N NIEUWS UIT ZEELAND NIEUW RAADSLID WERD NIET TOEGELATEN WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 JULI 1949 RAAD VLISSINGEN. Er komt een tweede postagentschap. Voor de laatste maal in zyn huidige samenstelling kwam de Ylissing. se gemeenteraad Donderdagmiddag byeen. Veertig zittingen heeft de raad in deze samenstelling achter de rug en het waren vergaderingen, die er zUn mochten. Burgemeester mr. B. Kolff gaf Donderdagmiddag een kort overzicht van de belangrUkste besluiten, die in de afgelopen zittlngspe. rlode genomen werden, waaruit bleek dat deze raad krachtig heeft ge- werkt voor het herstel en de opbouw van Vlissingen Na opening werden 'n aantal in gekomen stukkon behandeld, waarna qe zitting werd -geschorst. Een com missie. bestaande uit de heren L. P. van Oorschot. E. Andriessen cn H. van Rooyen, stelde een onderzoek ih naar de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Na heropening bracht de heer An driessen verslag uit. De geloofsbrie ven van achttien leden waren in orde. doch van één nieuw gekozen lid niet. nl. van drs. P. Theune. Uit de geloofsbrieven bleek niet. dat drs. Theune leraar aan de afd. R.H.B.iS. van het Openbaar Lyceum te Oost burg is. welke betrekking op grond van artikel 25 van de gemeentewet onverenigbaar is met net raadlid- maatschap. Het was de commissie echter uit eigen onderzoek gebleken, dat de heer Theune nog deze be trekking bekleedt. De -heer Theune had weliswaar ontslag als leraar gevraagd, maar het ontslagbesluit is nog niet dooi H.M. de Koningin bekrachtigd. De heer Theune had zich blijkbaar op het standpunt gesteld, dat hy door zyn ontslagaanvrage geen leraar meer was, doch deze opvatting werd niet juist geoordeeld. De commissie adviseerde daarom de heer Theune niet als raadslid toe te laten. De heer M. J. Corveleyn vond, dat de toelating door de commissie wel wat formeel werd bekeken, vooral omdat de kans groot is. dat de heer Theune wanneer deze bij Ged. Staten in beroep gaat waarschijn- Ulk tdch lid van de raad kan wor den. Het is echter de taak van de raad. zo verklaarde burgemeester Kolff, de wet toe te passen en daar om is toelating niet mogelijk. De raad besloot daarop tot toelating van de nieuw benoemde raadsleden met uitzondering van drs. P. Theu ne. WONINGBOUW. In beginsel werd besloten lot de bouw van 60 montagewoningen op het Noordelyk gedeelte van net ter rein, begrensd door de President Rooseveltlaan, Van Goyenlaan, Van der Helstlaan en Irislaan. bestemd voor de woningbouwvereniging „Goed Wonen", en tot de bouw van 60 montage woningen op een terrein aan de Noordzijde van de President Rooseveltlaan. bestemd voor de wo ningbouwvereniging „St. Willibrord". Deze laatste 60 zullen worden ge bouwd als fiatgebouwen met drie woonlagen. De neer J. T. Visser wilde geacht worden te hebben te gengestemd tegen de bouw van flat woningen. Ook de heer J. L. de Wit had hiertegen bezwaren. Wethouder van Popering- betoogde evenwel, dat de grondpolitiek niet toestond nog meer ..tuindorpen" te bouwen. Tot onderwijzeres aan de openba re school D werd benoemd mej. C. P. van Weelc te Amemuiden. tot leraar aan de Gomeentelyke Middel bare Handelsavondschool werden herbenoemd de heren J. A. de Haas. M. A. Meeuwsen en P. Bode. Besloten werd voorts tot uiwyzing van het subsidieverzoek van de Bond tegen het vloeken, tot verkoop van enkele percelen gemeentegrond, tot aankoop en tot verhuring van grond, tot vaststelling van een nieu we verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden, tot vast stelling van een nieuwe leges-ver- ordening, tot diverse begrotingswij zigingen en tot het aangaan van een geldlening van 1,463.000 met de Rykspostspaarbank. DE RONDVRAAG. Bij de rondvraag bracht de heer Corveleyn de invoering van de tien- Ongezonden mededeling) OPZIENBARENDE VINDING. Van groot belang voor de hulsvrouw