N NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen NOORDATLANTISCH VERDRAG KAN GOEDKEURING WEGDRAGEN Lcitfaloti MAPLÈ LEAF. GEMEENTE WIL GROND KOPEN EN VAN DE HAND DOEN RUSLAND PROTESTEERT. IEUWS in een O T E D O P Nederland en het Duitse vraagstuk. jTcjenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 JULI 1949 TWEEDE KAMER Belangen van Indonesis ehe volkeren praevaleren voorshands. Verklaring van de minister. De Tweede Kamer heeft Dinsdag: het wetsontwerp tot goedkeuring: van het Noord. Atlantische Verdrag met 65 tegen /.even C.P.N.-stemmen aan. genomen. Minister Stikker, wydde andermaal een algemene beschouwing aan het pact en de voorgeschiedenis ervan. Concrete gegevens in verband met militaire verplichtingen kunnen thans (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen? Mijn bardt's Zenuwtablerten helpen U er overheen. Italië mocht niet toetreden tot Atlantisch Pact. Naar aanleiding van Italië's toe. treding tot het Atlanische Pact heeft de Sowjet-Unie in gelijkluiden de nota's de regeringen van Italië. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten meegedeeld, dat zy Italië's aansluiting by het Pact beschouwt als een schending van het Italiaanse Vredesverdrag en dat zij de drie Westelijke mogendheden hiervoor verantwoordelijk stelt, aldus heeft radio-Moskou hedenochtend vroeg medegedeeld Weer een Duits dorp bij Nederland ingelijfd. Een Nederlands-Britse grenscom- missie, zo meldt het Duitse nieuws bureau D.P.D., heeft einde vorige week bij Herzogcnrath en in Selfkant nieuwe grenscorrecties aangebracht. Bij de grenswijzigingen op 23 April was de definitieve vaststelling van de grens aan deze commissie voorbe houden. Door de nieuwe correcties wordt van Selfkant een gebied met een op. pervlaktc van 4.2 m2 bU Nederland aangesloten Voorts werd het ten Westen van de spoorlijn AkenMün. chen Gladbach gelegen dorp Finken. rath b(j Nederland ingclyfri. In Urk mag 's Zondags niet gefietst worden. Met het oog op de Zondagsheili ging hebben B. en W. van Urk be sloten voortaan het fietsen op Zon dag in de kom van het dorp te ver bieden. Deviezen voor toerisme naar België en Luxemburg. Dc Ned. Bank maakt bekend, dat deviezen-aanvragen voor toerisme naar België en Luxemburg voor de maanden Augustus en September van 22 t.m. 27 Juli a.s. op de gebruikelij ke wijze kunnen worden ingediend. Aangevraagd kan worden frs. 400 per dag en per persoon tot maximaal frs. 2800. Aanvragen kunnen alleen worden ingediend door personen, die in 1949 nog geen deviezen voor toe risme naar enig land hebben gekre gen. Eerste Kamer in comité'generaal bijeen. Dinsdagavond vergaderde de Eer. ste Kamer in comité generaal om te beraadslagen over een regeringsver klaring betreffende Indonesië. Om ongeveer tien uur werd de vergade ring beëindigd zonder verdere pu blieke mededelingen. Koningin bezocht Haarlem en de Prins de Zaan. Op gastvrjje wijze heeft de Zaan streek Dinsdagmorgen Prins Bern- hard ontvangen. Hem werd daarbij een indruk gegeven van de nijver heid en het Teven aan de Zaan. De Koningin bracht een bezoek aan Haarlem Op de rit hier naar toe. werd zij overal hartelijk toege juicht. Alle vliegtuigen, die uit het Westen over Roemenië vliegen, worden verplicht om voor contróle te Orain of Adar (Transsylvanie) te landen. Een 3-jarig jongetje te Hulsberg bij Heerlen gooide een brandende lucifer in dc benzinetank van een autobus. De ben zine ontplofte en het kind liep zulke brandwouden op. dat het overleed. De ex-burgemeester van Groningen Timmens werd veroordeeld tot 7 Jaar met aftrek en verbeurdverklaring van I 10.000. Dinsdag is de algemene conventie ondertekend, waarbij aan Laos zijn nieuw statuut, als bij de Franse Unie aangesloten onafhankelijke staat wordt toegekend. Dc nieuwe Indechinesc stnat zal een aanvraag indienen voor het lid maatschap van de