Muizenleger veroverde dit jaar ook de Bommelerwaard Zeeuwse Almanak ZON, ZEE, ZANDZOMER DUITSERS WILLEN EMIGREREN De boeren zijn radeloos Langs de Zeeuwse stranden Weinigen bereiken het beloofde land VRIJDAG 22 JULI 1940 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Ook op Zuid-Beveland schade aan de gewassen. (Van onze speciale verslaggever). De muizen hielden zich schuil in de Bommelerwaard, toen wc er met dr. L. W. D^Gaudri van de Plantenziektenkundige Dienst in Wapeningen, een kykje gingen nemen. Slechts enkele exemplaren van het muliocnen. leger, dat hier, evenals in Noord.Brahant tussen 's-Hertogenbosch en Grave, zijn massale, aanval op het bestaan van de boer gericht heelt, schoten schichtig langs onze voeten. Maar ze waren er, ontelbare, daaraan lieten de met muizengaten geperforeerde, totaal verschrompelde weilanden geen twijfel. Dat toonden ook de akkers met tarwe, gerst, haver en rogge en met klaver, waarop grote kale plekken en een uit. gedimd gewas de aanwezigheid van de vraatzuchtige kleine viervoeters verraadden. „En dan te bedenken, dat de boe ren de plaag voor een groot deel aan zich zelf te wijten hebben", zegt dr Caudri, de man, die zich Inten sief met de bestrijding van het on gedierte bezig houdt, spijtig, „komt U maar eens mee". Hij toont ons twee naast elkaar gelegen weiden. On de ene heeft de boer drie weken geleden by de holletjes enkele gif- korrels gestrooid, dat zijn tarwekor rels gedrenkt in zinkphosphide. De muizen zijn er nagenoeg verdwenen en er begint weer fris, jong gras te groeien Aan de overkant van de sloot' heeft de eigenaar niets aan ziin land gedaan: het is kaal, grauw en troosteloos. De veldmuizen vreten de worteltjes van het gras op; de koeien loeien er van de honger...... „Voorkomen kunnen we de veld muizen niet", aldus dr. Caudn. „We kunnen het kwaad wel terugdrin gen. als we maar vroeg genoeg met de bestrijding beginnen en de zaak bijhouden." MUIZENJAAR Om de drie of vier jaar is het een muizenjaar. Er valt een zekere pe riodiciteit te constateren, samen hangende met klimaatsfaetoren. Er zijn altijd veldmuizen, maar nu tref fen zij het gunstig: een zachte win ter en een droge zomer. Het aantal is explosief gestegen. Evenals vroe ger wat dit ook nu te voorspellen. Op het einde van het vorige jaar heeft de Piautenziektenkundige Dienst daarom al een rondschryven gestuurd aan de land. en tuinbouw, consulenten en haar plaatselijke af. delingen. Zonder resultaat. Er kwa men geen reacties. De boeren geloof, den het wel en hadden de aanwijzin gen en de aangeboden hulp niet no. dig. Een ogenblik heeft men gedacht, dat de veldmuizenplaag zich minder ernstig zou ontwikkelen, doch reeds in December 1948 moest de Plan- tenziektenkundige Dienst zijn waar schuwing herhalen. Tevens ïs.in de weerpraatjes voor de landbouw van het K.N.M.I. voor de radio de aan dacht gevestigd op het gevaar, dat in aantocht was. Op, grote schaal zijn toen de veldmuizen verdelgd. Men dacht, dat men al een heel eind geslaagd was, totdat opnieuw nood kreten klonken. In de Bommelerwaard, de streek, waarin Geldermalsen ligt, bleken de mensen last er mee te krijgen. Men hoopte er, dat het vanzelf wel zou ophouden, maar men rekende buiten de verbluffend snel voorttelende veldmuizen. De enkelen, die de be sttijding ter hand namen, hadden succes. Met weinig moeiten en kos ten hebben zij veel gered. Maar de anderen MISLUKTE OOGST. Dr. Caudri toont ons akkers, waar de oogst voor 80 tot 90 mislukt is. Het is thans een schier hopeloos werk een overwinning op de veld- muizen te bevechten. Daar komt