Zoals bekend is. wordt met de term „Zelfwerkend wasmiddel" een pro- duet aangeduid, dat gelijktydig che misch bleekt en wast. Er bestaat echter ook een andere manier om weefsels witter te maken; in de chemie noemt men dat ..optisch bleken". Volgens deze methode wordt het goed vele malen witter en zach ter. In de laboratoria van Dobbelman tc Nijmegen is men er nu in geslaagd, het nieuwe ..optische bleken" tc com bineren met reeds bekende chemische bleekwijzen en met het wasproces. Het resultaat is een verrassend nieuw wasmiddel, dat een veel wittere was oplevert, dan men ooit voor mogelijk hield. Verrassend is ook de uitwerking op bont cn gekleurd goed. dat met veel frissere, opgehelderde kleuren uit het sop komt. De vinding werd geregistreerd onder de naam „Actief Wit" Het zelfwerkend wasmiddel, waarin door middel van ..Actief Wit" het op tisch bleken wordt toegepast, draagt de naam „Castclla"; dezelfde naam, waaronder Dobbelman N.V. ook haar bekende toiletzeep en overvette huis houdzeep in de handel brengt. IEUWS in een O T E D O P Er zullen toch Tsjcchoslowaakse vliegtuigen deelnemen aan dc interna tionale vliegwedstrijden te Birmingham. Het 43.000 ton metende „Ilc de Fran ce". naar grootte het vierde passagiers schip ter wereld, is weer in de vaart ge nomen. De minister-president van Rijniand- Westfalen Arnold heeft andermaal ge protesteerd tegen de voorlopige grens correcties. Minister Mansholt heeft Donderdag de proefbocrdcrii van de N.V. Centrale Suikermij.. ..De Laar" te Eist geopend. rittenkaarten op de lijn Vllssingcn- Middelburg van de Stoomtram Wal cheren ter sprake. Hy noemde deze invoering belachelijk, omdat de ver laging van de prijs niet noemens waard is. Wethouder van Oorschot gaf een uitvoerige uiteenzetting van net verloop der besprekingen met de directie van de Stoomtram, waar uit bleek, dat E. en W. al het noge- ïyke hebben gedaan om billijker ta rieven ingevoerd te krygen. De heer Corveleijn iniormeerde ver der naar de herbouw van de woidn- gen op het Eiland. Deze herbouw zal dienen te wachten, zo zeide wet houder van Popering, totdat de Rijks waterstaat gereed is met. alle grote werken op net Eiland. De heer de Wit wees op de eigen aardige situatie met het postkan toor: in het eenrum van de stad is een postagentschap, doch het hoofdkantoor bevindt zich vrijwel aan de rand van Vlissingen. De burgemeester zeide. dat het in de bedoeling ligt een tweede postagentschap te openen, waar- schynlijk in de omgeving van de Koudo-kerkse weg of in het Plan- Bonedijke. Over de bouw van een nieuw hoofdpostkantoor worden nog onderhandelingen met P. T. T. ge voerd. De heer J. Marys vroeg inlichtin gen over dc springtoren. want die staat nog steeds niet op het strand. De toren is afgeschilderd, zeide de wethouder, maar het Is gebleken dat het een erg zware toren is Daarom wordt gezocht naar de bes te wyzc van plaatsen. Binnen enke le weken zal de toren echter op het strand pryken. DE SPORTTERREINEN. De raad was nu eenmaal op sport- j gebied aangeland en daarom bleef men nog maar even over dit hoofd stuk doorpraten. Hoe zit het het was de heer M. J. van Poelje, uie dit vroeg met het huurcontract tussen de sportverenigingen en de gemeente over de sportterreinen? Wethouder van Oorschot zeide. dat een ontwerp-contract terug ge zonden was aan B. en W. met de mededeling „volkomen onaanvaard baar". Men vindt het blijkbaar niet nodig verder met Het gemeentebe stuur in overleg te treden. Laten wij als gemeente clan maar de minste zijn. zeide de heer van Poelje, en laten we nog maar eens gaan pra ten met de voetbalverenigingen. Twee wethouders echter, de heren van Oorschot en Poppe, wezen dit voosjel met grote beslistheid van de hand. Binnen de grenzen van 't mogelijke hebben we gedaan wat we konden, zeide wethouder van Oor schot. Wethouder Poppe hekelde de