V.N. De Amsterdamse brandwier rukte Dinsdag met groot materiaal uit voor "n brand In een fotokaartenfabriek in het gebouw N. Uilenburgerstraat 112. Men had het vuur spoedig onder de knie. doch er werd veel schade aangericht. Het Bcrlijnsc blad ..Sozialdemokrat" dat dc verklaringen van een vroegere ge vangene van het concentratiekamp Sach- senhausen in de Russische zöne van Duits land «.inhaalt, schrijft dat tussen October '9-4(5 en het voorjaar van 1949 12.000 per sonen in het kamp zijn gestorven. nog niet worden verstrekt. Van uit stel van de bouw der zes torpedoja gers is geen sprake De invloed van de volksvertegenwoordiging in de nieuwe organisatie is voldoende ge waarborgd en de redering zal het overleg zoveel mogelijk bevorderen. De minister denkt daarbij in het bij zonder aan het inschakelen der com missie voor buitenlandse zaken. De Amerikaanse en de Franse» re geringen hebben zich bereid ver klaard tot een procedure, waarbij de toetreding van een nieuwe partij moet worden goedgekeurd en gerati ficeerd als gold het een nieuw ver drag. Een dergelijke procedure zou ook voor Nederland aanbeveling ver dienen. Indien b.v. de toetreding van Spanje overwogen zou worden, zou voor overleg met hef parlement aan leiding kunnen bestaan. Spreker is momenteel ook tegen toelating van Spanje gekant. Naar aanleiding van vragen of Ne- (Ierland wel in staat zal *ün zowel tegenover de partners van het nieu. we verdrag als tegenover de volkeren van Indonesië zijn verantwoordelijk, heid ten volle te dragen, zeide de minister, dat dit inderdaad een moei. lijk probleem is. Eerst de practjjk zal kunnen leren of onze krachten hiervoor toereikend kunnen zijn. In dien Nederland op dit gebied in de naaste toekomst voor een conflict zou komen te staan, zou dc verantwoorde, liikheid, die het land heeft tegenover de volkeren van Indonesië, voors hands het zwaarst moeten wegen. De „Times" over de Zuiderzeewerken. Naar aanleiding van het besluit der E.C.A. om een deel van de Ne derlandse tegenwaardefondsen vrij te geven voor o.a. de drooglegging van de IJselmeerpolders. schrijft het Britse blad The Times in een hoofdartikel, dat deze drooglegging „tol de stoutmoedigste en fantasie rijkste werken, die ooit door dc mens ondernomen zijn", behoor'. Op deze manier, aldus het blad. hoopt Nederland de afhankelijkheid voor voedsel van gebieden me' harde valuta te verminderen en levensruimte te scheppen voor zijn snel groeiende bevolking. De Times noemt het een blijk van staatsmanschap. ..dat de vele teleurstellingen en tegenslagen de Nederlanders er niet van hebben weerhouden hun taak voort tc zetten' Bouwprogramma voor Duitse scheepvaart. De regeringen der drie Westelijke bezettingsmogendheden werken op 't ogenblik een bouwprogramma voor de Duitse scheepvaart uit. dat beoogt te voorzien in de onvoorwaardelijke noodzakelijke behoefte aan scheeps- ruimte voor het vervoer van goede ren. olie en passagiers en voor de visserij. Van geallieerde zyde is te Frankfort verklaard, dat men in en kele bijzonder dringende gevallen zal toestaan, dat ook schepen van grotere inhoud en snelheid worden gebouwd dan tot dusverre geoorloofd was. Namens de Britse scheepvaart zou reeds bij de Engelse regering tegen dit bouwprogramma geprotesteerd zijn. Men vreest n.l. dat West-Duitsland weer een concurrent op scheepvaart gebied zal worden, en dat de Duitse werven goedkoper schepen zullen kunnen bouwen en repareren dan de Britse werven. (Ingezonden mededeling) Men zegt wel eens, dat vrouwen styfhoofdiger zijn clan mannen. Wat de was betreft is dat beslist niet waar, want steeds meer vrouwen overtuigen zich er van, dat de alka- livrye Echfalon haar wol smetieioos wast, zonder slijten, stug worden of krimpen. Regelmatig wassen van wol is nu geen bezwaar meer. Was Uw wol veilig in ALK ALfVRIJ f J 35 ct per pak Afscheid