nog een complicatie by, als het aantal sterk toeneemt, begint de trek van de diertjes en lopen de akkers van hen, die wel aan bestrijding hebben gedaan, opnieuw het gevaar van besmetting Zelfs trekken zij naar de nabij gelegen friuttuinen, waar van sommige bomen even boven de grond de schors in een ring wordt weggeknaagd, waardoor deze bomen ten dode opgeschreven zijn. Een resoluut verdelgingsmiddel zou zyn de inundatie van de akkers. Dat is ook overwogen, doch men kan er niet aan beginnen zonderde toestemming van alle eigenaars en pachters. Er zyn wel besprekingen over gevoerd, doch door het niveau, verschil zouden sommige akkers 'n decimeter en andere misschien een halve meter onder water komen te staan. Bovendien gebruikt men som. mige 'stukken land voor de winning MORMEL In de bus was het tjokvol. En toen er een oud baasje naar binnen stapte op het allerlaatste ogenblikmoest hij staan en niemand stond hem een zit plaats af. Zelfs de dame niet, die een hondje naast zich had zitten, daar voor betaald had en er voor paste om het mormel op de grond te zetten. Toen dacht ik aan een soortgelijk voorval, dat zich onlangs in Londen afspeelde. Daar was de trein ook tjok vol. Daar zat ook een dame met een hondje. En daar kwam op het laatst een zeeman binnen. De zeeman vroeg: Mevrouw, mag ik daar zitten? Nee, zei de Lady, ik heb er voor betaald en mijn hondje is aan pluus gewend en kan niet op de planken zitten. Het werd een ruzietje, want de matroos was moe en de lady vervelend en het eind van het lied was, dat de matroos het mormel in zijn nekvel pakte en door het raampje in de gang zette. De matroos zat, maar een ouwe ko lonel, die tegenover hem zat, die zei: Goed gedaan, maar je hebt twee fouten gemaakt. —Hoezo, Sir? vroeg de matroos. Nou, je hebt de verkeerde van de twee mormels door het verkeerde raampje gegooid. In gedachten houden. En de fout van de matróos vermijden als er iveer eens iemand een hond laat zitten en een mens laat staan. van zaad van betere gewassen, waardoor de schade daar zeer groot zou zyn. „Er zou zeker een maand mee gemoeid zyn, voordat we tot inundatie kunnen overgaan" zegt dr. Caudri, „en er zal dus wel niets van komen." BESTRIJDINGSMIDDELEN Men moet dus naar andere mid delen grijpen. Het beste is het ge bruik van gifkorrels. Grondig die- nen bij de muizengaatjes vijf tien korrels gestrooid te worden, anders helpt het niet. Enkele boeren zaai den de muizen'larwe breedwerpig over hun land uit. Daarmede hadden zy geen succes en bovendien is dit gevaarlyk voor de vogelstand. In Engeland zijn ontelbare mui zen gestorven door een herseninfec- itie. In ons land heeft men eraan ge dacht de muizen met deze ziekte te infecteren, maar zy is ook voor men sen gevaarlijk. Daarom past men dit middel niet toe. Ook zyn muizen in gespoten met een bacterie-prepa raat, dat een soort para-typhus ver oorzaakt, doch in de practvjk bleek, dat bijna uitsluitend ae geïnfecteer de muizen stierven. Deze besmetting wordt vrijwel niet overgebracht. In 1943, toen het ook heel erg was. is in het Zuid-Westen van de provin cie Utrecht getracht op deze wijze paal en perk aan de plaag te stel len Zonder veel resultaat. De veldmuizen komen in de eerste plaats voor in Holland, omdat zij daar weinig gestoord worden. In 't voorjaar verschijnen zij ook in de graanakkers, waar zij verzot zyn op de jonge, sappige plantenstengels. Vandaar trekken zy naar andere ak kers. Vooral oude veengrond met veel plantenresten is een dorado voor de muizen. Bij een veldmuizen- plaag versmaden zij evenmin de zware en de zeer zware