leiding van de K.N.V.B., die een der gelijke tactiek toepast. Van de sport naar de kermis. De heer van Poelje vroeg nl. waarom de burgemeester het zg. Anatomisch Panopticum op de kermis had doen sluiten. De burgemeester zeide. dat dit uit zedelijkheidsoverwegingen was gebeurd. Aan de eigenaar is 'n schadeloosstelling betaald. De heer ir. M A. L. Beun infor meerde hoe het met het oorlogsmo nument stond. De burgemeester deelde mede. dat de beeldhouwer had geadviseerd een groot monu ment te plaatsen gelet op de wijde omgeving De kosten hiervan over- schryden echter het beschikbare be drag. Er zyn nog twee andere mo gelijkheden,' ten eerste de oprichting van een symbolisch monument cn ten tweede "het oorspronkelijk ge dachte. maar dan van kleiner for maat cn op een andere plaats, dus niet op de landingsplaats. Er wordt thans overleg met Engeland ge pleegd. Verwacht wordt, dat in Sep tember een definitieve beslissing zal worden genomen. AFSCHEID. Tenslotte sprak de burgemeester een woord van afscheid tot de raads leden. die niet terugkeren, nl. mevr. HartjesNijland, en de heren An driessen, König. de Bart, Knoop. Visser en Sehillemans De heer Andriessen sprak namens de scheidende raadsleden enige waarderende woorden tot de burge meester. Na de sluiting van de zitting werd door de raad een bezoek gebracht aan het nieuwe kantoor van het Waterleidingbedryf. "X Afscheid, dat tóch geen afscheid werd. Toen Woensdag de „Slamat" van de Kon. Rotterdamse Lloyd te Rotterdam was aangekomen, zei kapitein J. Jibben: „ziezo mijn zeemansloopbaan zit er op". Officieren en machinisten kwamen bij hem in de hut, een hunner stak een speech af en toen volgde 't afscheidscadeau: een tijdens de reis door hen zelf gemaakte gehamerd koperen schemerlamp met perkamenten kap. Nauwelijks waren de handen ten afscheid gedrukt, of er werd een telegram binnengebracht met het verzoek aan de kapitein om nog één reis voor zijn reke ning te nemen, maar dan op de „Indrapoera". Kapitein Jibben kon geen neen zeggen, maar het afscheidscadeau heeft hij toch maar behouden. -J Wel beter, maar toch niet veiliger. Officieel rapport over de toestand in Indonesië. In het officiële overzicht van de si tuatie in Indonesië wordt o.m. het volgende gemeld: Op Java blijkt in een aantal gebie den de veiligheid veel tc wensen over te laten. De laatste weken heeft het beeld zich zodanig ontwikkeld, dat soms een verbetering van de militaire toestand hand in hand ging met een afnemen van de veiligheid voor amb tenaren en planters. In het algemeen richt de activiteit der strijdgroepen zich in belangrijker mate op economi sche objecten, burgerlijke functiona rissen en personeel van ondernemin gen dan op militaire objecten. Op Su matra ziet men een overeenkomstig beeld, doch daar zyn de afmetingen geheel anders. In verschillende gebie den heerst daar volkomen rust en in het algemeen is er de ontwikkeling van zaken niet ongunstig. (Ingezonden mededeling) Rotterdamse zeelieden breken met de E.V.C. Bestuur en leden van de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden, afd. Rotter dam. hielden een vergadering, welke zeer rumoerig verliep en leidde tot formele breuk met de E.V.C.. welker politiek zo luidde een door het be stuur aangenomen stelling steeds communistischer wordt. Men besloot dan oók, formeel met de E.V.C. te breken. Reeds eerder werd in een hoofdbestuurdersvergadering van 6 Juli aan de heren W. J. Gloudi en L. van de Ven te kennen gegeven, dat het bestuur er prijs op stelde, wan neer zij hun functies beschikbaar zouden stellen. De A.N.B.Z. moet zich geheel vrij maken van de E.V.C.. luidde- een oorstel en het resultaat hiervan was. dat aan een Amsterdams hoofdbe stuurslid werd verzocht, de zaal te verlaten, aan welk verzoek hij onder protest voldeed. De A.N.B.Z. zal ook andere organi saties opwekken zich van