van leraar Middelburgse R.H.B.S. DE HEER H. ,1 VAN GEUNS MET PENSIOEN. ,Het beste wat een leraar zijn leer lingen kan geven, is een goed voor beeld. U heeft-dit in de 30 jaar. dat U aan onze school verbonden berit geweest, steeds gedaan, u was altijd rechtvaardig en behulpzaam en voor uw collega's een joviale kameraad". Deze waarderende woorden werden Dinsdagmorgen in de Doopsgezinde kerk te Middelbufg door de directeur van de R.H.B.S,. ir. J. Ph van Dal- um. gericht tot de scheidende leraar, de heer H J van Geuns. die thans met pensioen gaat. Directeur en oud directeur. leraren en oud-leraren, leerlingen en oud-leerlingen, hebben hem een treffend afscheid bereid. Door het kerkgebouw klonken plechtige orgelklanken, toen de heer en mevrouw van Geuns werden bin nengeleid De eerste spreker was ir. van Dalsum, die gedurende 1-1 jaar met deze wiskundeleraar heeft sa mengewerkt. ..Zelden heb ik iemand meegemaakt", zo zeide hg. ..die met zoveel liefde en opgewektheid de taak, waarmede hij was belast, tot uitvoering bracht. U kunt dan ook zeker op een welbesteed leven terug zien" Namens dc docenten en oud docenten. de oud-directeur en zich. zelf. bood hy de heer van Geuns een fraaie ets van de Groningse Markt met de Martinitoren aan. Men achtte dit een juist geschenk voor een Gro ninger van geboorte. De oudste leraar, de heer P. A. ter Weer. haalde herinneringen op aan vroeger en noemde de heer van Geuns een goed en prettig leraar, terwfll de oud-directeur, de heer C. D. A, Zimmerman, hem karakteri seerde als ..een van de beste leraren, die de Middelburgse H B.S. ooit heeft gehad". Ook de oud-docent, dc heer W. de Graaf, sprak waarderende woorden Namens de oud-leerlingen hield de heer P J. van Dalsen een geestige speech, waarin hij de klok enkele tientallen jaren terugzette. Als blijk van waardering werd een boek aan- eboden Maar ook de tegenwoordige eerlingen lieten zich niet onbetuigd-. Frits Tavenier liet, begeleid door dé oud-leerling de heer Mennes, enkele voortreffelijke vioolsoli horen: Anne- marieke Adriaanse sprak op leven dige en hartelijke wijze een af scheidswoord namens de meisjes, waarbij Lewa Kampfraath de schei dende leraar bloemen aanbood en Kees de Kuijper speechte namens de jongens, die de heer van Geuns met een boek verrasten. Deze toonde zich in zijn dankwoord zeer getroffen door de hem bereide hulde en hy verklaarde 30 jaar lang met genoegen les te hebben gegeven. Het heengaan valt hem dan ook niet licht. Carillonconcerten in Veere. De carillonconcerten in Veere zullen dit zomerseizoen zoals bekend twee maal in de week worden gegeven door de beiaardiers J. Kwist uit Vlis- singen en W. L. Harthoom uit Goes. Dit is het geval op Donderdagen van 3 tot 4 uur en op Zaterdagen van 8 tot 9 uur. Wanneer echter de plaatse lijke muziekvereniging op Zaterdag avonden een rondgang maakt of een concert geeft wordt het beiaardcon cert gegeven van 7 tot 8 uur. In het winterseizoen (van Septem ber af) Is er één concert per week. n.l. op Donderdagen van 3 tot 4 uur. Zaterdag a.s. zal het beiaardconcert gegeven worden van 7 tot 8 uur in verband met 'n uitvoering door „Vee re's Genoegen" in de muziektent van 8 tot 10 uur. Ingezonden mededeling) H44fH Alleen» *erkoop voor Nederland E G. BOUWER'i HendeUvereeniging - Amiterdem-Z. Nota van minister Stikker. Dc minister van buitenlandse za ken heeft aan dc Tweede Kamer een uitvoerige nota gezonden over het Duitse vraagstuk, opdat dc Staten- Generaal zich een juist beeld kunnen vormen van het beleid, dat is gevolgd ten aanzien van Duitsland. De minister herinnert aan de terri toriale cn economische eisen, wel' - dc regering stelde op 5 Nov. 194t 4 Deze eisen kunnen niet bezien wi den onafhankelijk van hetgeen ande re mogendheden thans verrichten. Bij een bespreking van 23 Febr. 1948 tussen U.S.A.. Engeland en Frankrijk