grond. De streken, waar men dit jaar last van het gedierte heeft, zyn het land tussen de grote rivieren met aansluitend de streek tussen Den Bosch en Grave, het Zuid-Westen van Utrecht, Zuid-Friesland en de Noord Oost Polder. Wat dit laatste oord betreft, verwacht men, dat 't minder zal worden, als de grond er eindelijk uitgebalanceerd is. OOK IN ZEELAND. Een nieuwigheid ia, dat de muizen dit jaar ook bezit geno. men hebben van de zware klei in Zeeland. De laatste tyd is met name op Zuid-Beveiand de muizenplaag vrij sterk toegenomen. Zo is byv. veel schade in de aardbeien aan- gericht, terwijl ook de graange. wassen niet over gebrek aan muizenbelangstelling te klagen hebben. In het voorjaar is er veelvuldig gewaarschuwd om de bestrijding met kracht aan te vatten. Velen hebben dit ook ge- daan. doch de boeren die het na laten ondervinden thans dikwijls de gevolgen ervan. Hoewel nog wordt aangeraden zinkfosfide- korrels te strooien, kan het ef fect hiervan thans niet zo groot zyn dan in 't voorjaar, daar de muizen momenteel in liet véld voldoende ander voedsel hebben. Het is dit jaar niet veel ernstiger dan in andere muizenjaren. Wel ko men de muizen op meer plaatsen voor dan weleer. Er is nu niet veel meer aan te doen, doch de boeren dienen te begrijpen, dat voortaan alleen vroegtijdige en intensieve be strijding uitkomst kan brengen. (Nadruk verboden). I Als de duizenden witte bloemjes d e randen onzer Zeeuwse wegen in schitterende borders veranderen; als dc gouden rolklaver op de hellingen der dijken in het straffe zonlicht gro citals de purperen hoofdjes der dis. tels, omringd door het gezoem van ti entallen hommels, natuurminnaars verheugen en nijvere boeren met er gernis het hoofd doen afwenden; als het stalkruid bloeit en de bonte dist elvlinders weer zyn komen ovcrwaai. cn van heel ver; dan is het volop zomer. Dan trekken de blakerende stran den en de blinkende duinen de bad gasten en wordt hun blonde woes- tijnkleur opgevrolijkt door de felle kleuren van de badpakken, het ver blindend wit van handdoeken en ijs- co-karretjes, en krioelt het tussen dc witgekuifde brandingsgolfjes van blanke, tanige en bruingestoofde li chamen die verkoeling zoeken in het frisse nat. Zon, zee, zand en zomergenot, dat is het wat de Zeeuwse stranden ons schenken. Mag Scheveningen. trekken door het bonte kleurenmozaïek van een te veel aan zonners en baders, door zijn assortiment van amusemen ten in de avond, het Zeeuwse, onvol prezen Zeeuwse strand biedt meer. DE PAALHOOFDEN. Nergens wordt dc eentonige strand- lijn zo bevallig gebroken, als waar de vele paalhoofden zich moedig zee waarts begeven en met hun stoere koppen, de aanrollende golfslag weer stand bieden. Nergens ook zwemt men zo veilig als op dc uitverkoren plekjes langs Walchcrens strand. In de vloedlijnen valt bovendien al tijd iets bijzonders le ontdekken. Is het al wat ie laat voor de nestjes der strandlopertjes, die hun eitje zo maar in het zand deponeren, men vindt er mooie gave binnenschelpen van inkt vissen, ja, soms wel eens een levend exemplaar. Graaft men dan vlug een kuil, waarin water loopt, dan kan men het griezelige dier ook nog op zijn gemak bekijken. Zo'n „zeekat" (dat is zijn door-de-weekse naam) kan nl. in een minimum van tijd van kleur veranderen, terwijl het weke vlees allerlei doorschijnende, parel- moerige tinten door zich heen laat schieten. Dan zijn er de zeesterren, vooral na de storm; de wondere variatie in de aanspoelende schelpen, die nu eens weer ontbreken en dan weer in brede straten het strand bedekken. De botvissers trekken