de E.V.C. vrij te maken. Het Amsterdamse hoofdbestuur had als plaatsvervan gers voor dc afgezette bestuursleden aangewezen de heren Swart en Hoy- tink. die eveneens de wens uitten met de E.V.C. tc willen breken. -Nederlandse kolonies in Argentinië. Nieuwe emigratiemogelijkheid. Op 19, 20 en 21 Juli zijn te 's-Gra- venhage besprekingen gehouden tus sen een Nederlandse en een Argen tijnse delegatie, ter vastlegging van n grondslag voor een tussen genoemde landen te sluiten verdrag, regelende de emigratie naar Argentinië, in het bijzonder van geschoolde arbeiders, landbouwers, veehouders, tuinders en vissers, De besprekingen hadden een zeer bevredigend verloop. Onderscheid wordt-gemaakt tussen de individuele of spontane emigratie, de emigratie in kolonieverband. wel ke beide vormen in aanmerking ko men. Het protocol legt echter speciaal de nadruk op geleide emigratie in kolo nieverband. In afwachting van de totstandko ming van het verdrag, zullen zowel in Argentinië als in Nederland reeds voorbereidingen worden getroffen voor de vestiging van een eerste Ne derlandse landbouwkolonie in Argen tinië. Twee sleepboten gestolen. Vorige week werd aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam de sleep boot „Dora" gestolen. De politie ver moedde. dat deze diefstal was ge pleegd door de 19-jarige J. G. v. d. H., die in België was gearresteerd wegens diefstal van een andere sleepboot, doch die niet uitgeleverd kon worden. Men vernam, dat de man in Slie- drecht vertoefde en inderdaad trof men hem daar aan met de reeds half gesloopte ..Dora". Door zijn vrouw teruggebracht. De Hengeloër H. zag tijdens werk zaamheden in de openlucht kans om te ontsnappen uit het Huis van Be waring te Almelo. Zyn vrouw vond het echter een domme streek, want toen zij van haar verrassing over zijn plotselinge thuiskomst was be komen. bracht ze hem naar het po litiebureau terug. Oude man van spaarduitjes beroofd. De G9-jarige W. G. te Rotterdam had door moeizaam sparen een be drag van 230 gulden vergaard, dat hij bestemd had voor de aankoop van een gehoorapparaat cn zo moge lijk voor een invalidenwagentje, daar hij doof en invalide is. Dinsdagavond kwam hij tot de teleurstellende ont dekking. dat zyn spaarduitjes ver dwenen waren. Een door de politie ingesteld onderzoek bracht geen klaarheid in deze diefstal. De vrouw van deze man vertoeft in een zieken huis. Parlementaire Enquête-commissie naar Londen. Maandag zullen enige leden van de en quête-commissie regeringsbeleid 1940— "45 zich naar Londen begeven teneinde daar verhoren af te nemen aan in Enge land woonachtige getuigen en deskundi gen. Deze subcommissie zal bestaan uit de leden Donker (voorzitter), freule Wtte- waal van Stoetwegen, Koersen en Alge- ra. Voorts zullen meegaan drie stenogra fen en een griffier. De verhoren zullen duren tot en met 2 Augustus cn lopen over de verbindin gen met het bezette Nederlandse gebied, in 't bijzonder de militaire en civiele in lichtingendiensten en over het militaire bestuur in Londen. Minister van Schaik hersteld- Naar w(f vernemen is de minis ter zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schalk, zover van zyn ziekte hersteld, dat venvacht wordt, dat hij reeds morgen in de Tweede Ka- mer het wetsontwerp betreffende de interimregcling voor Suriname zal kunnen verdedigen. Vacantiedrukte op de Zeeuwse veren. DE „KONINGIN JULIANA" KON NIET ALLES VERWERKEN Het schijnt Donderdag voor de Prov. Stoombootdienst een record-dag ge weest te zijn, wat het aantal vervoer de passagiers en auto's betreft. In verband met een nationale feestdag in België en het begin van de.vacanties kwamen vele Belgen een bezoek aan Walcheren en Beveland brengen. Ook het bezoek uit Zeeuwsch-Vlaanderen was heel groot. De gehele dag is er op de lijn VlissingenBreskens met een dubbele dienst gewerkt en toch ge beurde