over Duitsland, bleef Ne derland uitgesloten van de discussie over een aantal onderwerpen. Mede gedeeld dat de Duitse oorlogsscha de vergoedingen minimaal zullen zijn. Nederland handhaaft nog territoriale eisen, maar die zullen eerst ter spra ke komen als het Duitse vredesver drag aan de orde is en voorlopig is op zo'n verdrag geen kans. De minister zet vervolgens uiteen, wat de regering gedaan heeft om mede te werken aan het tegengaan van hernieuwde Duitse agressie. De belemmeringen in het handels verkeer met Duitsland geven de re gering aanleiding tot ernstige be zorgdheid. voor wat de Westelyke zónes betreft. Met de Sowjet-zone ontwikkelt dat verkeer zich niet on gunstig. Wat dc Nederlandse kapitaalbelan- gen in Duitsland betreft (1600 mill, rijksmark) neemt de regering deel aan een werkgroep van zes mogend heden, die deze belangen behandeldt Contra de veldmuizen. Radicale verdelging van de veldmui zen is blijkens een mededeling van de Plantenziektekundigc Dienst thans soms vrijwel onmogelijk. Voor intensieve ver spreiding van gifkorrels hebben de boe ren geen tijd en arbeidskrachten en Inun datie van polders is organisatorisch niet tc volvoeren. Er wordt thans een ander maar er zijn geen extra arbeidskrachten voor nodig. Wat verlangen de seizoengasten in Zeeland De Provinciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft het initiatief genomen tot het instellen van een enquête onder de seizoen- gasten. die in Zeeland vertoeven. Daartoe zal aan allen, die inlichtin gen vragen bij de Prov. V. V. V. 'n cir culaire en een blanco briefkaart wor den aangeboden. In die circulaire wor den de toeristen uitgenodigd hun me ning over hun verblijf in Zeeland neer te schrijven en zo er bepaalde verlangens zijn, die verlangens ken baar te maken. De kaart biedt voldoende plaats ruimte voor het neerschrijven van de ze verlangens. De Prov. V. V. V. hoopt op deze wijze een inzicht te krijgen in datgene, wat de seizoengasten verlan gen en welke verbeteringen voorrang dienen te hebben. Het ligt in de bedoeling aan de op deze wijze verkregen gegevens alge mene bekendheid te geven. Inwoner van Kerkwerve in Indonesië gevallen. De familie heeft het droeve be richt ontvangen, dat korporaal J. Boot, afkomstig uit Kerkwerve en in dienst van de Kon. Landmacht, op 8 Juli in Indonesië is gesneuveld Zeeuwse deelname aan zangersfeest te Turnhout. Te Turnhout zal Zondag 31 Juli een groot zangersfeest worden ge houden. Duizenden zangers uil de vijf Vlaamse provincies worden ver wacht evenals groepen uit Zeeuwsch Vlaanderen. N.-Brabant en andere delen van Nederland. Anton van de Velde treedt op als regisseur en Willem de Meyer neeft zich belast met de voorbereiding van massa-zang en koren. Emiel Hullebroeck zat één der dirigenten zijn. Ontwikkelingsdag te Goes. De Zeeuwse agrarische raad zal in samenwerking met de vereniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouw- winterschool te Goes en de Bond van gediplomeerden Zaterdag 22 October wederom een ontwikkelingsdag te Goes organiseren, 's Morgens zal een technisch programma afgewerkt worden, terwijl er 's middags een cultureel onderwerp wordt bespro ken. Een en ander zal worden opge luisterd met een fotowedstrijd en een tentoonstelling. Plantenziektekundige dienst in Zeeland. In dc plaats van de heer S. C. Phaff, die zoals bekend bevorderd werd tot districtsleider voor Zuid- West Nederland van de Plantenziek tekundige dienst, is thans tot tech nisch ambtenaar voor de Zeeuwse eilanden benoemd, de heer A. J. Veerman, tot dusver werkzaam bij de Plantenziektekundige dienst te Wa- geningen Muo-examens Goes. Geslaagd voor diploma A: dc dames. M. P. Koole. Middelburg: C J. Blomaard, Goes: W. F Boerop. Kloetinge: M. L. Drijgers, 's Heer Abtrjcerke; N. v. d. Weele. 's Heer Arendskerke; E. C. Hove- stadt. Wemeldinge: S v. d. Vrie. 