veel bekijks als ze bij eb de fuiken komen lich ten en ook de sleepnetsport brengt telkens nieuwe en voor velen onbe kende sierlijke vissenvormen onder het oog der vacantiegangers. Over zo'n enkel paalhoofd zou men boekdelen kunnen schrijven en in de richeltjes, die de heen cn weer dan sende golfjes in het strand bijten blijft veel interessant kleingoed ach ter. IN DE DUINEN. In de duinen bloeit de liguster volop en wie het treft kan hier en den. een stoere „meikever" met ge spikkelde dekschilden, prachtige sprieten en met een mechaniekje, dat hem in staat stelt een heus geluid voort-te brengen. Menigeen die zo'n grote Julikever beetpakte heeft, op het gevoel der sterke poten met de haakachtige klauwtjes en het horen van die pieptoon de kever snel weg geslingerd. Toch is hij't bekijken over waard. Evenals de speciale soort zandkever, die zich zo moeilijk laat vangen; op de zonnigsto plekjes van 't strand en duinzand zijn snelle vliegkunst demonstreert en zonder mankeren een van de interessantste strandbewoners moet worden ge noemd. Tussen helm en zandhaver bloeit dc rose strandwinde en het gele wal- stro lokt met zijn donzige bloem trossen vele kleinere insecten. Maar als de mooiste verrassing verschijnt hier cn daar de decoratieve blauwe zeedistel, mooi met om zijn bloemen, die onaanzienlijk en schier kleurloos dc aandacht niet kunnen boeien, maar om de prachtigeblauwgroene kleur der bladeren die wat ordening en vorm betreft bovendien kunnen wedijveren met die van onze schoon ste wilde planten. LAAT HEM STAAN. Badgasten geniet er van. maar laat hem staan, waar gij hem vindt. De plant is door de „belangstelling" uwer confraters in verschillende de len van ons land totaal uitgeroeid. Laat als dankbaarheid om wat Zee land u aan schoons biedt, onze eilan den deze schone plant behouden. Te meer omdat de grote Ammophila's, grote ruspendoders onder de graaf- wespen op deze plant zo gaarne ho ning halen om zich in de strijd te sterken. De rupsendoders, die ge kleed in felrood en glanzend zwart er weer toe bijdragen om de blau we zeedistel nog mooier te maken, dan hij al is. Zomer! Zon op zee en zand! Wat ik er u van vertelde is maar een druppel van de emmer van natuur genot, die over u wordt uitgegoten, als ge Zeelands strand en duin be treedt. Geniet van dit verfrissend bad voor uw geest en ga na dit ge nieten straks weer opgewekt het vol le leven tegemoet. BAREND ZWERFMANS. Te Milaan hebben 2000 fabrieksar beiders gepoogd het raadshuis te bestor men. Zij werden echter na een felle daar een onzer grootste kevers vin- botsing met dc politie uiteen gedreven. II. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard brachten een bezoek aan Vel sen By deze ge. legenheid werd om. de reddingboot „Neeltje Jacoba" aan de loskade bezichtigd. Schipper v. d. Meiden wyst het Koninklijk paar op enige bijzonderheden van de boot. De onbetrouwbaarheid van de Uncl-voorlichting. Het lid der Eerste Kamer de heer Ruijs de Beerenbroeck (KVP), heeft aan de ministers van- Buitenlandse Za ken en van Overzeese Gebiedsdelen schriftelijk o.m. de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de jammerlijk nabij Ghatkopar om het leven gekomen Amerikaanse journalist William New ton, Europees correspondent van het Scripps-Howard concern, openlijk de militaire raad van de Unci (United Nations Committee Indonesia) er van heeft beschuldigd, dat deze de rappor ten der militaire waarnemers desbe- wust wijzigde in een voor het stand punt der Nederlandse regering min der gunstige zin? Indien de beschuldiging overeenkom stig de feiten