het nog, dat er auto's moesten wachten op de volgende boot. Een rij auto's stond Donderdagmiddag van de boot af tot aan het gemeentehuis in de Dorpsstraat te Breskens op de overtocht te wachten. Ook te Perk- polderKruiningen zyn 'n groot aan tal passagiers en auto's vervoerd. Dak voor koorkerk te Middelburg. Naar wij vernemen zal onmiddellyk na afloop van dc bouwvakarbeiders- vacantie in begin Augustus een aan vang worden gemaakt met het plaat sen van een houten zg. „drie-scha- nieren-dak" op de Koorkerk te Mid delburg. Men hoopt dit dak, dat de lelijke noodbedekking zal vervangen, nog voor de winter gereed te hebben. DE MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: C. J. v. Dij- ke, C. J. Fluljt, beiden Zierikzee; M. J. Boogaart. Nieuwerkerk; H. F. Mulder, C. J. v. d. Hoek. P. Geervliet, allen Vlis singen E. J. Duson, Burg; J. W. Buij- ze. Kamperland; J. de Buck. Seroosker- ke; J. M. H. Zwagemakcr, Yerseke; E. M. v. Eencnnaam. A. C. Roozemond, bei den Goes; S. M. Dubois, Breskens; en de heren: W, J. v. d. Maas. Nieuwerkerk; M. C. Laban, A. A. Bolink, beiden Haam stede; H. J. Souer. C. P. v. Loenen. J. Meijboom. C. J. Roos. allen Vlissingen; P. Koster. Vrouwenpolder; A. Francke, Serooskerke. Afgewezen 4 candidaten. Voor diploma B slaagde de heer J. Kaashoek, Vlisisngen. Bus reed tegen een café. Woensdagmiddag reed de uit de richting Axel komende bus van de Z. V.T.M. op het kruispunt van wegen tussen Absdale en Hulst tegen een café, waardoor enkele reizigers lichte verwondingen opliepen en de bus en het café werden beschadigd. Het on geluk gebeurde, doordat een uit de richting Hulst komende veewagen, die op het kruispunt rechtsaf wilde, de ■bocht niet zuiver nam, waarna de bus in het nauw kwam, met bovenge noemd gevolg. De verkeerspolitie stelt een nader onderzoek in. Het schaakkampioenschap. Het ziet er wel naar uit. dat de strijd om de hoogste schaaktitel van Zeeland, welke thans ln volle gang is. zich weer in hoofdzaak zal afspelen tussen de oud kampioen M. J. Quakkelaar uit Terneu zen en J. J. v. d. Ende uit Zierikzee. Op merkelijk goed is het debuut van de Mid delburger D. de Vos. die begon met Drs. Schellens een nederlaag toe te brengen en daarna door een buitengewoon goed gespeelde partij eveneens van Drs. Ver burg wist te winnen. De stand is nu na de 5de ronde: 1 J. J. v. d. "Ende, 3 uit 3 (1 afgebr.); 2 M. C. Quakkelaar 3 uit 4; 3 D. dc Vos 2 uit 4: 4 A. C. Reusen 1 uit 3 (1 afgebr.); 5 Drs. M. C. Verburg. 0 uit 2 (2 afgebr.); 6 Drs. J. Scheltens 0 uit 2 (2 afgebr.). Zeeuwse Concours combinatie- De uitslag van St. Kath. Waver ludde: 1. 3, 19. 24 V. Laban; Tholen: 2 Joh. Deurlo, Tholen: 4. 5, 6, 7, 8, 10. 25 A. Wajremaker, Tholen: 9. 21 Jac Jansen, Tholen: 11 C. de Groot, Tholen; 12 C. Soomers. Tholen; 13 L. Soomers. Tholen; 14 C. de Koeyer, Yerseke; 15 J. J. van Oeveren, Ver- seke; 16 M. C. Lamper, Yerseke; 17 I. Hage. Poortvliet; 18 D. Burgers, Tholen; 20 P. Hillebrand Rilland; 22 M Moeliker, Tholen; 23 M. Tazelaar, Tliolen. De ere-prijs (siermedaille) werd gewonnen door V. Laban, Tho len. De uitslag van Chateauroux was: 1,13 W. M. walraven, Middelburg; 2, 18 D. Jansen. Tholen; 3, 4 A. Wage- maker, Tholen; 5 R. Oirven, Middel burg; 6 P. Deurlo, Nieuwdorp; 7 W. Meulbroek, 's Heer Arendskerke, 8, 23 J. Duijnkerke, Borsele; 9 J. A. van de Plasse, Yerseke; 10 Jac. van de Plasse, Yerseke; 11 Joh. van Es, Yer seke; 12 P. Schrijver, Goes; 14 van Strien, Wolfaartsöijk; 15. 