's H. Hendrikskinderen: en de heren: M. J. v. Boven. Nieuwdorp; M. J. Verlare. 's- Gravenpolder: P. Jille, Kamperland; J. J. Verboven, Vlissingen: J. Bil. Kerkwer- •e; F. W. Sprengelmeijer. Zierikzee. Afgewezen werden 14 candidaten. Chartermeester Rijksarchief te Middelburg benoemd. Tot chartermeester aan het Rijksarchief n Zeeland tc Middelburg is benoemd dr. H. P. H. Camps en tot adjunct-commies de heer M. P de Bruin, beiden thans tij- "jk. WALCHEREN Middelburg ,Uit het Volk Voor het Volk" heeft vele plannen. In een vergadering van het alge meen bestuur der Kon. vereniging „Uit het volk voor het volk" te Middelburg onder voorzitterschap van de heer L. A. Schenk, werd als eerste punt der agenda de voorge stelde uitbreiding van het centraal bestuur behandeld. De heren P. Bou- man en H. Pieters werden gekozen en namen beiden hun benoeming aan. Het centraal bestuur bestaat thans uit negen leden. Er is contact gelegd met het hoofd bestuur der Ned Ver. voor de Volks zang en het ligt in hel voornemen om in September a.s. in Middelburg een volkszangavond te organiseren, die tegen betaling van een zeer ge ringe entréeprijs door ieder zal kun nen worden bijgewoond. Ook zal de Volkszangschool nieuw leven in wor den geblazen. De vergadering was er •an overtuigd, dat daarvoor veel ani mo zal bestaan; velen bewaren er ;oede herinneringen aan. Voorts zal in samenwerking met de afd. Walcheren van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde de jeugd in de gelegen heid worden gesteld om evenals vroeger bij „Floralia" bloemen en planten te kweken. Tenslotte bestaan er plannen om in het voorjaar van 1950 een huisvlijt- tentoonstelling te houden. Vlissingen RAADSVOORSTELLEN. In de morgen te houden gemeen teraadsvergadering van Vlissingen zal het college van B. en W. o m. een voorstel indienen tot intrekking: van het raadsbesluit van 24 Juni j.l. tot het 'aangaan van een defi nitieve geldlening van 800.000 met de Rijkspostspaarbank te Amster dam voor de bouw van 48 duplex- woningen ten behoeve van de Wo ningbouwvereniging „Sint WillL brord." Tevens een voorstel tot het aan- aan van een definitieve lening van 1.463.000.— met de Rijkspostspaar bank te Amsterdam voor de bouw van 48 duplex-woningen ten behoe ve van de Woningbouwvereniging ,Sint WUlibrord" en 60 woningen van de Woningbouwvereniging ,Goed Wonen." Het Franse kerkhof bij Kapelle. Over de hergroepering der stoffe lijke resten van Franse gesneuvelden vernemen wij van het ministerie van oorlog, nog het volgende Sedert kort bevindt~zich in Neder land een Franse missie, belast met dehergroepering van de stoffeliike resten van ongeveer 600 Franse mi litairen, die in Nederland zijn gesneu. veld en die hier een tijdelijk graf hebben gevonden Op verzoek van de respectievelijke families zullen ongeveer 300 stoffe lijke overschotten naar Frankrijk worden overgebracht, terwijl even eens 300 stoffelijke resten geconcen treerd zullen worden op een daarvoor in te richten bijzondere begraaf plaats te Kapelle op Zuid-Beveland. De opgravingen en de identificatie geschieden door de zorg van de onder het ministerie van oorlog ressorte. rende dienst van identificatie cn berging, in tegenwoordigheid van Franse officieren. Voor de tijdelyke opbaring van stoffelijke resten, die naar Frankrijk gerepatrieerd zullen worden, is tc Roosendaal een doden- hal ingericht Veilingvereniging Goes vergaderde. Dinsdag hield de veilingvereniging Zuid-Beveland te Goes haar algeme ne vergadering. Na afhandeling van de jaarstukken kwam net bestuurs voorstel ter tafel om het veilen van aardbeien en fruit voor de leden ver plicht te stellen en dit op te nemen in de statuten. Na bespreking moest de stemming worden uitgesteld tot een op 2 Au gustus te houden vergadering, daar het voor een statutenwijziging beno digd aantal leden niet aanwezig was. R.K. Padvindersbedevaart. Op Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli a.s. zal de le lustrumverkennersbede- vaart naar O. L. Vrouw van de pol der te Middelburg worden gehouden. Met vele verkenners uit verschillen de delen van ons land. zullen de hoogste verkenners-autoriteiten in Nederland, onder wie hoofdaalmoeze nier Verhoeven, hoofdcommissaris H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en anderen aan dc bedevaart deelnemen. 