blijkt te zijn, moet dan vorenvermeld college in zijn geheel, of moeten bepaalde functionarissen, er toe behorende,in dit geval welke? als minder betrouwbaar worden ge kenschetst? Zijn de ministers weder in ge val van bevestigende beantwoording van voorgaande vragen bereid de organisatie der Verenigde Naties in dezen in te lichten en er de aandacht op te vestigen, dat in het belang van het werk der Unci zelf een toetsing van de uitgezonden krachten op haar betrouwbaarheid gewenst is en dat' alleen rechtschapen en waarheidslie- vende functionarissen voor deze. door de U.N.O. ter hand genomen, taak aan vaardbaar zijn? 15-jarige aartsgauwdief. Dc 15-jarige A. J.JM. uit Den Haag kwam enige maanden geleden met de politie in aanraking wegens het ple gen van een 12-tal inbraken. Hij werd ondergebracht in een jeugdkamp te Huizen, maar op 8 Juli nam hij de vlucht. Hij werd een week later door de recherche aangetroffen in een ho tel, waar hij logeerde. In de dagen dat hy van zijn vrijheid genoot, stal hij een fiets te Baam, pleegde een in braak te Amersfoort en brak twee maal in te Zeist waar hij een bedrag van 375.buit maakte. Ook in Den Haag pleegde hij twee inbraken. Hij verschafte zich 's nachts tussen 2 en 3 uur toegang tot de percelen, door met een ijzeren staaf de voorruit te vernielen. Uitzending van militairen naar de tropen. Op vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer Schoonenberg (CPN), betreffende uitzending op korte ter mijn van alle voor de tropen geschik te militairen, die zich thans nog in Nederland bevinden, hebben de mi nisters van Oorlog, en Overzeese jGe- biedsdelen geantwoord niet te kunnen bevestigen, dat het in het voornemen van de regering zou liggen, binnen zeer korte tijd alle voor de tropen ge schikte militairen, die zich noj* in Nederland bevinden, naar Indonesië uit te zenden. De uitzending bepaalt zich tot de contingenten, welke in het normale uitzendingsschema zijn opge nomen. Prijsvraag voor een Nederlands filmscenario. Minister Ruiten heeft, in overleg met de Voorlopige Raad van de Kunst, be sloten een prijsvraag te doen uitschrij ven voor een synopsis van een filmsce nario voor een Nederlandse speelfilm. Hoewel het hier gaat om een open prijs vraag. zal het ministerie wederom in overleg met de Voorlopige Raad voor de Kunst, een twaalftal letterkundigen aan wijzen om aan deze prijsvraag mee te werken. Deze letterkundigen zullen voor hun arbeid worden gehonoreerd. Agenten overdag zonder pist ool. Sedert Dinsdag lopen verschil lende agenten te Rotterdam, bij wijze van proef, overdag zonder pistool, in navolging van de politie in Engeland, waar dit gewoonte is. Voor Nederland is deze proef ech ter een unicum. Op dit ogenblik is het zo, dat de agent zelf mag beslissen of hij wel of niet een pistool wil dragen en meent aan de gummistok genoeg te hebben- De houding van het publiek zal moeten uitwijzen of te zijner tijd ertoe zal worden overgegaan als algemene maatregel het gehele Rotterdamse politiecorps zonder wapenen te laten surveilleren. Een uitzondering wordt gemaakt voor de recherche, terwijl ook des avonds en 's nachts surveillerende agenten niet ongewapend zullen gaan. De reden voor deze proef is. dat na de bevrijding de omgang tussen de politie en het Rotter damse publiek zeer soepel is. (Van onze correspondent) Er zijn In Duitsland op het ogenblik heel wat mensen, die om ver. schillende redenen wensen te emigreren. Deze Duitsers zien in hun eigen land geen toekomst meer. Aangezien de grenzen hermetisch gesloten zjjn, is de enige manier om in het buitenland