17 J. J. van Oeveren, Yerseke; 16 KI. van Belzen. Amemuiden; 19, 20 J. Bakker. Goes; 21 Jac. de Bruine, Krabbendijke; 22 W Loüisse. Goes; 24 C. Laven, We- mtldinge; 25 Gebr. Nieuwenhuijze, Borssele. Extra bouwvolume voor Goes. Bij de verdeling van de extra bouw volume is aan de gemeente Goes 4600 m" toegewezen. Met de reeds ontvan gen 3500 m» kreeg deze gemeente dit jaar dus totaal 8100 m:i. Daar een be langrijk deel hiervan voor particuliere bouw werd bestemd, zullen waar schijnlijk nog een tiental duplex-wo- ningen gebouwd kunnen worden. Wat betreft de 26 arbeiderswonin gen aan de Kamperfoeliestraat en de van Mellestraat, waarvan de eerste reeds zijn bewoond, hebben B. en W. besloten deze in beheer te geven aan de R.K. Woningbouwvereniging St. Willebord, zo zij dit wenst. St. Willebord had aanvankelijk mid denstandswoningen in bouwplan III toegewezen gekregen, doch deze wer den niet aanvaard, daar deze vereni ging alleen arbeiderswoningen exploi teert. „Algemeen Belang" dat de 26 arbeiderswoningen kreeg, heeft hier van thans afstand gedaan en ontvangt daarvoor in ruil de 38 middenstands woningen op de Weidjes. BEIAARD.CONCERT VEERE Zaterdagavond van 7 tot 8 uur zal door de beiaardier Jan Kwist te Veere het volgende programma worden uit gevoerd: 1. Foccata, Sweelinck; 2. Andante, Couperin; 3. a Van 't Maseurken, bDe Bietebouw, Hullebroeck; 4. De Rozen krans. Nevin; 5. Jef Denyn Ga votte; 6. Star of the Sea. Kennedy. 1. a. Een lied van Nederland, b. Zangers lied. c. Avondliedje; 8. Le Tambourin, Rameau: 9. Barceuse de Jocelyn, Go- dard; 10. Fakkelmars, Clark. Herverkavelingswerk op Walcheren aanbesteed. Door de Herverkavelingscommis sie Walcheren werd Donderdag te Middelburg aanbesteed het herstel len van de trekdijk en het daarop aanleggen van nieuwe wegen met bykomende werken in de Zuidwate ring van de Polder Walcheren. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. J. van 't Verlaat en Zn.. Har- dinxveld 61.600; J. D. Janse, Co- lijnsplaat 62.900; Sanders, Snep vanger en Vlieger. Rijswijk 63.500; J. van 't Verlaat. Hardinxveld 64.800; A. Poelman en Zn.. Rit- them 71.880: Mij. Zeeland, Middel burg 74.800; Eland en Volker, Vlissingen 77.000; C. Verwater, Tilburg 78.800; Gebr. Geldof, Se rooskerke 81.800; Fa. W. de Vos en Zn.. St. Annaland 88.100; Ned. Bazaltmy., Zaandam 95.000. Tevens werd aanbesteed het ma ken van een duiker in gewapend beton met bykomende werken inde Oostwaterlng. De inschryvingen luidden: K. W. Dekker, Veere 20.790; Aann. Mij. Zeeland. Mid delburg 21.900; F. de Regt, Ter- neuzen 25.500; J. A. v. Housselt, Bergen op Zoom 26.590; J. Biyie- vens en Zn., Geertruidenberg 28.475; J. A. Leys, Kapelle 25.400; J. Vos. Tholen 29.060; Ned. Bazaltmij., Zaandam 31.700; A. J. Blylevens, Breda 35.000; L. v. Boven, Ellewoutsdijk 35.900. Polderbenoemingen. Benoemd tot: ontvanger-griffier van het waterschap Noordgouwe: J. J. van Almenkerk te Noordgouwe, als zoda nig is eervol ontslag verleend aan P. Regoort: plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Oud-Westenrijkpolder: W. de Ryke Cz. te Hoek; leden voor de Dijkraad van dc wa terkering van het calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte, als vertegenwoordiger van dat water schap: A. Kools en H. I. Cijsouw, bei den te Cadzand; gezworene van de Oud-Vogelschor- polder: J. van Hoeve te Terneuzen; dijkgraaf van het waterschap Baar land: A. J. Bruggeman te Oudelande, uiterlijk tot het einde van 't zittings jaar. waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; voorzitter van het waterschap Nol Koude en Loven: D. J. Jansen te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar- zal zijn geworden; dijkgraaf van de Westdorpe of Nieuw Vogelschorpolder: Ch. P. van der Bilt te Sluiskil (Terneuzen) en tot gezworenen: P. David te Sluiskil (Terneuzen) en A. J. Swagemakers te Westdorpe; P. H. Michielsens te Ossendrecht heeft ontslag genomen als voorzitter* van het waterschap De Damespolder, ln zijn plaats is benoemd; G. C. J. Mi chielsens te Woensdrecht OUD-HOOFDLEIDSTER „KINDERZORG" TER AARDE BESTELD. Onder grote belangstelling- is op de begraafplaats „Oud Eik en Dui nen" in Den Haag het stoffelijk overschot van mej H J Langevoort, oud-hoofdleidster