosie werd ver ondersteld de Koningsplaat van de Prov. Stoombootdiensten te hebben getroffen en tientallen gewonde op varenden moesten uit de golven wor den gered. Tegelijkertijd zette het marineschip Soemba een serie rubberbootjes over boord om de opvarenden, die zich nog aan boord van het „zinkende schip" bevonden, te redden en even eens in dezelfde minuut kwam alles wat er op Walcheren maar gevonden kan worden aan E.H.B.O. en Rode Kruis in actie om het reddingswerk tot een succesvol einde te voeren. In totaal namen rond 800 personen aan deze oefening deel. w.o. een de tachement van de Geneeskundige Troepen uit Utrecht. DE GEBREKEN KWAMEN AAN HET LICHT. De reddingsbrigades gaven een keu rig staaltje van hun kunnen ten bes te. In recordtijd hadden zij hun prooi aan wal. Maar over het verdere ver loop zou onverdeeld enthousiasme misplaatst zijn. De rubberbootjes van de Soemba hadden ondanks het ide ale weer vrij veel tijd nodig om bij het schip te komen en de eerste hulp verlening aan wal vlotte ook niet al tijd even goed. Het tempo scheen soms uitgesproken traag. Het duurde enige uren voor de laatste gewonde fort Rammekens bereikt had en wat er als men bij een echte ramp op deze manier zou hebben ingegrepen van de gewonden zou zijn geworden, laat zich denken. Er werden fouten gemaakt, de sa menwerking liet te wensen over, was een tekort aan begrijpen waar om het ging endaarmede bewees deze oefening haar grote nut! NUTTIGE OEFENING. Want Iaat men bedenken, dat in de eerste plaats hulpverlening bij ram pen geschiedt door personen of sche pen, die zich in de onmiddellijke na bijheid bevinden. Toen in 1948 een vliegtuig in de Schelde viel, kwamen de inzittenden er voor het grootste deel levend af, dank zij het spontane reddingswerk! In de tweede plaats komt men bij oefeningen met een zo groot aantal eenheden en personen voor onver wachte problemen te slaan. Zeeland is de eerste provincie, waar een dus danig grootscheepse oefening gehou den werd. Geen wonder dus, dat men het zwaar had. En ten derde wordt zo'n oefening juist gehouden om te ontdekken, wat niet klopte en wat dus verbeterd dient te worden. Waar practisch alle hulporganisa ties ter plaatse aanwezig waren en tevoren was uitgemaakt, dat polikli nische hulp in Nieuwland verleend zou worden en chirurgische hulp in Koudekerke, had men een hoger tem po mogen verwachten. Duidelijk is gebleken, dat meer oefening noodza kelijk is. Het beste brachten de mili tairen het er af en dat was te begrij pen. omdat zij de uitgesproken beste training hadden. Overigens gebiedt de billijkheid te vermelden, dat er ook tal van onderdelen uitstekend klopten. Behalve de Soemba deden ook de reddingsboot President Wierdsma uit Breskens, de politieboot R.P. 4 en de Zeezwaluw van het Loodswezen aan de oefening mee. De organisatie in Nieuwland en Koudekerke was uit stekend. De verkeersregeling van de Rijkspolitie klopte zoals steeds als een bus. INTITIATIEF MET SUCCES BEKROOND. Men. mag, nu de oefening, die door een talrijk en vaak de gang van za ken belemmerend publiek werd bijge woond, achter de rug is, constateren, dat de Kring Zeeland van het Neder landse Rode Kruis met deze oefening een uitermate nuttig initiatief heeft genomen. Een woord van hulde komt het Kringbestuur en met name Kringcommissaris G. Sissingh, die de algemene leiding had. ongetwijfeld toe. Er kan lering getrokken worden uit de ervaringen, die men ditmaal heeft opgedaan. Dat dit door de leidende figuren ter dege is begrepen, bleek onder meer tijdens de maaltijd, die in het Wooldhuis deze oefening besloot en waarbij woorden van warme waarde ring werden gesproken tot de initia tiefnemers en de deelnemers. Te recht noemde men de oefening een groot succes, juist omdat hier aan het licht kwam, waar er iets haperde en waar men dus aan zal dienen te schaven. De Kring Zeeland kreeg hier welverdiende hulde in ontvangst te nemen. En terecht! Een défilé der deelnemers langs het Wooldhuis trok vanzelfsprekend veel belangstelling, mede doordat er een militair muziekcorps aan deel nam. WIE ER WAREN. Rest ons nog te vermelden, dat de oefening werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Zee land. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgetiote, de Cdt. Zeemacht Nederland schout bij nacht J. J. L. Willinge, de chefs van de geneeskun dige diensten van land en zeemacht, gen. dr. J. T. Wilkeys en schout bij nacht P. C. Broekhoff, de cdt. van het gewest Holland gen. Maj. Jager, de cdt. van het Rode Kruis luit. gen. b.d. G. van Oyen, de voorzitter van het Ned. Rode Kruis ir. F. C. C. ba ron van Tuyl van Serooskerke van Zuylen en een deputatie van het Bel gische Rode Kruis. doen keren: de liberalen. Deze zijn het o\er de koningskwestie onder elkaar niet eens. Zij zijn van oordeel, dat cr thans be langrijker kwesties aanhangig zijn dan de terugkeer van de koning, hoewel sommigen voorstanders zijn van zijn zijn aanwezigheid. Een regering van uitsluitend katho lieken zou juist niet de vereiste meer- derheid behalen bij de vertrouwens kwestie. Naar men meent, doelt Eyskens op een driepartijenregering met een pro gram, gericht op financiële, economi sche en sociale vraagstukken. \an Cauwelaert zal vandaag naar Koning Leopold III reizen. ACTIK.COM ITÈ'S De comité's van actie van de socia listische partij, het algemeen vakver bond. de algemene coöperatieve maat schappij en de onderlinge steunfond sen. hebben besloten gezamenlijk op te treden voor, zoals hun communique zegt: „bescherming van de democrati sche instellingen legen elke poging Leouold weer op de troon te brengen. Moeilijkheden bij de Engelse spoorwegen Terwijl de troepen uit de Londense ha ven teruggetrokken worden, dreigen nieu we moeilijkheden in Engeland en wel bij de spoorwegen. De „National Union of RaUwaymen". de vakvereniging van spoorwegmannen, heeft de voorwaarden verworpen van het onderzoek, dat de drie weken geleden in gestelde verzoeningscommissie houdt. De spooriieden eisen loonsverhoging en het onderzoek van de commissie heeft niet betrekking op 130.000 arbeiders uit de werkplaatsen, zodat deze niet van een eventuele loonsverhoging zouden profite ren. De vakvereniging wenst alle 620.000 spoorwegarbeiders bij het onderzoek te zien opgenomen. In het gebied van Man chester zijn bijna 4000 arbeiders een „langzaam-aan-actic" begonnen. Volgens een officieuze schatting heeft de havenstaking 5.500.000 pond sterling gekost. Men verklaart dat de 15.600 sta kende havenarbeiders 500.000 pond aan lonen hebben verloren en 11.000 pond sta kingsvergoedingen hebbe nontvangen, ter wijl 134.000 ton voor de uitvoer bestemde producten niet verzonden konden worden. Geloofsbrieven te laat ingezonden Te Voorschoten is bij openba re publicatie beltend gemaakt, dat in plaats va* de heren drs. H. A. Korthals, van Vliet en G. Schrama, tot leden van de nieuwe gemeenteraad benoemd zijn verklaard de heren dr. J. F. Sirks, C. D. van Oosten en A. Lindeman. De eerste drie zijn lijstaan voerders, resp. v.ji de V. V. D., de Prot. Chr. lijst en de K. V. P. Zij hadden hun geloofsbrieven niet op tijd ingezonden en vol gens de gemeentewet zijn daar door hun plaatsen opengevallen. De voorzitter van het hoofd stembureau moest daarom de volgende candidaten van de lijsten benoemd verklaren. Hot betreft hier in twee gevallen zitting hebbende wethouders, zodat deze nalatigheid verstrek kende gevolgen hee*t. Schumacher roept op tot verzet tegen ontmanteling Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische partij in West- Duitsland. heeft Zondag in Keulen bekend gemaakt, dat de partij eenn beroep zou doen op de arbeiders In West-Duitsland om geen hand uit te steken voor de ont manteling. Volgens het Duitse nieuws- agentschap zeide Schumacher, dat zijn partij ook hen zouden steunen, die te rechtstonden wegens het niet gehoor ge ven aan ontmantelingsbevelcn. Stijgende prijsindexcijfers van het gezinsverbruik Blijkens een onderzoek dat door het Centraal Bureau voor de Statis tiek is ingesteld, zijn de prijsindex cijfers van het gezinsverbruik weder om gestegen. Volgens huishoudreke- ningen Jan. 1948—Dec. 1948. gezinnen met inkomens van 40 tot 50 per week, bedroeg het totaal op 15 Maart en 15 April jl. 198, doch op 16 Mei 201, terwijl de indexcijfers voor voedingsmiddelen stegen van 235 op 15 April jl. tot 244 op 16 Mei. De be langrijkste prijsstijgingen waren die van aardappelen, groente en fruit, een gevolg van de normale seizoens invloeden. De Zuid-Afrikaanse minister van de fensie. dc heer F. C. Erasmus. die in Pa rijs vertoeft, is Zondag met een particu liere Dakota even naar Nederland over gewipt voor een zeer onformcel bezoek. Hij bezocht, het Rijksmuseum, Volcndam en de Amsterdamse grachten. DE VOORSPELT: AANHOUDEND DROOG WEER Geldig tot Maandagavond. Droog en warm of vrij warm weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke, af en toe matige vmd, op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1