te komen: illegaal. Stromen Duitsers trekken naar Italië om te p roberen vandaar naar Bolivia, Argen- tinië. of Uraguay te komen. Men neemt aan, dat sinds het einde van de oorlog in Italië ongeveer 10.000 Dui tsers zijn biy ven steken. Het is moeilijk te schatten hoeveel Duitsers in de na-oorlogse jaren de te benauwd geworden „Heimat" pro beerden te ontvluchten. Het doel dat zij voor ogen hadden, hebben slechts zeer weinigen bereikt, hetgeen blijkt uit de ondervindingen in Italië. Avonturiers sloegen er zich tot Genua door. om dan via deze poort naar de vrijheid als kolentremmer, bordenwasser of als verstekeling weg te komen. Het woord „Duitser" staat sinds 1948 in een kwade reuk. Er is geen kapitein, die een Duitser aan boord durft te nemen en gebeurt het onverhoopt toch, dat er één kans ziet als verstekeling op een schip te ko men, dan wordt hy enige dagen later weer in Genua afgeleverd en overge geven aan de Italiaanse carabinieri. Zeven Duitsers, die zich als versteke lingen achter een berg kolen in het ruim hadden verstopt, zijn gestikt toen de kolenberg door het deinen van het schip uit elkaar viel. Enkele anderen sloten zich aan bij Italiaan se emigranten, die naar Argentinië gingen. Zij waren de eersten en de laatsten, die Argentinië oogluikend toeliet. Inmiddels is de weg naar Rome stevig gebarricadeerd. De Oostenrijk se gendarmen brengen in principe iedere illegale grensganger naar de Franse politieposten, die hen voor minstens 14 dagen in de vesting Kuf- stein vasthouden. Hier zitten doorlo pend 50 a 60 Duitsers. Wie de vesting en de daarop volgende terugzending wil vermijden, kan zich melden by het vreemdelingenlegioen. Wie door de Italianen gepakt wordt, komt, na maanden in gevangenissen te hebben gezeten, in een van de gevreesde in terneringskampen terecht. Hier kunnen zij jaren wachten, aangezien de geallieerden in principe tegen weder toelating in Duitsland zijn. Het aantal Duitsers, dat inmid dels in deze interneringskampen te recht is gekomen, loopt in de honder den. waaronder vele mensen, die al sinds 1945 vastzitten. Bij de barricaden hebben zich duis tere elementen opgesteld, die de naar het Zuiden trekkende Duitsers al hun hebben en houden afhandig maken. Degene die welgesteld is, kan zich bedienen van een soort kettingsys teem, dat in het leven geroepen is door dc „displaced persons" in Duits land. Dit kettingsysteem werkt het zelfde. als in de oorlogsjaren in Ne derland. toen iemand die van Neder land, via Portugal naar Engeland wilde uitwijken, van plaats tot plaats werd getransporteerd. LEGIO MOEILIJKHEDEN. De moeilijkheden voor de illegale Duitsers in Italië zijn legio. Zonder materiële middelen kunnen zy op het ogenblik het hoofd vrijwel niet meer boven water houden. Hoewel de Ita lianen. weer wat meer Duitsgezind worden, is het voor hen toch moeilijk om hun spaghetti te delen met de ve le „bedelaars", want als „bedelaars" worden deze Duitse zwervers be schouwd. In Rome rennen honderden dage. Ijjks van consulaat naar consulaat. De nacht brengen z(j door op de vloer van een klooster, toegedekt met een deken. Daar wisselen ze van gedach. Het Wereldgebeuren Dollar heerschappij over de Pacific Men heeft reeds van diverse zijden ernstige bezwaren gemaakt tegen het Amerikaanse streven om Japan weer op de been te helpen. Parijs. Londen. Manilla, Sidney en ook Nederlandse autoriteiten hebben herhaaldelijk niet officieel hun wrevel te kennen gege ven over de (e grote tegemoetkomend heid van Amerika ten opzichte van Japan. Met Amerikaans kapitaal groeit er weer een moderne