van het meisjes huis van „Kinderzorg" te Middel, burg, die op 67-jarige leeftijd in Oegstgeest overleed, ter aarde be steld. Tot degenen, die, haar de laat ste eer bewezen, behoorden ook oud pupillen. Voorts waren ondermeer aanwezig de oud-voorzitter van de vereniging- „Kinderzorg", dr H. W. Beekenkamp, de vorige directeur van het tehuis te Middelburg, de heer D. de Bruine met zijn echtgenote en le den van het personeel. Alvorens de begrafenis plaats had, werd in het sterfhuis een korte rouwdienst gehouden, waarin voor ging ds. P. A Elderenbosch. Ned. Herv. predikant te Voorburg, vroeger te Kloetinge. Aan het graf werd nog gesproken door de heer C. C. Mantz, penningmeester, namens het bestuur van „Kinderzorg" en door de heer J van der Windt, directeur. Koninklijke onderscheidingen. Thans is het Koninklijk Besluit verschenen waarbij de heren A. C. Overbeeke te Poortvliet, landbou wersknecht bij de familie Geuzen en M. A. Faasse te Wissekerke, landar beider bij de familie Luyk, zijn ver leend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Middelburg GANDA OP BEZOEK BIJ SWIFT Van Donderdag tot Zondagavond heeft de Middelburgse korfbalvereni ging Swift de Gentse club Ganda op bezoek. Vandaag maakt men een uitstapje naar Oranje Zon en Zater dagmiddag- en avond worden de wed strijden gespeeld op het Gemeentelijk Sportterrein. Het belooft een attrac tief programma te worden, er is o.a. ook een fiets-voetbalwedstrijd, zodat een bezoekje aan de wedstrijden ze ker de moeite waard zal zijn. 1IERBESTRATING. Door do directeur van Gemeentewerken werd namens B. en W. van Middelburg openbaar aanbesteed-het verrichten van herbestratingswerken in de Ruyterstraat, Burgerweidestraat, Baarsjesstraat. Poe- ledaleweg, Naereboutstraat. Karei Door manplein en Langevieleweg. De navolgende inschrijvingen kwamen binnen: C. P. BezemsJacobs. Goes voor f 16,670.Gebr. Geldof, Serooskerke voor f 17,230.— Aannemingbedrijf Zee land N.V. Middelburg voor f 17,650.J. Moerland. St. Annaland voor f 17.900.—; K. v. d. Graaf. O., en W.-Souburg voor f 17,995.F. Duynliouwer, Goes voor f 18.100,— Fa. A. Poelman en Zn., Rit- them voor f 18.300—; J. H. v. d. Ven, Middelburg voor f 19.600.— M. Jongepier. Serooskerke (W.) voor f 19.698.—; P. de Voogd. Veere voor f 21.500.—. DRUK BEZOEK AAN SCHILDERIJEN VAN KEES VAN DONGEN. De expositie van werken van Kees van Dongen in het Kunstmuseum te Middelburg mag zich in een druk bezoek verheugen. Tot nu toe zijn reeds ruim 600 bezoekers geteld, waarvan een belangrijk aantal vreemdelingen waren. Tijdens de openstelling op Zaterdag-, Dinsdag en Donderdagavond waren het vooral Middelburgers, die de schilderijen kwamen bezichtigen. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Gebleken is, dat de netto-opbrengst van de ten bate van de ontspanning van Middelburgse ouden van dagen gespeelde voetbalwedstrijd tussen een Middelburgse en Vlissingse combina tie van de Zomeravondvoetbal 114.50 bedraagt. De muziekvereni ging Crescendo verleende belange loos medewerking en de exploitant van de fietsenstalling stelde zijn to tale ontvangsten voor het goede doel beschikbaar. Vlissingen OPTREDEN VAN LESTIKOFF EN LAOH TSA. Een publiek, dat de grote zaal van het Vlissingse Concertgebouw maar ten dele vulde, heeft Donderdagavond met span ning en soms ook in gezellige vrolijkheid de experimenten van de hypnotiseur Lestikoff en zijn charmante assistente Laoh Tsa gevolgd. Het waren experimen ten. die voor het grootste deel niet nieuw waren, maar Lestikoff bracht ze toch op suggestieve en vooral ook beschaafde wijze, zodat de aanwezigen er een ge- noegelijke avond aan beleefden. En wat het programma van deze hypnotiseur toch wel bijzonder aantrekkelijk maak te. was de manier, waarop Lestikoff het publiek in zijn experimenten liet mede werken. Vooral het ..dadaïstisch con