's Zaterdagsavonds zal op het Mo lenwater te Middelburg weer het tra ditionele Maria-kampvuur worden ge houden dat. evenals verleden jaar, onder leiding zal staan van kamp vuurleider Jan v. d. Pluym uit Bre da. Tijdens dit kampvuur zal voor het eerst een door Jacq Schreurs, M. S.C. speciaal voor deze bedevaart ge schreven bedevaartgedicht worden voorgedragen. Marius Monnikendam componeerde een speciaal bedevaart-lied op tekst van Wim Snitkev. De Bredase letter kundige Leo Boekraad schreef het kampvuurverhaal KUNST. TWEEDE ORGELCONCERT JAN RIJN. Het tweede orgelconcert in het zo merseizoen, dat de organist Jan Rijn Dinsdagavond in dc Oostkerk gaf, heeft ongetwijfeld de bezoekers meer bevredigd dan het eerste. Rijn kwam ditmaal met enkele hoogtepunten uit de orgelliteratuur Fantasia en fuga in c van Bach en Choral HI van César Franck die steeds grote waardering ondervinden Bovendien had de organist zijn registerkeuze wat meer „afgerond", waardoor meer evenwicht in de orgelklank ontstond. Voorbeelden van een goede registra tie gaf Rijn o.a. bij Bach's Fantasia en vooral bij het Troisième Choral, bij het laatste werk van César Franck Bij dit zeer rustig uitge voerde werk had men volop gelegen heid de klank van het Oosterkerk orgel van alle zijden te beluisteren. Het programma vermeldde ook enkele moderne koraalvoorspelen, n.l. één van Hugo Distier en één van Flor Peeters. Het viel op, <Jat Peeters in zijn „lek wil mi gaen vertroos. ten" van een geheel andere grond slag uitgaat dan Distier. die recht streeks voortbouwt op de kunst van de oud-Duitse orgelmeesters en daar door het wezen van het koraal het dichtst benadert De belangstelling was iets beter dan de vorige maal. De K. Algestudeerden van M.T.S.-en bijeen te Goes. De afdeling Zeeland van de V.A. M.T.S. hield haar jaarlijkse leden vergadering in hotel „De Koren beurs" te Goes. De voorzitter, dc heer J. Salomé te Terneuzen zeide in zyn openings woord verheugd te zijn zovele colle ga's-leden te kunnen begroeten, in. net bijzonder de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. G. de Roe ver. De jaarverslagen 1948 van secre taris en penningmeester, waaruit de levensvatbaarheid van de jonge Zeeuwse afdeling duidelijk bleek» werden door de vergadering goedge keurd. De aftredende bestuursleden wer den als zodanig herkozen. Besloten werd wederom enige excursies te or ganiseren o.m. naar de inpoldering van het Sloe, terwijl eveneens mede deling werd gedaan over een in September a.s. te houden landelijke meerdaagse excursie naar de Staats mijnen in Limburg, waarvoor bij de leden van alle studierichtingen grote belangstelling bleek te bestaan. Tijdens de na afloop van de ver gadering gehouden gemeenschappe lijke maaltijd werd nog door ver scheidene aanwezigen het woord ge voerd. Het bestuur hoopt, dat het onder zijn leden, oud-leerlingen van Mid delbaar Technische Scholen in Ne derland, spoedig ook afgestudeerden van de M.T.S. Vlissingen zal tellen. (Ingezonden mededeling). RAADSVOORSTELLEN MIDDELBURG. Gemeentebedrijven zou adj.-directeur krijgen. Voorstel lot verhoging van electriciteitsprijs. De gemeenteraad van Middelburg zal Woensdag 27 Juli te 3 uur in vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt ondermeer onderzoek naar de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden. Het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van Chr. scholen voor zwakzinnige kin deren op Walcheren heeft verzocht een terrein van ongeveer 5855 m2 nabij de Poelendaalseweg te verko pen voor de stichting van de nieu we B. L. O.