industrië in Japan, die dank zij de abnormaal lage arbeidslonen en het grote ar- beidsreservoir nu al concurreert. Ge zien het opbouwprogramma verwacht men dat uiterlijk in 1951 de Japanse industrie met naar concurrentiemo gelijkheden een geslaagde aanval kan ondernemen op de markten in Azië, vooral in China. India. Indonesië, In- do-China. de Philippijnen. Australië. New Zeeland enz. tot grote schade der Britse, Australische. Franse en Nederlandse exporteurs en nog meer tot groot nadeel voor de industriali satieplannen dezer mogendheden. Voor de aanvoer van grondstoffen en de afvoer .van de eindproducten zou de Amerikaanse handelsvloot worden ingelast. Vandaar de geringe aan dacht die Washington wenst te schen ken aan de wederopbouw van een Japanse handelsvloot. in de Pacificlanden is het een pu bliek geheim, dat de Ver. Staten nog verder gaan en thans o.m. een plan bestuderen om Japan toe te staan een leger op de been te brengen. Welis waar zou dit leger maximum slechts mogen bestaan uit 200.000 man en geen beschikking krijgen over zware wapenen en vliegtuigen, doch de min der bevolkte landen achten een klein leger in een land zoals Japan, dat een enorme industriële capaciteit kan ont wikkelen, voldoende om Japan te ma ken tot een leiding gevende mogen- heid in de Pacific. Vooral omdat het democratiserings-programma duidelijk aan het mislukken is, schuilt hierin inderdaad een groot gevaar. Nu de Philippijnen intussen offici eel de kat de bel hebben aangebon den en de Pacificlanden officieel aan het polsen zijn omtrent een mogelijk verdedigingspact, dat zowel tegen het communisme als tegen te grote macht van Japan is gericht, hebben de Ame rikanen zich op het laatste ogenblik van het Pacificpact gedistancieerd. Australische zakenlieden zien hierin een nieuw bewijs van de invloed van Wallstreet op het State Department In brede kring beschuldigt men er Amerika van om met volledige ver onachtzaming van het aandeel dat de anderen hebben gehad in de strijd te gen Japan, thans de agressor econo misch en militair op de been te hel pen, teneinde vifc Tokio de dollar heerschappij in de Pacific te vesti gen ten koste van zijn vroegere bond genoten. Voorlopig Laboursucces. Het overwegend conservatieve Brit se Hogerhuis heeft met enige belang rijke amendementen het regerings wetsontwerp ter nationalisatie van de ijzer- en staanindustrie aanvaard. Een der amendementen behelst de uit stelling der nationalisatie tot na de in het volgend jaar te houden algemene verkiezingen „opdat de Britten er nog eens een nachtje over kunnen sla pen". Men verwacht, dat de regering dit amendement zal verwerpen. ten en schelden op de hele wereld. Al' hun In Duitsland zo zorgvuldig opgestelde plannen z(jn in rook op. gegaan. Kunnen zij niet naar Argentinië, dan maar naar Bolivia. Peru, Vuur land, Syrië of Australië. Waar deze staten liggen, of hoe men daar leeft en werkt, weet bijna niemand. Hun enige doel is weg te komen. Weg van dé dagelijks door de nonnen uitge deelde soep, weg van de voortduren de angst door de caribinieri gepakt te worden. In de vele consulaten wordt hun steeds weer dezelfde vraag gesteld: „Bent a vakman?". De wil om weg tc komen dwingt ieder om „ja" te zeg gen. Maar er moeten proeven van be kwaamheid afgelegd worden en velen zakken dan door de mand. Het bui tenland wil hoofdzakelijk landarbei ders en de Duitse technici, kooplieden enz. tekenen blindelings een contract voor werk op een suikerplantage in een of ander warm land onder de evenaar. (Nadruk vefboden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3