cert". dat het programma afsloot, was 'n knap staaltje van suggestieve kracht. Lestikoff oogstte terecht groot succes. Dat enkele van zijn cijfer-experimenten ■el wat erg doorzichtig waren, zij hem gaarne vergeven. Westkapelle CONCERT Maandagavond geeft de muziekver eniging „OKK" te Westkapelle een concert bij het Noordenvroon. Veere REDDINGSBOOT WEER TE VEERE TERUG De reddingsboot Maria Carolina Blankenhelm van de Z. H. M. tot redding van schipbreukelingen is na voorzien te zyn van een nieuwe mo tor. weer op zijn station te Veere te ruggekeerd. De motor is een 6 cil. 165 pk. Diesel van de General Mo tors. waardoor dit schip geheel is gemoderniseerd. Nieuw- en St. Joosland MEISJES VERENIGINGEN OP STAP. De Chr. Meisjesverenigingen „Dorcas" en „Wees een Zegen" te Nieuw- en St. Joosland. maakten on der leiding van mevrouw Pijnacker. Hordijk en Zr. L Ton. Dinsdag een uitstapje naar Brabant STEUN WETTIG GEZAG. De Plaatselijke Commissie „Steun Wettig Gezag" te Nieuw- en Sint Joosland hield Woensdagavond in 't gemeentehuis een propaganda-bij- eenkomst voor aansluiting bh de Nationale Reserve, waar door luite nant-kolonel W. K. de Feyter uit Bergen op Zoom een overzicht werd gegeven van de doeleinden van de Nationale Reserve, speciaal voor aansluiting van de ingeschrevenen van de lichtingen 1941 tot en met 1944. De voorzitter van het plaatselyk comité, burgemeester F. S. K van Randwijck, sprak een slotwoord Geslaagd voor het examen-hoofdakte te Rotterdam mej. A. C. N. Gillissen, on derwijzeres aan de Prins Willemschool te Vlissingen. De zangvereniging ..Soli Deo Gloria" te Souburg, directeur de heer Jac. Suur- mond, behaalde op het nationaal con cours te 's Gravenland een 2e prijs in de ere-afdehng. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Fruit: aardbeien 93—1.13; Bessen: Pro- lifix 33—59; Rode bessen 43—45; Laxton 37; Kruisbessen 7—39, alles per kg.; Per ziken I A 29; idem I 16—24; idem II 12; idem III 2. Kaspruimen 4—7, alles per st.uk; Pruimen: Golden Japan 77—79; Oranjepruim 27; Frambozen 1.30—1.40 per kg.; Appels Yellow standaard B 58; idem I 46—51; idem II 2541; idem fabriek 20 41; idem val 18—22, Kersen: Markiezen 4852: Zoete morellen 2243; Druiven: Frankenthaler 1.761.82, alles per kg.; Netmeloen 2473: Ananas 2441, beiden per stuk. Groenten: Dubbele princessen Q044; Snijbonen 3046; Tuinbonen 711; Dop erwten 2644; Wagenaars 18—23; Saxa's 23—30; Rijscapucijners 3645; Rentege vers (kas) 4561; Komkommers I A 18 20; idem I 1018; idem II 1116; idem III 7—14; Andijvie 5—17; Bloemkool I A 27; idem I 13—36; idem II 6—24; idem III 6; Sla 2—5; Rabarber 14—17; Postelein 15— 28: Savoyekool 6—12: Rodekool 7—11; Bospeen 817; Boskroot 26; Kroten (kg.) 7—8; Waspeen 5—12. Aardappelen: bonken 8.809.10; grote 60—8.40; drielingen 5,60—6 40; kriel 3.30 -3.60. alles per 100 kg. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 21 Juli. Exportgarnalen 1134 kg.: 78128; Han delsgarnalen 257 kg.: 51; Pellerijgarnalen 248 kg.; 45; Schar 247 kg.; 9—28; Bot 286 kg.: 17—33; Schol 62 kg.: 23—41; Grote tong 43 kg.: 46—75; Middel tong 73 kg.: 142—165; Kleine tong 502 kg.; 7—38; Rog 43 kg.: 10—15; Kleine bot 21 kg.: 7—14: Tarbot 1 kg.; 58; Ongesorteerd 40 kg.: 6 jT-genda MIDDELBURG. Vrijdag Kunstmuseum: Van Dongen- expoBitie, 9.30—12.30 cn 1,305.30 u. Zaterdag Kunstmuseum: Van Dongen- expositie, 9.30—12.30, 1-30—5.30 cn 7— 9.30 uur. Zondag Kunstmuseum: Van Dongen- exposltie, 9.3012.30 en 1.305.30 uur. VLISSINGEN. Vrijdag. Alhambra. „Een avontuur in Berlijn". 7 en 9 uur; Luxor, „Moeders Jongen". 8 uur; Scheldehal, „Feest avond leerlingen „De Ruytorschool", 8 uur. Zaterdag. Alhambra. „Een avontuur In Berlijn". 7 en 9 uur: Luxor, „Moe ders Jongen". 8 uur. Zondag. Alhambra. „Moeders Jongen". 3. 7 en 9 uur. Luxor, „Moeders Jongen", 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2