-school in 1949. Voorge steld wordt door B. en W. om dit terrein voor 56.852,05 te verkopen. Een ander voorstel behelst de aan koop van 14.02.37 ha. grond (met inbegrip van reeds onteigende grond) met alle daarop staande ge- Bouwen voor 85.000. Dit geschiedt o.a. met het oog op de bebouwing langs de nieuw geprojecteerde weg van Seisweg naar Seisssingel nabij de Griffioen. De pacht van de nog in cultuur zijnde gronden zal. vol gens dit voorstel, nog dit jaar wor den beëindigd tegen betaling van een totaaJ-pachtvergoeding van 25.000 Degenen, die het huis be wonen. kunnen dit ook na de over dracht nog blijven doen totdat zy el ders zullen hebben laten bouwen, tegen een door hef Prijzenbureau te bepalen huur. De koopsom wordt als volgt bepaald: twee oude land- bouwscnuren 10.000 plus woning met grond 7500 plus grond 67.500. Nu de bedryfschef van Gemeente bedrijven wegens benoeming elders ontslag uit zyn betrekking heeft verzoent, hebben B. en W. gemeend deze functie niet meer te vervullen, doch aan de Bedrijven een functio. naris te verbinden in de rang van „adjunct-directeur." Aldus is voor. gesteld. De functio wil men o.m. in stellen om op deze wijze een tech- nisch ambtenaar aan het bedrijf te i verbinden, die de directeur zonodig kan vervangen. VERKEERSVERBE. TERING. Destijds werd besloten tot sloping van de percelen Noordweg 2 en 4 en tot herbouw ter plaatse, waarby de gemeente, zulks in verband met de fe verkrygen verkeersverbetering, gedurende. 10 jaar een bijdrage van totaal 500Ö zou verlenen. De eige naar yan de panden^ voo.r wie ook Izou worden herbouwd, zou voor deze financiering een bedrag van 900 a fonds perdu betalen. Voor het werk zal echter een hoger bedrag nodig zijn, dan venvacht werd. De eigenaar wilde zijn bijdrage verho- gen tot 3000 en aan de raad is I nu voorgesteld die van de gemeente te verhogen tot 7471.35. Voorts wordt voorgesteld met in gang van het verbruik over Aug./ Sept. 1949 de electriciteitsprijs voor kleingebruikers met 1 cent per kWh te verhogen. Van de andere voor stellen noemen wij een credietverle- hing van 3200 voor herstel en verbetering van de Graanbeurs (o. a. verwijdering van het tijdens de bezetting aangebrachte houten ver trek en het leggen van een beton- tegelvloer) en een van 19.100 voor aanleg van een oliestook-centrale verwarming in de semi-permanente school op 't Zand met vergroting van de stookkelder, tot het aangaan van een vaste lening groot 194.625 met een Rijksinstelling voor de ge deeltelijke financiering van de stich ting der 22 arbeiderswoningen aan Veerseweg/Hendrikstraat. alsmede tot benoeming van een hoofd O.L. school J. De voordracht luidt als volgt: 1. A. Goedhals, hoofd O.L.S Domburg; 2. J. H. Franzen. idem Landsmeer; 3. P. Parlevliet, hoofd instituut Van Kinsbergen te Elburg. MIDDELBURG. Woensdag: De Eendracht: Leden verge.de ling Vereniging Oude Gebouwen. 4 uur: Loskade 19: Alg. aandeelhou dersvergadering N.V. Mij. tot exploi tatie van het feestgebouw St. Joris. 8 uur: Kunstmuseum: Van Dongen- expositie 1012.30 en 1 305.30 uur: Electro: Vliegende Tijgers (18 j.). 7 en 9.15 uur. Donderdag: Kunstmuseum: Van Dongen- tentoonstelling. 10—12.30. 1.305.30 cn 79.30 uur: Zaal Montaan: Alg. ledenvergadering Ver. tot onderlinge hulp bij het on'staan van brandscha de aan onroerende goederen Seroos- kerke. 2.30 uur; Electro: Zie Woens dag. VLISSINGEN. Woensdag. Alhambra. „Per Luchtpost 7 en 9 uur; Luxor: „Springtime in the Rockies", 7 cn 9 uur: Concertge bouw: „Baron Kneut", 8 uur; „Bob- bertje Bloedworst". 2.30 uur. Donderdag. Voor bioscopen, zie Woe::. - dog. Concertgebouw: „Lcstikoff". 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2